PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατι δεν εχω Link με το DSLAM??



SilverSurfer
18-10-04, 15:37
Ειχα κάνει μια αίτηση στον πΟΤΕ για DSL πρόσβαση πριν 20 μέρες περίπου. Με τα πολλά η σύνδεση ενεργοποιήθηκε, πήρα και ένα Zyxel 650H over POTS (έχω PSTN) και πάω να το συνδέσω με τη γραμμή και δεν μου ανάβει το λαμπάκι (DSL) που δείχνει οτι κάνει link με το DSLAM :? ουτε καν αναβοσβήνει για να μου δείξει πως κάνει initializing. Όλα τα υπόλοιπα δουλεύουν κανονικά. Πήρα και στο 121 τηλ. και μου είπαν πως απο εκει δεν βλέπουν κάποιο προβλημα!
Έχει κανείς κάποια ιδέα στο τι μπορεί να φταίει η να κάνω εγω λάθος?

ΥΓ: το τηλέφωνο δουλεύει κανονικά και έχω δοκιμάσει να συνδεσω το μοντεμ και στις 2 πριζες του σπιτιού και με το καλώδιο που είχε μεσα αλλα και με αυτό που υπήρχε απο πριν! :roll:

sdikr
18-10-04, 15:42
Αν το δοκίμασες και μόνο του στην γραμμή εκει που έρχετε απο τον οτε στο διαμέρισμα ,τότε δεν σε έχουν ενεργοποιήσει ακόμα, δεν δοκιμάζεις και το 1500 να δείς;

SilverSurfer
18-10-04, 16:27
Κι όμως είμαι ενεργοποιημένος!!! Αυτό είναι που με κάνει και τρελαινομαι :?
Μου το επιβεβαίωσαν και απο το 134 αλλά και απο το 121 που πήρα για να δηλώσω βλάβη! Υπάρχει περίπτωση να φταίει η σύνδεση των καλωδίων απο τον τοίχο στη πρίζα παρόλλο που το τηλεφωνο παίζει κανονικά? Το λέω γιατί έχω το παλίο συστημα εδω που οι πρίζες δεν ειναι εντοιχισμένες και βγαίνουν χύμα τα καλώδια απο τον τοιχο και βλεπω μόνο 2 απο τα 4 να είναι συνδεδεμένα με την πρίζα!
Το 1500 δεν το δοκίμασα αλλά παίρνω το 1242 και είναι όλο στην αναμονή :x

SilverSurfer
18-10-04, 18:03
Υπάρχει περίπτωση να φταίει na μην είναι το Zyxel συμβατό με το DSLAM που είμαι?? Γιατι διάβασα στο support note αυτο:

8.What are the possible reasons when the ADSL link is down?

The physical ADSL line may not be up if:

(1) The DSLAM is not Alcatel.
(2) If it is Alcatel, the firmware version should be above 3.1.
:?: :roll: :?

sdikr
18-10-04, 18:13
Κι όμως είμαι ενεργοποιημένος!!! Αυτό είναι που με κάνει και τρελαινομαι
Μου το επιβεβαίωσαν και απο το 134 αλλά και απο το 121 που πήρα για να δηλώσω βλάβη!

Είχαμε περιπτώσεις πολλές φορές που ο οτέ έλεγε ον αλλά μόνο ον δεν ήταν, το zyxel είναι απο τα modem που κάνουν sync με όλα

otto
19-10-04, 01:13
Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ απο την Πέμπτη. Με μόντεμ αλκατέλ όμως.
Μου είπαν οτι έχει μια βλάβη το DSlam στην Κωλέτη που συνδέομαι και να πάρω το 121 να ενημερωθώ. Απο την Πέμπτη μέχρι σήμερα έχω πάρει 20 φορές το 121 και απο καμμιά δεκαριά φορές όλα τα άλλα τηλεφωνα και διαπίστωσα πλεόν οτι οι υπάλληλοι έχουν πάθει ανοσία στα παράπονα. Καθημερινο φαινόμενο λεει ο ένας, έχουμε πρόβλημα με την υπηρεσία DSL λέει ο άλλος, δεν απαντούν στην τεχνική υπηρεσία DSL ο τρίτος. Στο 1242 δεν μπορούν να με βοηθήσουν και στο 0811 της οτενετ μόνο που δε με έβρισαν λεγοντας "και γιατί κύριε πήρατε εμας"? Άλλος είναι υπέυθυνος για τη γραμμή σας. Ποιός είναι ρε παιδιά υπεύθυνος τελικά? και τι με συμβουλεύετε να κάνω εκτός απο υπομονή?

Madness
19-10-04, 11:13
Λοιπόν επειδή και εμένα οταν είχε ενεργοποιηθεί τα ίδια μου είχε κάνει τότε, απλά μου κάνανε ενα reset και όλα οκ....

Παρτους τηλ. και πες του για καλό και για κακό δεν κάνουμε κανά reset????

sussie
19-10-04, 14:07
Εχω και γω το ιδιο προβλημα....απο την πεμπτη οπου πηρα (δεν με πηρανε!) το 134 μου δηλωσαν ενεργοποιηση...παρολα αυτα το modem (jetspeed 520i) δεν συγχρονιζει με Dslam...πηρα 1242 δεν μπορουσαν να με βοηθησουν (επεμεναν να κανω τα configuration στο Modem μπας και δει internet...αλλα που...αφου τους λεω δεν κανει sync to modem...τελοσπαντων)...
περνω 121 δηλωνω βλαβη χθες και μου ειπαν πως θα το δουν οι τεχνικοι και θα με παρουν....ακομη περιμενω...Τι θα γινει ρε παιδια; Δηλωνουν ενεργοποιηση ... και μονο ενεργοποιηση δεν υπαρχει...(ασε που ετρεχα να παρω Modem και Switch μολις μου ειπαν ενεργοποιηση και τα εχω και καθονμται)...Μενω γλυφαδα

SilverSurfer
19-10-04, 16:16
Σήμερα ξαναμίλησα με το 121 και μου είπαν πως το πρόβλημα δεν είναι απο το κέντρο και ότι θα πρεπει να περιμένω να με πάρει τεχνικός να περάσει απο εδώ να το δει! Ζήσε Μαϊ μου δηλαδή! Και όχι και τιποτε άλλο αλλα χρεωνόμαστε και για dsl και μπαίνουμε και με dial up! :x (και πληρόνουμε και ΕΠΑΚ)
Αυτό με το reset δεν το ήξερα αλλά δεν χάνω τιποτα να το προσπαθήσω! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σς παιδια :)

sussie
19-10-04, 17:57
το reset γινεται αμεσα ή πρεπει να περιμενεις και για αυτο καμια βδομαδα ; ...γιατι αν ειναι ετσι καλυτερα να περιμενω να ερθει ο τεχνικος

porosis
19-10-04, 18:34
σε μένα που είχε χαλάσει η DSL , πήρα το 121 και μετά από μια μέρα με πήραν αυτοί τηλέφωνο (έβλεπαν ότι είμαι συνδεμένος χωρίς να είναι το ρούτερ συνδεμένο :shock: ) και έκαναν reset αμέσως.

Μάλλον ένα κουμπάκι στο DSLAM είναι...

φτάνει να βρεις κάποιον που να βρίσκεται εκεί. ζήτα το.

SilverSurfer
20-10-04, 01:26
Ξαναμίλησα μαζί τους τους ζητησα ευγενικά μηπως και μπορουν να κανουν αυτο το ριμαδι το restart αλλα μου λενε πως το αιτημα για βλαβη εχει φυγει και απο κει και περα κανονιζει ο τεχνικος :? Δηλαδή δεν μπορουν να μιλησουν με καποιον να το αναλαβει! :x

SilverSurfer
20-10-04, 10:49
Τελικά το έφτιαξαν! :D Το h λύση του reset ήταν και απ'ότι καταλαβα όλη αυτο το πρόβλημα εχουν όταν δεν έχουν link στην αρχή! Οπότε θα έλεγα πως όταν παιρνετε τηλέφωνο στισ βλαβες να λέτε κατευθείαν πως θέλετε reset στη γραμμη σας για να γλυτώνετε πολυτιμο χρόνο! :wink:

otto
20-10-04, 14:41
Επιτέλους το έφτιαξαν και σε μένα. Εδώ και μισή ώρα είμαι συνδεδεμένος.

:D

profitis
24-10-04, 21:50
Περίπου το ίδιο προβλημα έχω και εγω.Σημερα το πρωι,πηγα ωραια και καλα να σερφαρω λίγο και δεν εμπαινε με τπτ.Ακομα και τωρα δεν συνδεεται.Στα diagnostics βγαινουνε ολα fail(adsl sych,atm test.....).Εχω το zyxel 650H και ειμαι στο Dslam Aλυσσίδας.Μηπως ειναι κανει στο ιδιο dslam να μας πει;

rozak
25-10-04, 00:18
Κι εγώ στο DSLAM Αλυσίδας είμαι και έχω πρόβλημα από την Τετάρτη τα ξημερώματα. Έχω δηλώσει βλάβη από την Τετάρτη και ακόμα δεν υπάρχει ανταπόκριση. Δούλεψε για λίγο από Παρασκευή απόγευμα μέχρι Σάββατο μεσημέρι, αλλά από τότε είναι νεκρό.
Έχω το jetspeed 520i (σε ISDN) και έχω δοκιμάσει και το παλιό και το καινούριο firmware.
Υπάρχει κανείς στην Αλυσίδα που είχε το ίδιο πρόβλημα και λύθηκε, κι αν ναί πώς;

profitis
25-10-04, 17:22
Πήρα στον πΟτε και μου το επιβαιβέωσαν οτι υπάρχει προβλημα....θα το λυσουνε....Αντι να ομαλοποιείτε η κατάσταση με τις ευρυζωνικές παει απο το κακο στο χειρότερο.

zBronX
25-10-04, 19:48
Same here.. Dslam N. Ιωνίας. Zyxel 650H. Από τις 21.10 δήλωσαν ενεργοποίηση και μέχρι σήμερα δεν είχα link.

Έλαβα και ένα μόντεμ αντί για το spliter που περίμενα...
Απογοήτευση και υπομονή

HellV1L
27-10-04, 01:39
Το ιδιο πρόβλημα ρε παιδιά αντιμετοπίζω και εγώ….
Παίρνω τήλ. το 1242 μου λένε έχει ενεργοποιηθεί…
Παίρνω 121 μου λένε ότι με βλέπουν σαν pstn…

Εντωμεταξύ παπαλα η γραμμή , στο loop back τεστ μου βγάζει fail.

ATM Loop back Test Fail

profitis
27-10-04, 11:01
LewnDoS, σε ποιο dslam?

WAntilles
27-10-04, 11:13
...η κατάσταση με τις ευρυζωνικές...

Φίλε μου Προφήτη, ποιές "ευρυζωνικές";

Που έχουν καταντήσει πιο στενές και από τις βαριές μεταλλικές ζώνες αγνότητας του μεσαίωνα; Εκείνες τις σιδεριές με τα τεράστια κλειδιά;

profitis
27-10-04, 12:43
LOL...δεν έχεις καθόλου αδικο WAntilles...Για κλάματα ειμαστε...

4η μέρα σήμερα και συνέχιζω να περιμένω συνεργείο του πΟΤΕ.Απ' οτι έμαθα ειναι συμβασιούχοι (για το Adsl) που δεν έχουν πληρωθεί για μηνες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.