PDA

Επιστροφή στο Forum : Web-Banking (Κυρίως για φυσικά πρόσωπα)...



kubiak
18-10-04, 17:30
καταρχήν με σύντομη αναζήτηση βρήκα τρία threads* τα οποία δεν ασχολούνται με αυτό που θέλω.
1.Community > ADSL Γενικά > adsl και εμπορικη ebanking (http://www.adslgr.com/forum/thread1687.html)
2.Community > Γενικά > ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ : ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΛΗΡΩΝΩ (http://www.adslgr.com/forum/thread6541.html)
3.Community > Vivodi ADSL > Vivodi & Alpha Bank Web Banking (http://www.adslgr.com/forum/thread4126.html)

Επειδή είμαι γενικότερα απογοητευμένος από συγκεκριμένη τράπεζα στο θέμα του e-banking και πριν αρχίσω να δοκιμάζω με demo μία προς μία τις υπηρεσίες e-banking των τραπεζών σκέφτηκα να ξεκινήσω ένα thread, μία συζήτηση δλδ, για το e-banking στην Ελλάδα.
Να σχολιάσουμε τα +/- των σημερινών προσφερόμενων υπηρεσιών, έτσι ώστε να μπρούμε να επιλέξουμε καλύτερα.

Στην ψηφοφορία το ζητούμενο είναι να αναδείξουμε την τράπεζα που προσφέρει αυτή τη στιγμή την πιο ολοκληρωμένη υπηρεσία e-banking.
Οι επιλογές της ψηφοφορίας βασίστηκαν σε Ελληνικές τράπεζες που γνωρίζω ότι αυτή τη στιγμή προσφέρουν υπηρεσίες e-banking. Μερικές τράπεζες δεν τις περιέλαβα για το λόγο ότι δεν χωρούσαν σαν επιλογές ή δεν τις ήξερα, δηλώνω όμως ότι δεν το έκανα σκόπιμα. Επίσης, οι τράπεζες εμφανίζονται αλφαβητικά (Λατινικά/Ελληνικά).

Ξεκινώ αρχίζοντας με σχολιασμό της υπηρεσίας e-banking της τράπεζας που χρησιμοποιώ, δλδ της Εμπορικής:

1.Interface: Καλό.
2.Ενημέρωση υπολοίπων: Μέτρια έως απαράδεκτη.
3.Ενημέρωση Κινήσεων: Απαράδεκτη.

Παρακαλώ να μην αποπροσανατολίσουμε το θέμα, αλλά να παραμείνουμε στο σχολιασμό των προσφερόμενων υπηρεσιών e-banking.

ευχαριστώ.

Slammer
18-10-04, 18:08
Εγω χρησιμοποιώ την Nova και ειμαι ευχαριστημένος.
Αν και εχω λογαριασμό και στη eurobank, θεωρώ οτι της Nova ειναι πολύ καλύτερο.
Το μόνο μου παράπονο, οτι υποστηρίζει μονο ΙΕ και ετσι δεν μπορω απο το σπίτι που εχω linux να κανω τιποτα...

aesir
18-10-04, 18:26
Που να ξέρει κάποιος ποιά είναι χειρότερη; Η ψηφοφορία θα είναι word-of-mouth? Μήπως θα ήταν καλύτερο να γίνει "ποιά χρησιμοποείτε" να δεις ποιά είναι η πιο δημοφιλής;

coftaras
18-10-04, 18:33

coftaras
18-10-04, 18:40
Συμφωνω απολυτα με τον aesir. Για να πεις ποια e-bank ειναι η χειροτερη πρεπει τις να εχεις δοκιμασειολες για να εχεις ασφαλη αποτελεσματα. Εγω εχω winbank και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος

kalm
18-10-04, 18:42
Συμφωνώ με τον aesir. Πρέπει να έχεις χρησιμοποιήσει αρκετές για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα. Καλύτερα να γράψει ο καθένας τις δικές του εμπειρίες.

Όσο αφορά εμένα, χρησιμοποιώ Winbank (Πειραιώς) και Alpha. Είμαι πολύ ικανοποιημένος και από τις δύο. Η Alpha έχει ένα επιπλέον πλεονέκτημα (δεν ξέρω αν το έχει άλλη τράπεζα) οτι μπορείς να καταθέσεις λεφτά σε οποιοδήποτε λογαριασμό άλλης τράπεζας στην Ελλάδα (με επιβάρυνση 2,9 € αν θυμάμαι καλά). Έχω γλιτώσει πολλές φορές την ουρά στο ταμείο έτσι.... :mrgreen:

kostaspapadimas
18-10-04, 19:11
Ανάμεσα από Eurobank και WinBank αρκετα καλύτερη και χωρίς σχεδόν καμία χρέωση η Eurobank. Μπορείς να κάνεις τα πάντα.

runnerma
18-10-04, 19:25
Καλύτερη η Eurobank με διαφορά! Και από θέμα ασφάλειας. Είναι και η μόνη που πληκτρολογείς κωδικό σε pop-up για να αποφύγει τα key logger, και όλα αυτά χρόνια πριν. H winbank δεν ενημερώνει άμεσα τους λογαριασμούς από pos μηχανήματα. Η alpha καλή αλλά πιο πολύπλοκο μενού.

aesir
18-10-04, 19:40
Και εγώ Πειραιώς και Eurobank χρησιμοποιώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

papdoux
18-10-04, 19:58
Και εγω Alphabank χρησιμοποιω και ειμαι ευχαριστημενος. Το μονο μου προβλημα ειναι οτι οταν γραφω το νουμερο του λογαριασμου που θα καταληξουν τα χρηματα, δεν ξερω αν ειναι το σωστο αφου δε μου λεει σε ποιον ανηκει. Για να ξερω οτι τα λεφτα μου πανε εκει που θελω και οχι καπου αλλου
Δεν ξερω αν γινεται ή οχι αλλα πολυ θα το ηθελα.

sdikr
18-10-04, 20:35
Και εγώ aplhabank, το ποιό ασφαλές είναι της eurobank (private key) το πρόβλημα με αυτό είναι οτι δεν μπορείς να μπείς απο όπου θέλεις.
Πρόσφατα είδα απο εναν γνωστό που έχει απο ελβετική τράπεζα λογαριασμό, τους δίνουν εναν υπολογιστή παλάμης ο οποίος πέρνει την κάρτα της τραπεζας μέσα και όταν κάνει Login σου δίνει ενα νούμερο που πρέπει να περάσεις σε αυτόν τον υπολογιστή παλάμης και να δώσεις την απάντηση, now this is what i call security!

Σε γενικές γραμμές και απο ένα περιοδικό που διάβασα είναι όλα λίγο πολύ το ίδιο, άλλο λίγο ποιο δύσκολο αλλά με πολλές επιλογές/δυνατότητες, αλλό ποιο απλό αλλά του λοίπουν μερικές.
Ακόμα για την eurobank θα πρέπει να ξέρετε οτι δουλέυει μόνο με ΙΕ (λόγο Private key)

nevian
18-10-04, 22:34
Στην Ελλάδα έχω χρησιμοποιήσει τα ακόλουθα:

1) Citibank - Απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ! Μιλάμε για τραγικό interface που μοιάζει να φτιάχτηκε από μαθητή λυκείου... Εγώ παρα το γεγονός ότι έχω γραφτεί εδώ και μήνες αδυνατώ να το χρησιμοποιήσω... Καλύτερα να το κατεβάσουν...

2) Εθνική - Σχετικά καλό, έχει αρκετά πράγματα που μπορείς να κάνεις online αλλα (α) Είναι σπαστικό που ανοίγει 3 παράθυρα με το τελευταίο που κάνεις login και συναλαγές αναγκαστηκά σε Full Screen (δεν ξέρω ποιο σαϊνι της τράπεζας το σκέφτηκε αυτό ότι ΟΛΟΙ γύρω πρεπει να δουν οτι μπαινεις στο τραπεζικό σου λογαριασμό ιδιαίτερα αν είσαι στο γραφείο και με ανάλυση 1280x1024 σε 21'' monitor) (β) Αυτό το αποστολή κατω δεξια δεξια ψάχνεις να το βρεις ορισμένες φορες... (γ) Το άλλο σπαστικό feature... για να κάνεις μια οποιαδοίποτε συναλλαγή πρέπει να κουβαλάς την λίστα με τους κωδικούς (ΤΑΝ και σουξου μουξου) με αποτέλεσμα αν δε τα έχεις πάρει μαζί σου να τα παίρνεις στο κρανίο γιατί μόνο ευκολία δεν σου παρέχει το σύστημα!

3) Alpha - Το καλύτερο που έχω δει μέχρι τώρα αλλά πολυ μινιμαλιστικό βρε παιδάκι μου... Μανία που έχουν να τα κάνουν όλα μικρά μικρα... Οι διαθέσιμες online υπηρεσίες είναι πλούσιες και χρείαζεσε μόνο 1 κωδικό εξτρα να θυμάσε για να κάνεις κάποιες ειδικές συναλλαγές. Βολικό που μπορείς να μεταφέρεις χρήματα και στο εξωτερικό! Εμένα πάντως μου θυμίζει περισσότερο ΑΤΜ μεσω internet παρά e-banking...

Για μένα πάντως κορυφή είναι το e-banking της HSBC UK που έχει 4 χρόνια statements μέσα και ένα κορφαίο και πολύ επεξηγηματικό interface. Όταν και αν αποκτήσει μεγαλύτερο μερίδιο και στην Ελλάδα να το δούμε και εδω... Μακάρι δηλαδή...

turboirc
18-10-04, 22:46
Εγω εχω Alpha Bank , Εθνικη και Πειραιώς
Στην Alpha είναι τσαμπα, στην Πειραιώς πληρωνεις €5.
Το πιο ασφαλες είναι της Εθνικής που σου δίνει μια λίστα με κλειδιά τα οποία χρησιμοποιούνται μονο μια φορά, σε συνεργασία με το username + password.
Της Αλφα είναι όμως αρκετα φιλικό και εύχρηστο, και ασφαλές.

Αυτό που θα ήθελα είναι ενα SMS να μου έρχεται σε περίπτωση οποιασδήποτε συναλλαγής. Το έχω ήδη προτείνει στην τράπεζα.

ogenikos
18-10-04, 22:53
Εγώ χρησιμοποιώ ΕΤΕ και Alpha, σε γενικές γραμμές καλές είναι αλλά όπως όλες οι τράπεζες, κάργα απατεώνες...
Ακου εκεί να χρεώνουν 1,2 (αν δεν κάνω λάθος) ευρώ για μεταφορά μέσω του διατραπεζικού συστήματος ΔΙΑΣ, κάνοντας την συναλαγή online :evil: , είναι δυνατόν; αριθμούς μεταφέρουν ρε γμτ, η μιά τραπεζα με την άλλη, ή μήπως στέλνουν κάποιον τύπο που πάει με τα πόδια και κάνει την μεταφορά; :twisted: :evil: , απαράδεκτον...
Και ένα ακόμη μειονέκτημα είναι ότι δεν μπορείς να βλέπεις online την κίνηση μιάς πιστωτικής κάρτας που έβγαλες απο την ίδια τράπεζα (εκτός αν γίνεται και δεν το έχω βρεί ακόμη).

sdikr
18-10-04, 22:58
Και ένα ακόμη μειονέκτημα είναι ότι δεν μπορείς να βλέπεις online την κίνηση μιάς πιστωτικής κάρτας που έβγαλες απο την ίδια τράπεζα (εκτός αν γίνεται και δεν το έχω βρεί ακόμη).

Στην alpha γίνεται τουλάχιστον, καθώς και τα δάνεια απλά πρέπει να τα συνδέσεις με τον λογαριασμό σου

kubiak
18-10-04, 23:10
Που να ξέρει κάποιος ποιά είναι χειρότερη; Η ψηφοφορία θα είναι word-of-mouth? Μήπως θα ήταν καλύτερο να γίνει "ποιά χρησιμοποείτε" να δεις ποιά είναι η πιο δημοφιλής;

χμμμ, στην αρχή ο τίτλος και η ψηφοφορία ήταν διαφορετικά, αλλά μετά λόγω πίεσης χρόνου και λόγω του ότι το adslgr.com ήταν απελπιστικά αργό οπότε δεν το επεξεργάστηκα περισσότερο...

Εφ'όσον κρίνεται ότι θα έπρεπε να αλλάξει η ψηφοφορία προτείνω στον aesir να εξετάσει τα εξής:

1.Μηδενισμός ψηφοφορίας.
2.Τίτλος: "Ψηφίστε την τράπεζα που σας αφήνει ικανοποιημένους με το επίπεδο υπηρεσιών e-banking που σας προσφέρει".
3.Αν χρησιμοποιείτε πάνω από μία παρακαλώ επιλέξτε την καλύτερη.
4.Προφανώς δεν ψηφίζετε αν δεν είσαστε ικανοποιημένος/η.
5.Διατήρηση τρέχουσων επιλογών.

φιλικά...

kubiak
18-10-04, 23:37
μου κινούν την περιέργεια μερικά post για χρεώσεις.

για παράδειγμα:


Ανάμεσα από Eurobank και WinBank αρκετα καλύτερη και χωρίς σχεδόν καμία χρέωση η Eurobank. Μπορείς να κάνεις τα πάντα.

τι εννοείς χωρίς σχεδόν καμία χρέωση; χρέωση για δικαίωμα χρήσης της υπηρεσίας e-banking ή για μεταφορά χρημάτων κλπ;


Εγω εχω Alpha Bank , Εθνικη και Πειραιώς
Στην Alpha είναι τσαμπα, στην Πειραιώς πληρωνεις €5.

€5 κάθε πότε; το χρόνο, το μήνα;


Και εγω Alphabank χρησιμοποιω και ειμαι ευχαριστημενος. Το μονο μου προβλημα ειναι οτι οταν γραφω το νουμερο του λογαριασμου που θα καταληξουν τα χρηματα, δεν ξερω αν ειναι το σωστο αφου δε μου λεει σε ποιον ανηκει. Για να ξερω οτι τα λεφτα μου πανε εκει που θελω και οχι καπου αλλου
Δεν ξερω αν γινεται ή οχι αλλα πολυ θα το ηθελα.

Μεγάλο μείον. Οι άλλες τράπεζες επιτρέπουν την εμφάνιση του ονόματος;

aesir
19-10-04, 00:11
Η ψηφοφορία μηδενίστηκε... για ξαναψηφίστε, αυτή την φορά την τράπεζα που έχει για σας το καλύτερο e-banking... :mrgreen:

blizard
19-10-04, 02:08
Και εγώ alpha εχω και είμαι ικανοποιημένος.
Εχω και μια cashcard δωρεαν (visa electron)και κάνεις αγορές από internet σαν να ήταν κανονική visa, με την ασφάλεια ότι αν δεν έχεις λεφτά δεν γίνεται συναλαγη.
Πολύ βολικό και απλό είναι και η άμεση μεταφορά ανάμεσα σε λογαριασμους ίδιας τράπεζας, αλλά και οι καταθέσεις σε άλλες(επεξεργάζονται την επόμενη μέρα)

PReD
19-10-04, 02:27
Παιδιά θα μπορούσε κάποιος που χρησιμοποιεί Eurobank e-banking να μου πει τι χρεώσεις υπάρχουν?

kubiak
19-10-04, 21:03
Μία ανακεφαλαίωση μέχρι τώρα (από αυτά που έχουν γραφτεί):

Alpha Bank: Καλή. Πλεονεκτήματα οι μικρές χρεώσεις(;), η ευχρηστία. Μειονεκτήματα το πολύπλοκο μενού(;), και η μη αναγραφή του ονόματος ενός λογαριασμού που αποστέλλονται χρήματα.
Winbank - Πειραιώς: Καλή. Μειονεκτήματα οι χρεώσεις(;).
Eurobank: Καλή. Πλεονέκτημα η μη-χρέωση(;). Πληθώρα επιλογών και υπηρεσιών.
Εθνική: Μέτρια προς κακή.
Εμπορική: Μέτρια προς κακή.
Novabank: Καλή. (μειονέκτημα η υποχρεωτική χρήση IE).
Λαϊκή:
Citibank: Απαράδεκτη.
Εγναντία:


Αν θέλετε να βοηθηθούμε περισσότερο μπορούμε να ομαδοποιήσουμε τις κατηγορίες και να αναφέρουμε τις εμπειρίες μας.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
0: ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ
1: ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ
2: ΚΑΚΟ
3: ΜΕΤΡΙΟ
4: ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ
5: ΚΑΛΟ
6: ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ
7: ΑΨΟΓΟ
8: ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΑΝΟΙΞΕΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ;
-: ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΨΗ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ
Α.Interface (μενού κλπ)
Β.Πολυπλοκότητα (χαμηλή βαθμολογία στην υψηλή πολυπλοκότητα)
Γ.Πλήθος δυνατοτήτων.
Δ.Ποιότητα δυνατοτήτων.
Ε.Χρεώσεις/Κόστος χρήσης.
Ζ.Ασφάλεια.
Η.Απαιτήσεις/Συμβατότητα (browser κλπ).
Θ.Ταχύτητα.
Ι.Customer Care/Υποστήριξη (ως αποτέλεσμα).

Ξεκινώ λοιπόν με την Εμπορική:
Α.5
Β.5
Γ.6
Δ.0
Ε.ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΛΟ
Ζ.4
Η.6
Θ.7
Ι.4 έως 2.

sdikr
19-10-04, 21:10
Alpha
A. 6
B. 3
Γ. 6
Δ. 4
Ε. 3
Ζ. 5
Η. 7
Θ. 5
Ι. 5 (24 ωρες)

papdoux
19-10-04, 21:34
Τι; οι αλλες το επιτρεπουν; τη τραπεζα μου.... εχε χαρη που δε μπορω να παω αλλου. Ειναι η δουλεια στη μεση.
Παντως και η Alphabank επιβαλλει IE. Με firefox εφαγα πορτα.

nevian
20-10-04, 10:22
Πάντως προσοχή στις χρεώσεις όταν κάνετε συναλλαγές διότι μερικές δεν αναφέρονται πουθενά, ιδιαίτερα όταν κάνετε μεταφορές σε άλλη τράπεζα!

Να αναφέρω ένα παράδειγμα...

Μεταφορά από Alpha Bank σε Εθνική μέσω e-Banking

(α) Αν κάνετε επιλογή για μοιρασμένα έξοδα εσείς πληρώνεται για τη συναλλαγή 0.30 ευρώ στην Alpha και ο παραλήπτης θα πάρει το ποσό που στείλατε μείων 3 ευρώ !!!!

(β) Αν κάνετε επιλογή να πληρώσετε εσείς όλα τα έξοδα τότε αφαιρούνται από το λογιαρασμό σας 0.30 ευρώ έξοδα alpha και 1.20 έξοδα μεταφοράς και φυσικά ο παραλήπτης παίρνει όλο το ποσό που στείλατε!

Τώρα αν αυτό δεν είναι απαράδεκτο τότε τί να πω...

kubiak
20-10-04, 13:35
Πάντως προσοχή στις χρεώσεις όταν κάνετε συναλλαγές διότι μερικές δεν αναφέρονται πουθενά, ιδιαίτερα όταν κάνετε μεταφορές σε άλλη τράπεζα!

χωρίς να αμφισβητώ αυτό που έγραψες, έχω την εντύπωση ότι είναι λίγο δύσκολο να μην υπάρχει ενημέρωση για τέτοια θέματα. Τουλάχιστον σε κάποιο FAQ, HELP, Terms & Conditions, κλπ...

Για παράδειγμα η Εμπορική, αν θυμάμαι καλά, αναφέρει το ποσό ή το ποσοστό της προμήθειας/χρέωσης για e-μεταφορά χρημάτων από λογαριασμό της Εμπορικής σε άλλο λογαριασμό (η χρέωση πρέπει να είναι 50% φθηνότερη από το να πας στο γκισέ).

KyR-X
20-10-04, 13:48
Εγω ψήφισα την Alpha γιατί έτσι κι αλλιώς μόνο αυτή τυχαίνει να χρησιμοποιώ ως τώρα, αλλά δε με πολυκόφτει να δω και για τις άλλες αφού πάνω κάτω σε εκπροσώπηση στο εξωτερικό καμιά δε μας καλύπτει ικανοποιητικά και ειδικά προς US μεριά σε ζητήματα e-billing ενω έχουν αρχίσει ήδη να καλύπτουν χώρες όπως Λετονία κτλπ. Είμαστε σαν ανύπαρκτοι απο τα drop down lists σε e-banking options πολλών e-money και pay services υπηρεσιών. Καλά θα ήταν να έρθει επι τέλους μια υπερατλαντική τράπεζα στην Ελλάδα να δούμε και μεις φως γιατί αυτές κάνουν παιχνίδι με τους πάντες εδω και χρόνια και δε θα μπλέξουμε με της χαζές επιλογές άλλων Ευρωπαϊκών τραπεζών να εξυπηρετούν η οχι συγκεκριμένες διευθύνσεις ανα το κόσμο, η CityBank μιλώντας για τα δικά μας σε σχέση εμ υπαρατλαντικές γενικά είναι απαράδεκτη ως ανύπαρκτη.

EvilHawk
20-10-04, 14:00
Χρησιμοποιώ ΕΤΕ, Alpha, Εurobank....

Δεν θα εξετάσω τώρα τα περί interface, επιπλέον δυνατοτήτων κλπ αφού αυτό που μου ενδιαφέρει περισσότερο είναι αυτό :


Το πιο ασφαλες είναι της Εθνικής που σου δίνει μια λίστα με κλειδιά τα οποία χρησιμοποιούνται μονο μια φορά, σε συνεργασία με το username + password. Ισχύει για κάθε συναλλαγή, χρησιμοποιείς ένα κλειδί και επιβαιώνεται η επιτυχία της συναλλαγής με ένα αντίστοιχο pin.. Δύσκολο έως αδύνατο να χάσεις ή να σου κλέψουν και Username + pass & την λίστα!

turboirc
20-10-04, 14:00
Pay Services εχουν οι τραπεζες, απλα δεν δινουν στον οποιονδηποτε για ευνοητους λογους. Στο thread http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=148253 γίνεται αυτή η συζήτηση.

giwrgosth
20-10-04, 14:16
Έχω Nova και Alpha.
Καλύτερο το (γραφικό) περιβάλον της Nova, αλλά η Alpha είναι πολύ πιο φτηνή, αφού για μεταφορά ίδιου ποσού σε λογαριασμό εξωτερικού η Nova χρεώνει 10 € και η Alpha 0,3 €!!! Για μεταφορά ποσού 5 € η Nova με χρέωσε 3 €!
Επίσης την Alpha τη θεωρώ πιο εύχρηστη.
Από ασφάλεια καλύτερη η Nova, αφού σου ζητά σε κάθε σύνδεση 2 ψηφία από την Cash Card.

KyR-X
20-10-04, 14:21
Pay Services εχουν οι τραπεζες, απλα δεν δινουν στον οποιονδηποτε για ευνοητους λογους. Στο thread http://www.adslgr.com/forum/post-152997.html
γίνεται αυτή η συζήτηση.

KyR-X
Είμαστε σαν ανύπαρκτοι απο τα drop down lists σε e-banking options πολλών e-money και pay services υπηρεσιών του κόσμου...σαν χώρα.

Τι να το κάνω το pay-service που έχουν μέσα στην Ελλάδα και μου είναι άχρηστο, και τι με νοιάζει εμένα αν περιμένουν να είμαι ο Μπόμπολας για να μου το δώσουνε. Μόνο στην Ελλάδα τα βλέπεις αυτά!

:lol:

edit:Α! Και ξέρεις τι χρειάζεται (στις υπηρεσίες του εξωτερικού) για να μετατρέψεις το account σου σε επιχειρηματικό? Τίποτα! Ενα απλό click! To oρο μη επιχειρηματικό αδυνατό να τον βρω στο Ελληνικό e-banking για να εξηγήσω τον αντίθετο του επιχειρηματικός λογαριασμός, άλλη μια απόδειξη οτι σε αυτή τη χώρα χάρη στη περίεργη νοοτροπία μας είμαστε ακόμη πίσω.

turboirc
20-10-04, 14:41
Εγω εχω pay service απο την ελλαδα και δεν ειμαι ο Μπομπολας.

Μην ξεχνας οτι για να γινουν αυτα στην ελλαδα, πρεπει οι ελληνες να εχουν και τη σωστη νοοτροπια στη χρήση του e-banking και των πιστωτικων καρτών.

turboirc
20-10-04, 14:41
Εγω εχω pay service απο την ελλαδα και δεν ειμαι ο Μπομπολας.

Μην ξεχνας οτι για να γινουν αυτα στην ελλαδα, πρεπει οι ελληνες να εχουν και τη σωστη νοοτροπια στη χρήση του e-banking και των πιστωτικων καρτών.

@ ADSLgr.com All rights reserved.