PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσφορά Forthnet 256K, μήπως κάτι δεν πάει καλά?



zardoz
18-10-04, 18:11
Έχω 256 και λήγει μεθάυριο. Θα πάω πάλι σε 256 και η forthnet δίνει τις
εξής προσφορές (για την 256):

Νέα Συνδρομή 3 μήνες + 1 μήνας ΔΩΡΕΑΝ 62.7€ + ΦΠΑ
Νέα Συνδρομή 6 μήνες + 4 μήνες ΔΩΡΕΑΝ 122.4€ + ΦΠΑ
Νέα Συνδρομή 12 μήνες + 6 μήνες ΔΩΡΕΑΝ 238.8€ + ΦΠΑ

Αυτά αντίστοιχα αναλογίζονται σε "μηνιαίο" κόστος μαζί με το ΦΠΑ

18.5 Euro/μήνα
14.4 Euro/μήνα
15.65 Euro/μήνα

Παρατηρήστε ότι η 6 μήνες + 4 δωρεάν φαίνεται μαμάτη προσφορά
και με πολύ διαφορά από τις άλλες, περιέργως και από την 12+6!!!

Μήπως έχει γίνει λάθος?

wintech2003
18-10-04, 18:13
Σε χαλάει?

Πληρωσε το εσύ και τελειωσε.. προβλημα τους αν εχουν κανει λάθος... :)

Yngwiedis
18-10-04, 18:37
Απλώς στην 12μηνη πληρώνεις +6 μήνες και παίρνεις δώρο +2 μήνες, σε σχέση με την 6μηνη που πληρώνεις +3 μήνες και παίρνεις δώρο +3 μήνες.
Για αυτό υπάρχει αυτή η διαφορά στις τιμές ανα μήνα.

tsipas
18-10-04, 19:58
Επειδη εχω μια σπαρκνετ 384 με ογκοχρεωση αλλα τσιμπησα και γω με την 6μηνη προσφορα της φορ8νετ μπορεις να μου πεις ταχυτητες που πιανεις με την 256
Ευχαριστω

McAli
19-10-04, 12:29
Επειδη εχω μια σπαρκνετ 384 με ογκοχρεωση αλλα τσιμπησα και γω με την 6μηνη προσφορα της φορ8νετ μπορεις να μου πεις ταχυτητες που πιανεις με την 256
Ευχαριστω


Τα ΣΤΑΘΕΡΑ μέγιστα που έχω δει σε στον ένα μήνα που την έχω:

p2p: 26ΚΒ/s
server: 32KB/s (έχω κατεβάσει και 40ΜΒ drivers από επίσημο site εταιρίας με 40ΚΒ/s, αλλά αυτό δεν κάνει να το λέμε)

zardoz
19-10-04, 13:06
Το ίδιο ακριβώς και εγώ, με το 32 απλησίαστο τον τελευταίο μήνα, μετά
τους ολυμπιακούς.

Είμαι όμως γενικά ευχαριστημένος, γιατί η διαφορά στα λεφτά, ειδικά
για το 6+4 δώρο είναι πολύ σημαντική.

(19.95+12.2) + ΦΠΑ = 38 Euro το μήνα ΟΛΑ (Γραμμή και σύνδεση).

gr44
19-10-04, 13:12
ΕΧΩ ΦΟΡΤΗΝΕΤ 256/128 6+2 ΜΗΝΕΣ ΔΩΡΕΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΙΟ

ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ
ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 30 ΚB/ς Πάντα.
Kαλλιθέα
siemens dslam
modem zyxel 652R-13

psyxakias
19-10-04, 13:22
Εγώ πριν περίπου ένα μήνα γύρισα από 384 αορίστου σε 256 3μηνη, λόγω ότι σερνόταν το DSLAM.

Είμαι αρκετά ικανοποιημένος με την 256 της FORTHnet, καθώς όταν μου το επιτρέπει το DSLAM κατεβάζω άνετα με max 31-32 KB/sec.

ipo
19-10-04, 13:23
Πιστεύω ότι πρέπει να στηρίζουμε τέτοιες καλές οικονομικά προσφορές, ώστε να δουν οι εταιρίες ότι ο κόσμος ψάχνεται και να δράσουν περισσότερο ανταγωνιστικά.

Εγώ συνδέομαι με HOL any access 200, την οποία είχα πάρει πριν από 6 μήνες (6μηνη συνδρομή με άλλους 6 μήνες δώρο, δηλαδή 50% έκπτωση).

tsipas
22-10-04, 19:55
Μαλλον με πεισατε συν το οτι με την 384 εχω δει μαχ 41 και κατα Μ.Ο. 37 (αυτα απο επισημα site κλπ ) γιατι σε κατι emule κλπ max 15
και αλλος ενας λογος ειναι οτι εχει πεσει απο χθες η sparknet και σημερα που πηρα αποφαση να παρω help desk ειναι αφαντοι (σημειωτεον στους 6 μηνες συνδρομης εχει γινει αλλες 5 φορες αυτο το 24ωρο off )

Αν και τωρα με την old fashion isdn δεν βλεπω και μεγαλες διαφορες :oops: (μη βαρατε οχι σε download απλο σερφαρισμα) :oops:

bomberb17
22-10-04, 21:23
Πήρα και εγώ την προσφορά της forth. 3+1 δώρο. Μην παίρνετε καλύτερα πολύμηνες συνδρομές γιατί.. ποιός ξέρει; Μπορεί να ρίξουν τις τιμές και στην 384 σε κανα δυο μήνες!

zardoz
22-10-04, 21:23
Παίδες την πήρα την "256/128 6+4 Μήνες δώρο" και είμαι cool μέχρι τον Αύγουστο 2005.

Αν είναι να φτηνήνει και άλλο, ας πρόσεχα. Τώρα είναι σαν να δίνω 12.2+ΦΠΑ το μήνα
που είναι τσάμπα.

ermis333
22-10-04, 22:06
zardoz αν φτηνήνει απλά θα πληρώσεις τη διαφορά....σιγά τ' αυγά

nikgr
27-10-04, 02:18
παιδιά αν παρει κάποιος τώρα τη 256Κ και πχ τα Χριστούγεννα γίνει κάποια καλή προσφορά στα 384Κ,μπορεί να μεταβεί σε σύνδεση 384Κ πληρώνοντας τη διαφορά?
Ή πρέπει να εξαντλήσεις τη συνδρομή σου για να πας σε άλλη συνδρομη?

sdikr
27-10-04, 02:20
παιδιά αν παρει κάποιος τώρα τη 256Κ και πχ τα Χριστούγεννα γίνει κάποια καλή προσφορά στα 384Κ,μπορεί να μεταβεί σε σύνδεση 384Κ πληρώνοντας τη διαφορά?

Ναι αλλά και η υπάρχουσα τιμή της 256 που θα έχεις θα έχει αλλάξει

McAli
27-10-04, 03:38
Το ποσοστό του χρόνου που σου έχει απομείνει μέχρι τη λήξη του συμβολαίου 256, γίνεται "ενεργό" ποσοστό του ποσού που είχες δώσει, και αφαιρείται από το ποσό του συμβολαίου 384 το οποίο ισχύει ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ , και όχι τότε που ενεργοποίησες την 256.

DM
15-01-05, 00:22
Σκέφτομαι για 256 6+4 μήνες με Forthnet.Έχει κανείς απο Θεσσαλονίκη περιοχή Τούμπας να μου πει αν είναι καλή η σύνδεση? Επίςης ρώτησα και μου είπαν οτι η περιοχή μου ανήκει σε dslam Intracom.Ευτυχώς μου ειπε η τηλεφωνήτρια, αν και δε θυμάμαι πού ακριβώς στο φόρουμ αλλά κάποιος είχε πει το αντίθετο ότι δηλαδή intracom δεν είναι καλά.Διαβάζω πολλά παράπονα για forthnet αι βρίσκομαι ανάμεσα σε Forthnet & HOL.Να προτιμήσω την προσφορά της Forthnet? Κερδίζω 3 μήνες έτσι αλλά αν είναι να έχω τα προβλήματα που διαβάζω ίσως να το ξανασκεφτώ?

zardoz
15-01-05, 11:39
Σκέφτομαι για 256 6+4 μήνες με Forthnet.Έχει κανείς απο Θεσσαλονίκη περιοχή Τούμπας να μου πει αν είναι καλή η σύνδεση? Επίςης ρώτησα και μου είπαν οτι η περιοχή μου ανήκει σε dslam Intracom.Ευτυχώς μου ειπε η τηλεφωνήτρια, αν και δε θυμάμαι πού ακριβώς στο φόρουμ αλλά κάποιος είχε πει το αντίθετο ότι δηλαδή intracom δεν είναι καλά.Διαβάζω πολλά παράπονα για forthnet αι βρίσκομαι ανάμεσα σε Forthnet & HOL.Να προτιμήσω την προσφορά της Forthnet? Κερδίζω 3 μήνες έτσι αλλά αν είναι να έχω τα προβλήματα που διαβάζω ίσως να το ξανασκεφτώ?

Αν είναι να είναι μπουκωμένο το DSLAM σου, δεν παίζει ρόλο που
θα βρίσκεσαι. Εγώ είμαι BRAS ERMOU με Forthnet 256 σε alcatel
dslam και είμαι ευχαριστημένος (δεν έχω διαλείψεις) αλλά δεν
πιάνω πάντα 32Κ, το "μέσο" μέγιστο (όρος και αυτός) είναι 31Κ

gagtzer
15-01-05, 12:10
Φίλε κι εγώ στο κέντρο Τούμπας είμαι με FORTHnet 256 και δεν έχω κανένα πρόβλημα.Από http,ftp κτλ. φτάνει άνετα τα 32 Kb/s ενώ σε torrents αν έχει το αρχείο αρκετούς seeders επίσης παίζει γύρω στα 30.
Γενικώς,απ'ότι έχω καταλάβει,κατεβάζεις με όσο σου στέλνουν.Αν δεις ταχύτητες μικρότερες από 30,άντε 25 Kb/s σε ώρες αιχμής,τότε μάλλον φταίει αυτός που σου στέλνει και όχι η γραμμή (μιλάω πάντα για κέντρο Τούμπας και για FORTHnet έτσι,για άλλες περιπτώσεις δεν ξέρω).
Πρόβλημα από οτι θυμάμαι είχαμε μόνο πριν τα Χριστούγεννα κάποια στιγμή,γύρω στα τέλη Νοεμβρίου νομίζω,αλλά και τότε ήταν θέμα της FORTHnet σε όλη την Ελλάδα το οποίο γρήγορα λύθηκε.
Το συμπέρασμα λοιπόν είναι οτι από την προσωπική μου εμπειρία σου συνιστώ να βάλεις ανεπιφύλακτα!!! :D :D :D
Α και κάτι άσχετο: ΚΟΥΦΑΛΕΣ ΞΑΝΑΡΧΟΜΑΣΤΕ

McAli
15-01-05, 12:22
Αν δεις ταχύτητες μικρότερες από 30,άντε 25 Kb/s σε ώρες αιχμής,τότε μάλλον φταίει αυτός που σου στέλνει και όχι η γραμμή

Οι ώρες αιχμής της Ελλάδας είναι διαφορετικές από αυτές του εξωτερικού.....Και τα δύο παίζουν εξίσου σημαντικό ρόλο..

DM
15-01-05, 14:46
Ευχαριστώ παίδες αυτήν θα βάλω τελικά.Είναι καλή προσφορά

blizard
15-01-05, 14:52
Πολύ καλή είναι... το 6+4 βγαίνει πιο φτηνά από το 12+6 που έχουν !!!!!!!
Σίγουρα κάποιο λάθος θα έκαναν, το λογικό θα ήταν 6+3 ή 6+2 (σε σχέση με τις άλλες), αλλά δεν μας πειράζει :)

johnvam
15-01-05, 15:13
Εμένα ρε παιδιά λήγει η 6μηνη που είχα πάρει απο την Forthnet (εθελοντής Ολυμπιακών Αγώνων) στις 8 Απριλίου και δεν ξέρω τί να κάνω...

Οτι θα πάρω Forthnet και 256 είναι σίγουρο γιατί είμαι κατευχαριστημένος απο την απόδοσή της... Μου είπαν απο το τμήμα πωλήσεων οτι μπορώ να αγοράσω απο τώρα την προσφορά 3+1 ή 6+4 και να αρχίσει να ισχύει απο τισ 8 Απριλίου, αλλά αν πάρω το 6+4 μπορεί να χάσω μία πιθανή νέα προσφορά που μπορεί να κάνει το καλοκαίρι αν όμως πάρω την 3+1 τότε μάλλον προλαβαίνω μία πιθανή καλοκαιρινή προσφορά.

Απο την άλλη η 6+4 έχει μικρότερο μηνιαίο κόστος απο την 3+1...

Τί να κάνω βοηθήστε γιατί πρέπει ότι κάνω να το κάνω μέχρι το τέλος του μηνός που λήγει η προσφορά...

Help...

McAli
15-01-05, 18:43
johnvam, είσαι σίγουρος ότι εννοούσαν από τη Forthnet ότι θα ισχύει η προσφορά αν την αγοράσεις τώρα και αυτή ενεργοποιηθεί στις 8 Απριλίου;
Σε ρωτώ γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ άμεσα.

johnvam
16-01-05, 00:53
johnvam, είσαι σίγουρος ότι εννοούσαν από τη Forthnet ότι θα ισχύει η προσφορά αν την αγοράσεις τώρα και αυτή ενεργοποιηθεί στις 8 Απριλίου;
Σε ρωτώ γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ άμεσα.

Ναι φίλε μου, είμαι σίγουρος...

Μάλιστα και εμένα μου έκανε μεγάλη εντύπωση, αλλά επέμεναν οτι γίνεται...

Εσύ πότε λήγεις? Και τί θα κάνεις? Έχω μπερδευτεί τελείως...

McAli
16-01-05, 00:56
johnvam, θα σου πω αύριο γιατί βιάζομαι τώρα.... :lol:

Να 'μαι λοιπόν....Εγώ λήγω αρχές Φλεβάρη, αλλά παίζουν ειδικές καταστάσεις, οπότε μάλλον με βλέπω να το γυρίζω σε netkey....

Μάλλον όμως έχει κάνει λάθος η κοπελιά στη Forthnet...Άμα ήταν έτσι, θα αγόραζε ο κάθε ένας 2-3 συνδέσεις...."μία να αρχίσει να λειτουργεί από τον απρίλιο,η άλλη από τον Σεπτέμβρη, και η άλλη από Γενάρη" και θα είχε προσφορά όλο το χρόνο....Πολύ χλωμό.
Πάντως αν όντως είναι έτσι τα πράγματα, χτύπα το 3+1 να σε πάει μέχρι τέλος καλοκαιριού....μετά ένα netkey για ένα μήνα, και μέχρι να τελειώσει το netkey θα έχει μπει Οκτώβρης που είναι πλεον παραδοσιακά μήνας των προσφορών.

kadronarxis
17-01-05, 01:22
Μόλις πριν από λίγο έσπρωξα πιστωτική και αγόρασα forthnet 256.
Είναι καταπληκτική προσφορά.
Έστειλα και fax tellas για διακοπή, οπότε για τους επόμενους 10 μήνες αράχτε!!!!
Σέρνεται που σέρνεται το dslam, μην μας βγαίνει και κούκος αηδόνι!

Άντε γερά!

ΥΓ: δύσκολες εποχές για 384.Έκλεισα τον κύκλο μου.Δε μου χρειάζεται 384.Με μια φτηνή 256 είμαι ΟΚ. 8)

angel_n
18-01-05, 15:13
johnvam, είσαι σίγουρος ότι εννοούσαν από τη Forthnet ότι θα ισχύει η προσφορά αν την αγοράσεις τώρα και αυτή ενεργοποιηθεί στις 8 Απριλίου;
Σε ρωτώ γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ άμεσα.

Κι εγώ στην ίδια κατηγορία ανήκω: πήρα 3+1 προσφορά Forthnet, αλλάζοντας από ΟΤΕνετ, και λήγει στις 5 Απριλίου. Έστειλα μέιλ στη Forthnet με το ερώτημα αν μπορώ να την ανανεώσω από τώρα και να ενεργοποιηθεί όταν λήξει η τωρινή μου συνδρομή και μου απάντησαν καταφατικά.

Η ακριβής μάλιστα έκφραση ήταν:

(...) σας ενημερώνουμε ότι φυσικά και μπορείτε να κάνετε την ανανέωσή σας
μέχρι τισ 31/01/05 για να επωφεληθείτε της προσφοράς μας και ο χρόνος αυτός
θα προστεθεί στο τέλος της τωρινής σας συνδρομής.

Το ερώτημα τώρα είναι ανανέωση με 3+1 ή 6+4? :?

sa1901
18-01-05, 16:19
6+4

8)

McAli
18-01-05, 17:11
angel_n, ευχαριστώ για την απάντηση.
Όσο αφορά για το 3+1 ή 6+4 έχεις λίγο χρόνο ακόμα να το σκεφτείς και να περιμένεις μπας και ακουστούν τίποτα προσφορές για τους επόμενους μήνες (για μετά το καλοκαίρι εννοώ)

@ ADSLgr.com All rights reserved.