PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet και Υπερφόρτωση γραμμής



mpapag03
16-05-07, 12:59
Γεια σας,

είμαι νέο μέλος στο forum σας και θα θελα να κάνω μια ερώτηση.

Έκανα αίτηση για DSL στο σπίτι με την forthnet, με απλή σύνδεση στα 1Μbps αφού δεν είμαι ακόμα στο ιδόκτητο δίκτυο.
Είμαι στο δίκτυο του ΟΤΕ αλλά έχω σαν παροχέα την TELLAS, δηλ. πάγιο στον ΟΤΕ και λογαριασμό στην TELLAS,
Χθες με πήραν από τον ΟΤΕ για μια βλάβη που δηλώθηκε στο τηλ. και μου είπαν ότι εκρεμμεί και μια ενεργοποίηση DSL, αλλά είπε ότι επειδή πάνω στην γραμμή είναι η TELLAS θα μπει και η Forthnet θα υπερφορτωθεί η γραμμή και μπορεί να κόβεται το Internet.
Μου πρότινε να φύγω από την TELLAS

Υπάρχει τέτοια περίπτωση ή απλώς το είπε για να επιστρέψω στον ΟΤΕ.
Και κατά πόσο θα επηρρεάσει την ταχύτητα downloading ή ακόμα και την τηλεφωνική σύνδεση!
Αν υπάρχει πρόβλημα τι προτείνεται να κάνω.

Σκοπεύω να μπω στο δίκτυο της forthnet μετά τον Ιούνιο που θα μπω στο ιδιόκτητο δίκτυο αλλά μια ματιά που έριξε είδα ότι υπάρχουν κι εκεί σοβαρά προβλήματα, οπότε θα το ξανασκεφτώ...

Αλλά μέχρι τότε τι .... ????

Ευχαριστώ

ZORO
16-05-07, 13:15
Όχι φυσικά δεν υπάρχει καμιά τέτοια περίπτωση.

irokesen
17-05-07, 10:06
Αν κατάλαβα εννοείς ότι voice έχεις Tellas και θες να βάλεις dsl από την forthnet?
Κ από πότε επηρεάζεται το voice απο το data και ανάποδα?

mpapag03
17-05-07, 13:06
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας το θέμ α είναι ότι δεν γνωρίζω τι μετατροπές κάνουν στις υπάρχουσες γραμμές για να κάτσουν επάνω οι άλλοι παροχείς.
Αυτός που πήρε τηλ. ήταν μέσα στην τρελή βαρεμάρα και είπε ότι για μια απλή PSTN γραμμή πέφτουν μεγάλο φορτίο!

slaughter
17-05-07, 13:13
Γεια σας,

Είμαι στο δίκτυο του ΟΤΕ αλλά έχω σαν παροχέα την TELLAS, δηλ. πάγιο στον ΟΤΕ και λογαριασμό στην TELLAS,
Χθες με πήραν από τον ΟΤΕ για μια βλάβη που δηλώθηκε στο τηλ. και μου είπαν ότι εκρεμμεί και μια ενεργοποίηση DSL, αλλά είπε ότι επειδή πάνω στην γραμμή είναι η TELLAS θα μπει και η Forthnet θα υπερφορτωθεί η γραμμή και μπορεί να κόβεται το Internet.
Μου πρότινε να φύγω από την TELLAS

Ευχαριστώ

Εγώ εχω Forthnet για Internet πανω από ΟΤΕ κ για τηλεφωνία έχω ALTEC και δεν εχω κανενα πρόβλημα :p

Jazzer
17-05-07, 13:14
Φίλε mpapag03 καλωσήλθες.:)
Αγνόησε τον συγκεκριμένο "κύριο βαρεμάρα", δεν ξέρει τι λέει ή έχει απωθημένα με την telllas.

mpapag03
18-05-07, 15:59
Τελικά έγινε η σύνδεση προχθές, χθες σύνδεσα εξοπλισμό και μπήκα.
Στην αρχή σχετικά καλά, έπιανε ταχύτητα με βάση τον μετρητή του site 540 Kbps, όσο περνούσε η ώρα η ταχύτητα έπεφτε και κάποια στιγμή έπιασα ταχύτητα modem (download 5kb/sec). Έβαλα φίλτρα στις τηλεφωνικές συσκευές πλήν μιας που έχω πρόβλημα με την καλωδίωση και όταν βάζω το φιλτράκι χάνω το τηλέφωνο.

Πόσο επηρεάζει αυτό τη σύνδεση?

Τα τηλέφωνα πάντως δεν έχουν παράσιτα

Αργότερα το βράδυ έβαλα να κατεβάζει με το utorrent, η ταχύτητα ήταν γύρω στο 60 - 65 kb/sec (και upload 22) ενώ έφτασε μέχρι και 90 - 100 για αρκετή ώρα.

Με ένα φίλο που μίλησα χθες μου έβαλε ψύλλους στα αφτιά μήπως κάνουν καμιά πουστιά από τον ΟΤΕ και δεν κάναν σωστά τη σύνδεση για να διακόψω την TELLAS!

Τη γνώμη έχετε γενικώς για την ταχύτητα σύνδεση, για τον ΟΤΕ κ.α μετά από αυτά που είπα.
Πρώτη φορά βάζω ιντερνετ σπίτι (δεν είμαι όμως τελείως άσχετος με τον χώρο) και όσο να 'ναι έχω ένα άγχος

Ευχαριστώ

mpapag03
18-05-07, 16:50
Μόλις τώρα με πήρε και ο αδερφός μου τηλ,(εγώ είμαι στη δουλεία) ότι η σύνδεση κόπηκε και χρειάστηκε να την ξανακάνει!

mpapag03
19-05-07, 00:36
Please ΒΟΗΘΕΙΑ!
Η σύνδεση σέρνεται στην κυριολεξία! Δεν ξέρω τη να κάνω. Αρκετές φορές κόπηκε.
Τώρα έχει σταθεροποιηθεί λίγο αλλά σε ταχύτητες modem απλού.Πιάνει 10 kb/sec και στο τσακίρ κέφι φτάνει τα 20 kb.

Tι να κάνω προσπαθώ να μιλήσω με forthnet και με έχουν συνέχεια στο περίμενε!

@ ADSLgr.com All rights reserved.