PDA

Επιστροφή στο Forum : Προσθηκη ελληνικων στα xp χωρις να υπαρχουν.



jpgr
16-05-07, 13:27
Έβαλα τα xp από ένα cd που δε είχε μέσα καθόλου ελληνικά (είχαν αφαιρεθεί).

Στο regional settings δε παίρνει τα ελληνικά.

Μετά από ψάξιμο βρήκα ότι τα αρχεία με τις γλώσσες είναι .nls και τις έβαλα στο system32.
Στο regional options και στο advanced υπάρχει σαν option το greek αλλά μετά που πατάω apply δε κρατάει την ρύθμιση.
Στο languages αν πάω να τα προσθέσω δεν υπάρχουν καν στην λίστα.

yiapap
16-05-07, 13:31
Το να προσθέσεις γλώσσα δεν είναι τόσο απλό, ώστε να γίνεται με την αντιγραφή μερικών ααρχείων.
Από τη στιγμή που (σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του ADSLgr) το CD που έχεις είναι προσωπικό σου νόμιμο αντίγραφο μπορείς απλά να βάλεις το original CD :-k

WAntilles
16-05-07, 13:47
Μήπως είσαι εκτός θέματος και έπρεπε να ποστάρεις στο Windows;

Λέω μήπως;

jpgr
16-05-07, 13:53
Όντως πρέπει να είναι σε λάθος forum!
Όταν του λέω να βάλει την γλώσσα δε μου ζητάει το cd αλλά και μια φορά που μου το ζήτησε δεν πέρασε τπτ.

Βάζοντας το cd υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω install την γλώσσα;

kasadi
16-05-07, 14:54
υπάρχει ένα πρόγραμμα της microsoft νομίζω που κάνει τα αγγλικά winxp σε ελληνικά.Ψαξε για Windows XP Greek MUI. Αν κατάλαβα καλά και είναι αυτό που ζητάς πές μου να σου δώσω κάποιο λινκ

jpgr
16-05-07, 17:52
Βρήκα τα languages id υπάρχουν ήδη στo system32. Δεν μπορώ να φανταστώ τι άλλο πρέπει να προσθέσω και έτσι θα τα περάσω ξανά.

Το mui θα αλλάξει τα xp από αγγλικά σε ελληνικά εγώ απλά θέλω να προσθέσω την γλώσσα γιατί δεν υπάρχει στο σύστημα.
Δηλαδή δεν μπορώ να γράψω ελληνικά.

Παρόλα αυτά θα ήθελα το link. :rofl:

jdm
16-05-07, 17:55
υπάρχει ένα πρόγραμμα της microsoft νομίζω που κάνει τα αγγλικά winxp σε ελληνικά.Ψαξε για Windows XP Greek MUI. Αν κατάλαβα καλά και είναι αυτό που ζητάς πές μου να σου δώσω κάποιο λινκ

πολυ φοβαμαι οτι δεν εννοει αυτο... δεν ξερω μηπως μπουνε...
το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βρεις αλλο cd εγκαταστασης τωρα να κατσεις να προσπαθησεις να βαλεις ελληνικα....θα πρεπι να πειραξεις και το μητρωω( τα ελληνικα με το nlite βγηκαν?) αν δεν εχεις να το ζητησεις απο την microsoft hellas...

jpgr
16-05-07, 18:04
Θα βάλω τα windows από την αρχή γιατί παρόλο το ψάξιμο κατάλαβα ότι δεν είναι τόσο απλό.
Τα ελληνικά είχαν αφαιρεθεί από το δίσκο που έκανα την εγκατάσταση.

user9
16-05-07, 18:07
Το είχα κι εγώ αυτό το πρόβλημα παλιότερα...

Θα χρειαστείς οπωσδήποτε ένα CD με XP που να περιέχει όλες τις γλώσσες.

Θα βρεις το αρχείο intl.i__ ή intl.inf ή κάπως έτσι και θα το αντιγράψεις στο φάκελο Windows\Inf αντικαθιστώντας το προηγούμενο (βασικά κράτα και μια κόπια)

Μετά τρέξε το παρακάτω:


rundll32.exe setupapi,InstallHinfSection LANGUAGE_COLLECTION.BASIC.INSTALL 00000408 %WINDIR%\inf\intl.inf

Θα σου ζητήσει το CD, θα αντιγράψει τα Ελληνικά και θα είσαι ΟΚ μετά...

kasadi
16-05-07, 19:53
εχεις pm

jpgr
16-05-07, 20:14
Δούλεψε. Μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασες.... πόσο καιρό σου πήρε να το βρεις;



Το είχα κι εγώ αυτό το πρόβλημα παλιότερα...

Θα χρειαστείς οπωσδήποτε ένα CD με XP που να περιέχει όλες τις γλώσσες.

Θα βρεις το αρχείο intl.i__ ή intl.inf ή κάπως έτσι και θα το αντιγράψεις στο φάκελο Windows\Inf αντικαθιστώντας το προηγούμενο (βασικά κράτα και μια κόπια)

Μετά τρέξε το παρακάτω:


rundll32.exe setupapi,InstallHinfSection LANGUAGE_COLLECTION.BASIC.INSTALL 00000408 %WINDIR%\inf\intl.infΘα σου ζητήσει το CD, θα αντιγράψει τα Ελληνικά και θα είσαι ΟΚ μετά...

user9
17-05-07, 09:39
2-3 μέρες...
Είχα το ίδιο θέμα με τα 2003 eXPerience....

Έχω και εντολή αν χρειάζεσαι για το Language Bar που συνήθως το κόβουν ;).

Antonis Anarvas
04-07-07, 11:39
2-3 μέρες...
Είχα το ίδιο θέμα με τα 2003 eXPerience....

Έχω και εντολή αν χρειάζεσαι για το Language Bar που συνήθως το κόβουν ;).

Αν κάνεις ποστ και τον κώδικα για την μπάρα θα ήταν πολύ καλό!

user9
06-07-07, 11:44
Regsvr32.exe msutb.dll

Τόσο απλά :p

georgec1984
31-10-08, 14:59
Το είχα κι εγώ αυτό το πρόβλημα παλιότερα...

Θα χρειαστείς οπωσδήποτε ένα CD με XP που να περιέχει όλες τις γλώσσες.

Θα βρεις το αρχείο intl.i__ ή intl.inf ή κάπως έτσι και θα το αντιγράψεις στο φάκελο Windows\Inf αντικαθιστώντας το προηγούμενο (βασικά κράτα και μια κόπια)

Μετά τρέξε το παρακάτω:


rundll32.exe setupapi,InstallHinfSection LANGUAGE_COLLECTION.BASIC.INSTALL 00000408 %WINDIR%\inf\intl.inf

Θα σου ζητήσει το CD, θα αντιγράψει τα Ελληνικά και θα είσαι ΟΚ μετά...



re paidia ego den mporo na vro kan auto to fakelo windows/inf gia na to kano c/p...
mporeite na voithisete?kai an vro auto tofakelo meta tin entoli pou dinei o filos parpano pos tin trexo???

........Auto merged post: georgec1984 πρόσθεσε 107 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

kamia xeira voithias!!!????

gogos888
31-10-08, 21:30
re paidia ego den mporo na vro kan auto to fakelo windows/inf gia na to kano c/p...
mporeite na voithisete?kai an vro auto tofakelo meta tin entoli pou dinei o filos parpano pos tin trexo???

........Auto merged post: georgec1984 πρόσθεσε 107 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

kamia xeira voithias!!!????

Ο φάκελος είναι ο c:\windows\inf αλλά για να τον δεις πρέπει να εμφανίσεις κρυφά αρχεία και φακέλους από tools-folder options του μενού. Την εντολή την δίνεις από το start-run και κάποια στιγμή θα σου ζητήσει το cd windows xp sp2, αν έχεις το cd με το ενσωματωμένο sp2 βάζεις αυτό (που να έχει Ελληνικά όμως), αν δεν το έχεις κατεβάζεις το sp2 από την microsoft το αποσυμπιέζεις σε έναν φάκελο και βρίσκεις τα αρχεία που θα σου ζητήσει εκεί. Την γραμμή γλώσσας δεν είναι απαραίτητο να την εγκαταστήσεις.

panblock
04-01-09, 17:13
user9 είσαι αρχηγός!!!! Σε αυχαριστώ πάρα πολύ! :)

Και όλους τους άλλους φυσικά!

mpampis81
16-05-13, 22:57
Υπάρχει τρόπος να γίνει αυτό σε netbook που δεν έχουν cd?

Seitman
18-05-13, 10:17
Θα πρέπει να κάνεις ISO το αρχικό CD των windows, μετά με το Windows 7 USB/DVD Download Tool (http://www.microsoftstore.com/store/msus/html/pbPage.Help_Win7_usbdvd_dwnTool/) να περαστεί σε ένα usb stick και να εκτελέσεις τις εντολές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.