PDA

Επιστροφή στο Forum : ΧΩΡΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΓΙΑ 2 ΜΕΡΕΣ



nanas
16-05-07, 13:38
Παιδιά τα φώτα σας!!!

Την Κυριακή χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα προηγουμένως ξαφνικά πέφτει και δεν μπορεί να συνδεθεί η γραμμή dsl. Είχα τηλέφωνο δεν είχα όμως ιντερνετ.
Το κοιτάω και τελικά καταλήγω ότι αν βγάλω το εσωτερικό pc fax modem από το splitter (pstn) βρίσκει σήμα και συνδέεται. Ωραία λέω αυτό είναι. Αφού συνδέθηκα με το dslam ξανασυνδέω το fax modem και το αφήνω. Η σύνδεση παρέμεινε ενεργή και δεν έπεσε μέχρι τη .....
Δευτέρα το απόγευμα, όπου πάλι τα ίδια. Βγάζω το fax modem πάλι και το dsl συνδέεται. Ξανασυνδέω το fax modem και η σύνδεση dsl παραμένει και τώρα ενεργής.
Τρίτη πρωί πάλι down η σύνδεση. Κάνω τις ίδιες κινήσεις δηλαδή βγάζω το fax, αλλά δυστυχώς αυτή τη φορά τίποτα. Η σύνδεση παραμένει down. Αυτή τη φορά ούτε ιντερνετ ούτε ΤΗΛΕΦΩΝΟ. ΝΕΚΡΗ ΓΡΑΜΜΗ.
Καλώ τις βλάβες στο 121. Έρχονται το μεσημέρι (δεν ήμουν σπίτι για να δω τι έκαναν) πάντως μου είπαν οι δικοί μου ότι πραγματοποίησαν κλήση και δούλευε.
Όταν γύρισα το βράδυ σπίτι συνέδεσα το dsl modem στην πρίζα με χαρά αλλά τίποτα, η γραμμή και πάλι νεκρή. Ούτε τηλέφωνο – ούτε ιντερνετ.
Δηλώνω σήμερα πρωί βλάβη. Οι τεχνικοί δεν ήρθαν ούτε πρόκειται να έρθουν σήμερα.
Από το 121 μου είπαν ότι η γραμμή έχει ελεγχθεί σήμερα– διαπίστωσαν πρόβλημα στον κατανεμητή και θα έρθουν μέχρι την Παρασκευή να το φτιάξουν.

Τι μπορεί να έχει συμβεί; Παίζει να μπορώ να το φτιάξω μόνος μου με καμιά επέμβαση στο δικό μου σπίτι; Γιατί μπορεί να χάλασε έτσι ξαφνικά; Καλά πώς είναι δυαντόν να το έφτιαξαν οι ΟΤΕτζίδες την πρώτη φορά και μετά μέσα σε λίγες ώρες να ξαναχάλασε;

Έχει κανείς καμία ιδέα;

apok
16-05-07, 13:40
Αν ειναι κομμένο στον Κατανεμητή δεν μπορείς να κάνεις κάτι μονος σου

nanas
16-05-07, 13:44
Διάβασα και ένα ποστ για τους κατανεμητές και αν καταλαβαίνω καλά οι κατανεμητές είναι στο κέντρο του ΟΤΕ (dslam) και όχι στο σπίτι του κάθε ιδιώτη ???
Καλά ποιος @@@@ μπορεί να έχει κόψει το καλώδιο του κατανεμητή στο κέντρο του ΟΤΕ; Δολιοφθορά μόνο στη γραμμή μου;
Δεν καταλαβαίνω :hmm:

sdikr
16-05-07, 14:36
Αν λές οτι την δουλεία την κάνει το φαξ μήπως η συσκευή κρατάει ανοιχτή την γραμμή;

@ ADSLgr.com All rights reserved.