PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas και ταχύτητες σε κατέβασμα



obrax
14-05-07, 12:25
4Mbps με τα οποία κατεβάζω μονίμως 420-440ΚΒ/s δε μετανιώνω καθόλου για την επιλογή μου και απλά θα μου άρεσε να είχα το κάτι παραπάνω...
420-440 αντιστοιχουν σε 3,4mbps...οχι σε 4.
Απο που κατεβαζεις "μονιμως" με 420-440? Αυτο μπορει να γινει μονο σε καποιους κλειστους trackers και εφοσον το αρχειο το seedάρουν πολυ. Το να λες μονιμο την εξαιρεση ακουγεται λιγο κουφο:)

....και θα κάθομαι να κλαίω τη μοίρα μου επειδή οι άλλοι έχουν 10Mbps
Kαλα, κατσε να τους δουμε πρωτα αυτους... Αληθεια, υπαρχει κανεις ως τωρα ενεργ/νος με adsl στα 10mbps? (που στην πραγματικοτητα θα ειναι 8):p

supermario
14-05-07, 13:10
420-440 αντιστοιχουν σε 3,4mbps...οχι σε 4.
Απο που κατεβαζεις "μονιμως" με 420-440? Αυτο μπορει να γινει μονβο σε καποιους κλεισατουςε trackers και εφοσον το αρχειο το seedάρουν πολυ. Το να λες μονιμο την εξαιρεση ακουγεται λιγο κουφο:)


Kαι στα newsgroups οι ταχυτητες ειναι στα 430 καρφωμενες.

tzampaman
14-05-07, 13:11
420-440 αντιστοιχουν σε 3,4mbps...οχι σε 4.
Αυτο μπορει να γινει μονβο σε καποιους κλεισατουςε trackers και εφοσον το αρχειο το seedάρουν πολυ. Το να λες μονιμο την εξαιρεση ακουγεται λιγο κουφο:)

Εσύ αν κατέβαζες με 430 μέσο όρο συνέχεια σπό site και ας έχουν 600ms ping, δεν θα το ονόμαζες μόνιμο? Μη μου πεις θα έκανες test και σε κινέζικα site..
Αν τo 80% των torrent που κατέβαζες ήταν με 400 μέσο όρο πως θα το ονόμαζες? Και δεν μιλάω για private trackers γιατί εκεί ανεβαίνουμε στα 460kb/s, π.χ από t&&%^spy δεν θέλει παραπάνω από 15 seeders για να φτάσει τα 390 - 400.

Την εξαίρεση που την είδες???

obrax
14-05-07, 13:27
Mαλλον δεν εχεις πολυ πειρα στο κατεβασμα(εγω ειμαι χρονιος κατεβαστης με πολλων ειδων συνδεσεις)
Οταν πιασεις το maximum δυνατο νουμερο για το τυπο της συνδεσης αυτο ειναι εξαιρεση διοτι δεν μπορεις να το επιτυχεις οποτε θες. Υπαρχουν πολλοι παραγοντες, απο που κατεβαζεις, ποιοι αλλοι κατεβαζουν ταυτοχρονα με σενα, ποσοι seedαρουν κλπ.
Οχι πως εχει σημασια βεβαια, σημασια εχει να κατεβει πληρως κατι, τωρα το αν θα κατεβει σε 2 ωρες ή σε 2 μερες δεν ειναι τοσο σημαντικο.

Εσύ αν κατέβαζες με 430 μέσο όρο συνέχεια σπό site και ας έχουν 600ms ping, δεν θα το ονόμαζες μόνιμο?
Αν κατεβαζεις με 430 μ.ο. συνεχεια απο ενα site οπως λες, αυτο δε σημαινει οτι το ιδιο θα συμβει και με ολα τα siteς που υπαρχουν στο ιντερνετ.

Αν τo 80% των torrent που κατέβαζες ήταν με 400 μέσο όρο πως θα το ονόμαζες? Και δεν μιλάω για private trackersMπορεις σε παρακαλω με pm να μου πεις ποια ειναι αυτα τα ελευθερα torrents sites που σου παρεχουν κατεβασμα με 400 μ.ο.? Γιατι εχω εχω περιδιαβει 100δες torrentosites και πουθενα δεν ειδα τετοια νουμερα παρα μονο στα "κλειστα" sites.

tzampaman
14-05-07, 14:06
Mαλλον δεν εχεις πολυ πειρα στο κατεβασμα(εγω ειμαι χρονιος κατεβαστης με πολλων ειδων συνδεσεις)

LoL ..Sorry αλλά δεν μπορώ να μην γελάσω με το συγκεκριμένο σχόλιο. Πληγώθηκαν οι σκληροί μου.. :rofl:


Οταν πιασεις το maximum δυνατο νουμερο για το τυπο της συνδεσης αυτο ειναι εξαιρεση διοτι δεν μπορεις να το επιτυχεις οποτε θες. Υπαρχουν πολλοι παραγοντες, απο που κατεβαζεις, ποιοι αλλοι κατεβαζουν ταυτοχρονα με σενα, ποσοι seedαρουν κλπ.

Έχω κατεβάσει και έχω ανεβάσει αρκετά torrents και ξέρω πολύ καλά τους παράγοντες.
Και ποιός μίλησε για το maximum της γραμμής?? Δεν είπα εγώ τίποτα τέτοιο.. για 400 - 430kb/s λέω. To max της γραμμής μου το έχω δει μόνο στο DC με 500 - 510kb/s


Αν κατεβαζεις με 430 μ.ο. συνεχεια απο ενα site οπως λες, αυτο δε σημαινει οτι το ιδιο θα συμβει και με ολα τα siteς που υπαρχουν στο ιντερνετ.

Aναφέρθηκα εγώ σε ένα μόνο site?? Σου ξαναγράφω τι έγραψα:
"Eσύ αν κατέβαζες με 430 μέσο όρο συνέχεια σπό site και ας έχουν 600ms ping, δεν θα το ονόμαζες μόνιμο?"
Με άλλα λόγια, download από http's/ftp's με λιγότερο από 420kb/s, είναι είδος προς εξαφάνιση!


Mπορεις σε παρακαλω με pm να μου πεις ποια ειναι αυτα τα ελευθερα torrents sites που σου παρεχουν κατεβασμα με 400 μ.ο.? Γιατι εχω εχω περιδιαβει 100δες torrentosites και πουθενα δεν ειδα τετοια νουμερα παρα μονο στα "κλειστα" sites.

Δες το pm σου. Αν και ανέφερα ένα στο προηγούμενο post μου, απορώ πως δεν το κατάλαβες αφού τα ξέρεις τόσο καλά.

liberostelios
14-05-07, 20:19
420-440 αντιστοιχουν σε 3,4mbps...οχι σε 4.
Απο που κατεβαζεις "μονιμως" με 420-440? Αυτο μπορει να γινει μονο σε καποιους κλειστους trackers και εφοσον το αρχειο το seedάρουν πολυ. Το να λες μονιμο την εξαιρεση ακουγεται λιγο κουφο:) xa
Δεν κατεβάζω από torrents και, φυσικά, οι ταχύτητες των torrents (για την ακρίβεια οι οφέλημες ταχύτητες) δεν έχουν να κάνουν τόσο με τις δυνατότητες της σύνδεσής σου αλλά με αυτά που είπες παραπάνω... Προσωπικά, κατεβάζω συνήθως από sites και repositories (για πακέτα και CDs του Linux) και γενικά κατεβάζω ότι μου χρειάζεται χωρίς τη λαιμαργία των Mbps (3-4 ταινίες τη μέρα) και η ταχύτητα δεν πέφτει κάτω από τα 420KB/s (τα οποία πράγματι είναι τα 3,4Mbps αλλά στη DSL δεν πιάνεις ποτέ το 100% και τα 3,4, εφόσον είναι μόνιμα, είναι πολύ καλή απόδοση ;) )... Αν κάποια στιγμή χρειαστώ ένα torrent μπορεί να το κατεβάσω.

Μη τα βλέπετε όλα γύρω σας torrents, ταινίες κλπ... :rolleyes:

karavagos
14-05-07, 23:21
Mπορεις σε παρακαλω με pm να μου πεις ποια ειναι αυτα τα ελευθερα torrents sites που σου παρεχουν κατεβασμα με 400 μ.ο.? Γιατι εχω εχω περιδιαβει 100δες torrentosites και πουθενα δεν ειδα τετοια νουμερα παρα μονο στα "κλειστα" sites.

Μέσα σε 1 λεπτό

17469

obrax
16-05-07, 09:49
Λοιπον παιδια, να κανω κι εγω μερικα σχολια...

Και ποιός μίλησε για το maximum της γραμμής?? Δεν είπα εγώ τίποτα τέτοιο.. για 400 - 430kb/s λέω. To max της γραμμής μου το έχω δει μόνο στο DC με 500 - 510kb/s
To max της γραμμης ειναι 430kBps αφου στη πραγματικοτητα προκειται για γραμμη 3.4mbps(τα 4 ειναι ονομαστικα μονο). Αν ειδες 510 θα ηταν στιγμιαιο.

Aναφέρθηκα εγώ σε ένα μόνο site?? Σου ξαναγράφω τι έγραψα:
"Eσύ αν κατέβαζες με 430 μέσο όρο συνέχεια σπό site και ας έχουν 600ms ping, δεν θα το ονόμαζες μόνιμο?"Eτσι οπως το εγραψες, ("...συνεχεια απο site") αυτο που καταλαβαινει κανεις ειναι οτι μιλας για ΕΝΑ site.

Δες το pm σου.Moλις το ειδα...Τελικα μου λες οντως για ΕΝΑ site:lol: Eγω νομιζα οτι θα μου ελεγες για καμμια 10ρια(αφου 'δεν αναφερεσε σε ενα μονο site')
Παντως το εχω δοκιμασει και το συγκεκριμενο χωρις να δω αποδοσεις κλειστων trackers.Eπισης, εχει μικρη ποικιλια.

Μη τα βλέπετε όλα γύρω σας torrents, ταινίες κλπ...Kαι πως να τα βλεπουμε δηλαδη? Τι τα πηραμε τα 4mbps? τι εχουμε να χασουμε?

Καραβάγγο, το να κατεβασεις livecd ειναι προφανως πολυ ευκολο, για αλλα πραγματα συζηταμε.
Τι συνδεση εχεις και το κατεβαζες με... 2.2ΜΒ/sec?
Eγω ρωτησα για ελευθερο torrent-site που σου επιτρεπει να κατεβαζεις με μεγαλη ταχυτητα... εσυ μας εδειξες καποιο αρχειο.
Παντως με 2.2 ΜΒ/sec για 700ΜΒ θες 5.30' αν κανεις τον υπολογισμο, και οχι 1' που ειπες. 'Η μηπως εννοεις 2.2mbps/sec?

tzampaman
16-05-07, 13:03
To max της γραμμης ειναι 430kBps αφου στη πραγματικοτητα προκειται για γραμμη 3.4mbps(τα 4 ειναι ονομαστικα μονο). Αν ειδες 510 θα ηταν στιγμιαιο.

460kb/s έχω πάντα & σταθερά από TL.. και από DC φτάνει τα 490kb/s σταθερά, μόνο αν βρώ χρήστη που να μπορεί να τα δώσει. Τα 510kb/s όντως δεν ήταν στιγμιαία αλλά 10 -15kb/s πιο κάτω δεν είναι και διαφορά..
Σου βγάζω και βιντεάκι αν θες. :p

lx911
16-05-07, 13:05
Ενας φιλος ο οποιος ειναι ενεργος στην forthnet 2play απο ntua κατευαζει με 1,κατι mb/sec και φαντασου οτι τα στατιστικα της γραμμης του δεν ειναι οτι καλυτερο. Επισης για τηλεφωνια εχω ακουσει πολυ καλα λογια...
Ευχομαι η tellas να κανει κατι γρηγορα σε ταχυτητες και τιμες... :(
Εαν ακουσει κανεις κατι ας μας ενημερωσει.

obrax
16-05-07, 13:12
460kb/s έχω πάντα & σταθερά από TL.. και από DC 490kb/s σταθερά, μόνο αν βρώ χρήστη που να μπορεί να τα δώσει.
Σου βγάζω και βιντεάκι αν θες. :p
Για ολα τα υπολοιπα δεν ειπες τιποτα...:p
Και τωρα επανερχεσαι δριμυτερος με νεο νουμερο
Δε χρειαζεται να βγαλεις βιντεακι, απλως πες μας απο που ακριβως εχεις παντα & σταθερα 460kBps ωστε... να τα αποκτησουμε κι εμεις!
Τι ειναι το TL? Αν ειναι ετσι οπως τα λες και παρεχει 460 παντα&σταθερα τοτε σιγουρα θα εχει πολυ κοσμο...+ αυτους που θα ενημερωσεις τωρα!:)

Ενας φιλος ο οποιος ειναι ενεργος στην forthnet 2play απο ntua κατευαζει με 1,κατι mb/sec και φαντασου οτι τα στατιστικα της γραμμης του δεν ειναι οτι καλυτερο. Επισης για τηλεφωνια εχω ακουσει πολυ καλα λογια...
Ευχομαι η tellas να κανει κατι γρηγορα σε ταχυτητες και τιμες...
Εαν ακουσει κανεις κατι ας μας ενημερωσει.Δε πιστευω οτι το 4ρι της 4νετ να ειναι καλυτερο απ αυτο της tellas. Παντως η tellas, οπως μου ελεγε μολις ενα παιδι σε αλλο thread, συντομα θα μετατρεψει το 4ρι σε 10ρι!

lx911
16-05-07, 13:32
Τι ειναι το TL?
Ενα απο τα ποιο γνωστα torrent site...
Οταν κατευαζω και εγω απο εκει τερματιζει η γραμμη αφου ειναι τιγκα στους seeders!
Το 490 απο dc μαλλον εικονικο ειναι επειδη κανει κατι τετοια κουλα :p



Δε πιστευω οτι το 4ρι της 4νετ να ειναι καλυτερο απ αυτο της tellas.
Καταρχας η 4net δεν εχει 4αρι. Επισης αμα πας στο thread για την 4net γκρινιαζουν λιγοτερο :p

terper
16-05-07, 13:33
Για ολα τα υπολοιπα δεν ειπες τιποτα...:p
...Δε πιστευω οτι το 4ρι της 4νετ να ειναι καλυτερο απ αυτο της tellas. Παντως η tellas, οπως μου ελεγε μολις ενα παιδι σε αλλο thread, συντομα θα μετατρεψει το 4ρι σε 10ρι!

Η Forthnet ήδη, εδώ και αρκετό καιρό μάλιστα, έχει μετατρέψει τις ταχύτητες του ιδιόκτητου δικτύου της σε 10 MBit...;)

obrax
16-05-07, 14:00
Ενα απο τα ποιο γνωστα torrent site... (torrent***h)
Οταν κατευαζω και εγω απο εκει τερματιζει η γραμμη αφου ειναι τιγκα στους seeders!
Aυτο το site δεν το γνωριζα, θα δοκιμασω λοιπον κι αν δε πιασω "παντα & σταθερα" 460 την εβαψες...:biggrin:

Καταρχας η 4net δεν εχει 4αριOριστ?... To 4net2play εχει 4mbps, οπου φυσικα καλυπτεσαι.

Η Forthnet ήδη, εδώ και αρκετό καιρό μάλιστα, έχει μετατρέψει τις ταχύτητες του ιδιόκτητου δικτύου της σε 10 MBitΣτη πραξη ή στα χαρτια? Εχω ακουσει κι αλλες εξαγγελιες, για 10, 20 ισως και παραπανω...
Τις προαλλες ειχα κανει ερωτηση αν υπαρχει κανεις που να εχει 10ρι. Ακομα περιμενω...

nikos66
16-05-07, 14:10
Aυτο το site δεν το γνωριζα, θα δοκιμασω λοιπον κι αν δε πιασω "παντα & σταθερα" 460 την εβαψες...:biggrin:
Eιναι πριβε...πρεπει να σε προςκαλεσει καποιος

Oριστ?... To 4net2play εχει 4mbps, οπου φυσικα καλυπτεσαι.
Εχεις μεινει λιγο πισω στις εξελιξεις...

Στη πραξη ή στα χαρτια? Εχω ακουσει κι αλλες εξαγγελιες, για 10, 20 ισως και παραπανω...
Τις προαλλες ειχα κανει ερωτηση αν υπαρχει κανεις που να εχει 10ρι. Ακομα περιμενω...
Κανε μια βολτα απο το νημα της φορθνετ, δεν ειναι μακρια...δυο κλικ δρομος...

tzampaman
16-05-07, 14:27
Για ολα τα υπολοιπα δεν ειπες τιποτα...:p

Γιατί δεν διαβάζεις προσεκτικά τι γράφω?? Για όλα σου έχω απαντήσει, εσύ δεν τα κατάλαβες σωστά..


Moλις το ειδα...Τελικα μου λες οντως για ΕΝΑ site:lol: Eγω νομιζα οτι θα μου ελεγες για καμμια 10ρια(αφου 'δεν αναφερεσε σε ενα μονο site')

Όταν λέω σταθερό download από πολλά site εννοώ download από http ή ftp servers.
Και το γράφω και παραπάνω, πόσες φορές πρέπει να το πω πια.. όλα όσα έλεγα για pings κτλπ δεν τα διάβασες ή δεν ξέρεις καν τι σημαίνουν?
Το torrentspy στο έστειλα γιατί ρώταγες ποιος free tracker μου δίνει καλές ταχύτητες και σου είπα..

Που κολλάει το ένα με το άλλο???

obrax
16-05-07, 14:30
Eιναι πριβε...πρεπει να σε προσκαλεσει καποιος
Ε, ας με προσκαλεσει το παληκαρι λοιπον... εκει θα κολλησουμε?

Oριστ?... To 4net2play εχει 4mbps, οπου φυσικα καλυπτεσαι.
Εχεις μεινει λιγο πισω στις εξελιξεις...Εγω?? Μα το παληκαρι ηταν που ελεγε οτι η 4νετ δε δινει 4άρι.

Κανε μια βολτα απο το νημα της φορθνετ, δεν ειναι μακρια...δυο κλικ δρομος...
Θα κανω, αν και με πονανε λιγο τα ποδια μου, περπατησα πολυ σημερα...:biggrin:

Γιατί δεν διαβάζεις προσεκτικά τι γράφω?? Για όλα σου έχω απαντήσει, εσύ δεν τα κατάλαβες σωστά..Εστω και με καθυστερηση αντεδρασες...
Λοιπον, εγω και προσεκτικα σε διαβαζω και καταλαβαινω, μαλλον εσυ εχεις δυσκολια να καταλαβεις τι λεμε.
Απο ποιους fttp servers κατεβαζεις με 460 ή οσο τελοσπαντων λες?
Ειπες οτι θα μου πεις με pm καποια torrentosites που κατεβαζεις με πολυ ταχυτητα και μου ειπες μονο ΕΝΑ(που το γνωριζα ηδη μαλιστα)
Που κολλαει ποιο με ποιο?

nikos66
16-05-07, 14:40
Ε, ας με προσκαλεσει το παληκαρι λοιπον... εκει θα κολλησουμε?
Εγω?? Μα το παληκαρι ηταν που ελεγε οτι η 4νετ δε δινει 4άρι.

Θα κανω, αν και με πονανε λιγο τα ποδια μου, περπατησα πολυ σημερα...:biggrin:

1)Μπορεί να μην έχει πρόσκληση να σου δώσει ή να θέλει να την δώσει σε άλλον.
2)Και καλά έλεγε γιατι πλεον αντι για 4αρι δίνει 10αρι...γιαυτο σου λέω οτι έχεις μείνει πίσω
3)Ξεκουράσου, δεν βιαζόμαστε...απλά μην επιμένεις...:biggrin:

miltosko
16-05-07, 14:57
Εγώ θα προτιμούσα να μείνω στα 4 Μbps και να μου φτιάξουν την τηλεφωνία. Δεν έχω αναμονή κλήσης εδω και πάρα πολύ καιρό. Όταν ενεργοποιήθηκα τον Ιανουάριο όλα δούλευαν κανονικά. 'Οταν τους ενόχλησα γιατί δεν έιχα αναμονή κλήσης μου είπαν ότι την έχουν απενεργοποιήσει λόγω τεχνικών προβλημάτων, όχι μόνο σε εμένα αλλά σε πολλούς συνδομητές. Πριν ένα δύο μήνες είχα διακοπές στην τηλεφωνία σε άτακτα χρονικά διαστήματα και με διαφορετική χρονική διάρκεια. Χθές έπαιρνα ένα φίλο που έχει μόνο Ζιστο Τελ και ενώ σε εμένα έδειχνε ότι καλεί, σε αυτόν δεν κτυπούσε το τηλέφωνο του. Μόνο όταν τον έπαιρναν από κινητό χτυπούσε.

Λοιπόν για εμένα προτεραιότητα είναι η ποιότητα των υπηρεσιών.

vigor83
16-05-07, 15:00
Oριστ?... To 4net2play εχει 4mbps, οπου φυσικα καλυπτεσαι.
Στη πραξη ή στα χαρτια?


Μην επιμένεις φίλε μου. Η FORTHnet στο ιδιόκτητό της έχει ανεβάσει την ταχύτητα από 4mbit σε 10mbit από τις 26 Μαρτίου.

Και ναι όντως δίνει 10mbit. Το κατέβασμα φτάνει μέχρι 1.1MB/s.

tzampaman
16-05-07, 15:03
Εστω και με καθυστερηση αντεδρασες...
Λοιπον, εγω και προσεκτικα σε διαβαζω και καταλαβαινω, μαλλον εσυ εχεις δυσκολια να καταλαβεις τι λεμε.
Απο ποιους fttp servers κατεβαζεις με 460 ή οσο τελοσπαντων λες?

430 είπα από ftp και δεν το λέω μόνο εγώ, μπες στο thread με τις εντυπώσεις του Zisto και δες ένα σωρό μηνύματα από χρήστες με link από ftp servers εσωτερικού και εξωτερικού.. μην μου πεις οτι θες και link από http's..


Ειπες οτι θα μου πεις με pm καποια torrentosites..

Βρες μου ακριβώς που το λέω αυτό.. γιατί θα με τρελάνεις.
Εσύ ζήτησες να σου στείλω και σου έστειλα το καλύτερο imo free tracker γιατί υποστήριζες ότι μόνο από private trackers έχεις καλές ταχύτητες..

Έλεος πια..

No-Name
16-05-07, 15:06
Μην επιμένεις φίλε μου. Η FORTHnet στο ιδιόκτητό της έχει ανεβάσει την ταχύτητα από 4mbit σε 10mbit από τις 26 Μαρτίου.

Και ναι όντως δίνει 10mbit. Το κατέβασμα φτάνει μέχρι 1.1MB/s.


Φυσικά και δίνει 10mbps...σιγά εδώ και ο ΟΤΕ δίνει 8.Δεν είναι όλοι Τελλάς είπαμε:p

lx911
16-05-07, 16:30
Χεχε το ηξερα οτι ειχαμε βγει offtopic αλλα δεν ελεγα τιποτα για να μην μας παρουν χαμπαρι. :p
obrax εγω προσωπικα πανω απο 440 δεν εχω δει με την tellas. Φυσικα εξαρταται και απο την γραμμη σου το μεγιστο που μπορει να βγαλει...

Υ.Γ. Στο TL δεν να ανοιγεις λογαριασμο ευκολα

apostol70
16-05-07, 16:31
Μην επιμένεις φίλε μου. Η FORTHnet στο ιδιόκτητό της έχει ανεβάσει την ταχύτητα από 4mbit σε 10mbit από τις 26 Μαρτίου.

Και ναι όντως δίνει 10mbit. Το κατέβασμα φτάνει μέχρι 1.1MB/s.

Το σωστό είναι ότι δίνει έως 10. Εσύ μπορεί να τα βλέπεις άλλοι όμως όχι. Όλοι όμως πληρώνετε τα ίδια.

christaras21
16-05-07, 18:13
Για ρίξτε κ μια ματιά σε αυτό εδώ το άρθρο για το πόσα θα πρέπει να παίρνετε καθαρά από την 4άρα σας... http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14986
Υπάρχουν ακόμα κ άλλα άρθρα που περιγράφουν την επίδραση που έχει η απόσταση απο το dslam, o θόρυβος της γραμμής κτλ.

karavagos
16-05-07, 22:59
Καραβάγγο, το να κατεβασεις livecd ειναι προφανως πολυ ευκολο, για αλλα πραγματα συζηταμε.

Τα πιο πολλά από τα άλλα είναι απαγορευμένα, οπότε είναι λογικό να τα βρίσκεις κυρίως σε private trackers.



Τι συνδεση εχεις και το κατεβαζες με... 2.2ΜΒ/sec?

2play, απλά έκανα μια "δοκιμαστική" αναβάθμιση να δω μέχρι πόσο πάει.



Eγω ρωτησα για ελευθερο torrent-site που σου επιτρεπει να κατεβαζεις με μεγαλη ταχυτητα... εσυ μας εδειξες καποιο αρχειο.

Η ταχύτητα είναι συνδυασμός αρχείου και site. Μπορώ να σου βρω 10 ακόμα αρχεία με την ίδια ταχύτητα από το ίδιο ή παρόμοια sites.



Παντως με 2.2 ΜΒ/sec για 700ΜΒ θες 5.30' αν κανεις τον υπολογισμο, και οχι 1' που ειπες. 'Η μηπως εννοεις 2.2mbps/sec?

1 λεπτό έκανε να ανέβει η ταχύτητα στα 2.2 MB/sec.

baskon
17-05-07, 01:49
Και εγώ συμφωνώ ότι δε γίνεται να έχεις μέσο όρο 400 Kb στα τορρεντ!
Δηλαδή θα έχεις τέτοια νουμερα αλλά σε τορρεντ με πολλους seeder.
αλλά σε μια ταινία που μόλις βγήκε με 15 seeder και 700 leecher δε γίνεται..
Εκει παίζει ρόλο τι upload έχεις.
Εγώ συνήθως σε καινούρια τορρεντ απτο πανεπιστήμιο(10/10mbit) για να πιάσω καλές ταχύτητες(400+κβ) πρέπει να δίνω upload τουλάχιστον 400-700 kb/s και να έχω καμιά 200+ συνδεδεμένους χρήστες

tzampaman
17-05-07, 09:23
Λογικό είναι όταν βγαίνει ένα torrent να πέφτουν όλοι πάνω του, η καλύτερη περίοδος απόδοσης του είναι περίπου 12 - 24 ώρες μετά την κυκλοφορία του.

obrax
17-05-07, 10:37
430 είπα από ftp και δεν το λέω μόνο εγώ, μπες στο thread με τις εντυπώσεις του Zisto και δες ένα σωρό μηνύματα από χρήστες με link από ftp servers εσωτερικού και εξωτερικού.. μην μου πεις οτι θες και link από http's..
Βρες μου ακριβώς που το λέω αυτό.. γιατί θα με τρελάνεις.
Εσύ ζήτησες να σου στείλω και σου έστειλα το καλύτερο imo free tracker γιατί υποστήριζες ότι μόνο από private trackers έχεις καλές ταχύτητες..
Έλεος πια..
Α ρε τζάμπα-μαν... τζάμπα καίει η λαμπα μου φαινεται:lol:
Αρχικα ειπες οτι :
"κατεβαζω μονιμως με 420-440KB/s"
Eγω σε ρωτησα
"απο που κατεβαζεις μονιμως με 420-440? Αυτο μπορει να γινει μονο σε καποιους κλειστους trackers και εφοσον το αρχειο το seedάρουν πολλοι".
Εσυ τοτε μου απαντησες
"Εσυ αν κατεβαζες με 430μ.ο. απο site δεν θα το ονομαζες μονιμο?" (μυν#3)
Τελικα αργοτερα(μυν#21) ειπες
"430 ειπα μονο απο ftp" !...
Δηλαδη ειπες το αυτονοητο και γνωστο, οτι πιανεiς 430 απ τα -αχρηστα- ftp, που ολοι μας πιανουμε.
Oσο για την ερωτηση σου
"Βρες μου που ακριβως το λεω αυτο... γιατι θα με τρελλανεις"
το πραγμα εχει ως εξης: Ειπες οτι
"Αν το 80% των torrent που κατεβαζες ηταν με 400 μ.ο. πως θα το ονομαζες? και δε μιλαω για private trackers"(μυν#2)
Κι εγω τοτε σου ειπα
"Μπορεις σε παρακαλω να μου πεiς με pm ποια ειναι αυτα τα ελευθερα sites που σου παρεχουν κατεβασμσ με 400μ.ο?"
Αποτελεσμα ηταν να μου γραψεις το link του torrent**y το οποιο ηδη γνωριζα και που φυσικα και δεν εχει 400ρια, επισης η ποικιλια του ειναι περιορισμενη.


obrax εγω προσωπικα πανω απο 440 δεν εχω δει με την tellas. Φυσικα εξαρταται και απο την γραμμη σου το μεγιστο που μπορει να βγαλει...
Υ.Γ. Στο TL δεν να ανοιγεις λογαριασμο ευκολα
Και ποιος εχει δει? Αυτο πες το στον κ.Τζάμπα-μαν.
Σημασια εχει αυτο το ΤL να εχει μεγαλη ποικιλια και να "τρεχουν" τα κατεβασματα. Τωρα, αν εχεις 460 που λεει ο τζαμπα ή 230 μικρη σημασια εχει. Τι θα παθει κανεις αν περιμενει 1 ωρα παραπανω?

droulas13
17-05-07, 12:22
Ρε φιλε ομπρακσ το εχεις κουρασει πολυ το πραγμα, στα λενε απλα και δεν καταλαβαινεις.


Με τελας σχεδον ολοι(εκτος και αν παιζει προσωπικο προβλημα, βλακεια του πελατη, μεγαλη αποσταση απο ντι-εσ-λαμ κτλ) κατεβαζουν με μεγιστη ταχιτιτα αλλα και σταθερη στα 420-440. Τι σημαινει αυτο.?


Αυτο σημαινει οτι εξαρτασει απο τον αλλον για να κατεβασεις. Αν μαμηθει το συμπαν και "εισαι κακο παιδακι και συνεννοουνται οι μεγαλυτεροι να μην σε κανουν παρεα" που να χτυπας τον κωλο σου κατω ταχητυτα δεν πιασεις. Οπως επισης το ιδιο θα γινει αν εισαι αρχαριος και δεν ξερεις τι σου γινεται.


Σε ολες τις αλλες περιπτωσεις την ταχυτητα την πιανεις. Μπορει οχι μονο σε ενα αρχειο, αλλα συνολικη ταχυτητα θα εχεις οσο σου υπασχονται.


Οτι πιανεις παντα το 80% της ονομαστικης ταχυτητας γιατι κανεις τον ανηξερο. Ετσι συνεβαινει στο παρελθον με την 56 μβπσ που πιαναμε μαξ 5,5(κανονικα επρεπε συμφωνα με την ονομαστικη 8) ετσι με την χιλιαρα 105-110, ετσι και με την 4αρα 420-440. Αυτα τα ξερουν και οι πετρες. Τωρα γιατι δεν αναφερουν την μεγιστη πραγματικη. Αυτο εινα πι τυπικο θεμα. Οπως λενε ισοβεια και ουσιαστικα ειναι 20 χρονια μαξ.



Απο τορρεντσ βεβαιως και μπορεισ να πιασεισ 440. Ισως οχι απο μονο ενα αρχειο, αλλα αν βαλεις 3-4 καλα αρχεια θα τα πιασεισ, απο οποιοδηποτε τρακερ. Τωρα αν εσυ θελεις να πιασεις 440 απο το λοστ που βγηκε πριν 1 ωρα η΄ απο προπολεμικη ερασιτεχνικη παραγωγη της γουατεμαλασ ειναι δικο σου θεμα, αλλα και στο παρισι να πας παλι τετοια ταχυτητα θα πιασεις απο δημοσιο τρακερ.


Εν τελει το προβλημα σου πιο ειναι. Τι ειναι αυτο που υποστηριζεις αλλα εμεις δεν μπορουμε να πιασουμε???

tzampaman
17-05-07, 12:27
Έλα obrax.. βάψου μπλε και πήδα... απτο ένα μπαίνουν απτο άλλο βγαίνουν :lol:

Εγώ σου μιλάω γενικά για http sites όπως (zdnet.com, gametrailers.com, movietrailers.com, apple.com και όπου αλλού θες..) μαζί με ftp, και εσύ μου λες ότι μιλάω μόνο για ftp.

Για τα torrent δεν σχολιάζω καν.. δεν ήξερες τα TL & TSPY τα πιο γνωστά τορρεντάδικα και αυτοαποκαλείσαι "χρόνιος κατεβαστής"?.. Ντροπή!
Αν δεν ξέρεις πόσους seeders & leechers πρέπει να υπάρχουν για να πιάνεις max ταχύτητα .. ρώτα πρώτα πριν σχολιάσεις.

Άντε βρες πάλι κάτι να διαστρεβλώσεις :lol:

obrax
17-05-07, 14:15
Φιλε Ντρουλα εγω δεν εχω κουρασει τιποτα, λεω μονο τα γνωστα και πολλοι συμφωνουν μαζι μου οπως θα δεις αν διαβασεις ολο το thread.
Aυτα που γραφεις ειναι γνωστα σε ολους.Γραφεις και κατι ασχετα που που δεν εχουν σχεση με το θεμα που συζηταμε, διαβασε το thread ολο και οτι δε καταλαβεις εδω ειμαστε να στο εξηγησουμε.

Τζαμπα-μαν, επειδη φανταστηκα οτι θα προσπαθουσες να αυτοδιαψευστεις, οπως ειδες φροντισα και εβαλα τα ιδια σου τα μυνηματα. Οποτε αδικα προσπαθεις να να καλυψεις τις ανακολουθιες σου, οσοι μας διαβασαν βγαζουν τα συμπερασματα τους.
Χρονιος κατεβαστης ειμαι, αλλα δε μπορω να θυμαμαι τα 100δες siteς που εχω δοκιμασει, εξαλλου αποφευγω τους κλειστους trackers για να μην εχω περιορισμους ratio.
Aυτα:whistle:

tzampaman
17-05-07, 14:50
Ασε ρε obrax .. πήρες μερικές απαντήσεις μου και τις έβαλες όπως σε βολεύουν, ούτε δημοτικό να'σουνα. Τα μηνύματα εδώ είναι και διαβάζονται από ανθρώπους που γνωρίζουν κάποια πράγματα.
Αλλά τι κάθομαι και σου λέω εδώ δεν κατάλαβες τι εννοούσα όταν είπα για test από site & pings και θες να επεκτείνεις και την κουβέντα..
Μάθε τα ουσιώδη πρώτα και μετά μίλα!

droulas13
17-05-07, 17:49
420-440 αντιστοιχουν σε 3,4mbps...οχι σε 4.
Απο που κατεβαζεις "μονιμως" με 420-440? Αυτο μπορει να γινει μονο σε καποιους κλειστους trackers και εφοσον το αρχειο το seedάρουν πολυ. Το να λες μονιμο την εξαιρεση ακουγεται λιγο κουφο:)

Kαλα, κατσε να τους δουμε πρωτα αυτους... Αληθεια, υπαρχει κανεις ως τωρα ενεργ/νος με adsl στα 10mbps? (που στην πραγματικοτητα θα ειναι 8):p


Χωρις σχολια, ερωτησεις χωρις λόγο. Εδω κανεις κανεις υποδειξη οτι προσφέρονται 3,4 αντι για 4 μβπσ κατι που ειναι γνψστο τις πασις. Και οταν εγω σου το λεω, μου λες να μην μιλαω για γνωστα πραγματα. Μετα λες οτι αυτο μπορει να επιτευχθει μονο απο κλειστους τρακερ και οταν αργοτερα ολοι σου λεμε οτι ανετα γινεται και με δημοσιους αρχιζεις τα μα μου, μαλιστα λεμε οτι και απο σιτες γινεται. Προσθετω εγω και την περιπτωση του ραπιντ. Λες οτι κατι ειναι εξαιρεση αυθαιρετα ενω αυτο ειναι το μονιμο.(εκτοσ και αν 8-10 ωρες σερι κατεβασμα με 420-440 δεν λεγεται μονιμο αλλα εξαιρεση)


Μετα αμφισβητεις τους 10αδες που εχουν ηδη ενεργοποιηθει σε αυτο εδω το φορουμ με 10μβπσ λεγοντασ οτι ουσιαστικα λενε ψεματα την στιγμη που εχουν αναφερει οτι πιανουν σταθερα το 1 μβ ταχυτητα το σεκ.



ΜΕΤΑ γραφεις αυτο



Αν κατεβαζεις με 430 μ.ο. συνεχεια απο ενα site οπως λες, αυτο δε σημαινει οτι το ιδιο θα συμβει και με ολα τα siteς που υπαρχουν στο ιντερνετ.


Εις απαντησει αυτου



Εσύ αν κατέβαζες με 430 μέσο όρο συνέχεια σπό site και ας έχουν 600ms ping, δεν θα το ονόμαζες μόνιμο?



Δηλαδη κανεις συγχρονως και λαθος στο θεμα του ενα σαιτ ενα ειναι πολλα αλλα και λες και οτι αυτο δεν θα συμβει και με ολα τα σαιτ που υπαρχουν στο ιντερνετ. Σαν να λες οτι 1+1 κανουν 2. Με λιγα λογια σωστο αλλα ασχετο γιατι ο φιλος δεν σου ειπε οτι απο ΟΛΑ τα σαιτ πιανει το φουλ. Εννοειται οτι αναφερεται στα σαιτ που ΜΠΟΡΟΥΝ να σου ΔΙΑΘΕΣΟΥΝ φουλ ταχθτητες.



Γενικοτερα εχεις μια ταση να φερεις αντιρρηση χωρις να υπαρχει λογος. Πραγματικα το νοημα ολων τοςν ποστ σου ποιο ειναι? Που θες να καταληξεις?

sdikr
17-05-07, 22:52
Υπάρχουν και τα πμ το παρόν :closed:

@ ADSLgr.com All rights reserved.