PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με εξωτερικό σκληρό SEAGATE



Jester
16-05-07, 15:33
Έχω έναν σκληρό Seagate 320 GB, ο οποίος τώρα τελευταία μου κάνει κάτι προβληματάκια. Για κανέναν προφανή λόγο ξαφνικά σταματάει να τον αναγνωρίζει το σύστημα. Και χρειάζεται λίγες δοκιμές στις υπόλοιπες θύρες USB μέχρι να τον αναγνωρίσει πάλι. Την στιγμή που σταματάει να τον αναγνωρίζει τον δοκίμασα και σε άλλο PC και εκεί δεν τον αναγνώριζε. Τι να φταίει ?
Έχω έναν Pentium 4 στα 2.4 GHz με 1.25 GB RAM .

sminas
16-05-07, 16:37
Δοκίμασες να βάλεις άλλο usb καλώδιο;

hp91
16-05-07, 16:56
Αν είναι ide άλλαξε τα jumperakia στο σκληρό μερικά συστήματα τον βλέπουν σε auto άλλα σε slave klp

Jester
16-05-07, 19:05
Δοκίμασες να βάλεις άλλο usb καλώδιο;

ναι, αλλά τπτ

asikamin
16-05-07, 19:41
sp2 , chipset drivers , τσεκαρε και Start > Control Panel > Administrative Tools > Event Viewer

Jester
17-05-07, 14:30
sp2 , chipset drivers , τσεκαρε και Start > Control Panel > Administrative Tools > Event Viewer

δλδ ??

frap
17-05-07, 14:53
Αν "τώρα τελευταία" = "τώρα τελευταία που έπιασαν οι ζέστες" θα σου πρότεινα:
- να ελέγξεις ότι το ανεμιστηράκι (εφόσον υπάρχει) στο κουτί λειτουργεί
- ή εναλλακτικά να ανοίξεις το air-condition...

Jester
17-05-07, 16:14
ανεμιστηράκι δεν έχει και δεν παίζει να ανοίξω από τώρα το air-condition :p
Τπτ άλλο ? Βασικά το πρόβλημα δεν πρέπει να είναι στον σκληρό ?

Hwoarang
17-05-07, 16:21
δλδ ??

Δηλαδη εχει sp2 το PC σου?

Eχεις τους τελευταίους drivers της motherboard?
Αν βγαλεις τον σκληρο απο το κουτι και τον βαλεις κανονικα μεσα στον πυργο με IDE συνδεση σου δουλεύει?

Να υποθέσω οτι είναι εσωτερικός δίσκος σε εξωτερικο κουτί έτσι? και όχι κανονικός εξωτερικός δίσκος

Jester
17-05-07, 18:55
SP2 έχω. Κατέβασα και τους τελευταίους drivers της Motherboard και πάλι τπτ. Αναγνωρίζει τον σκληρό και μετά από λίγη ώρα, πάει.
Είναι εσωτερικός σε κουτί.

frap
18-05-07, 09:24
ανεμιστηράκι δεν έχει και δεν παίζει να ανοίξω από τώρα το air-condition :p
Τπτ άλλο ? Βασικά το πρόβλημα δεν πρέπει να είναι στον σκληρό ?

Βασικά, πιστεύω πως το πρόβλημα είναι ότι ζεσταίνεται.
Οπότε εάν θέλεις να εξετάσεις και αυτή την περίπτωση, προσπάθησε να βρεις τρόπο να μειώσεις τη θερμοκρασία του, πχ: εάν άνοιγες το κουτί του δίσκου ίσως να έκανε κάποια διαφορά.

Jester
18-05-07, 17:39
Τον έβαλα τώρα εσωτερικό και λειτουργεί κανονικά εδώ και ώρα τουλάχιστον. Προφανώς φταίει το κουτί. Icy Box είναι. Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα ?

gallahant
18-05-07, 17:42
Θα μπορουσε να ειναι και ασταθης τροφοδια των usb θυρων.

frap
18-05-07, 21:39
Υποθέτω πως έχει εξωτερικό τροφοδοτικό...
Αν είναι έτσι, τότε μπορεί να έχει αυτό το πρόβλημα.

nnn
20-05-07, 00:59
90% φταίει το κουτί,άρχισε να τα παίζει ο usb controller του.

Dimitris013
17-06-07, 22:13
Φίλε μου έχω ακριβώς το ίδιο setup, icyBox και μέσα έναν seagate 320Gb που αγόρασα πριν από κανα μήνα. Άκου λοιπόν τι κάνει εμένα. Στα καλά καθούμενα, αρχίζει και κάνει ένα κλικ, και πάυει να τον αναγνωρίζει το σύστημα. Αν κάνει κλικ, μετά συνεχίζει να κάνει ανα τακτά χρονικά διαστήματα, και δεν επανέρχεται στα κανονικά του, παρα μόνο αν το κλείσω και το ξανανοίξω. Διάβασα λίγο ίντερνετ και είδα ότι είναι πρόβλημα που παρουσιάζεται συχνά πυκνά σε seagate σκληρούς και συνήθως καταλήγει στο να τα παίξει ο σκληρός μετά από κάποιους μήνες και να βγάζει corrupted data. Απλά θα σου πρότεινα να μην αποθηκεύεις πολύ σημαντικά αρχεία επάνω του, ώστε όταν τα παίξει, αν τα παίξει, να πας να τους το φουσκώσεις στο κεφάλι παρεούλα με εμένα και να σου δώσουν καινούργιο. Αν τον έχεις πάρει από Πλαίσιο, θα στον αλλάξουν λογικά επιτόπου, και καλά θα κάνεις να ζητήσεις WD σαν αντικατάσταση, και ας πληρώσεις 5 ευρώ που κάνει παραπάνω! Τουλάχιστον θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!! Μου το κάνει στάνταρ 1-2 φορές την ημέρα αυτό το πράγμα και έχει αρχίσει να μου την δίνει στα νεύρα! Πάλι καλά που έχει 5 χρόνια εγγύηση! :down: :rtfm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.