PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL και 8192



harris28
16-05-07, 16:09
Γνωριζει καποιος εαν θα βγαλει η HOL πακετα για τις καινουριες προσβασεις του ΟΤΕ; Υπαρχει περιπτωση να μη βγαλει;

No-Name
16-05-07, 16:13
Αν θέλει θα βγάλει κανένας πάροχος δεν είναι υπορεμένος να κάνει μεταπώληση όλες τις ταχύτητες.Εξάλλου η HOL δινει 8 μέσω LLU

mondo52
16-05-07, 17:11
ναι ομως εμας δεν μας χαλαει να εχουμε παραπανω ταχυτητα με λιγα λεφτα!!!αλλωστε μεχρι να ερθουν επαρχια οι παροχοι......θα αργησουν!δεν με χαλαει να εχω 4αρα η και 8αρα στο περιπου με την αθηνα.οταν ερθει και εδω ξερουμε εμεις τι θα κανουμε.στο ενδιαμεσο ομως για φανταστειτε....

mondo52
16-05-07, 17:21
παρτε τηλ και ρωτηστε σε ποσο καιρο θα ειναι η hol στην πολη σας!!εμενα μου ειπανε Σεπτεμβριο θα εχει δικο της dslam η λαμια............αρα οποτε..........λετε??????????

harris28
16-05-07, 19:25
Μολις επικοινωνησα με FOrthnet k HOL και στις 2 περιπτωσεις μου ειπανε πως ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να βγαλουν μονο συνδρομες για τις 4αρες και τις 8αρες προσβασεις του ΟΤΕ.

:lock:

mondo52
16-05-07, 21:06
επειδη μαλλον δεν το ειπα οπως θε επρεπε.......η hol στην λαμια θα ειναι απο σεπτεμβριο με ιδιοκτητο.το ιδιο λεει και η forthnet απλως ενα μηνα αργοτερα.λετε να ειναι αληθεια?

nm96027
16-05-07, 21:22
επειδη μαλλον δεν το ειπα οπως θε επρεπε.......η hol στην λαμια θα ειναι απο σεπτεμβριο με ιδιοκτητο.το ιδιο λεει και η forthnet απλως ενα μηνα αργοτερα.λετε να ειναι αληθεια?

Κοιτα, κανεις δεν μπορει να ξερει (εκτος και αν εχεις ανθρωπο μεσα στην HOL :) ) για να σου πει με σιγουρια. Μέχρι τον Σεπτέμβρη πολλα μπορουν να εχουν συμβει, να πουληθει η HOL, να πουληθει η Forthnet, κτλ,κτλ. Και ολα αυτα θα εχουν επιπτωσεις (λιγο εως πολυ) σε πολλα πραγματα, αναμεσα στα οποια και η επεκταση των δικτυων.

Αν υπαρχει κάτι πραγματικα χειροπιαστο για το δικτυο της HOL στην Λαμία ειναι οτι εχει αναλαβει το αντιστοιχο υποπρογραμμα της ΚτΠ για την Φθιώτιδα.

Φιλικη συμβουλη 1: οσο λιγότερο κομπο το δεσεις, τοσο λιγότερο θα συγχιστεις τον Σεπτεμβρη αν κατι δεν παει συμφωνα με τα οσα σου είπαν.

Φιλικη συμβουλη 2: η τηλεφωνικη εξυπηρετηση της HOL κατα κανονα ζει στο σκοτος σε σχεση με τα σχεδια των "αποπανω". Δεν λενε ψέμματα, αλλα γενικως δεν ξέρουν τί προκειται να συμβει. Δεν μιλαω συγκεκριμενα για την πληροφορία που παραθέτεις (δεν νομιζω πως σου είπαν ψέμματα).

valour
16-05-07, 22:05
Εμένα απ' τη HOL μου είπανε για Θεσσαλονίκη Σεπτέμβριο επίσης. Αλλά μου το είπανε μέσω e-mail...:rofl:

mondo52
17-05-07, 00:15
αχχχχχ ποσο θελω και εγω αυτες τις ταχητητες απο αθηνα!!!τεσπα την δουλεια μου την κανω και με 1024(128 κανονικη)

harris
17-05-07, 00:19
Αλλά μου το είπανε μέσω e-mail...:rofl:

Αυτό είναι πολύ καλό! Διότι scripta manent (τα γραπτά μένουν) ;)

Zorz
17-05-07, 15:01
Μου φαίνεται πολύ περίεργο που οι εταιρείες δεν έβγαλαν άμεσα πακέτα για αναβάθμιση σε 4 & 8mbps. Πχ να βγάλει η hol ένα πακέτο για ανβάθμιση του Hibox σε 4/8.

tolisp
21-05-07, 11:35
Με τις πανάκριβες τιμές του ΟΤΕ δεν βλέπω γιατί να συμφέρει μια τέτοια εκδοχή του hibox...

Ίσως να δώσει μια πρόσβαση 4/8 M αλλα δεν νομίζω να συμφέρει τον συνδρομητή σε σχέση με το "ολοκληρωμένο" πακέτο του ΟΤΕ (μιλάμε φυσικά πάντα για επαρχία γιατί η Αθηνα έχει το ιδιόκτητο της HOL)

Tem
21-05-07, 11:41
.... γιατί η Αθηνα έχει το ιδιόκτητο της HOL)
μόνο shared ;)

tolisp
21-05-07, 11:44
μόνο shared ;)

e ναι προφανώς! (και κατά την προσωπική μου άποψη με βολεύει πολύ το VoIP, δύσκολα θα πάω σε Full)

Tem
21-05-07, 11:51
e ναι προφανώς! (και κατά την προσωπική μου άποψη με βολεύει πολύ το VoIP, δύσκολα θα πάω σε Full)
δεν έχεις και άδικο, μια χαρά δουλεύει το VoIP. Απλά έχουμε και το πάγιο του ΟΤΕ

harris
21-05-07, 13:26
e ναι προφανώς! (και κατά την προσωπική μου άποψη με βολεύει πολύ το VoIP, δύσκολα θα πάω σε Full)

Είσαι σίγουρος ότι σε συμφέρει να κρατήσεις το πάγιο του πΟΤΕ;

Άσε που σε μένα, αν κατεβάζω και παράλληλα μιλάω, πρέπει να κάνω QoS μέσω netlimiter για μπορώ να μιλήσω ;)

No-Name
21-05-07, 13:31
harris και με το 2ο PVC 8/36 συμβαίνει το ίδιο?

harris
21-05-07, 13:32
harris και με το 2ο PVC 8/36 συμβαίνει το ίδιο?

Ναι... Το έχω ενεργό, αλλά και πάλι τα ίδια κάνει...

nm96027
21-05-07, 13:34
Kοιτα στην PSTN κατα μια έννοια συμφέρει:

Πληρώνω:

15 ευρω το πάγιο του ΟΤΕ (μηδεν κλησεις) και 23 για την 4αρα και οχι παραπανω απο 4-5 ευρω το μηνα σε κλησεις απο το evoice. Το πολυ να πληρώσω 40-43 ευρω το μηνα.

Εχει μια διαφορα απο τα 38 της Netone (θα μου πεις οτι ειναι και η 10αρα την μέση) αλλα δεν ειναι τέτοια που να επείγομαι να φύγω.
Αυτο δεν σημαίνει οτι θα περιμένω αιώνια ως καλη Πηνελοπη τον Οδυσσέα απο την ΗΟL.
Ασφαλως η παρατεταμενη αναμονη για το full της HOL ειναι ικανη να διαλυσει το νευρικο σύστημα ακομα και ενος γιογκι. :twisted:

Αμα ξανακουσω το περιβόητο "Την αλλη εβδομάδα θα ανακοινωσουμε...." θα με γράψουν οι εφημερίδες "Σκότωσα για το full LLU".

No-Name
21-05-07, 13:38
Τουλάχιστον nm έχεις την σιγουριά της HOL....ενώ η άλλη που ανέφερες είναι αμφίβολο αν ζήσει για πολύ.Αυτό που το πάς?

harris
21-05-07, 13:41
harris και με το 2ο PVC 8/36 συμβαίνει το ίδιο?

Και φυσικά μόλις με διέψευσε (τα μηχανήματα έχουν ψυχή :p )

Μόλις το δοκίμασα, και κατεβάζοντας με 400+++ από ntua, μίλησα στο VoIP με ποιότητα εφάμιλλη της pstn :oneup:

Ελπίζω να παραμείνει έτσι... γενικά σήμερα η γραμμή πετάει συνολικά :worthy:

nm96027
21-05-07, 13:42
harris και με το 2ο PVC 8/36 συμβαίνει το ίδιο?

Εμενα μου εμφανίζει προβλημα, με ενεργο το 2ο PVC, μετα τα 350kb/s.


Τουλάχιστον nm έχεις την σιγουριά της HOL....ενώ η άλλη που ανέφερες είναι αμφίβολο αν ζήσει για πολύ.Αυτό που το πάς?

Σε αυτο εχεις δικιο, με την έννοια οτι το evoice το εχω χρησιμοποιησει (και οχι μονο προσωπικα, αλλα ολη η οικογενεια) επι ένα χρόνο , ως αντικατασταση του ΟΤΕ και δεν με εχει προδώσει ουτε μια μέρα! Για αυτο και εμπιστευομαι το voip.

No-Name
21-05-07, 13:42
Εξάλλου Χάρη δεν θα είχε νόημα το 8/36 αν ήταν η φωνή να περνάει μαζί με τον υπόλοιπο χαμό στο 8/35;)
Aπό προσωπική εμπειρία το evoice πάιζει πολύ καλά πάντως και με hol και με ΟΤΕνετ όπως και τώρα με τα 10 είναι πολύ καλό!!!

Tem
21-05-07, 13:42
Τουλάχιστον nm έχεις την σιγουριά της HOL....ενώ η άλλη που ανέφερες είναι αμφίβολο αν ζήσει για πολύ.Αυτό που το πάς?
σωστό αυτό. Λογικά η HOL είναι σίγουρη. Τώρα για την άλλη δεν αποκλείεται τίποτα :whistle:

No-Name
21-05-07, 13:46
πώς βάζουμε πιλεκτική απόκρυψη με το evoice?

ίσως κάποιο #31# ή κάτι?

nm96027
21-05-07, 14:25
πώς βάζουμε πιλεκτική απόκρυψη με το evoice?
ίσως κάποιο #31# ή κάτι?

Θα αρχίσεις τις φάρσες ή ετοιμάζεσαι να κάνεις ανωνυμη ερωτικη εξομολογηση σε αθωες δεσποινιδες???;):p
Το #31# σίγουρα δεν κανει αποκρυψη. Υπάρχει ως επιλογη στο fritz αλλα εσυ εχει το linksys. ΘΑ το ψάξω και θα σου πω.

tolisp
21-05-07, 17:07
Μια απορία για τον τίτλο του topic... γιατί 8192???

Speed (kbps): 0 8445 0 767

nm96027
21-05-07, 17:13
Μια απορία για τον τίτλο του topic... γιατί 8192???

Speed (kbps): 0 8445 0 767

Ειμαστε κατ'επαγγελμα off-topic-ιστες!

Το thread ιδρύθηκε απο τον harris28 (κοινως Χαρης ο 28ος:p) για να ρωτήσει αν η HOL θα δώσει 8αρες ΑΡΥΣ μεσω ΟΤΕ. Αφου δόθηκε μια ή δυο απαντησεις, στην συνέχεια τίμωντας την παραδοση θίξαμε θέματα όπως το evoice, το μηνιαιο κοστος μιας shared LLU, καθως και το 2ο PVC. Aλλ' αντι αλλων δλδ. Ουδεμια σχέση με τις 8αρες τις HOL.

Το παρον μπορεί να χρησιμοποιηθει μονο ως αυτοκριτικη.
Ο πληθυντικος που χρησιμοποιω ειναι προσωπικος πληθυντικος μεγαλοπρεπειας.:whistle:

tolisp
21-05-07, 17:21
Ειμαστε κατ'επαγγελμα off-topic-ιστες!

Το thread ιδρύθηκε απο τον harris28 (κοινως Χαρης ο 28ος:p) για να ρωτήσει αν η HOL θα δώσει 8αρες ΑΡΥΣ μεσω ΟΤΕ. Αφου δόθηκε μια ή δυο απαντησεις, στην συνέχεια τίμωντας την παραδοση θίξαμε θέματα όπως το evoice, το μηνιαιο κοστος μιας shared LLU, καθως και το 2ο PVC. Aλλ' αντι αλλων δλδ. Ουδεμια σχέση με τις 8αρες τις HOL.

Το παρον μπορεί να χρησιμοποιηθει μονο ως αυτοκριτικη.
Ο πληθυντικος που χρησιμοποιω ειναι προσωπικος πληθυντικος μεγαλοπρεπειας.:whistle:

:rofl::rofl::rofl:
φταίει ότι δεν έχουμε ένα chat να μιλάμε γενικά για όλα!!!

harris
21-05-07, 17:23
Μια απορία για τον τίτλο του topic... γιατί 8192???

Speed (kbps): 0 8445 0 767

Mπορεί να κλειδώνει κάτι παραπάνω από την ονομαστική, αλλά η ονομαστική ταχύτητα των 8Mbps είναι 8192kbps ;)



Ειμαστε κατ'επαγγελμα off-topic-ιστες!

Ακόμα κι η απάντησή σου είναι off-topic!!!... :rofl::worthy::respekt::p

tolisp
21-05-07, 17:34
Για να πω την αλήθεια harris επειδή και τα 2 routers που έχω δοκιμάσει συγχρονίζουν στην ίδια ταχύτητα (8445) νόμιζα ότι αυτό είναι το standard! :oops:

@ ADSLgr.com All rights reserved.