PDA

Επιστροφή στο Forum : Cyta: «Πρώτη» με υπερταχύτητες και στοχευμένα προϊόντα για τις απομακρυσμένες περιοχές της Ελλάδας



nnn
04-04-17, 18:05
Η Cyta Ελλάδος διευρύνει την παροχή των ανταγωνιστικών και ποιοτικών υπηρεσιών Σταθερής Τηλεφωνίας και Internet υψηλών ταχυτήτων και στις πιο απομακρυσμένες περιοχές της χώρας. Πρόκειται για τον πρώτο εναλλακτικό πάροχο που αξιοποιεί τις δυνατότητες του έργου «Rural Broadband» και μπαίνει δυναμικά και στρατηγικά σε πλήθος εμπορικά ανεκμετάλλευτων και απομακρυσμένων περιοχών της ελληνικής περιφέρειας.

Yπενθυμίζεται ότι η θυγατρική του Εθνικού Οργανισμού Τηλεπικοινωνιών Κύπρου διαθέτει συσσωρευμένη εμπειρία και τεχνογνωσία στην παροχή ευρυζωνικών υπηρεσιών σε απομακρυσμένες περιοχές της Ελλάδας, καθώς ξεκίνησε την εμπορική της δραστηριοποίηση από την περιφέρεια.

Ειδικότερα, με τη Cyta και μόνο με 32,50€/μήνα, τη χαμηλότερη τιμή της αγοράς, πρώτοι οι κάτοικοι και οι επιχειρήσεις που εδρεύουν σε απομακρυσμένους οικισμούς των Νομών Ξάνθης στη Βόρεια Ελλάδα και Ηλείας, Ρεθύμνου και Χανίων στη Νότια μπορούν να αποκτήσουν τώρα VDSL 2play με υπερταχύτητες download έως 50Mbps και upload έως 30Mbps.

Σημειώνεται ότι το έργο «Rural Broadband» έχει στόχο να γεφυρώσει το ψηφιακό χάσμα μεταξύ αστικών κέντρων και περιφέρειας.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διαθεσιμότητα όλων των προϊόντων και υπηρεσιών Cyta, στην κάθε περιοχή, στο www.cyta.gr/rural (http://www.cyta.gr/rural).

marcus1
04-04-17, 19:48
Δεν ανακοίνωσαν περιοχές, απλώς παραπέμπουν να κάνεις έλεγχο διαθεσιμότητας. Αυτό δεν φέρνει αισιοδοξία για το εύρος της κάλυψης.

emeliss
04-04-17, 20:26
Η κάλυψη είναι γνωστή. Το δίκτυο υπάρχει και λειτουργεί από τον ΟΤΕ (πιο σωστά από τους OTE Rural North & South) που δίνει υπηρεσίες χονδρικής και φυσικά λιανικής. Σε αυτό το δίκτυο λοιπόν έρχεται η CYTA και λέει πως συνδέθηκε σε τέσσερις νομούς από το σύνολο του έργου, νοικιάζει χονδρική από τον ΟΤΕ και πουλάει λιανική.

utp
04-04-17, 21:02
Στα Χανια δεν εχουν ενεργοποιηθει οι καμπινες του rural ακομη. Παντως το κολπο που κανουν οι παροχοι ειδικα με το vpu να λενε οτι εχουν δικτυο παντου ειναι λιγο απαραδεκτο γιατι δεν εχουν σχεδον καμια διαχειρηση του δικτυου περα απο την τηλεφωνια. Στα vpu o παροχος δεν βλεπει καθολου συγχρονισμο και ειναι εντελως στο ελεος του οτε!

panatas
04-04-17, 21:09
να δω το παππου μου στο χωριο να κατεβαζη με 50 mp ταινιες να καψω το παντελονακι μου να το κανω μαγιο :worthy:

ariusbb
04-04-17, 21:39
Βλέπω κανείς δεν σχολιάζει τα 30Mbps upload!

Πως μπορώ να το πάρω εγώ σήμερα αυτό στην Αθήνα στην VDSL μου;;;;;

dimitri_ns
04-04-17, 21:50
να δω το παππου μου στο χωριο να κατεβαζη με 50 mp ταινιες να καψω το παντελονακι μου να το κανω μαγιο :worthy:

Αν το χωριό είναι παραθαλάσσιο, πάω να του κάνω παρέα :p

Η ιστορία λέγεται υποδομές
Νερό, ρεύμα, τηλεπικοινωνίες, συγκοινωνίες

20 μέρες στο χωριό, 10 μέρες στην Αθήνα (συζητήσιμο)

Ολα αυτά σε λογικές τιμές. Γιατί αν βάλεις διόδια και εισητήρια στα ύψη δεν πάει κανένας
Και όταν πάνε δουλεύει και η οικοδομή, το σουπερ μαρκετ κλπ

Οσο για το κατέβασμα ταινιών, γνωρίζω πολιτιστικό σύλλογο που κατεβάζει και κάνει προβολές στην αίθουσα που έχει και πάνε καιτις βλέπουνε πολλοί.
Προφανώς θα υπάρχουν κι άλλοι τέτοιοι σύλλογοι

deniSun
04-04-17, 23:21
Καλή κίνηση... δεν λέω.
Αλλά πόσοι κάτοικοι στις περιοχές αυτές θα ενδιαφερθούν για ένα τέτοιο πακέτο;

dimitri_ns
04-04-17, 23:45
Καλή κίνηση... δεν λέω.
Αλλά πόσοι κάτοικοι στις περιοχές αυτές θα ενδιαφερθούν για ένα τέτοιο πακέτο;

Λίγοι
Αλλά πρώτα φτάχνεις τις υποδομές (και δεν τις αφήνεις στην τύχη τους), μετά πάνε οι άνθρωποι

Παράδειγμα στην Κω

Ολλανδός και Ελληνας έχουν σούπερ-ντούπερ θερμοκήπια λουλουδιών, από αυτά που ανεβοκατεβαίνουν περσίδες και ρυθμίζονται οι θερμοκρασίες ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία, τον φωτισμό (συνεφιά ή όχι) και τις ώρες τις ημέρας.

Ενα ιντερνετ το θέλουν, βέβαια δεν το φτιάξανε γι'αυτούς

kasi
05-04-17, 01:00
Η κάλυψη είναι γνωστή. Το δίκτυο υπάρχει και λειτουργεί από τον ΟΤΕ (πιο σωστά από τους OTE Rural North & South) που δίνει υπηρεσίες χονδρικής και φυσικά λιανικής. Σε αυτό το δίκτυο λοιπόν έρχεται η CYTA και λέει πως συνδέθηκε σε τέσσερις νομούς από το σύνολο του έργου, νοικιάζει χονδρική από τον ΟΤΕ και πουλάει λιανική.

Δε ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό που γράφεις και το στηρίζω στο ότι χωριό στην κρήτη που δεν έχει καν σταθερή από οτέ , έχει σταθερή και dsl από την cyta...

- - E D I T - -

Είναι το κέντρο Κ.ΑΣΙΤΕΣ και το ΒΩΡΟΙ , εκτός βέβαια αν υπάρχει κάποιο λάθος στον χάρτη ή αν εγώ διαβάζω κάτι λάθος.

voithostyrempora2
05-04-17, 01:45
Εξαιρετικα ενδιαφέρον το bitrate του upload. Ομολογώ ότι τα λιγουρεύομαι τα 30 Mbps, ακόμη και για τα στανταρ της Ολλανδίας εδώ .

marcus1
05-04-17, 02:40
να δω το παππου μου στο χωριο να κατεβαζη με 50 mp ταινιες να καψω το παντελονακι μου να το κανω μαγιο :worthy:

O παππούς ίσως όχι (αν και μερικές φορές υποτιμούμε την ικανότητα των μεγάλων ανθρώπων να μάθουν την τεχνολογία ;)) αλλά αν θέλουμε τα παιδιά και τα εγγόνια να μη βλέπουν το ενδεχόμενο να ζήσουν στην ύπαιθρο ως εξορία, είναι αναγκαίο. Το ιντερνετ δεν είναι πολυτέλεια πια, είναι μέρος της ζωής μας. Στην ύπαιθρο είναι μάλλον πιο αναγκαίο από ότι στην πόλη μάλιστα, καθώς έχεις λιγότερες διεξόδους και εναλλακτικές.

emeliss
05-04-17, 06:40
Δε ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό που γράφεις και το στηρίζω στο ότι χωριό στην κρήτη που δεν έχει καν σταθερή από οτέ , έχει σταθερή και dsl από την cyta...

- - E D I T - -

Είναι το κέντρο Κ.ΑΣΙΤΕΣ και το ΒΩΡΟΙ , εκτός βέβαια αν υπάρχει κάποιο λάθος στον χάρτη ή αν εγώ διαβάζω κάτι λάθος.
Για το rural είναι το νήμα.
https://www.adslgr.com/forum/threads/855113-Υπεγράφησαν-οι-συμβάσεις-για-την-ανάπτυξη-του-Rural-Broadband-σε-Αγροτικές-Λευκές-Περιοχές-της-Ελληνικής-Επικράτειας
https://www.adslgr.com/forum/threads/969059-Όμιλος-ΟΤΕ-Rural-Broadband-στις-πιο-απομακρυσμένες-περιοχές-της-χώρας
https://www.oteruralsouth.gr/wps/portal/home/!ut/p/z1/04_Sj9CPykssy0xPLMnMz0vMAfIjo8zigw0MTJycDB0N3J0MDA08LQ393PxMfQ1Ngsz0wwkpiAJKG-AAjgZA_VGElBTkRhikOyoqAgDTiNm7/dz/d5/L2dBISEvZ0FBIS9nQSEh/
Αν στα χωριά που λες υπάρχει καμπίνα της CYTA, τότε αυτή είναι εκεί εδώ και χρόνια και μπήκε με το επιδοτούμενο μέτρο 4.2 και δεν έχει σχέση με το συγκεκριμένο. Πάντως σίγουρα θα έχει και ΟΤΕ σε αυτά πλέον.

soularav
05-04-17, 09:36
Εξαιρετικα ενδιαφέρον το bitrate του upload. Ομολογώ ότι τα λιγουρεύομαι τα 30 Mbps, ακόμη και για τα στανταρ της Ολλανδίας εδώ .
Να μην ξεχνάμε και το contention ratio 1:5 !!!! ;)
Ζηλεύω.....:sorry:

john dubi
05-04-17, 10:04
Ασ φτιαξουν πρωτα στη cyta μια διευθυνση email για το τμημα ακυρωσεων και μετα να ασχοληθουν με τις υπερταχυτητες. 10 μερες παλευω με το φαξ. Ουτε στο δημοσιο δεν γινοντε αυτα.

vazelo
05-04-17, 12:50
Κοινοποιεί κάποια εταιρεία το mail του Τμήματος ακυρώσεων της?? :sorry:

Chmod
05-04-17, 13:07
Εδώ που είμαι πάντως δεν έχει και πολύ καλή ταχύτητα δυστυχώς. (Ιεράπετρα Κρήτης)

Rage
05-04-17, 13:08
Ακριβη και σε περιοχες με εναλλακτικες εταιριες

Chmod
05-04-17, 13:19
@Rage Ισχύει, γιαυτό και άφησα την Cyta για την Wind. Άσε που εδώ δεν έχει και καμία διαφορά στην ταχύτητα μεταξύ τους.

ThReSh
05-04-17, 13:23
Βλέπω κανείς δεν σχολιάζει τα 30Mbps upload!

Πως μπορώ να το πάρω εγώ σήμερα αυτό στην Αθήνα στην VDSL μου;;;;;

Παίζει να μην το δεις ούτε σε 100αρι πακέτο με Vectoring...

pankostas
05-04-17, 14:48
Παιδιά Νόμος Πιερίας στα χωριά προς Αη. Δημήτριο, έχουν βάλει καμπίνες οι οποίες μάλιστα ακούγονται ότι δουλεύουν οι ανεμιστήρες. Από πέρσι το καλοκαίρι.
Πήγε ένας φίλος στον ΟΤΕ, να ρωτήσει , γιατί έχει 2mb ταχύτητα, και τον είπαν ότι δεν ξέρουν πότε θα δώσουν . Γιατί εμπλέκοντε και άλλοι πάροχοι. Δεν τον έδωσε λεπτομέρειες.

ariusbb
05-04-17, 15:26
Παίζει να μην το δεις ούτε σε 100αρι πακέτο με Vectoring...

Vectoring δεν θα δω γιατί παίρνω από ΑΚ....
Οπότε την έκατσα και για αυτό πήρα την πατάτα το Home Booster....

ThReSh
05-04-17, 18:34
Vectoring δεν θα δω γιατί παίρνω από ΑΚ....
Οπότε την έκατσα και για αυτό πήρα την πατάτα το Home Booster....

Προφανώς δεν μιλάω για την περίπτωση σου συγκεκριμένα, αλλά γενικότερα για την διαθεσιμότητα του 100Mbps πακέτου μέσω Vectoring...

ariusbb
05-04-17, 23:54
Προφανώς δεν μιλάω για την περίπτωση σου συγκεκριμένα, αλλά γενικότερα για την διαθεσιμότητα του 100Mbps πακέτου μέσω Vectoring...

Προφανώς δεν περίμενα απάντηση αλλά ήθελα να πω τον πόνο μου.... :P

Helene
08-04-17, 19:30
Δεν έχω διαβάσει γενικά άσχημα σχόλια για τη Cyta και νομίζω ότι είναι οκ εταιρεία. Απλά θεωρώ ότι με λίγα περισσότερα χρήματα μπορείς να έχεις περισσότερες παροχές με άλλες εταιρείες

Collective_Soul
15-04-17, 21:50
Αυτο το 30mbps upload το ζηλευω απιστευτα

Ελπιζω σε εμας που θα πιασει το Vectoring να μην δωσουν τιποτα ψιχουλα του τυπου 10mbps upload

@ ADSLgr.com All rights reserved.