PDA

Επιστροφή στο Forum : Το Asterisk δεν δοκιμάζει ολα τα Outbound Routes



Mordy
04-04-17, 21:18
Καλησπέρα. Διαβάζω πολύ καιρο αυτό το forum αλλα είναι η πρώτη μου φορά που γράφω.

Θέλω να καλώ ελληνικούς αριθμούς χωρίς κάποιο prefix (π.χ. 2310999999 ή +302310...), καθώς και να έχω extensions τα οποία είναι επίσης ελληνικοί αριθμοί αλλα χωρίς το +30 (π.χ. 2310000000)

Παράδειγμα:
Έστω το Extension: 2310000000
Όταν καλώ 2310000000, θέλω να συνδέομαι με το extension.
Όταν καλώ 2310555555 (που δεν είναι extension), Θέλω να κάνω κλήση μέσω του OUT_TRUNK.


Το Setup μου έχει ως εξής:

LOCAL_ROUT: route (Πρώτο στη σειρά),
με dial patterns: "+302XXXXXXXXX", "(+30)|2XXXXXXXXX"

OUT_ROUT: route (Δεύτερο στη σειρά)
dial patterns ίδια με πάνω

LOCAL_TRUNK: custom trunk, συνδεδεμένο με το LOCAL_ROUT
με DIAL-STRING: "SIP/$OUTNUM$"
και dial rule: "+30|2XXXXXXXXX" (αφαιρεί το +30, γιατί τα extensions είναι χωρίς το +30)

OUT_TRUNK: chan_sip trunk, συνδεδεμένο με το OUT_ROUT
με dial rule: "+302XXXXXXXXX" (αφήνει το +30)

2000000000: extension

(Έχω προσθέσει και κάποια άλλα dial patterns, έτσι ώστε σε κάθε περίπτωση ο αριθμός να μετασχηματίζεται σε +302ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ).

Στην πράξη το "τοπικό κομμάτι" λειτουργεί. Όταν καλώ το 2310000000, συνδέομαι απευθείας με το extension, ενώ όταν καλώ +302310000000 συνδέομαι μέσω του LOCAL_ROUT.
Όπως φαίνεται ομως το asterisk φτάνει μόνο μέχρι το LOCAL_ROUT, και δεν δοκιμάζει το OUT_ROUT ποτέ (εννοείται δοκιμάζω με αριθμόυς που ταιριάζουν στα dial pattern αλλα δεν είναι extensions).

Μπορεί κανείς να με βοηθήσει? :worthy:
Συγνώμη για το μεγάλο πόστ, αλλά ήθελα να συμπεριλάβω ότι φανεί χρήσιμο.

puntomania
05-04-17, 00:05
Καλησπέρα. Διαβάζω πολύ καιρο αυτό το forum αλλα είναι η πρώτη μου φορά που γράφω.

Θέλω να καλώ ελληνικούς αριθμούς χωρίς κάποιο prefix (π.χ. 2310999999 ή +302310...), καθώς και να έχω extensions τα οποία είναι επίσης ελληνικοί αριθμοί αλλα χωρίς το +30 (π.χ. 2310000000)

Παράδειγμα:
Έστω το Extension: 2310000000
Όταν καλώ 2310000000, θέλω να συνδέομαι με το extension.
Όταν καλώ 2310555555 (που δεν είναι extension), Θέλω να κάνω κλήση μέσω του OUT_TRUNK.


Το Setup μου έχει ως εξής:

LOCAL_ROUT: route (Πρώτο στη σειρά),
με dial patterns: "+302XXXXXXXXX", "(+30)|2XXXXXXXXX"

OUT_ROUT: route (Δεύτερο στη σειρά)
dial patterns ίδια με πάνω

LOCAL_TRUNK: custom trunk, συνδεδεμένο με το LOCAL_ROUT
με DIAL-STRING: "SIP/$OUTNUM$"
και dial rule: "+30|2XXXXXXXXX" (αφαιρεί το +30, γιατί τα extensions είναι χωρίς το +30)

OUT_TRUNK: chan_sip trunk, συνδεδεμένο με το OUT_ROUT
με dial rule: "+302XXXXXXXXX" (αφήνει το +30)

2000000000: extension

(Έχω προσθέσει και κάποια άλλα dial patterns, έτσι ώστε σε κάθε περίπτωση ο αριθμός να μετασχηματίζεται σε +302ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ).

Στην πράξη το "τοπικό κομμάτι" λειτουργεί. Όταν καλώ το 2310000000, συνδέομαι απευθείας με το extension, ενώ όταν καλώ +302310000000 συνδέομαι μέσω του LOCAL_ROUT.
Όπως φαίνεται ομως το asterisk φτάνει μόνο μέχρι το LOCAL_ROUT, και δεν δοκιμάζει το OUT_ROUT ποτέ (εννοείται δοκιμάζω με αριθμόυς που ταιριάζουν στα dial pattern αλλα δεν είναι extensions).

Μπορεί κανείς να με βοηθήσει? :worthy:
Συγνώμη για το μεγάλο πόστ, αλλά ήθελα να συμπεριλάβω ότι φανεί χρήσιμο.




Ποια η λογική για όλο αυτό?

Mordy
05-04-17, 00:37
Ποια η λογική για όλο αυτό?

Επειδή θα το εγκαταστήσω σε 4-5 διαφορετικά σπίτια, και θέλω να χρησιμοποιείται σαν κανονική γραμμή. Δεν θέλω να φαίνεται καν ότι ένας αριθμός είναι extension και όχι "κανονική" κλήση.

puntomania
05-04-17, 00:49
Δεν έχει λογική.... για 5-10 extension.... να κάνεις 10ψηφια εσωτερικά.

Το κάθε σπίτι...από ποιον αριθμό θα βγαίνει στον έξω κόσμο? Της γραμμής του που έχει ιντερνετ?

Mordy
05-04-17, 01:06
Η εγκατάσταση θα γίνει αρχικά για λίγα extensionς, αλλά είναι σημαντικό να μην υπάρχει διαφοροποίηση με τους υπόλοιπους αριθμούς.
Αργότερα ίσως προστεθούν και άλλα exts. Το ξέρω ότι είναι λίγο παράξενο, άλλα κι'εγώ παραγγελία-προτζεκτάκι ακολουθώ :rtfm: .
Το κάθε σπίτι θα συνδέεται σε sip extension, και όλοι θα καλούν εξωτερικούς αριθμούς άπο κάποια trunk.
Επίσης αυτό με τους κωδικούς χώρας το κάνω γιατί οι γραμμές δεν θα χρησιμοποιηθούν μόνο ελλάδα.
Τα πραγματικά Routes, Trunks και exts είναι πολύ πιο περίπλοκα, ρώτησα μόνο για τα βασικά.

kronos911
05-04-17, 01:30
To freepbx (και το asterisk) τρέχουν τα outbound routes από πάνω προς τα κάτω. Το πρώτο μοτίβο κερδίζει.

Τώρα εγώ όταν σχεδιάζω κέντρο φροντίζω τα εσωτερικά να είναι στην περιοχή 3xxx με 4xxx. Τυχόν ειδικές ομάδες στις περιοχές 60xxx, 71xxx ή 91xxx (ring groups, packing, paging και άλλες ειδικές περιπτώσεις).

Για εξερχόμενα (outbound routes) στήνε τις παρακάτω ομάδες
1) Έκτακτα (Αστυνομία, πυροσβεστική και ΕΚΑΒ)
1a) match pattern = 100
1b) match pattern = 166
1c) match pattern = 199

2) Αστικά σταθερά (Ανάλογα με την περιοχή)
2a) match pattern = 2YYYXXXXXX

2z) match pattern = 2YYYXXXXXX
όπου Y ο κωδικός της περιοχής

3) Υπεραστικά Σταθερά
3a) match pattern = 2XXXXXXXXX

4) Πενταψήφια
4a) match pattern = 11XXX

4i) match pattern = 19XXX

5) Κινητά
5a) match pattern = 69XXXXXXXX

6) Διεθνή
Ορισμός κωδικού πρόσβασης ή λίστα κωδικών
6a) match pattern = 00XX. (θελει και την τελεια)

Αν χρειάζεται περιορισμό δικαιωμάτων γίνετε εγκατάσταση του module Custom Context. Δημιουργώ τα απαιτούμενα context που θα οριστούν στα αντίστοιχα εσωτερικά.

Αν ο παροχος θέλει ειδικό τρόπο να του αποστέλλονται οι αριθμοί, αυτό ορίζετε στο αντίστοιχο trunk στο Dial Pattern Manipulation Rules.

Όσο αναφορά τις εισερχόμενες κλήσεις, αναλόγως το DID ή και το CID δρομολογούνται στο κατάλληλο προορισμό.

Αν θέλεις να κάνεις κάτι ειδικό εξήγησε το με ένα παράδειγμα και βλέπουμε από εκεί και πέρα.

....

Τώρα που έκανα ανανέωση του thread εσύ θέλεις κάτι σαν multi tenant

- - - Updated - - -

Για multi tenant έχεις δυο κυρίως επιλογές.

Α) Να στήσεις ένα μηχάνημα με όλα τα εσωτερικά, trunks κτλ. Μετά με το custom context module να κάνεις τον διαχωρισμό των πολλαπλών outbound routes που θα φτιάξεις για κάθε trunk.

Β) Να στήσεις πολλά freepbx virtual machines. Ένα vm για κάθε σπίτι με τα δικά του εσωτερικά trunks κτλ. Το κάθε vm θα είναι ανεξάρτητο και δεν θα μπλεχτούν τα σπίτια μεταξύ τους.

Παλιότερα υπήρχε και μια τρίτη επιλογή από το Elastix, που είχαν έτυμο multi tenant κέντρο. Αλλά με την «μεταφορά» τους στο 3cx εξαφανίστηκε αυτό.

Mordy
05-04-17, 01:35
Αρχικα ευχαριστω πολυ για τις αναλυτικοτατες οδηγιες!

Επειδη πρωτη φορά ψαχνω το multi tenancy, πως θα μπορουσα να το χρησιμοποιησω για να λυσω το προβλημα?

Οσο για τις οδηγιες που μου έδωσες, καπως ετσι τα ειχα στην αρχη πριν τα κανω λιγο πιο compact. Ομως γιατι η κληση δεν παει και στο δευτερο route? Συμφωνα και με αυτα που μου ειπες θα επρεπε να πηγαίνει ακομα και οπως τα ρυθμισα. Ή μηπως οταν βρει pattern σε ενα route δεν ψαχνει επομενο?

kronos911
05-04-17, 02:32
Αρχικα ευχαριστω πολυ για τις αναλυτικοτατες οδηγιες!

Επειδη πρωτη φορά ψαχνω το multi tenancy, πως θα μπορουσα να το χρησιμοποιησω για να λυσω το προβλημα?

Οσο για τις οδηγιες που μου έδωσες, καπως ετσι τα ειχα στην αρχη πριν τα κανω λιγο πιο compact. Ομως γιατι η κληση δεν παει και στο δευτερο route? Συμφωνα και με αυτα που μου ειπες θα επρεπε να πηγαίνει ακομα και οπως τα ρυθμισα. Ή μηπως οταν βρει pattern σε ενα route δεν ψαχνει επομενο?

Ψάχνει από επάνω προς τα κάτω και ο πρώτος κερδίζει. Δεν συνεχίζει δηλαδή στο παρακάτω route.

Τα σπίτια χώρισε τα σε εκατοστάρες (σπίτι 1 = 3100-3199, σπίτι 2 = 3200-3299…). Κάθε εκατοντάδα σπάσε το σε εσωτερικά, ring group, κτλ. Το μονό πρόβλημα θα είναι με το parking που σου επιτρέπει μόνο ένα lot (εκτός εάν έχεις το pro module αγορασμένο).

Μερικές πληροφορίες για το custom context μπορείς να βρεις εδώ ( https://uclord.wordpress.com/2013/04/13/restrict-access-to-certain-outbound-by-custom-contexts/).

Mordy
05-04-17, 15:54
Καλησπέρα kronos, και ευχαριστώ για την βοήθεια!

Τελικά η λύση ήταν ποιο απλή και την παραθέτω για όποιον αντιμετωπισει κάτι αντίστοιχο.
Κάθε φορά που δημιουργείς ένα extension με μορφή κανονικού αριθμού, πρέπει να το συμπεριλαμβάνεις σε ένα OutBound Route με όλες του τις μορφές.
πχ: (+30)030|2310000000, (+30)0030|2310000000, +302310000000
Αυτό το Outbound Route δείχνει το LOCAL_TRUNK. Βάζεις όσα Route θες στη σειρά με τέτοιους αριθμούς και στο ΤΕΛΟΣ βάζεις το OUT_ROUT, στο οποίο στέλνονται όσοι αριθμοί δεν βρέθηκαν στα προηγούμενα (δηλαδή δεν είναι extensions).

Τώρα έχω ένα άλλο θεμα. Μου έδωσαν τους κωδικούς του SIP Trunk απο τον ΟΤΕ (λειτουργούν σε zoiper, έλαβα και έκανα κλήσεις). Διάβασα πολλά ποστ για αυτό το θέμα άλλα δεν έβγαλα άκρη αν κάποιος κατάφερε να το συνδέσει με asterisk.
Γίνεται? Το έχει καταφέρει κανείς?

puntomania
05-04-17, 15:59
Καλησπέρα kronos, και ευχαριστώ για την βοήθεια!

Τελικά η λύση ήταν ποιο απλή και την παραθέτω για όποιον αντιμετωπισει κάτι αντίστοιχο.
Κάθε φορά που δημιουργείς ένα extension με μορφή κανονικού αριθμού, πρέπει να το συμπεριλαμβάνεις σε ένα OutBound Route με όλες του τις μορφές.
πχ: (+30)030|2310000000, (+30)0030|2310000000, +302310000000
Αυτό το Outbound Route δείχνει το LOCAL_TRUNK. Βάζεις όσα Route θες στη σειρά με τέτοιους αριθμούς και στο ΤΕΛΟΣ βάζεις το OUT_ROUT, στο οποίο στέλνονται όσοι αριθμοί δεν βρέθηκαν στα προηγούμενα (δηλαδή δεν είναι extensions).

Τώρα έχω ένα άλλο θεμα. Μου έδωσαν τους κωδικούς του SIP Trunk απο τον ΟΤΕ (λειτουργούν σε zoiper, έλαβα και έκανα κλήσεις). Διάβασα πολλά ποστ για αυτό το θέμα άλλα δεν έβγαλα άκρη αν κάποιος κατάφερε να το συνδέσει με asterisk.
Γίνεται? Το έχει καταφέρει κανείς?



ΟΤΕ trunk

Outbound CallerID +302xxxxxxxx


PEER Details

username=+302xxxxxxxx
type=peer
t38pt_udptl=yes
secret=xxxxxxxxx
qualify=yes
port=5060
nat=yes
insecure=invite
host=ims.otenet.gr
fromuser=+302xxxxxxxxxxxxxx
fromdomain=ims.otenet.gr
dtmfmode=rfc2833





Register String

+302xxxxxxxxxxxx:xxxxxxxxx:+302xxxxxxxxxxx@ims.otenet.gr@ims.otenet.gr:5060/+302xxxxxxxxxxx

Mordy
05-04-17, 16:16
Στο Register String εννοείς SECRET:USERNAME@ims.otenet.gr@ims.oten.... ?

puntomania
05-04-17, 16:19
182093

jkoukos
05-04-17, 16:23
USERNAME:SECRET:USERNAME@ims.otenet.gr@ims.otenet.gr:5060/USERNAME

Mordy
05-04-17, 16:26
182094182095182096
*Με διορθωμένο το Register String*
Πάλι δεν λειτουργεί

jkoukos
05-04-17, 16:28
Έχεις ξεχάσει το πρώτο USERNAME.

Mordy
05-04-17, 16:31
To register String το διορθωσα.

puntomania
05-04-17, 16:38
τον κωδικό όταν στον δώσανε δεν έχει περάσει μια ώρα ε?

- - - Updated - - -

βασικά τσεκαρε τον στο speedport... οτι είναι οκ... και μετά κάνε την αλλαγή απο το ένα στο άλλο.

- - - Updated - - -

υποθέτω οτι το κέντρο σου τρέχει στην 5060, και οτι δεν την έχεις αλλάξει και ότι έχεις 1 γραμμή ιντερνετ σωστά?

Mordy
05-04-17, 16:41
Μόλις το δοκίμασα στο zoiper (λειτοργεί).
Μήπως έχει να κάνει με το port Forwarding? Έχω μιλήσει απ το πρωί πάνω απο 4 φορές με το 13888 και δεν βρίσκουν τι φταίει που βλέπω μόνο τη θύρα 80. Εννοείται έχω απενεργοποιήσει Firewall, Έχω κάνει port forwarding, και ενεργοποίησα και DMZ.

--------

Ναί

puntomania
05-04-17, 16:45
Μήπως έχει να κάνει με το port Forwarding?


δηλαδή?

Mordy
05-04-17, 16:46
Δεν ξέρω, το λεω μήπως και έχει σημασία...

puntomania
05-04-17, 16:53
έχεις κάνει κάτι port Forwarding?

- - - Updated - - -

το κέντρο σου το βγάζεις στο ιντερνετ? τα remote extensions πια θύρα έχουν για bind port?

Mordy
05-04-17, 16:55
Ναί έχω ρυθμίσει τις 80, 8080, 5060-5063.
Παρ'όλα αυτά όμως μόνο η 80 φαίνεται απ'έξω (σύμφωνα με canyouseeme.org, yougetsignal.com και zoiper φίλου)

--------

Τα έχω στην 5060 (όλα είναι περίπου τα defaults). To RasPBX έχει static ip και είναι στο ίντερνετ. Σ'αυτό κάνω το port forwarding.

puntomania
05-04-17, 17:09
σε τι μηχάνημα το τρέχεις? και από ασφάλεια τι έχεις? γιατί με την 80 και 5060... δε νομίζω να μείνεις για πολύ χωρίς παρέα!


για τα remote.... χρειάζονται η 5060 + μερικές από το rtp range πχ 10001-10100

την 80 και 8080 για πού της θες?

- - - Updated - - -

για το τρανκ του οτε.... το μόνο που χρειάστηκε να κάνω στο ρουτερ μου... είναι porttiger την 5060 για να έχω εισερχόμενες

- - - Updated - - -

για μένα....

κάνε ένα κέντρο... με άλλες πόρτες για τους remote clients.... με fail2ban....

και ένα 2ο για τα τρανκς που θα έχεις και αν έχεις και local clients.

Mordy
05-04-17, 17:10
Οπότε τις αφαιρώ κι εγώ για τώρα τις θύρες και κρατάω το port trigger (το είχα ήδη).
Ασφάλεια δεν ελέγχω καθόλου αυτή τη στιγμή, μέχρι να βρω τι φταίει.
Στο Raspberry δεν έχω πειράξει κάτι.
Το ρουτερ είναι Speedport 2i, και το έχω μόλις 2 μέρες.

------

Θα προσέξω την ασφάλεια μόλις λύσω τα υπόλοιπα. Προς το παρόν με ενδιαφέρει το trunk.

kronos911
05-04-17, 18:13
Το speedport κρατάει την 5060 για δικιά του χρήση. Αν θέλεις ote trunk εκτός speedport θα πρέπει να ξεφορτωθείς το speedport και να βάλεις άλλο vdsl router χωρίς voip δυνατότητες.

puntomania
05-04-17, 20:13
Το speedport κρατάει την 5060 για δικιά του χρήση. Αν θέλεις ote trunk εκτός speedport θα πρέπει να ξεφορτωθείς το speedport και να βάλεις άλλο vdsl router χωρίς voip δυνατότητες.

ή να το βάλει σε bridge... και μετά κάτι άλλο για ρούτερ!!!

Mordy
05-04-17, 21:46
Ώς δια μαγείας - όσο έλλειπα - το port forwarding διορθώθηκε από μόνο του :cool: .

Για όποιον δει το thread και έχει το ίδιο πρόβλημα,

Για το forwarding:
~Port Trigger από 5065(wan) σε 5065(lan).
~Port Forwarding το ίδιο (με wan= atm_dsl για adsl ή ptm_dsl για vdsl).
~ps.otenet.gr απενεργοποιείς το firewall.
~Firewall στο Speedport: Middle.
~Το σταυρό σου για να πετύχει.

Για τη θύρα στο Asterisk:
~Asterisk Sip Settings > Chan Sip Settings: NAT=ROUTE, Bind Port=5065.
~Αλλάζεις στα extension ένα-ένα τη Bind Port σε 5065 (δεν βρήκα καλύτερο τρόπο, και αναγκαστηκά το κάνεις για κάθε νέο extension).

~Τέλος ένα restart σε όλα, και λογικα δουλεύει!

Επίσης εγώ έφταιγα για το trunk, είχα κάνει ένα γραμματάκι λάθος και δεν το έβλεπα.

ΥΓ: Τα εργαλεία τύπου canyouseeme.org δεν βρίσκουν τη 5065 ακόμα και αν είναι ανοιχτή. Πρέπει να δοκιμάσεις με "απομακρυσμένη" συσκευή

puntomania
05-04-17, 23:26
Ώς δια μαγείας - όσο έλλειπα - το port forwarding διορθώθηκε από μόνο του :cool: .

Για όποιον δει το thread και έχει το ίδιο πρόβλημα,

Για το forwarding:
~Port Trigger από 5065(wan) σε 5065(lan).
~Port Forwarding το ίδιο (με wan= atm_dsl για adsl ή ptm_dsl για vdsl).
~ps.otenet.gr απενεργοποιείς το firewall.
~Firewall στο Speedport: Middle.
~Το σταυρό σου για να πετύχει.

Για τη θύρα στο Asterisk:
~Asterisk Sip Settings > Chan Sip Settings: NAT=ROUTE, Bind Port=5065.
~Αλλάζεις στα extension ένα-ένα τη Bind Port σε 5065 (δεν βρήκα καλύτερο τρόπο, και αναγκαστηκά το κάνεις για κάθε νέο extension).

~Τέλος ένα restart σε όλα, και λογικα δουλεύει!

Επίσης εγώ έφταιγα για το trunk, είχα κάνει ένα γραμματάκι λάθος και δεν το έβλεπα.

ΥΓ: Τα εργαλεία τύπου canyouseeme.org δεν βρίσκουν τη 5065 ακόμα και αν είναι ανοιχτή. Πρέπει να δοκιμάσεις με "απομακρυσμένη" συσκευή



Κάνει ο ΟΤΕ reg στην 5065?

Mordy
05-04-17, 23:48
Ναι γίνεται. Βεβαια εχω θεμα με τον ήχο, οι inbound καλουν αλλα δεν ακουγονται και κλεινουν μετα απο λιγα δευτερόλεπτα (Όπως και οποιαδήποτε κλήση γίνεται από extension από άλλο δίκτυο).

puntomania
05-04-17, 23:58
Ναι γίνεται. Βεβαια εχω θεμα με τον ήχο, οι inbound καλουν αλλα δεν ακουγονται και κλεινουν μετα απο λιγα δευτερόλεπτα (Όπως και οποιαδήποτε κλήση γίνεται από extension από άλλο δίκτυο).

Δοκίμασε με port tigger την 5060

Η με port forward τις rtp

Στο register strin.... του οτε... βάζεις 5066 δηλαδή αντί για 5060?

Mordy
06-04-17, 00:01
Το δοκιμάζω τώρα...

puntomania
06-04-17, 00:08
Το δοκιμάζω τώρα...

Γιατί να μην ακούς.... δεν περνάνε μέσα οι rtp πόρτες

Mordy
06-04-17, 00:44
Με την 5060 κάτι συμβαίνει... δεν μπορώ να συνδεθώ στο asterisk, αλλά αν βάλω κάτι άλλο (πχ web server) στην 5060 το βλέπω.

Το register string μένει ίδιο, αφού εγώ είμαι σε άλλη θύρα όχι ο οτε.

----

Για rtp άνοιξα τις 10000-20000, άλλα ούτως ή άλλως για να το επισπεύσω ενεργοποιώ DMZ κάθε φορά που κανω αλλαγή.

- - - Updated - - -

182110
182109
Οταν ειμαι σε αλλο δικτυο δεν λαμβανω πακέτα...

puntomania
06-04-17, 09:38
Αφού άλλαξες την bindport... είναι λογικό να μην δουλεύει η 5060

Mordy
06-04-17, 15:29
Αφού άλλαξες την bindport... είναι λογικό να μην δουλεύει η 5060

Εννοείται οτι ξανα αλλαξα ολες τις ρυθμίσεις, και τη bind port στα sip settings, και την bind port στα extensions που δοκίμασα.
Με τις ιδιες ακριβως ρυθμισεις δεν δουλευει σε 5060, αλλα δουλευει σε οποιαδηποτε αλλη.

- - - Updated - - -

Στα settings για nat και rtp τι να επιλεξω?
Εχω nat =yes και reinvite behaviour =no.

puntomania
06-04-17, 17:21
Εννοείται οτι ξανα αλλαξα ολες τις ρυθμίσεις, και τη bind port στα sip settings, και την bind port στα extensions που δοκίμασα.
Με τις ιδιες ακριβως ρυθμισεις δεν δουλευει σε 5060, αλλα δουλευει σε οποιαδηποτε αλλη.

- - - Updated - - -

Στα settings για nat και rtp τι να επιλεξω?
Εχω nat =yes και reinvite behaviour =no.


ναι οκ είναι αυτά.

τον οτε... τον δοκιμάζεις μόνο στον *... η το έχεις και αλλού?

- - - Updated - - -

εγώ θα σου πρότεινα το εξής:

κάνε μια νέα εγκατάσταση το raspbx, σέταρε τον οτε αν έχεις μόνο αυτόν για τρανκ, φτιάξε ένα extension τοπικά, αν έχεις πάλι τα ίδια, δοκίμασε με ένα άλλο ρουτερ... και προχώρα βήμα βήμα, αν πάλι πρέπει να αλλάξεις τις θύρες για τα remote extension σου, τότε στήσε μια εγκατάσταση σε 2ο μηχάνημα και ένωσε τα με ένα iax trunk. (έτσι τα έχω εγώ)

μπορείς με VM να τα τρέξεις στον η/υ σου, μέχρι να καταλήξεις τι και πως.

επίσης δοκίμασε και το 12αρι freepbx στο ρας... η στο pc

Mordy
06-04-17, 17:25
ναι οκ είναι αυτά.

τον οτε... τον δοκιμάζεις μόνο στον *... η το έχεις και αλλού?

- - - Updated - - -

εγώ θα σου πρότεινα το εξής:

κάνε μια νέα εγκατάσταση το raspbx, σέταρε τον οτε αν έχεις μόνο αυτόν για τρανκ, φτιάξε ένα extension τοπικά, αν έχεις πάλι τα ίδια, δοκίμασε με ένα άλλο ρουτερ... και προχώρα βήμα βήμα, αν πάλι πρέπει να αλλάξεις τις θύρες για τα remote extension σου, τότε στήσε μια εγκατάσταση σε 2ο μηχάνημα και ένωσε τα με ένα iax trunk. (έτσι τα έχω εγώ)

μπορείς με VM να τα τρέξεις στον η/υ σου, μέχρι να καταλήξεις τι και πως.

επίσης δοκίμασε και το 12αρι freepbx στο ρας... η στο pc

Τον δοκιμασα σε zoiper, οπου δουλευει τέλεια.

Στο * γινεται κληση αλλα δεν ακουω και δεν στελνω φωνη (ωστοσο αυτος που καλει ακουει το IVR) και εγω λαμβανω κληση.
Οταν συνδεομαι απο εξω στον *, μπορω να κανω κληση και στελνω φωνη, αλλα δεν ακουω (τα ιδια στο echo test). Δοκιμασα με proxy στο android και λειτουργει κανονικα...

puntomania
06-04-17, 17:29
Τον δοκιμασα σε zoiper, οπου δουλευει τέλεια.

Στο * γινεται κληση αλλα δεν ακουω και δεν στελνω φωνη (ωστοσο αυτος που καλει ακουει το IVR) και εγω λαμβανω κληση.
Οταν συνδεομαι απο εξω στον *, μπορω να κανω κληση και στελνω φωνη, αλλα δεν ακουω (τα ιδια στο echo test). Δοκιμασα με proxy στο android και λειτουργει κανονικα...


κάπου κάτι σου ξεφεύγει...

στα remote εγώ... στο ζοιπερ... αλλάζω τις rtp σε αυτες που κάνω ΝΑΤ στο ρουτερ.... και παίζει εδώ και καιρό... πολύ καλά.


τους codecs του τσέκαρες>?

Mordy
06-04-17, 21:09
Θα δω για καινουργια εγκατασταση. Τους codecs δεν τους εχω πειραξει καθολου. Το zoiper χρησιμοποιει ulaw και alaw.

- - - Updated - - -

Eίτε κάποιος με τρολάρει, είτε έχω φαντάσματα που ξέρουν από asterisk...
Όλη μέρα έλειπα, και μόλις γύρισα σπίτι λέω να κάνω μια τελευταία δοκιμή πριν αδειάσω την κάρτα μνήμης. Και ξαφνικά.... ολα δουλεύουν ρολόι :whistle: .
Και συνδέομαι απο άλλα δίκτυα, και κλήσεις ακούω, όλα τέλεια. Χωρίς να πειράξω τίποτα!

Τελος πάντων, ευχαριστώ όλους για την βοήθεια, και ειδικά εσένα puntomania για τις άμεσες και κατατοπιστικές απαντήσεις σου!

puntomania
06-04-17, 22:35
Θα δω για καινουργια εγκατασταση. Τους codecs δεν τους εχω πειραξει καθολου. Το zoiper χρησιμοποιει ulaw και alaw.

- - - Updated - - -

Eίτε κάποιος με τρολάρει, είτε έχω φαντάσματα που ξέρουν από asterisk...
Όλη μέρα έλειπα, και μόλις γύρισα σπίτι λέω να κάνω μια τελευταία δοκιμή πριν αδειάσω την κάρτα μνήμης. Και ξαφνικά.... ολα δουλεύουν ρολόι :whistle: .
Και συνδέομαι απο άλλα δίκτυα, και κλήσεις ακούω, όλα τέλεια. Χωρίς να πειράξω τίποτα!

Τελος πάντων, ευχαριστώ όλους για την βοήθεια, και ειδικά εσένα puntomania για τις άμεσες και κατατοπιστικές απαντήσεις σου!



Τέλος καλά όλα καλά τότε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.