PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με tp-link 7210 παρακαλώ!!!!!



Στεφανος Βολ
07-04-17, 09:35
Σας παρακαλώ θα ήθελα τα φώτα σας. Έχω μια tp-link 7210 την οποία την έχω βάλει στο σπίτι του αδερφού μου. Εγώ έχω στο δικό μου μια tp-link 5210 για λήψη WiFi σήματος. Έχω σήμα γύρω στα 20db αλλά δεν έχω ίντερνετ. Συνδέονται οι κεραίες αλλά το ίντερνετ με speed test είναι 0.25mbps δεν ξέρω τι κάνω λάθος. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;;;; παρακαλώ;;;

- - - Updated - - -

Να σας πω πιο συγκεκριμένα. Έχω μια 7210 συνδεμενη με το ρουτερ να δίνει ίντερνετ σαν access point και από την άλλη μεριά να παίρνει σαν client ένα tp-link tl-wa501g το οποίο πιάνει σήμα 20db. Το ίντερνετ που έρχεται είναι 0.20-0.30mbps. Τι μπορεί να έχω κάνει λάθος και δεν έρχεται ίντερνετ;;; παρακαλώ πείτε μου!!!!!!

tsatali22
10-04-17, 22:56
αν τις εχεις διπλα-διπλα εχεις παλι τις ιδιες ταχυτητες?

Στεφανος Βολ
12-04-17, 10:22
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Πως θα τις βάλω δίπλα δίπλα; το ένα σπίτι από το άλλο έχουν απόσταση γύρω στα 2χλμ. Την 5210την είχα αρχικά στο σπίτι του αδερφού μου και στο δικό μου είχα ένα μικρό wa 501g. Είχα ίντερνετ αλλά ούτε ένα mbps. Αγόρασα την 7210για πιο καλό σήμα και την έβαλα στου αδερφού μου και πήρα την 5210στο σπίτι μου αλλά παρόλα αυτά έχω σήμα αλλά όχι ίντερνετ. Δεν συμβαδιζουν οι κεραίες;;;

babis3g
14-04-17, 12:23
Δεν νομιζω να φταινε οι κεραιες που δεν ειναι ιδιες, δηλαδη λες οτι εχει σημα full (λιγο περιεργο σε τοση μεγαλη αποσταση) και το internet ειναι αργο?
Γιατι οπως το καταλαβα μαλλον δεν εχει δυνατο σημα στην ληψη, αρα δινει αργο internet
πως βλεπεις το σημα, αν εχει καλο?

Στεφανος Βολ
16-04-17, 17:40
Χριστός ανέστη και Χρόνια Πολλά. Λοιπόν άκου έβαλα μια 7210και στο σπίτι μου και τώρα έχω δύο ίδιες. Η μια να στέλνει σαν ap και η άλλη να παίρνει σαν client. Πατώντας το survey βλέπω την άλλη tplink με 20-30db.και πατάω σύνδεση συνδέεται αλλά το ίντερνετ τη μια θα είναι 3mbps και σε δύο λεπτά θα είναι 0.30mbps . και το σήμα πέφτει στα 5db.μου φαίνεται παράξενο γιατί παίρνω τώρα και δύο χρόνια ιντερνετ από του αδερφού μου με την 502 και το μικρό tp-link. Και δεν είχα τέτοιο πρόβλημα πήρα τώρα τις 7210και μια έχω δέκα δεν έχω. Που περίμενα να είχα και πιο δυνατό σήμα και μεγαλύτερη ταχύτητα. Και κάτι άλλο παίζει σημασία τι iP θα έχουν οι κεραίες;; την μια την εχω192. 168.2.254 και την άλλη 192.168.2.15

babis3g
17-04-17, 13:55
καπου χανει σημα ανα διαστηματα, στη σελιδα 92, section 5.7.5
http://static.tp-link.com/res/down/doc/TL-WA7210N_V2_UG.pdf
που δειχνει την ενταση τι παιρνει απο τον πομπο, εκει αν πεφτει το σημα (στα 5db) ειναι φυσικο να πεφτει η ταχυτητα οπως γραφεις, θα πρεπει να συντοσισεις ή την κεραια ληψης ή αυτη που δινει το σημα λιγο καλυτερα
Τωρα αν πιο πριν επιανες χωρις προβλημα, μηπως τωρα εχουν μπει εμποδια στη μεση? πχ κλαδια απο δεντρο καμια στεγη κλπ
Κοιτα αν οι επαφες (καλωδιο,φις στις κεραιες εφαρμοζουν καλα και κοιτα μηπως τα καλωδια (rj45) αν εχουν σκουρια στις μικρες χαλκινες επαφες των lan ports ή τα καλωδια με τον καιρο εχουν φθαρει και εχουν χασει λιγο ποιοτητα? (απο βροχη ή απο ζεστη αν ειναι σε εξωτερικο χωρο)

@ ADSLgr.com All rights reserved.