PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις περί εκμάθησης Java



NetJim
11-04-17, 16:35
Καλησπέρα σε όλους σας !! Θα ήθελα μερικές απόψεις απο έμπειρους που κατέχουν το θέμα.
Εδώ και έναν μήνα έχω στρωθεί και μαθαίνω java , πήρα ένα μαθηματάκι απο το udemy σε πολύ καλη τιμη
αυτό εδώ για την ακρίβεια .
https://www.udemy.com/java-the-complete-java-developer-course ελπίζω να μην θεωρηθεί διαφήμιση .
O instructor πολυ κατανοητός με πολύ καλα παραδείγματα , ακολουθώ πιστά την εκπαιδευτική ύλη που έχει , με την σειρά που την έχει.
Εξηγεί το κάθε τι , δινοντας μεγάλη βαση στο συντακτικο της γλώσσας .
Παρόλα αυτα θα ήθελα τις αποψεις σας , που αλλού να ψάξω και τί να ψάξω για να πάρω και αλλες πληροφορίες .
googlara απο εδώ , googlara απο εκεί , ανακατεμένα πράγματα .
Προτείνετε κάποιο βιβλίο ? Ας είναι και στα αγγλικά "τα έφτιαξα αρκετά ".
Σε μερικά ξένα φορουμ είδα οτι αρκετοι βοηθήθηκαν απο κάποια βιβλία .
Περιμένω γνώμες απόψεις κλπ.

Καλο πάσχα σε όλους με υγεία πάντα !!!

WAntilles
12-04-17, 09:21
Αρκετά καλό είναι το "Thinking in Java" του Eckel.

Επειδή πλέον είναι αρκετά παλιά και η 4η έκδοση, διατίθεται πλέον δωρεάν και αυτή σε ηλεκτρονική μορφή (PDF).

Γούγλισέ την, και θα το βρεις.

NetJim
12-04-17, 11:20
Μόλις το βρήκα !! Ευχαριστώ . Περιμένω και άλλες απόψεις !!!

ckoul
12-04-17, 13:39
Το βιβλίο που αναφέρθηκε είναι πολύ καλό, αλλά θα βοηθηθείς ακόμα περισσότερο αν καταφέρεις να εστιάσεις σε κάποιους τομείς που έχεις περισσότερη ανάγκη ή μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Επίσης, βοηθάει να μας πεις για ποιον λόγο μαθαίνεις Java. Το κάνεις για να αποκτήσεις ένα εφόδιο; Σκοπεύεις να ασχοληθείς επαγγελματικά ή έστω συστηματικά; Σε κάποιον συγκεκριμένο τομέα (πχ Web development);

Γιατί άλλο είναι να μάθεις τα βασικά στοιχεία της γλώσσας και άλλο να αναπτύξεις εφαρμογές, όπου η πρόκληση δεν είναι η ίδια η γλώσσα αλλά η αρχιτεκτονική της εφαρμογής και τα σύγχρονα «μεγαθήρια» APIs.

Να μια λίστα με καλά βιβλία (https://javarevisited.blogspot.gr/2013/01/top-5-java-programming-books-best-good.html), διάλεξε αφού διαβάσεις προσεκτικά τι καλύπτει το καθένα. Όταν νιώσεις ότι πέρασες σε επόμενο στάδιο (πχ από αρχάριος σε ενδιάμεσο) οπωσδήποτε να τα ξαναδιαβάσεις, ιδιαιτέρως αυτά που εμβαθύνουν.

[Edit]Στο τέλος της σελίδας υπάρχει δεσμός σε λίστα με προτεινόμενα δωρεάν βιβλία για Java. στο τέλος της οποίας υπάρχουν περισσότεροι δεσμοί για ευρύτερα θέματα που αφορούν τον προγραμματισμό. Όρεξη να έχεις.. :lol:

NetJim
12-04-17, 14:06
Να σας πώ την αλήθεια ξεκίνησα απο java για να πάω μετέπειτα σε android , και δεν το περίμενα να μαρέσει τοσο πολύ η java .
Έχω πάρει το μαθηματάκι απο udemy που γράφω πιο πάνω και είναι επισης πολύ ενδιαφέρων .
Ακόμα θεωρό οτι είμαι σε υπερβολικά αρχάριο στάδιο. Ότι ξεκίνησα να μπαίνω στο νόημα του oop και σίγουρα , δεν το έχω "πιάσει και καλα ακόμα".
Όσο για κάποιον τομέα , ακόμα δέν έχω κατασταλάξει , για την ώρα προσπαθώ να εισέλθω στην νοοτροπία και τον τρόπο σκέψης του coding .

ckoul
12-04-17, 14:16
Επομένως ξεκινάς με το Head First Java ή και με το δωρεάν Introduction to Programming Using Java, εφόσον θες να διαβάσεις παράλληλα με τα μαθήματα. Το Thinking in Java εισάγει με όμορφο τρόπο κάποιες έννοιες αλλά θεωρώ ότι είναι για λίγο αργότερα.. (αν θυμάμαι καλά και δεν το μπερδεύω με το Effective Java).

turboirc
17-04-17, 10:45
Το βιβλιο ειναι καλο, η γλωσσα ειναι νεκρη ομως. Μονο στο android.
Web developement ειτε client ειτε server ειναι απαρχαιωμενη.

Αν ο σκοπος σου ειναι εκπαιδευτικος, δηλαδη να μαθεις προγραμματισμο, τοτε η java ειναι κακη επιλογη.

NetJim
17-04-17, 11:13
Καλημέρα σας και χρόνια πολλά !!! Turbo irc τι θα πρότεινες για γλώσσα ?????

zaranero
17-04-17, 11:35
Εγω χρησιμοποιω το unity και c# για να φτιαχνω εφαρμογες Android , αλλα σε αρχαριο επιπεδο υπαρχουν πολλες λυσεις και πραγματικα δεν ξερεις τι να διαλεξεις

turboirc
17-04-17, 13:32
Καλημέρα σας και χρόνια πολλά !!! Turbo irc τι θα πρότεινες για γλώσσα ?????

Ποιος ειναι ο σκοπος σου;

NetJim
17-04-17, 17:07
Καλησπέρα , ξεκίνησα με java για να μεταβώ μελλοντικά σε android

turboirc
17-04-17, 17:20
Η java γενικως ειναι μια γλωσσα που σκοπο εχει να προστατεψει τον προγραμματιατη απο κακοτοπιες.
Φτιαχτηκε σαν αντιπαλος του ActiveX και ειναι τιγκα στα θεματα ασφαλειας.

Απευθυνεται σε ατομα που θελουν να μην σκεφτονται πολυ διαφορα low level θεματα.

Αν σκοπος ειναι το android τοτε ναι ειναι ακομα χρησιμη, αλλα ουσιαστικα στο android κυριως τη συνταξη της γλωσσας εχεις, μια που κατα τα αλλα θα χρησιμοποιεις 99% android specific βιβλιοθηκες.
(Ειναι το ιδιο με αυτο που νομιζουν πολλοι οτι το android ειναι linux).

Στο Web dev ειναι νεκρη, και στο client side (html5+javascript) και στο server side (php, asp, python, nodejs).

tss
19-04-17, 09:21
Κατα την δικιά μου άποψη, για να μάθεις γρήγορα java (ή οποιαδήποτε άλλη γλώσσα θέλεις)
ξεκίνα να μάθεις πρώτα τα πολύ βασικά που είναι:
α) συντακτικό κλάσης ( class <name> { ... } )
β) τύπους δεδομένων ( int, double, String, κλπ )
γ) static fields, methods
δ) βασικές εντολές (if, for, while, return, break, try-catch-finally-throw, κλπ)
και έπειτα προσπάθησε να φτιάξεις μόνο σου από την αρχή μια απλή εφαρμογή (όχι copy-paste από αλλού)
Το τι εφαρμογή θα φτιάξεις σκέψου εσύ μια ιδέα που να σου αρέσει (και να είναι απλή) και προσπάθησε να την υλοποιήσεις (αν κάτι σου αρέσει το φτιάχνεις πιο εύκολα)
Μην πας όμως κατευθείαν σε android, μπορεί να μπερδευτείς (όχι ότι είναι δύσκολο, απλά έχει διαφορετικές βιβλιοθήκες).
Ασχολήσου καλύτερα πρώτα με απλές console applications και όταν την μάθεις την γλώσσα, τότε προχώρα και στο android.

turboirc
19-04-17, 09:48
Γενικώς το android δεν απευθύνεται σε αρχαρίους και η Java δεν απευθύνεται σε άτομα που πραγματικά θέλουν να μάθουν.

ckoul
19-04-17, 11:13
@turboirc τα μηνύματά σου είναι off-topic καθώς ο NetJim δεν ρώτησε ποια είναι η «καλύτερη» γλώσσα προγραμματισμού αλλά ζήτησε γνώμες για βιβλία Java και μάλιστα εξήγησε τους λόγους που ενδιαφέρεται (για να τον ξαναρωτήσεις λίγο αργότερα).

Θεωρώ τις απόψεις σου για την Java το λιγότερο «άστοχες», αλλά όπως είπα αυτή είναι μια άλλη συζήτηση και όχι του παρόντος (παραθέτω κι εγώ την άποψή μου για να μην νομίζει ο NetJim ότι συμφωνούμε όλοι με αυτές).

NetJim
19-04-17, 12:11
Ευχαριστώ πολυ για τις απόψεις σας !! Τις κρατάω όλες !!! Εγώ συνεχίζω με java , practice και εκμαθηση στα βασικά . Συντακτικό κλπ.
Έχω μπει στο OOP πλεον και προσπαθώ να το κατανοήσω στο απόλυτο μέσα απο εξάσκηση .

turboirc
19-04-17, 13:39
@turboirc τα μηνύματά σου είναι off-topic καθώς ο NetJim δεν ρώτησε ποια είναι η «καλύτερη» γλώσσα προγραμματισμού αλλά ζήτησε γνώμες για βιβλία Java και μάλιστα εξήγησε τους λόγους που ενδιαφέρεται (για να τον ξαναρωτήσεις λίγο αργότερα).

Θεωρώ τις απόψεις σου για την Java το λιγότερο «άστοχες», αλλά όπως είπα αυτή είναι μια άλλη συζήτηση και όχι του παρόντος (παραθέτω κι εγώ την άποψή μου για να μην νομίζει ο NetJim ότι συμφωνούμε όλοι με αυτές).

Ο φιλος που ρωτησε θελει να ασχοληθει με το android οντας αρχαριος στον προγραμματισμο.

Σε τετοιες περιπτωσεις προσπαθεις να τον κατευθυνεις στη σωστη κατευθυνση, δηλαδη μακρυα απο την java, διοτι ενδιαφερεσαι πρωτα να μαθει και μετα να παει στο android. Το android δεν ειναι για αρχαριους και το να ξεκινησει καποιος με μια γλωσσα οπως η java με σκοπο να προγραμματισει gui με οτι συνεπαγεται αυτο, ειναι ολεθριο. Η java ειναι τελειως ακαταλληλη για αρχαριους, ειδικα με εργαλεια-σαβουρες τυπου eclipse.

Αν ενδιαφερεσαι απλα να τον κανεις αχρηστο η να τον κανεις να τα παρατησει τοτε ναι δωσε του οσα βιβλια θελεις.

Τελος, εδω ειναι απλα ενα φορουμ που ο καθενας εχει δικαιωμα να λεει οτι θελει και δεν εχει νοημα να μου λες οτι θεωρεις την αποψη μου αστοχη, διοτι δεν προκειται να προσπαθησω να σε πεισω για την ορθοτητα της.

NetJim
19-04-17, 15:20
Είμαι ανοικτος σε όλες τις απόψεις . Για την ώρα παίζω με IntelliJ που το θεωρώ και πολύ βολικό.
Πέρα απο την java θα μπορούσα να παίξω και με αλλη γλώσσα για να πάω σε android ???

math02063
19-04-17, 18:45
Τι κακό πράγμα ο καθένας να υποστηρίζει τη γλώσσα που του αρέσει και να μισεί τις άλλες... Λες και είναι Ολυμπιακός-Παναθηναικός.
Netjim, η Java είναι η πιο διαδεδομένη γλώσσα παγκοσμίως και με μεγάλη ζήτηση σε developers.
Έχει τεράστια κοινότητα και άπειρες βιβλιοθήκες.
Όπως σου είπαν και παραπάνω, ένας καλός τρόπος είναι να έχεις στο μυαλό σου κάτι που θες να φτιάξεις.
Μαζί με ένα βιβλίο αναφοράς όπως το Thinking in Java, θα δουλεύεις την εφαρμογή σου και θα μαθαίνεις ταυτόχρονα.

turboirc
19-04-17, 19:50
Εγω απλα ειπα την αποψη μου σαν ειδικος επιστημων και επιχειρηματιας στο θεμα, τωρα απο εκει και υστερα στην τελικη μονο το κερδος μετραει. Αν μπορεις να βγαλεις λεφτα απο αυτο υποκλινομαι.

Καλη συνεχεια.

MitsakosGR
20-04-17, 12:02
Είμαι ανοικτος σε όλες τις απόψεις . Για την ώρα παίζω με IntelliJ που το θεωρώ και πολύ βολικό.
Πέρα απο την java θα μπορούσα να παίξω και με αλλη γλώσσα για να πάω σε android ???

Αν θέλεις μπορείς να γράφεις σε C# και μέσα από το Xamarin να παράγεις εφαρμογές για Windows, Android και iOS ταυτόχρονα.

Το Visual Studio 2017 έχει ενσωματωμένο το xamarin (https://www.visualstudio.com/xamarin/).

- - - Updated - - -

Building native iOS, Android, and Windows apps in C# with Visual Studio 2017 (https://channel9.msdn.com/Events/Visual-Studio/Visual-Studio-2017-Launch/APP-100)

tsigarid
20-04-17, 18:58
Το βιβλιο ειναι καλο, η γλωσσα ειναι νεκρη ομως. Μονο στο android.
Web developement ειτε client ειτε server ειναι απαρχαιωμενη.

Αν ο σκοπος σου ειναι εκπαιδευτικος, δηλαδη να μαθεις προγραμματισμο, τοτε η java ειναι κακη επιλογη.

H java είναι νεκρή γλώσσα; :blink::blink::blink:

MitsakosGR
20-04-17, 19:21
H java είναι νεκρή γλώσσα; :blink::blink::blink:

Εννοεί ότι δεν συναντάται εύκολα σε εμπορικά project! Αν πάρεις ακαδημαϊκά project θα νομίζεις ότι μόνο η java υπάρχει!!! :P

tsigarid
20-04-17, 20:28
Εννοεί ότι δεν συναντάται εύκολα σε εμπορικά project! Αν πάρεις ακαδημαϊκά project θα νομίζεις ότι μόνο η java υπάρχει!!! :P

Μα τι λες; Στα εμπορικά project η java ζει και βασιλεύει, και στην ακαδημία (εκτός του computer science) υπάρχουν πολλές επιλογές πριν κάποιος πάει σε java.

parinho7
26-06-18, 16:54
Καλησπέρα, λίγο καθυστεριμένη η απάντηση αλλά θα ήθελα να προσθέσω και τη δική μου άποψη.

Η Java δεν είναι νεκρή! Κυριαρχεί στο Enterprise development και πληρώνει και καλά! Σε συνδιασμό με το Spring είναι πολύ δυνατό εφόδιο για έναν προγραμματιστή.

Αν τώρα θέλεις να ασχοληθείς με Android το επόμενο βήμα σου είναι η Kotlin που είναι και αυτή JVM language.

@ ADSLgr.com All rights reserved.