PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλο Εξωτερική κεραία σε ZTE h108n (DIY)



seeder
17-04-17, 21:32
Καλησπερα .
Εχω ενα παλιο ρουτερ/μόντεμ (ZTE H108N) και θελω να πειραματιστώ λιγο τοποθετώντας του εξωτερικες κεραιες(omni) για να αυξηθει η αποσταση toy WiFi . Βασικά θα το βγαλω εξω απο το σπιτι και θα λειτουργησει σαν access point με POE.
...
Εχω το PCB του μπροστα μου αλλα δεν μου ειναι ξεκαθαρο που να τοποθετησω τους κονέκτορες ..
Αναρτω φωτο για να μου πει καποιος αν εχει εμπηρεια σε κατι παρομοιο.

182402
182403

Για υψηλότερη αναλυση δειτε τα παρακτω λινκς

a35.JPG (http://mgr.gr/static/images/public/2017/a35.JPG)
a36.JPG (http://mgr.gr/static/images/public/2017/a36.JPG)

(Πανω του φενωνται 2 ελασματα αριστερα και δεξια που ειναι οι εσωτερικες κεραιες)

sweet dreams
17-04-17, 21:59
Πέρα από το ότι θα καθίσεις να ασχοληθείς με το συγκεκριμένο, έχεις ρωτήσει και υποστηρίζει POE;; :hmm:

seeder
18-04-17, 08:27
Εχω ενα homeMade POE απο παλια που ημουν μελος στο μητροπολιτικο ασυρματο της θεσσαλονικης (TWMN) .
Απο οσο ξερω , δεν ειναι απαραιτητο να υποστηριζει ενγενώς το ρουτερ POE... Οπως και να χει θα παρει την τροφοδοσια του ειτε μεσω το καλωδιο δικτυου, ειτε ανεβάζοντας ρευμα στο κουτι που θα τοποθετησω μεσα το ρουτερακι.
Γνωριζω το πως θα το κανω και τι χρειαζομαι , πχ . υδροστεγασμενο και αεριζομενο κτλ..
Επισης ξερω οτι μπορω να "κοψω" τις εσωτερικες κεραιες και να κοτσαρω πανω τις εξωτερικες αλλα δεν ειναι η ιδανικη λυση... Συνηθως εχουν πανω μια "αναμονη" για εξωτερικο κονεκτορα αλλα δεν μου ειναι ξεκαθαρο οπως ειπα ποια ειναι .. το προφανες ειναι τα δυο κυκλακια που ειναι στο πανω μερος , δεξια και αριστερα αλλα απο οτι φενεται τα συγκεκριμενα ειναι τυφλα και δεν συνδεωνται στο κυκλωμα

sweet dreams
18-04-17, 09:05
Για να δουλέψουν και αυτές που έχει πάνω συγχρόνως με τις εξωτερικές θα πρέπει να έχει σχεδιαστεί από πριν σαν κύκλωμα (ωμικές αντιστάσεις, κ.λ.π.).

Το πιο σωστό τώρα είναι να αφαιρέσεις τις εσωτερικές και στην θέση τους να κολλήσεις τις εξωτερικές.

seeder
18-04-17, 14:18
Για να δουλέψουν και αυτές που έχει πάνω συγχρόνως με τις εξωτερικές θα πρέπει να έχει σχεδιαστεί από πριν σαν κύκλωμα (ωμικές αντιστάσεις, κ.λ.π.).

Το πιο σωστό τώρα είναι να αφαιρέσεις τις εσωτερικές και στην θέση τους να κολλήσεις τις εξωτερικές.


Αυτο ακριβως ηθελα να ακουσω!
Σε ευχαριστω

@ ADSLgr.com All rights reserved.