PDA

Επιστροφή στο Forum : Τυχαίες αποσυνδέσεις σε speedport entry



famous
19-04-17, 16:05
Αντικατέστησα τον εξοπλισμό με το νέο speedport που έδωσε η cosmote.
Όταν δέχομαι κλήσεις τηλεφωνικές μερικές φορές συχνά όμως πέφτει η γραμμη και το router επανεκκινεί.
Έχω συνδέσει κατευθείαν τη γραμμή με το router και την τηλεφωνική συσκευή με το Phone 1. Δοκίμασα και εναλλακτικά με φίλτρο και splitter με σύνδεση τηλεφώνου στο Phone 2 όπως λέει το εγχειρίδιο τους.
Το πρόβλημα παραμένει.
Σε κάποιες κλήσεις με το που σηκώσω το ακουστικό πέφτει η γραμμή. Δοκίμασα και άλλη τηλεφωνική συσκευή αλλά δε φταίει αυτή
Τι να φταίει;

sweet dreams
19-04-17, 17:04
Mόνο μία τηλεφωνική συσκευή έχεις συνδεδεμένη;; (σύνδεση κατευθείαν, χωρίς φίλτρο και splitter, αυτό χρειάζεται για επιστροφή σήματος).

famous
19-04-17, 18:49
Ναι μόνο μία έχω και την έχω κατευθείαν συνδεδεμένη δίχως φίλτρο/splitter.
Άλλα και με τη συνδεσιμότητα του φίλτρου/splitter που δοκίμασα ακριβώς όπως περιγράφεται στο εγχειρίδιο παρουσιάζει το ίδιο κόλλημα.

Το θέμα είναι ότι το router μπλοκάρει και επανεκκινεί τυχαία σε κάποιες κλήσεις και όχι σε όλες και δεν μπορώ έτσι να καταλάβω το πρόβλημα.

jkoukos
19-04-17, 19:54
Πρίζα τηλεφωνική έχεις μόνο μία;
Αν όχι, σύνδεσε τον router απευθείας στην πρώτη, φροντίζοντας στην πίσω πλευρά της να καταλήγει μόνο το ζεύγος που έρχεται από τον πάροχο και κανένα άλλο ζεύγος και κάνε δοκιμή με το τηλέφωνο συνδεδεμένο σε μία έξοδο του router.

Αν συνεχίσει το πρόβλημα, δώστο βλάβη στον πάροχο. Πιθανόν να έχει θέμα η συσκευή ή κάτι άλλο.

famous
20-04-17, 14:45
Το γεγονός ότι χρησιμοποιώ το modem της cosmote ως passthrough με τη διευθυνσιοδοτηση και άλλα rules να τα αναλαμβάνει άλλο router να παίζει ρόλο;
Ουσιαστικά το μόνο που είναι απενεργοποιημένο σε σχέση με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις είναι το DHCP και το WiFi.

jkoukos
20-04-17, 14:53
Με το PPPoE Passthrough, έχεις 2 router αλλά ένα modem. Αυτό κανονικά δεν έχει καμία σχέση με την τηλεφωνία, που πρέπει να δουλεύει κανονικά από το πρώτο router. Το δεύτερο δεν είναι καν συνδεδεμένο στην τηλεφωνική γραμμή ώστε να επηρεάζει σε κάτι την λειτουργία του πρώτου, όταν μάλιστα έχεις αναφέρει ότι το το πρόβλημα εμφανίζεται όταν κάνεις ή δέχεσαι κλήση,

@ ADSLgr.com All rights reserved.