PDA

Επιστροφή στο Forum : Επισημες Τιμες ADSL 384 Forthnet



Lord_British
11-06-03, 21:19
Επισημες τιμες 384/128 απο Forthnet

1 Μηνας 48
3 Μηνες 141,12
6 Μηνες 276,48
12 Μηνες 541,44

Στις παραπανω τιμες δεν περιλαμβανεται ΦΠΑ και αφορουν αποκλειστικα και μονο το κοστος του ISP



Αν μια στο εκατομμυριο δεν ισχυει κατι απο τα παραπανω,πριν με σταυρωσετε(με το δικιο σας) δωστε μου λιγο χρονο ωστε να μπορεσω να σκοτωσω αυτον που μου τις εδωσε.

sigmacom
11-06-03, 21:38
Μακάρι να είναι όπως σου τα είπανε! :)
Μπορεί να το διασταυρώσει κανείς?

Lord_British
11-06-03, 22:07
Μολις ξαναεπιβεβαιωσα τις τιμες που εδωσα πιο πανω.Ετσι αποκλειω και το ενα στο εκατομμυριο που ανεφερα στο παραπανω ποστ.Υπαρχει επισης επιλογη και για 24μηνη συνδρομη οπως ακριβως συμβαινει και στις Dialup.Εχω και τις τιμες για 512 και 1024 αλλα δεν θα τις δημοσιοποιησω.Πρωτον γιατι δε νομιζω να ενδιαφερουν πολλους,και δευτερον γιατι αφηνω και κατι για τον φιλο Empire.

Καλως μας ηρθε παιδια το ADSL

ste25
11-06-03, 22:18
oi times tis forthnet mazi me to fpa einai:
384:56,64
512:86,14
opote isxioun kai oi parapanw times pou egrapse kapoios allos gia ta 384kbps apla einai xoris fpa

Gregory
11-06-03, 22:50
Πρέπει να πώ πώς είμαι σχετικά ικανοποιημένος με τις τιμές αυτές. Νομίζω πως πράγματι για αρχή είναι καλά...

chrispen
11-06-03, 23:29
gamw einai oxi apla polu kales kai den mou les pote 8a tis anakoinwsei 3eroume ?

sigmacom
11-06-03, 23:33
Εγώ ήδη έδωσα τα στοιχεία μου για να με ενημερώσουν, αλλά αν έχει κάποιος κανέναν "Αρτέμη Μάτσα" μέσα στην Forthnet, δε θα με χαλούσε... :D

R-evil-S
12-06-03, 00:33
gamw einai oxi apla polu kales kai den mou les pote 8a tis anakoinwsei 3eroume ?

Ότι είναι καλές σχετικά με τα 180αρια της Sparknet είναι όντως καλές αλλά 30 χιλιάρικα (90Ε) το μήνα είναι πολλά άσχετα αν με το Ευρω , ακουστικά, φαίνονται λιγότερα.Σίγουρα σε πρώτη φάση θα ικανοποιήσει τους power users...

Stilskin
12-06-03, 00:57
Opos eipothike gia power users einai kalh timh! Tora oson afora enan xrhsth san emena pou to dimhno dinei gyro sta 60 euro gia EPAK pisteyo oti ligh akoma anamonh den tha eblapte! Toso kairo perimename kai tora pou mas to dinoun se times poly akriboteres apo ta ypoloipa krath tous eyxaristoume! Sygnomh alla den mas peisate Kyrie P(ote)!

ermis333
12-06-03, 01:00
Οι τιμές είναι απαγορευτικές για τον μέσo user γιατί τα 85€ τελική είναι 30.000 ΔΡΧ!!!!

Συμφέρει μόνο όσους χρησημοποιούσαν συχνά ISDN 128

BigLion
12-06-03, 01:03
gamw einai oxi apla polu kales kai den mou les pote 8a tis anakoinwsei 3eroume ?

Ότι είναι καλές σχετικά με τα 180αρια της Sparknet είναι όντως καλές αλλά 30 χιλιάρικα (90Ε) το μήνα είναι πολλά άσχετα αν με το Ευρω , ακουστικά, φαίνονται λιγότερα.Σίγουρα σε πρώτη φάση θα ικανοποιήσει τους power users...

Συμφωνώ και γω με τον R-evil-S, ότι οι τιμές μόνο "και γαμώ" δεν είναι. Εντάξει, πραγματοποιήθηκε μια μείωση και αυτό ήταν σημαντικό. Στην ουσία όμως ήταν ένα "trick", δηλαδή μας βομβαρδίσαν με απίστευτες τιμές, ώστε να να λέμε μετά τις ακριβές τιμές φθηνές.

Εντάξει, κάτι έιναι και αυτό, αλλά σκεφτέιτε ότι κάποιος που έχει μηνιαίο μισθό 400 Ευρώ θα πρέπει να δίνει το 1/4!!! του μισθού του για να έχει μια αξιοπρεπή σύνδεση Internet...

Stilskin
12-06-03, 01:11
Ontos einai 30000 mhniaios.Alla mhn xexnate kai ta 424 euro pou tha prepei na plhrosoume gia telh egkatastashs,energopoihshs kai gia Adsl modem. Me apla logia tha prepei gia ena xrono na plhrosoume 1500 euro gia na mporesaoume na exoume mia axiopreph syndesh! H gnomh mou??? :?: :?: :?:
A P O K L E I E T A I ! ! ! :evil: :evil: :evil:

firegarden
12-06-03, 01:37
55,64(Forthnet)+64.9(OTE)=120,54€/μηνα(Τελικες τιμες με ΦΠΑ)
Απο που προεκυψαν τα 85€/μηνα ρε παιδια;;;

Crosstalk
12-06-03, 01:42
Opos eipothike gia power users einai kalh timh! Tora oson afora enan xrhsth san emena pou to dimhno dinei gyro sta 60 euro gia EPAK pisteyo oti ligh akoma anamonh den tha eblapte! Toso kairo perimename kai tora pou mas to dinoun se times poly akriboteres apo ta ypoloipa krath tous eyxaristoume! Sygnomh alla den mas peisate Kyrie P(ote)!

Φιλε μου, ανηκουμε στην ιδια κατηγορια!Και εγω καπου τοσα δινω με ΕΠΑΚ!Παντως νασαι σιγουρος οτι εστω απο καποιους ISPs θα δεις πακετα με ογκοχρεωση!Για χρονοχρεωση δεν γνωριζω!

Crosstalk
12-06-03, 01:47
55,64(Forthnet)+64.9(OTE)=120,54€/μηνα(Τελικες τιμες με ΦΠΑ)
Απο που προεκυψαν τα 85€/μηνα ρε παιδια;;;

Γιατι 64 στον ΟΤΕ?Μην υπολογιζεις με τις αρχικες τιμες!
Το 50% εκπτωση θα παραμεινει και μετα τον Οκτωβρη!

Stilskin
12-06-03, 01:55
55,64(Forthnet)+64.9(OTE)=120,54€/μηνα(Τελικες τιμες με ΦΠΑ)
Απο που προεκυψαν τα 85€/μηνα ρε παιδια;;;
Poly sosta parathrhses file mou alla blepeis zoume me thn elpida oti kai meta ton oktobrh tha meinei sta 27.5 euro kai oxi sta 55 pou einai! An ontos telika meta ton oktobrh to dinoun me 55 euro ANTE GEIA opos leei o filos mas o Takhs. Olympiakos eimai alla ntaxei mhn to gyrisoume sto athlitiko tora. :lol: :lol: :lol:
Zhtame kati pou o ypoloipos kosmos to xairetai sthn mish timh kai akoma ligotero!
Mhpos tha prepei na kanoume kai kamia advertisement me thn myrmhgko ths tellas na zhtaei adsl??? :?: :?:

MTS
12-06-03, 01:58
55,64(Forthnet)+64.9(OTE)=120,54€/μηνα(Τελικες τιμες με ΦΠΑ)
Απο που προεκυψαν τα 85€/μηνα ρε παιδια;;;

Γιατι 64 στον ΟΤΕ?Μην υπολογιζεις με τις αρχικες τιμες!
Το 50% εκπτωση θα παραμεινει και μετα τον Οκτωβρη!

Auto twra apo pou prokeiptei oti tha parameinei kai meta ton oktwvri?
Ektos kai an einai entelws eksakrivomeno (liges fores ginetai auto) kalo tha einai na min to desoume skoini kordoni kai na to leme...

Crosstalk
12-06-03, 01:59
Προκυπτει απο κουβεντες με ISPs και γενικα ανθρωπους μεσα στα πραγματα!

MTS
12-06-03, 02:02
Makari!
Kammia meiwsi twn timwn sto ameso mellon prokyptei apo autes tis sizitiseis? :D :D

Stilskin
12-06-03, 02:03
Φιλε μου, ανηκουμε στην ιδια κατηγορια!Και εγω καπου τοσα δινω με ΕΠΑΚ!Παντως νασαι σιγουρος οτι εστω απο καποιους ISPs θα δεις πακετα με ογκοχρεωση!Για χρονοχρεωση δεν γνωριζω!


Me logikh ogkoxreosh tha dexomoun.Arkei na htan logikh!!!!
Kai sigoua oxi tou styl 1gb/mhna.Mhn trelathoume kiolas! Adsl pairneis den pairneis Call+Surf Pagio Mhden!!!! O re hlithiothtes pou ginontai sthn mpanania!!!!!

firegarden
12-06-03, 02:09
Αν οντος παρεμενε και μετα τον Οκτωβρη,ο ΟΤΕ θα το ειχε διατυμπανισει μετα απο τοσο χεσιμο που εχει φαει!Ειμαι σιγουρος οτι τον Οκτωβρη θα ισχυει η χρεωση των 65€/μηνα(με ΦΠΑ),κατι που προκυπτει και μεσα απο το site του ote-shop.Οσο για τους ανθρωπους που ειναι "μεσα στα πραγματα",θα πω οτι εχω χορτασει να ακουω μαλακιες τοσα χρονια!Αυτα τα λενε για να τραβηξουν κοσμο,να γραφτουν συνδρομητες και μετα ποιος γυρναει στο dialup;!;Κανεις!!!Ξυπνηστε!Ακομα και οι ΙSP's μας κοροιδευουν...Εξαλλου και τα 50€+ΦΠΑ που χρεωνουν αυτοι,λιγα ειναι;;;

Crosstalk
12-06-03, 02:20
Οταν λεω μεσα στα πραγματα δεν μιλαω σαν πελατης!Μιλαω σαν συνεργατης αυτων που το λενε!δεν μου το λενε για να με καθησυχασουν ουτε για να με πιασουν πελατη!Μιλαμε για τη αγορα και τα δρωμενα!

firegarden
12-06-03, 02:26
Κι εγω μιλαω σαν καποιος που ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ εχει ακουσει ΑΠΕΙΡΕΣ μαλακιες και υποσχεσεις,και μετα απο τοσα που εχει ακουσει,δεν πιστευει τιποτα ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ.Και το γεγονος ειναι οτι ο ΟΤΕ στο site του,λεει οτι η χρεωση ειναι 55€+φπα....

firegarden
12-06-03, 02:28
Να πω και κατι ακομα...Γιατι ο ΟΤΕ με υποχρεωνει να βαλω το adsl modem που θελει αυτος;;;Δεν μπορω να αγορασω εγω ενα δικο μου;Πρεπει αναγκαστικα να βαλω modem Siemens-Intracom(και αρα να κανω ακομα πιο πλουσιο τον Κοκκαλη);Στο pc μου γιατι βαζω οποιο θελω;Ευτυχως που δεν υπαρχουν διαπλεκομενα!!!Τετοια συμπεριφορα θυμιζει νταβατζη!Αλλα εδω που τα λεμε,μηπως ο ΟΤΕ ο εθνικος μας νταβατζης δεν ειναι;;;

Crosstalk
12-06-03, 02:33
Αυτο με τα μοντεμς δεν ισχυει!Δεν εχουν δικαιωμα να σε αναγκασουν για καποιο συγκεκριμενο μοντεμ!μονο να προτεινουν μπορουν!Εγω πιστευω οτι ειναι επικοινωνιακο trick για να σπρωξουν μοντεμς!Εαν συνεχισουν μπορεις ανετα να τους τραβηξεις το αυτι μεσω ΕΕΤΤ ή ΜΜΕ!

Crosstalk
12-06-03, 02:37
Ειναι επισης γεγονος οτι προσφατα εγινε ενα συνεδριο και ενας εκπροσωπος του ΟΤΕ αφησε να εννοηθει οτι οι τιμες οχι μονο θα παραμεινουν με την εκπτωση αλλα θα παρουσιασουν και σταδιακη μειωση!

wraith
12-06-03, 02:37
Πάντως αν και στο FAQ που έχει στο ΟΤΕshop λέει πως είναι απαραίτητο να αγοράσεις modem από τα προσφερόμενα του ΟΤΕ, στο υποκατάστημα του ΟΤΕ που πήγα εγώ (Ηρακλείου Κρήτης) μου είπαν οτι αμα θέλω μπορώ να έχω το δικό μου modem αρκεί να είναι συμβατό με την τεχνολογία που έχει ο ΟΤΕ.

blizard
12-06-03, 02:40
Ας πουμε οτι δεν μπορουνε να σε κανουνε να το βαλεις....να το πληρωσεις ομως μπορεις να το αποφυγεις?

Γιατι εγω που εκανα αιτηση, επρεπε να διαλεξω και μοντεμ απο τον Προεδρο μας για να συνεχισω.
Λες να τους πω να μην χρεωσουν τον λογαριασμο μου και να το κανουν?
Η αν τους πουμε οτι εχουν ενα μικρο λαθακι στην σελιδα τους ,που σε αναγκαζει να παρεις Κοκαλοmodem να σου πουνε... "συγνωμη λαθος" ???

Stilskin
12-06-03, 02:41
Gia na xeroume pou badizoume ena pragma tha sas po!!! Mas exoun grammenous sta palia tous ta papoutsia!!! Otan h Sh(p)arknet ebgale timh 180 euro to mhna gia syndesh 384/128 kai meta apo liges meres h symfonia ton Isp's ebgale telikh timh gyro sta 90 euro dhladh milame gia meiosh 50% poios mou leei emena kai oti me akoma ligotera lefta den tha exoun pali kerdos???
Tosa xronia pou o Ote mas ropufage to aima me ta 33.6 k kai meta me ta 56 (o theos na ta kanei 56!!!) den exei oikonomisei arketa lefta gia na metabei sthn Adsl? H thelei akoma kai apo ayth na mas parei kai ta rouxa? Mallon h super fast Isdn einai h pagkosmia patenta ths Elladas kai ayto mas to apodeiknyoun emprakta oloi aytoi pou theloun na legomaste Eyroph!!!
H apopsh mou einai oti oi dieythintes tou ote akoma den exoun symplhrosei to eisodhma gia billa sthn Ekalh kai kamia Ferrari gia kamia boltitsa kai prospathoun na ta paroun apo ton aplo polith!

Crosstalk
12-06-03, 02:42
Πάντως αν και στο FAQ που έχει στο ΟΤΕshop λέει πως είναι απαραίτητο να αγοράσεις modem από τα προσφερόμενα του ΟΤΕ, στο υποκατάστημα του ΟΤΕ που πήγα εγώ (Ηρακλείου Κρήτης) μου είπαν οτι αμα θέλω μπορώ να έχω το δικό μου modem αρκεί να είναι συμβατό με την τεχνολογία που έχει ο ΟΤΕ.

Ρε παιδια λογικο ειναι!Μην τρελαθουμε!Οσο για συμβατοτητα τα περισσοτερα branded μοντεμς ειναι συμβατα με τα DSLAMs (Intracom,ericsson,alcatel)!

blizard
12-06-03, 02:45
Ειπαμε , οποιο θες βαζεις, αλλα ετσι οπως γινεται η αιτηση σε αναγκαζουνε να αγορασεις και το modem της intracom .

Eχει κανει κανεις αιτηση χωρις να δηλωσει modem?
Η του εχουν πει οτι δεν θα του χρεωσουν modem στον λογαριασμο με καποιο τροπο?

Crosstalk
12-06-03, 02:47
Ας πουμε οτι δεν μπορουνε να σε κανουνε να το βαλεις....να το πληρωσεις ομως μπορεις να το αποφυγεις?

Γιατι εγω που εκανα αιτηση, επρεπε να διαλεξω και μοντεμ απο τον Προεδρο μας για να συνεχισω.
Λες να τους πω να μην χρεωσουν τον λογαριασμο μου και να το κανουν?
Η αν τους πουμε οτι εχουν ενα μικρο λαθακι στην σελιδα τους ,που σε αναγκαζει να παρεις Κοκαλοmodem να σου πουνε... "συγνωμη λαθος" ???

Υπαρχουν 2 λυσεις:
ειτε πας απο ενα Οτεμαγαζο και τα λετε face-to-face ειτε περιμενουμε ο ΟΤΕ να διευκολυνει την χονδρικη διαθεση στους ISPs ωστε να μπορεσουν να διαμορφωσουν καλυτερες υπηρεσιες!

blizard
12-06-03, 02:49
Σωστα...ειναι πιθανον σε λιγο να αλλαξει κατι, αλλα μετα τοσα χρονια αναμονης,δυσκολο να κρατηθεις....

Stilskin
12-06-03, 03:01
Σωστα...ειναι πιθανον σε λιγο να αλλαξει κατι, αλλα μετα τοσα χρονια αναμονης,δυσκολο να κρατηθεις....

To xero oti den ginetai alla na mhn trome kai to koutoxorto pou mas serbiroun legontas eyxaristo! Kai to pio shmantiko na zhmeionetai h tseph mas! Oloi theloun grhgores prosbaseis! Se times pou einai logikes kai den paizoun me thn nohmosynh mas!

AlexTG
12-06-03, 04:05
ekana kapious proxeirous ipologismous gia to posa 8a xreiastw ton 1o mina gia na sinde8w se aDSL.diladi pros8esa to telos energopoihshs+telos egkatastashs+pagio OTE+ISP+modem+fpa , dld 82+50+27,5+48+211+fpa kai mas vgenei ena wraio kai stroggilo 500ariko .... RE MAS DOULEVETE ? Paidia opws kerdisei joker pistevw oti 8a prepei na voh8hsei kai emas tous ipolipous.Kai den eftane to 500ariko , den eiparxei akoma leei dia8esh sthn perioxh mou .... ti na pw.Fevgw 5 iouliou gia e3wteriko ... mou fenete 8a meinw ekei :P exei kai adsl kai cable kai ftina :P

Gregory
12-06-03, 07:27
Όντως ειδικά το θέμα με το modem έχει καταντήσει γελοίο. 211 Ευρώ να δίνεις ΜΟΝΟ για αυτό + αλλα 80 η εγκατάσταση... Αναγκαστικά δηλαδή πρέπει να πάρουμε το modem του Κόκκαλη που μας πασσάρουν? :(

hambo
12-06-03, 11:06
Στίς τιμές που θα ανακοινώσουν πόσο overbooking θα έχουν?

50:1?

Ειναι πολύ διαφορετική η υπηρεσία όταν είναι 20:1 από ότι η 50:1
Ειναι κατανοητό αυτό φαντάζομαι.

ermis333
12-06-03, 12:41
Σε όλες σχεδόν της χώρες της Ευρώπης τόσο είναι το overbooking (50:1) δεν υπάρχουν και πολλά προβλήματα απλά η ταχύτητα μπορεί να πέφτει 25-30% κάτω από την ονομαστική στις ώρες γραφείου....αλλά αν τα δίκτυα είναι μεγάλης χωριτικότητας δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα..

Εκτός τούτου τα DSLAM του πΟΤΕ χωράνε μέχρι 20.000 χρήστες οπότε δεν θα υπάρξει τόσο σημαντικό πρόβλημα...

Πάντως overbooking 20:1 είναι κυρίως για γραφεία ένα 35-40:1 θα ήταν πολύ καλό για τους απλούς χρήστες...

bond
12-06-03, 12:46
Στίς τιμές που θα ανακοινώσουν πόσο overbooking θα έχουν?

50:1?

Ειναι πολύ διαφορετική η υπηρεσία όταν είναι 20:1 από ότι η 50:1
Ειναι κατανοητό αυτό φαντάζομαι.


H Sparknet δηλαδή δίνει με 20:1?

hambo
12-06-03, 13:40
Η υπηρεσία μας σχεδιάστικε για maximum 20:1.

20 : 1 σημαίνει ότι όταν εχω 1mbit πόρτα στην πλευρά μου μπορώ να την πουλήσω 20 φορές. Δηλ. 20 Mbit.
όταν έχω υπηρεσία 50:1 σημαίνει ότι πουλάω με 1 Mbit πόρτα που έχω πενήντα φορές.

Για να ξέρουμε τι αγοράζουμε ΟΚ?

chatasos
16-06-03, 18:45
Επισημες τιμες 384/128 απο Forthnet


Λίγο παραπλανητικός ο τίτλος του topic, αφού από ότι ξέρω, επίσημο χαρακτηρίζεται κάτι μόνο αφού βγει ανακοίνωση από την ίδια την εταιρία.
:twisted: :roll: :wink:

@ ADSLgr.com All rights reserved.