PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχυτητα αισχος πειραιας



Panos3sgte
24-04-17, 23:32
Καποτε υπηρχε η επιλογη να πληρωνεις ταχυτητα 12 η 24 mbps
Αν διαλεγες την 12 επιανες 3. αν διαλεγες την 24 επιανες 6.
Εν ετει 2017 γιατι να πληρωνω 24 και να πιανω κατω απο 6; γιατι κυριοι της nova δεν χρεωνετε συμφωνα με το download; γιατι ειμαστε 1000χρονια πισω;

dimangelid
25-04-17, 08:01
Καποτε υπηρχε η επιλογη να πληρωνεις ταχυτητα 12 η 24 mbps
Αν διαλεγες την 12 επιανες 3. αν διαλεγες την 24 επιανες 6.
Εν ετει 2017 γιατι να πληρωνω 24 και να πιανω κατω απο 6; γιατι κυριοι της nova δεν χρεωνετε συμφωνα με το download; γιατι ειμαστε 1000χρονια πισω;

Πριν κατηγορήσεις την Forthnet στείλε τα στατιστικά της γραμμής σου, μπορεί να είσαι μακρυά από το αστικό κέντρο και να είναι λογική η ταχύτητα που συγχρονίζεις ή να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την γραμμή σου. Επίσης δεν πληρώνεις 24, πληρώνεις έως 24 και σε οποιαδήποτε χώρα υπάρχει τεχνολογία xDSL κανένας πάροχος δεν εγγυάται την ταχύτητα συγχρονισμού.

badweed
25-04-17, 08:19
δηλωνε βλαβη μεχρι να βελτιωθει η ταχυτητα και ζητα ανατιμολογηση λογο της βλαβης ( αφου ελενξεις την καλωδιωση στον χωρο σου )

Nikiforos
25-04-17, 09:23
Καποτε υπηρχε η επιλογη να πληρωνεις ταχυτητα 12 η 24 mbps
Αν διαλεγες την 12 επιανες 3. αν διαλεγες την 24 επιανες 6.
Εν ετει 2017 γιατι να πληρωνω 24 και να πιανω κατω απο 6; γιατι κυριοι της nova δεν χρεωνετε συμφωνα με το download; γιατι ειμαστε 1000χρονια πισω;

καλημερα, προσωπικα δεν εχω δει ποτε την επιλογη 12 ή 24 μονο ο ΟΤΕ εδινε και 4αρα οχι 12, και οι αλλοι ελεγαν παντα ΕΩΣ 24 και οσα πιανεις.
επισης αυτη η τακτικη το εως 24 γινεται απο ολους τους παροχους οποτε σε καμια περιπτωση δεν φταιει η nova και εμενα δεν μου αρεσει και εχω πει πολλες φορες οτι ΟΛΟΙ θα επρεπε να εχουν πακετα και να σε πηγαινουν εκει που ειναι αναλογα τι πιανεις περιπου.
Δλδ να εχει εως 1-4, εως 5-10, εως 11-15 και 16 εως 24.
Αυτο θα ηταν το σωστο και το δικαιο.
Μπορουν αλλα ΔΕΝ θελουν, οχι μονο η nova αλλα ΟΛΟΙ.
Μονο ο ΟΤΕ εχει 4αρα αλλα δεν εχει τα αλλα. Ετσι επειδη θες παραπανω δεν πας στο 4 εφοσον πχ πιανεις 8 ή κατι παραπανω απο 6.

Να υποθεσω οτι εχεις κανεις τα αυτονοητα πρωτα?
1. Αλλαγη adsl router να δεις αν φταιει αυτο.
2. Αλλαγη splitter ή να δοκιμασεις το modem στην πριζα χωρις αυτο.
3. Ελεγχος καλωδιων, πριζας μεσα στο σπιτι
4. Ελεγχος καλωδιωσης κατανεμητη κτλ μεσα στην πολυκατοικια.
Δεν τα λεω απαραιτητα με την σωστη σειρα.

Εφοσον δεν ειναι κατι απο τα παραπανω δηλωνεις βλαβη στο forthnet Support.
Aν ειναι κατι απο το σπιτι σου και ερθουν ασκοπα χρεωνουν επισκεψη.

Και το κυριοτερο απο ολα τι στατιστικα εχεις? μπορουμε να δουμε? τι attuenation εχεις και με τι SNR? αν εισαι πολυ μακρια απο το κεντρο Α/Κ δλδ ειναι λογικοτατο να μην πιανεις ταχυτητα.
Ακομα και το SNR μπορει να ειναι στον ΘΕΟ και να εχεις χαμηλη ταχυτητα, μπορεις να το πας ασφαλως μεχρι 6 χωρις κανενα απολυτως προβλημα.
Επισης τι εχεις Interleaved ή fast path? το δευτερο κοβει ταχυτητα εγω εχανα κοντα 3mbps!!!
και μιλαμε για PSTN γιατι στην περιπτωση ISDN και εκει εχεις λιγοτερη ταχυτητα.

sdikr
25-04-17, 11:03
δηλωνε βλαβη μεχρι να βελτιωθει η ταχυτητα και ζητα ανατιμολογηση λογο της βλαβης ( αφου ελενξεις την καλωδιωση στον χωρο σου )

Θα δηλώνει βλάβη για πολύ καιρό τότε.... :p

badweed
25-04-17, 11:11
το ξερω οτι μπορει να μην διορθωθει , αλλα σε περιπτωση που θελει να σπασει το συμβολαιο του ειναι ενα στοιχειο που θα μπορει να παρουσιαζει για να αντικρουσει οποια διεκδικηση αποζημιωσης ( ? ) μπορει να εχει σκαρφιστει ο καθε παροχος ως προς το σπασιμο του συμβολαιου

- - - Updated - - -

γενικα βαριεμαι και εγω να ασχολουμαι σχολαστικα με αυτα τα σπασιματα , αν και καλυτερος δρομος ειναι νομιζω να μπλεκουμε με οσο δυνατον λιγοτερα .

sdikr
25-04-17, 11:18
το ξερω οτι μπορει να μην διορθωθει , αλλα σε περιπτωση που θελει να σπασει το συμβολαιο του ειναι ενα στοιχειο που θα μπορει να παρουσιαζει για να αντικρουσει οποια διεκδικηση αποζημιωσης ( ? ) μπορει να εχει σκαρφιστει ο καθε παροχος ως προς το σπασιμο του συμβολαιου

- - - Updated - - -

γενικα βαριεμαι και εγω να ασχολουμαι σχολαστικα με αυτα τα σπασιματα , αν και καλυτερος δρομος ειναι νομιζω να μπλεκουμε με οσο δυνατον λιγοτερα .


Δεν είναι λόγος για να σπάσει το συμβόλαιο του, έτσι είναι η τεχνολογία

@ ADSLgr.com All rights reserved.