PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβληματική αναβάθμιση του Webroot "αχρηστεύει" υπολογιστές με Windows λόγω false positive σε αρχεία συστήματος



nnn
25-04-17, 12:43
Το γνωστό antivirus Webroot, δημιούργησε πρόβλημα σε χρήστες του που έχουν συστήματα με Windows, την Δευτέρα το απόγευμα. Μια 182636προβληματική αναβάθμιση της βάσης αναγνώρισης ιών, οδήγησε στον ψευδή εντοπισμό σαν κακόβουλα (false positive), εκατοντάδωνς αρχείων των Windows και εφαρμογών, κάνοντας μη λειτουργικά τα συστήματα. Η αναβάθμιση της virus signature database, έμεινε live για μόνο 13 λεπτά, σύμφωνα με την εταιρία.

Γίνεται προσπάθεια επίλυσης του προβλήματος και επαναφοράς των αρχείων που έχουν μπει σε καραντίνα.

Πηγή : Arstechnica (https://arstechnica.com/security/2017/04/av-provider-webroot-melts-down-as-update-nukes-hundreds-of-legit-files/)

nnn
25-04-17, 12:43
:scared: τυχερός ήμουν, είχα 2 υπολογιστές ανοικτούς.

DSLaManiaC
25-04-17, 12:46
Για όσους δεν άλλαξαν την καραντίνα σε διαγραφή φυσικά.

maarinos
25-04-17, 13:15
Έχω βρει την ησυχια μου που έχω πετάξει τα antivirus εδώ και 4 χρονια.
Η ενημερώσεις με της λίστες των ιών συνήθως προκαλούν το πρόβλημα, όχι ο ίδιος ο ιος. (ειρωνεία).

MitsosDaBest13
25-04-17, 14:09
Μόνο ESET. :tooth

shocked
25-04-17, 16:05
Μόνο ESET. :tooth

πλακα πλακα, ειχα για πολλα χρονια eset και ποτέ δεν συναντησα τετοιου ειδους προβλημα με τα αρχεια των windows (και γενικα κανενα προβλημα). αντιθετως μονο για τα αλλα διαβαζα.

eyw
25-04-17, 17:08
Είναι πολλοί που βγάζουν αντιβιοτιικά, μπορεί η αγορά να μην αντέχει τόσους.
Αρκεί που το κατάλαβαν και το διόρθωσαν.
Στο παρελθόν την έχουν πατήσει και 2 (τουλάχιστον) άλλοι.

Xtapodaki
25-04-17, 17:36
Και εγώ που το έχω και ήμουν μέσα χθες το απόγευμα, δεν είδα τίποτα το περίεργο. Μάλλον τυχερός ήμουν. Γενικά πάντως σαν antivirus είναι καλό και ελαφρύ.

turboirc
25-04-17, 18:10
Είναι πολλοί που βγάζουν αντιβιοτιικά, μπορεί η αγορά να μην αντέχει τόσους.
Αρκεί που το κατάλαβαν και το διόρθωσαν.
Στο παρελθόν την έχουν πατήσει και 2 (τουλάχιστον) άλλοι.

Η αγορα δεν αντεχει τοσους κυριως λογω του non default admin απο τα vista και μετα.
Απο εκει και υστερα ειναι τραγικο που βγαζεις βαση δεδομενων χωρις πρωτα να την τεσταρεις στα windows.

konig
25-04-17, 18:37
τα παλια comodo ειναι τα καλυτερα... ακομη και η cia (απο τα τωρινα leaks) δεν ειχε τροπο να τα διαπερασει :p

villager
25-04-17, 19:31
...έλεος δεν ξέρεις από που θα σου έρθει ο πονοκέφαλος! win-update? signatures?

eyw
25-04-17, 20:10
Η αγορα δεν αντεχει τοσους κυριως λογω του non default admin απο τα vista και μετα. ... καλά έκαναν και έκρυψαν τον admin αλλά φτάνει αυτό?


konig:
Το Comodo δεν κάθοταν καλά σε όλα τα μηχανάκια και συχνά είχε προβλήματα, όπου τό έβαλα κάποια στιγμή το έβγαλα.
Το καλύτερο firewall είναι ενσωματωμένο αλλά ποιός αδειάζει να ασχοληθεί.

turboirc
25-04-17, 20:16
καλά έκαναν και έκρυψαν τον admin αλλά φτάνει αυτό?


konig:
Το Comodo δεν κάθοταν καλά σε όλα τα μηχανάκια και συχνά είχε προβλήματα, όπου τό έβαλα κάποια στιγμή το έβγαλα.
Το καλύτερο firewall είναι ενσωματωμένο αλλά ποιός αδειάζει να ασχοληθεί.

Ναι, ειναι αρκετο. Συν φυσικα τα κενα ασφαλειας που καλυπτουν.

HugeG
25-04-17, 20:23
Μόνο ESET. :tooth

Τι πρόβλημα υπάρχει με τα ESET;

A_gamer
25-04-17, 21:11
Το Webroot δεν είναι αυτό που είναι πιο 'ελαφρύ' από πούπουλο; :hmm:

turboirc
25-04-17, 21:21
Το Webroot δεν είναι αυτό που είναι πιο 'ελαφρύ' από πούπουλο; :hmm:

Το πιο ελαφρυ ειναι το δικο μου antivirus.
Ο κανενας που λεει και ο Οδυσσεας.

A_gamer
25-04-17, 21:29
Το πιο ελαφρυ ειναι το δικο μου antivirus.
Ο κανενας που λεει και ο Οδυσσεας.

Ε, εντάξει, αυτό εννοείται. Το μηδέν είναι μικρότερο από όλους τους θετικούς αριθμούς.

D_J_V
25-04-17, 21:34
Κανένα antivirus εκτός απο το ενσωματωμένο στα Windows και ποτέ δεν ειχα πρόβλημα

turboirc
25-04-17, 21:36
Και αυτο εχω ξηλωσει.

Wonderland
25-04-17, 22:54
Το Webroot δεν είναι αυτό που είναι πιο 'ελαφρύ' από πούπουλο; :hmm:
Άσχετο αυτό με το πρόβλημα που προέκυψε. Γενικά, η Webroot πάντα είχε αυξημένη τάση προς τα false positives αν και δεν ξέρω ακριβώς τι έφταιξε στην συγκεκριμένη περίπτωση.

turboirc
25-04-17, 23:08
Φταιει συνηθως το αχρηστο heuristic based detection που εχουν τα antivirus.

Wonderland
25-04-17, 23:15
Ναι, τώρα θα λέμε ότι για όλα τα κακά του κόσμου φταίνε τα antivirus αλλά με την ίδια λογική, δεν θα έπρεπε να έχουμε καθόλου PC μιας και τα ίδια τα λειτουργικά συστήματα κατά καιρούς μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα στα αρχεία μας.

Για όσους εμπιστεύονται το Defender της Microsoft ως software που δεν θα τους πειράξει το λειτουργικό, κάνουν καλά. Όσοι το εμπιστεύονται ως καθαρό antivirus, καλύτερα να αναθεωρήσουν...

turboirc
25-04-17, 23:17
Ναι, τώρα θα λέμε ότι για όλα τα κακά του κόσμου φταίνε τα antivirus αλλά με την ίδια λογική, δεν θα έπρεπε να έχουμε καθόλου PC μιας και τα ίδια τα λειτουργικά συστήματα κατά καιρούς μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα στα αρχεία μας.

Για όσους εμπιστεύονται το Defender της Microsoft ως software που δεν θα τους πειράξει το λειτουργικό, κάνουν καλά. Όσοι το εμπιστεύονται ως καθαρό antivirus, καλύτερα να αναθεωρήσουν...

Η μονη λυση ειναι το ενημερωμενο συστημα και τα backup.
Ολα τα αλλα ειναι ψευδαισθησεις. Ειδικα αν καποιος επαφιεται στην καθε μπουρδα που του λενε τα antivirus που ειναι το ν#1 bloated category.
Και ειδικα οταν καποιος μπαινει στη λογικη να εμπιστευεται για την ασφαλεια του καποιον που εχει κερδος οταν δεν υπαρχει ασφαλεια, οπως ειναι αυτες οι εταιριες που εκαναν παρτυ επι εποχης Windows 9x.

eyw
25-04-17, 23:25
Το webroot κάποτε που είχε free version που επέτρεπε πολλά είχε καλή φήμη, ίσως λόγω και θετικών reviews.
Απο κάποια στιγμή και μετά κάτι άλλαξε.
Σχετικα με την πρόσφατη γκάφα μυρίζει restructuring, outsourcing και άλλα μανατζερίστικα.
Με τις υγείες τους και του χρόνου.


κ. συνάδελφοι, πέστε πως τα καταφέρνετε χωρίς κανένα antivirus?

turboirc
25-04-17, 23:27
Το webroot κάποτε που είχε free version που επέτρεπε πολλά είχε καλή φήμη, ίσως λόγω και θετικών reviews.
Απο κάποια στιγμή και μετά κάτι άλλαξε.
Σχετικα με την πρόσφατη γκάφα μυρίζει restructuring, outsourcing και άλλα μανατζερίστικα.
Με τις υγείες τους και του χρόνου.


κ. συνάδελφοι, πέστε πως τα καταφέρνετε χωρίς κανένα antivirus?

Backup και προσοχη στις χαζομαρες.

Wonderland
25-04-17, 23:30
Η μονη λυση ειναι το ενημερωμενο συστημα και τα backup.
Ολα τα αλλα ειναι ψευδαισθησεις. Ειδικα αν καποιος επαφιεται στην καθε μπουρδα που του λενε τα antivirus που ειναι το ν#1 bloated category.
Και ειδικα οταν καποιος μπαινει στη λογικη να εμπιστευεται για την ασφαλεια του καποιον που εχει κερδος οταν δεν υπαρχει ασφαλεια, οπως ειναι αυτες οι εταιριες που εκαναν παρτυ επι εποχης Windows 9x.
Προφανώς τα antivirus δεν είναι τόσο χρήσιμα όσο ήταν στο παρελθόν, αλλά εγώ δεν θα τα βγάλω άχρηστα - ειδικά για αρχάριους χρήστες, γονείς, παππούδες κλπ. Παραμένουν ως ασπίδα ακόμη και για έμπειρους χρήστες, για τη μία φορά στις χίλιες που ίσως χρειαστεί. Το πρόβλημα είναι ότι τα περισσότερα έχουν «χαλάσει» ως software (bloat), όχι όλα όμως. Αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι αχρηστεύεται όλη η κατηγορία.

Το backup είναι απολύτως απαραίτητο φυσικά, αλλά αυτό με το κέρδος δεν το κατάλαβα. Οι εταιρείες backup δεν χρεώνουν; Αυτό σημαίνει ότι έχουν ενδιαφέρον να μην υπάρχει ασφάλεια και να είναι απαραίτητα τα backup; Όλοι χρεώνουν για υπηρεσίες, ας μην υπερβάλλουμε.

turboirc
25-04-17, 23:35
Προφανώς τα antivirus δεν είναι τόσο χρήσιμα όσο ήταν στο παρελθόν, αλλά εγώ δεν θα τα βγάλω άχρηστα - ειδικά για αρχάριους χρήστες, γονείς, παππούδες κλπ. Παραμένουν ως ασπίδα ακόμη και για έμπειρους χρήστες, για τη μία φορά στις χίλιες που ίσως χρειαστεί. Το πρόβλημα είναι ότι τα περισσότερα έχουν «χαλάσει» ως software (bloat), όχι όλα όμως. Αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι αχρηστεύεται όλη η κατηγορία.

Το backup είναι απολύτως απαραίτητο φυσικά, αλλά αυτό με το κέρδος δεν το κατάλαβα. Οι εταιρείες backup δεν χρεώνουν; Αυτό σημαίνει ότι έχουν ενδιαφέρον να μην υπάρχει ασφάλεια και να είναι απαραίτητα τα backup; Όλοι χρεώνουν για υπηρεσίες, ας μην υπερβάλλουμε.

Το κερδος των εταιρειων AV εννοουσα. Τους ενδιαφερει να εισαι σουρωτηρι για να σου πουλανε προστασια.
Οι αρχαριοι εχουν το μεγαλυτερο προβλημα διοτι απλα εχουν την ψευδαισθηση οτι, οτι και να κανουν θα τους καλυψει το AV. Και δεν θα μαθουν ποτε, και ειναι σουρωτηρια, και αν συμβει κατι θα σηκωσουν τα χερια ψηλα, και θα μπλοκαρουν λογω false positive ενα προγραμμα ενος που δεν ειχε να πληρωσει για ψηφιακη υπογραφη. Και στο τελος θα πληρωνουν ξανα και ξανα χωρις να τελειωνει ποτε. Καλη μπιζνα.

Κοινως, ολα χαλι.

sdikr
25-04-17, 23:39
Για το την γενική συζήτηση περι antivirus κλπ υπάρχει άλλο νήμα, αν θελετε συνεχίστε εκεί
Ευχαριστώ

turboirc
25-04-17, 23:45
Για το την γενική συζήτηση περι antivirus κλπ υπάρχει άλλο νήμα, αν θελετε συνεχίστε εκεί
Ευχαριστώ

Σε καθε ζητημα που προκυπτει απο ενα AV μοιραια η συζητηση καταληγει αλλου, διοτι το συγκεκριμενο λογισμικο ετσι και αλλιως ελαχιστοι το χρησιμοποιουν. (https://www.metadefender.com/reports/anti-malware-market-share#!/?date=2017-02-27).

Και εδω συζηταμε κατι που προκυπτει απο λαθη που εκανε και αυτο, και αλλα προγραμματα σαν αυτο.

Αν θες συζητηση 100% on topic, τοτε πρεπει να εχεις και θεματα καταλληλα - μην περιμενεις τωρα καποιος να ασχολειται αποκλειστικα με το Webroot.

nnn
25-04-17, 23:58
Έχει γίνει "χοντρή" ζημιά σε servers και εταιρίες έξω και ακόμα δεν υπάρχει αυτόματο fix. Κρίμα και το θεωρώ εξαιρετική λύση AV.

turboirc
26-04-17, 00:00
Έχει γίνει "χοντρή" ζημιά σε servers και εταιρίες έξω και ακόμα δεν υπάρχει αυτόματο fix. Κρίμα και το θεωρώ εξαιρετική λύση AV.

Ποσα αρχεια χαλασε;

nnn
26-04-17, 10:52
Εκατοντάδες ++++

- - - Updated - - -

Εδώ
https://community.webroot.com/t5/Announcements/Webroot-False-Positive-Update-April-25/td-p/290577

ανεβάζουν συνοπτικά, εξελίξεις επί του θέματος.

villager
26-04-17, 17:05
... έγινε διάσημη πάντως με τον χειρότερο τρόπο! Εγώ τελευταία εμπιστεύομαι το φοβερό all-in-one https://www.360totalsecurity.com/ αν είχε κ firewall θα ήταν πλήρες. Το comodo το είχα χρόνια ίσως ξανά γυρίσω σε εκείνο γιατί νομίζω είναι πιο σταθερό κ αξιόπιστο.

nnn
27-04-17, 11:23
"Κατάφεραν" να ετοιμάσουν αυτόματη λύση επαναφοράς, για τους εταιρικούς πελάτες τους, που όπως φαίνεται αντιμετώπισαν το πρόβλημα κατά κύριο λόγο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.