PDA

Επιστροφή στο Forum : JetSpeed 500 και NAT



AsGoodAsItGets
20-10-04, 01:42
Έχω γράψει ένα δικό μου πρόγραμμα, server, το οποίο ακούει σε όποιο port του ορίσω (π.χ. 8000). Το στήνω λοιπόν σε ένα εσωτερικό δίκτυο, που κάθεται πάνω σε hub, που με τη σειρά του κάθεται πάνω στο JetSpeed 500. Ορίζω από το web interface του JetSpeed ένα NAT reserved mapping, από οποιοδήποτε εξωτερικό IP, στο IP του υπολογιστή που τρέχει το πρόγραμμά μου, στο port που ακούει, και με πρωτόκολλο tcp. Και προσπαθώ από ένα άσχετο με το εν λόγω δίκτυο, να συνδεθώ στο server μου...
Αλλά δεν... :roll:
Δοκίμασα πολλά, και με τα πολλά παίρνω στην πOTENet όπου μου λένε ότι το JetSpeed δεν κάνει "Static NAT".
Έχουν δίκιο;

Εν τω μεταξύ, το routerάκι τα έπαιξε κανονικά, στο τέλος είχα χάσει κάθε επαφή και με το web interface και με το internet γενικότερα.
Επειδή παίζει και να τα έχει παίξει πραγματικά, κανένα από τα D-Link που πουλάει το Πλαίσιο θα μου κάνει τη δουλειά;

giokas
20-10-04, 02:06
Αντιμετωπισα παρομοιο προβλημα και εχω να σου πω τα εξης:

α)Επειδη βλεπω οτι το χανεις το modem κανε του ενα reset σε default και βαλε το καινουριο firmware (9230).π.χ εκει που το ειχα για πεταμα ,ξεκολησε με το καινουριο αυτο.Ασχετα που ειναι πιο δυσκινητο στην διαχειριση πολλων connections.

β)Στο καινουριο firmware (αν δεν το εχεις ηδη) το port mapping ειναι λιγο διαφορετικο.Εχει Internal port range(το pc σου) και external(ο router).Εννοειται βεβαια οτι εχεις ειτε απενεργοποιημενο firewall η εχεις δημιουργησει κανονα στο firewall που να επιτρεπει αυτου του ειδους το traffic.

γ)www.pcflank.com εξακριβωσε αν εφαρμοζεται το port mapping για καθε πορτα που ανοιγεις με ενα συγκεκριμενο port scanning.

Παντως να ξερεις οτι το συγκεκριμενο modem με παιδεψε μεχρι να εφαρμοσει αυτα που του ελεγα να κανει και χρειαστηκε reset 2 φορες.Τι εννοεις με το static nat?

sdikr
20-10-04, 02:17
Το How to του johngr το διάβασες;
έχει μέσα όλες τις πληροφορίες για το πώς ανοιγουν οι πόρτες

AsGoodAsItGets
20-10-04, 02:20
Δε θυμάμαι πιο firmware έχει και δε μπορώ να το δω τώρα γιατί το router είναι στη δουλειά. Αλλά θυμάμαι ότι αναβάθμισα το firmware περίπου τον Ιούλιο. Έβγαλε καινούριο η Intracom από τότε;

Τον όρο "Static NAT" μου τον είπε η κοπέλα στο τηλέφωνο από την pOTENet κι ότι κατάλαβες κατάλαβα. Υποπτεύομαι ότι το συνέδεσε κάπως με το γεγονός ότι έχουμε σύνδεση με static IP, αλλά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει αυτό.

Πάντως αν είναι να παιδευτώ πολύ, να πάω να αγοράσω ένα modem/router της προκοπής, δεν είναι τώρα να ασχολούμαστε με τις !@#$%^&* της Intracom!
(γι΄αυτό και ρωτάω για τα D-Link, που μπορώ να πεταχτώ να τα πάρω από το Πλαίσιο anytime)

AsGoodAsItGets
20-10-04, 02:23
Το How to του johngr το διάβασες;
έχει μέσα όλες τις πληροφορίες για το πώς ανοιγουν οι πόρτες

To διάβασα, ναι. Και έκανα ακριβώς ότι γράφει για το NAT.

sdikr
20-10-04, 02:36
Πάντως αν είναι να παιδευτώ πολύ, να πάω να αγοράσω ένα modem/router της προκοπής, δεν είναι τώρα να ασχολούμαστε με τις !@#$%^&* της Intracom!
(γι΄αυτό και ρωτάω για τα D-Link, που μπορώ να πεταχτώ να τα πάρω από το Πλαίσιο anytime)

Θα έλεγα, (ελπίζω να έχεις Pstn) να πάς μια βόλτα απο mgmanager και να πάρεις το usr 9105 ή κανα zyxel.

καθώς επίσης, θα σου έλεγα να δοκιμάσεις με κάτι που ξέρεις οτι δουλέυει σαν server, πχ κανά μουλάρι, να δείς αν κάνει connect σε Highid αν ανοίξεις τις πόρτες, μήπως κάτι δεν ρύθμισες καλά στο πρόγραμμα σου και δεν μπορεί να δουλέψει πίσω απο νατ

AsGoodAsItGets
20-10-04, 02:57
Θα έλεγα, (ελπίζω να έχεις Pstn) να πάς μια βόλτα απο mgmanager και να πάρεις το usr 9105 ή κανα zyxel.

Στο σπίτι έχω Zyxel 650H από MgManager. Αλλά η δουλειά είναι στον Πειραιά, και δεν έχω όρεξη τώρα να τρέχω στην Αθήνα, άσε που δεν ξέρω και τι θα έχει έτοιμο αυτή τη στιγμή στο MgManager.

AsGoodAsItGets
20-10-04, 02:59
Ά, και το πρόγραμμα αυτό έχει δουλέψει πίσω από NAT σε Alcatel Speedtouch, με τις κατάλληλες ρυθμίσεις φυσικά και εκεί.

sdikr
20-10-04, 03:03
Ά, και το πρόγραμμα αυτό έχει δουλέψει πίσω από NAT σε Alcatel Speedtouch, με τις κατάλληλες ρυθμίσεις φυσικά και εκεί.

οκ!

AsGoodAsItGets
20-10-04, 03:35
α)Επειδη βλεπω οτι το χανεις το modem κανε του ενα reset σε default και βαλε το καινουριο firmware (9230).π.χ εκει που το ειχα για πεταμα ,ξεκολησε με το καινουριο αυτο.Ασχετα που ειναι πιο δυσκινητο στην διαχειριση πολλων connections.

Άσε δε που αυτό το ρημάδι το reset to factory defaults για να το πετύχεις πρέπει να είσαι φακίρης, επειδή οι τύποι που το έφτιαξαν δε θεώρησαν απαραίτητο να υπάρχει ξεχωριστό κουμπί, αλλά, άκουσον-άκουσον, ένα κουμπί για όλα!

Δεν ξέρω πως τα καταφέρνετε εσείς, αλλά εγώ παιδευόμουν μια ώρα να πατάω 4 φορές γρήγορα και διακεκομένα το ρημάδι για να κάνει reset, αλλά εις μάτην.

turboirc
20-10-04, 09:23
Τι εννοεις static NAT δεν καταλαβα.

AsGoodAsItGets
20-10-04, 12:29
Τι εννοεις static NAT δεν καταλαβα.

Ούτε κι εγώ το κατάλαβα ρε παιδιά, η κοπέλα από την πOTENet μου το ανέφερε στο τηλέφωνο, κόλησα κι εγώ, λέω μπας και είναι κάτι που δεν το ξέρω, άσε μην πω καμιά λαλακία :lol: και το ΄χαψα.
Και το αναφέρω εδώ έτσι όπως μου το είπε για να επιβεβαιώσω ότι ήταν λαλακία τελικά και δεν ήξερε τι μου έλεγε.

turboirc
20-10-04, 13:34
Το ΝΑΤ στο jetspeed δουλευει και πολυ καλα μαλιστα, ειδικα με το νεοτερο firmware.
Απλα μηπως εχεις on το firewall ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.