PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με download.



Ravager
26-04-17, 11:55
Μέχρι την Δευτέρα που μας πέρασε ήμουν από τα άτομα που χρησιμοποιουσαν το @ipv6ote.gr. Από της πρώτες του μέρες μάλιστα. Ήμουν χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Την Δευτέρα το κλείσανε. Το γύρισα σε @otenet και εκεί αρχίσανε τα προβλήματα. Με το που παω να κατεβάσω οτιδήποτε από οποιοδήποτε σίτε η με αφήνει μάξιμουμ 30 με 40 mb και μετά ppp timeout και σταματάει το download και μετά από 30 sec ξανά συνδέετε. Φυσικά μετά το αρχείο ξανά από την αρχή και δεν κατεβαίνει πότε. Μονό με download manager γίνεται δουλειά. Αν δεν κατεβάσω τίποτα και άπλα σερφαρω κανένα πρόβλημα.

jkoukos
26-04-17, 12:52
Στο δικό μου TD-W8960N απλά σταμάτησε να παίρνει δημόσια διεύθυνση ενώ είχα συγχρονισμό. Αλλάζοντας σε @otenet είχα μόνο IP4V διεύθυνση και κανένα άλλο πρόβλημα.
Τελικά παίζοντας με τις σχετικές ρυθμίσεις για IP6V, έφτιαξε με ενεργοποίηση της επιλογής "Enable IPv6 Unnumbered Model". Κοίτα τις επιλογές της δικής σου συσκευής.

Ravager
27-04-17, 08:50
Και χωρίς ipv6 πάλι τα ίδια. Δεν είναι θέμα ρυθμίσεων γιατί και ένας άλλος φίλος μου έχει το ίδιο.

- - - Updated - - -

Τελικά το θέμα λύθηκε με κάποια "restart" και κάποια test από τον ΟΤΕ.

deniSun
30-04-17, 23:36
Με ποιο ρούτερ;

Ravager
01-05-17, 08:37
Fritz 7390

deniSun
01-05-17, 18:45
Και πριν από λίγο που άλλαζα τους κανόνες του qos μου και έκανα δοκιμές με iso dw και torrent,
πάλι δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Ravager
11-05-17, 03:11
Τελικά σήμερα κατάφερα και πήρα το royter από τον ΟΤΕ. Μου δώσανε ένα Speedport Entry 2.
Τα νέα είναι ότι το πρόβλημα λύθηκε. Μονο του το Speedport δουλεύει άψογα χωρίς πρόβλημα, και στο maximum της ταχύτητας. Στα θετικά είναι ότι κλειδώνει γύρω στα 600 k πάνω από το fritz. To fritz κλείδωνε στα max στο 9,4 και αυτό κλειδώνει στα 10. Δοκίμασα σαν modem το Speedport και bridge το fritz άλλα έχω πάλι τα ίδια προβλήματα.

deniSun
11-05-17, 10:33
Τελικά σήμερα κατάφερα και πήρα το royter από τον ΟΤΕ. Μου δώσανε ένα Speedport Entry 2.
Τα νέα είναι ότι το πρόβλημα λύθηκε. Μονο του το Speedport δουλεύει άψογα χωρίς πρόβλημα, και στο maximum της ταχύτητας. Στα θετικά είναι ότι κλειδώνει γύρω στα 600 k πάνω από το fritz. To fritz κλείδωνε στα max στο 9,4 και αυτό κλειδώνει στα 10. Δοκίμασα σαν modem το Speedport και bridge το fritz άλλα έχω πάλι τα ίδια προβλήματα.

Αυτό που λες δεν στέκει.

jkoukos
11-05-17, 13:31
Όσα Fritz έχουν περάσει από τα χέρια μου, όλα συγχρόνιζαν λιγότερο από άλλα στην ίδια γραμμή αλλά ήταν βράχος σταθερότητας δουλεύοντας αδιαλείπτως για πολύ καιρό και μόνο σε διακοπή της τροφοδοσίας σταματούσαν.

Τι πρόβλημα έχεις βάζοντας σε Bridge το Speedport;
Αν πρόκειται για το ip6v, έχεις κάνει σωστές ρυθμίσεις (https://www.adslgr.com/forum/threads/991155-%CE%A1%CF%85%CE%B8%CE%BC%CE%AF%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B7%CF%82-ipv6?p=6170929#post6170929) στο Fritz;

Ravager
11-05-17, 18:03
Αν διαβάσεις παραπάνω. O λόγος που το άλλαξα είναι ότι στο maximum download της γραμμής συνέχεια έπεφτε. Και όχι η dsl άλλα το ppp

@ ADSLgr.com All rights reserved.