PDA

Επιστροφή στο Forum : Otenet & ΚΟΦΤΕΣ - Α Π Ο Δ Ε Ι Ξ Η !!



anyidea
17-05-07, 20:38
Η απόδειξη ότι η OTEnet βάζει κόφτες είναι εδώ εξαιτίας μιας συγκυρίας!!

Είχα πάρει πακέτο conn-x 1024 και χτες 16/5/07 ζήτησα αναβάθμιση σε 2048.
Σήμερα 17/5/07 πρόσεξα ότι ενώ δεν έχει γίνει η αναβάθμιση γραμμής η Οτενετ με έχει ήδη αναβαθμίσει σε 2048. Οπότε κατεβάζω σταθερά από ftp τέρμα τα γκάζια 114 (ADSL απλό σε SIEMENS1) αντί 95-107 (σκαμπανεβάσματα με μέσο όρο 100) που είχα μέχρι τώρα.

Ιδού:
1. Είμαι ακόμα σε 1024 (1088 λόγω SIEMENS 1 DSLAM)
ZyXEL.jpg (http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=17550&stc=1&d=1179423075)


2. Στην Οτενέτ από χθες είμαι σε ταχύτητα S3 (-> 2048)

OTEnetSelfCare.jpg (http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=17551&stc=1&d=1179423075)


3. Iso download από otenet server μόλις άρχισε:

ftp_start.jpg (http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=17552&stc=1&d=1179423075)


4. Το ίδιο Iso λίγα λεπτά αργότερα.

ftp_later.jpg (http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=17553&stc=1&d=1179423075)


Όσοι βρίσκεται σε μια τέτοια συγκυρία δοκιμάστε το!!

Δυστυχώς δεν έχω screen shot πριν από την αναβάθμιση της οτενετ για να φαίνονται τα σκαμπανεβάσματα...

Συμπέρασμα: Η ΟΤΕΝΕΤ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ και όχι ο OTE (με τα πιτόγυρα DSLAM) του ευθύνεται

Doxaios
17-05-07, 20:42
Δεν φαίνονται οι φωτό.

anyidea
17-05-07, 20:44
Τι κάνω λάθος. Κόλλησα. Δεν μπορώ να το διορθώσω. :oops:
Έτσι μου τις έβαλε

[ΟΥΡΛ="http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=17550&stc=1&d=1179423075"]ZyXEL.jpg[/ΟΥΡΛ]

Εγώ έκανα τα URL ΟΥΡΛ για να φανεί

anyidea
17-05-07, 20:57
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΣΒΗΣΤΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ

Υπάρχει νέο θέμα με τον ίδιο τίτλο λόγω λάθους μου στο οποίο όμως φαίνονται κανονικά τα συνημμένα

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=98961

Edit: Το παραπάνω έγινε merge εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=81316&page=4

sdikr
17-05-07, 20:58
Οι συμπτώσεις μπορεί να είναι πολλές όπως πχ και το να φιάξαν το πρόβλημα που είχαν ;)

stmour
02-06-07, 09:28
Λοιπόν για να μη μπερδεύεστε. Εγώ είμαι Πετρούπολη. Εϊχα forthnet μεχρι πριν λίγες μέρες. Τον τελευταίο μήνα παρατηρούσα το πρόβλημα κοψίματος της γραμμής μετά το μεσημέρι. Τώρα έχω conn-x. Το ίδοο πρόβλημα παρουσιάζεται και πάλι. Για να καταλάβετε το πρόβλημα είναι στα πακέτα. Έχουν γίνει και ανάλογα νήματα στο παρελθόν. Δηλαδή ο πρωί έχω 600 πακέτα το δευτερόλεπτο και το βράδυ 30!!!
Αυτό σημάινει ότι επηρεάζονται τα ΤΟΡΡΕΝΤΣ και το ONLINE GAMING καθώς και το VoIP. Αν πάτε να κατεβάσετε ένα αρχείο από το ftp του οτε και έιναι η μοναδική σας σύνδεση εκείνη τη στιγμή (δηλαδή δε καταναλώνεται αλλα πακέτα) το πιθανότερο είναι ότι η σύνδεσή σας θαείναι ικανοποιητική σε dl. Αυτό τουλάχιστον συμβαίνει αποδεδειγμένα (με τα πακέτα) σε μενα. :evil:

manoulamou
02-06-07, 10:33
Για τους κοφτες ιδιως στην ΟΤΕνετ εχει γινει επανειλημμενα συζητηση πχ δειτε κι εδω: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=86998 ;)
Επισης για Αλόγιστη χρήση INTERNET (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=95332)

frap
02-06-07, 13:37
Η απόδειξη ότι η OTEnet βάζει κόφτες είναι εδώ εξαιτίας μιας συγκυρίας!!

Είχα πάρει πακέτο conn-x 1024 και χτες 16/5/07 ζήτησα αναβάθμιση σε 2048.
Σήμερα 17/5/07 πρόσεξα ότι ενώ δεν έχει γίνει η αναβάθμιση γραμμής η Οτενετ με έχει ήδη αναβαθμίσει σε 2048. Οπότε κατεβάζω σταθερά από ftp τέρμα τα γκάζια 114 (ADSL απλό σε SIEMENS1) αντί 95-107 (σκαμπανεβάσματα με μέσο όρο 100) που είχα μέχρι τώρα.


Να με συμπαθάς, αλλά η ΟΤΕΝΕΤ σου πούλησε συνδρομή 1024 και το modem σου συγχρόνιζε στα 1088. Τώρα που η ΟΤΕΝΕΤ σου πουλά 2048 και το modem εξακολουθεί να είναι στα 1088 κέρδισες 8ΚΒ/s παραπάνω.

Τι είναι αυτό που σου πούλησε η ΟΤΕΝΕΤ και δε στο έδωσε; (με κόφτες ή όχι...)

-Κ.

anyidea
02-06-07, 21:45
Καλά δεν το συνεχίζω το θέμα γιατί θα μιλάω (...γράφω) με τις ώρες και βαριέμαι. Άλλωστε δεν μπορείς να πείσεις κάποιον που δεν θέλει να πειστεί. Συμπληρωματικά όμως θα πω τα εξής:

1) Κατέβαζα με μέσο όρο 100 με max 102. Το 114 σταθερό δεν δικαιολογείται μόνο από το 1088.
2) 1088 είχα και με την forthnet μέχρι τον Φλεβάρη και κατέβαζα με 115 σταθερά. (Χωρίς να έχω αλλάξει - ξαναστήσει τίποτα. Ίδιος router, ίδιo OS. Μη μου πείτε οτι πιτάρισε το DSLAM μετά το φλεβάρη!!)
3) Τώρα που με έχουν ενεργοποιήσει και συγχρονίζω στα 2048 (παρόλο που νομίζω ότι ανήκω ακόμα σε SIEMENS 1 - πάντως είμαι ακόμα σε ADSL 1) κατεβάζοντας το ίδιο αρχείο iso από ftp οτενετ ενώ ξεκινάει με 213 σταθερά σε λίγο πέφτει στα 197 έως 202 κυμαινόμενα με μέσο όρο 200. Γιατί αφού έχω 2048;

Και ξαναρωτώ: Αν αυτό δεν είναι κόφτης τότε τι είναι;

Γιατί καλά με τα 1024 που θεωρητικά αναμένεις 128 πρακτικά λόγω overheads λίγο παρακάτω (114-115) οπότε είναι δυσδιάκριτα τα όρια με το 100 του κόφτη. Τώρα με 2048 που θεωρητικά κατεβάζεις με 256 (και πρακτικά θα έπρεπε να κατεβάζεις με 228-230) το 200 δεν είναι ευδιάκριτη διαφορά με το 230; Αυτά τα 30 δεν τα πληρώνω;

Και μην μου πείτε πως κάνω έτσι. Άλλο το ότι ίσως είμαι υπερβολικός και άλλο το ότι έχω δίκιο.

Doxaios
02-06-07, 23:32
Είσαι ελάχιστα υπερβολικός(και το λέει ποιος εγώ...).Να έχεις 768άρα και να κατεβάζεις με 20, να έχεις 1024 και να κατεβάζεις με 40 να έχεις 2048 και να κατεβάζεις με 100 ναι. Αλλά να έχεις 2048 να κατεβάζεις με 200 και να λέμε οτι έχει κόφτη ε δεν είναι νορμάλ αυτό που λές. Μακάρι οι κόφτες που λέμε(και πιστεύουμε οτι έχουν) να ήταν τέτοιοι. Αν δεις τα μηνύματα των τελευταίων 8 μηνών τα προβλήματα που έχουμε είναι τεράστια και όχι της τάξης που αναφέρεσαι που στο κάτω κάτω μπορούν για τέτοιου μεγέθους "απόκλιση" να πουν/βρούν μια δικαιολογία. Αλλά στους φίλους που έχουν τις ταχύτητες του παραπάνω παραδείγματος μου τί να πούνε? Πίταρε το dslam και κατεβάζεις με 20κβ ταχύτητα? Σαφώς και πληρώνεις μέχρι και το τελευταίο κβ της θεωρητικής ταχύτητας αλλά με την ταχύτητα που αναφέρεις όχι μόνο είσαι κατα πολύ άνω του μετρίου αλλά είσαι κοντά στο τέλειο

sa1901
03-06-07, 06:03
Είσαι ελάχιστα υπερβολικός(και το λέει ποιος εγώ...).Να έχεις 768άρα και να κατεβάζεις με 20, να έχεις 1024 και να κατεβάζεις με 40 να έχεις 2048 και να κατεβάζεις με 100 ναι. Αλλά να έχεις 2048 να κατεβάζεις με 200 και να λέμε οτι έχει κόφτη ε δεν είναι νορμάλ αυτό που λές. Μακάρι οι κόφτες που λέμε(και πιστεύουμε οτι έχουν) να ήταν τέτοιοι. Αν δεις τα μηνύματα των τελευταίων 8 μηνών τα προβλήματα που έχουμε είναι τεράστια και όχι της τάξης που αναφέρεσαι που στο κάτω κάτω μπορούν για τέτοιου μεγέθους "απόκλιση" να πουν/βρούν μια δικαιολογία. Αλλά στους φίλους που έχουν τις ταχύτητες του παραπάνω παραδείγματος μου τί να πούνε? Πίταρε το dslam και κατεβάζεις με 20κβ ταχύτητα? Σαφώς και πληρώνεις μέχρι και το τελευταίο κβ της θεωρητικής ταχύτητας αλλά με την ταχύτητα που αναφέρεις όχι μόνο είσαι κατα πολύ άνω του μετρίου αλλά είσαι κοντά στο τέλειο
Πες τα γιατί, θα μας τρελάνουν εδώ πέρα.

anon
03-06-07, 09:10
Ακόμη και να υπάρχει κόφτης, ειναι στο όριο της θεωρητικής ταχύτητας. Εαν το DSLAM Siemens μπορεί να συγχρονίζει λίγο παραπάνω δεν σημαίνει ότι και ο πάροχος θα δίνει χωρίς έλεγχο (διαφορετικά θα αγόραζες ΑΡΥΣ ΟΤΕ 2048 και απο τον πάροχο μια 768 και θαπρεπε να κατεβάζεις με 2048+). Δεν ειναι έτσι τα πράγματα.... Εισαι τυχερός, είσαι στο τέλειο και κλαίγεσαι!!! Εδώ άλλοι δεν πιάνουν, με οποιοδήποτε πάροχο, σε καμμιά ώρα της ημέρας, πάνω απο το 1/3 !!!

Οσο για τα 256 για την 2048 δεν μπορώ να καταλάβω τον συλλογισμό σου. Δεν πάει ακριβώς διαίρεση με το 8, και δεν μετράς σωστά τα overheads. Διάβασε τα σχετικά howto για το πόσο θάπρεπε να περιμένεις. Ενας απλός κανόνας ειναι η διαίρεση με το 10 και όχι με το 8, για να κάνεις τα bps bytes.

Doxaios
03-06-07, 10:07
Ναι εντάξει αλλά παρόλα αυτά συμφωνώ με τον φίλο στο οτι από τη στιγμή που η οτε/οτενετ δεν μας λέει οτι επειδή δεν έχετε την ταχύτητα που θα έπρεπε σας κόβω 3 ευρώ από τον λογαριασμό αλλά τα παίρνει μέχρι τελευταίου λεπτού ,δεν πάει να πεί οτι θα καθόμαστε και θα κοιτάμε σαν χάνοι. Και σχεδόν τέλεια να ήταν σε όλη την Ελλάδα οι ταχύτητες εμείς πρέπει να ζητάμε το απόλυτο τέλειο γιατί το πληρώνουμε και είναι υποχρεωμένοι αυτοί και όχι εμείς. Η διαίρεση με το δέκα που λές είναι ο καλύτερος τρόπος για να δείς την ταχύτητα σου το πιστεύω και εγώ.

gerry124
03-06-07, 16:36
Εγω τι να πω που με on dsl kit, sagem 800 fast στο Πειραιά ,και στα 2048 κατεβάζω σε p2p απο σχεδόν 30 kbps σε 1500 το πολύ!!!. Να αρχιζώ να ουρλιάζω?

no_logo
03-06-07, 17:01
Εγω τι να πω που με on dsl kit, sagem 800 fast στο Πειραιά ,και στα 2048 κατεβάζω σε p2p απο σχεδόν 30 kbps σε 1500 το πολύ!!!. Να αρχιζώ να ουρλιάζω?


πριν αρχίσεις να ουρλιάζεις καλά θα κάνεις να διαβάσεις αυτό εδώ το κείμενο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31796).

anyidea
03-06-07, 21:49
Συμφωνώ απόλυτα. Δεν λέω ότι έχω πρόβλημα. ΟΚ με ενοχλεί πιο πολύ το σκαμπανέβασμα και όχι το 200. Δεν τα έγραψα όλα αυτά για να φωνάξω για πρόβλημα ταχύτητας. Τα έγραψα προσπαθώντας να αποδείξω ότι υπάρχουν κόφτες. Τελεία και παύλα. Και δεν λέω δεν θα έπρεπε να υπάρχουν κόφτες. Λέω ότι θα έπρεπε να ήταν ρυθμισμένοι λίγο ψηλότερα όπως τους έχουν οι άλλοι ISP.

================ Ρ2Ρ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ==================
Καλά για τα p2p που δεν τα χρησιμοποιώ ιδιαίτερα (μία φορά το μήνα και πολύ λέω) έχω υποψίες ότι με κάποιο τρόπο πιθανόν αυτόματα πέφτει η ταχύτητα όταν δεν κάνεις "fair-usage". Πριν πείτε τι μ@λκς μας λες, επειδή ακριβώς δεν τα πολυχρησιμοποιώ όταν θελήσω να κατεβάσω κάτι πιάνω σχεδόν πάντα max ταχύτητες σχεδόν αμέσως (μtorrent). Έλα όμως που δύο φορές που μου χρειάστηκε να κατεβάσω κάτι μεγάλο άρχισα να έχω προβλήματα μετά από κάποιες αρκετές ώρες.

Συγκεκριμένα. Όταν βγήκε το debian 4.0r0 είπα να κατεβάσω και τα 3 DVD μέσα από p2p. (Τα ήθελα για εγκατάσταση σε υπολογιστές 3 γνωστών με dialup που δεν μπορούσαν να δουλέψουν με netinstall). Από seeds βέβαια δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα (πάνω από 800 από ότι θυμάμαι).
Λοιπόν ξεκίνησα με full ταχύτητα (περίπου 97 - σε 1024 γραμμή τότε). Κατέβηκε το πρώτο DVD "αέρα" (γύρω στις 10 ώρες έκανε). Το δεύτερο DVD ξεκίνησε με σχεδόν full ταχύτητες και σταδιακά έπεσε στα 80. Ενώ το τρίτο ξεκίνησε από τα 80 και τελείωσε στα 60. Σημειωτέων ότι τα seeds σε όλα τα DVD ήταν πολλά. Μόλις έπεσα στα 80 αλλά και στα 60 έκανα reboot το ρούτερ φοβούμενος μήπως μπλόκαρε από τις συνδέσεις μετά από τόσες ώρες. Στο DSLAM πιάνω πάντα full ταχύτητες σε ftp από τότε που έβαλα adsl και είχα φόρθνετ έως τώρα που έχω οτενέτ ανεξαρτήτως ημέρας και ώρας. (ναι είμαι από τους τυχερούς-ίσως λόγω περιοχής και isdn)

Άρα στην περίπτωση την παραπάνω που μέσα σύντομο χρονικό διάστημα κατέβασα 13G παρατήρησα μια σαφή ανεξήγητη σταδιακή επιδείνωση της ταχύτητας από 100 σε 60. Βέβαια τώρα (χθες συγκεκριμένα που ξαναδοκίμασα να κατεβάσω κάτι που ήθελα) πάει πάλι σφαίρα.

Δεν έχω πολλά στοιχεία για να το αποδείξω αυτό. ( Μπορεί να είναι και φαντασία μου πλανεύτρα όλα αυτά αλλά όπως είπα μου έχει ξανατύχει αυτό). Δεν χρησιμοποιώ συχνά p2p (προτιμώ rapidshare όπου και κατεβάζω σφαίρα με 200) οπότε δεν με νοιάζει να το ψάξω περισσότερο.

Αλλά νομίζω πως κάτι βρωμάει εδώ. Ίσως να βρίσκεται σε δοκιμαστικό στάδιο αυτός ο p2p-κόφτης και να μην τους αγγίζει όλους. Ίσως να έτυχε μια διαβολική συγκυρία. Πάντως θα πρέπει να συμφωνήσετε ότι αν μη τι άλλο αυτή είναι μια παράξενη συμπεριφορά (αφού όταν ξεπέρασα προφανώς κάποιο fair-usage όριο εκδηλώθηκε ενώ γενικά δεν έχω πρόβλημα στα p2p όποτε τα χρησιμοποιώ).

DrDSL
04-06-07, 02:12
Καλά για τα p2p που δεν τα χρησιμοποιώ ιδιαίτερα (μία φορά το μήνα και πολύ λέω) έχω υποψίες ότι με κάποιο τρόπο πιθανόν αυτόματα πέφτει η ταχύτητα όταν δεν κάνεις "fair-usage".
Στο eΜule απ' όσο γνωρίζω συμβαίνει αυτό που αναφέρεις. Δηλαδή όταν το εγκαθιστάς για πρώτη φορά ξεκινά ένας μετρητής που μετράει το λόγο upload/download και διαμορφώνει την ταχύτητα ανάλογα, επιβραβεύοντας αυτούς που δίνουν περισσότερο. Να μην ξεχνάμε ότι υγιές P2P σημαίνει P<--->P και όχι P>--->P ;)

anon
04-06-07, 09:44
Oπως προαναφέρθηκε, στα π2π παίζει ένα σενάριο ότι πρέπει να δίνεις για να παίρνεις. Οι κόφτες ταχύτητας εν προκειμένω ειναι στο δίκτυο π2π που χρησιμοποιείς και όχι απαραίτητα στο δίκτυο του παρόχου ( χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχει και στον πάροχο). Τα π2π ειναι ο πιο αναξιόπιστος τρόπος για την μέτρηση της ταχύτητας. Ο Wantilles έχει έναν πολύ καλό οδηγό για την μέτρηση ταχύτητας της γραμμής. Κάντε ένα κόπο και διαβάστε λίγο, ψάξτε λιγάκι παραπάνω...

anyidea
04-06-07, 21:25
Εννοείται ότι δίνω. Αφού ανέφερα ότι έχω το μΤorrent στις default ρυθμίσεις. (Upload στο 22). Εκτός και αν το 1:4 ratio (1024/256 είχα) ήταν άσχημο στην περίπτωση του debian γιατί αλλού (σε μικρότερα download με πολλά seeds) όπως είπα σπάνια έχω πρόβλημα.

Doxaios
05-06-07, 21:03
Εγώ δεν μπορώ να μιλήσω με ασφάλεια για κόφτες πάντως αυτό που είναι σίγουρο είναι οτι τα Σ/Κ οι ταχύτητες πέφτουν στο 1/3 με 1/4 της κανονικής. Αυτό μπορεί να οφείλεται σε δύο λόγους
α) στον προφανή και απολύτως κατανοητό οτι δηλαδή πιτάρουν όλα τα dslam από τον κόσμο ή
β) τα Σ/Κ επειδή υπολειτουργούν οι isps να βάζουν κόφτη για να αποφύγουν προβλήματα στο δίκτυο.Αυτό εάν ισχύει το αποδίδω οτι ακόμα και στις πλέον περίεργες ώρες δεν βελτιώνεται καθόλου η ταχύτητα.
Ότι και να πούμε όμως δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι το πώς από την στιγμή που ο οτε δεν βελτιώνει τις υποδομές του και οι εταιρείες πιά μοιράζουν τα ΜΒ σαν στραγάλια χωρίς όμως πραγματικό αντίκρυσμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.