PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατί αργει τόσο πολύ να συνδεθεί;



Aristarhos
29-04-17, 21:36
Έχω Speedport 2
Από τη στιγμή που θα το ανοίξω μέχρι να πάρει IP περνάνε 2':45'' ενώ με Forthnet συνδεόμουν σε λιγότερο από 2 λεπτα.
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί κάνει τόση ώρα να συγχρονίσει η γραμμή και να πάρει IP?

sweet dreams
29-04-17, 21:45
Σε μένα με κλείσιμο και άνοιγμα από το ρεύμα κάνει 01:45.

deniSun
29-04-17, 22:59
Έχω Speedport 2
Από τη στιγμή που θα το ανοίξω μέχρι να πάρει IP περνάνε 2':45'' ενώ με Forthnet συνδεόμουν σε λιγότερο από 2 λεπτα.
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί κάνει τόση ώρα να συγχρονίσει η γραμμή και να πάρει IP?

Δοκίμασες να ορίσεις στο modulation μόνο vdsl ή adsl ανάλογα με το τι είσαι και αντίστοιχα το κατάλληλο profile.

Aristarhos
30-04-17, 09:14
Δοκίμασες να ορίσεις στο modulation μόνο vdsl ή adsl ανάλογα με το τι είσαι και αντίστοιχα το κατάλληλο profile.

Έχω ADSL 24άρα που συγχρονίζει στα 14. Με Forthnet συγχρόνιζα στα 19 στην ίδια γραμμή ΟΤΕ.
Στο Modulation ήταν τσεκαρισμένα αυτά:
Modulation Type Selection
ADSL_G.dmt (G.992.1) NAI
ADSL_G.dmt.bis (G.992.3) NAI
ADSL_2plus (G.992.5) NAI
ADSL_G.lite (G.992.2) NAI
ADSL_re-adsl (Annex L) NAI
ADSL_ANSI_T1.413 (ANSI T1.413) NAI
ADSL_G.dmt.bis_AnnexM(G.992.3) OXI
ADSL_2plus_AnnexM (G.992.5) OXI
VDSL2 (G.993.2) NAI

Τσέκαρα μόνο ADSL_2plus (G.992.5) αλλά και πάλι από το ρεύμα (ΟΝ) μέχρι την IP έκανε 2,5 λεπτά.
Δεν έχω ούτε VoIP τηλέφωνο. Μήπως μπορώ να το ρυθμίσω να μην ψάχνει τηλεφωνία στην εκκίνηση;
182813

sweet dreams
30-04-17, 10:18
Kατά πάσα πιθανότητα στην Forthnet είχες SNR Margin 6 και τώρα έχεις 8, κάτι άλλο, στην Forthnet ήσουν σε FastPath;;
Επίσης επειδή σε έχουν βάλει σε FastPath φαίνεται ότι σου έχουν κλειδώσει την γραμμή στην συγκεκριμένη ταχύτητα, αν μετά από επανεκκινήσεις βλέπεις πάντα τον ίδιο συγχρονισμό είσαι σε κλειδωμένο προφίλ.

Ερώτηση κρίσεως, γιατί τόσο άγχος με τον χρόνο σύνδεσης του ρούτερ;;

Aristarhos
30-04-17, 11:08
Kατά πάσα πιθανότητα στην Forthnet είχες SNR Margin 6 και τώρα έχεις 8, κάτι άλλο, στην Forthnet ήσουν σε FastPath;;
Επίσης επειδή σε έχουν βάλει σε FastPath φαίνεται ότι σου έχουν κλειδώσει την γραμμή στην συγκεκριμένη ταχύτητα, αν μετά από επανεκκινήσεις βλέπεις πάντα τον ίδιο συγχρονισμό είσαι σε κλειδωμένο προφίλ.

Ερώτηση κρίσεως, γιατί τόσο άγχος με τον χρόνο σύνδεσης του ρούτερ;;

Είμαι σε fastpath τώρα στον ΟΤΕ γιατί με tracert βλέπω κάτω από 10ms. Στη Forthnet δεν ξέρω για fastpath αλλά σίγουρα είχα snr 6.
Αλλά επειδή δεν με ενδιαφέρει το Gaming θα προτιμούσα λίγη ταχύτητα παραπάνω έστω και με αστάθεια γραμμής.
Η ταχύτητα είναι πάντα στα 14Μ εδώ και μήνες. Μόνο μία μέρα κλείδωσε στα 18Μ και την επόμενη πάλι στα 14.
Ο ΟΤΕ με SNR 8 με «ρίχνει» σε σχέση με άλλους στην πολυκατοικία με WIND, FORTHNET που μου κόβουν ταχύτητα.
Ο προβληματισμός μου είναι πως με FORTHNET ήμουν πιο γρήγορος και σε ταχύτητα και σε χρόνο σύνδεσης και πλήρωνα λιγότερα.
Το ρούτερ το έχω σβηστό όταν δεν είμαι στο ίντερνετ και μου κακοφαίνεται όταν κάνει τόση ώρα να συνδεθεί.
Με ένα αρχαίο router SIEMENS κατέβασα το SNR στο 6 αλλά και πάλι δεν πήγα πάνω από 16M.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και τις απαντήσεις σου.

sweet dreams
30-04-17, 11:18
Aφού δεν σε ενδιαφέρει το Gaming πάρε τηλέφωνο να σε βάλουν σε interleaved, θα κερδίσεις λίγο ταχύτητα, επίσης καλό θα ήταν να κάνεις και έναν έλεγχο (https://www.adslgr.com/forum/threads/840836-%CE%91%CE%BD%CE%AD%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%B2%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B1?p=5507825#post5507825)στην εσωτερική σου εγκατάσταση, με το Downstream Attenuation που έχεις θα μπορούσες και παραπάνω εκτός και αν υπάρχει γενικό θέμα με την περιοχή (παλιά καλωδίωση, υπερφορτωμένες γραμμές, κ.λ.π.).

deniSun
30-04-17, 16:40
Είμαι σε fastpath τώρα στον ΟΤΕ γιατί με tracert βλέπω κάτω από 10ms. Στη Forthnet δεν ξέρω για fastpath αλλά σίγουρα είχα snr 6.
Αλλά επειδή δεν με ενδιαφέρει το Gaming θα προτιμούσα λίγη ταχύτητα παραπάνω έστω και με αστάθεια γραμμής.
Η ταχύτητα είναι πάντα στα 14Μ εδώ και μήνες. Μόνο μία μέρα κλείδωσε στα 18Μ και την επόμενη πάλι στα 14.
Ο ΟΤΕ με SNR 8 με «ρίχνει» σε σχέση με άλλους στην πολυκατοικία με WIND, FORTHNET που μου κόβουν ταχύτητα.
Ο προβληματισμός μου είναι πως με FORTHNET ήμουν πιο γρήγορος και σε ταχύτητα και σε χρόνο σύνδεσης και πλήρωνα λιγότερα.
Το ρούτερ το έχω σβηστό όταν δεν είμαι στο ίντερνετ και μου κακοφαίνεται όταν κάνει τόση ώρα να συνδεθεί.
Με ένα αρχαίο router SIEMENS κατέβασα το SNR στο 6 αλλά και πάλι δεν πήγα πάνω από 16M.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και τις απαντήσεις σου.

Το παιχνίδι που κάνουν οι εναλλακτικοί με το χαμηλότερο snr (6) είναι γνωστό.
Ο ΟΤΕ κρατάει υψηλότερα το snr για λόγους ευστάθειας.
Επίσης...
Με τα έργα που γίνονται με τις νέες καμπίνες, όπως και με την έλευση γενικά των vdsl ο ΟΤΕ έχει ρίξει τον χρονισμό ~-2Μ έως και 4Μ σε κάθε περίπτωση.

Aristarhos
01-05-17, 17:12
Το ξέρω. Για όλα αυτά μετάνιωσα που έφυγα από Forthnet.

deniSun
01-05-17, 18:38
Το ξέρω. Για όλα αυτά μετάνιωσα που έφυγα από Forthnet.

Εγώ πάλι... ποτέ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.