PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάθος μεικτονόμηση και καταγγελία



DRAKOS70
18-05-07, 10:16
Παιδιά εγώ απο χθές το πρωί αντιμετωπίζω χοντρό πρόβλημα και θέλω την βοήθεια σας.
Χθές λοιπόν γύρω στις 11:30 το πρωί ήρθαν και έσκαψαν ακριβώς έξω απο την πολυκατοικία που μένω κάποιοι κύριοι που δήλωσαν τεχνικοί του ΟΤΕ. Μετά μπήκαν σαν κύριοι στην πολυκατοικία, άνοιξαν το box και είπαν στους ένοικους, όταν ρωτήθηκαν τί ακριβώς κάνουν, να μην ανυσυχούν και οτι απλά για μια μόνο ώρα δεν θα έχουν τηλέφωνο. Γυρνώντας από τη δουλειά μου με έκπληξη διαπίστωσα ότι δεν είχα Internet το router μου δεν έβλεπε dsl γραμμή, και το χειρότερο απο όλα οτι το τηλέφωνό μου δεν καλούσε στο σπίτι μου αλλά στο σπίτι κάποιου άλλου που μένει ακριβώς πάνω από εμένα....Με λίγα λόγια αυτή τη στιγμή το τηλέφωνο μου το έχει ο Κύριος του 4ου ορόφου και εγώ όπως καταλαβαίνετε έχω το δικό του>>>Μπάχαλο>>
Πήρα την Tellas τηλέφωνο η οποία αποποιείται των ευθυνών και τα ρίχνει στον ΟΤΕ. Πείτε μου σας παρακαλώ τι πρέπει να κάνω και προς τα που νακινηθώ γιατί το θεωρώ απαράδεκτο αυτό που συμβαίνει..Έχουν δικαίωμα οι κύριοι (τεχνικοί) να επέμβουν στο box της πολυκατοικίας και να αλλάζουν για την πλάκα τους τις γραμμές???
Είναι νόμιμο αυτό??Θέλω να κάνω καταγγελία πρός πάσα κατεύθυνση. Το νούμερο του τηλεφώνου μου αυτή τη στιγμή το έχει κάποιος άλλος..Μπορώ να τους κάνω καταγγελία?? Θα εκτιμούσα την όποια βοήθειά σας.

vagdsl
18-05-07, 13:52
Βοήθεια για καταγγελίες. αποζημιώσεις κτλ. και γενικά νομική υποστήριξη δεν μπορώ να δώσω αλλά μιά γρήγορη λύση είναι αυτή:

Αγόρασε από ένα κατάστημα ηλεκτρονικών μία γεννήτρια ακουστικού σήματος και τον ανιχνευτή της.
Φτηνό είναι 10-15 ευρώ. Δες εδώ (http://www.central-telecom.gr/pdf/gen.pdf).

Βάλε την γεννήτρια στην πρίζα τηλεφώνου που δούλευε και βρες με τον ανιχνευτή το ζευγάρι στον κατανεμητή της πολυκατοικίας που αντιστοιχεί στην πρίζα σου.

Κάνε το ίδιο με τον κύριο του 4ου. (Εδώ μπορεί να έχεις κάποιο πρόβλημα, ελπίζω να έχετε καλές σχέσεις).

Άλλαξε μεταξύ τους τα σύρματα και λογικά είσαι έτοιμος.

Αν πάρεις ηλεκτρολόγο θα σου κοστίσει πολύ παραπάνω. Αν πας μέσω ΟΤΕ (αυτός είναι ο ιδιοκτήτης και διαχειριστής του τοπικού βρόχου, δλδ. των συρμάτων) θα είναι τσάμπα αλλά θα βρεις άκρη από Δευτέρα.

DRAKOS70
18-05-07, 14:09
Βοήθεια για καταγγελίες. αποζημιώσεις κτλ. και γενικά νομική υποστήριξη δεν μπορώ να δώσω αλλά μιά γρήγορη λύση είναι αυτή:

Αγόρασε από ένα κατάστημα ηλεκτρονικών μία γεννήτρια ακουστικού σήματος και τον ανιχνευτή της.
Φτηνό είναι 10-15 ευρώ. Δες εδώ (http://www.central-telecom.gr/pdf/gen.pdf).

Βάλε την γεννήτρια στην πρίζα τηλεφώνου που δούλευε και βρες με τον ανιχνευτή το ζευγάρι στον κατανεμητή της πολυκατοικίας που αντιστοιχεί στην πρίζα σου.

Κάνε το ίδιο με τον κύριο του 4ου. (Εδώ μπορεί να έχεις κάποιο πρόβλημα, ελπίζω να έχετε καλές σχέσεις).

Άλλαξε μεταξύ τους τα σύρματα και λογικά είσαι έτοιμος.

Αν πάρεις ηλεκτρολόγο θα σου κοστίσει πολύ παραπάνω. Αν πας μέσω ΟΤΕ (αυτός είναι ο ιδιοκτήτης και διαχειριστής του τοπικού βρόχου, δλδ. των συρμάτων) θα είναι τσάμπα αλλά θα βρεις άκρη από Δευτέρα.


Καταρχήν φίλε μου σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου. Μια απορία έχω μόνο. Ο κύριος του 4ου ορόφου δυστηχώς λείπει. Άρα δεν μπορώ να κάνω τίποτα??με τον ανιχνευτή που μου αναφέρεις??Αν φέρω ηλεκτρολόγο θα γίνει δουλειά? Και κάτι τελευταίο..η Tellas δεν πρέπει κανονικά να στείλει τεχνικό δικό της να αποκαταστήσει το πρόβλημα??
Αν μου απαντούσες θα το εκτιμούσα πολύ. Είμαι πολύ απελπισμένος. Πήρα ΟΤΕ και ΤΕΛΛΑΣ και με γράφουν κανονικά αλλά δεν θα τους κάνω την χάρη..Ξένα γ....ια δικά μας βάσανα...

XPHSTOS29
18-05-07, 14:24
Παρε μια συσκευη (με αναγνωριση) και κατεβα στον κατανεμητη.
Στην αναγκη (για να μην κοψεις τα καλωδια της συσκευης σου ) παρε και μια μπριζα με δυο καλωδια.
Καλεσε απο το κινητο σου στο τηλεφωνο σου.
Βαλε τα καλωδια της συσκευης σε διαφορα ζευγη μεχρι να δεις την κληση σου.
Τα καλωδια που ερχονται ειναι η γραμμη σου και αυτα που φευγουν ειναι που πανε στο σπιτι του γειτονα.
Κανε το ιδιο με το τηλεφωνο του γειτονα .(κανε μια αναπαντητη στο κινητο για να δεις το νουμερο)
Αλλαξε τα καλωδια μεταξυ τους και εισαι ενταξη.

supermario
18-05-07, 14:37
Οι τυποι που εσκαβαν ηταν σιγουρα απο τον οτε;; Ειδες καποιο οχημα που να γραφει οτε, εκει τριγυρω;;

vagdsl
18-05-07, 14:55
Δεν ξέρω πως είναι ο κατανεμητής της πολυκατοικίας για να σου πω λεπτομέρειες, αν μπορείς ανέβασε μία φωτογραφία ή στείλε PM.

Η γεννήτρια μας βοηθάει να αντιστοιχίσουμε τα άκρα, εφόσον δεν έχεις άκρο στον 4ο δεν μπορείς να βρεις το αντίστοιχο στον κατανεμητή. Πάρε όμως την γενννήτρια για να βρεις τουλάχιστον το δικό σου.

Είπαμε πως ιδιοκτήτης και διαχειριστής του βρόχου είναι ο ΟΤΕ, αυτός είναι υπεύθυνος για βλάβες, συνδέσεις κτλ.
---------------------------------------
Μία λίγο (μπορεί και πολύ) τολμηρή λύση είναι η ακόλουθη:

Πήγαινε στην εξώπορτα του 4ου και πάρε από το κινητό σου το τηλέφωνο που είχες (το zisto). Αν το ακούσεις να κτυπάει είσαι σε καλό δρόμο. Bάλε ένα άτομo να κάθεται απέξω να ακούει.

Πήγαινε στον κατανεμητή και άρχισε να βραχυκυκλώνεις με ένα συρματάκι (και να το βγάζεις αμέσως) ένα-ένα τα ζευγάρια του κατανεμητή. Σε αυτό που θα σταματήσει να κτυπάει σημαίνει πως το βρήκες!!!

Άλλαξε τα ζευγάρια και λογικά είσαι εντάξει. Αν ξέρεις το original τηλέφωνο του 4ου πάρτο και επιβεβαίωσε πως το ακούς να κτυπάει ώστε να μην αφήσεις τον κύριο του 4ου χωρίς τηλέφωνο.

Πιθανόν μετά από αυτό να σε κυνηγήσει όλη η πολυκατοικία αλλά τουλάχιστον θα περάσεις ένα ΣΚ με τηλέφωνο και κυρίως internet.

----------------------------------------
Η πλάκα θα είναι να τα κάνεις όλα αυτά και να σε κόψει η Tellas (όχι και πολύ σπάνιο απότι διαβάζω).

DRAKOS70
18-05-07, 15:12
Οι τυποι που εσκαβαν ηταν σιγουρα απο τον οτε;; Ειδες καποιο οχημα που να γραφει οτε, εκει τριγυρω;;

Εγώ προσωπικά δεν είδα τίποτα γιατί έλειπα στη δουλειά μου. Απο τους γείτονες και τους ενοικους της πολυκατοικίας έμαθα ότι τους είπαν ότι είναι από τον ΟΤΕ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι μετά από το σκάψιμο έξω από την πολυκατοικία μπήκαν και άνοιξαν και το κουτί μέσα στην πολυκατοικία (τους έβαλαν χέρι κάποιοι ένοικοι που τους είδαν να σκαλίζουν το κουτι) και μάλλον εκεί έκαναν την λαλακία..Τους είπαν πάντως ότι είναι απο τον ΟΤΕ..Παίζει λές να είναι απο την Τελλάς και να μην το λένε?? Που να βρείς ακρη με αυτούς..


Δεν ξέρω πως είναι ο κατανεμητής της πολυκατοικίας για να σου πω λεπτομέρειες, αν μπορείς ανέβασε μία φωτογραφία ή στείλε PM.

Η γεννήτρια μας βοηθάει να αντιστοιχίσουμε τα άκρα, εφόσον δεν έχεις άκρο στον 4ο δεν μπορείς να βρεις το αντίστοιχο στον κατανεμητή. Πάρε όμως την γενννήτρια για να βρεις τουλάχιστον το δικό σου.

Είπαμε πως ιδιοκτήτης και διαχειριστής του βρόχου είναι ο ΟΤΕ, αυτός είναι υπεύθυνος για βλάβες, συνδέσεις κτλ.
---------------------------------------
Μία λίγο (μπορεί και πολύ) τολμηρή λύση είναι η ακόλουθη:

Πήγαινε στην εξώπορτα του 4ου και πάρε από το κινητό σου το τηλέφωνο που είχες (το zisto). Αν το ακούσεις να κτυπάει είσαι σε καλό δρόμο. Bάλε ένα άτομo να κάθεται απέξω να ακούει.

Πήγαινε στον κατανεμητή και άρχισε να βραχυκυκλώνεις με ένα συρματάκι (και να το βγάζεις αμέσως) ένα-ένα τα ζευγάρια του κατανεμητή. Σε αυτό που θα σταματήσει να κτυπάει σημαίνει πως το βρήκες!!!

Άλλαξε τα ζευγάρια και λογικά είσαι εντάξει. Αν ξέρεις το original τηλέφωνο του 4ου πάρτο και επιβεβαίωσε πως το ακούς να κτυπάει ώστε να μην αφήσεις τον κύριο του 4ου χωρίς τηλέφωνο.

Πιθανόν μετά από αυτό να σε κυνηγήσει όλη η πολυκατοικία αλλά τουλάχιστον θα περάσεις ένα ΣΚ με τηλέφωνο και κυρίως internet.

----------------------------------------
Η πλάκα θα είναι να τα κάνεις όλα αυτά και να σε κόψει η Tellas (όχι και πολύ σπάνιο απότι διαβάζω).


Το άσχημο είναι ότι ειδοποίησα ήδη τον ΟΤΕ για το πρόβλημα και αυτή τη στιγμή το τηλ. του Κου στον 4ο (δλδ αυτό που έχω τώρα εγώ) δεν λειτουργεί όπως λέει για τεχνικούς λόγους.
Μάλλον του βάλανε φραγή..Οπότε ίσως δεν μπορώ να κάνω τίποτα από τα παραπάνω..
Ρε παιδιά τι να κάνω?? Αν φέρω ηλεκτρολόγο θα βρεί άκρη? Κι αν στο ενδιάμεσο έρθει ο ΟΤΕ ή η ΤΕΛΛΑΣ(απίθανο) μήπως βρώ στο τέλος τον μπελά μου??
Τώρα είμαι στη δουλειά μετά τις 5 θα είμαι σπίτι.. Τι να κάνω ρε γαμώτο..Έχω σαλτάρει..
Κουλουβάχατα τα έχω κάνει και έχω πάρει και 10 τηλ ΟΤΕ και Τελλάς και τους τα έχω χώσει κανονικά.. Πάντως ρε παιδιά σας ευχαριστώ που βοηθάτε όσο μπορείτε..

Observer
18-05-07, 15:28
Είπαμε πως ιδιοκτήτης και διαχειριστής του βρόχου είναι ο ΟΤΕ, αυτός είναι υπεύθυνος για βλάβες, συνδέσεις κτλ.

Λάθος κάνεις ! .. ο κατανεμητής της πολυκατοικίας ή του οποιουδήποτε κτιρίου δεν είναι ιδιοκτησία ή αρμοδιότητα του ΟΤΕ καθώς και το οποιοδήποτε εσωτερικό δίκτυο του κτιρίου ..
Ο ΟΤΕ έχει την υποχρέωση να παραδώσει και να συντηρήσει πολύζευγο καλώδιο ΜΕΧΡΙ το κτίριο και ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ... ούτε τερματισμούς , ούτε κατανεμητές ούτε τίποτα ... αυτά ήταν δουλειά ηλεκτρολόγου όταν φτιάχτηκε το κτίριο ... και δουλειά ηλεκτρολόγου η αποκατάσταση των ζημιών ή των βλαβών ή των ατυχημάτων πάσης φύσεως ... ή επειδή μιλάμε για ασθενή ρεύματα μπορεί να γίνει και από τεχνικούς τηλεπικοινωνιών και δικτύων χωρίς σχετική άδεια ηλεκτρολόγου κλπ .
Το συνεργείο που ήρθε μάλλον δεν ήταν του ΟΤΕ , και μάλλον αυτό ευθύνεται για τις λάθος μικτονομήσεις .Οι εργασίες σε κατανεμητή οποιουδήποτε συνεργείου γίνονται με παρουσία διαχειριστή του κτιρίου και με ενημέρωσή του .
Επίσης ... κακώς συμβουλεύετε τον άνθρωπο να ξηλώνει ζευγάρια και να τα τερματίζει μόνος του εφόσον από ότι φαίνεται δεν έχει σχέση με το "άθλημα". Πιθανά λάθη του μπορούν να επιφέρουν μηνύσεις και αγωγές από τους άλλους ιδιοκτήτες ή ενοικιαστές του κτιρίου ,ή ακόμα και απόδοση ευθυνών για την αρχική βλάβη .... δεν παίζουν με αυτά εάν δεν ξέρουν .
Ο καθένας μπορεί να παίξει με τις μπριζούλες στον χώρο του , όχι με κατανεμητές κτιρίων, ρισκάρει τα πισινά του εάν δεν είναι επαγγελματίας.
Σε συνεννόηση με τον διαχειριστή και τον άλλον ιδιοκτήτη ,ας φωνάξουν ηλεκτρολόγο ή κάποιο τεχνικό δικτύων να τους αποκαταστήσει την βλάβη , τσιμπάνε το παροχής υπηρεσιών του τεχνικού όπου ζητούν λεπτομερή αναγραφή της αιτιολογίας της επίσκεψης και σκάνε μύτη στον ΟΤΕ ζητώντας να μάθουν εάν συνεργείο του την τάδε του μηνός έκανε έργα στην τάδε διεύθυνση , εάν ναι .. επικαλούμενοι μαρτυρίες των υπολοίπων ζητάνε τα λεφτά του τιμολογίου , εάν όχι ... ψάχνουν να βρουν ποια ιδιωτική εταιρεία ή συνεργείο χώθηκε στο κτίριο και για λογαριασμό τίνος ιδιοκτήτη .Εάν την βρουν τα ίδια με απειλές αγωγής και μηνύσεως ζητούν το κοστούμι του τιμολογίου . Επειδή το κοστούμι είναι χαμηλό .. περίπου 70 -100 ευρώπουλα , όλοι θα πληρώσουν .

DRAKOS70
18-05-07, 15:48
Λάθος κάνεις ! .. ο κατανεμητής της πολυκατοικίας ή του οποιουδήποτε κτιρίου δεν είναι ιδιοκτησία ή αρμοδιότητα του ΟΤΕ καθώς και το οποιοδήποτε εσωτερικό δίκτυο του κτιρίου ..
Ο ΟΤΕ έχει την υποχρέωση να παραδώσει και να συντηρήσει πολύζευγο καλώδιο ΜΕΧΡΙ το κτίριο και ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ... ούτε τερματισμούς , ούτε κατανεμητές ούτε τίποτα ... αυτά ήταν δουλειά ηλεκτρολόγου όταν φτιάχτηκε το κτίριο ... και δουλειά ηλεκτρολόγου η αποκατάσταση των ζημιών ή των βλαβών ή των ατυχημάτων πάσης φύσεως ... ή επειδή μιλάμε για ασθενή ρεύματα μπορεί να γίνει και από τεχνικούς τηλεπικοινωνιών και δικτύων χωρίς σχετική άδεια ηλεκτρολόγου κλπ .
Το συνεργείο που ήρθε μάλλον δεν ήταν του ΟΤΕ , και μάλλον αυτό ευθύνεται για τις λάθος μικτονομήσεις .Οι εργασίες σε κατανεμητή οποιουδήποτε συνεργείου γίνονται με παρουσία διαχειριστή του κτιρίου και με ενημέρωσή του .
Επίσης ... κακώς συμβουλεύετε τον άνθρωπο να ξηλώνει ζευγάρια και να τα τερματίζει μόνος του εφόσον από ότι φαίνεται δεν έχει σχέση με το "άθλημα". Πιθανά λάθη του μπορούν να επιφέρουν μηνύσεις και αγωγές από τους άλλους ιδιοκτήτες ή ενοικιαστές του κτιρίου ,ή ακόμα και απόδοση ευθυνών για την αρχική βλάβη .... δεν παίζουν με αυτά εάν δεν ξέρουν .
Ο καθένας μπορεί να παίξει με τις μπριζούλες στον χώρο του , όχι με κατανεμητές κτιρίων, ρισκάρει τα πισινά του εάν δεν είναι επαγγελματίας.
Σε συνεννόηση με τον διαχειριστή και τον άλλον ιδιοκτήτη ,ας φωνάξουν ηλεκτρολόγο ή κάποιο τεχνικό δικτύων να τους αποκαταστήσει την βλάβη , τσιμπάνε το παροχής υπηρεσιών του τεχνικού όπου ζητούν λεπτομερή αναγραφή της αιτιολογίας της επίσκεψης και σκάνε μύτη στον ΟΤΕ ζητώντας να μάθουν εάν συνεργείο του την τάδε του μηνός έκανε έργα στην τάδε διεύθυνση , εάν ναι .. επικαλούμενοι μαρτυρίες των υπολοίπων ζητάνε τα λεφτά του τιμολογίου , εάν όχι ... ψάχνουν να βρουν ποια ιδιωτική εταιρεία ή συνεργείο χώθηκε στο κτίριο και για λογαριασμό τίνος ιδιοκτήτη .Εάν την βρουν τα ίδια με απειλές αγωγής και μηνύσεως ζητούν το κοστούμι του τιμολογίου . Επειδή το κοστούμι είναι χαμηλό .. περίπου 70 -100 ευρώπουλα , όλοι θα πληρώσουν .




Σίγουρα δέν έχω σχέση με το "άθλημα'' της αλλαγής και εύρεσης ζευγών όπως πολύ σωστά είπες φίλε μου. Θα ρωτήσω άν πήρανε άδεια απο τον διαχειριστή της πολυκατοικίας αυτοί που ανοίξανε το box της πολυκατοικίας και θα προσπαθήσω να μάθω ποιοί πραγματικά ήταν.
(έχουν σκάψει το πεζοδρόμιο έξω από την πολυκατοικία και το έχουν αφήσει ανοικτό)
Το ζήτημα είναι αν φέρω εγώ αυτή τη στιγμή ηλεκτρολόγο θα βρώ άκρη ή υπάρχει και άλλο πρόβλημα...Δεν ξέρω ρε παιδια εχω μπερδευτεί..

maik
18-05-07, 17:29
Καλο θα ειναι να μην συυμβουλευουμε καποιον αν δεν ξερουμε.

Απο την σιγμη που υπαρχουν σκαμενοι λακοι , πεζοδρομια κλπ προφανως υπηρχε βλαβη σε υπογειο καλωδιο και το συνεργειο ηταν του ΟΤΕ και κανενος αλλου.
Το συνεργειο του ΟΤΕ εχει καθε δικαωμα να ανοιξει το κουτι τερματισμου των καλωδιων στην πολυκατοικια. Οι περι αντιθετου αποψεις ειναι ή εκ του πονηρου ή γραφικες.

Συμφωνα με αυτα που λει ο φιλος εχει γινει καποιο λαθος και συνδεθηκαν δυο γραμμες αντιστροφα.

Τι πρεπει να γινει λοιπον;;
Τηλεφωνο στο 121 και αναφορα του προβληματος με τα συγκεκριμενα νουμερα τηλεφωνου. Επειδη τυχαινει να ειναι Παρασκευη ζητηστε το τηλεφωνο των τεχνικων της περιοχης και πειτε το προβλημα. Το πιο πιθανον ειναι να λυθει μεσα στην μερα .
Στην χειροτερη περιπτωση θα γινει Δευτερα πρωι πρωι. Πιθανοτατα και τα δυο τηλεφωνα να μην λειτουργουν μεχρι τοτε.

vagdsl
18-05-07, 18:31
Λάθος κάνεις ! .. ο κατανεμητής της πολυκατοικίας ή του οποιουδήποτε κτιρίου δεν είναι ιδιοκτησία ή αρμοδιότητα του ΟΤΕ καθώς και το οποιοδήποτε εσωτερικό δίκτυο του κτιρίου ..
Ο ΟΤΕ έχει την υποχρέωση να παραδώσει και να συντηρήσει πολύζευγο καλώδιο ΜΕΧΡΙ το κτίριο και ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ... ούτε τερματισμούς , ούτε κατανεμητές ούτε τίποτα ... αυτά ήταν δουλειά ηλεκτρολόγου όταν φτιάχτηκε το κτίριο ... και δουλειά ηλεκτρολόγου η αποκατάσταση των ζημιών ή των βλαβών ή των ατυχημάτων πάσης φύσεως ... ή επειδή μιλάμε για ασθενή ρεύματα μπορεί να γίνει και από τεχνικούς τηλεπικοινωνιών και δικτύων χωρίς σχετική άδεια ηλεκτρολόγου κλπ .
Το συνεργείο που ήρθε μάλλον δεν ήταν του ΟΤΕ , και μάλλον αυτό ευθύνεται για τις λάθος μικτονομήσεις .Οι εργασίες σε κατανεμητή οποιουδήποτε συνεργείου γίνονται με παρουσία διαχειριστή του κτιρίου και με ενημέρωσή του .


Μάλιστα...
Να παραδώσει το καλώδιο μέχρι το κτίριο...
Μέχρι τα θεμέλια, τα μπαλκόνια, που άραγε...???

Μην τρελαθούμε εντελώς. Ο ΟΤΕ σαν ιδιοκτήτης και διαχειριστής του τοπικού βρόχου εγκαθιστά κατανεμητή στον οποίο τερματίζει όλα τα ζεύγη που έχει φέρει στο κτίριο. Είναι υπεύθυνος από την πλευρά του κατανεμητή που τερματίζει τα ζεύγη του μέχρι και το ικρίωμα στο τοπικό κέντρο.

Και για να γίνω πιό περιγραφικός:
18803

Προφανώς φταίει το συνεργείο του ΟΤΕ για το μπέρδεμα, αλλά τέλος πάντων τα λάθη είναι ανθρώπινα και συμβαίνουν, ειδικά αν υπάρχει ζημιά σε υπόγεια δίκτυα και βιάζεσαι να τελειώσεις, να κλείσεις τρύπες κτλ.

Το μπέρδεμα λοιπόν μπορεί να διορθωθεί είτε από τον ΟΤΕ (με την διαδικασία που περιγράφει ο maik) είτε με την απλή αντιμετάθεση (στην πλευρά του πελάτη) των δύο ζευγών. Το θέμα είναι να τα βρεις τα ζεύγη. Και γι αυτό υπάρχει η γεννήτρια που ανέφερα πιό πάνω.

Αν η εύρεση των ζευγών και η αντιμετάθεσή τους, το "άθλημα" δηλαδή, πιστεύει κάποιος πως απαιτεί τεχνικό δικτύων και εξειδικευμένες γνώσεις τι να πω. Νομίζω πως έχουμε υπερεκτιμήσει κάποια πράγματα.

emeliss
18-05-07, 19:23
Λάθος κάνεις. Κάθε κτίσμα έχει μία εισαγωγή. Μέχρι εκεί είναι ΟΤΕ, από εκεί και μέσα είναι ιδιώτης. Μόνο σε κάποια πολύ μεγάλα κτίρια που καταλήγει ολόκληρο καλώδιο του ΟΤΕ ισχύει αυτό που δείχνεις.

Observer
18-05-07, 19:36
@ vagdsl


Μάλιστα...
Να παραδώσει το καλώδιο μέχρι το κτίριο...
Μέχρι τα θεμέλια, τα μπαλκόνια, που άραγε...???
Μέχρι του σημείου που είχαν οριστεί από τα σχέδια κατασκευής του κτιρίου να μπει ο κατανεμητής , .. συνήθως σε κάποια θέση υπόγειο ή ακόμα και στο ισόγειο του κτιρίου ... δεν το ήξερες ?


Μην τρελαθούμε εντελώς. Ο ΟΤΕ σαν ιδιοκτήτης και διαχειριστής του τοπικού βρόχου εγκαθιστά κατανεμητή στον οποίο τερματίζει όλα τα ζεύγη που έχει φέρει στο κτίριο. Είναι υπεύθυνος από την πλευρά του κατανεμητή που τερματίζει τα ζεύγη του μέχρι και το ικρίωμα στο τοπικό κέντρο.
Μόνο που μπερδεύεις τον κατανεμητή με τις ρεγκλέτες τερματισμού του ή των πολύζευγων καλωδίου-ων του ΟΤΕ ..
Στον κατανεμητή καταλήγει και το εσωτερικό δίκτυο του κτιρίου (με τις ανάλογες ρεγκλέτες) και οι ρεγκλέτες του ΟΤΕ . Ο κατανεμητής φτιάχτηκε κάποτε από τον ηλεκτρολόγο και ο ΟΤΕ τερμάτισε τα καλώδια του σε κάποιες ρεγκλέτες μέσα σε αυτόν ... χωρίς μάλιστα να έχει τέτοια συμβατική υποχρέωση .......... υποχρέωση έχει να φέρει τα καλώδιά του σε κάποιο σημείο εισαγωγής του κατανεμητή ... παρόλα αυτά σχεδόν πάντα τερμάτιζαν τα καλώδιά τους σε κάποιες ρεγκλέτες.
Από εκεί και πέρα οι μικτονομήσεις των 2 δικτύων (του ΟΤΕ και του εσωτερικού) έγιναν πάλι από ηλεκτρολόγο και ήταν ευθύνη του κατασκευαστή του κτιρίου (ο οποίος έβαλε και τον ηλεκτρολόγο να το κάνει).
Για να σου λυθούν μάλιστα οι παρεννοήσεις επί του θέματος δήλωσε ως βλάβη στο ΟΤΕ λάθος μικτονομήσεις ή κομμένα καλώδια με το εσωτερικό δίκτυο ... να δεις τι απάντηση θα πάρεις και κατόπιν "τρελαίνεσαι" ..

Observer
18-05-07, 19:41
Σίγουρα δέν έχω σχέση με το "άθλημα'' της αλλαγής και εύρεσης ζευγών όπως πολύ σωστά είπες φίλε μου. Θα ρωτήσω άν πήρανε άδεια απο τον διαχειριστή της πολυκατοικίας αυτοί που ανοίξανε το box της πολυκατοικίας και θα προσπαθήσω να μάθω ποιοί πραγματικά ήταν.
(έχουν σκάψει το πεζοδρόμιο έξω από την πολυκατοικία και το έχουν αφήσει ανοικτό)
Το ζήτημα είναι αν φέρω εγώ αυτή τη στιγμή ηλεκτρολόγο θα βρώ άκρη ή υπάρχει και άλλο πρόβλημα...Δεν ξέρω ρε παιδια εχω μπερδευτεί..
Θα βρεις άκρη .. και φυσικά θα έρθεις σε συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη του άλλου τηλεφώνου με τον οποίο έγινε το μπέρδεμα στην μικτονόμηση , καθώς και με τον διαχειριστή .. μην το κάνεις μόνος σου .. είναι η δική μου συμβουλή.

maik
18-05-07, 20:20
Επιμενω : αν δεν ξερουμε κατι καλυτερα να μην λεμε οτι θελουμε.

Ας το παρουμε απο την αρχη λοιπον.

Φαση πρωτη:
Χτιζεται μια πολυκατοικια.
Ο ηλεκτρολογος καταληγει απο καθε διαμερισμα ,καταστημα γραφειο κλπ τηλεφωνικα καλωδια σε ενα σημειο που λεγεται εσωτερικος κατανεμητης. Αυτο ειναι σε προσβασιμο σημειο και εχει τις αναλογες διαστασεις καθως και χωρο να μπουν τα τερματικα στοιχεια (ρεγκλετες)του ΟΤΕ.
Ταυτοχρονα κανει αιτηση στον ΟΤΕ για παροχη υπογειας συνδεσης στο συγκεκριμενο κτιριο αλλα και φροντιζει να κατασκευασει οδευση απο το πεζοδρομιο μεχρι τον εσωτερικο κατανεμητη, με απλα λογια μια σωληνωση, επισης κατασκευαζει και ξεχωριστη γειωση.

Ο ΟΤΕ καταληγει ενα καλωδια με τα αναλογα ζευγη στον ιδιο εσωτερικο κατανεμητη και το τερματιζει σε δικες του ρεγκλετες.
Το τελικο αποτελεσμα ειναι οπως στην φωτογραφια του vagdsl.
Ο ΟΤΕ εχει καθε μα καθε δικαιωμα αλλα και υποχρεωση να επεμβει μεχρι τις δικες του ρεγκλετες .

Φαση δευτερη:

Ο καθε ενοικος κανει αιτηση για νεα συνδεση. Το συνεργειο του ΟΤΕ που θα ερθει συνδεει το καλωδιο που ερχεται απο το κεντρο του ΟΤΕ και καταληγει στην ρεγκλετα την δικια του με το αντιστοιχο καλωδιο που ερχεται απο τον χωρο του πελατη. Αυτη η εργασια λεγεται μικτονομηση. Καθε πελατης ειναι τυπικα υποχρεμενος να καταδειξει στο συνεργειο ποιο ειναι το ζευγαρι που ερχεται απο τον χωρο του, ετσι ωστε να γινει η συνδεση με το δικτυο τηλεφωνιας. Στην πραξη οι τεχνικοι του ΟΤΕ για να διευκολυνουν βρισκουν οι ιδιοι ποιο ειναι το ζευγαρι (συνηθως με γενητρια σηματος) και κανουν την συνδεση(μικτονομηση).


Κατανοω τις επαγγελματικες ανησυχιες μερικων αλλα η παραπληροφορηση πολλες φορες καταληγει μπουμερανγκ.

Στην συγκεκριμενη περιπτωση κατα 99% το λαθος εγινε σε αλλο σημειο του δικτυου οποτε θα διορθωθει και απο εκει.

foyltaka
18-05-07, 20:37
Επιμενω : αν δεν ξερουμε κατι καλυτερα να μην λεμε οτι θελουμε.

Ας το παρουμε απο την αρχη λοιπον.

Φαση πρωτη:
Χτιζεται μια πολυκατοικια.
Ο ηλεκτρολογος καταληγει απο καθε διαμερισμα ,καταστημα γραφειο κλπ τηλεφωνικα καλωδια σε ενα σημειο που λεγεται εσωτερικος κατανεμητης. Αυτο ειναι σε προσβασιμο σημειο και εχει τις αναλογες διαστασεις καθως και χωρο να μπουν τα τερματικα στοιχεια (ρεγκλετες)του ΟΤΕ.
Ταυτοχρονα κανει αιτηση στον ΟΤΕ για παροχη υπογειας συνδεσης στο συγκεκριμενο κτιριο αλλα και φροντιζει να κατασκευασει οδευση απο το πεζοδρομιο μεχρι τον εσωτερικο κατανεμητη, με απλα λογια μια σωληνωση, επισης κατασκευαζει και ξεχωριστη γειωση.

Ο ΟΤΕ καταληγει ενα καλωδια με τα αναλογα ζευγη στον ιδιο εσωτερικο κατανεμητη και το τερματιζει σε δικες του ρεγκλετες.
Το τελικο αποτελεσμα ειναι οπως στην φωτογραφια του vagdsl.
Ο ΟΤΕ εχει καθε μα καθε δικαιωμα αλλα και υποχρεωση να επεμβει μεχρι τις δικες του ρεγκλετες .

Φαση δευτερη:

Ο καθε ενοικος κανει αιτηση για νεα συνδεση. Το συνεργειο του ΟΤΕ που θα ερθει συνδεει το καλωδιο που ερχεται απο το κεντρο του ΟΤΕ και καταληγει στην ρεγκλετα την δικια του με το αντιστοιχο καλωδιο που ερχεται απο τον χωρο του πελατη. Αυτη η εργασια λεγεται μικτονομηση. Καθε πελατης ειναι τυπικα υποχρεμενος να καταδειξει στο συνεργειο ποιο ειναι το ζευγαρι που ερχεται απο τον χωρο του, ετσι ωστε να γινει η συνδεση με το δικτυο τηλεφωνιας. Στην πραξη οι τεχνικοι του ΟΤΕ για να διευκολυνουν βρισκουν οι ιδιοι ποιο ειναι το ζευγαρι (συνηθως με γενητρια σηματος) και κανουν την συνδεση(μικτονομηση).


Κατανοω τις επαγγελματικες ανησυχιες μερικων αλλα η παραπληροφορηση πολλες φορες καταληγει μπουμερανγκ.

:oneup:

Δυστυχώς η ευτυχώς ΜΟΝΟ ο ΟΤΕ επεμβαίνει στον τοπικό βρόγχο,οπότε το συνεργείο που έσκαψε ήταν σίγουρα δικό του.

Μήν "σκαλίζετε" την εισαγωγή γιατί κάνοντας αντιμετάθεση στις εσωτερικές σας γραμμές το πρόβλημα θα λυθεί προσωρινά .

Όταν το συνεργείο του ΟΤΕ αποκαταστήσει την βλάβη ,οι εσωτερικές γραμμές θα βρεθούν σε λάθος θέση.

Τηλέφωνο στο 121 και απαίτηση να φραγούν τα δύο νούμερα μέχρι την αποκατάσταση της βλάβης.

vagdsl
18-05-07, 21:16
Απλά να αναφέρω πως στην φωτογραφία που παρέθεσα εμφανίζεται ο μικρότερος κατανεμητής που εγκαθιστά ο ΟΤΕ και περιέχει μόνο μία οριολωρίδα (προτιμώ τον όρο από το ρεγκλέτα) των 10 ζευγών και χρησιμοποιείται σε μικρά κτίρια και μονοκατοικίες. Στα μεγαλύτερα κτίρια εγκαθίστανται μεγαλύτεροι κατανεμητές με πολύ περισσότερες οριολωρίδες.

Οι επεμβάσεις που έκανα στην φωτογραφία ήταν για να εμφανίσω που τελειώνουν τα όρια ευθύνης του ΟΤΕ και που αρχίζουν του πελάτη (ή αν προτιμάτε του ηλεκτρολόγου του).

Observer
19-05-07, 02:37
Ο ΟΤΕ καταληγει ενα καλωδια με τα αναλογα ζευγη στον ιδιο εσωτερικο κατανεμητη και το τερματιζει σε δικες του ρεγκλετες.
Το τελικο αποτελεσμα ειναι οπως στην φωτογραφια του vagdsl.
Ο ΟΤΕ εχει καθε μα καθε δικαιωμα αλλα και υποχρεωση να επεμβει μεχρι τις δικες του ρεγκλετες .
Το οποίο ποιος το αμφισβήτησε ?
Δεν μας είπες όμως ...τις μικτονομήσεις ανάμεσα στις ρεγκλέτες του εσωτερικού δικτύου του κτιρίου , με τις ρεγκλέτες του ΟΤΕ ποιος τις έκανε , και τίνος ευθύνη είναι η αποκατάσταση των τυχών "ατυχημάτων" σε αυτές, καθώς επίσης και τι απαντά ο ΟΤΕ όταν του ζητούν να τις αποκαταστήσει .


Κατανοω τις επαγγελματικες ανησυχιες μερικων αλλα η παραπληροφορηση πολλες φορες καταληγει μπουμερανγκ.
Πράγματι ... :biggrin:

maik
19-05-07, 15:01
Το οποίο ποιος το αμφισβήτησε ?




Λάθος κάνεις ! ..
Ο ΟΤΕ έχει την υποχρέωση να παραδώσει και να συντηρήσει πολύζευγο καλώδιο ΜΕΧΡΙ το κτίριο και ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ... ούτε τερματισμούς , ούτε κατανεμητές ούτε τίποτα ...



Το συνεργείο που ήρθε μάλλον δεν ήταν του ΟΤΕ , και μάλλον αυτό ευθύνεται για τις λάθος μικτονομήσεις .

Ποιος αραγε;; :evil:


. ή επειδή μιλάμε για ασθενή ρεύματα μπορεί να γίνει και από τεχνικούς τηλεπικοινωνιών και δικτύων χωρίς σχετική άδεια ηλεκτρολόγου κλπ .



Πράγματι ... :biggrin:

Πραγματι:rolleyes::rolleyes:

DRAKOS70
21-05-07, 14:29
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή και την κατανόηση σας στο πρόβλημά μου.
Απλά σας ενημερώνω ότι από την Πέμπτη που προέκυψε το πρόβλημά μου μέχρι σήμερα Δευτέρα δεν έχει γίνει αποκατάσταση της βλάβης. Έχω πάρει 20 τηλ. στην Τελλάς (μάλλον άδικα γιατί δεν ιδρώνει το αυτί τους) και άλλα τόσα στον ΟΤΕ που έκανε και τη ζημιά και μέχρι σήμερα τίποτα.
Το κακό είναι ότι ο ιδιοκτήτης του άλλου τηλ. όπως έχω εξηγήσει λείπει στο εξωτερικό και άγνωστο πότε θα έρθει...Η απορία μου είναι η εξής : Η τελλάς ώς πελάτη της δεν θα έπρεπε να με είχε εξυπηρετήσει χωρίς να περιμένει τον ΟΤΕ?? Μάλλον ζω σε άλλο πλανήτη θα μου πεί κάποιος...
Τελικά απο ότι κατάλαβα μετά από πολλά μπινελίκια οι Κύριοι της Τελλάς είναι ασόβαροι γιατί μου έταζαν αποκατάσταση της βλάβης χωρίς μάλλον να μπορούν..Φαίνεται ότι τελικά δεν ξεμπέρδεψα απο΄το φάντασμα του ΟΤΕ που χωρίς την συγκατάθεσή του δεν γίνεται δυστυχώς τίποτα..
Αν τελικά έρθει αύριο συνεργείο του ΟΤΕ στην πολυκατοικία μου το πιθανότερο είναι να μην βρεί κανέναν (εγώ δουλεύω και ο άλλος είναι εξωτερικό) Τι γίνεται σε αυτη την περίπτωση ρε παιδιά??
Πως θα βρούν τα ζεύγη των καλωδίων χωρίς την παρουσία των ιδιοκτητών?? Και κάτι τελευταίο..Στο δικό μου τηλ. η Τελλάς δεν έχει κάνει φραγή γιατί το ακούω στον 4ο να χτυπάει κανονικά..βέβαια σκέφτηκα να μην τους ενημερώσω για φραγή γιατί σκέφτηκα ας χτυπάει τουλάχιστον 1 από τα 2 τηλ για να βοηθήσω τα συνεργεία που θα έρθουν να αποκαταστήσουν την βλάβη.......Ήμουν μάλλον πολύ αισιόδοξος αλλά τελικά σε αυτή τη χώρα είμαστε πολύ μα πολύ πίσω..

vagdsl
21-05-07, 15:27
Ο ΟΤΕ στο πλαίσιο της απελευθερωμένης αγοράς τηλεπικοινωνιών έχει διπλό ρόλο:

1. Πάροχος: όσοι πάτε σε LLU δεν έχετε πλέον συναλλαγή μαζί του.

2. Ιδιοκτήτης-Διαχειριστής Τοπικού Βρόχου: Ακόμα και αν είστε σε LLU κάποιου άλλου παρόχου αναγκαστικά έχετε έμμεση επαφή με τον ΟΤΕ μέσω του παρόχου σας. Η επέκταση, συντήρηση και επισκευή βλαβών του τοπικού βρόχου γίνεται από τον ΟΤΕ.

Ο κάθε εναλλακτικός ενημερώνει το αντίστοιχο τμήμα του ΟΤΕ για την βλάβη και αυτός την αποκαθιστά στους χρόνους που καθορίζονται από το RUO.

Για το πρόβλημά σου τώρα, αν ο ΟΤΕ ξέρει τους αριθμούς των τηλεφώνων μπορεί να κάνει την αντιμετάθεση από το κέντρο του ή το ΚΑΦΑΟ, χωρίς να χρειαστεί να έρθει στον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου.

Εγώ στην θέση σου (έχω σπίτι μου και γεννήτρια ακουστικού σήματος αλλά και το όργανο της KRONE για χειρισμό των συρμάτων στην οριολωρίδα) θα έκανα μόνος μου την αντιμετάθεση των ζευγών.

Εσύ καλύτερα φώναξε έναν ηλεκτρολόγο που να ξέρει από τηλεφωνικά. (Σπανίζει λίγο το είδος)

DRAKOS70
21-05-07, 15:54
Για το πρόβλημά σου τώρα, αν ο ΟΤΕ ξέρει τους αριθμούς των τηλεφώνων μπορεί να κάνει την αντιμετάθεση από το κέντρο του ή το ΚΑΦΑΟ, χωρίς να χρειαστεί να έρθει στον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου.

Εγώ στην θέση σου (έχω σπίτι μου και γεννήτρια ακουστικού σήματος αλλά και το όργανο της KRONE για χειρισμό των συρμάτων στην οριολωρίδα) θα έκανα μόνος μου την αντιμετάθεση των ζευγών.

Εσύ καλύτερα φώναξε έναν ηλεκτρολόγο που να ξέρει από τηλεφωνικά. (Σπανίζει λίγο το είδος)

Ο ηλεκτολόγος που φώναξα μου είπε καλλύτερα να μην πειράξουμε τίποτα γιατί μπορεί να κάνει την αντιμετάθεση και ενδιάμεσα να έρθει ο ΟΤΕ και να αλλάξει τα καλώδια από το KAΦΑΟ και να έχω πάλι πρόβλημα και να πληρώσω τσάμπα λεφτά...Ισχύει κάτι τέτοιο??

vagdsl
21-05-07, 20:39
Ισχύει.

Αλλά εφόσον σου δουλέψει παίρνεις τηλέφωνο Tellas/ΟΤΕ και ακυρώνεις την βλάβη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.