PDA

Επιστροφή στο Forum : Στα 500 εκατομμύρια μηνιαίως οι χρήστες των Windows 10



nnn
10-05-17, 19:36
Η Microsoft ανακοίνωσε πως ο αριθμός των ενεργών χρηστών των Windows 10 έφτασε τα 500 εκατομμύρια ανά μήνα, 2 χρόνια μετά την αρχική διάθεση τους -δωρεάν- στους χρήστες εκδόσεων των Windows από το 2009 και μετά.

Οι αρχικές της προβλέψεις, ήθελαν τα 10αρια να βρίσκονται σε 1 δις συσκευών το 2018, κάτι που μάλλον μοιάζει απίθανο να επιτευχθεί.

Πηγή : Cnet (https://www.cnet.com/news/microsoft-says-500-million-people-are-using-windows-10/?ftag=COS-05-10aaa0b&linkId=37436265)

Mirmidon
10-05-17, 21:11
Φυσικά, όσο και να χτυπιούνται εκεί στην Washington θα "μας πουν τι θα πιάσουν αν πιάσουν", όπως είπε και πρόσφατα ο πρωθυπουργός μας. :lol:

Desktop Operating System Market Share (https://www.netmarketshare.com/operating-system-market-share.aspx?qprid=10&qpcustomd=0)

billstamaniac
10-05-17, 21:36
Φυσικά, όσο και να χτυπιούνται εκεί στην Washington θα "μας πουν τι θα πιάσουν αν πιάσουν", όπως είπε και πρόσφατα ο πρωθυπουργός μας. :lol:

Desktop Operating System Market Share (https://www.netmarketshare.com/operating-system-market-share.aspx?qprid=10&qpcustomd=0)

Πάντως μεχρι τώρα μια χαρα τα πανε έχουν ανοδικη τάση η οποια σίγουρα θα αυξηθεί κ άλλο με την εκδοση S που θα φερει πιο φθηνα laptop κ tablet

ditsikts
10-05-17, 21:47
Πάντως μεχρι τώρα μια χαρα τα πανε έχουν ανοδικη τάση η οποια σίγουρα θα αυξηθεί κ άλλο με την εκδοση S που θα φερει πιο φθηνα laptop κ tablet

σιγουρα με τα χρόνια θα έχουν αύξηση μεριδίου, αλλα τώρα το μερίδιο είναι μικρό αν σκεφτείς την επιθετική πολιτική και το free upgrade από κρακαρισμένες και μη προηγούμενες εκδόσεις

ironfist
10-05-17, 23:53
Προφανώς υπολόγιζαν (που το στήριζαν άγνωστο) να έχουν πολύ μεγαλύτερο ποσοστό σε κινητά-ταμπλετ...

Mirmidon
11-05-17, 00:32
Υπάρχει μια παροιμία που λέει "το φτηνό το κρέας το τρώνε τα σκυλιά". Αν και στην προκείμενη περίπτωση πρόκειται για το γνωστό τυράκι του τσαμπέ. Τρις χειρότερα δηλαδή.

eyw
11-05-17, 02:13
Κάτι που τα win τα ξέρει ο κόσμος όλος, κάτι που υπάρχουν απο την δεκαετία του 80, κάτι που έδινε τα win 10 (περίπου) τζάμπα σε όλους, κάτι που όλοι όσοι πούλαγαν PC εδώ και δεκαετίες έδιναν και (νόμιμη ή παράνομη) κόπια την οποία και υποστήριζαν από μόνοι τους, κάτι που το IBM OS/2 απέτυχε και ας ήταν καλύτερο, κάτι που το UNIX είναι κομμάτια, κάτι, κάτι, κάτι, ...

Το νούμερο 500 εκατομμύρια εγκαταστάσεις win 10 είναι εντυπωσιακό, το 99% φαντάζομαι ότι θα είναι σε desktop και laptop.
Νομίζω ότι μέχρι το 2020 που θα σκοτώσουν τα win 7 θα εξακολουθήσει να αυξάνεται αλλά πολύ αργά.

Ας αναρωτηθούμε αν δεν έδινε τα win 10 τζάμπα και χρέωνε πχ €250 ανά licence πόσο θα ήταν.
Εγώ λέω ότι θα υπήρχε μόνον σε καινούργια μηχανάκια και σε κάποια λιγοστά upgrade.

Και πάλι το 500 εκ είναι μεγάλη επιτυχία.

biggeo65
11-05-17, 06:40
Όταν τα έγραφα πριν από 9 μήνες (https://www.adslgr.com/forum/threads/888927-Windows-10-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%A3%CF%85%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BB%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-(-)?p=6001141#post6001141),αρκετοί έλεγαν ότι έχουν ίδιο ποσοστό με τα 7.

Και παρ'όλο που τα 10 ήταν δωρεάν και τις πρακτικές που ακολούθησε-ακολουθει η MS,
θα έχουν την ίδια πέραση στους χρήστες μετά από δύο χρόνια.

Και παρ'όλα αυτά η αποδοχή τον τελευταίο χρόνο είναι μόλις στο 20.46%
κι ας έχουν μισό χρόνο που διατίθενται δωρεάν. (Ιούνιο 2015).

183151

Απλά τα 10 δεν περπατάνε όσες πρακτικές κι αν χρησημοποιήσει η MS.
Kι ας δίνονται ακόμη δωρεάν (https://www.microsoft.com/el-gr/accessibility/windows10upgrade).Αλλά δυστυχώς κάποια στιγμή θα γίνει.

Και λέω δυστυχώς γιατί μέχρι σήμερα είναι ένα κακό λειτουργικό.
Πολλά προβλήματα,πολλές ασυμβατότητες και εταιρείες και χρήστες ξέρουν καλύτερα.

jap
11-05-17, 07:34
Εμένα με μπέρδεψε το 'μηνιαίως' του τίτλου και το 'ανά μήνα' στο πρώτο post με την είδηση. Είμαι χρήστης τον ένα μήνα και τον άλλο δεν είμαι; Μπήκα και στο άρθρο-πηγή και δεν το βρήκα πουθενά.

Επί της ουσίας, δεν θα πω ότι τα windows 10 είναι καλά (αν και τα χρησιμοποιώ πλέον παντού, σε υπολογιστή πάντα), αλλά για τις εταιρείες έχω να πω ότι κάποιες είναι δεινόσαυροι. Κατανοώ απόλυτα εταιρείες που έχουν μείνει στα Win 7 και από πολλές απόψεις καλά κάνουν, αλλά υπάρχουν ακόμα και εταιρείες με εκατοντάδες μηχανάκια με XP. Αυτό τι λογική έχει;

Για τα 10ρια, ας βγάλει η microsoft μια έκδοση με ξεφορτωμένες όλες τις metro αηδίες και θα δούμε τότε τι υιοθέτηση θα υπάρξει από σοβαρούς χρήστες και εταιρείες. Κι ας κρατήσεις τα metro για το xbox και τα tablet/τηλέφωνα (λέμε τώρα...). Πιο πολύ έβλαψαν τα 8-10 οι παλινωδίες (κατάργηση και επαναφορά του start button) παρά τα όποια πραγματικά προβλήματα.

ThReSh
11-05-17, 09:11
Υπάρχει μια παροιμία που λέει "το φτηνό το κρέας το τρώνε τα σκυλιά". Αν και στην προκείμενη περίπτωση πρόκειται για το γνωστό τυράκι του τσαμπέ. Τρις χειρότερα δηλαδή.

Σαν το Android μια φάση ε? :p

biggeo65
11-05-17, 10:41
Εμένα με μπέρδεψε το 'μηνιαίως' του τίτλου και το 'ανά μήνα' στο πρώτο post με την είδηση. Είμαι χρήστης τον ένα μήνα και τον άλλο δεν είμαι; Μπήκα και στο άρθρο-πηγή και δεν το βρήκα πουθενά.

Επί της ουσίας, δεν θα πω ότι τα windows 10 είναι καλά (αν και τα χρησιμοποιώ πλέον παντού, σε υπολογιστή πάντα), αλλά για τις εταιρείες έχω να πω ότι κάποιες είναι δεινόσαυροι. Κατανοώ απόλυτα εταιρείες που έχουν μείνει στα Win 7 και από πολλές απόψεις καλά κάνουν, αλλά υπάρχουν ακόμα και εταιρείες με εκατοντάδες μηχανάκια με XP. Αυτό τι λογική έχει;

Για τα 10ρια, ας βγάλει η microsoft μια έκδοση με ξεφορτωμένες όλες τις metro αηδίες και θα δούμε τότε τι υιοθέτηση θα υπάρξει από σοβαρούς χρήστες και εταιρείες. Κι ας κρατήσεις τα metro για το xbox και τα tablet/τηλέφωνα (λέμε τώρα...). Πιο πολύ έβλαψαν τα 8-10 οι παλινωδίες (κατάργηση και επαναφορά του start button) παρά τα όποια πραγματικά προβλήματα.

Το να παραμένει εταιρεία σε XP ή 7 είναι καθαρά θέμα συμβατότητας.

Δεν ήταν λίγοι οι απλοί χρήστες που ενώ πέρασαν στα 10,μετά από την πρώτη αναβάθμιση των 10,
είχαν προβλήματα με τον εκτυπωτή ή το δίκτυο ή εξωτερικές συσκευές ή γραμμή έναρξης.
Και μιλάμε με την χρήση του ίδιου λειτουργικού. Από 10 σε αναβαθμισμένα 10.

Αυτό δεν το συνάντησα ποτέ στα 7. Κι αν είσαι απλώς χρήστης με έναν-δύο PC μικρό το κακό.
Αν είσαι εταιρεία με 10 PC στο δίκτυο κι έχεις τα παραπάνω ,τι κάνεις;

Χώρια που ακόμη και η ίδια η υβριδική έναρξη (metro-start button) όπως γράφεις,
δεν κάθεται καλά σε πολλούς και μπορεί να δημιουργεί και προβλήματα.

sdikr
11-05-17, 11:10
Το να παραμένει εταιρεία σε XP ή 7 είναι καθαρά θέμα συμβατότητας.

Δεν ήταν λίγοι οι απλοί χρήστες που ενώ πέρασαν στα 10,μετά από την πρώτη αναβάθμιση των 10,
είχαν προβλήματα με τον εκτυπωτή ή το δίκτυο ή εξωτερικές συσκευές ή γραμμή έναρξης.
Και μιλάμε με την χρήση του ίδιου λειτουργικού. Από 10 σε αναβαθμισμένα 10.

Αυτό δεν το συνάντησα ποτέ στα 7. Κι αν είσαι απλώς χρήστης με έναν-δύο PC μικρό το κακό.
Αν είσαι εταιρεία με 10 PC στο δίκτυο κι έχεις τα παραπάνω ,τι κάνεις;

Χώρια που ακόμη και η ίδια η υβριδική έναρξη (metro-start button) όπως γράφεις,
δεν κάθεται καλά σε πολλούς και μπορεί να δημιουργεί και προβλήματα.

Τα ίδια που θα έλεγε κάποιος για την αλλαγή απο τα xp στα vista, στα 7, στα 8 ή στα 10.
Σε ενα εταιρικό* περιβάλλον υπάρχουν πολλά θέματα, να θυμίσω μήπως θέματα με φορολογικούς μηχανισμούς και τα 7αριά; το ότι ακόμα και σήμερα υπάρχουν εφαρμογές που δεν δουλεύουν με UAC;

Προβλήματα με οδηγούς; αν κάτι δουλεύει με τα 7αριά κατά 99% δουλεύει με τα 10αριά, φυσικά υπάρχει κόσμος που ακόμα και σήμερα έχει τα xp γιατί απλά δεν υπάρχουν οδηγοί για 7αριά ή για X64 7αριά.

biggeo65
11-05-17, 14:18
Τα ίδια που θα έλεγε κάποιος για την αλλαγή απο τα xp στα vista, στα 7, στα 8 ή στα 10.
Σε ενα εταιρικό* περιβάλλον υπάρχουν πολλά θέματα, να θυμίσω μήπως θέματα με φορολογικούς μηχανισμούς και τα 7αριά; το ότι ακόμα και σήμερα υπάρχουν εφαρμογές που δεν δουλεύουν με UAC;

Προβλήματα με οδηγούς; αν κάτι δουλεύει με τα 7αριά κατά 99% δουλεύει με τα 10αριά, φυσικά υπάρχει κόσμος που ακόμα και σήμερα έχει τα xp γιατί απλά δεν υπάρχουν οδηγοί για 7αριά ή για X64 7αριά.

Ναι να συμφωνήσω με αυτά ,που λες,αλλά πρόβλημα σε συσκευές
από τα 10 σε αναβαθμισμένα 10, αυτό είναι καινούργιο για μένα.

Δεν το έχω συναντήσει σε ΧΡ ή σε 7 .

sdikr
11-05-17, 14:57
Ναι να συμφωνήσω με αυτά ,που λες,αλλά πρόβλημα σε συσκευές
από τα 10 σε αναβαθμισμένα 10, αυτό είναι καινούργιο για μένα.

Δεν το έχω συναντήσει σε ΧΡ ή σε 7 .

Με τα sp1 υπήρξε θέμα σε μερικές περιπτώσεις ή με τα sp3 και το dep

biggeo65
11-05-17, 15:05
Με τα sp1 υπήρξε θέμα σε μερικές περιπτώσεις ή με τα sp3 και το dep

Σε εμένα δεν έτυχε. Ακόμη κι αν χρειάστηκε να περάσω το SP1,σε όσους κι αν το πέρασα,
από το DVD (ΙSO),μια που από win update δεν γινόταν εγκατάσταση.

eyw
11-05-17, 16:29
... αλλά υπάρχουν ακόμα και εταιρείες με εκατοντάδες μηχανάκια με XP. Αυτό τι λογική έχει; ... πολλές, πχ ότι δεν έχουνε λεφτά για να πάνε στα 7. Ας μην αναφέρουμε συμβατότητες και ασυμβατότητες και υποδομές και μπλέξουμε.
Είναι και αυτές οι παρομίες (if it ain't broke, don't fix it) στη μέση, πολλά πράματα.

xaris2335
11-05-17, 16:51
εμένα αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι ότι έχει ενσωματωμένο keylogger,p2p και τέτοιες παρόμοιες τακτικές. :hmm:
Ας ελπίσουμε να έχουν αφαιρεθεί σε μεταγενέστερες εκδόσεις των windows :)

nightbird7000
12-05-17, 17:34
Τι; Πόσα; Αχαχαχαχαχαχαχαχχχ δηλαδή πόσο πληθυσμό έχει αυτός ο πλανήτης; Όλοι πια έβαλαν δεκάρια; Μα όοοοολοι;;;; Δεν πείθει η ms μα με τίποτα όμως!

nnn
15-05-17, 21:52
Εμένα με μπέρδεψε το 'μηνιαίως' του τίτλου και το 'ανά μήνα' στο πρώτο post με την είδηση. Είμαι χρήστης τον ένα μήνα και τον άλλο δεν είμαι; Μπήκα και στο άρθρο-πηγή και δεν το βρήκα πουθενά.

Επί της ουσίας, δεν θα πω ότι τα windows 10 είναι καλά (αν και τα χρησιμοποιώ πλέον παντού, σε υπολογιστή πάντα), αλλά για τις εταιρείες έχω να πω ότι κάποιες είναι δεινόσαυροι. Κατανοώ απόλυτα εταιρείες που έχουν μείνει στα Win 7 και από πολλές απόψεις καλά κάνουν, αλλά υπάρχουν ακόμα και εταιρείες με εκατοντάδες μηχανάκια με XP. Αυτό τι λογική έχει;

Για τα 10ρια, ας βγάλει η microsoft μια έκδοση με ξεφορτωμένες όλες τις metro αηδίες και θα δούμε τότε τι υιοθέτηση θα υπάρξει από σοβαρούς χρήστες και εταιρείες. Κι ας κρατήσεις τα metro για το xbox και τα tablet/τηλέφωνα (λέμε τώρα...). Πιο πολύ έβλαψαν τα 8-10 οι παλινωδίες (κατάργηση και επαναφορά του start button) παρά τα όποια πραγματικά προβλήματα.

Έχεις δίκιο για το μηνιαίως, αλλά ήταν έτσι γραμμένο στο Cnet όταν ανέβασα την είδηση...

jap
18-05-17, 19:16
Τελικά το βρήκα (http://www.investopedia.com/terms/m/monthly-active-user-mau.asp), με αφορμή αντίστοιχες ανακοινώσεις για το android (https://www.theverge.com/2017/5/17/15654454/android-reaches-2-billion-monthly-active-users). Πολύ χονδρικά, σημαίνει μοναδικοί χρήστες που έχουν χρησιμοποιήσει έστω μία φορά την εφαρμογή (ή έχουν κάνει κάποια άλλη ελάχιστη χρήση της, βλ. παράδειγμα με το twitter) μέσα σε διάστημα ενός μηνός.

Helene
20-05-17, 02:36
Μα, όλοι οι δρόμοι οδηγούν στα 10, είναι αδύνατον να τα αποφύγεις, εκτός αν είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις

Mirmidon
20-05-17, 09:55
Μα, όλοι οι δρόμοι οδηγούν στα 10, είναι αδύνατον να τα αποφύγεις, εκτός αν είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις

Από που προκύπτει αυτό το συμπέρασμα;

Μπορείς να τα αποφύγεις ιδίως αν δεν θέλεις να πληρώσεις. Ένα σορό εναλλακτικά λειτουργικά συστήματα υπάρχουν.

tsigarid
21-05-17, 02:33
Από που προκύπτει αυτό το συμπέρασμα;

Μπορείς να τα αποφύγεις ιδίως αν δεν θέλεις να πληρώσεις. Ένα σορό εναλλακτικά λειτουργικά συστήματα υπάρχουν.

Ένα σωρό, δηλαδή δύο, εκ των οποίων το ένα μόνο δωρεάν.

Mirmidon
21-05-17, 10:28
Ένα σωρό, δηλαδή δύο, εκ των οποίων το ένα μόνο δωρεάν.

Ότι πεις.

eyw
21-05-17, 12:24
FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, DragonFly, Fedora, Ubuntu και άλλα. Υπάρχουν και 1-2 εύκολες διανομές για αδιάφορους έως άσχετους αλλά δεν θυμάμαι.

sdikr
21-05-17, 12:46
FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, DragonFly, Fedora, Ubuntu και άλλα. Υπάρχουν και 1-2 εύκολες διανομές για αδιάφορους έως άσχετους αλλά δεν θυμάμαι.

Διανομή για αυτούς που δεν θυμούνται πότε θα βγάλουνε; :p

Helene
21-05-17, 23:18
FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, DragonFly, Fedora, Ubuntu και άλλα. Υπάρχουν και 1-2 εύκολες διανομές για αδιάφορους έως άσχετους αλλά δεν θυμάμαι.

Σόρι, αλλά εμείς οι κοινοί θνητοί δεν ξέρουμε πώς να τα λειτουργούμε όλα αυτά.

Mirmidon
22-05-17, 00:21
Σόρι, αλλά εμείς οι κοινοί θνητοί δεν ξέρουμε πώς να τα λειτουργούμε όλα αυτά.

Όλοι μας πριν μάθουμε δεν γνωρίζαμε. Δεν είναι τίποτα φοβερό να μάθει κάποιος αν πραγματικά ενδιαφέρεται. Μια περίοδος εξάσκηση διαβάσματος και εξοικείωσης χρειάζεται ακόμα και για "γνώστες", μιας και πολλές "κινήσεις" γίνονται μηχανικά με την πάροδο του χρόνου. Το θέμα είναι να βρει κανείς εφαρμογές και προγράμματα για την δουλεια που θέλει να κάνει για αυτά τα λειτουργικά. Ακόμα και στα Windows 10 πρέπει να διαβάσει κανείς κάποια πράγματα για να χρησιμοποιήσει και να διαχειριστεί το λειτουργικό σωστά. Και δεν εννοώ το απλό άνοιγμα μιας εφαρμογής όπως είναι ένας κειμενογράφος ή ένα πρόγραμμα διαχείρισης ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

eyw
22-05-17, 05:44
Σόρι, αλλά εμείς οι κοινοί θνητοί δεν ξέρουμε πώς να τα λειτουργούμε όλα αυτά.βασικά έχεις δίκιο.
Πάντως δεν είναι δύσκολο να στήσεις FreeBSD σε ένα μηχανάκι για δουλειές office, (εννοείται OpenOffice, LibreOffice), browsing κλπ.

Οσοι βαριούνται (και καλά κάνουν) ας λουστούν τα ανά τακτά χρονικά διαστήματα και πλέον καθιερωμένα χουνέρια από την Micro$oft.
Γιαυτό τον μήνα είχαμε wannacry με Shadow Brokers, τον άλλο θα έχουμε Shadow Agents και τον παραάλλο κάποιον άλλο.

Πάντως αν ξόδευα τον μισό χρόνο που έχω σπαταλήσει για τα 10 και το πως θα κάτσουν όπως θέλω εγώ στα partition τώρα θα ήμουν BSD admin.

Το ξέρω ότι όλα τα λειτουργικά έχουν flaws κλπ αλλά μόνον η Micro$oft τα κάνει επίτηδες.

badweed
22-05-17, 06:38
ανακοινωσεις απο την ιδια την εταιρια για τα προιοντα της , την θεωρω υπο οποιαδηποτε συνθηκη ως διαφημιση .

περα απο το να διαφημιζουν ενα προιον που το δινουν τζαμπα , προκαλει και δευτερες σκεψεις σε αυτους που θα προβουν σε καποιες .

λειτουργικο αναβαθμιζουμε συνηθως γιατι υπαρχει καποιος υπαρκτος λογος , τεχνικης φυσης συνηθως.
χωρις λογο , γιατι να μπει καποιος στην σκεψη η τον κοπο να το κανει ; επειδη το εβαλε η οποια εταιρια στο ραφι της ως καινουριο ;

jap
22-05-17, 06:57
Θα περίμενα η οποία σύγκριση να γίνει με macos, όχι με λινουξοειδη. Κατα τα άλλα, το προηγούμενο laptop το πήρα με ubuntu, αφοιυ windows είχα ηδη. Μια χαρά ηταν και συμβιωσαμε για μερικές ώρες. Το πρόβλημα δεν είναι τα διάφορα λειτουργικά, είναι ο απομονωτισμος για τον μέσο χρήστη. Αν έχω ενα πρόβλημα στο mac δεν έχω κάποιον γνωστό να πάρω τηλέφωνο, αναγκαστικά το ψάχνω στο internet. Αν έχω σε linux και παλι στο internet, είναι όμως τραγικά δυσκολοτερο να βρω μια λύση. Ασφαλώς και δεν είναι για ολους.

dimitri_ns
22-05-17, 07:29
Θα περίμενα η οποία σύγκριση να γίνει με macos, όχι με λινουξοειδη. Κατα τα άλλα, το προηγούμενο laptop το πήρα με ubuntu, αφοιυ windows είχα ηδη. Μια χαρά ηταν και συμβιωσαμε για μερικές ώρες. Το πρόβλημα δεν είναι τα διάφορα λειτουργικά, είναι ο απομονωτισμος για τον μέσο χρήστη. Αν έχω ενα πρόβλημα στο mac δεν έχω κάποιον γνωστό να πάρω τηλέφωνο, αναγκαστικά το ψάχνω στο internet. Αν έχω σε linux και παλι στο internet, είναι όμως τραγικά δυσκολοτερο να βρω μια λύση. Ασφαλώς και δεν είναι για ολους.

Εχω εντελώς διαφορετική άποψη.

Οσοι έχουν mac δεν χρειάζονται βοήθεια, πολλοί είναι άσχετοι και δεν γνωρίζουν ούτε τι είναι συμπίεση αρχείων για να στείλουν ένα μαιλ. Αλλωστε πήραν mac είτε για μούρη, είτε γιατί δουλεύει out of the box :p , οπότε ποιός ο λόγος να ψάχνω?

Κάποιοι λίγοι που ξέρουν τι τους γίνεται πήραν mac για επεξεργασία video

Με την ms, 40 κλικ για να καταλήξει ask your system administrator
Να θυμίσω το παίδεμα με το update των 7 ?
Και πολλά προβλήματα που οφείλονται στην νοοτροπία της ms (regedit κλπ)

Αντίθετα στο linux ότι βοήθεια χρειάστηκα ήταν εκεί (στο ιντερνετ) γρήγορη και λιτή αν βέβαια έκανα την κατάλληλη ερώτηση
Επειδή έχω πολλές επιλογές, πρέπει να δώ ποιές μου ταιριάζουν, άρα διάβασμα και δοκιμές.
Ποτέ δεν αισθάνθηκα μόνος, ίσα-ίσα είχα την καλύτερη και μεγαλύτερη βοήθεια εδώ και χρόνια

Ακόμα θυμάμαι αν κι έχουν περάσει πολλά χρόνια, την αγαλλίαση που ένιωσα όταν ξέφυγα από freeware, shareware και πετσοκομμένα "δωρεάν"

Ασφαλώς και δεν είναι για όλους, οι περισσότεροι βαριούνται, γι' αυτό κυκλοφορούν τόσα κακοστημένα, επικίνδυνα και μολυσμένα win

Αλλωστε η νέα μόδα προστάζει ν'αγοράσεις μόνο κινητό (ούτε laptop, ούτε tablet) :p

jap
22-05-17, 12:09
Δεν έχεις πουθενά άδικο, από τη δική σου βέβαια οπτική γωνία. Είμαι περιστασιακός χρήστης unix/linux 30+ χρόνια τώρα, ενώ τα Windows τα γνώρισα όταν έγιναν μέρος της δουλειάς μου, το 1994. Στον μαγικό κόσμο του macos έχω μπει την τελευταία 20ετία, και τον περισσότερο χρόνο μου τον περνώ σαφώς σε windows. Το ζητούμενο για μένα είναι πού θα σηκώσει τα χέρια ψηλά ο απλός χρήστης (όχι εσύ, όχι εγώ, όχι η πλειοψηφία των χρηστών του forum, αλλά η πλειοψηφία των χρηστών υπολογιστών) και θα ζητήσει βοήθεια από κάποιον 3ο, και βέβαια το πόσο εύκολα θα την βρει. Μας αρέσει ή όχι, τα windows υπερτερούν σε αυτό τον τομέα, όπως βέβαια και στη διαθεσιμότητα εφαρμογών, δωρεάν και μη, για κάθε μα κάθε ανάγκη.

eyw
22-05-17, 14:06
Ουδείς αντιλέγει ότι τα windows είναι το industry standard σε desktop και laptop και ότι το μεροκάματο βγαίνει απο τα windows.
Η Μ$ όμως το παράκανε(γνώμη μου) ή δεν ξέρουμε που το πάει ή εγώ κάτι δεν έχω καταλάβει.
Τα free λειτουργικά αξίζουν και παρααξίζουν θέση στο desktop για συνηθισμένες δουλειές γραφείου.

dimitri_ns
22-05-17, 14:14
Αυτόν τον απλό χρήστη, δυσκολεύομαι να τον παρακολουθήσω.

Κάποτε μου ζητήσανε βοήθεια (απλός χρήστης - εξωτερικές μεταδόσεις ΕΡΤ) και πήγα βραδιάτικο σπίτι του γιατί δεν ήξερε να περάσει σε dvd αυτά που είχαν τραβήξει στην Κεφαλονιά (δεν ήξερε πως να κάψει dvd)

Βρήκα κι ένα δίσκο με αρχεία ατάκτως ερριμμένα, ούτε ήξερε που είχε τι.

eyw
22-05-17, 14:24
αυτός λέγεται περιστασιακός χρήστης. Ελπίζω να χρέωσες αρκετά.

dimitri_ns
22-05-17, 14:32
αυτός λέγεται περιστασιακός χρήστης. Ελπίζω να χρέωσες αρκετά.

Φίλος ήτανε, οι κόρες μας ήτανε συμμαθήτριες και φίλες, ένοιωσα την απόγνωση που ένοιωσε..

eyw
22-05-17, 14:34
σωστός,:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.