PDA

Επιστροφή στο Forum : Και ξαφνικά το ADSL έγινε VDSL!



dhmk
11-05-17, 17:47
Σήμερα το πρωί μπήκα κανονικά στο Internet. Θαυμάσια! Μετά από 1 ώρα ξανακάθισα στον υπολογιστή αλλά Internet καθόλου. Χάλια λέω! Παρατήρησα ότι ο ρούτερ έδειχνε συνδεδεμένος και μάλιστα με την πλήρη ταχύτητα 24576/1020 όταν παλιότερα ήταν κάτω από 11000/900. Όμως δεν είχα IP. Πήρα τις βλάβες και άκρη δεν έβγαλα μετά από μερικά τεστ που έγιναν. Η βλάβη δηλώθηκε και μου είπαν ότι αναμενόμενη αντιμετώπιση στις 15/5 αν θυμάμαι καλά. Όμως μετά παρατήρησα κάτι περίεργο στο status του ρούτερ. Δεν έγραφε πλέον ADSL αλλά VDSL2. Ο ρούτερ μου υποστηρίζει και VDSL. Πήγα λοιπόν στις ρυθμίσεις σύνδεσης και του είπα να συνδεθεί με αυτές του cosmote VDSL, και θαύμα! Η σύνδεση ολοκληρώθηκε, πήρα IP και στο εξής απολαμβάνω την πλήρη ταχύτητα ADSL που υποτίθεται είχα αγοράσει.

Από ότι βλέπω και στο site της cosmote δεν αναφέρεται πλέον το VDSL/ADSL αλλά απλώς ταχύτητες. 4, 24, 30, 50 κτλ. Μήπως τελικά το ADSL αντικαθίσταται σιωπηρά με VDSL συνδέσεις; Αλλά τι γίνεται αν το ρούτερ δεν το υποστηρίζει; Ίσως τα νέα ρούτερ που δίνει η cosmote να το υποστηρίζουν όλα. Εγώ ως παλιός πελάτης τα αγοράζω μόνος μου. Το τελευταίο μου είναι το TP-LINK TD-W9980 (N600).

Τώρα εκτός από το γεγονός ότι έχω συγχρονισμό στη πλήρη ταχύτητα (24/1) δεν εμφανίζονται και error pkts που πριν στη μισή ταχύτητα συγχρονισμού μαζεύονταν, συν τω χρόνω, κατά χιλιάδες κυρίως στο upstream.

jkoukos
11-05-17, 18:50
Σε σύνδεσαν σε καμπίνα. Το DSLAM της καμπίνας δίνει ταυτόχρονα ADSL και VDSL και ανάλογα την συσκευή που θα βάλεις στην γραμμή, έχεις και τον αντίστοιχο συγχρονισμό.
Αν βάλεις συσκευή ADSL, θα συγχρονίσει σε ADSL και με ταχύτητα ανάλογη των φίλτρων* που υπάρχουν και την απόσταση που έχεις.
Αν βάλεις συσκευή VDSL, θα συγχρονίσει σε VDSL και με ταχύτητα ίση με το πακέτο που έχεις (24/1).

* Προβλέπεται από τον κανονισμό, οι συνδέσεις ADSL από καμπίνα να έχουν μάσκες ("κόφτη") ώστε να μην επηρεάζονται οι συνδέσεις των άλλων από αστικό κέντρο. Ανάλογα το δίκτυο της περιοχής, οι ταχύτητες παίζουν 12-16Mbps. Σε VDSL όμως δεν ισχύουν αυτές οι μάσκες.

- - - Updated - - -


Από ότι βλέπω και στο site της cosmote δεν αναφέρεται πλέον το VDSL/ADSL αλλά απλώς ταχύτητες. 4, 24, 30, 50 κτλ. Μήπως τελικά το ADSL αντικαθίσταται σιωπηρά με VDSL συνδέσεις;
Μια χαρά έχει τις διαφορές.
183175

cranky
11-05-17, 19:10
Το DSLAM της καμπίνας δίνει ταυτόχρονα ADSL και VDSL και ανάλογα την συσκευή που θα βάλεις στην γραμμή, έχεις και τον αντίστοιχο συγχρονισμό.
Αυτό ισχύει ανεξαρτήτως παρόχου ;


Αν βάλεις συσκευή ADSL, θα συγχρονίσει σε ADSL και με ταχύτητα ανάλογη των φίλτρων* που υπάρχουν και την απόσταση που έχεις.
Την απόσταση που έχω εγώ απ' την καμπίνα, ή την απόσταση της καμπίνας απ' το ΑΚ που ανήκει ;

panoc
11-05-17, 19:21
Αυτό ισχύει ανεξαρτήτως παρόχου ;

Θεωρητικα ναι, αφου η καμπινα ειναι μια με ρυθμισεις του ΟΤΕ.



Την απόσταση που έχω εγώ απ' την καμπίνα, ή την απόσταση της καμπίνας απ' το ΑΚ που ανήκει ;

Φυσικα αναλογη της αποσταστης σου απο την καμπινα.

jkoukos
11-05-17, 20:03
Αυτό ισχύει ανεξαρτήτως παρόχου ;
Όπως λέει και ο Πάνος, θεωρητικά, διότι κανείς άλλος πάροχος δεν δίνει ADSL από καμπίνα.
Με περίπου 1,5 διαφορά στο κόστος χοντρικής, τους συμφέρει να δίνουν το 50άρι VDSL.

nmavro73
14-05-17, 16:18
Μου είπαν τεχνικοί ότι σταδιακά όλες θα γίνουν VDSL. Η ADSL πάει προς κατάργηση

chralexo
30-05-17, 19:49
Με πήραν πριν απο λίγο απο τον ΟΤΕ και με ευχαριστουν για την συνεργασία μας που ανηκω στο δίκτυο τους τόσο καιρό και ότι μετα ίδια χρήματα(27.5 τον μήνα) θα μου βάλουν VDSL. Tώρα έχω cosmote home double play 4M. Θα μου στείλουν καινουργιο router και το παλιο πρέπει να το πάω σε ένα κατάστημα COSMOTE ή ΓΕΡΜΑΝΟΣ. Την ρώτησα 3 φορές αν τα λεφτά είναι το ίδια και μου είπε ναι. Μου είπε για δέσμευση 24 μηνών, έχω δικαίωμα υπαναχώρησης σε κάποιες μέρες, και αν θελω να με βάλει στο αρθρο 11 (δωρεάν). Επίσης τέλος οι έντυποι λογαριασμοί , θα έρχονται σε ηλεκτρονική μορφή (e-mail). Tην Παρασκευή θα στείλουν το router και θα πρέπει να δώσω την φωτοτυπία της ταυτότητας...
Έχουν πάρει και άλλους; υπάρχουν κάποια ψιλά γράμματα που δεν μου είπε; πχ δεν μου είπε για voip, το ανέφερε όταν της το πα εγώ... τι λέτε;

cranky
30-05-17, 20:18
Όλα αυτά που σου τάζουν προφορικά, να σου τα στείλουν γραπτώς.

nmavro73
30-05-17, 20:26
Επιβεβαιώνω οτι μου είπαν τεχνικοι πως κάποια στιγμή ολα τα adsl θα μετατραπούν. Η adsl θα καταργηθεί

chralexo
30-05-17, 20:29
Όλα αυτά που σου τάζουν προφορικά, να σου τα στείλουν γραπτώς.
Όταν την ρώτησα, με εβαλε σε αναμονή για να ρωτήσει, και μου είπε θα μου στείλει τους γενικούς όρους :hmm:
Μπορεί να μην ήξερε κιολας αυτή, κανονικά δεν πρέπει να στείλουν την σύμβαση και το έντυπο της υπαναχώρησης;

sotirisv
30-05-17, 20:31
Επιβεβαιώνω οτι μου είπαν τεχνικοι πως κάποια στιγμή ολα τα adsl θα μετατραπούν. Η adsl θα καταργηθεί

Και αυτά που αφορούν από ΑΚ απευθείας;

jkoukos
30-05-17, 20:32
Μπορεί να μην ήξερε κιολας αυτή, κανονικά δεν πρέπει να στείλουν την σύμβαση και το έντυπο της υπαναχώρησης;
Όχι απαραίτητα, αφού κάνεις ανανέωση της σύνδεσης και απλά αναβαθμίζεις τις υπηρεσίες που λαμβάνεις σε αυτήν.
Μου φαίνεται παράξενο να σε αναβαθμίζουν στην ίδια τιμή. Σε μένα πριν 2-3 βδομάδες, με +5€ με πήγαιναν από 24άρι σε 30άρι (όλα τα άλλα ίδια).

chralexo
30-05-17, 20:41
Εγω με το υπάρχων πρόγραμμα ειμαι ικανοποιημένος, ασε που με το voip έχω καποιους ενδοιασμούς, αλλά αν ειναι τα ίδια χρήματα εντάξει λέω.
Πως μπορώ να μαθω για τα λεφτά, αν πάρω την εξυπηρέτηση πελατών αύριο θα μπορέσω να μάθω; πως μπορώ να το εξακριβώσω ;(πριν ερθει ο πρωτος λογαριασμός και αντε βγαλε άκρη μετά). Και 5 ευρω να είναι, αφου οι ανάγκες μου καλύπτονται με το υπάρχων γιατι να δωσω 5*12=60 ευρω το χρονο;συν τα φπα 24% και τέλη ευρυζωνικής

nmavro73
30-05-17, 20:42
Και αυτά που αφορούν από ΑΚ απευθείας;
Δεν ξέρω. Στο χωριό μου το είπαν οπότε λογικά για όλα θα είναι. Θα μεταφερθούν σε νεα κουτιά πρωτα

sotirisv
30-05-17, 20:49
Δεν ξέρω. Στο χωριό μου το είπαν οπότε λογικά για όλα θα είναι. Θα μεταφερθούν σε νεα κουτιά πρωτα

Μήπως στην περιοχή θα μπουν οι καινούριες καμπίνες και στο είπαν;


Sorry, τώρα είδα που γράφεις για τις νέες καμπίνες.

nmavro73
31-05-17, 08:37
Μήπως στην περιοχή θα μπουν οι καινούριες καμπίνες και στο είπαν;

Μπήκαν. Μας μετέφεραν ήδη σε αυτες

@ ADSLgr.com All rights reserved.