PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με lan



dearpru
23-10-04, 02:31
γειά σας!

έχω το εξής πρόβλημα:

προσπαθώ να φτιάξω ένα δίκτυο lan με 2 pc.
στο 1ο pc που παίρνει και net απέυθείας απο ένα speedtouch home υπάρχουν 2 κάρτες δικτύου.
Στη μια συνδέεται το modem και στην άλλη το crossover το οποίο καταλήγει στην κάρτα του 2ου υπολογιστή.

στην κάρτα του modem δίνω:
10.0.0.1
255.255.255.0
10.0.0.138
και dns
(συνδεση μέσω private virtual network)

στην 2η κάρτα από το 1ο pc δίνω:
192.168.0.1
255.255.255.0

τέλος στην κάρτα του 2ου pc έχουμε:
192.168.0.2
255.255.255.0
192.168.0.1
dns για το ιντερνετ.

το 2ο pc παίρνει ιντερνετ κανονικά
ΑΛΛΑ
δε μπορώ να δω shared files σε κανένα απο τους 2 υπολογιστές.
ping γίνεται και από τους 2 προς τον άλλο.
επίσης φαίνοντε και οι 2 στην επιλογή view workgroup computers.
όταν όμως προσπαθώ να μπώ για να δώ τα shared files παίρνω τα ακόλουθα μηνύματα.
από το 1ο στο 2ο pc μου ζητάει ονομα χρήστη και κωδικό...
από το 2ο στο 1ο pc μου βγάζει "\\χχχχ is not accessible.you might not have permission to use this network resource.contact the administrator of this server to find out if you have access permissions"

αυτά...

ακόμα αν ξέρει κάποιος πως να ρυθμίσω το sygate γιατί μου δημιουργεί πρόβλημα στο λαν όταν είναι ενεργό.
α! και τα 2 pc τρέχουν win xp pro sp1

ευχαριστώ ;)

WAntilles
23-10-04, 02:49
Deapru γιατί κάνεις τα εύκολα δύσκολα;

Γιατί δεν συνδέεις τα 2 PC "ισοδύναμα" στο router μέσω ενός Ethernet switch (30 ευρώ) και μπλέκεις με PPPoE, network bridging, και LAN και software firewalls όλα ένας αχταρμάς;

Χώρια που πρέπει να έχεις και συνεχώς ανοικτό το 1 PC για να έχει internet το άλλο.

Προτείνω:

- 1 Fast Ethernet switch 100Mbps 5 port (30 ευρώ)

- το router σε PPPoA

- ενεργοποίηση του hardware firewall στο router -> αφού υπάρχει hardware firewall κανένα software δεν είναι καλύτερο από αυτό και δεν χρειάζεσαι και επιπλέον software firewall. Το hardware προστατεύει με ρύθμιση μιας φοράς ολόκληρο το LAN.

Έτσι:

- το LAN θα δουλεύει απρόσκοπτα

- θα είσαι πολύ πιο ασφαλής και ήσυχος με το hardware firewall

- ανεξαρτητοποιείται πλήρως το 2ο από το 1ο PC

sdikr
23-10-04, 03:55
δε μπορώ να δω shared files σε κανένα απο τους 2 υπολογιστές.
ping γίνεται και από τους 2 προς τον άλλο.
επίσης φαίνοντε και οι 2 στην επιλογή view workgroup computers.
όταν όμως προσπαθώ να μπώ για να δώ τα shared files παίρνω τα ακόλουθα μηνύματα.
από το 1ο στο 2ο pc μου ζητάει ονομα χρήστη και κωδικό...
από το 2ο στο 1ο pc μου βγάζει "\\χχχχ is not accessible.you might not have permission to use this network resource.contact the administrator of this server to find out if you have access permissions"

Πάς στον "ο υπολογιστης μου" δεξί κλικ στον δίσκο ή στον φάκελο που θέλεις, κοινη χρήση, το ενεργοποιείς,

Για το sygate, πάς δεξί κλικ, advanced rules και κάνεις εναν κανόνα να επιτρέπει την επικοινωνία για όλα τα Port σε Ip range 192.168.0.1-192.168.0.255

dearpru
23-10-04, 11:30
έχω shared files...
το πρόβλημα είναι τα σφάλματα που παίρνω.
switch θα πάρω σε κανένα 10ήμερο...ήθελα απλά μια προσωρινή λύση :?

@ ADSLgr.com All rights reserved.