PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με οτε ή κατι αλλο;



chrislav3
16-05-17, 12:32
Γεια σας.
Αντιμετωπίζω ενα προβλημα με την συνδεση μου.
Πριν 5 μερες ξαφνικα κοπηκε η συνδεση μου με το ιντερνετ.πηρα τηλεφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών της cosmote και μου ειπαν οτι θα στειλουν καποιον τεχνικο.τελικα μετα απο 2 μερες το ιντερνετ ηρθε και παλι αλλα με μια διαφορα που ειναι κ το προβλημα μου.
Τωρα πλεον δεν μπορω να συνδεθω σε καποιον αλλον υπολογιστη για παραδειγμα μεσω teamviewer αλλα ουτε να συνδεθει και αλλος υπολογιστης σε εμενα.δεν ειναι μονο το teamviewer το προβλημα μου.η συνδεση μου χρειάζεται για να βλεπουν και απο αλλους υπολογιστες καποιες καμερες που εχω συνδεδεμένες στο δικο μου ρουτερ.
Αφου πηρα τηλ ξανα στην εξυπηρέτηση και μου ειπαν οτι η γραμμη μου δεν εχει καποιο προβλημα βρηκα το τηλ του τεχνικου που διόρθωσε και καλα την γραμμη μου και μου ειπε οτι αυτο που εκανε ηταν να αλλαξει ενα καλωδιακι που ειχε κοπει στο κεντρο τους.
Τωρα τι κανω;
Εχετε καμια ιδεα;
Ευχαριστω.

sweet dreams
16-05-17, 12:48
:welcome:

Κοίταξε μέσα στο μενού του ρούτερ τι εξωτερική IP (https://www.adslgr.com/forum/threads/916301-%CE%A4%CE%B9-%CE%AD%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%BE%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-IP-%CF%84%CE%BF%CF%85-ConnX) λέει ότι έχεις πάρει.

chrislav3
17-05-17, 01:37
Με το showmyip.gr μου βγαζει 2.85.27.χχχ
Μεσα απο το ρουτερ δεν ξερω αν λεω το σωστο αλλα μου βγαζει αυτο 80.106.108.χχ
Βαζω και μια φωτο απο το ρουτερ μηπως δεν ειναι αυτη η iP.
Εχω speedport entry 2i.

183393

Επειδη δεν εχω πολλες γνωσεις πανω σε αυτα τα θεματα η βοηθεια σου θα μου ηταν πλυτιμη φιλε μου
Ευχαριστω

sweet dreams
17-05-17, 08:45
Δεν είναι αυτή η σελίδα που βλέπεις την IP, θα πας στο WAN >>> DSL.

manospcistas
17-05-17, 09:35
Δεν υπάρχει πρόβλημα με την IP σου, δεν είσαι σε NAT. Εξάλλου το TeamViewer δεν έχει πρόβλημα με NAT.

chrislav3
17-05-17, 15:47
δεν γραφει εδω για ip....μηπως ξερεις που ακριβως να παω για να στειλω το σωστο screenshot?


δες κ εδω

manospcistas
17-05-17, 16:09
Όπως σου είπα, είσαι εντάξει και με την IP σου, και επιβεβαιώνεται και από τα screenshots (καλό θα ήταν να τα διαγράψεις τώρα.)
Κάνε μία επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις στο router, μην τυχόν έχει συμβεί κάτι με το firewall.

sweet dreams
17-05-17, 16:50
δεν γραφει εδω για ip....μηπως ξερεις που ακριβως να παω για να στειλω το σωστο screenshot?


δες κ εδω

Εκεί που σου είπα πιο πάνω είναι, κοίταξε αν είναι ίδια αυτή που βλέπεις μέσα στο ρούτερ με την άλλη που βλέπεις από το πρόγραμμα.

Δεν χρειάζεται να ανεβάζεις όλη την IP, γράψε τα πρώτα ψηφία, επίσης αν κάνεις μια επανεκκίνηση του ρούτερ θα αλλάξει και η IP σου (κάνε το για λόγους ασφαλείας).

chrislav3
17-05-17, 17:19
Εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμίσεων και τωρα δουλευει κανονικα...να πω ομως οτι ειχα δοκιμασει με αλλο ρουτερ και δεν δουλεψε.το τι έφτιαξε μαλλον θα παραμεινει αγνωστο.ελπιζω να μην συμβει ξανα.ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις κ το ενδιαφερον

@ ADSLgr.com All rights reserved.