PDA

Επιστροφή στο Forum : ROUTER ΜΕ ΧΡΗΣΙΔΑΝΕΙΟ



therock003
16-05-17, 15:48
Εκανα διαδικασια φορητοτητας γραμμης και ιντερνετ απο εναλλακτικο παροχο σε Cosmote, και ενω οταν μου καναν προσφορα μου ειπαν δωρεαν εξοπλισμο ρουτερ, στο τηλεφωνο μου ειπαν οτι ο εξοπλισμος παιρνει τη μορφη χρησιδανειου και πρεπει να επιστραφει σε καταστημα στη περιπτωση λυσης του συμβολαιου. Ειναι οντως ετσι, και αν ισχυει αυτο το εφαρμοζουν?

Μου δωσαν καλυτερη τιμη απο αυτη που ειχα με τον αλλο παροχο αλλα στο συμβολαιο που μου απεστειλαν λενε πως η τιμη προσφορας ειναι για την 24μηνη δεσμευση και μετα παιρνει μια αυξηση σχεδον 40% (απο 25+φπα στα 38+φπα), οποτε οταν φτασει εκεινη η ωρα, αν δε μου κανουν την ιδια τιμη για νεα δεσμευση θα πρεπει να δω αν θα παραμεινω και θελω να ξερω τι θα ισχυει με τον εξοπλισμο.

sweet dreams
16-05-17, 16:56
Nαι, πρέπει να επιστρέψεις το ρούτερ (σου στέλνουν και μήνυμα) και αν δεν το επιστρέψεις στο χρεώνουν.

therock003
16-05-17, 19:13
Το χει αντιμετωπιση κανεις αυτο στη πραξη? Για στην πραγματικοτητα δε πιστευω να ασχοληθουν. Απο κει που εφυγα τωρα, δε μου ζητησαν να τους επιστρεψω κατι. Τι να κανουν εξοπλισμο μεταχειρισμενο τοσων χρονων

jkoukos
16-05-17, 19:22
Παλαιότερα όλοι έδιναν "δωρεάν" (το πληρώναμε στο πάγιο) κι έμενε στην κατοχή μας όταν φεύγαμε.
Αργότερα όλοι (εκτός Forthnet) το έδιναν με χρησιδάνειο και αν δεν το επιστρέψεις, πληρώνεις ένα εφάπαξ ποσό.
Σήμερα Wind και Vodafone, σε ADSL συνδέσεις δεν δίνουν καθόλου εξοπλισμό κι αν θέλεις είτε χρησιμοποιείς δικό σου είτε αγοράζεις από αυτούς (άρα σου μένει). Fortnet εξακολουθεί να το παρέχει "δωρεάν" και η Cosmote με χρησιδάνειο.
Σε VDSL συνδέσεις, όλοι (νομίζω και η Forthnet) το δίνουν με χρησιδάνειο.

sweet dreams
16-05-17, 19:24
Το χει αντιμετωπιση κανεις αυτο στη πραξη? Για στην πραγματικοτητα δε πιστευω να ασχοληθουν. Απο κει που εφυγα τωρα, δε μου ζητησαν να τους επιστρεψω κατι. Τι να κανουν εξοπλισμο μεταχειρισμενο τοσων χρονων

Την προηγούμενη εβδομάδα έφυγα από τον OTE και έγινε αυτό που περιγράφω πιο πάνω, μιλάμε για το Speedport γιατί το Thomson που είχα παλιά δεν μου το ζητήσανε.

prometheas
17-05-17, 13:20
Παλαιότερα όλοι έδιναν "δωρεάν" (το πληρώναμε στο πάγιο) κι έμενε στην κατοχή μας όταν φεύγαμε.
Αργότερα όλοι (εκτός Forthnet) το έδιναν με χρησιδάνειο και αν δεν το επιστρέψεις, πληρώνεις ένα εφάπαξ ποσό.
Σήμερα Wind και Vodafone, σε ADSL συνδέσεις δεν δίνουν καθόλου εξοπλισμό κι αν θέλεις είτε χρησιμοποιείς δικό σου είτε αγοράζεις από αυτούς (άρα σου μένει). Fortnet εξακολουθεί να το παρέχει "δωρεάν" και η Cosmote με χρησιδάνειο.
Σε VDSL συνδέσεις, όλοι (νομίζω και η Forthnet) το δίνουν με χρησιδάνειο.

Ακριβώς έτσι είναι..

goku
17-05-17, 13:29
Το χει αντιμετωπιση κανεις αυτο στη πραξη? Για στην πραγματικοτητα δε πιστευω να ασχοληθουν. Απο κει που εφυγα τωρα, δε μου ζητησαν να τους επιστρεψω κατι. Τι να κανουν εξοπλισμο μεταχειρισμενο τοσων χρονων

Εγώ όταν έφυγα από τον ΟΤΕ είχα το παλιό ρούτερ, το ZTE, αλλά τότε που έφυγα είχαν μόνο αυτό, την τότε περίοδο ήταν το καινούριο ρούτερ, το speedport δεν είχε κυκλοφορήσει ακόμη. Όταν έφυγα μου το ζήτησαν πίσω. Γενικά από όσο θυμάμαι αυτό με το χρησιδάνειο υπάρχει μερικά χρονάκια.

raspoutiv
17-05-17, 13:51
Παλαιότερα όλοι έδιναν "δωρεάν" (το πληρώναμε στο πάγιο) κι έμενε στην κατοχή μας όταν φεύγαμε.
Αργότερα όλοι (εκτός Forthnet) το έδιναν με χρησιδάνειο και αν δεν το επιστρέψεις, πληρώνεις ένα εφάπαξ ποσό.
Σήμερα Wind και Vodafone, σε ADSL συνδέσεις δεν δίνουν καθόλου εξοπλισμό κι αν θέλεις είτε χρησιμοποιείς δικό σου είτε αγοράζεις από αυτούς (άρα σου μένει). Fortnet εξακολουθεί να το παρέχει "δωρεάν" και η Cosmote με χρησιδάνειο.
Σε VDSL συνδέσεις, όλοι (νομίζω και η Forthnet) το δίνουν με χρησιδάνειο.

εμένα που είμαι παλιός συνδρομητής στη Wind, μου έχουν στείλει κάμποσα router για αντικατάσταση αυτών που χαλάνε. ποτέ δε μου ζήτησαν τα παλιά πίσω αν κι ήθελα να τα δώσω για να μη μου πιάνουν τόπο. όλα τους βγάζουν γύρω στα 2 χρόνια καλής χρήσης και μετά αρχίζουν οι πτώσεις της γραμμής. σήμα δεν έχει καλό κανένα γι αυτό και χρησιμοποιώ άλλο router δικό μου.
το μόνο θετικό είναι ότι θεωρητικά κλειδώνουν στην καλύτερη ταχύτητα, χωρίς πείραγμα και μπορεί να σε καλύψει το τηλεφωνικό τους service

θεωρώ απαράδεκτο να μη δώσουν τον αναγκαίο εξοπλισμό στους συνδρομητές τους, ειδικά όταν το κόστος γι αυτούς μπορεί να ναι 3-4€ άπαξ

sdikr
17-05-17, 14:03
εμένα που είμαι παλιός συνδρομητής στη Wind, μου έχουν στείλει κάμποσα router για αντικατάσταση αυτών που χαλάνε. ποτέ δε μου ζήτησαν τα παλιά πίσω αν κι ήθελα να τα δώσω για να μη μου πιάνουν τόπο. όλα τους βγάζουν γύρω στα 2 χρόνια καλής χρήσης και μετά αρχίζουν οι πτώσεις της γραμμής. σήμα δεν έχει καλό κανένα γι αυτό και χρησιμοποιώ άλλο router δικό μου.
το μόνο θετικό είναι ότι θεωρητικά κλειδώνουν στην καλύτερη ταχύτητα, χωρίς πείραγμα και μπορεί να σε καλύψει το τηλεφωνικό τους service

θεωρώ απαράδεκτο να μη δώσουν τον αναγκαίο εξοπλισμό στους συνδρομητές τους, ειδικά όταν το κόστος γι αυτούς μπορεί να ναι 3-4€ άπαξ

1 με 2 ευρώ είναι μην είσαι χουβαρντας. :whistle:


Αυτό που είναι σίγουρο είναι οτι αν σου παρεχουν εξοπλισμό είναι υπολογισμένο μέσα στη τιμή, μαζί με αυτό είναι και η υποστήριξη αυτού του εξοπλισμού.

Αχ jetspeed κλαψ

prometheas
17-05-17, 14:10
Μα γιαυτό πλεον δεν δινουν ADSL Routers ούτε δωρεάν ούτε με χρησιδάνειο ώστε να αποφεύγουν το κόστος αγοράς και κυρίως διαχειρισης/logistics του εξοπλισμού.

Το παρέχουν μόνο στο VDSL επειδή η συνδρομητική βάση είναι ακόμα μικρή, σαν ένα έξτρα κίνητρο για τους συνδρομητές που δεν θελουν να ασχολούνται πολύ. Οταν τα VDSL routers γινουν mainstream υποθέτω οτι οι providers θα πάνε στην ίδια προσέγγιση και δεν θα τα δίνουν.

cranky
17-05-17, 14:13
Πρίν ενάμισυ χρόνο που έφυγα απο τον ΟΤΕ (μετά απο χρόνια), δεν μου ζήτησαν ένα ZVX10 W300 v5.2 που μου είχαν δώσει.

sdikr
17-05-17, 14:15
Μα γιαυτό πλεον δεν δινουν ADSL Routers ούτε δωρεάν ούτε με χρησιδάνειο ώστε να αποφεύγουν το κόστος αγοράς και κυρίως διαχειρισης/logistics του εξοπλισμού.

Το παρέχουν μόνο στο VDSL επειδή η συνδρομητική βάση είναι ακόμα μικρή, σαν ένα έξτρα κίνητρο για τους συνδρομητές που δεν θελουν να ασχολούνται πολύ. Οταν τα VDSL routers γινουν mainstream υποθέτω οτι οι providers θα πάνε στην ίδια προσέγγιση και δεν θα τα δίνουν.

Δεν έχουν ρίξει όμως την τιμή, αφαιρούν δυνατότητες, ανεβάζουν πάγια με ίδιες δυνατότητες κλπ

jkoukos
17-05-17, 14:49
Πρίν ενάμισυ χρόνο που έφυγα απο τον ΟΤΕ (μετά απο χρόνια), δεν μου ζήτησαν ένα ZVX10 W300 v5.2 που μου είχαν δώσει.
Πιθανόν τότε να μην έδινε ακόμη εξοπλισμό με χρησιδάνειο. Δεν θυμάμαι ακριβώς πότε το ξεκίνησε αλλά σίγουρα ίσχυε το 2013 (ή το 2012?) σε σύνδεση συγγενούς μου.
Εξάλλου αναφέρεται στους όρους του συμβολαίου, υπάρχει σχετικό έντυπο (https://www.cosmote.gr/fixed/ote-WebProxyPortlet-1.1.6/ProxyServlet/www.cosmote.gr/storefront/renderAsset.ep?assetID=otedoubleplay/capex_dp_021115.pdf) και επικαιροποιημένος τιμοκατάλογος (https://www.cosmote.gr/fixed/documents/10280/1275332/Termatikos_exoplismos_xrhsidaneio.pdf) μη επιστροφής.

goana12
17-05-17, 14:58
Το χει αντιμετωπιση κανεις αυτο στη πραξη? Για στην πραγματικοτητα δε πιστευω να ασχοληθουν. Απο κει που εφυγα τωρα, δε μου ζητησαν να τους επιστρεψω κατι. Τι να κανουν εξοπλισμο μεταχειρισμενο τοσων χρονων

Οχι μονο ισχυει, αλλα θα πρεπει να παραδωσεις ΑΥΤΟ που σου εδωσαν (και οχι αλλο ιδιας μαρκας), γιατι η διασταυρωση γινετε μεσω ιντερνετ στο καταστημα που το παραδιδεις. Αν δεν ταιριαξει ο κωδικος του ρουτερ σου με αυτον που εχεις χρεωθει, δεν το "περναει" στο συστημα ωστε να το αποχρεωθεις. Το εζησα πριν 2 μηνες που εφυγα απο τον ΟΤΕ. Μονο στους παλιοτερους συνδρομητες ADSL (οχι VDSL) που επαιρναν το ΖΤΕ, το χαριζουν απ' οτι μου ειπε ο υπαλληλος, μιας και τους ειναι αχρηστο πλεον...

derma
22-05-17, 20:28
Σήμερα πήγα σε κατάστημα cosmote για να παραλάβω καινούργιο ρουτερ (λογο ευριζωνικης τηλεφωνίας) Και να παραδώσω το παλιό (δουλεύει κανονικά) μου είπαν αφου διάβασαν κάποιο αριθμό που έχει από πίσω το ρουτερ ότι είναι παλιό(το έχω από τον Νοέμβρη του 2012) να το κρατήσω το ίδιο που είπαν και από το 13888 εγώ παντος καλου κακου το έχω φύλαξη να μην βρεθώ και χρεωμένος

alex24
23-05-17, 05:15
Σε VDSL η wind και η forthnet το vdsl router το δίνουν δωρεάν. Η vodafone δεν γνωρίζω, cyta και COSMOTE το δίνουν με χρησιδάνειο όπως και σε adsl συνδέσεις.

prometheas
23-05-17, 10:27
Σε VDSL η Wind το δίνει με χρησιδάνειο. Τώρα αν θα το ζητήσει πίσω είναι αλλη υπόθεση..

alex24
23-05-17, 18:28
Εγώ που έκανα 2 συνδέσεις vdsl στην wind σε κανένα παραστατικό δεν έγραφε οτι είναι με χρησιδανισμο πάντως. Τωρα δεν ξέρω αν άλλαξε πολίτικη από πέρυσι τον ιουλιο που έκανα την σύνδεση.

sweet dreams
23-05-17, 18:38
Πιστεύω ότι οι πωλητές μπορούν να κάνουν διάφορα πέρα από τα τυπικά του συμβολαίου και ειδικά με τα ρούτερ. Εμένα μου το έδωσαν δωρεάν, ούτε χρησιδάνειο ούτε τίποτα. Αυτό βέβαια από μια πλευρά είναι κακό γιατί αν πάθει κάτι θα αναγκαστώ να αγοράσω καινούργιο.

cranky
23-05-17, 19:41
Αυτό βέβαια από μια πλευρά είναι κακό γιατί αν πάθει κάτι θα αναγκαστώ να αγοράσω καινούργιο.
Χωρίς εγγύηση τα δίνουνε ;

sweet dreams
23-05-17, 20:20
Χωρίς εγγύηση τα δίνουνε ;

Aυτό αλήθεια Θράσο δεν το ρώτησα, επειδή ήταν δωρεάν φαντάστηκα ότι δεν θα έχει και υποστήριξη, θα ρωτήσω αύριο τον πωλητή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.