PDA

Επιστροφή στο Forum : δεν κάνει port forward



atux_null
17-05-17, 21:07
καλησπέρα σας. έχω μια σύνδεση cosmote και δεν μου δουλεύει κανένα port forward. έχω δοκιμάσει να αλλάξω ρουτερ (έβαλα δικό μου) και πάλι τα ίδια. Μέχρι και pppoe έχω πάρει πίσω σε δικό μου μηχάνημα, αλλά πάλι δεν δουλεύουν τα port forward.
η ΙΡs που παίρνω συνήθως είναι:2.87.244.83
τι περισσότερες φορές είναι από το δίκτυο 2.
Καμιά ιδέα?

sanctusmob
18-05-17, 00:05
Είναι fake ip. Δεν μπορείς να κάνεις port forward. Την real ip την μοιράζεσαι με άλλους.

- - - Updated - - -

Sorry κατάλαβα κινητή όταν είπες cosmote.
Αλλά αυτό παίζει και στην σταθερή. Θα τους πάρεις τηλέφωνο να τους πεις ότι θέλεις real ip.

manospcistas
18-05-17, 14:09
Το πιθανότερο είναι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την IP σου. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις και μέσα από το router, όπου η WAN IP θα είναι διαφορετική από 100.xx.xx.xx

Για τα port forwards, πρέπει να απενεργοποιήσεις (https://www.cosmote.gr/fixed/my_internet_id)την Αυξημένη Προστασία.

stereo
21-05-17, 23:00
Παιδια καλησπερα, εχω ενα edgerouter x της ubiquiti πισω απο speedport 2i σε bridge και εχω την εντυπωση οτι ειμαι και εγω σε cgn γιατι δεν μπορω να κανω port forward.

Στο whatismyip μoυ δινει παντα μια ip της μορφης 94.66.222.ΧΧΧ. Το edgerouter ομως φαινεται να παιρνει IP 100.70.XXX.XXX. Και το θεμα ειναι οτι αν βαλω αλλο Modem-router και δεν κανω bridge το 2i δεν εχω αυτο το προβλημα. Τι να τους πω για να με βγαλουν απο το nat γιατι ειναι και αχρηστοι ολοι τους και δεν καταλαβαινουν?

sweet dreams
21-05-17, 23:12
Θα το καταλάβουν, δεν χρειάζεται να τους κάνεις ιδιαίτερη περιγραφή, αν τους πεις για την διαφορετική IP θα σε βγάλουν.

stereo
22-05-17, 21:37
Τους πηρα σημερα και αφου μου το κλεισαν την πρωτη φορα ("Ολοι οι εκπροσωποι μας συνομιλουν με πελατες, παρακαλω καλεστε αργοτερα!") με εξυπηρετησαν αμεσα μπορω να πω. Τους ειπα οτι δεν παιρνω πραγματικη IP και το επιασε αμεσως η κοπελα στο τηλεφωνο! Δεν το περιμενα!

sweet dreams
22-05-17, 21:44
:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.