PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγαπημενες ταινιες και σειρες Ε.Φ



Σελίδες : [1] 2

zaranero
23-10-04, 16:38
Συνηθως αυτοι που λατρευουν την τεχνολογια αγαπουν και την Ε.Φ.Ενας απο αυτους ειμαι και εγω.
Ας γραψουμε ποιες ταινιες και ποιες σειρες Ε.Φ εχουν χαρακτει στην μνημη μας.
Παραθετω τις ταινιες που λατρεψα (η σειρα που τις εχω γραψει δεν παιζει ρολο,μου ειναι αδυνατον να τις βαλω σε μια σειρα).Σημασια παιζει η χρονολογια μιας και οτι ειδαμε μικροι μπορει να μας αφηνει αδιαφορους τωρα και το αντιθετο.
Fly, The (1986)
Matrix, The (1999)
Alien (1979)
Aliens (1986)
Twelve Monkeys (1995)
Terminator, The (1984)
E.T. the Extra-Terrestrial (1982)
2001: A Space Odyssey (1968)
Close Encounters of the Third Kind (1977)
Total Recall (1990)
Predator (1987)
Escape from New York (1981)
Planet of the Apes (1968)
και απο αγαπημενες σειρες Battlestar Galactica,Back Rogers,Star Trek (το παλιο που επαιζε και ο Spock),Babylon 5.

Bla1r
23-10-04, 17:56
πουθενά το starwars? Ντροπή και αίσχος :D

WAntilles
23-10-04, 18:16
Εν αρχή ήν (και είναι) Τα Έπη.

Που όπως κάθε μεγάλο έπος, έχουν ραψωδίες (Episodes) και ξεκινούν (όπως είχαμε μάθει στο σχολείο) in medias res (στη μέση των πραγμάτων) -> Episode IV - A NEW HOPE.

Άρα κατατάσσω κατά σειρά τα επεισόδια, από το καλύτερο προς το χειρότερο:

- Episode V - THE EMPIRE STRIKES BACK

- Episode VI - RETURN OF THE JEDI

- Episode IV - A NEW HOPE

- Episode II - ATTACK OF THE CLONES

- Episode I - THE PHANTOM MENACE

Και φυσικά αναμένουμε τον επόμενο Μάιο:

- Episode III - REVENGE OF THE SITH

Πάμε σε άλλες καλές ταινίες Ε.Φ. (ανάκατα):

- Bladerunner

- Terminator 1 & 2

Και σε σειρές (ανάκατα):

- Star Trek - Deep Space Nine
- Star Trek - The Next Generation
- Star Trek - Voyager

Επίσης άλλες ταινίες όχι Ε.Φ. αλλά fantasy γενικότερα:

Τα 3 Indiana Jones (από το καλύτερο προς το χειρότερο):

- Indiana Jones and the Raiders of the lost Ark

- Indiana Jones and the last crusade

- Indiana Jones and the temple of doom

Και τα 3 μέρη του Lord of the Rings (από το καλύτερο προς το χειρότερο - χωρίς να έχω δει ακόμα το extended version του ROTK):

- The return of the king

- The two towers

- The fellowship of the ring

zaranero
23-10-04, 18:17
Ναι μου αρεσαν οι ταινιες star wars αλλα τελικα αποφασισα οτι δεν μου αρεσαν τοσο ωστε να τις βαλω στις αγαπημενες μου.Μου αρεσει ο κοσμος του star wars. :)

Papous
23-10-04, 18:43
ΟΛΕΣ-ΟΛΑ-ΤΑ ΠΑΝΤΑ
Sci-Fi and dry bread :twisted:

Wasp667
23-10-04, 18:46
Να είχαμε κι εμείς εδώ κάνα κανάλι τύπου Sci-fi καλά θα ήταν.
Αγαπημένη ταινία : Matrix 1&3
Αγαπημένη σειρά : Lexx

kalm
23-10-04, 19:46
Όπως είναι προφανές και από το εικονίδιο μου:

Babylon 5 rules!

zaranero
23-10-04, 20:44
Τη σειρα Babylon 5 κατεβαζω τωρα :) Το μονο που με χαλαει ειναι οτι δε θα εχω ελληνικους υποτιτλους :roll:

teacake
23-10-04, 20:54
Και εμένα μου αρέσουν τρελλά οι ταινίες ΕΦ.
Αγαπημένες:
Star Wars IV,V,VI (Αγόρασα το σετάκι που κυκλοφορεί με φανταστική ποιότητα εικόνας και ήχου- Καραλέει) To I απαράδεκτο, το ΙΙ βλέπεται )
Να διευκρινήσω ότι το Star Wars ήταν από τις πρώτες ταινίες που είδα στο κινηματογράφο και μάλιστα στο Ράδιο Σίτυ το 1978 αν δε κάνω λάθος. Ως πιτσιρίκος είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό
Matrix 1 (τα 2 και 3 απλά βλέπονται)
13ο πάτωμα
Blade Runner
Alien, Aliens, Alien 3, Alien 4
Dark City
Existenz (Όσοι παίζουν βιντεοπαιχνίδια καταλαβαίνουν)
2001 A Space Odyssey
Metropolis

Να συμπληρώσω σε κινούμενα σχέδια και τη σειρά Ulysse 31 με υποβλητική ατμόσφαιρα και πολύ καλή μουσική.

Σε σίριαλ Star Trek, τα πρώτα επισόδια, Στη ζώνη του Λυκοφωτός (Τα ασπρόμαυρα), Blake's Seven (Το θυμάται κανείς αυτό) και οι πρώτοι κύκλοι των X Files

WAntilles
23-10-04, 21:00
Star Wars IV,V,VI (Αγόρασα το σετάκι που κυκλοφορεί με φανταστική ποιότητα εικόνας και ήχου- Καραλέει)

Όντως.

The way they were meant to be experienced.

no_logo
23-10-04, 21:07
x-files εχω δει όλα τα επεισόδια που έπαιξε η ελληνική τηλεόραση ξανά και ξανά. φανατικός οπαδός του cancerman

Νικαετός
23-10-04, 21:19
Φυσικά το starwars !! Κορυφαίο και μακράν the best !

Ως παλαιότερος , λατρεύω το STAR TREK (με Μr Σποκ και Καπτεν Κερκ) και τη σειρά και τις ταινίες . Επίσης μία σειρά ,που αργότερα έγινε ταινία το Lost in Space .

Και φυσικά όλα τα Alien !

stavpal
23-10-04, 23:36
εμμμμμμ......

Star Trek

nnn
23-10-04, 23:42
As papous wrote,Ε.φ. και ξερό ψωμί :mrgreen: .

beginer_25
24-10-04, 00:56
Ολες οι παραπάνω ταινίες με καλύπτουν,
απλά να προσθέσω και την τριλογία : Back to The Future (I,II,III)
όπως επίσης και το Fifth Element (τρομερό το cast),
το StarGate και το φοβερό Predator (Το πρώτο με τον Άρνι, το δεύτερο απλά κάνουμε πως δεν το είδαμε...)

και φυσικά θα ξαναγράψω το ΜΑΤΡΙΧ , που μέχρι σήμερα είναι απλά η καλύτερη ταινία ε.φ. (σκηνοθετικά πρότυπα και εφέ που αντιγράφουν πολλές μεταγενέστερες ταινίες, cast αρκετά καλό - ο Κιάνου σαν ηθοποιός δεν λέει μία αλλά γενήθηκε για να παίξει αυτόν τον ρόλο-Νeo επίσης το ίδιο Morpheos και Trinity, σενάριο τέλειο αν και όσοι διαβάζουν ιστορίες-μυθιστορήματα ε.φ. βλέπουν το Matrix απλό,...)
Επίσης οι συνέχειες του Matrix πολύ καλές και ΟΧΙ απλά "βλέπονται", αρκεί να τις καταλάβεις βέβαια :D

Τέλος όποιος του άρεσαν τα Alien και Predator του συστήνω να τους δει να σκοτώνονται στο Alien VS Predator.(Καλύτερα όταν βγούν σε DVD και όχι στον κιν. αλλά βέβαια υπάρχει η επιλογή του Download...) :wink:

Dj_AnGeL
24-10-04, 02:46
STAR WARS FOREVER ! Συμμεριζομαι ΑΠΟΛΥΤΑ την καταταξη των ταινιων Star Wars του φίλτατου Wantilles με μονη διαφορα οτι το Episode II θα το εβαζα λιγο ψηλοτερα :-) !

WAntilles
24-10-04, 03:14
STAR WARS FOREVER ! Συμμεριζομαι ΑΠΟΛΥΤΑ την καταταξη των ταινιων Star Wars του φίλτατου Wantilles με μονη διαφορα οτι το Episode II θα το εβαζα λιγο ψηλοτερα :-) !

Να υποθέσω ότι εννοείς καλύτερο από το A NEW HOPE γιατί καλύτερο από το RETURN OF THE JEDI, κατ' εμέ δεν είναι με τίποτα. Μην ξεχνάτε ότι ολόκληρη η μάχη του Endor, με δεκάδες σκαφάκια σε κάθε καρέ να κινούνται σε τουλάχιστο 20 διαφορετικά vectors, έχει γυριστεί ΕΞ' ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΜΕ ΟΠΤΙΚΑ ΜΕΣΑ. Τέτοια μάχη δεν πρόκειται να ξαναδούμε ποτέ καλύτερη.

Τώρα σε σχέση με το A NEW HOPE, το οποίο ανέκαθεν το θεωρούσα ότι είναι κάπως ξεκομμένο από άποψη plot, και έχει μία αισθητή "κοιλιά" στη μέση, ίσως το σώζει ότι είναι το πρώτο χρονολογικά.

Διότι θυμάσαι ότι την πρώτη φορά στη ζωή σου που είδες STAR WARS, τα θρυλικά γράμματα ξεκινούσαν ως εξής:

STAR
WARS

Episode IV
A NEW HOPE

It is a period of civil war

κλπ. κλπ.

Εξάλλου, όπως έχω πει πολλές φορές, τα 3 πρώτα επεισόδια θα τα κρίνουμε πολύ πιο δίκαια και ολοκληρωμένα (είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο) όταν δούμε τον επόμενο Μάιο και το REVENGE OF THE SITH.

Όπως θα κρίνουμε πολύ πιο δίκαια και ολοκληρωμένα (είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο) και ολόκληρο ΤΟ ΕΠΟΣ των 6 επεισοδίων, τότε.

Αλλά από τώρα, λέω ότι το THE EMPIRE STRIKES BACK είναι μακράν και θα παραμείνει ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ από κάθε άποψη.

No. I, am your father.

Dj_AnGeL
24-10-04, 03:19
Εννοειται οτι δεν το βαζω πανω απο το Return !!! αλλα ισως στον ιδιο βαθμο με το A new hope... Δεν ξερω .. μου αρεσε πολυ το ολο σκηνικο στο Episode II και ηταν και διαφορετικο απο τα αλλα Star Wars απο μια αποψη...


ΠΟΤΕ ΘΑ ΒΓΕΙ ΤΟ EPISODE III ? :cry:

kubiak
24-10-04, 03:40
(ελπιζω να μην ενοχλήσω με το μέγεθος του post μου.)

Δεδομένου ότι οι "χάρτινοι" ήρωες δεν είναι Ε.Φ. και ότι Ε.Φ. εννοούμε το μέλλον, το διάστημα, τους εξωγήινους (π.χ. τα Superman, Mad Max, Hollow Man δεν είναι Ε.Φ.):


2000+
-Cube 2: Hypercube
-Dune
-I, Robot
-The Matrix Reloaded
-The Matrix Revolutions
-The Time Machine
-Minority Report
-Mission to Mars
-Pitch Black
-Planet of the Apes
-Red Planet
-Star Trek: Nemesis
-Star Wars Episode II: Attack of the Clones

1990-1999
-12 Monkeys
-Alien 3
-Alien Resurrection
-The Arrival
-Cube
-Dark City
-Event Horizon
-The Fifth Element
-Galaxy Quest
-Gattaca
-Lost In Space
-Mars Attacks!
-The Matrix
-Men in Black
-Pi
-Predator 2
-Sphere
-Star Trek VI: The Undiscovered Country
-Star Trek: First Contact
-Star Trek: Generations
-Star Trek: Insurrection
-Star Wars Episode I: The Phantom Menace
-Stargate
-Terminator 2: Judgment Day
-Total Recall
-The X-Files: Fight the Future

1980-1989
-The Abyss
-Aliens
-Blade Runner
-Brainstorm
-Dune
-Flash Gordon
-Krull
-Outland
-Predator
-Star Wars: Return of the Jedi
-Star Wars: The Empire Strikes Back
-Robocop
-Star Trek II: The Wrath of Khan
-Star Trek III: The Search for Spock
-Star Trek IV: The Voyage Home
-Star Trek V: The Final Frontier
-Star Trek: The Motion Picture
-The Terminator
-They Live
-Tron

1970-1979
-Alien
-Star Wars

1960-1969
-2001: A Space Odyssey
-Planet of the Apes
-The Time Machine

1920-1929
-Metropolis

zouzouni
24-10-04, 03:45
kubiak Συμφωνώ με τα όσα προανέφερες....αλλά.... :roll: :oops: γιατί στα sci-fi περιλαμβάνεις κι την τριλογία του Tolkien?

kubiak
24-10-04, 03:47
Τέλος όποιος του άρεσαν τα Alien και Predator του συστήνω να τους δει να σκοτώνονται στο Alien VS Predator.(Καλύτερα όταν βγούν σε DVD και όχι στον κιν. αλλά βέβαια υπάρχει η επιλογή του Download...) :wink:

το AVP δεν έχει καμία σχέση με τους χαρακτήρες Alien και Predator που είχαν μέχρι τώρα δημιουργήσει.
Μια μλκ και μισή είναι, προσβολή στην κουλτούρα των δύο εξωγήινων οντοτήτων.
Έγινε αποκλειστικά για εισπρακτικούς λόγους και πολύ γρήγορα, οι fan, θα θέλουν να θεωρηθεί μελανή παρένθεση και να ξεχαστεί. Η S.Weaver -ευτυχώς- δεν έκανε το λάθος να συμμετάσχει.


kubiak Συμφωνώ με τα όσα προανέφερες....αλλά.... :roll: :oops: γιατί στα sci-fi περιλαμβάνεις κι την τριλογία του Tolkien?

ummmm...

corrected (not exactly Sci-Fi)...

zaranero
24-10-04, 11:27
Τουλαχιστον τα τελευταια χρονια βγαινουν πολλες ταινιες Ε.Φ :D .Παλια ηταν τοσο σπανιες.Παντως αν θελει κανεις μια καλη ιδεα για να φτιαξει καποιο site θα προτεινα ενα με θεμα την Ε.Φ.Απο τοτε που εκλεισε το altfactor.gr δεν υπαρχει τιποτα αξιολογο στον ελληνικο χωρο εκτος απο το http://www.sff.gr/ που αποτελειται απο ενα forum.

beginer_25
24-10-04, 17:21
kubiak έγραψε :

[/quote]το AVP δεν έχει καμία σχέση με τους χαρακτήρες Alien και Predator που είχαν μέχρι τώρα δημιουργήσει.
Μια μλκ και μισή είναι, προσβολή στην κουλτούρα των δύο εξωγήινων οντοτήτων.
Έγινε αποκλειστικά για εισπρακτικούς λόγους και πολύ γρήγορα, οι fan, θα θέλουν να θεωρηθεί μελανή παρένθεση και να ξεχαστεί. Η S.Weaver -ευτυχώς- δεν έκανε το λάθος να συμμετάσχει.


Συμφωνώ μαζί σου (ήταν απαγοητευτικό) , γιαυτό και έγραψα καλύτερα να το δει κάποιος όταν βγει σε DVD και όχι στον κινηματογράφο(δεν αξίζει να το δεις εκεί).
Ίσως όμως άτομα μικρότερης ηλικίας (κυρίως αυτά που έχουν παίξει και τα αντίστοιχα παιχνίδια AVP) να τους άρεσε.
Να σημειώσω τέλος ότι το target group [/b] της πλειονότητας των σημερινών ταινιών είναι age 13-18 , γιαυτό και τα τελευταία χρόνια δυσκολεύομαι να βρω καινούργίες ταινίες που να μου αρέσουν-ενδιαφέρουν.
:(

beginer_25
24-10-04, 17:23
Παιδιά σημειώστε λάθος! Πρώτη φορά που χρησιμοποιώ Παράθεση και τα έκανα άνω κάτω! :D

LordB
24-10-04, 19:55
Για δείτε και το Equilibrium ... μόλις το τελείωσα το DVD και είναι αρκετά καλό...
Μια μίξη Blade Runner-Judge Dread-Gattaga ...

JimBss
24-10-04, 20:05
Για δείτε και το Equilibrium ... μόλις το τελείωσα το DVD και είναι αρκετά καλό...
Μια μίξη Blade Runner-Judge Dread-Gattaga ...

Όντως πολύ καλό. Δείτε το στανταρ...

zaranero
24-10-04, 20:08
Ναι ειναι αρκετα καλο θυμιζει 1984 και Orwell

pelasgian
24-10-04, 23:24
Τσιμπίστε το ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ Galactica (είναι pilot σε κάποια σειρά φαντάζομαι που δείχνει πώς τους ξέσκισαν οι Cylons και βρέθηκαν με το galactica. Βρήκαν και μία καλή λύση να πασάρουν τα παλιά σκάφη. Δείτε το δείτε το!

WAntilles
25-10-04, 00:21
Τσιμπίστε το ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ Galactica (είναι pilot σε κάποια σειρά φαντάζομαι που δείχνει πώς τους ξέσκισαν οι Cylons και βρέθηκαν με το galactica. Βρήκαν και μία καλή λύση να πασάρουν τα παλιά σκάφη. Δείτε το δείτε το!

Είδα (δυστυχώς) όχι μόνο το 2πλο πιλοτικό, αλλά και τα 2 επόμενα επεισόδια (σύνολο 4).

Είναι πραγματικά κάκιστο. Τελείως αμερικάνικο και για στρατόκαβλους.

tvelocity
25-10-04, 00:42
Δεν ασχολούμαι με το άθλημα, αλλα αυτές είναι αυτές που με έχουν εντυπωσιάσει:

the matrix ( _ΜΟΝΟ_ το πρώτο! το 2 μ'άρεσε κι'αυτό, αλλα δε με τρέλανε, το 3 ήταν χείριστο...)
dune (του lynch η εκδοχή φυσικά!)
οι πρώτοι 3 κύκλοι των x-files
2001, a space odyssey
titan a.e.
...δεν θυμάμαι...

Δεν έχω δεί ακόμα κανένα star wars, και αυτομαστιγώνομαι γι'αυτό καθημερινά. :(

Επίσης δεν μου άρεσαν ή δεν με τρέλαναν:
alien
the terminator
they live
men in black
minority report

pelasgian
25-10-04, 00:47
Τσιμπίστε το ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ Galactica (είναι pilot σε κάποια σειρά φαντάζομαι που δείχνει πώς τους ξέσκισαν οι Cylons και βρέθηκαν με το galactica. Βρήκαν και μία καλή λύση να πασάρουν τα παλιά σκάφη. Δείτε το δείτε το!

Είδα (δυστυχώς) όχι μόνο το 2πλο πιλοτικό, αλλά και τα 2 επόμενα επεισόδια (σύνολο 4).

Είναι πραγματικά κάκιστο. Τελείως αμερικάνικο και για στρατόκαβλους.

ΤΙ, ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ: ΤΟ ΘΕΛΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πες με κάκιστο και στρατόκαβλο (το ΤΑΠ δεν το έβγαλα ακόμα από τότε που πήγα στρατό, λέτε να είμαι στρατόκαβλος;) αλλά ΓΟΥΣΤΑΡΩ. Πρώτα απ'όλα οι Cylons δεν ήταν ΠΟΤΕ τόσο ωραίοι (χε, χε, χε, χε), αφετέρου, έχει ΠΟΛΛΑ πυρηνικά (nuke the mothaf...ig sonofabitchies -> Ξέρετε, εγώ υποστηρίζω τον Bush! -> είναι ο πιο οικολογικός πρόεδρος -> λίγο ακόμα και όλοι θα πηγαίνουμε με τα πόδια!)

Σοβάρα τώρα φίλε WANtilles το βρήκα άψογο. Πώς λέγονται τα ΕΠΟΜΕΝΑ δύο επεισόδια;

WAntilles
25-10-04, 01:16
Τσιμπίστε το ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ Galactica (είναι pilot σε κάποια σειρά φαντάζομαι που δείχνει πώς τους ξέσκισαν οι Cylons και βρέθηκαν με το galactica. Βρήκαν και μία καλή λύση να πασάρουν τα παλιά σκάφη. Δείτε το δείτε το!

Είδα (δυστυχώς) όχι μόνο το 2πλο πιλοτικό, αλλά και τα 2 επόμενα επεισόδια (σύνολο 4).

Είναι πραγματικά κάκιστο. Τελείως αμερικάνικο και για στρατόκαβλους.

ΤΙ, ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ: ΤΟ ΘΕΛΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πες με κάκιστο και στρατόκαβλο (το ΤΑΠ δεν το έβγαλα ακόμα από τότε που πήγα στρατό, λέτε να είμαι στρατόκαβλος;) αλλά ΓΟΥΣΤΑΡΩ. Πρώτα απ'όλα οι Cylons δεν ήταν ΠΟΤΕ τόσο ωραίοι (χε, χε, χε, χε), αφετέρου, έχει ΠΟΛΛΑ πυρηνικά (nuke the mothaf...ig sonofabitchies -> Ξέρετε, εγώ υποστηρίζω τον Bush! -> είναι ο πιο οικολογικός πρόεδρος -> λίγο ακόμα και όλοι θα πηγαίνουμε με τα πόδια!)

Σοβάρα τώρα φίλε WANtilles το βρήκα άψογο. Πώς λέγονται τα ΕΠΟΜΕΝΑ δύο επεισόδια;

Δεν θυμάμαι γιατί τα έχω όλα μαζί απανωτά σε ένα τεράστιο DivX διάρκειας 3 ωρών και μεγέθους λίγο πάνω από 1.5GB.

pelasgian
25-10-04, 01:23
Τελειώνει εκεί που ο κυβερνήτης σκάει το μυστικό στην Πρόεδρο ότι δεν ξέρει που είναι η γη;

WAntilles
25-10-04, 01:25
Τελειώνει εκεί που ο κυβερνήτης σκάει το μυστικό στην Πρόεδρο ότι δεν ξέρει που είναι η γη;

Τελειώνει εκεί που αποκαλύπτεται ότι πέραν της ξανθιάς με το κόκκινο φόρεμα, υπάρχουν άλλα 3-4 τουλάχιστο μοντέλα "καλυμμένων" με ανθρώπινο ιστό Cylons.

Επειδή σ' ενδιαφέρει η σειρά, ελπίζω να μην στό 'κανα spoiled.

pelasgian
25-10-04, 01:27
Ε, αυτό το είδα!
Ήταν δύο αρχεία και άρχισε εκεί που βγήκε η Ξανθιά στο διαστημικό σταθμό, και τελείωσε εκεί που έδειξε ότι και η κινέζα από την άκατο είναι και αυτή στο κόλπο (λέτε να κάνουν κάνα κυλονο-λεσβιακό;) :mrgreen:

WAntilles
25-10-04, 01:31
Α και κάποιες άλλες ταινίες Ε.Φ. που μου άρεσαν:

Αν και ΔΕΝ είμαι φαν, ούτε ποτέ διάβασα DC comics ή Marvel οι παρακάτω ταινίες ήταν από καταπληκτικές έως πολύ αξιόλογες - όλες comic adaptations Ε.Φ.:

- τα 2 πρώτα Superman - καταπληκτικός ο Christopher Reeve και φυσικά και το theme του John Williams (όπως όλα του άλλωστε)

- τα 2 πρώτα Batman με ό,τι πρέπει για το ρόλο τον Michael Keaton

- Πολύ καλά (ειδικά το 2ο) τα 2 μέχρι τώρα X-MEN. Μόνο και μόνο για τους διαλόγους μεταξύ Patrick Stewart και Ian McKellen αξίζουν. Και φυσικά, διόλου δεν με χαλά η Famke Jansen.

- Επίσης πολύ καλά (ειδικά το 2ο) τα 2 μέχρι τώρα Spiderman

Περιμένω το Electra τον επόμενο Γενάρη λόγω Garner από Alias.

dantouan
25-10-04, 01:38
Το Galactica(του 2003 αν λεμε το ιδιο) μαμαει.... :wink: :wink: :wink:

WAntilles
25-10-04, 01:42
Το Galactica(του 2003 αν λεμε το ιδιο) μαμαει.... :wink: :wink: :wink:

Το ίδιο λέμε.

Και απορώ τί σας άρεσε σε αυτό.

Τελείως επιφανειακοί και ρηχοί οι χαρακτήρες και κάκιστο story.

Gothic
25-10-04, 05:18
Babylon 5 και ξερό ψωμί. Μακράν το μεγαλύτερο sci-fi έπος με εκπληκτικούς χαρακτήρες και ιστορία. Ότι και να πω είναι λίγο. Ανέλπιστα καλή σειρά ήταν επίσης το Stargate, ειδικά απο την 2η season και μετά. Απο ταινίες δεν πιάνω γιατι έχω και δουλειά να παραδώσω και θα με πάρουν οι ώρες :wink:

Το καινούργιο Galactica... Το ογδοντατόσο που έπαιζε είχαμε λατρέψει τους Cylons (Κύλωνες ελληνιστί), το κόκκινο μάτι που πήγαινε πέρα δώθε και την χαρακτηριστική τους ομιλία. Όταν έμαθα οτι θα έβγαινε καινούργιο, πήγα περιχαρής στο ζάϊτ και είδα οτι το σήμα κατατεθέν της σειράς είχε αντικατασταθεί απο ξανθομάλλες bimbos. Η ξενέρα μου ήταν απερίγραπτη, σα να έβλεπα Knight Rider με ροζ Fiat Ceicento ένα πράγμα... :roll: Χώρια οτι ο Starbuck έγινε... Σταρμπάκενα.

ΟΥΣΤ!

ΕΡΜΗΣ
25-10-04, 09:35
Κλασικά
Πόλεμος των άστρων

kubiak
25-10-04, 10:50
νομίζω ότι θα κυκλοφορήσουν και οι "Fantastic Four" το 2005...

Salvador
11-11-04, 21:37
θελω να ρωτησω αν ξερει καποιος για την σειρα σε 10 επεισοδια που εκανε ο spielberg με το ονομα "taken" (όχι tekken! :P )
Ειναι επιστημονικης Φαντασιας και καθε επεισοδιο εχει διαρκεια 90' μου φαινεται.
Επειδη προσφατα ειδα οτι παιζουν και greek subz,οπότε αν αξίζει να.. :roll:

crimson
13-11-04, 23:42
μου άρεσε πολύ και η Σκοτεινή Πόλη του Proyas.

crimson
15-11-04, 13:28
τα καρτούν μετράνε;
Θυμάστε την Οδύσσεια του διαστήματος (δεκαετία 80) και τα exosquad (δεκαετία 90);

http://exosquad.virtue.nu/comic.html

moshstef
15-11-04, 14:28
Salvador 25:

το Taken του Spielberg το έχω δει. Είναι κορυφή! Υπάρχει όμως και στα video-clubs οπότε δεν χρειάζεται να το κατεβάσεις...

Cafeeine
15-11-04, 16:41
Αμα όμως επιμένεις, υπάρχει στην σελίδα που το όνομά της θυμίζει δορυφορική TV και...αστέρι. (δεν λέω παραπάνω γιατί θα μας πιάσει το echelon. Ας δουλέψει λίγο και το μυαλό :D )

mavlok
15-11-04, 16:46
τα καρτούν μετράνε;
Θυμάστε την Οδύσσεια του διαστήματος (δεκαετία 80);


Πω πω, Οδυσσεια του διαστηματος... τι μου θυμησες τωρα. "ΟΔΥΣΣΕΕΕΕΕΑΑΑΑΑΑΑ...."

Μια φορα κι εναν καιρο ηταν ο ανθρωπος, G-force η μαχη των πλανητων... Καλες φασεις.

drtequila
15-11-04, 16:47
Μμμ χαραγμενες στην μνημη : Alien 1,2,3 , Predator , Indipedence Day , Stargate ,Contact, Terminator 1,2 , The lawnmowerman , 12 monkeys οταν ξαναειδα μεγαλυτερος τα I.D , Stargate ομολογουμενως δεν με ενθουσιασαν το ιδιο..

Το contact γιατι δε το γραφετε ρε παιδια ? σας διεφυγε? αν εχω μεινει με το στομα ανοικτο σε σινεμα στο contact θα ηταν :)

Επισης αγαπημενες Gattaca,The Abyss,Matrix 1,2,3 , The animatrix (τα 2 επεισοδια με την αρχη του πολεμου μαμανε σε dts ) , Planet of the Apes 1968 ,Signs

WAntilles
15-11-04, 16:48
Απ' όλα αυτά που λέτε, μ' άρεσε πολύ περισσότερο το Thunderbirds 2086, πάλι σε τεχνοτροπία MANGA φυσικά.

kubiak
15-11-04, 16:50
Μια φορα κι εναν καιρο ηταν ο ανθρωπος...

φοβερή σειρά (και Γαλλική)... Δε γνωρίζω κατά πόσο παρουσίαζε μονόπλευρα ή αντικειμενικά την ιστορία, το επίπεδό της όμως (και όλες οι σειρές με τους ίδιους χαρακτήρες) ήταν και είναι ασυναγώνιστο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.