PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλή ταχύτητα Internet



lakis7
22-05-17, 20:58
Καλησπέρα σε όλους,
Ύστερα από δύο χρόνια συνδρομητής στον ΟΤΕ (Internet και τηλέφωνο) αποφάσισα για διάφορους λόγους να αλλάξω πάροχο και εδώ και 10 μέρες είμαι συνδρομητής των υπηρεσιών της Nova (τηλέφωνο και 24αρι Internet).
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι σχετικά με την ταχύτητα του Internet η οποία είναι πάρα πολύ χαμηλή.
Όσο καιρό ήμουν στον ΟΤΕ η ταχύτητα download ήταν της τάξεως των 6,0 - 7,0 Mbps, ανεκτή ταχύτητα διότι το σπίτι που μένω βρίσκεται σχετικά μακριά από το τηλεφωνικό κέντρο (DSLAM αν δεν κάνω λάθος).
Μόλις ολοκληρώθηκε η σύνδεση στις υπηρεσίες Nova μέτρησα την ταχύτητα και είδα πώς είναι αρκετά χαμηλότερη από πριν και συγκεκριμένα της τάξεως των 1,5 – 2,0 Mbps…
Ήρθε τεχνικός της Nova στο σπίτι κοίταξε όλη την εγκατάσταση και δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα. Κάνοντας κάποιες μετρήσεις διαπίστωσε πως η απόσταση του σπιτιού μου βρέθηκε στα 6.400 μέτρα από το τηλεφωνικό κέντρο (υπερβολική απόσταση).
Διαβάζοντας κάποια πράγματα στο forum χρησιμοποίησα την εφαρμογή ADSL Calculator και το αποτέλεσμα σε σχέση με το Downstream Attenuation που αναγράφεται στο router μου (43 db ) ήταν μία απόσταση της τάξεως των 3.100 μέτρων (θεωρητικά πάντα γιατί υπεισέρχονται και άλλοι λόγοι ).
Δικαιολογείται τέτοια διαφορά στην μέτρηση της απόστασης (6.400 μέτρα με τα 3.100 μέτρα)???
Είναι δυνατόν στον ΟΤΕ με την ίδια γραμμή και σύνδεση να είχα σχεδόν τριπλάσια ταχύτητα σε σχέση με την Nova???
Επίσης να σημειώσω (δεν ξέρω αν επηρεάζει κάτι) πώς ενώ η ταχύτητα download όπως προανέφερα είναι πάρα πολύ χαμηλή, η ταχύτητα upload είναι αρκετά καλή και συγκεκριμένα της τάξεως των 0,9 – 1,0 Mbps. Δηλαδή χάνω μόνο download και όχι upload.
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

sweet dreams
22-05-17, 22:28
:welcome:

Kάνε το παρακάτω:

Kάνε μια επανεκκίνηση στο modem/router από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και σύνδεσε το πάλι. Ανέβασε τα στοιχεία της γραμμής με screenshot μέσα από το μενού (Actual Rate(Up/Down)-Downstream Attenuation-SNR Margin-Errors(Up/Down), κ.λ.π.).

lakis7
22-05-17, 23:08
Καλησπερα, δεν μπορω να ανεβασω screenshot γιατι μολις τωρα διαπιστωσα πως απο το pc μου δεν μπορω να μπω καθολου στην σελιδα σας.Δεν την φορτωνει καθολου.Τι συμβαινει? Το μυνημα το εστειλα απο το κινητο αναγκαστικα.
Σε αλλες σελιδες μεχρι στιγμης μπαινω κανονικα.

sweet dreams
22-05-17, 23:19
Δοκίμασες άλλον Browser;;

lakis7
22-05-17, 23:38
Δοκιμασα chrome, firefox και internet explorer. Απο το κινητο μπαινω κανονικα με το chrome.

- - - Updated - - -

Τραβηξα screenshot στο pc και σας την στελνω μεσω κινητου......

sweet dreams
22-05-17, 23:49
Yπάρχει πρόβλημα στην εσωτερική σου εγκατάσταση ή στον πάροχο, κάνε πρώτα έναν έλεγχο (https://www.adslgr.com/forum/threads/840836-%CE%91%CE%BD%CE%AD%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%B2%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B1?p=5507825#post5507825) στην εγκατάσταση σου και θα πρότεινα να αρχίσεις κατευθείαν από τον κατανεμητή.

lakis7
22-05-17, 23:55
Θα κανω αυριο ελεγχο στην εγκατασταση (καλωδια, φιλτρα κτλ) και θα το κοιταξω...Σχετικα με τον κατανεμητη δεν εχω τις γνωσεις να το κανω, μπορει να καλεσω τεχνικο αν δεν γινεται κατι αλλο. Εχω μιλησει παρα πολλες φορες με τον παροχο (nova) και αυτο που μου λενε ειναι πως φταιει η αποσταση και τιποτα αλλο...

sweet dreams
23-05-17, 00:01
Αν μπορεί να σου δώσει μόνο 2Mbps σπάσε το συμβόλαιο και πήγαινε αλλού. Πάντως μου φαίνεται πολύ περίεργο τόσο μεγάλη διαφορά μεταξύ παρόχων, έχεις ρωτήσει γύρω σου πόσο συγχρονίζουν σε άλλους παρόχους;;

lakis7
23-05-17, 00:06
Δεν εχω ρωτησει αλλους.Αλλα πριν υπογραψω το συμβολαιο στην nova με διαβεβαιωσαν πως στην περιοχη μου δεν υπαρχει προβλημα και πως θα πιανω ταχυτητα μεταξυ 5 με 6 mbps. Για να σπασω το συμβολαιο υπαρχει πεναλτυ με αρκετα λεφτα..

sweet dreams
23-05-17, 00:10
Ρώτησε άλλους για να σιγουρέψεις ότι είναι καθαρά θέμα παρόχου και μετά κάνε μια ερώτηση στην ΕΕΤΤ (http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/), μπορεί να υπάρχει τρόπος καταγγελίας συμβολαίου λόγω πολύ χαμηλής ταχύτητας.

lakis7
23-05-17, 00:12
Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες..Θα ενημερωσω για τυχον εξελιξεις..

sweet dreams
23-05-17, 00:17
Τα 2Mbps ουσιαστικά θεωρούνται ανεπαρκή για οτιδήποτε, αν τους γκαζώσεις και μόνοι τους θα σε αφήσουν να φύγεις χωρίς ποινή, το έχουν κάνει και άλλοι συμφορουμίτες.

lakis7
23-05-17, 00:23
Τους γκαζωσα, τους φωναξα, τους εβρισα και τους ειπα πως αν δεν βρουν λυση στο προβλημα θα τους κανω καταγγελια στην εεττ και στο ινστιτουτο καταναλωτη...Η απαντηση τους: φταιει η αποσταση (6400 μετρα) δεν μπορει να γινει τιποτα αλλο και αν διακοψετε το συμβολαιο υπαρχει πεναλτυ....Δεν μπορω να βγαλω ακρη..

gamsgr
23-05-17, 06:43
Τους γκαζωσα, τους φωναξα, τους εβρισα και τους ειπα πως αν δεν βρουν λυση στο προβλημα θα τους κανω καταγγελια στην εεττ και στο ινστιτουτο καταναλωτη...Η απαντηση τους: φταιει η αποσταση (6400 μετρα) δεν μπορει να γινει τιποτα αλλο και αν διακοψετε το συμβολαιο υπαρχει πεναλτυ....Δεν μπορω να βγαλω ακρη..

καλά ποιό τμήμα στο είπε; δοκίμασες να μιλήσεις από εδώ;

sweet dreams
23-05-17, 08:49
Τους γκαζωσα, τους φωναξα, τους εβρισα και τους ειπα πως αν δεν βρουν λυση στο προβλημα θα τους κανω καταγγελια στην εεττ και στο ινστιτουτο καταναλωτη...Η απαντηση τους: φταιει η αποσταση (6400 μετρα) δεν μπορει να γινει τιποτα αλλο και αν διακοψετε το συμβολαιο υπαρχει πεναλτυ....Δεν μπορω να βγαλω ακρη..

Έχουν ξεκινήσει την παροχή υπηρεσιών σε σένα με 2 ψέματα, το πρώτο που σου είπαν ότι θα έχεις ταχύτητα από 5~6 Mbps και το δεύτερο, που το συνεχίζουν κιόλας, ότι η απόσταση σου είναι 6400 μέτρα. Ας υποθέσουμε ότι το ρούτερ δείχνει λάθος Downstream Attenuation, πως με τον ΟΤΕ είχες ταχύτητα 6~7 που ανταποκρίνεται στο Attenuation που δείχνει το ρούτερ;;

Στα 68dB Downstream Attenuation σταματάει να υπολογίζει και το Calculator που η απόσταση είναι 4.900 μέτρα και μηδενίζει, που βρήκαν αυτοί τα 6.400 μέτρα;;; Από εκεί να καταλάβεις το ψέμα σου σερβίρουν.

Μην το σταματάς, προχώρησε το με έγγραφη καταγγελία και ανέφερε μέσα όλα αυτά.

lakis7
23-05-17, 11:29
Καλημέρα παιδιά.
Μέτρησα την απόσταση από το σπίτι μου μέχρι το τηλεφωνικό κέντρο. Ιδού τα αποτελέσματα:
Απόσταση στον χάρτη (ευθεία γραμμή) : 3200 μέτρα,
Απόσταση με το αυτοκίνητο : 3700 μέτρα,
Απόσταση με το ADSL Calculator : 3100 μέτρα,
Απόσταση μετρημένη από τεχνικό Nova : 6400 μέτρα..
Τι συμβαίνει?????
Ο τεχνικός δεν χρησιμοποίησε το Downstream Attenuation για να μετρήσει την απόσταση αλλά πήρε μία μέτρηση από το κουτί της πολυκατοικίας και μετά από επικοινωνία με τα κεντρικά της Forthnet-Nova μου είπε πως η μέτρηση είναι 320 nanosecond ( ή millisecond δεν θυμάμαι ακριβώς την μονάδα) και εάν αυτό το πολλαπλασιάσουμε με το 20 μας δίνει την απόσταση του σπιτιού από το τηλεφωνικό κέντρο, δηλαδή 6400 μέτρα.. Ισχύει αυτός ο τρόπος υπολογισμού??
Ας υποθέσουμε ότι η απόσταση που υπολόγισε ο τεχνικός είναι η σωστή. Είναι δυνατόν με τέτοια απόσταση, 6400 μέτρα, να πιάνω ταχύτητα 2 Mbps??? Δεν θα έπρεπε να πιάνω πολύ πολύ χαμηλότερη??? Δεν σας φαίνεται παράξενο αυτό???

sweet dreams
23-05-17, 11:50
Η καλωδιακή απόσταση από το DSLAM βγαίνει μόνο από το Downstream Attenuation, τα υπόλοιπα σου τα γράφω αναλυτικά στο προηγούμενο post, μην μπλέκεις άλλα πράγματα.
Στα 6400 μέτρα δεν υπάρχει Internet.

lakis7
23-05-17, 11:55
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις πληροφορίες που μου δώσατε.. Θα επικοινωνήσω με το τεχνικό τους τμήμα λέγοντας όλα αυτά που μου επισημάνατε και θα σας ενημερώσω...
Ευχαριστώ και πάλι..

sweet dreams
23-05-17, 12:05
Αφού έχουν ακολουθήσει αυτή την τακτική μέχρι τώρα δεν πιστεύω να βγάλεις άκρη με το τεχνικό τους τμήμα, μακάρι βέβαια να βγω ψεύτης και να ανέβει η ταχύτητα τους.
Θα πρότεινα, αν υπάρχει η δυνατότητα, να πας σε ένα κατάστημα τους και να κάνεις έγγραφη καταγγελία αφού πάρεις και ένα αντίγραφο, ζητώντας παράλληλα και λύση του συμβολαίου, αζημίως εννοείται.

lakis7
23-05-17, 15:31
Επεστρεψα στο σπιτι σημερα το μεσημερι μετα την δουλεια και δεν εχω καθολου ιντερνετ..Το λαμπακι στο router ειναι κοκκινο εδω και μιαμιση ωρα...Παιρνω τηλεφωνο στην υποστηριξη πελατων και μου λενε πως υπαρχει βλαβη, θα ενημερωσουν το τεχνικο τμημα και θα επικοινωνησουν μαζι μου σε 1 με 3 εργασιμες ημερες (εννοειται πως για αυτες τις μερες δεν θα εχω internet)...Χειροτερευει το πραγμα...Δεν την γλιτωνουν την καταγγελια...

cranky
23-05-17, 19:46
Δεν την γλιτωνουν την καταγγελια...
Και πολύ το καθυστέρησες.

PAVMK3
23-05-17, 20:03
τα ίδια προβλήματα και τις ίδιες δικαιολογίες .......είχα και εγώ,
με την συγκεκριμένη εταιρεία,
ως που αποφάσισα και έφυγα .......πληρώνοντας και το πέναλντυ,
απο τότε δεν ξανασχολήθηκα μαζί τους και δεν πρόκειται ποτέ ξανα.

πρέπει να βάζουμε οι ίδιοι τα πράγματα στην θέση τους.

bill27
24-05-17, 10:14
Κανε μια καταγγελια απο το σαιτ της εεττ ,υπαρχει φορμα νομιζω,συνοψιζοντας ολα αυτα που γραψαμε εδω και ζητα τους να φυγεις αζημιως διοτι με 2 mbps δεν μπορεις να κανεις τιποτα σημερα.
Ψαξου να πας σε παροχο που μπορει να σου δωσει vdsl απο καμπινα η αστικο κεντρο (αν υπαρχει),
γενικα ψαξου λιγο στην γειτονια και ρωτα τι παροχο εχουν και ποσο συνχρονιζουν.
Εδω που τα λεμε ομως με 42db Attenuation μην περιμενεις πολλα...

Καλα ξεμπερδεματα

NexTiN
25-05-17, 00:25
Η καλωδιακή απόσταση από το DSLAM βγαίνει μόνο από το Downstream Attenuation, τα υπόλοιπα σου τα γράφω αναλυτικά στο προηγούμενο post, μην μπλέκεις άλλα πράγματα.
Στα 6400 μέτρα δεν υπάρχει Internet.

Καλό είναι να μην είσαι απόλυτος. Τα Network Analyzers που έχουμε στο πεδίο εκτός από έναν απλό συγχρονισμό, έχουν και δυνατότητες μέτρησης χαλκού. Βάση του τελευταίου RUO και την εισαγωγή των διηλεκτρικών μετρήσεων, έχει οριστεί ως μέση τιμή για το δίκτυο που έχουμε, τα 39nF/1Km. Οι μετρήσεις χαλκού γίνονται αρχικά με ένα απλό RC Measurement στον βρόχο (Α - Β). Από αυτή την μέτρηση, παίρνουμε την χωρητικότητα και την αντίσταση του βρόχου, με το Analyzer να δίνει μια θεωρητική τιμή απόστασης βάση του 39nF/1Km. Οι τιμές αυτές επηρεάζονται από πολλούς παράγοντες (κακές ζεύξεις, οξειδώσεις, πόρτα DSLAM, splitter στο A/K). Έχω πάρει μετρήσεις μέχρι και 9Κm στο όργανο σε χωριό 6Km από το Α/Κ. Η γραμμή έπαιζε στα 2Mbit. Από εκεί και πέρα, υπάρχουν πιο σύνθετες μετρήσεις με το Copper BOX όπου αφού απομονώσουμε εντελώς τον βρόχο και στην μεριά του Α/Κ, παίρνουμε διηλεκτρικές τιμές χαλκού μεταξύ Α-Β, Α-ΓΗ, Β-ΓΗ (τάσεις AC & DC, αντίσταση, μόνωση και χωρητικότητα αγωγού). Τώρα για το θέμα του T/S υπάρχει ένα ενδεχόμενο που το έχω συναντήσει σε αρκετές περιπτώσεις, όταν ήταν στον ΟΤΕ να ήταν σε καλύτερης διατομής δίκτυο (0,6mm ή 0,8mm) και με την αλλαγή στην 4net, να τον βάλανε σε χειρότερο χαλκό. Υπάρχουν "καβάτζες" καλών ζευγών σε πολλά καφάο, ειδικά σε μακρινές περιοχές, όπου τα ζεύγη αυτά διατίθονται μόνο για πελάτες ΟΤΕ...

sweet dreams
25-05-17, 11:15
Καλό είναι να μην είσαι απόλυτος. Τα Network Analyzers που έχουμε στο πεδίο εκτός από έναν απλό συγχρονισμό, έχουν και δυνατότητες μέτρησης χαλκού. Βάση του τελευταίου RUO και την εισαγωγή των διηλεκτρικών μετρήσεων, έχει οριστεί ως μέση τιμή για το δίκτυο που έχουμε, τα 39nF/1Km. Οι μετρήσεις χαλκού γίνονται αρχικά με ένα απλό RC Measurement στον βρόχο (Α - Β). Από αυτή την μέτρηση, παίρνουμε την χωρητικότητα και την αντίσταση του βρόχου, με το Analyzer να δίνει μια θεωρητική τιμή απόστασης βάση του 39nF/1Km. Οι τιμές αυτές επηρεάζονται από πολλούς παράγοντες (κακές ζεύξεις, οξειδώσεις, πόρτα DSLAM, splitter στο A/K). Έχω πάρει μετρήσεις μέχρι και 9Κm στο όργανο σε χωριό 6Km από το Α/Κ. Η γραμμή έπαιζε στα 2Mbit. Από εκεί και πέρα, υπάρχουν πιο σύνθετες μετρήσεις με το Copper BOX όπου αφού απομονώσουμε εντελώς τον βρόχο και στην μεριά του Α/Κ, παίρνουμε διηλεκτρικές τιμές χαλκού μεταξύ Α-Β, Α-ΓΗ, Β-ΓΗ (τάσεις AC & DC, αντίσταση, μόνωση και χωρητικότητα αγωγού). Τώρα για το θέμα του T/S υπάρχει ένα ενδεχόμενο που το έχω συναντήσει σε αρκετές περιπτώσεις, όταν ήταν στον ΟΤΕ να ήταν σε καλύτερης διατομής δίκτυο (0,6mm ή 0,8mm) και με την αλλαγή στην 4net, να τον βάλανε σε χειρότερο χαλκό. Υπάρχουν "καβάτζες" καλών ζευγών σε πολλά καφάο, ειδικά σε μακρινές περιοχές, όπου τα ζεύγη αυτά διατίθονται μόνο για πελάτες ΟΤΕ...

Δηλαδή ο συμφορουμίτης έχει πραγματική απόσταση από το DSLAM 6400 μέτρα και έχει Internet έστω και 2Mbit;;

Φυσικά αν δούμε και τα στατιστικά από άλλα ρούτερ και δείχνουν το ίδιο Downstream Attenuation να υποθέσουμε ότι όλα δείχνουν λάθος;;

Στην ίδια ακριβώς απόσταση, γιατί δεν μετακινήθηκε το σπίτι του, είχε από τον ΟΤΕ 6~7 Mbps ταχύτητα, όπως αναφέρει στο πρώτο post;;


Όσο καιρό ήμουν στον ΟΤΕ η ταχύτητα download ήταν της τάξεως των 6,0 - 7,0 Mbps, ανεκτή ταχύτητα διότι το σπίτι που μένω βρίσκεται σχετικά μακριά από το τηλεφωνικό κέντρο (DSLAM αν δεν κάνω λάθος).

Aυτό θα θεωρηθεί θαύμα του OTE και φυσικά θα πρέπει να το καταγράψουμε να έχουμε να το δείχνουμε ότι στα 6.5 χιλιόμετρα υπάρχουν τέτοιες ταχύτητες.

Nikiforos
25-05-17, 11:40
Καλησπέρα σε όλους,
Ύστερα από δύο χρόνια συνδρομητής στον ΟΤΕ (Internet και τηλέφωνο) αποφάσισα για διάφορους λόγους να αλλάξω πάροχο και εδώ και 10 μέρες είμαι συνδρομητής των υπηρεσιών της Nova (τηλέφωνο και 24αρι Internet).
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι σχετικά με την ταχύτητα του Internet η οποία είναι πάρα πολύ χαμηλή.
Όσο καιρό ήμουν στον ΟΤΕ η ταχύτητα download ήταν της τάξεως των 6,0 - 7,0 Mbps, ανεκτή ταχύτητα διότι το σπίτι που μένω βρίσκεται σχετικά μακριά από το τηλεφωνικό κέντρο (DSLAM αν δεν κάνω λάθος).
Μόλις ολοκληρώθηκε η σύνδεση στις υπηρεσίες Nova μέτρησα την ταχύτητα και είδα πώς είναι αρκετά χαμηλότερη από πριν και συγκεκριμένα της τάξεως των 1,5 – 2,0 Mbps…
Ήρθε τεχνικός της Nova στο σπίτι κοίταξε όλη την εγκατάσταση και δεν βρήκε κάποιο πρόβλημα. Κάνοντας κάποιες μετρήσεις διαπίστωσε πως η απόσταση του σπιτιού μου βρέθηκε στα 6.400 μέτρα από το τηλεφωνικό κέντρο (υπερβολική απόσταση).
Διαβάζοντας κάποια πράγματα στο forum χρησιμοποίησα την εφαρμογή ADSL Calculator και το αποτέλεσμα σε σχέση με το Downstream Attenuation που αναγράφεται στο router μου (43 db ) ήταν μία απόσταση της τάξεως των 3.100 μέτρων (θεωρητικά πάντα γιατί υπεισέρχονται και άλλοι λόγοι ).
Δικαιολογείται τέτοια διαφορά στην μέτρηση της απόστασης (6.400 μέτρα με τα 3.100 μέτρα)???
Είναι δυνατόν στον ΟΤΕ με την ίδια γραμμή και σύνδεση να είχα σχεδόν τριπλάσια ταχύτητα σε σχέση με την Nova???
Επίσης να σημειώσω (δεν ξέρω αν επηρεάζει κάτι) πώς ενώ η ταχύτητα download όπως προανέφερα είναι πάρα πολύ χαμηλή, η ταχύτητα upload είναι αρκετά καλή και συγκεκριμένα της τάξεως των 0,9 – 1,0 Mbps. Δηλαδή χάνω μόνο download και όχι upload.
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

καλημερα, μηπως ειχες σωσει πουθενα τα στατιστικα σου με οταν ειχες ΟΤΕ για να κανουμε συγκριση?
ειναι τεραστια η εξασθενηση και μεγαλη η αποσταση αλλα θεωρω οτι θα επρεπε να ειχες ποιο μεγαλη ταχυτητα.
Υπαρχουν και αλλες λυσεις για ιντερνετ οπως δορυφορικο (NOVA ή ΟΤΕ) ή απο κινητη τηλεφωνια.
Με ADSL δεν θα δεις ποτε προκοπη εισαι πολυ μακρια.

Εγω εχω αποσταση απο το DSLAM 2.3χλμ και εδω και χρονια παιζω 10-11 κοντα mbps και με ΟΤΕ και με Forthnet και πριν αρκετα χρονια με Netone ειχα το πολυ 13,5mbps με διπλασιο SNR DOWN δλδ 12 αντι 6 τωρα....(μιλαω για PSTN και interleaved).
οσο περνανε τα χρονια πεφτουν οι γραμμες για πολλους και γνωστους λογους.

Τελος εγραψες στο NOVA support? να τους τονισεις οτι πριν με ΟΤΕ ειχες πολυ μεγαλυτερη ταχυτητα και εκει να επιμεινεις.
Οκ φταιει η αποσταση αλλα τι δλδ? με ΟΤΕ ηταν μικροτερη και τωρα μακρυνε? τι εγινε δλδ????
αν ειναι δυνατον, πιστευω οτι πριν θα ειχες μικροτερη εξασθενηση και για καποιον λογο μεγαλωσε.

NexTiN
25-05-17, 14:55
@sweet dreams: Σου εξήγησα πως λειτουργεί το Analyzer και πως επηρεάζεται από παράγοντες. Τα 6,4Km μπορεί να μην είναι σωστά, αλλά η 4net θα είναι καλυμμένη ακόμη και καταγγελία να κάνει. Για το ότι έπιανε περισσότερα στον ΟΤΕ, σου έδωσα ένα πιθανό σενάριο που το έχω ζήσει πολλές φορές στο πεδίο...

sweet dreams
25-05-17, 15:22
@sweet dreams: Σου εξήγησα πως λειτουργεί το Analyzer και πως επηρεάζεται από παράγοντες. Τα 6,4Km μπορεί να μην είναι σωστά, αλλά η 4net θα είναι καλυμμένη ακόμη και καταγγελία να κάνει. Για το ότι έπιανε περισσότερα στον ΟΤΕ, σου έδωσα ένα πιθανό σενάριο που το έχω ζήσει πολλές φορές στο πεδίο...

Το νομικό κομμάτι του θέματος δεν το ξέρω και τι θα χρησιμοποιήσει σαν δικαιολογία ο πάροχος, ούτε και ξέρω πως λειτουργεί το Analyzer των παρόχων, δεν είναι εκεί το θέμα μας.

Σαν κοινός θνητός λοιπόν που μου λέει ο πάροχος μου ότι έχω απόσταση από το DSLAM 6400 μέτρα, ψάχνω να βρω αν αυτό ισχύει ή με παραμυθιάζει, απλά πράγματα.
Αυτά που έχω στα χέρια μου, σαν κοινός θνητός, είναι μόνο το Downstream Attenuation, το Calculator και ο συγχρονισμός που είχα στον προηγούμενο πάροχο.
Τα έγραψα και σε παραπάνω post αλλά ας τα ξαναγράψω.
Το Downstream Attenuation που έχω είναι 42dB, σε καμία περίπτωση δεν αντιστοιχεί σε απόσταση 6400 μέτρων αλλά περίπου σε 3.000 μέτρα.
Το Calculator σταματάει να μετράει στα 68dB Downstream Attenuation που αντιστοιχεί περίπου σε 4.900 μέτρα, μέχρι τα 6400 υπάρχει πολύς δρόμος ακόμη.
Ο προηγούμενος πάροχος μου έδινε μια φυσιολογική ταχύτητα για το Downstream Attenuation που μου δείχνει αυτή την στιγμή το ρούτερ.

Μετά από όλα αυτά απλά θα περιμένουμε κάποια επιβεβαίωση από τον συμφορουμίτη ή από κάποιον άλλον ότι έχει Internet στα 6.400 μέτρα απόσταση από το DSLAM, ώστε να το καταγράψουμε σαν θαύμα, αλλιώς οι αναφορές για Analyzer και τρόπους μέτρησης δεν νομίζω να έχουν κάποιο νόημα στην παρούσα φάση, εκτός και αν το ανέφερες απλά για εγκυκλοπαιδικούς λόγους.

lakis7
25-05-17, 22:09
Καλησπερα σε ολους και σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον που δειχνεται σχετικα μα το προβλημα μου...Ο λογος που απεχω απο την συζητηση αυτες τις μερες ειναι γιατι οπως σας εξηγησα σε προηγουμενο post, απο την τριτη εως και τωρα που μιλαμε δεν εχω internet στο σπιτι.. Η διορια που εχει δωθει απο το τεχνικο τμημα της forthnet για αποκατασταση της βλαβης ειναι μεχρι αυριο ( 3 εργασιμες μερες). Σε περιπτωση που δεν αποκατασταθει η βλαβη εως αυριο θα προβω σε καταγγελια της συμβασης εχοντας ως επιπλεον επιχειρημα, περα απο την ταχυτητα, και το γεγονος πως πληρωνω μια υπηρεσια η οποια δεν μου παρεχεται....
Τοσο ο τεχνικος οσο και η τεχνικη υποστιριξη μου ειπαν οτι τοση ειναι η αποσταση 6400 μετρα την οποια χρησιμοποιουν ως "καραμελα" για την ταχυτητα του internet.
Σε καθημερινη βαση επικοινωνω μαζι τους και εχουν ενημετωθει για τα παντα, αλλα αυτοι το βιολι τους.
Δυστυχως δεν εχω κρατησει τις μετρησεις του router οσο ημουν στον ΟΤΕ..

sweet dreams
25-05-17, 22:22
Γιατί δεν κάνεις έναν κόπο να ρωτήσεις γύρω σου και καλύτερα, αν υπάρχει η δυνατότητα, να έχεις και ss από τα ρούτερ τους;; σου το έχω προτείνει επανειλημμένως πιο πάνω, θα έχεις και στοιχεία από τους γείτονες για να στηρίξεις την καταγγελία σε περίπτωση που δεν κάνουν τίποτα.

lakis7
25-05-17, 22:31
Στο σπιτι μενω τα τελευταια 2 χρονια και δεν εχω γνωριστει τοσο καλα με τους γειτονες για να μπορεσω να μπω σε αυτη την διαδικασια ποσο μαλλον να παρω στατιστικα απο το router τους.

sweet dreams
25-05-17, 22:35
Kαιρός να γνωριστείς, πάρε ένα κουτί γλυκά και πήγαινε επίσκεψη.

lakis7
25-05-17, 22:40
Χαχαχαχααχ..Παιζεις με τον πονο μου...

sweet dreams
25-05-17, 22:44
Τι να πω, πρέπει να βρεις έναν τρόπο να τσεκάρεις τι γίνεται στην περιοχή σου ώστε να το έχεις και σαν επιχείρημα, δεν μπορεί εσύ να είσαι στα 6.400 μέτρα και όλοι οι διπλανοί στα 3.000.

lakis7
25-05-17, 23:09
Θα προσπαθησω να παρω πληροφοριες και θα ενημερωσω...

- - - Updated - - -

Να ρωτησω και κατι τελευταιο που το ειχα επισημανει σε προηγουμενο post.
Με βαση το adsl calculator η αποσταση βγαινει γυρω στα 3100 μετρα...Η αποσταση στον χαρτη σε ευθεια γραμμη απο το σπιτι εως το dslam βγαινει 3200 μετρα δηλαδη μεγαλυτερη... Μπορει να ισχυει κατι τετοιο????

sweet dreams
25-05-17, 23:18
Τα ρουτερ δεν είναι όργανα ακριβείας γι' αυτό δεν μπορούμε να ξέρουμε αν η τιμή του Downstream Attenuation που δείχνει το δικό σου είναι σωστή, μπορεί να υπάρχει απόκλιση. Βέβαια μιλάμε για μικρές διαφορές και όχι για διπλάσιες τιμές γιατί τότε υπάρχει πρόβλημα.
Σε μένα 5~6 ρούτερ δείχνουν 35dB και το καινούργιο της VODAFONE δείχνει 38.8.

Δεν μπορούμε να ξέρουμε την ακρίβεια που μετράει ο χάρτης.

lakis7
25-05-17, 23:25
Σε ευχαριστω πολυ..

JOHNMORE
25-06-17, 07:59
τα ίδια προβλήματα και τις ίδιες δικαιολογίες .......είχα και εγώ,
με την συγκεκριμένη εταιρεία,
ως που αποφάσισα και έφυγα .......πληρώνοντας και το πέναλντυ,
απο τότε δεν ξανασχολήθηκα μαζί τους και δεν πρόκειται ποτέ ξανα.

πρέπει να βάζουμε οι ίδιοι τα πράγματα στην θέση τους.

φιλικά πάντα...μια τρύπα στο νερό τους κάνουμε με την τακτική πληρώνω & δεν ξαναπατάω εγώ......θα πατήσουν όμως κάποιοι άλλοι, όπως έγινε & με τον φίλο παρακάτω :( εξάλλου πάντα νέα <θύματα> ψάχνουν! είχα πέσει κι εγώ κάποτε ώσπου βλαστήμησαν την ώρα & την στιγμή που έμπλεξαν μαζί μου ;)

όμως εσύ συνέλληνα λυπάμαι που στο λέω αλλά δεν έβαλες τίποτα στη θέση του
ΔΕΝ είμαι του δεν πληρώνω & τους κυβερνώντες τους μουτζώνω
όμως! εσύ πλήρωσες χωρίς να χεις την υποχρέωση, εφόσον λες ότι έπαθες τα ίδια, χωρίς να ξέρω την περίπτωση έτσι;
εξηγώ τα νομικίστικα παρακάτω...


Δεν εχω ρωτησει αλλους.Αλλα πριν υπογραψω το συμβολαιο στην nova με διαβεβαιωσαν πως στην περιοχη μου δεν υπαρχει προβλημα και πως θα πιανω ταχυτητα μεταξυ 5 με 6 mbps. Για να σπασω το συμβολαιο υπαρχει πεναλτυ με αρκετα λεφτα..

ηθικό δίδαγμα για να μην την πατάμε σαν κορόϊδα :( ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΕ να πληρώνετε κερατιάτικα αλλωνών υπαίτιων γιατί το παίρνουν πάνω τους & δεν θα δούμε ποτέ σωστές υπηρεσίες. μετά πάλι άξιοι της μοίρας μας θα μαστε

υπάρχει νομικό έρεισμα ευδιάκριτο στην περίπτωσή σου! <πάτημα> που λέμε λαϊκά. συν ότι με τη διακοπή του διαδικτύου μπορείς να ζητήσεις & τα ρέστα που λέμε λαϊκά...

1. σε διαβεβαίωναν για 5-6 => ζητάς αναζήτηση των ηχογραφημένων. αν δεν υπάρχουν δεν βάζεις τα κλάματα => θαναι το πρώτο εις βάρος τους
2. σου λένε δικαιολογίες ενώ στον προηγούμενο πάροχο ήσουν ΟΚ? προσοχή!...δεν φεύγεις για 3ο πάροχο ΟΥΤΕ πληρώνεις κανένα πέναλτυ. ζητάς απ΄τον ΟΤΕ που ήσουν πριν (απ'όσο έγραψες) να ξαναγυρίσεις αφού εκεί έπαιζε σωστά & άστους μετά να χτυπιούνται. αυτό έπρεπε να το χες κάνει όσο πιο άμεσα. μετά ο χρόνος πάντα κυλάει υπέρ τους, γι'αυτό κι ακολουθούν τις χρονοκαθυστερημένες τακτικές!
3. η NOΒA (ex 4net) απ'όσο θυμάμαι δεν συμμετέχει στο νεοσύστατο <<Τειρεσία>> των παρόχων! συνεπώς & το πέναλτυ να μην το πληρώσεις δεν έχει καμία αξία. αν & δικαίως δεν πρέπει να το πληρώσεις. Σαφώς & ποντάρουν στο ΦΟΒΟ & την ΑΜΑΘΕΙΑ για να τα παίρνουν ακόμα κι εκεί που έχουν άδικο
4. στα οικονομικά τώρα η ΝΟΒΑ θα κατεβάσει & τα <βρακιά> της σε λίγο καιρό οπότε θα πρεπε να το πάρεις υπέρ σου κι όχι να τους φοβάσαι με τα πέναλτυ κλπ ιστορίες για αγρίους που <καραμελιάζουν> τον κοσμάκη!

https://www.adslgr.com/forum/threads/998765-Nova-%CE%B1%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%8C%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%BB%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-Nova3play-Family-Cinema-Sports-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-Full?p=6197739#post6197739

billybiros
25-06-17, 20:30
@ lakis7
Λίγο πολύ ισχύουν αυτά που αναφέρει πιο πάνω ο NexTiN
Η μέτρηση της απόστασης είτε από τον Analyser είτε μέσω Loop Attenouation δεν είναι ποτέ ακριβείας
Η μέτρηση μέσω Analyser και Χωρητικότητας θεωρείται πιο ακριβής μέτρηση
Από εκεί και πέρα αυτό που βλέπεις στο Calculator του DSL δεν είναι τίποτα παραπάνω από στατιστικά και μέσους όρους που πάρθηκαν πριν από 10 χρόνια στην Αυστραλία (δεν σημαίνουν τίποτα απολύτως)
Το DSL μπορεί να δουλέψει με Attenouation ως και 102.3 dB - ασχέτως αν υπάρχει στο γραφικό του Calculator

@ NexTiN
O lakis7 αναφέρει μέτρηση 320nF (προφανώς) και είναι μάλλον Legs-Earth
Tα 39nF/Km αναφέρονται σε ΑΒ και χωρίς φορτίο (συσκευές, 3M, duratel, msan) κοκ
Από τι στιγμή που δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος ότι όλα τα πάνω έχουν αφαιρεθεί - η τεχνική αυτή για μένα δεν είναι σωστή όποτε είναι λογικό να υπάρχουν παρεκκλίσεις - οπότε ο καλύτερος τρόπος είναι μέσω A-Γη.
Το ζήτημα είναι ότι υψησυχνα Analysers (JDSU, Sunset) δίνουν διαφορετικές τιμές απο οτι χαμηλοσυχνα (Argus, Dadi, Senter, MSAN κοκ)
Από εκεί και πέρα την τιμή αυτή θα πρέπει να την διαιρέσεις με κάποια προτεινόμενη.
Η ITU-T δίνει 50nF/Κm (αλλά όχι σαν μέσο όρο)
Οπότε 320 nF * 1000 / 50 = 6400 m (σωστό αν η μέτρηση έχει γίνει με χαμηλόσχνο + μια μικρή παρεκληση προς τα κάτω)

Αν η μέτρηση έχει γίνει με υψησυχνo (JDSU, Sunrise) τότε η σχέση Capacitance-Lenght είναι μη γραμμική

184323
Τα 320nF μεταφράζονται σε 3600μετρα
Αυτός είναι o λόγος της παρέκκλισης

@ lakis7
Αν ο τεχνικός μέτρησε 320nF η πραγματική απόσταση είναι ~ 3600 μέτρα και ο λόγος τις παρεκλησης είναι ότι υπάρχουν διαφορετικοί τρόποι υπολογισμού της απόστασης και κάθε τρόπος / όργανο έχει τις ιδιαιτερότητες του.

sweet dreams
25-06-17, 21:57
@ lakis7
Λίγο πολύ ισχύουν αυτά που αναφέρει πιο πάνω ο NexTiN
Η μέτρηση της απόστασης είτε από τον Analyser είτε μέσω Loop Attenouation δεν είναι ποτέ ακριβείας
Η μέτρηση μέσω Analyser και Χωρητικότητας θεωρείται πιο ακριβής μέτρηση
Από εκεί και πέρα αυτό που βλέπεις στο Calculator του DSL δεν είναι τίποτα παραπάνω από στατιστικά και μέσους όρους που πάρθηκαν πριν από 10 χρόνια στην Αυστραλία (δεν σημαίνουν τίποτα απολύτως)
Το DSL μπορεί να δουλέψει με Attenouation ως και 102.3 dB - ασχέτως αν υπάρχει στο γραφικό του Calculator

@ NexTiN
O lakis7 αναφέρει μέτρηση 320nF (προφανώς) και είναι μάλλον Legs-Earth
Tα 39nF/Km αναφέρονται σε ΑΒ και χωρίς φορτίο (συσκευές, 3M, duratel, msan) κοκ
Από τι στιγμή που δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος ότι όλα τα πάνω έχουν αφαιρεθεί - η τεχνική αυτή για μένα δεν είναι σωστή όποτε είναι λογικό να υπάρχουν παρεκκλίσεις - οπότε ο καλύτερος τρόπος είναι μέσω A-Γη.
Το ζήτημα είναι ότι υψησυχνα Analysers (JDSU, Sunset) δίνουν διαφορετικές τιμές απο οτι χαμηλοσυχνα (Argus, Dadi, Senter, MSAN κοκ)
Από εκεί και πέρα την τιμή αυτή θα πρέπει να την διαιρέσεις με κάποια προτεινόμενη.
Η ITU-T δίνει 50nF/Κm (αλλά όχι σαν μέσο όρο)
Οπότε 320 nF * 1000 / 50 = 6400 m (σωστό αν η μέτρηση έχει γίνει με χαμηλόσχνο + μια μικρή παρεκληση προς τα κάτω)

Αν η μέτρηση έχει γίνει με υψησυχνo (JDSU, Sunrise) τότε η σχέση Capacitance-Lenght είναι μη γραμμική

184323
Τα 320nF μεταφράζονται σε 3600μετρα
Αυτός είναι o λόγος της παρέκκλισης

@ lakis7
Αν ο τεχνικός μέτρησε 320nF η πραγματική απόσταση είναι ~ 3600 μέτρα και ο λόγος τις παρεκλησης είναι ότι υπάρχουν διαφορετικοί τρόποι υπολογισμού της απόστασης και κάθε τρόπος / όργανο έχει τις ιδιαιτερότητες του.

Δύο πραγματικές αποστάσεις 6400 μέτρων και 3600 μέτρων αποκλείεται να έχουμε, ασχέτως οργάνου θα πρέπει ο τεχνικός με τις πράξεις που θα κάνει να μας πει την πραγματική απόσταση, ο συγκεκριμένος λοιπόν δεν ήξερε να μεταφράσει/μετατρέψει σωστά την τιμή που έβλεπε στο δικό του όργανο.

Δηλαδή αν έρθουν στο σπίτι μου δύο τεχνικοί με διαφορετικά όργανα θα μου πουν δύο διαφορετικές τιμές που έχουν 3.000 μέτρα διαφορά η μία από την άλλη;;

Αφού τα 6400 μέτρα δεν είναι η πραγματική απόσταση, γιατί ο τεχνικός την είπε στον πελάτη χρησιμοποιώντας την και σαν δικαιολογία για τον χαμηλό συγχρονισμό;;

Για να μην μπερδευόμαστε λοιπόν, ο τεχνικός που είπε ότι η πραγματική απόσταση είναι 6400 μέτρα και αυτός είναι και ο λόγος που έχει χαμηλό συγχρονισμό, έκανε λάθος, αυτό ενδιαφέρει τον πελάτη του παρόχου και τίποτε άλλο.

billybiros
25-06-17, 22:16
Δύο πραγματικές αποστάσεις 6400 μέτρων και 3600 μέτρων αποκλείεται να έχουμε, ασχέτως οργάνου θα πρέπει ο τεχνικός με τις πράξεις που θα κάνει να μας πει την πραγματική απόσταση, ο συγκεκριμένος λοιπόν δεν ήξερε να μεταφράσει/μετατρέψει σωστά την τιμή που έβλεπε στο δικό του όργανο.
+1



Δηλαδή αν έρθουν στο σπίτι μου δύο τεχνικοί με διαφορετικά όργανα θα μου πουν δύο διαφορετικές τιμές που έχουν 3.000 μέτρα διαφορά η μία από την άλλη;;
Δυστυχώς ναι, αν δεν λάβουν υπόψη τις ιδιαιτερότητες των συστημάτων που χρησιμοποιούν



Αφού τα 6400 μέτρα δεν είναι η πραγματική απόσταση, γιατί ο τεχνικός την είπε στον πελάτη χρησιμοποιώντας την και σαν δικαιολογία για τον χαμηλό συγχρονισμό;;
Οι τεχνικές υπολογισμού της ταχύτητας είναι και αρκετές και οι ιδιαιτερότητες πολλές, έτσι δεν είναι σε θέση πάντοτε ο τεχνικός να δει την ακριβή απόσταση. Δεν υπάρχει ένα ακριβές πρότυπο που να λέει πχ ότι θα πρέπει να δουλέψουμε με συγκεκριμένο τρόπο. Όταν η ίδια ΙTU-T και οι ίδιοι οι κατασκευαστές (ALU, Nokia, JDSU, RUO, Fulgor) δίνουν διαφορετικούς τρόπους υπολογισμού και διαφορετικές τιμές τότε δεν φταίει πάντοτε ο τεχνικός πεδίου αν δεν μεταφράσει σωστές τις ιδιαιτερότητες κάθε περίπτωσης. Άρα ναι, ο τεχνικός πεδίου δεν μετάφρασε σωστά τη απόσταση (και αυτό ενδιαφέρει τον πελάτη). Αλλά δεν φταίει πάντα ο τεχνικός - έκανε ότι λέει η ITU-T χωρίς να διαβάσει τα ψιλά γράμματα (που δεν διαβάζει κανείς).



Για να μην μπερδευόμαστε λοιπόν, ο τεχνικός που είπε ότι η πραγματική απόσταση είναι 6400 μέτρα και αυτός είναι και ο λόγος που έχει χαμηλό συγχρονισμό, έκανε λάθος, αυτό ενδιαφέρει τον πελάτη του παρόχου και τίποτε άλλο.
+1

sweet dreams
25-06-17, 22:25
Πάντα αναλυτικός και περιεκτικός στις απαντήσεις σου, ευχαριστούμε. :oneup:

JOHNMORE
28-06-17, 02:33
Πάντα αναλυτικός και περιεκτικός στις απαντήσεις σου, ευχαριστούμε. :oneup:

+1 κατατοπιστικότατος ο billybiros

το συμπέρασμα όμως συνέλληνες είναι ότι αν μια εταιρεία δια μέσω των τεχνικών της, της φυσικής & της επιστήμης κλπ, δεν μπορεί να βρει τι φταίει για χαμηλή ταχύτητα ή & πτώση του διαδικτύου, για τον οποιοδήποτε λόγο, δεν νοιάζει αυτό τον πελάτη, θα έπρεπε άμεσα να τον αποδεσμεύει άνευ αντιτίμου-ποινής κλπ, να πάει πίσω στο τελευταίο πάροχο που του δούλευε ΟΡΘΑ (για x, ψ ανεξήγητους λόγους)

αυτό που κάνουν όχι μόνο είναι αντιδεοντολογικό & κατακριτέο είναι, αλλά & ο οποιοσδήποτε το κυνηγήσει δικαστικά θα δικαιωθεί παίρνωντας συν την όποια αποζημίωση
ας πάψουν να ταλαιπωρούν τους πολίτες - υποψήφιους πελάτες!

@ ADSLgr.com All rights reserved.