PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα(;) με τη γραμμη



SciTeF
25-05-17, 16:02
Καλησπερα.

Παρολο που ειμαι μελος εδω και αρκετο καιρο, αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ, καθως δεν εχω τις τεχνικες γνωσεις ωστε να μπορω να προσφερω ουσιαστικα.

Ειμουν συνδρομητης forthnet/nova και μετα την φορητοτα προς cosmote η γραμμη πηγαινε πολυ καλα για περιπου μια βδομαδα.
Μετα ομως αρχησαν τα προβλημα χωρις να αλλαξω κατι απο μεριας μου.

Το κυριως προβλημα ηταν οτι σε οποιαδηποτε χρηση του τηλεφωνου (εισερχομενη/εξερχομενη κληση) επεφτε το ιντερνετ. Μετα απο δυο δηλωσεις βλαβης
και μιας αποτυχημενης (ελειπα) επισκεψης του τεχνικου στο χωρου μου, αυτο το προβλημα λυθηκε μονο του(;) (τις τελευταιες δυο μερες δεν εχει τετοιες αποσυνδεσεις).
Να αναφερω πως εγιναν δοκιμες με splitter (τηλεφωνο και ρουτερ στην ιδια πριζα) και στις δυο πριζες του σπιτιου, χωρις τηλεφωνο, με φιλτρα (3 διαφορετικα)
στο τηλεφωνο και ρουτερ σε αλλη πριζα, με διαφορετικες τηλεφωνικες συσκευες και με διαφορετικο ρουτερ (Thomson TG585 v7) και σε καθε περιπτωση υπηρχαν dc.
Παραλληλα ομως με αυτο το προβλημα εχω την αισθηση οτι επειδυνωθηκε και η ταχυτητα της γραμμης μου και το ping (τοσο σε games οσο και σε speedtest).
Αυτο το τελευταιο δεν εχει φτιαξει. Απο θεμα συνδεσμολογιας του εξοπλισμου δεν υπαρχει κατι λαθος, αλλωστε για μια βδομαδα ηταν ολα μια χαρα.

Εχω το Speedport Entry 2i χωρις ομως την λεγομενη ευρυζωνικη γραμμη που δεν εχω ιδεα τι ειναι.

Ηταν μηπως τυχαιο που η γραμμη ηταν "πιο γρηγορη" στην αρχη ή να το κυνηγησω μηπως επανελθει στα επιπεδα της πρωτης εμβομαδας;
Παρτε κι αυτο μηπως χρειαστει. Ειναι αφου εφτιαξε το θεμα με τα dc. Δυστυχως, δεν κρατησα screenshot με την κατασταση της πρωτης εβδομαδας.
Το snr (μονο αυτο θυμαμαι) ομως ηταν ιδιο με τα τωρινα επιπεδα καθως το ειχα ελεγξει οταν ενεργοποιηθηκε η γραμμη.
[ATTACH=CONFIG]183583[/ATTACH

sweet dreams
25-05-17, 18:30
Η κατάσταση να πέφτει το Internet όταν λειτουργεί το τηλέφωνο δείχνει πρόβλημα σε splitter/φίλτρο, βάλε το ρούτερ κατευθείαν στην πρίζα και το τηλέφωνο με ένα φίλτρο καλής ποιότητας. Αν έχεις στην ίδια πρίζα ρουτερ και τηλέφωνο καλύτερα να βάλεις μια διπλή πρίζα για να παίρνουν χωριστά και να γλυτώνεις συνδέσεις, επαφές, κ.λ.π.
Για το ping μπορείς να ζητήσεις να σε βάλουν σε FastPath.
Aπό τα στοιχεία φαίνεται ότι η γραμμή σου μπορεί να πάει πιο πάνω, εκτός και αν υπάρχει πρόβλημα με την περιοχή/πάροχο, κάνε έναν έλεγχο (https://www.adslgr.com/forum/threads/840836-%CE%91%CE%BD%CE%AD%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%B2%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B1?p=5507825#post5507825) στην εσωτερική σου εγκατάσταση.

SciTeF
25-05-17, 19:28
Ευχαριστω για την απαντηση. Οπως ειπα δοκιμασα με τρια διαφορετικα φιλτρα, αλλα και χωρις τηλεφωνο εντελως και με το που καλεσα τον αριθμο μου απο το κινητο επεσε η γραμμη και παλι.
Με το ιδιο φιλτρο που ειχα επι forthnet/nova και δεν ειχα προβλημα. τωρα εχω. Δε νομιζω να φταιει αυτο.

Οσο για το ping σε σχεση με την πρωτη εβδομαδα παρατηρησα εως και 20 ms αυξηση. FastPath δεν ξερω αν θελω αλλα δεν χανω κατι να δοκιμασω κι αν δε μου αρεσει επιστρεφω σε interleaved.

Ο ελεγχος εχει ηδη προγραμματιστει. Περιμενω να σταματησουν οι βροχες :p Δεν θα μου εκανε εντυπωση παντως να φταιει η καλωδιωση καθως ειναι μεγαλυτερη σε ηλικια απο εμενα.

sweet dreams
25-05-17, 19:40
Διάβασα τι έχεις δοκιμάσει αλλά τα συμπτώματα εκεί παραπέμπουν, βέβαια υπάρχει περίπτωση να έχει σχέση και κάποια συσκευή με το πρόβλημα ή πιο σπάνια να φταίει ο πάροχος.
Να έχεις υπ' όψιν σου ότι τα φίλτρα/splitter ταλαιπωρούνται από υπερτάσεις ειδικά σε περιόδους κακοκαιρίας.

SciTeF
25-05-17, 19:43
Μαλιστα. Ειχε κακοκαιρια τις τελευταιες μερες αρκετα και μαλλον συμπιπτει με τις αποσυνδεσεις. Κακοκαιρια ειχε ομως και επι forthnet/nova και προβλημα δεν ειχα.

Υπαρχει περιπτωση μετα την φορητοτητα να ηταν η γραμμη fastpath και μετα να εγινε interleaved; Μηπως εξηγησουμε ετσι το ping...

sweet dreams
25-05-17, 19:50
Μην προσπαθείς να ταυτίσεις καταστάσεις, δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη σε τέτοια θέματα.

Κανονικά ο πάροχος σε ξεκινάει σε interleave, για να έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα και σταθερότητα και το ζητάς μόνος σου το fastpath, το είχες ζητήσει εσύ;;

SciTeF
25-05-17, 19:54
Οχι οχι, δεν ειχα ζητησει τιποτα αλλα σκεφτομαι να το κανω για δοκιμη. Πρωτα θα κανω τον ελεγχο που λεγαμε ομως και μετα.

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σου! :)

sweet dreams
25-05-17, 19:56
Να' σαι καλά, αν δεν βαριέσαι γράψε μας τι βρήκες από τον έλεγχο.

SciTeF
25-05-17, 20:02
Θα το κανω σιγουρα, αρκει να σταματησει να βρεχει καθε απογευμα! ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.