PDA

Επιστροφή στο Forum : Λύση συμβολαίου σταθερής wind - Αλλαξε στα νέα συμβόλαια;



Σελίδες : [1] 2

kleidokratwr
28-05-17, 01:37
Καλησπέρα,

Εχω μια επικοινωνία με την wind για την ανανέωση του σταθερού μου και μου είπαν οτι έχουν μια νέα πολιτική διαφορετική απαυτή που υπάρχει στο παλιο μου συμβόλαιο προ διετίας.

Στο παλιο συμβόλαιο η λύση είχε μια χρέωση 160ε και απο τον 18ο μήνα και μετά μειωνόταν σταδιακά μέχρι το 0.

Σύμφωνα με την νέα πολιτική αν φύγεις στον Χ μήνα του συμβολαίου είσαι υποχρεωμένος να δώσεις πρόστιμο Χ φορές την έκπτωση που έλαβες.

Δεν είμαι σίγουρος οτι το κατάλαβα και πολύ καλα διότι δεν βγάζει και πολύ νόημα βάση λογικής. Το βασικό adsl της wind στο δίνει 23 ευρώ απο 40κάτι ευρώ αρχική τιμή, δηλαδη πολύ χοντρικά μια έκπτωση 20ε το μήνα.

Κάπου χάνω το νόημα να χρεώσεις για παράδειγμα περισσότερο έναν πελάτη που είναι σε σένα 20μήνες (400ε :lol:) έναντι κάποιου που είναι 3 μήνες (60ε).

Έχει κανείς εμπειρία απο πρόσφαση ανανέωση να μου πει τι του είπαν ή τι γράφει το συμβόλαιο του για την λύση της σύμβασης προ 24μηνου;

ευχαριστώ

- - - Updated - - -

Απο κεκτημένη ταχύτητα το άνοιξα σε λάθος subforum, γίνεται να το μεταφέρουμε στην Wind?
Ευχαριστώ

dimitris.taxideytis
28-05-17, 11:27
https://www.wind.gr/files/1/Wind_v2/statheri/PDFs/enimerotiko/Aitisi_statheri_062014.pdf

Στην 3η σελιδα εχει πινακα με τα "πεναλτυ" αναλογως των μηνων .

kmpatra
28-05-17, 18:04
δεν ειναι καινουργιο,ειναι η πολιτικη που ακολουθειται οταν περναει ο αρχικος χρονος δεσμευσης.Το συμβολαιο μετα γίνεται αοριστου χρονου. Οταν λεμε ανανεωση για 2 χρονια,εννοουμε οτι η τιμη μενει για 2 χρονια η ιδια. Απο εκει και περα,οντως ισχυει η υποχρεωση επιστροφης εκπτωσης για οσο διαστημα επωφεληθηκες. Στην περιπτωση που λες λοιπον, για διακοπη στους 2 μηνες θα πρεπει να επιστραφουν 34 ευρω περιπου. Εχει ακουστει βεβαια (εμενα μου το ειπαν σε καταστημα αλλα και απο το τμημα ανανεωσεων μια φορα) οτι συνηθως στο τελος το ποσο αυτο δεν γινεται απαιτητο απο την εταιρια. Φυσικα δεν μπηκα μεχρι στιγμης σε διαδικασια φορητοτητας ή διακοπης για να ξερω τι ακριβως ισχυει στην πραξη.

kleidokratwr
29-05-17, 22:04
https://www.wind.gr/files/1/Wind_v2/statheri/PDFs/enimerotiko/Aitisi_statheri_062014.pdf

Στην 3η σελιδα εχει πινακα με τα "πεναλτυ" αναλογως των μηνων .

Αυτό έχει και το δικό μου συμβόλαιο. Σύμφωνα με την wind αυτό πλέον αλλάζει.


δεν ειναι καινουργιο,ειναι η πολιτικη που ακολουθειται οταν περναει ο αρχικος χρονος δεσμευσης.Το συμβολαιο μετα γίνεται αοριστου χρονου. Οταν λεμε ανανεωση για 2 χρονια,εννοουμε οτι η τιμη μενει για 2 χρονια η ιδια. Απο εκει και περα,οντως ισχυει η υποχρεωση επιστροφης εκπτωσης για οσο διαστημα επωφεληθηκες. Στην περιπτωση που λες λοιπον, για διακοπη στους 2 μηνες θα πρεπει να επιστραφουν 34 ευρω περιπου. Εχει ακουστει βεβαια (εμενα μου το ειπαν σε καταστημα αλλα και απο το τμημα ανανεωσεων μια φορα) οτι συνηθως στο τελος το ποσο αυτο δεν γινεται απαιτητο απο την εταιρια. Φυσικα δεν μπηκα μεχρι στιγμης σε διαδικασια φορητοτητας ή διακοπης για να ξερω τι ακριβως ισχυει στην πραξη.

Είναι λιγάκι καφρίλα να ζητάς απο κάποιον να σου δώσει 400ε προκειμένου να τον αφήσεις να φύγει

δεν είναι καν δίκαιο ανάμεσα σε δύο άτομα που φεύγουν ο ένας στους 2 μήνες και ο άλλος στους 20.

jiohnis
30-05-17, 02:07
Μα αυτό υπέγραψες και αυτό θα τηρηθεί !
Τι πάει να πει έχει αλλάξει ? :P

kleidokratwr
30-05-17, 02:26
Σε 20 μέρες λήγει το παλιό μου συμβόλαιο και πρέπει να κάνω ανανέωση αν θέλω η τιμή να παραμείνει σε επίπεδα του 20κάτι ευρώ.

Τα νέα συμβόλαια απότι καταλαβαίνω δεν έχουν αυτό το πινακάκι αλλα την νέα μέθοδο. Οπότε ψάχνω να δω αν ανανέωσε κανείς απο εδώ μέσα με αυτή την μέθοδο να μου πει τι γράφει το συμβόλαιο.

cranky
30-05-17, 02:45
Δές αυτό (https://www.adslgr.com/forum/threads/880617-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-WIND-(%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%AC%CF%84%CE%B7%CF%82)-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82-ON-Telecoms-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%8C%CF%87%CE%B9-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF?p=6183461#post6183461) το μήνυμα.

kleidokratwr
30-05-17, 19:25
Τι ακριβώς να δω απο το μήνυμα;

Είμαι ακριβώς στο ίδιο path με τον φίλο (ON Telecoms -> wind) και τώρα στην ανανέωση συμβολαίου της wind δεν μου αρέσουν καθόλου αυτά που ακούω.

Στο τηλέφωνο μου έδωσαν αυτό για υποψήφιο συμβόλαιο που στην λύση συμβολαίου γράφει άσχετα με αυτά που μου λένε οι ίδιοι...

https://www.wind.gr/files/1/Wind_v2/statheri/PDFs/enimerotiko/AITHSH_YPHRESIWN_STATHERHS_INTERNET_MAY_2017.pdf

cranky
30-05-17, 19:29
Τι ακριβώς να δω απο το μήνυμα;
Οτι η προσφορά απο 20,κάτι πάει στα 23,60 + 5 € η ανανέωση.

kleidokratwr
30-05-17, 20:34
Τα ξέρω αυτά, τα ίδια δίνουν σε όλους.

Σε άλλο κολλάμε, στους όρους λήξης συμβολαίου πριν το 24μηνο.

psylos
01-06-17, 13:27
Στις τηλεφωνικές ανανεώσεις που σου προσφέρουν κάποια έκπτωση για πχ 24 μήνες, αν φύγεις νωρίτερα ισχύει ότι επιστρέφεις την έκπτωση επί τους μήνες που έκατσες. Στα αρχικά συμβόλαια ισχύει το πινακάκι που αποσβένεται το ποσό όσο περνάει ο καιρός.

jkoukos
01-06-17, 14:03
Αυτό που σου είπαν στο τηλέφωνο, απλά δεν ισχύει.
Το τέλος πρόωρης διακοπής, παραμένει σχεδόν το ίδιο (κάποια λεπτά διαφορά) στα νέα (https://www.wind.gr/files/1/Wind_v2/statheri/PDFs/enimerotiko/AITHSH_YPHRESIWN_STATHERHS_INTERNET_MAY_2017.pdf) συμβόλαια (από 5ο/2017) σε σχέση με τα παλαιά (https://www.wind.gr/files/1/Wind_v2/statheri/PDFs/enimerotiko/Aitisi_statheri_062014.pdf) (από 6ο/2014) και είναι ανάλογο των μηνών που υπολείπονται μέχρι την λήξη της δέσμευσης.
Η κύρια διαφορά των 2, έχει να κάνει με την πρόβλεψη νέων υπηρεσιών και συνδέσεων που θα παρέχει στο μέλλον η εταιρεία.

kleidokratwr
12-06-17, 12:42
Αυτό που μου έδωσαν να καταλάβω έιναι οτι οι ήδη συνδρομητές wind αν θέλουν να ανανεώσουν θα πρέπει να πάνε με το σύστημα που περιγράφω.
Για τους νέους συνδρομητές wind ισχύει το συμβόλαιο που ανανεώθηκε 05/2017 και προβλέπει 250ε τέλος λήξης.

Κρίμα που δεν θέλουν να μου δώσουν το συμβόλαιο που θα υπογράψω, κι ας το έχω ζητήσει 3-4 φορές απο τους ίδιους και απο τις άκυρες εταιρίες που βάζουν να με καλούν.

Προσωπικά τον βρίσκω απίστευτο όρο στα όρια της καφρίλας - φουλ αποτρεπτικό απο το να ανανεώσω το συμβόλαιο μου στην εταιρία.

jkoukos
12-06-17, 15:11
Ξαναδιάβασε τι αναφέρουν παλιά και νέα συμβόλαια και τι σου γράφω. Το ίδιο ακριβώς πράγμα ισχύει και στα 2 για συνδέσεις ADSL/VDSL.
Και αναφέρω ακόμη μία φορά. Οι διαφορά τους είναι στις νέες υπηρεσίες NGA. Τα 250€ που λες, αφορούν τέτοιες συνδέσεις (FTTH/B, G.Fast, V.Plus) όταν εγκαθιστούν εξοπλισμό στην οικοδομή σου, οπότε αν διακόψεις πρόωρα να μην χάσει λεφτά από τα έξοδα που έκανε ο πάροχος.

Το τι σου λένε στο τηλέφωνο είναι παντελώς άσχετο με το τι ισχύει στα χαρτιά.

iznodur
14-06-17, 00:45
Ξαναδιάβασε τι αναφέρουν παλιά και νέα συμβόλαια και τι σου γράφω. Το ίδιο ακριβώς πράγμα ισχύει και στα 2 για συνδέσεις ADSL/VDSL.
Και αναφέρω ακόμη μία φορά. Οι διαφορά τους είναι στις νέες υπηρεσίες NGA. Τα 250€ που λες, αφορούν τέτοιες συνδέσεις (FTTH/B, G.Fast, V.Plus) όταν εγκαθιστούν εξοπλισμό στην οικοδομή σου, οπότε αν διακόψεις πρόωρα να μην χάσει λεφτά από τα έξοδα που έκανε ο πάροχος.

Το τι σου λένε στο τηλέφωνο είναι παντελώς άσχετο με το τι ισχύει στα χαρτιά.

Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα

kleidokratwr
14-06-17, 11:37
Και στα χαρτιά κάτι αντίστοιχο γράφει στους όρους στο τμήμα 5.2


Σε αυτή την περίπτωση η Εταιρεία δύναται,
κατά την κρίση της και στα πλαίσια της εμπορικής πολιτικής της, να προσφέρει ως σχετικό αντάλλαγμα
στον Πελάτη για την ανανέωση ορισμένου χρόνου είτε έκπτωση συνδρομής είτε καταναλωτικό αγαθό. Σε
περίπτωση πρόωρης καταγγελίας της ανανεωθείσας Συμβάσεως προ της λήξης του ορισμένου χρόνου
διάρκειας αυτής, ο Πελάτης οφείλει να καταβάλει στην Εταιρεία χρηματικό ποσό ίσο με την αξία του
ανταλλάγματος που έλαβε για την ανανέωση ορισμένου χρόνου, σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στο
άρθρο 5.3 κατωτέρω. Το αίτημα του Πελάτη για την ως άνω ανανέωση της Συμβάσεως για ορισμένο
χρόνο, δύναται να υποβληθεί προς την Εταιρεία είτε τηλεφωνικώς (με ηχογράφηση της κλήσης από
την Εταιρεία) είτε εγγράφως είτε μέσω ηλεκτρονικής αποδοχής σχετικής προσφοράς στην ιστοσελίδα
της Εταιρείας με την χρήση ειδικού κωδικού επιβεβαίωσης. Ο πελάτης ευθύνεται για την ολοσχερή
καταβολή όλων των χρεώσεων που προκύπτουν από την παροχή των Τηλεπικοινωνιακών Υπηρεσιών
μέχρι την οριστική διακοπή τους

δεν είναι οτι απλά το λένε στο τηλέφωνο, το γράφει και στο συμβόλαιο.

jkoukos
14-06-17, 12:38
Δεν πρόκειται να συνεννοηθούμε. Είτε δεν καταλαβαίνεις αυτά που διαβάζεις, είτε το κάνεις επίτηδες.

Στα παλιά συμβόλαια, στην παράγραφο 5.2 ανέφερε το κείμενο που παραθέτεις και στην αντίστοιχη 5.3 είχε τον πίνακα με τα ποσά του σχετικού τέλους.
184052

Στα νέα συμβόλαια, στην παράγραφο 5.2 αναφέρει το ίδιο σχεδόν κείμενο και στην αντίστοιχη 5.3, λείπει ο σχετικός πίνακας τελών και μεταξύ άλλων γράφει:

Τα ανωτέρω τέλη αποσύνδεσης, ο υπολογισμός τους και κάθε σχετική λεπτομέρεια, όπως ενδεικτικά το κόστος σύνδεσης του διαμερίσματος ή/και της πολυκατοικίας με το Τηλεπικοινωνιακό Δίκτυο, ο Πίνακας κλιμάκωσης και ο τρόπος υπολογισμού του τέλους, περιλαμβάνονται στο Παράρτημα Οικονομικών Όρων που επισυνάπτεται στην παρούσα σύμβαση, αποτελώντας αναπόσπαστο και ουσιώδες μέρος αυτής.
Και στην τελευταία σελίδα, υπάρχει ο σχετικός πίνακας που προβλέπει 2 διαφορετικά πράγματα, ακριβώς αυτά που έγραψα αλλά δεν κατανοείς.
184053

Εσύ λοιπόν ή όποιος πελάτης έχει παρόμοια με την σημερινή σύνδεση, θα κληθεί να πληρώσει τα ποσά του πρώτου πίνακα που είναι παρόμοια με των προηγούμενων συμβολαίων.
Όποιος όμως πάρει υπηρεσία NGA και έχει τοποθετηθεί εξοπλισμός της εταιρείας είτε στον κατανεμητή της οικοδομής είτε στον χώρο του, θα κληθεί να πληρώσει τα ποσά που αναφέρονται στον δεύτερο πίνακα.

kleidokratwr
14-06-17, 16:00
Δεν πρόκειται να συνεννοηθούμε. Είτε δεν καταλαβαίνεις αυτά που διαβάζεις, είτε το κάνεις επίτηδες.

Συνηθίζεις να τους αρπάζεις όλους απο το λαιμό ετσι πάνω στην κουβέντα, ή να το πάρω προσωπικά; :evil:



Ontopic:
Για τα υπόλοιπα καταλαβαίνω αυτό που λες με την μετακόμιση του πίνακα και με την διαφοροποιηση με βάση τις νέες τεχνολογίες ανάμεσα στα δύο συμβόλαια 2014/2017.
Απλά μεταφέρω τι λένε στο τηλέφωνο και προσπαθώ να καταλάβω που το βασίζουν.Μου φαίνεται πολυ περιεργο το επίσημο callcenter της wind να λένε όλοι μούφες.

jkoukos
14-06-17, 17:16
Μα αναφέρεις επανειλημμένως ότι, ότι σου είπαν στο τηλέφωνο ισχύουν και είναι γραμμένα στο συμβόλαιο, που όμως λέει ξεκάθαρα εντελώς διαφορετικά πράγματα.
Και σου λέω για τρίτη φορά. Αυτά που σου είπαν στο τηλέφωνο, απλά δεν ισχύουν. Ότι θέλουν μπορεί να λένε (δεν γίνεται πρώτη φορά). Τι πραγματικά ισχύει, είναι γραμμένο και δημοσιευμένο.

kleidokratwr
26-06-17, 19:12
Μετά απο πολλές επικοινωνίες έχουμε καταλλήξει στα παρακάτω

1) Δεν υπάρχει νέο συμβόλαιο.
2) Η ανανέωση γίνεται τηλεφωνικώς και δέχεσαι τον νέο όρο προφορικά
3) Γίνεται για όλους τους συνδρομητές που ανανεώνουν υπάρχων συμβόλαιο
4) Αν θέλεις συμβόλαιο πρέπει να πας σε κατάστημα wind και να ζητήσεις συβόλαιο - στο οποιο δεν ξερουν αυτοι στο τηλεφωνικό κέντρο τι θα αναγράφεται.

Το ζήτημα είναι αστείο νομίζω, και ψάχνω την συντομότερη πόρτα εξόδου.

jkoukos
26-06-17, 19:52
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω που είναι ο προβληματισμός σου ή τι ακριβώς θέλεις.
Τα πρώτα 3 είναι γνωστά και ισχύουν σε όλους τους παρόχους (μηδενός εξαιρουμένου).

Όσον αφορά το 4ο, εξαρτάται την πολιτική εκάστου παρόχου αν σε ανανέωση συμβολαίου θα ισχύουν οι όροι του παλαιού ή οι νέοι. Κανονικά εξακολουθούν να ισχύουν οι παλαιοί, διαφορετικά πρέπει να σου δώσουν τους νέους. Το αν θα πρέπει να τους πάρεις από κατάστημα ή να σου τους στείλουν, δεν έχει τόση σημασία.

Σε κάθε περίπτωση για σένα, δεν αλλάζει κάτι ουσιαστικό και αξιομνημόνευτο, εφόσον οι όροι είναι ίδιοι και η διαφορά στα ποσά που μνημονεύουν αφορούν συνδέσεις που ακόμη δεν παρέχονται και δεν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία.

kleidokratwr
27-06-17, 02:21
Ωχου ρε φίλε..

Νομίζω πρέπει να ξαναδιαβάσεις το thread. Τον έχω εκφράσει καμια 10ρια φορές τον προβληματισμό μου. Ο ίδιος είναι απο την αρχή. :)

Δεν συμφωνώ με τον νέο όρο που καλούμαι να συμφωνήσω προφορικά.

Υπο φυσιολογικές συνθήκες θα μου έστελναν με την μια τους νέους όρους σε μορφή συμβολαίου, αλλα νομίζω πως δεν θα το έχουν καν σε τέτοια μορφή λόγο του οτι είναι λίγο καφρίλα ο νέος όρος.

jkoukos
27-06-17, 09:01
Και θα το ξαναγράψω. Δεν άλλαξε κάποιος όρος στα νέα συμβόλαια, αλλά προστέθηκε καινούριος που αφορά νέες υπηρεσίες και συνδέσεις NGA που θα δίνει σε λίγο καιρό και που δεν έχεις εσύ.

Ξαναδιάβασε από την αρχή τι σου έχουμε απαντήσει όλοι, διότι έχει κολλήσει η βελόνα και παίζεις συνεχώς το ίδιο τραγούδι.

kleidokratwr
27-06-17, 15:53
Ο νέος όρος που προστέθηκε καταρχήν προφορικά είναι οτι οποιαδήποτε έκπτωση έχεις λάβει για όσο διάστημα είσαι στην wind πρέπει να την επιστρέψεις πίσω.

Δηλαδή αν είσαι 20 μήνες και έχεις έκπτωση 20ε πρέπει να επιστρέψεις 400ε και πάει λέγοντας.

Ο συγκεκριμένο όρος δεν αφορά μόνο νέες υπηρεσίες αλλα και τις παλιές, οπότε εμεις που έχουμε απλό adsl και δεν γουστάρουμε να τον αποδεχτούμε δεν θα το κάνουμε.


Το λέω επειδή άθελα σου μας κατηγορείς οτι είναι κάτι που ξέραμε απο πριν και παρόλα αυτά αντιδρούμε. Δεν το ξέραμε απο πριν γιατι δεν υπήρχε. Παλιά ήταν fixed στα 160ε.

jkoukos
27-06-17, 17:24
Θα το ξαναπώ για τελευταία φορά. Αυτός ο όρος που αναφέρεις (και σου τον είπαν προφορικά), απλά δεν υπάρχει και δεν ισχύει.
Οι μόνοι όροι που ισχύουν είναι αυτοί που αναφέρονται στα νέα ή παλιά συμβόλαια.

Με απλά λόγια δεν υπάρχει πουθενά υποχρέωση για εφάπαξ τέλος 400€, παρά μόνον τα 160€ (ή όποιο άλλο ποσό ανάλογα τους μήνες) που αναφέρονται στα συμβόλαια.
Το ξαναλέω. Στο τηλέφωνο μπορεί να σου λένε ότι παπάδες θέλουν (δεν είναι η πρώτη φορά), όμως ισχύει 100% αυτό που αναφέρεται στα συμβόλαια που υπογράφουμε.

Squall
25-07-17, 15:16
Ψιλο hi-jack στο θέμα αλλά νομίζω πως κολλάει και ο δικός μου προβληματισμός.

Είμαστε 4 χρόνια (ίσως και λίγο παραπάνω) με Wind Double Play. Πέρυσι, έγινε προφορική ανανέωση συμβολαίου (με την μητέρα μου...) για άλλα 2 χρόνια, δηλαδη χοντρικά τώρα έχουμε 1 χρόνο ακόμα. Το θέμα είναι πως εμείς θέλουμε να αποχωρήσουμε απο την εταιρία "πρόωρα". Η ερώτηση είναι αν μετράει αυτή η προφορική συμφωνία (ξέρω οτι την ηχογραφούν) χωρίς να υπάρχουν υπογραφές κλπ. Προφανώς ρωτάω σε περίπτωση που ζητήσουν το τέλος διακοπής.

sdikr
25-07-17, 15:17
Ψιλο hi-jack στο θέμα αλλά νομίζω πως κολλάει και ο δικός μου προβληματισμός.

Είμαστε 4 χρόνια (ίσως και λίγο παραπάνω) με Wind Double Play. Πέρυσι, έγινε προφορική ανανέωση συμβολαίου (με την μητέρα μου...) για άλλα 2 χρόνια, δηλαδη χοντρικά τώρα έχουμε 1 χρόνο ακόμα. Το θέμα είναι πως εμείς θέλουμε να αποχωρήσουμε απο την εταιρία "πρόωρα". Η ερώτηση είναι αν μετράει αυτή η προφορική συμφωνία (ξέρω οτι την ηχογραφούν) χωρίς να υπάρχουν υπογραφές κλπ. Προφανώς ρωτάω σε περίπτωση που ζητήσουν το τέλος διακοπής.

Ναι ισχύει κανονικά η προφορική ανανέωση, μην ανησυχείς μάλλον θα ανακοινώσουν αυξήσεις σύντομα, η vodafone το έκανε :p

kleidokratwr
25-07-17, 16:26
Σου είχαν ανακοινώσει αυτό τον συγκεκριμένο όρο κατα την διάρκεια της ανανέωσης; Οτι δηλαδη θα πρέπει να επιστρέψεις την εκπτωση;

θεωρητικά ισχύει η τηλεφωνική αποδοχή, το θέμα είναι αν έχεις ενημερωθεί πλήρως για τους όρους που "υπογράφεις" προφορικά.

jkoukos
25-07-17, 16:39
Αν δεν τον ενημέρωσαν για τυχόν νέους όρους, ισχύουν οι όροι του αρχικού συμβολαίου που έχει υπογράψει.
Η ανανέωση αφορά τις παρεχόμενες υπηρεσίες (με ή χωρίς αλλαγή αυτών) και δεν αφορά το εν ισχύ συμβόλαιο. Απλά επειδή παρέχεται εκ νέου προσφορά με κάποια έκπτωση, έχουμε πάλι νέα περίοδο δέσμευσης. Όμως ο όρος για χρέωση του τέλους πρόωρης διακοπής, εξακολουθεί να ισχύει στο ακέραιο.

Squall
25-07-17, 18:16
Ναι ο λογος που εγινε ανανεωση (ιδιου πακετου, ιδιες παροχες και τιμη) ηταν γιατι και καλα θα υπηρχαν ανατιμησεις (προς τα πανω) και ετσι επρεπε να το "προλαβουμε". Να πω κατι αλλο ομως εγω, πως γινεται να "κλειδωσουν" μια προφορικη συμφωνια χωρις κανενα αλλο αποδεικτικο στοιχειο (περαν της ηχογραφησης); Δηλαδη αν δεν ηταν καν ο κατοχος της γραμμης που μιλαγε εκεινη την ωρα και απλα επαιρνε αποφασεις στο ετσι; Η φαση ειναι λιγο sketchy αλλα ποιος καθεται να ασχοληθει (και εκει πονταρουν).

ΥΓ: Δεν νομιζω να ειχαν αναφερει κατι περι επιστροφης εκπτωσης κλπ.

jkoukos
25-07-17, 19:01
Η επιβεβαίωση γίνεται από τον κάτοχο της γραμμής (και φυσικά από την ίδια τηλεφωνική σύνδεση) με επιβεβαίωση (κατά την ηχογράφηση) των προσωπικών στοιχείων, που γνωρίζει η εταιρεία αφού έχουν δοθεί κατά την αρχική ενυπόγραφη σύμβαση.
Αν αντί του κατόχου μιλούσε ο Χ άγνωστος ή το παιδί του και έδωσε τα σωστά στοιχεία, η εταιρεία δεν έχει κανέναν λόγο να αμφισβητήσει την επιβεβαίωση. Πέραν αυτού αν ισχυρίζεστε κάτι τέτοιο, εφόσον είστε σίγουροι και επιβεβαιωθεί από την απομαγνητοφώνηση της ηχογραφημένης συνομιλίας, διεγείρονται και πιθανές αστικές ευθύνες ως προς τον καλούντα (Χ άγνωστο ή παιδί).

Nikos890
08-09-17, 21:41
Το Σεπτέμβριο του 2015 έκανα συνδυαστικο πακέτο σταθερό και κινητό.επειτα από πολλά θέματα που είχα με την wind,αυξημένα πάγια,κακη εξυπηρέτηση..αποφασισα τέλη Αυγούστου να κάνω αίτηση προς κόσμοτε.8 Σεπτέμβριου το σταθερό μεταφέρθηκε στη κόσμοτε και το συμβόλαιο λήγει στις 24.Τωρα η wind μου ζητάει 230ευρω λόγω ακύρωσης συμβολαίου σταθερής.Τι μπορώ να κάνω τώρα??Έχω διαβάσει σε φόρουμ αν κάνω καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή ενδέχεται να δικαιωθω και να μην πληρώσω τίποτα.

kleidokratwr
09-09-17, 01:18
4 στους 5 υπαλλήλους απο τις τηλεπωλήσεις της Wind στην προσπάθεια τους να με πείσουν να μείνω με διαβεβαίωναν οτι δεν ζητάνε την ρήτρα όταν είναι στον τελευταίο μήνα, οτι η εταιρία τους είναι η καλύτερη κλπ κλπ.:lol::lol:

Και ο πέμπτος απορούσε που έφευγα :rtfm:

Nikos890
09-09-17, 12:43
Και τελικά πλήρωσες??Υπάρχει κανένας με παρόμοια εμπειρία??

sakis.kom
09-09-17, 15:34
Έπρεπε να μιλήσεις μαζί τους από πριν. Τώρα δεν ξέρω να σου πω, όποιος φίλος γνωρίζει ας μας πει.

kleidokratwr
11-09-17, 09:40
Εγώ έκανα λύση συμβολαίου 2 μέρες αφού έληξε.

Ο τρόπος με τον οποιο η κάθε εταιρία ορίζει την "νομιμη εκδίκηση" που θα πάρει απο αυτόν που φεύγει συνήθως καθορίζει και το πόσο συνεπής θα έιναι στον να στην φορέσει ή όχι.

Δυστυχώς δεν ξέρω για να σε βοηθήσω με το τι πρέπει να κάνεις τώρα.:hmm:

alive
20-09-17, 09:07
Ποιά είναι η διαδικασία για να διακόψω λόγω αυξήσεων στο συμβόλαιο?

nicolaos
20-09-17, 11:00
Ποιά είναι η διαδικασία για να διακόψω λόγω αυξήσεων στο συμβόλαιο?

Πας πρώτα σε κατάστημα της WIND και κάνεις ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ αζημίως, ηλεκτρονικά και μετά διαπραγματεύεσαι με άλλον πάροχο

zeroG
20-09-17, 17:48
Ποια είναι η διαδικασία για να διακόψω λόγω αυξήσεων στο συμβόλαιο?

Αίτηση φορητότητας σε άλλο πάροχο εντός του χρονικού διαστήματος που αναφέρει στο λογαριασμό.

darkmadness
20-09-17, 23:58
Πας πρώτα σε κατάστημα της WIND και κάνεις ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ αζημίως, ηλεκτρονικά και μετά διαπραγματεύεσαι με άλλον πάροχο

Πώς ακριβώς γίνεται ηλεκτρονικά;

nicolaos
21-09-17, 05:19
Ο υπάλληλος της wind συμπληρώνει την ηλεκτρονική φόρμα με το αίτημα σου, να έχεις και τη ταυτότητα μαζί

Brainmorf
21-09-17, 12:07
Και τελικά πλήρωσες??Υπάρχει κανένας με παρόμοια εμπειρία??
Αρκετές φορές , στο συνολό των υποθέσεων με καταγγελία στην ΕΕΤΤ η εταιρία έκανε αυτό που έπρεπε ( επιστροφή και αποχρέωση ). Θα έχουμε και συνέχεια , βρήκαν ένα αριθμό που είχα πριν από κάποια χρόνια και στέλνουν χρεώσεις που δεν έχω ιδέα για ποιο λόγο υπάρχουν στον λογαριασμό. Η απάντηση ήταν ότι υπάρχει οφειλή προς την εταιρία. Επίσης για τον ίδιο αριθμό ενώ η "χρέωση" τον προηγούμενο μήνα ήταν 75 ευρώ , στον τελευταίο λογαριασμό έγινε 50...
Ζούμε μεγάλες στιγμές , γράφουν ιστορία...

rankx
26-09-17, 20:25
Το avatar του μέλους zeroG zeroG Το μέλος zeroG δεν είναι συνδεδεμένο
Novice Member

Εγγραφή
20-10-2004
Μηνύματα
47
Downloads
1
Uploads
0
Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alive Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποια είναι η διαδικασία για να διακόψω λόγω αυξήσεων στο συμβόλαιο?
Αίτηση φορητότητας σε άλλο πάροχο εντός του χρονικού διαστήματος που αναφέρει στο λογαριασμό.


Ποιο ειναι το χρονικο διαστημα? που το αναφερει? ή μολις ερθουν οι αυξησεις κανουμε αυτη την κινηση? η πρεπει να γινει τώρα με την ανακοινωση τους?

sakis.kom
26-09-17, 21:09
Το χρονικό διάστημα ξεκίνησε με την επίσημη ανακοίνωση των αυξήσεων.
Όσοι θέλουμε να φύγουμε, πρέπει να προχωρήσουμε και να μην περιμένουμε άλλο.

rankx
26-09-17, 23:34
Το χρονικό διάστημα ξεκίνησε με την επίσημη ανακοίνωση των αυξήσεων.
Όσοι θέλουμε να φύγουμε, πρέπει να προχωρήσουμε και να μην περιμένουμε άλλο.

Οποτε μπορω να παω αυριο κ να κανω καταγγελια της συμβασης
Κ να ψαξω πιο οικονομικη ή γενικα συμφερουσα λυση

nicolaos
27-09-17, 09:28
Πρώτα κάνεις καταγγελία σε κατάστημα wind και μετά βρίσκεις πάροχο

sakis.kom
27-09-17, 22:50
Οποτε μπορω να παω αυριο κ να κανω καταγγελια της συμβασης
Κ να ψαξω πιο οικονομικη ή γενικα συμφερουσα λυση
Ναι, καταγγελία πρώτα και μετά κάνεις φορητότητα προς άλλον.

rankx
29-09-17, 16:29
Ευχαριστω παιδια

You lied
29-09-17, 20:34
Λοιπόν, τηλέφωνο γιαγιάς, καταγγελία σε κατάστημα wind με τις τιμολογιακές αλλαγές μέχρι 8/10. Μου λέει θα το στείλω στα κεντρικά και η γραμμή σας θα ΑΚΥΡΩΘΕΙ απο τα κεντρικά, όπως και το νούμερο.

Λέω ρε παιδία ΔΕΝ θέλω να την ακυρώσω, θέλω να κανω καταγγελία της σύμβασης και να πάρω την ευλογημένη γραμμή όπως και τον αριθμό μου να τα πάω στον ΟΤΕ.

Όχι μου λέει, αν κάνετε φορητότητα θα χρεωθείτε τέλη αποσύνδεσης(!). Δε χρεώνεστε ΜΟΝΟ αν την ακυρώσουμε.

Κάπου εκεί σηκώθηκα και έφυγα. Δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω αν τη συγκεκριμένη εταιρεία την ελέγχει κανεις. Αυτό δεν θεωρείται απάτη;

jkoukos
29-09-17, 22:56
Αυτά (https://www.adslgr.com/forum/threads/918384-%CE%92%CE%BF%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%87%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%AF-%CF%83%CE%B5-%CE%AD%CE%BD%CE%B1%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%86%CE%AC%CF%83%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF!?p=5879417#post5879417) είχα γράψει παλαιότερα και δεν είχα θέμα με την φορητότητα μετά την καταγγελία της σύνδεσης.

@ ADSLgr.com All rights reserved.