PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά router για Cosmote VDSL + Telephony



atma
29-05-17, 16:42
Καλησπέρα,

Στο γραφείο έχω VDSL Cosmote (Otenet). Από ότι έχω καταλάβει το τηλέφωνο έχει γυρίσει σε VoIP. Το router είναι ένα speedtouch. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:


Αν πάρω ένα OpenWRT router και το speedtouch μπει σε bridge mode, η σύνδεση θα γίνεται με PPPoE από το OpenWRT, θα έχω πρόβλημα τα τηλέφωνα;
Αν πάρω ένα VDSL modem του εμπορίου για να αντικαταστήω το υπάρχων με κάτι καλύτερο, θα έχω πρόβλημα με τα τηλέφωνα; Πρέπει να μιλήσω με τεχνικούς Cosmote;


Ευχαριστώ!

jkoukos
29-05-17, 17:01
Προφανώς εννοείς Speedport, αφού 2 τέτοια μοντέλα δίνει με VoIP τηλεφωνία.
1. Σε Bridge mode δεν δουλεύει η τηλεφωνία, εκτός κι αν πίσω από το OpenWRT βάλεις μία συμβατή συσκευή με VoIP.
2. Θέλεις οποιοδήποτε modem/router με δυνατότητα VoIP τηλεφωνίας.

Υπάρχουν πολλές δυνατότητες και συνδυασμοί για να λειτουργήσει η τηλεφωνία VoIP του ΟΤΕ, είτε στην συσκευή του είτε σε άλλη συμβατή. Ταυτόχρονα υπάρχουν κι επιλογές να δουλεύει η συσκευή του ως κύριο modem/router στην γραμμή ή ως απλό router πίσω από άλλο modem/router.
Με απλά λόγια εξαρτάται από τις συσκευές που έχεις ή θέλεις να χρησιμοποιήσεις και πως θέλεις να στήσεις το εσωτερικό σου δίκτυο και την τηλεφωνία. Υπάρχουν πολλά σχετικά θέματα στο φόρουμ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.