PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο στην Αργυρούπολη.



Σελίδες : 1 2 [3] 4 5

ipo
29-05-07, 23:22
Stef2, διαβάζοντας τα μηνύματά σου πραγματικά θαυμάζω τον τρόπο με τον οποίο προσεγγίζεις την τεχνολογία, αντιλαμβάνεσαι τις τάσεις των τηλεπικοινωνιών και υλοποιείς το ασύρματο δίκτυο της Αργυρούπολης.

Επίτρεψέ μου να συγχαρώ και πάλι την προσπάθειά σας, αλλά και να ευχηθώ να γίνει παράδειγμα προς μίμηση.

Είμαι σίγουρος ότι σε μερικά χρόνια θα απορούμε πώς μπορούσαμε να βρισκόμαστε στο δρόμο χωρίς πρόσβαση στο internet, όπως αντίστοιχα τώρα θεωρούμε σημαντικό το κινητό, ενώ πριν 15 χρόνια δεν νιώθαμε την έλλεψή του.

stef2
30-05-07, 00:11
Stef2, διαβάζοντας τα μηνύματά σου πραγματικά θαυμάζω τον τρόπο με τον οποίο προσεγγίζεις την τεχνολογία, αντιλαμβάνεσαι τις τάσεις των τηλεπικοινωνιών και υλοποιείς το ασύρματο δίκτυο της Αργυρούπολης.

Επίτρεψέ μου να συγχαρώ και πάλι την προσπάθειά σας, αλλά και να ευχηθώ να γίνει παράδειγμα προς μίμηση.

Είμαι σίγουρος ότι σε μερικά χρόνια θα απορούμε πώς μπορούσαμε να βρισκόμαστε στο δρόμο χωρίς πρόσβαση στο internet, όπως αντίστοιχα τώρα θεωρούμε σημαντικό το κινητό, ενώ πριν 15 χρόνια δεν νιώθαμε την έλλεψή του.

Ipo σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Νοιώθω λίγο άβολα βέβαια..
Τα πράγματα νομίζω σε όσους αγαπούν πραγματικά τον χώρο είναι ξεκάθαρα.
Υπάρχει ο κύκλος ζωής σε όλα : ιδέα-δημιουργία, ανάπτυξη, κορεσμός, πτώση, "θάνατος". Συνεπώς δεν μπορεί κανείς παρά να λειτουργήσει σε συγκεκριμένα πλαίσια και με μέτρο (παν μέτρον άριστον).
Αυτό που με στεναχωρεί στον χώρο γενικά είναι η κοροϊδία. Η κοροϊδία φέρνει μέν πρόσκαιρα αποτελέσματα (αρπαχτές) αλλά σκοτώνει την αγορά, γιατί ο αποδέκτης μετά θεωρεί ότι όλοι είναι ίδιοι. Μετά γκρινιάζει πρώτος απο όλους αυτός που κοροϊδευε και ρίχνει το φταίξιμο στους άλλους.

Γίνεται μια προσπάθεια στην Αργυρούπολη. Μπορεί να πάει καλά, μπορεί και όχι. Δεν γίνεται στο πόδι αλλά με συστηματική δουλειά και πολλή προσπάθεια (προσωπική για όσους εμπλέκονται). Οταν ξεκινάγαμε κάποιοι "συνάδελφοι" μας κοροϊδευαν λέγοντας 'έλα μωρέ, σιγά, ο stef2 παίζει με τις κεραίες του" και αλλά τέτοια.
Σήμερα με 75 ευχαριστημένους χρήστες με κάλυψη πόλης μόνο στο 20% έχουν ΣΚΑΣΕΙ όλοι.:)
Βέβαια αν θές να ταράξεις πράγματι τα νερά πρέπει να έχεις κι ένα κρίσιμο μέγεθος. Αν οι Αργυροπουλίτες αγκαλιάσουν την προσπάθεια τότε θα πετύχουμε πολλά προς όφελος όλων. Πρέπει όμως να καταβληθεί εξ ίσου μεγάλη προσπάθεια στην ενημέρωση και εκπαίδευση του κόσμου. Κι εδώ ένας Δήμος αμα θέλει, μπορεί. Γιατί έχει τα μέσα.

Υπάρχει κατα την άποψη μου μια συνταγή επιτυχίας και μόνο.
Να λέμε αλήθεια για το τί είναι το ArNet.gr, ποιές οι δυνατότητες του και ποιά τα όρια του.
Χωρίς υπερβολές και μικρό-ψεματάκια για να φανεί καλύτερο απο ότι είναι. Οταν φτιάχνεις κάτι θα έχεις προβλήματα, θα τα λύσεις, θα προκύψουν άλλα κ.ο.κ. Ετσι κατακτάς καλύτερα επίπεδα σιγά σιγά, αλλά σε κλίμα εμπιστοσύνης.

Αυτό για το οποίο μπορώ να σε βεβαιώσω είναι ότι αυτή τη στιγμή που σου γράφω είμαι συνδεδεμένος ασύρματα σε ένα απο τα AP της πόλης, έχω καταβάλλει στην ΔΕΑΔΑ τα 60 μου ευρώ για ένα χρόνο και απολαμβάνω συμμετρικό internet 384, χωρίς περιορισμούς...

Αυτό που χρειάζεται τώρα είναι ιδέες. Ιδέες απο ανθρώπους που γνωρίζουν και αγαπούν τον χώρο και μπορούν να βοηθήσουν. Tέτοιους είναι γεμάτο, πιστεύω, το adslgr.com !
Και πάλι ευχαριστώ

stef2

RASTAVIPER
15-06-07, 16:16
1 μεγάλο μπράβο από μένα για αυτή την πρωτοβουλία.
Πραγματικά αυτό πρέπει να βάζει τα γυαλιά σε άλλους δήμους.
Είναι δυνατόν δήμοι όπως οι Ζωγράφου/Καισαριανή που είναι τίγκα στους φοιτητές και έχουν και το Πολυτεχνείο με τις φοβερές ταχύτητες να μένουν πίσω στις εξελίξεις?

stef2
15-06-07, 20:29
1 μεγάλο μπράβο από μένα για αυτή την πρωτοβουλία.
Πραγματικά αυτό πρέπει να βάζει τα γυαλιά σε άλλους δήμους.
Είναι δυνατόν δήμοι όπως οι Ζωγράφου/Καισαριανή που είναι τίγκα στους φοιτητές και έχουν και το Πολυτεχνείο με τις φοβερές ταχύτητες να μένουν πίσω στις εξελίξεις?

Ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σου λόγια

έχουμε καλύψει ένα ποσοστό της Αργυρούπολης. :sorry:

Ετσι έχουμε ακόμη πολλή δουλειά μπροστά μας.
Πιστεύω το τέλος του 2007 να μας βρεί με κάλυψη πάνω απο 80%.

stef2

EvilHawk
17-06-07, 23:41
Κάνω μια προσπάθεια να δημιουργήσω αυτόνομα θέματα απο τις υπάρχουσες απαντήσεις για να μπορούν να διαβάζουν πιο εύκολα οι χρήστες τα θέματα που τους ενδιαφέρουν.

Καλό θα είναι για απορίες και θέματα που δεν έχουν συζητηθεί ξανά, να δημιουργείται νέα θέματα ώστε να αποτελέσουν εργαλείο και για τους υπόλοιπους χρήστες, δύσκολα θα καθίσει κάποιος να διαβάσει ένα μακροσκελές πολυσέλιδο θέμα για να βρει τις πληροφορίες που τον ενδιαφέρουν.

Τελείωσα την μεταφορά μηνυμάτων, καλή συνέχεια :oneup:

thanosk88
18-06-07, 02:21
Παίδια πολύ καλή προσπάθεια!!! Μακάρι και αλλόι δήμοι να κάνουν ανάλογες κινλησεις. Τέχνογνώσια και όρεξη για δουλεια υπάρχει!

Προφέσσορας_Χάος
18-06-07, 16:36
Ελπίζω μελλοντικά να επεκταθείτε και σε άλλες περιοχές της Αττικής εαν φυσικά ειναι αυτό εφικτό..Συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά.

ArNet1
18-06-07, 17:22
Ελπίζω μελλοντικά να επεκταθείτε και σε άλλες περιοχές της Αττικής εαν φυσικά ειναι αυτό εφικτό..Συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά.


Παίδια πολύ καλή προσπάθεια!!! Μακάρι και αλλόι δήμοι να κάνουν ανάλογες κινλησεις. Τέχνογνώσια και όρεξη για δουλεια υπάρχει!

Ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια.

Φίλε Προφέσσορας_Χάος γίνεται μια προσπάθεια επικοινωνίας και σύγκλισης με τους
Δήμους Ελληνικού, Αλίμου, Βούλας.
Αν όλα πάνε καλά μάλλον θα μιλάμε για μια ζώνη wi fi στα νότια προάστια.
Θα ενημερωθούν οι φίλοι του adslgr.com άμεσα μόλις υπάρχουν κάποιες εξελίξεις.

stef2
20-06-07, 18:32
Ελαβα το παρακάτω PM απο τον φίλο blackshadow84 και απαντώ καθώς μπορεί να ενδιαφέρει και άλλους στο forum

blackshadow84
Τι κάνετε?

Λοιπον οποτε εχετε χρονο και αν δεν το θεωρειτε υπερβολικο θα ήθελα να μου απαντησετε σε καποια ερωτηματα που θελω να σας κανω
Αν κρινετε πως οι απαντησεις ενδιαφερουν περισσοτερο κοσμο απαντηστε μεσω του κεντρικου forum διαφορετικα μεσω pm

1) Εχετε υπολογισει εναν θεωρητικο αριθμο πελατων που μπορει να σηκωσει το ArNet με τον υπαρχοντα εξοπλισμο και την υπαρχουσα δομη?

2)Ποιες ειναι οι συζητησεις σας με τον δημο Αλιμου? Βλεπετε εφικτη την τοποθετηση εξοπλισμου ειτε στον λοφο Θεσμοφοριων ειτε στον λοφο Πανι ?

3)Τι εξοπλισμο προτεινετε στους πελατες?

4)Γιατι κρινετε πως δεν συμμετεχουν και αλλοι πελατες της ArNet στο forum ?

5)Αν θα θελατε να μην συμμετεχω σε συζητησεις περι εξοπλισμου και support, καθως δεν ειναι δουλεια μου, πειτε μου το αν θελετε, θα το σεβαστω πληρως!!

Ευχαριστω!!

Απαντήσεις
1) Με την υπάρχουσα υποδομή το ArNet μπορεί να σηκώσει 2.500 χρήστες. Αναφέρομαι στην υποδομή στο Computer Room για authentication κλπ. Τα access points δεν έχουν περιορισμό και μακάρι να βρεθούν τόσοι χρήστες. Ως προς το bandwidth αυτή την στιγμή εξυπηρετούνται άνετα 75 χρήστες με περίπου μέση χρήση 1,5 απο τα 4 διαθέσιμα Mb της οπτικής ίνας. Ισχύει πάντα η δέσμευση της προσθήκης bandwidth αναλόγα με τους χρήστες.

2) Με τον Δήμο Αλίμου έχει γίνει μια πρώτη ενημέρωση του Δημάρχου και μια γενική παρουσίαση σε ένα απο τα στελέχη του γραφείου του τον κ. Αυλωνίτη. Αναμένουμε εξελίξεις. Εάν υπάρξει ενδιαφέρον η ΔΕΑΔΑ μπορεί άμεσα με δικό της κόστος να λειτουργήσει πιλοτικά και στον λοφο Θεσμοφοριων και στον λοφο Πανι

3) Στους πελάτες προτείνουμε έναν ελάχιστο εξοπλισμο (περίπου) στα 65 ευρώ που είναι συνδυασμός ενός wireless usb adapter της edimax και μια κεραίας omni ή κατευθυντικής. Βέβαια υπάρχουν και φίλοι πιο μακριά που χρησιμοποιούν πανελάκια. Σημειώστε ότι η Δημοτική Επιχείρηση δεν πουλά εξοπλισμό. Απλά προτείνει.

4) Μόλις πρόσφατα ενημερώσαμε τους χρήστες για την παρουσία μας στο forum. Ελπίζω να συμμετέχουν κι άλλοι σύντομα.

5) Παρακαλώ να συμμετέχετε σε συζητησεις περι εξοπλισμου και support ελεύθερα. Η εμπειρία ή η οπτική των χρηστών βοηθά και εμάς γιατί μόνο έτσι μαθαίνεις πραγματικά. Αλλωστε μάλλον είμαστε νεώτεροι στο 'άθλημα' απο εσάς.

ευχαριστώ

stef2

blackshadow84
20-06-07, 18:43
Ενα μικρο σχολιακι αν μου επιτρεπετε

Η χρησιμοποιηση omni για πελατες δεν ειναι και η καλυτερη μιας και στελνει και περνει σημα καπως ανεξελεγκτα, ετσι απο τα μελη των περισσοτερων ασυρματων δικτυων προτεινεταιι να χρησιμοποιεται κυριως μονο ως πομπος.

Αποψη μου ειναι η χρησιμοποιηση μικρων πανελ (εγω λογω αποστασης εχω μεγαλη)
Για τους adaptores δεν γνωριζω κατι οποτε δεν εχω δικαιωμα για σχολιο!

Παντως μπορειτε να χρησιμοποιησετε ως επιχειρημα στον δημαρχο του Αλιμου πως το κομματι που βρισεται κοντα σε Πανι, Θεσμοφοριων δεν καλυπτεται απο το συμβατικο ADSL λογω αποστασης απο το κεντρο ΟΤΕ

Ευχαριστω!

stef2
20-06-07, 19:00
Ενα μικρο σχολιακι αν μου επιτρεπετε

Η χρησιμοποιηση omni για πελατες δεν ειναι και η καλυτερη μιας και στελνει και περνει σημα καπως ανεξελεγκτα, ετσι απο τα μελη των περισσοτερων ασυρματων δικτυων προτεινεταιι να χρησιμοποιεται κυριως μονο ως πομπος.

Αποψη μου ειναι η χρησιμοποιηση μικρων πανελ (εγω λογω αποστασης εχω μεγαλη)
Για τους adaptores δεν γνωριζω κατι οποτε δεν εχω δικαιωμα για σχολιο!

Παντως μπορειτε να χρησιμοποιησετε ως επιχειρημα στον δημαρχο του Αλιμου πως το κομματι που βρισεται κοντα σε Πανι, Θεσμοφοριων δεν καλυπτεται απο το συμβατικο ADSL λογω αποστασης απο το κεντρο ΟΤΕ

Ευχαριστω!

Εχετε δίκιο για τις omni.
Αναφέρομαι σε χρήστες που βρίσκονται στα 30-50 μέτρα απο το ap και σε omni μικρής ισχύος 1.5 έως 5 db.
Το είπαμε αυτό στον Δήμαρχο Αλίμου για τις DSL γραμμές στην ευρύτερη περιοχή
Και στην Αργυρούπολη ισχύουν σχεδόν τα ίδια.
Βέβαια θα ήταν πιο σημαντικό να το ακούσει και απο Αλιμιώτες και γενικά κατοίκους της περιοχής.

ευχαριστώ

aspirin
21-06-07, 12:01
Χμμμμ δε μου αρέσει αυτή η κίνηση του δημάρχου. Καταρχήν υποβάλλει όλους τους κατοίκους να δέχονται μια α' ακτινοβολία. Έπειτα έχει γίνει μεγάλη επανάσταση στις τηλεπικοινωνίες που η παροχή ίντερνετ μέσω αέρα είναι άχρηστη.
Τα καλά είναι πώς έχει μεγάλο upstream πράγμα που είναι καλό για p2p και voip! Επίσης δεν εξαρτιέσαι από τον οτέ με ότι καλό συνεπάγεται αυτό. Επίσης θα ήταν ωραίο αν το συνδύαζε με υπηρεσίες του δήμου μέσω του δικτύου αυτού.

blackshadow84
21-06-07, 12:19
Χμμμμ δε μου αρέσει αυτή η κίνηση του δημάρχου. Καταρχήν υποβάλλει όλους τους κατοίκους να δέχονται μια α' ακτινοβολία. Έπειτα έχει γίνει μεγάλη επανάσταση στις τηλεπικοινωνίες που η παροχή ίντερνετ μέσω αέρα είναι άχρηστη.
Τα καλά είναι πώς έχει μεγάλο upstream πράγμα που είναι καλό για p2p και voip! Επίσης δεν εξαρτιέσαι από τον οτέ με ότι καλό συνεπάγεται αυτό. Επίσης θα ήταν ωραίο αν το συνδύαζε με υπηρεσίες του δήμου μέσω του δικτύου αυτού.


Δεν ξερω σε τι συνεισφερει το μηνυμα σου αλλα ως πελατης της ArNet ακου καποια πραγματα...

Δεν υπαρχει α και β και γ ακτινοβολια, το φασμα των 2.4 στο οποιο δουλευει ειναι το ιδιο φασμα το οποιο ειναι και τα ασυρματα τηλεφωνα οπως και οι εσωτερικοι πομποδεκτες τηλεορασης. Δεν σε βλεπω να μην τα χρησιμοποιεις αντιθετα τα εχεις διπλα στο κεφαλι σου για τουλαχιστον κανα 10λεπτο καθε μερα. Δεν μιλαω καν για κινητα...
Αν ενδιαφερεσαι να συνεισφερεις σε συζητησεις περι ασυρματης δικτυωσης διαβασα καποια πραγματα πρωτα...

Ενα μεγαλο κομματι του Αλιμου και της Αργυρουπολης δεν καλυπτεται απο την συμβατικη ADSL για διαφορους λογους, δεν βλεπω λογο να στους εξηγησω

Θες να συγκρινουμε και την αναλογια ευχαριστημενων πελατων καθε εταιρειας με αυτους της ΑrNet?? Mπα δεν νομιζω...
:hmm:
Ευχαριστω

epursimuove
27-06-07, 17:27
Φίλε aspirin ο "αέρας" είναι το μέλλον. Έχεις roaming με καλώδια; Μην βιάζεσαι να βαφτίσεις κάτι άχρηστο. Τουλάχιστον οι μέγαλοι των τηλεπικοινωνιών (και των καλωδιακών πιο πολύ) δεν σκεύτονται έτσι. Γιατί τρέχουν νομίζεις και φυτεύουν hot spot όπου βρουν (Goodys, Starbacks, ξενοδοχεία και ο ασυμάζευτος...); Όταν πας για καφέ στα προηγούμενα, τους βάζεις τις φωνές για τα db που σε κερνάνε ή κάνεις την πάπια και ας κάθεσαι αγκαλία με την κεραία που είναι πάνω από το κεφάλι σου; Για τα ραδιοσήματα δεν είμαι και ο πλέον ειδικός αλλά νομίζω ότι κολυμπάμε στο RF εδώ και πολλά χρόνια. Όταν τρως του κόσμου την ακτινοβολία είναι άσχημο να παραπονιέσαι για το επίπλέον εκατοστό της πίττας που αναλογεί στην ArNet. Αλλού βάλε τις φωνές.

blackshadow84
27-06-07, 17:47
Πες τα φιλε μου epursimove!!
Ειμαστε ευχαριστημενοι εμεις που ζουμε εδω και μας την λεει ο αλλος που κατοικει αλλου...

Welcome to Greece!!
:worthy:

aspirin
27-06-07, 18:27
Ο αέρας είναι όλων φίλε μου. Δε διαφωνώ, αλλά δε γουστάρω να τρώω την ακτινοβολία των ασύρματων δικτύων είδικά του συγκεκριμένου που θα βγαίνει έξω από τα όρια για να λειτουργήσει

blackshadow84
27-06-07, 19:24
Ο αέρας είναι όλων φίλε μου. Δε διαφωνώ, αλλά δε γουστάρω να τρώω την ακτινοβολία των ασύρματων δικτύων είδικά του συγκεκριμένου που θα βγαίνει έξω από τα όρια για να λειτουργήσει

OK man respect!!

Μας εχεις κατακλεισει με τα επιχειρηματα σου και πλεον σταματω να σχολιαζω...

:respekt:

epursimuove
28-06-07, 10:43
Δε διαφωνώ, αλλά δε γουστάρω να τρώω την ακτινοβολία των ασύρματων δικτύων είδικά του συγκεκριμένου που θα βγαίνει έξω από τα όρια για να λειτουργήσει

Όταν αναφέρεσαι σε όρια τι εννοείς; Γεωγραφικά όρια ή όρια ακτινοβολίας;

stef2
28-06-07, 11:10
Ο αέρας είναι όλων φίλε μου. Δε διαφωνώ, αλλά δε γουστάρω να τρώω την ακτινοβολία των ασύρματων δικτύων είδικά του συγκεκριμένου που θα βγαίνει έξω από τα όρια για να λειτουργήσει

Αγαπητέ φίλε aspirin ειδικά το συγκεκριμένο δίκτυο εκπέμπει ακριβώς στα νόμιμα όρια των 100 μιλιβάτ γι αυτό και ο Δήμος προγραμματίζει την εγκατάσταση 50-60 access points για την κάλυψη της περιοχής.
Θα ήταν πολύ εύκολο να ενισχύσουμε το σήμα με boosters και να καλύψουμε την πόλη μας με πολύ λιγότερο κόστος
Η επένδυση για τα acc points μόνο ξεπερνά τις 300.000 ευρώ.
Ακολουθούμε το best practice της πόλης της Τσάσκα για το δίκτυο της οποίας μπορείς να πληροφορηθείς τόσο από την http://www.tropos.com (http://www.tropos.com) όσο και απο την ΕΕΤΤ ακολουθώντας το νήμα http://www.eett.gr/opencms/sites/Broadband/UsefulResources/SuccessStories/
Είμαι στην διάθεση σου όσο και κάθε άλλου φίλου που θέλει να διαπιστώσει την νομιμότητα της προσπάθειας μας με κάθε στοιχείο που θα ζητηθεί και αφορά στο δίκτυο ArNet.gr

ευχαριστώ

stef2

ΥΓ κανένας Δήμαρχος δεν θα ήθελε να 'εκτεθεί' αναλαμβάνοντας την ευθύνη να εκπέμψει παράνομα ή εκτός ορίων και αυτό να το "εκμεταλλευθεί" κατάλληλα ή όποια αντιπολίτευση....

NikoLakis
28-06-07, 11:16
Ο αέρας είναι όλων φίλε μου. Δε διαφωνώ, αλλά δε γουστάρω να τρώω την ακτινοβολία των ασύρματων δικτύων είδικά του συγκεκριμένου που θα βγαίνει έξω από τα όρια για να λειτουργήσει

H ζώνη των 2.4GHz στην οποία λειτουργεί το WiFi είναι ελεύθερη σύμφωνα με νόμο του κράτους. Την ίδια ζώνη χρησιμοποιούν οι φούρνοι μικροκυμάτων, τα ασύρματα τηλέφωνα, τα wlans και πολλές αλλες συσκευές, μήπως θεωρείς ότι πρεπει να απαγορευτούν και αυτές? Αν πιστεύεις ότι η ακτινοβολία αυτή βλάπτει εσένα ή κάποιον άλλον δείξε μας τα στοιχεία που το αποδεικνύουν και μην πετάς ένα "δεν γουστάρω να τρώω ακτινοβολία". Δεν πρόκειται ποτέ όμως να βρεις τέτοια στοιχεία καθώς η ισχύς με την οποία εκπέμπουν τα δίκτυα αυτά είναι ελάχιστη.

Αν όντως δεν γουστάρεις να τρως ακτινοβολία προτιμότερο είναι να διαμαρτυρηθείς για τα δικτύα κινητής τηλεφωνίας οι κεραίες των οποίων εκπέμπουν με πολύ μεγαλύτερη ισχύ.

aspirin
28-06-07, 11:19
Δλδ θα μου πείτε τί θα γουστάρω? Να έρθω να καπνίσω στα μούτρα σας?

A_gamer
28-06-07, 11:34
Δλδ θα μου πείτε τί θα γουστάρω? Να έρθω να καπνίσω στα μούτρα σας?

Επιχειρήματα;
Τι εννοούσες "έξω από τα όρια" πριν;
Υ.Γ. Το να μη γουστάρεις φυσικά και είναι δικαίωμά σου. Αλλά θα το βγάλουν επειδή δε γουστάρεις εσύ; Εδώ μπαίνουν τα επιχειρήματα που σου ζητώ.

aspirin
28-06-07, 12:15
Από τα όρια που ορίζει ο νόμος εννοούσα gamer.

Όσο για επιχειρήματα, δεν έχω ακούσει κανέναν. Για ποιό λόγο να πώ και εγώ? Βρείτε μου μια προοπτικού τύπου μελέτη που να μου λέει ότι σε βάθος χρόνου 30 ετών, οι ακτινοβολίες αυτές δεν αυξάνουν τους καρκίνουν και πάω πάσο.

Αλλά το μεγαλύτερο επιχείρημα είναι το δικαίωμα σε ζητήματα που αφορούνε ΕΜΕΝΑ να αποφασίζω ΚΑΙ ΕΓΩ.

Άσε δλδ που κανείς μα κανείς δε θέλει τις ακτινοβολίες δίπλα του. Γι'αυτό μόλις μπαίνει μια κεραία κινητής τηλεφωνίας πλακώνουν όλοι οι δημότες για να την ξεριζώσουν. Οπότε γιατί σας εκπλήσει η άποψη μου? Κ εσείς έτσι σκέφτεστε κατα βάθος. Αν είχατε παιδιά θα τα ρισκάρατε να μεγαλώνουν δίπλα από πηγές εκπομπής ακτινοβολίας?

blackshadow84
28-06-07, 12:45
Παιδια δεν αξιζει αλλο αυτη η συζητηση...
Επαναλαμβανω πως οι ασυρματες συσκευες τηλεφωνου εκπεμπουν μεσα στο σπιτι!!

Τα router πολλων απο εσας εκπεμπουν στην μεγιστυ ισχυ σε σημειο να μπορω να μπαινω στο net μεσω laptop στην βεραντα μου

Σε παρακαλω αν ενδιαφερεσαι για ερευνες μπορεις να απευθυνθεις στο ΕΜΠ να διαβασεις ερευνες που εχουν πραγματοποιηθει για την διαφορα των εκπομπων κινητης τηλεφωνιας και των εκπομπων wifi...

Διαβασε τα σε παρακαλω πολυ και μετα απο μερικες μερες κανε μας καποια διαφορετικα σχολια

epursimuove
28-06-07, 14:04
Κοίτα φίλε aspirin, ίσως έχεις δίκιο για έρευνες σε βάθος 30 ετών. Αλλά το wifi δεν έχει ακόμα κλίσει 5ετία. Μόνο υποθετικά μπορουν να είναι τέτοια αποτελέσματα. Αλλά μπορώ να σε παριγορήσω... Αν έχεις φορητό με wifi ή οτηδήποτε άλλο που να μπορεί να "πίασει" wifi έλεγξε αν στο σπίτι σου βλέπεις το δίκτυο της ArNet. Αν δεν το βλέπει το pc σου μάλλον δεν θα κινδυνεύεις ούτε και εσύ. Τώρα για το τί γίνεται εντός των ορίων της Αργυρούπολης, ο stef2 σου απάντησε. Είμαστε εντός των ορίων και νομικά. Εμείς εδώ πληρώνουμε για να "τρώμε" ακτινοβολία. Μερικές φορές τσαντιζόμαστε γιατί δεν είναι όσο ισχυρή θα θέλαμε (βλέπε thread για Τρουμπάρι) !!! Εϊναι τί θέλει κανείς από τη ζωή... :cool:
Όσο για τις μελέτες του ΕΜΠ, ο blackshadw84 έχει δίκιο. Κάργα διπλωματικές, διδακτορικά, ερευνητικά προγράμματα, προπτυχιακές εργασίες κτλ στους ηλεκτρολόγους για το θέμα αυτό. Το ΕΜΠ διαθέτει το δικό του ασύρματο δίκτυο. Δεν σε ρωτάει κανείς αν θέλεις να φας ακτινοβολία όταν περνάς από τους δρόμους του ΕΜΠ γιατί απλούστατα είναι τόσο χαμηλή που δια της βίας γίνεται αντιληπτή από τη κεραία ενός pc που διαθέτει και τα αντίστοιχα ηλεκτρονικά κυκλώματα ενίσχυσης. Εσύ που δεν έχεις ούτε κεραία ούτε ενισχυτή, τσάμπα νομίζεις ότι τρως RF.
Πρόφατα διάβαζα σε ένα ebook ότι η ακτινοβολία μειώνεται πολύ απότομα όταν αυξάνεται η απόσταση. Όταν η απόσταση διπλασιάζεται, η ακτινοβολία από την κεραία γίνεται το 1/8 της αρχικής. Που θά πεί ότι, ψάξε για πηγές ακτινοβολίας δίπλα σου ή μέσα στο σπίτι σου (δες ξανά τί σου γράφει ο blackshadow84) και άσε τα κατηγορητήρια περί παρανομιών του Δημάρχου. Εκτός και αν έχεις στοιχεία...

epursimuove="kai omws....kinitai!!'' (:galileo)

NikoLakis
28-06-07, 14:39
Από τα όρια που ορίζει ο νόμος εννοούσα gamer.

Για πες μας και μας απο που καταλαβες ότι το Arnet εκπεμπει εξω απο τα όρια που ορίζει ο νόμος?

Μιας και δε φαίνεται να γνωρίζεις το νόμο, ορίστε για να τον διαβάσεις. Υπουργική απόφαση 254/72 (Φ.Ε.Κ. Β/895/02) (http://www.salonicawireless.net/archives/APOF254-72FEK.zip)


Όσο για επιχειρήματα, δεν έχω ακούσει κανέναν. Για ποιό λόγο να πώ και εγώ? Βρείτε μου μια προοπτικού τύπου μελέτη που να μου λέει ότι σε βάθος χρόνου 30 ετών, οι ακτινοβολίες αυτές δεν αυξάνουν τους καρκίνουν και πάω πάσο.

Για να έχεις να διαβάζεις.:p http://broadband.uop.gr/stuff/essays/health_issues.pdf


Αλλά το μεγαλύτερο επιχείρημα είναι το δικαίωμα σε ζητήματα που αφορούνε ΕΜΕΝΑ να αποφασίζω ΚΑΙ ΕΓΩ.

Η ΕΕΤΤ είχε κάνει δημόσια διαβούλευση για τα Ασύρματα δικτυα απο 3 χρόνια. Γιατι δεν είχες στειλει την αποψη σου με επιχειρήματα και έρευνες που να αποδεικνύουν ότι η ακτινοβολία απο τα ασύρματα δίκτυα είναι βλαβερή? Αν τα επιχειρήματα σου είχαν βαση ίσως και η ΕΕΤΤ να απαγορευε τα ασύρματα δίκτυα.


Άσε δλδ που κανείς μα κανείς δε θέλει τις ακτινοβολίες δίπλα του. Γι'αυτό μόλις μπαίνει μια κεραία κινητής τηλεφωνίας πλακώνουν όλοι οι δημότες για να την ξεριζώσουν. Οπότε γιατί σας εκπλήσει η άποψη μου? Κ εσείς έτσι σκέφτεστε κατα βάθος. Αν είχατε παιδιά θα τα ρισκάρατε να μεγαλώνουν δίπλα από πηγές εκπομπής ακτινοβολίας?

Ποιος σου είπε ότι κανεις δε θέλει την ακτινοβολία. Εγω όπως και εκατομμύρια άλλοι σε ολόκληρο τον κόσμο χρησιμοποιούμε ασυρματα δικτυα, οπότε εκτιθόμαστε στην ακτινοβολία που εκπέμπουν με τη θέληση μας. Η ισχύς όμως στην οποία εκπέμπουν είναι τόσο μικρή ώστε η ακτινοβολία αυτή δεν είναι βλαβερή. Μόλις μπαινει κεραία κινητής τηλεφωνίας τρέχετε όλοι να την κατεβασετε και μετα σκυλοβρίζετε τις εταιρίες κινητής επειδή δεν έχετε σήμα στο σπίτι σας. Και ποίος σου είπε ρε φίλε ότι εγω σκέφτομαι σαν εσένα, Ε?

aspirin
28-06-07, 14:59
Για πες μας και μας απο που καταλαβες ότι το Arnet εκπεμπει εξω απο τα όρια που ορίζει ο νόμος?

Μιας και δε φαίνεται να γνωρίζεις το νόμο, ορίστε για να τον διαβάσεις. Υπουργική απόφαση 254/72 (Φ.Ε.Κ. Β/895/02) (http://www.salonicawireless.net/archives/APOF254-72FEK.zip)



Για να έχεις να διαβάζεις.:p http://broadband.uop.gr/stuff/essays/health_issues.pdf



Η ΕΕΤΤ είχε κάνει δημόσια διαβούλευση για τα Ασύρματα δικτυα απο 3 χρόνια. Γιατι δεν είχες στειλει την αποψη σου με επιχειρήματα και έρευνες που να αποδεικνύουν ότι η ακτινοβολία απο τα ασύρματα δίκτυα είναι βλαβερή? Αν τα επιχειρήματα σου είχαν βαση ίσως και η ΕΕΤΤ να απαγορευε τα ασύρματα δίκτυα.



Ποιος σου είπε ότι κανεις δε θέλει την ακτινοβολία. Εγω όπως και εκατομμύρια άλλοι σε ολόκληρο τον κόσμο χρησιμοποιούμε ασυρματα δικτυα, οπότε εκτιθόμαστε στην ακτινοβολία που εκπέμπουν με τη θέληση μας. Η ισχύς όμως στην οποία εκπέμπουν είναι τόσο μικρή ώστε η ακτινοβολία αυτή δεν είναι βλαβερή. Μόλις μπαινει κεραία κινητής τηλεφωνίας τρέχετε όλοι να την κατεβασετε και μετα σκυλοβρίζετε τις εταιρίες κινητής επειδή δεν έχετε σήμα στο σπίτι σας. Και ποίος σου είπε ρε φίλε ότι εγω σκέφτομαι σαν εσένα, Ε?



Καταρχήν ένα τεχνολογικό ίδρυμα δεν μπορεί να βγάλει συμπεράσματα όσον αφορά ζητήματα υγείας. Να μου έλεγες η ιατρική αθηνών πάει στα κομμάτια. Αλλά ούτε κ εσύ γνωρίζεις αν η ακτινοβολία είναι βλαβερή ή όχι. Υποθέσεις κάνεις. Θεωρητικά μιλάς. Οπότε δέξου κ την αντίθετη γνώμη που έχει ίση ισχύ με τη δικιά σου :whistle:

NikoLakis
28-06-07, 15:13
To National Cancer Institute των ΗΠΑ δεν είναι τεχνολογικό ίδρυμα. Ούτε ο Παγκόσμιος οργανισμός υγείας;)

stef2
28-06-07, 15:21
Καταρχήν ένα τεχνολογικό ίδρυμα δεν μπορεί να βγάλει συμπεράσματα όσον αφορά ζητήματα υγείας. Να μου έλεγες η ιατρική αθηνών πάει στα κομμάτια. Αλλά ούτε κ εσύ γνωρίζεις αν η ακτινοβολία είναι βλαβερή ή όχι. Υποθέσεις κάνεις. Θεωρητικά μιλάς. Οπότε δέξου κ την αντίθετη γνώμη που έχει ίση ισχύ με τη δικιά σου :whistle:

Η άποψη σου είναι απόλυτα σεβαστή τουλάχιστον απο εμένα που εκφράζω επίσημα και την θέση της Δημοτικής Επιχείρησης.
Και βέβαια έχεις κάθε δικαίωμα να την εκφράζεις γιατί δίνεις τροφή σε νέους προβληματισμούς.
Αλλίμονο εαν συμφωνούσαμε όλοι σε όλα.
Είναι σαφές ότι κάθε είδους εκπομπή πρέπει να ελέγχεται αν τηρεί τα νόμιμα όρια απο όποιον είναι αρμόδιος για αυτή την δουλειά πχ. ΕΕΤΤ κλπ.

Βέβαια είναι λογικό να υπάρχει σκεπτικισμός απο όλους μας σε κάθε νέα τεχνολογική εξέλιξη ως προς τις περιβαλλοντικές επιπτώσεις και τις επιπτώσεις σε θέματα υγείας.
Αποψη μου είναι ότι πρέπει να παρακολουθούμε τέτοια θέματα πιο σφαιρικά.
Τι εννοώ ;

Αν για παράδειγμα μια δημοτική υπηρεσία που παρέχεται μέσω του συγκεκριμένου δικτύου μπορεί να μειώσει τις μετακινήσεις εντός των ορίων της πόλης αυτό σίγουρα θα μπορούσε να συμβάλλει στην μείωση του κυκλοφοριακού, του καυσαερίου κλπ.

Δέν φέρνω το παράδειγμα για να δικαιολογήσω την αποδοχή στην όποια ακτινοβολία εκπέμπει ένα wifi αλλά για να στηρίξω την άποψη ότι οι εξελίξεις μας υποχρεώνουν να σκεφτόμαστε συνολικά τηρώντας πάντα όρια που θέτουν άλλοι αρμόδιοι.

Θεωρώ ότι τα όποια όρια έχουν τεθεί έχουν βασισθεί σε κάποιες μελέτες κάποιου επιστημονικού ιδρύματος εδώ ή αλλού. Σαφώς έχω κάθε δικαίωμα να αμφισβητώ τα πάντα και ιδιαίτερα αν όπως λές κάτι δεν έχει δοκιμασθεί σε μεγάλο βάθος χρόνου.
Πάντως τα μεγέθη κινητής τηλεφωνίας και wifi ως προς το ζήτημα της εκπομπής ή της ακτινοβολίας γενικά νομίζω είναι μή συγκρίσιμα.

stef2

blackshadow84
28-06-07, 16:09
Καταρχήν ένα τεχνολογικό ίδρυμα δεν μπορεί να βγάλει συμπεράσματα όσον αφορά ζητήματα υγείας. Να μου έλεγες η ιατρική αθηνών πάει στα κομμάτια. Αλλά ούτε κ εσύ γνωρίζεις αν η ακτινοβολία είναι βλαβερή ή όχι. Υποθέσεις κάνεις. Θεωρητικά μιλάς. Οπότε δέξου κ την αντίθετη γνώμη που έχει ίση ισχύ με τη δικιά σου :whistle:

Προφανως επειδη δεν γνωριζεις απο ερευνες να σου αναφερω οτι τμηματα Πανεπιστημιων συνεργαζονται ετσι ωστε να αλληλοστηριχθουν και να συμπληρωνει η μια επιστημη την αλλη.
Απο την αλλη αν εσυ νομιζεις πως οι πανεπιστημιακοι ιατροι εχουν ως στοχο τους να συγκρινουν μεγεθη ακτινοβολιων και οχι να βελτιωνουν μεθοδους ιατρικης και να αναπτυσσουν μονο και μονο την επιστημη τους, εσυ εισαι βαθια γελασμενος και εμεις πολυ ατυχοι...

Δεν σου λεει κανενας απο εμας πως δεν υπαρχει αντιθετη γνωμη απλως προσωπικα θεωρω πως στην εποχη μας είναι πολυ ασχημο να καταρριπτουμε ολοκληρα συστηματα που εχουν δημιουργηθει, γιατι δεν μας ακουγεται απλως καλο στο αυτι μας. ...

Cha0s
08-07-07, 14:15
Μειρκά πράγματα...

Πως θα καλύψετε όλη την Αργυρούπολη με 60+ APs τα οποία παίζουν σε g (άρα χρησιμοποιούν διπλάσιο εύρος) και clients με omni που θα βρωμίζουν διαρκώς την μπάντα με θόρυβο;

Το ότι θα έχουν 1-2dB omni δεν αποτελεί θετικό όπως και ο ίδιος θα γνωρίζεις πως είτε έχεις κεραία 24dB είτε το κεραιάκι της κάρτας 1dB αν εκπέμπεις με 20dB EIRP που ορίζει η ΕΕΤΤ σαν όριο τα ίδια χιλιόμετρα μακρυά θα φτάσεις.
Και μάλιστα αν εκπέμπεις με EIRP 20dB (100mW) με την μεγαλύτερη δυνατή κατευθυντική κεραία που μπορείς τότε ο θόρυβος που προκαλείς και λαμβάνεις είναι ο ελάχιστος.
Επομένως, omni, g, πελάτες με αμφιβόλου ποιότητας εξοπλισμό και EIRP μιλάμε για το Ελληνικό Νο2 όσον αφορά τα ασύρματα (μιας και στο Ελληνικό λόγω στρατόπεδου δεν πιάνει κανείς ράδιο πχ).
Αλήθεια υπάρχουν στοιχεία για το τι εξοπλισμό χρησιμοποιεί ο κάθε πελάτης του Arnet;
Αν χρησιμοποιούν panels και όμνι που λέτε ότι προτείνει ο δήμος θα ακουστεί βαριά η δήλωση μου αλλά μάλλον το οικονομικό κέρδος έχετε στο νου και όχι την οικολογική προστασία της μπάντας ώστε να μπορεί ο καθένας να την χρησιμοποιήσει (όπως ορίζει και η νομοθεσία της ΕΕΤΤ περί δικαιώματος όλων των πολιτών στην ευρυζωνικότητα)

Έπειτα, η μπάντα των 2.4GHz δίδεται χωρίς την απαίτηση κάποιας άδειας από την ΕΕΤΤ, αλλά απόσο θυμάμαι απαγορεύεται η εμπορική εκμετάλευση της μπάντας.
Με άλλα λόγια αν εγώ μένω στην Αργυρούπολη και τα 60 APs του δήμου σκίζουν όλα τα κανάλια (που στην ουσία 2 κανάλια υπάρχουν διαθέσιμα με την χρήση g) τότε εγώ σαν ιδιώτης δεν έχω την δυνατότητα να χρησιμοποιήσω το wifi γιατί ο Δήμος θέλει να βγάλει λεφτά ή να πάρει περισσότερους ψήφους (ο εκάστοτε δήμαρχος) ή δεν ξέρω και εγώ τι ακριβώς κερδίζει από την ολη υπόθεση...


Προσωπικά με εκνευρίζει το ρητό 'Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα' που στην περίπτωση αυτή μιλάμε για φτηνό internet οι χρήστες του απλά κοιτάνε το συμφέρον της τσέπης τους και όχι το συμφέρον όλων των πολιτών του Δήμου τους και την προστασία μιας ελεύθερης μπάντας που όλοι έχουν το δικαίωμα να παίξουν σε αυτή!

stef2
09-07-07, 13:47
Φίλε Chaos καλημέρα

Θα προσπαθήσω να απαντήσω στο post σου, μιας και βάζεις μια σειρά από θέματα που ενδεχομένως ενδιαφέρουν και άλλους φίλους, όσο πιο σύντομα μπορώ:


Ως προς την κάλυψη της Αργυρούπολης με 60 AP: Επειδή το θέμα απαιτεί μεγάλη έκταση για να αναπτυχθεί εδώ, νομίζω θα βρεις μια εφαρμογή (best practice) στην πόλη της Τσάσκα των ΗΠΑ. http://www.eett.gr/opencms/sites/Broadband/UsefulResources/SuccessStories/
Η Αργυρούπολη εφαρμόζει ακριβώς αυτό το μοντέλο στην ανάπτυξη εξοπλισμού για την κάλυψη. Με τα 15 AP που έχουμε ήδη εγκαταστήσει πράγματι καλύπτουμε το 25% της πόλης.
Σύντομα θα υπάρχει στο site του ArNet.gr και ο λεπτομερής χάρτης κάλυψης με μέτρηση του σήματος. Πάλι αν θες, μπορείς να μας επισκεφθείς στην Δημοτική Επιχείρηση και να το διαπιστώσεις από κοντά.

Πάμε τώρα στο θέμα των καναλιών και του κατά πόσο τα 60 AP του Δήμου «σκίζουν όλα τα κανάλια» όπως λες:
Το δίκτυο που υλοποιούμε είναι δίκτυο mesh, χρησιμοποιεί ένα κανάλι και δεν καταλαμβάνει όλη τη διαθέσιμη συχνότητα. Συνεπώς από τα 3 καθαρά (non over laping) κανάλια 1, 6, 11 χρησιμοποιούμε μόνο το ένα από αυτά.
Προφανώς τα AP του δικτύου μας δουλεύουν με omni ώστε να καλύπτουν περιμετρικά την περιοχή, αφού ο στόχος του Δήμου εδώ δεν είναι να στήσει ένα δίκτυο τύπου ΑΜΔΑ δηλαδή με κατευθυντικά links.
Οι περισσότεροι χρήστες δουλεύουν σε b και εμείς σαν Δήμος συνιστούμε στους χρήστες να έχουν κατευθυντικές κεραίες.
Σε ενημερώνω όμως ότι η Δημοτική Επιχείρηση δεν πουλά εξοπλισμό απλά προτείνει και ο κάθε χρήστης είναι ελεύθερος να επιλέξει από την αγορά.
Άρα εδώ δεν υπάρχει θέμα οικονομικού συμφέροντος του Δήμου. Και βέβαια ενημερώνουμε τους χρήστες ότι με υψηλής ποιότητας εξοπλισμό θα έχουμε καλύτερο διαχωρισμό συχνοτήτων, λιγότερο θόρυβο κλπ. Το μεγαλύτερο ποσοστό των χρηστών πάντως εκπέμπει 5-6 db και όχι 20 όπως αναφέρεις.

Πάμε τώρα στο θέμα αδειοδότησης στα 2,4 GHz και προστασίας της μπάντας:
Κατ΄ αρχήν κάνεις λάθος για την απαγόρευση της εμπορικής εκμετάλλευσης της μπάντας. Αυτό δεν ισχύει και μπορείς να το πληροφορηθείς και από της ΕΕΤΤ. Η εμπορική χρήση επιτρέπεται αλλιώς όλα τα hotspots της Forthnet στα Starbucks θα ήταν παράνομα. Δηλαδή σε μια ελεύθερη μπάντα δεν μπορεί κανείς να εγγυηθεί την ποιότητα της υπηρεσίας γι΄ αυτό και η χρήση της δεν είναι η πλέον ενδεδειγμένη εμπορικά.
Αλλά ο Δήμος δεν κάνει εμπόριο και δεν κερδοσκοπεί σαν ιδιώτης. Απλά παρέχει μια υπηρεσία στους πολίτες του. Και χρησιμοποιεί την ελεύθερη μπάντα πολύ προσεκτικά (καταλαμβάνει μόνο ένα κανάλι) και δεν αποτρέπει κανέναν να την χρησιμοποιήσει.
Πιστεύω ότι με τον τρόπο που σχεδιάσαμε και εφαρμόζουμε την υπηρεσία κάνουμε το ακριβώς αντίθετο από αυτό που λες. Δηλαδή προστατεύουμε την μπάντα και ενοχλούμε το λιγότερο δυνατόν.

Η υποδομή μας και η φιλοσοφία μας από την άλλη μεριά επιτρέπει σε κάθε ενδιαφερόμενο να συνεργασθεί μαζί μας αντί να «ρυπαίνει» όπως λες. Γιατί ο Δήμος μας έχει την φιλοσοφία της ανάπτυξης συνεργασιών και όχι του αποκλεισμού.
Αυτό μπορώ να στο αποδείξω από την άριστη σχέση μας με τους προμηθευτές μας είτε εξοπλισμού είτε internet feed, αλλά και από τις πολλές προτάσεις που εξετάζουμε αυτήν την περίοδο για νέες υπηρεσίες πχ voip.

Ο Δήμος και η Δημοτική Επιχείρηση δεν αντιμετωπίζει προβλήματα στην βιωσιμότητα του όλου εγχειρήματος. Εγώ ο ίδιος έχω εκπονήσει το επιχειρησιακό σχέδιο των νέων υπηρεσιών και η μέχρι τώρα χρηματοοικονομική εξέλιξη δεν παρουσιάζει αποκλίσεις. Γι΄ αυτό σε βεβαιώνω προσωπικά. Αλλά αν θέλεις μπορούμε από κοντά να το συζητήσουμε και να δεις και την σχετική μελέτη.

Συγνώμη για το μεγάλο μέγεθος της απάντησής μου. Αν παρέλειψα κάτι ευχαρίστως να επανέλθουμε στην συζήτηση.
Είμαι στην διάθεσή σου για κάθε πληροφορία.
Ευχαριστώ.

Cha0s
09-07-07, 14:39
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.




Ως προς την κάλυψη της Αργυρούπολης με 60 AP: Επειδή το θέμα απαιτεί μεγάλη έκταση για να αναπτυχθεί εδώ, νομίζω θα βρεις μια εφαρμογή (best practice) στην πόλη της Τσάσκα των ΗΠΑ.
Η Αργυρούπολη εφαρμόζει ακριβώς αυτό το μοντέλο στην ανάπτυξη εξοπλισμού για την κάλυψη. Με τα 15 AP που έχουμε ήδη εγκαταστήσει πράγματι καλύπτουμε το 25% της πόλης.

Πράγματι είναι δύσκολο να αναπτυχθεί εδώ αλλά 60AP στην περιοχή της Αργυορύπολης εκ των πραγμάτων για να μπορέσουν να παίξουν πρέπει να δουλέψουν στην ελάχιστη δυνατή ισχύ (και όχι στα 20dB EIRP) και να γίνεται επανχρησιμοποίηση συχνοτήτων μιας και τα 13 κανάλια (ή ακόμα καλύτερα τα 3-4 πραγματικά κανάλια σε b και το πολύ 2 σε g) είναι πάρα πολύ λίγα.



Πάμε τώρα στο θέμα των καναλιών και του κατά πόσο τα 60 AP του Δήμου «σκίζουν όλα τα κανάλια» όπως λες:
Το δίκτυο που υλοποιούμε είναι δίκτυο mesh, χρησιμοποιεί ένα κανάλι και δεν καταλαμβάνει όλη τη διαθέσιμη συχνότητα. Συνεπώς από τα 3 καθαρά (non over laping) κανάλια 1, 6, 11 χρησιμοποιούμε μόνο το ένα από αυτά.

1. Μεταξύ τους τα APs πως συνδέονται;
2. δουλεύοντας σε g και στο κανάλι 1 για παράδειγμα, αχρηστεύονται αυτοματως τα κανάλια μέχρι και το 6ο περίπου.
Μιας και το κάθε κανάλι έχει εύρος 5MHz και το 802.11b θέλει εύρος 22MHz (και αντίστοιχα το g θέλει 44MHz) δεν μιλάμε πλέον για χρήση ενός καναλιού όταν δουλεύετε με g.
Ειδικά όταν δεν χρειάζεται κιόλας (5-6mbit καθαρά στο 802.11b με αρκετά APs καλύπτετε όλους τους χρήστες χωρίς να ρυπαίνετε το φάσμα χωρίς λόγο και με χαμηλώτερη ισχύ, και με καλύτερη ευαισθησία σήματος κλπ κλπ)


Προφανώς τα AP του δικτύου μας δουλεύουν με omni ώστε να καλύπτουν περιμετρικά την περιοχή, αφού ο στόχος του Δήμου εδώ δεν είναι να στήσει ένα δίκτυο τύπου ΑΜΔΑ δηλαδή με κατευθυντικά links.

Προφανώς και δουλεύετε με omni :)
Αναφερόμουν στους πελάτες επειδή πιο πάνω αναφέρθηκε ότι χρησιμοποιούν όμνι ή panels που είναι καταστρεπτικά για το φάσμα (σε συνδιασμό με το g)


Σε ενημερώνω όμως ότι η Δημοτική Επιχείρηση δεν πουλά εξοπλισμό απλά προτείνει και ο κάθε χρήστης είναι ελεύθερος να επιλέξει από την αγορά.
Άρα εδώ δεν υπάρχει θέμα οικονομικού συμφέροντος του Δήμου. Και βέβαια ενημερώνουμε τους χρήστες ότι με υψηλής ποιότητας εξοπλισμό θα έχουμε καλύτερο διαχωρισμό συχνοτήτων, λιγότερο θόρυβο κλπ.
Αναφερόμουν στο κόστος της συνδρομής βασικά όχι στον εξοπλισμό οσον αφορά το οικονομικό σκέλος :)


Το μεγαλύτερο ποσοστό των χρηστών πάντως εκπέμπει 5-6 db και όχι 20 όπως αναφέρεις.
Αν υποθέσουμε ότι ένας πελάτης έχει ένα πάνελ 17dB + τα 18dB της συσκευής ή κάρτας (τυπική ισχύς των καρτών του εμπορίου) - 2 με 3db οι απώλιες των καλωδίων κλπ πάμε στα 17+18-3=32dB
Αν σκεφτούμε ότι μιλάμε για dB είναι παρα πολύ παραπάνω από το όριο των 100mW αυτό το νούμερο.
Έστω τώρα ότι η συσκευή του πελάτη κατεβάζει ισχύ στην καλύτερη στα 0dB/1mW τότε έχουμε:
17+0-3=14dB και με πολύ χειρότερη κατευθυντικότητα μιας και μιλάμε για panel.
Άρα τα 5-6dB δεν γίνεται να είναι πραγματικό νούμερο με απλά μαθηματικά αμα το δούμε.


Πάμε τώρα στο θέμα αδειοδότησης στα 2,4 GHz και προστασίας της μπάντας:
Κατ΄ αρχήν κάνεις λάθος για την απαγόρευση της εμπορικής εκμετάλλευσης της μπάντας. Αυτό δεν ισχύει και μπορείς να το πληροφορηθείς και από της ΕΕΤΤ. Η εμπορική χρήση επιτρέπεται αλλιώς όλα τα hotspots της Forthnet στα Starbucks θα ήταν παράνομα. Δηλαδή σε μια ελεύθερη μπάντα δεν μπορεί κανείς να εγγυηθεί την ποιότητα της υπηρεσίας γι΄ αυτό και η χρήση της δεν είναι η πλέον ενδεδειγμένη εμπορικά.
Για το συγκεκριμένο θέμα ομολογώ πως δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα οπότε πάω πάσο :p
(Αν και βέβαια τα hotspots στα καταστήματα που αναφέρεις στην ουσία παίζουν εντός του χώρου του καταστήματος όπου εκεί προφανώς και δεν θα σου πει κάτι η ΕΕΤΤ.
Εγώ αναφέρομαι σε Μητροπολιτικά δίκτυα)


Αλλά ο Δήμος δεν κάνει εμπόριο και δεν κερδοσκοπεί σαν ιδιώτης. Απλά παρέχει μια υπηρεσία στους πολίτες του. Και χρησιμοποιεί την ελεύθερη μπάντα πολύ προσεκτικά (καταλαμβάνει μόνο ένα κανάλι) και δεν αποτρέπει κανέναν να την χρησιμοποιήσει.
Πιστεύω ότι με τον τρόπο που σχεδιάσαμε και εφαρμόζουμε την υπηρεσία κάνουμε το ακριβώς αντίθετο από αυτό που λες. Δηλαδή προστατεύουμε την μπάντα και ενοχλούμε το λιγότερο δυνατόν.
Σου εξηγησα πιο πάνω ότι το 1 κανάλι είναι λάθος ειδικά στο g.
Αλλά πέρα από αυτό είναια αδύνατον όλα τα APs σας να λειτουργήσουν πχ στο κανάλι 1.
Επίσης η συνδεσιμότητα μεταξύ των APs φαντάζομαι θα είναι και αυτή ασύρματη.
Και αν μιλάμε πάλι για g τότε όλο το φάσμα το έχουν καταναλώσει τα AP του Arnet!
~6 κανάλια για τους πελάτες + ~6 κανάλια για το backbone μεταξύ των APs. (εκτός αν λέιτουργείτε σε άλλο mode τα APs - πχ repeaters - όπου εκεί χάνετε σε bandwidth και γίνεται ανούσια σπατάλη bandwidth και φάσματος)


Η υποδομή μας και η φιλοσοφία μας από την άλλη μεριά επιτρέπει σε κάθε ενδιαφερόμενο να συνεργασθεί μαζί μας αντί να «ρυπαίνει» όπως λες. Γιατί ο Δήμος μας έχει την φιλοσοφία της ανάπτυξης συνεργασιών και όχι του αποκλεισμού.
Αυτό μπορώ να στο αποδείξω από την άριστη σχέση μας με τους προμηθευτές μας είτε εξοπλισμού είτε internet feed, αλλά και από τις πολλές προτάσεις που εξετάζουμε αυτήν την περίοδο για νέες υπηρεσίες πχ voip.

Ο Δήμος και η Δημοτική Επιχείρηση δεν αντιμετωπίζει προβλήματα στην βιωσιμότητα του όλου εγχειρήματος. Εγώ ο ίδιος έχω εκπονήσει το επιχειρησιακό σχέδιο των νέων υπηρεσιών και η μέχρι τώρα χρηματοοικονομική εξέλιξη δεν παρουσιάζει αποκλίσεις. Γι΄ αυτό σε βεβαιώνω προσωπικά. Αλλά αν θέλεις μπορούμε από κοντά να το συζητήσουμε και να δεις και την σχετική μελέτη.

Συγνώμη για το μεγάλο μέγεθος της απάντησής μου. Αν παρέλειψα κάτι ευχαρίστως να επανέλθουμε στην συζήτηση.
Είμαι στην διάθεσή σου για κάθε πληροφορία.
Ευχαριστώ.

Συμφωνώ μαζί σας και σας συγχαίρω για την πρωτότυπη πρωτοβουλία που πήρατε ως Δήμος.
Εγώ στην ουσία εξέτασα το τεχνικό κομμάτι ώστε να μην γίνεται άδικη σπατάλη του φάσματος γιατί δυστυχώς δεν μας χωράει όλους (3 κανάλια έχουμε όλα κιόλα διαθέσιμα και αυτά με αρκετές 'μόντες' για να παίξουν στο maximum του προτοκόλου! :()
Με άλλα λόγια αν πράγματι εκπέμπετε 20dB EIRP (όχι 20dB από την συσκευή) και σε g είστε μεν νόμιμοι σαν δίκτυο ως προς την ΕΕΤΤ αλλά γίνεται άδικη κατακρεούργηση του φάσματος και μόνο οικολογικό δεν μπορεί να χαρακτηριστεί.:(


Φιλικά,
Βαγγέλης Κουτρούμπας.

Dim(GR)
10-07-07, 20:20
και με 802.11g να ειναι δεν εχει προβλημα αν κσερεις τι κανεις . Οτι ακουτε στο awmn δεν ειναι παντα σωστο

Cha0s
10-07-07, 20:32
και με 802.11g να ειναι δεν εχει προβλημα αν κσερεις τι κανεις . Οτι ακουτε στο awmn δεν ειναι παντα σωστο

Δεν έχει να κάνει με το τι ακούω στο AWMN.

Έχω κάνει άπειρες δοκιμές ο ίδιος σε όλα τα προτοκολα σε λινκς (μέχρι και 13 ταυτόχρονα) μερικών μέτρων έως 15-16km.

Γνωρίζω ακριβώς την συμπεριφορά του g και τι ρύπανση κάνει στην μπάντα εμπειρικά και όχι απλά από θεωρίες.

btw το awmn είναι πολύ μεγαλύτερο σχολείο στο αντικείμενο από το να δουλεύεις πχ σε εταιρία που στήνει ασύρματα.
Εκεί δεν σε νοιάζει το οικονομικό ώφελος αλλά το τελικό αποτέλεσμα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο (αν έχεις φυσικά το μικρόβιο του ερασιτέχνη και όχι του πειρατή των αιθέρων :p)

Dim(GR)
10-07-07, 23:05
και εγω σου λεω πως με 802.11g αν στιθει καλα ειναι μια χαρα.

ArNet1
12-07-07, 00:06
Φίλε ChaOs
Και εγώ σε ευχαριστώ για την άμεση και λεπτομερή απάντηση σου. Συγγνώμη που δεν μπόρεσα να επανέλθω άμεσα στην συζήτηση μας. Δυστυχώς αυτή την περίοδο η δουλειά έχει αυξηθεί κατακόρυφα

Τώρα ώς προς τα θέματα που βάζεις :
Τα ΑΡ μεταξύ τους συνδέονται ασύρματα.
Σύμφωνα με την μελέτη μας περίπου τα ¾ απο αυτά , στο τελικό ολοκληρωμένο σχέδιο θα επικοινωνούν μεταξύ τους σε a και όχι σε g.

Αυτό που λες ότι «δουλεύοντας σε g και στο κανάλι 1 για παράδειγμα, αχρηστεύονται αυτομάτως τα κανάλια μέχρι και το 6ο περίπου» ισχύει κατ’ αρχήν σε θεωρητικό επίπεδο. Στην πράξη τα πράγματα δεν είναι απόλυτα έτσι.

Βέβαια για να σε πείσω θα σου πρότεινα μια και δεν μένεις μακριά απο την Αργυρούπολη να περάσεις απο την Δημοτική Επιχείρηση να τα δεις από κοντά

Επιμένω ότι χρησιμοποιούμε μόνο ένα κανάλι απο τα 3 διαθέσιμα σε g.
Ελα να μετρήσουμε μαζί για να διαπιστώσεις ότι όλο το mesh χρησιμοποιεί ένα μόνο κανάλι . Σε αυτό βέβαια συμβάλλει και η ποιότητα του εξοπλισμού, καθώς τα συγκεκριμένα AP δεν είναι και ότι φθηνότερο !!
Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω με e-mail τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους.

Το παράδειγμα που φέρνεις με έναν πελάτη με ένα πάνελ στα 32db είναι σωστό. Εγώ αναφέρομαι σε εξοπλισμό αξίας 60 έως 65 ευρώ (usb κάρτα σύν μικρή κατευθυντική κεραία, δεν θέλω να γράψω μάρκα εκτός αν θέλεις σε PM) που πράγματι είναι στα 5-6db. Αν μας επισκεφτείς θα τα δείς και από κοντά.

Για το θέμα της νομιμότητας : Δεν έχει καμία διάκριση ο νόμος για εξωτερικό ή εσωτερικό χώρο. Αλλωστε και αυτά στα Starbucks δεν τα πιάνεις μόνο εσωτερικά αλλά και από απέναντι !!!!. Για αυτό όμως που γράφω είμαι απόλυτα σίγουρος, γιατί έχω πληροφορηθεί το θέμα έγώ ό ίδιος απευθείας απο την ΕΕΤΤ.

Δεν χρησιμοποιούμε πουθενά repeaters ή άλλες παρόμοιες συσκευές. Επίσης δεν αντικαθιστούμε τις κεραίες που έχουν τα AP απο κατασκευής, καθώς έτσι έχουν πάρει και την έγκριση εκτελωνισμού και διάθεσης τους στην ελληνική αγορά, σύμφωνα με τους γνωστούς περιορισμού που βάζει η νομοθεσία.

Πάντως επειδή δεν θέλω να είμαι απόλυτος στο θέμα της 'σπατάλης' ή μη του φάσματος θα σε παρακαλούσα πράγματι αν μας επισκεφτείς και διαπιστώσουμε κάτι τέτοιο μαζί, να μας δώσεις μια πρόταση που μπορεί να βελτιώσει τα πράγματα.

Και πάλι ευχαριστώ .

pk33
12-07-07, 14:32
Ο αέρας είναι όλων φίλε μου. Δε διαφωνώ, αλλά δε γουστάρω να τρώω την ακτινοβολία των ασύρματων δικτύων είδικά του συγκεκριμένου που θα βγαίνει έξω από τα όρια για να λειτουργήσει

Γουστάρεις όμως φαντάζομαι να μιλάς στο κινητό, έτσι δεν είναι;
Αν ναι τότε μη φωνάζεις για ακτινοβολία.

epursimuove
11-08-07, 07:05
Με γεια τη νέα σελίδα και καλή συνέχεια!!!

epursimuove
11-08-07, 07:17
Εννοώ την νέα σελίδα της ArNet:
http://www.arnet.gr/

ipo
11-08-07, 09:39
Πολύ όμορφη η σελίδα και πληρέστερος ο χάρτης των κόμβων. Μπράβο!

ArNet1
18-08-07, 20:26
Πολύ όμορφη η σελίδα και πληρέστερος ο χάρτης των κόμβων. Μπράβο!

Ευχαριστούμε
Σύντομα θα έχουμε και σημαντικές ανακοινώσεις....

Gordito
18-08-07, 21:12
Εγω θα προτιμουσα μια μεγαλυτερη εικονα με τους κομβους γιατι δεν πολυκαταλαβαινω αν φτανετε πια μεχρι τον Κολομβουνη.

Υ.Γ. Τι ανακοινωσεις παρακαλω?:p

epursimuove
20-08-07, 05:41
Από το χάρτη λείπουν και τα ap του Τρουμπάρι, Hyunday και ΔΟΥ Αργυρούπολης.
Για μας δε τους ντόπιους μας έχει φύγει ο λαιμός να κοιτάμε το χάρτη..όρθιο. Έχουμε συνιθίσει το χάρτη με τη Βουλιαγμένης οριζόντια :lol:


Εγω θα προτιμουσα μια μεγαλυτερη εικονα με τους κομβους γιατι δεν πολυκαταλαβαινω αν φτανετε πια μεχρι τον Κολομβουνη

Επί τη ευκαιρεία, αν τα μαθηματικά μου πάνε καλά, Κολομβουνης = Λαμίας =προέκταση της Αλξιουπόλεως= του δρόμου της ArNet. Καλά ρε φίλε Nikchris, που είσαι και γείτονας, αν βρίσκεσαι Κολομβούνη, είσαι λιγότερο από 300 μέτρα από το ap της hyunday, λιγότερο από 400 μέτρα από το ap της ΔΕΑΔΑ και λιγότερο από 400 από το ap του Τρουμπάρι. Και ρωτάς αν έχει σήμα ο Κολομβούνης;;;:hmm: Που μένεις, σε υπόγειο; (σημείωση: Λαμίας=άλιμος, Τιτάνων=αργυρούπολη οεο!)

Manos85
11-09-07, 14:07
Η σελίδα είνια OFF?

ArNet1
11-09-07, 14:55
Η σελίδα είνια OFF?

μια μικρή εργασία στον web server.
Τώρα είναι εντάξει

Manos85
11-09-07, 16:00
Ενδιαφέρομαι να μπώ στο δίκτυο μιας και το pda Που έχω είναι wifi. Που μπορώ να πάρω ένα demo account και επίσης στην αργυρούπολη στις καφετέρειες έχει κάλυψη (Γερουλάνου κτλ..)?

Gordito
11-09-07, 17:44
Επί τη ευκαιρεία, αν τα μαθηματικά μου πάνε καλά, Κολομβουνης = Λαμίας =προέκταση της Αλξιουπόλεως= του δρόμου της ArNet. Καλά ρε φίλε Nikchris, που είσαι και γείτονας, αν βρίσκεσαι Κολομβούνη, είσαι λιγότερο από 300 μέτρα από το ap της hyunday, λιγότερο από 400 μέτρα από το ap της ΔΕΑΔΑ και λιγότερο από 400 από το ap του Τρουμπάρι. Και ρωτάς αν έχει σήμα ο Κολομβούνης;;;:hmm: Που μένεις, σε υπόγειο; (σημείωση: Λαμίας=άλιμος, Τιτάνων=αργυρούπολη οεο!)

Aφου ρε γειτονα δε φαινεται ο κομβος της Hyundai στον χαρτη, οπως προειπες...

Επισης θελω να με κατατοπισεις: ΔΕΑΔΑ; Τρουμπαρι; I dont know this word....:p

ArNet1
11-09-07, 18:48
Ενδιαφέρομαι να μπώ στο δίκτυο μιας και το pda Που έχω είναι wifi. Που μπορώ να πάρω ένα demo account και επίσης στην αργυρούπολη στις καφετέρειες έχει κάλυψη (Γερουλάνου κτλ..)?

Επικοινώνησε αύριο με την Δημοτική Επιχείρηση στο 800-800-20-20 μετά τις 9:00 και θα σε κατατοπίσει πλήρως το τεχνικό τμήμα
Στις καφετέριες στην οδό Γερουλάνου υπάρχει κάλυψη
ευχαριστώ

epursimuove
12-09-07, 15:11
800-800-20-20 ?????? Μπήκε τηλ. τεχνικής υποστήριξής???:shock: Και εγώ που ήμουν???? Διακοπές??? Καλοοό!!:oneup:

ΥΓ: Επί τη ευκαιρεία...τα underspeed στο τρουμπαρι καλά κρατουν...του κυρίου δεηθόμεν!

@ ADSLgr.com All rights reserved.