PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο στην Αργυρούπολη.

Σελίδες : 1 2 3 4 [5]

kontinos
26-03-08, 23:25
Που μενεις και δουλευει? Εγω το εχω γυρισει στα αγχολυτικα...

blackshadow84
26-03-08, 23:46
Που μενεις και δουλευει? Εγω το εχω γυρισει στα αγχολυτικα...

Eπειδη τα μηνυματα μας εχουν διαφορα ενος μηνα μπορεις να γινεις λιγο πιο σαφης που θες να καταληξεις??

Αν δεν θες να το πεις δημοσια, μπορεις και μεσω pm.
Ευχαριστως να βοηθησω

Φιλικα,
blackshadow84

epursimuove
30-03-08, 16:42
Μπαρντόν αλλά αν δεν δουλεύει, πώς γράφεις;

kontinos
31-03-08, 02:18
Προφανως και δεν ειναι μονιμως εκτος. Αλλα αυτο απεχει πολυ απο το να δουλευει σωστα.

ArNet1
31-03-08, 06:25
Πράγματι αυτή την περίοδο παρατηρούνται μικρές δυσλειτουργίες σε ορισμένα περιφερειακά σημεία πρόσβασης του δικτύου.

Από τα μέσα Απριλίου σχεδιάζεται μεγάλη αναβάθμιση στους κόμβους του δικτύου.
Παράλληλα μέχρι τον Ιούνιο το δίκτυο θα έχει επεκταθεί στο μεγαλύτερο μέρος της Αργυρούπολης, καθώς μετά την ολοκλήρωση του Ανοιχτού διαγωνισμού για την επέκταση του δικτύου έχουν ήδη δοθεί οι πρώτες παραγγελίες για νέα access points.

Όσοι φίλοι χρήστες παρατηρούν προβλήματα στη σύνδεση τους θα παρακαλούσαμε να μας ενημερώσουν για το είδος του προβλήματος και το σημείο πρόσβασης (access point) με το οποίο συνδέονται, είτε μέσω pm ή e-mail, είτε στο 800.800.20.20 (γραμμή εξυπηρέτησης χρηστών χωρίς χρέωση).
Σε περίπτωση που παρατηρούνται προβλήματα στη σύνδεση το συνεργείο της Δημοτικής Επιχείρησης θα επικοινωνήσει μαζί σας και θα σας επισκεφθεί για εκ νέου μέτρηση χωρίς καμία επιβάρυνση.

ευχαριστούμε

ArNet1
ArNet.gr Support

kontinos
31-03-08, 14:50
Καλησπερα. Σκοπευω να περασω απο Arnet σε conn-x, βασικα να διατηρησω το πρωτο και να προσθεσω το δευτερο. Στο σπιτι υπαρχουν 2 pc. Τα σημεια ειναι 3.
1)Η θεση που θα μπει το ασυρματο modem/router αφου εκει ειναι η κεντρικη γραμμη του τηλεφωνου.
2)Το pc μου, οπου ειναι συνδεδεμενη η κεραια για το arnet.
3) To οικογενειακο pc.
Ερωτησεις:
1)Με την κεραια που εχω για Arnet θα μπορω να παιρνω σημα ταυτοχρονα και απο το ασυρματο modem(σημα conn-x) και σημα απο Arnet?
2)Θα μπορω να κανω χρηση ταυτοχρονα και των δυο συνδεσεων?
3)Μπορω να καθορισω εγω με τι θα ασχολειται η καθε συνδεση? (πχ. Αρνετ browse, οτε download)
4)Μπορω μα καποιο τροπο απο το pc μου να στελνω το σημα της Arnet sto 2o pc κι εγω να κανω χρηση του ΟΤΕ?
Δεν ξερω αν τα καταλαβατε ολα, ειμαι και ασχετος απο αυτα, οποτε ρωτηστε οτι θελετε(και με κανα link για οδηγιες του πως να τα βρω :)).

Επισης, επειδη προκειται να αλλαξω pc μεσα σε μια εβδομαδα το πολυ, και δεν εχω cd ουτε για το προγραμμα της συνδεσης, ουτε για την κεραια, ποια αρχεια πρεπει να περασω απο το παλιο pc στο καινουριο για να δουλεψει σωστα η συνδεση?

blackshadow84
31-03-08, 18:21
1) Δεν ξερω τι εννοεις με κεραια,αλλα φανταζομαι οχι την κεραια του ap. Σημα θα λαμβανεις και απο τα δυο αλλα και οτι αλλο ασυρματο κυκλοφορει. Αλλα ειναι πολυ λογικο το ενα να πεφτει πανω στο αλλο και να γινονται ολα τουρλουμπουκι. Οποτε κλεινεις πολυ ομορφα το ασυρματο και δουλευεις αψογα με καλωδιακια και ενα σουιτσακι. Ετσι εχεις κ αρνετ κ dsl.
2) Σε ξεχωριστα pc εννοειται ναι. Στα ιδια παλι μπορει να γινεται, αλλα μη μπλεξεις γιατι δεν σε κοβω και πολυ εξοκειωμενο...
3) κ 4) Δεν θελω να φανω αποτομος ή κακος αλλα πολυ δουλεια για το τπτ...
Και νομιζω πως ξεφευγεις απο το θεμα αρνετ
Μπορεις να ανοιξεις ενα thread στα ΔΙΚΤΥΑ

Δεν μπορω ν καταλαβω γιατι θες να τα κανεις ολα αυτα παντως.
Πριν μερικες μερες εκανες ενα σχολιο για αγχολυτικα=Αρνετ...
Δεν το συνεχισες για να βοηθουσουμε. Ετσι δημιουργουνται αδικα εντυπωσεις.

Φιλικα,
blackshadow84

kontinos
01-04-08, 01:30
Εξαιτιας των συχνων αποσυνδεσεων εκεινη την ωρα... Ειχα νευρα, ειδα φως και μπηκα... Γενικα δεν με ενοχλει πολυ... Αλλα μερικες φορες νευριαζω πολυ.

Andrikos
29-11-08, 17:34
Πολυ καλη κινηση απο τον δημο αλλα λιγο..τσουχτερη η τιμη των προγραμματων..:hmm:

paraskdi
29-11-08, 18:04
Πολυ καλη κινηση απο τον δημο αλλα λιγο..τσουχτερη η τιμη των προγραμματων..:hmm:

Εχεις δίκιο,ειναι αρκετά ακριβες.

stef2
29-11-08, 18:05
ξαναδείτε τις τιμές ....
είναι σε ΕΤΗΣΙΑ βάση

eric_in
29-11-08, 18:06
κάποιος που δεν έχει καθόλου νετ και θα το ήθελε μόνο για να βλέπει καμιά σελίδα που και που και να κατεβάζει και κάτι δεν νομίζω να τον χαλάσει η 384 Kbps που είναι και συμμετρική δηλαδή 384 και upload με 6 ευρώ το μήνα.ούτε νομίζω η768 με 8 ευρώ αλλά ούτε η 1 Mbps με 10 περίπου.

WagItchyef
29-11-08, 19:05
Πρέπει να κατεβάσουν τις τιμές, αν θέλουν να έχουν αρκετούς συνδρομητές.

stef2
29-11-08, 19:36
Πρέπει να κατεβάσουν τις τιμές, αν θέλουν να έχουν αρκετούς συνδρομητές.

για ρίξε μια ματιά και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2454875&postcount=27)
δε νομίζω να υπάρχουν πιο ανταγωνιστικές τιμές για κάποιον που παίρνει συμμετρική υπηρεσία πρόσβασης...

WagItchyef
29-11-08, 20:07
για ρίξε μια ματιά και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2454875&postcount=27)
δε νομίζω να υπάρχουν πιο ανταγωνιστικές τιμές για κάποιον που παίρνει συμμετρική υπηρεσία πρόσβασης...

Καλά, ο ΟΤΕ δεν αποτελεί και ιδανικό μέτρο σύγκρισης.

Μόνο το "384 Kbps 59,50 € το χρόνο", μοιάζει προσιτό, κατά τη γνώμη μου.

stef2
29-11-08, 20:14

δηλαδή το 1024/1024 με 119 ευρώ το χρόνο δηλαδή περίπου 10 ευρώ τον μήνα με το ΦΠΑ μοιάζει ακριβό ;

sdikr
29-11-08, 20:19

το πρόβλημα σας ποιο είναι; αφου δεν μπορείτε να έχετε πρόσβαση λόγο περιόχης

Και το παν είναι οτι έχουμε ελευθέρια επιλόγων, μπορείτε να βάλετε ότι είναι καλύτερο για εσάς,

nm96027
29-11-08, 20:52
Sorry κιόλας, αλλά κάποιος σας κάλεσε σε γιορτή και κάποιοι ρωτάτε "τί έχει για να φάμε". Υπάρχουν ένα σωρό νήματα για να συζητήσετε τις τιμές της Arnet, υπάρχει ολόκληρο section, στο νήμα της ΠΡΟΣΚΛΗΣΗΣ για την εκδήλωση έπρεπε να μιζεριάσουμε για τις τιμές;;;;!!!!

WagItchyef
29-11-08, 21:26
Καλά βρε παιδιά, μία άποψη είπαμε. Ας μην μένουμε στην περιοχή. Ούτε νομίζω μιζεριάσαμε τίποτα, δεν κατηγόρησε κανείς το Δήμο, απλά είπαμε μία γνώμη για τις τιμές.

KIT-XDestroyerGR
30-11-08, 16:31
Μα ποιος θα ηθελε να πληρωνει 200 € για 2 mbps?
ΕΛΕΟΣ!!!

:down::down::down:

DSLaManiaC
30-11-08, 16:45
ΕΛΕΟΣ!!!

200€ το χρόνο.

mosaic
30-11-08, 17:35
ΕΛΕΟΣ!!!

μα τι λες;
κάνεις λάθος, . . .ισως να μην πρόσεξες δεν διάβασες . . .να δες εδώ! (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2454875&postcount=27)

και επίσης να σημειωθεί έχουν πολύ καλό UPload!

commando
30-11-08, 23:49
2 τουλαχιστον μελη του AWMN παρακολουθησαμε την παρουσιαση.
Πιστευουμε οτι ειναι αξιολογη προσπαθεια και αξιζει ενα μπραβο πραγματικα.
Οι ενστασεις μας ειναι βεβαια στο οτι το δικτυο ειναι στημενο με κλειστο λογισμικο κ με Radius Nomadix που δεν εχει καν Unicode για ελληνικα στην αρχικη σελιδα(απο ιphone τεστ)και επισης οτι τα AP εκπεμπουν σε g (:nono:)ενω ειναι απαραιτητο μονο για τα κατευθυντικα.
Μακαρι να ακολουθησουν και αλλοι Δημοι και να περασει η επιδοτηση πχ των 700000ευρω που πηρε η Αργυρουπολη πισω στο χρηστη με δωρεαν επιπλεον περοχες και υπηρεσιες που μονο για το καλο μπορει να αποβουν.

stef2
01-12-08, 02:01
2 τουλαχιστον μελη του AWMN παρακολουθησαμε την παρουσιαση.
Πιστευουμε οτι ειναι αξιολογη προσπαθεια και αξιζει ενα μπραβο πραγματικα.
Οι ενστασεις μας ειναι βεβαια στο οτι το δικτυο ειναι στημενο με κλειστο λογισμικο κ με Radius Nomadix που δεν εχει καν Unicode για ελληνικα στην αρχικη σελιδα(απο ιphone τεστ)και επισης οτι τα AP εκπεμπουν σε g (:nono:)ενω ειναι απαραιτητο μονο για τα κατευθυντικα.
Μακαρι να ακολουθησουν και αλλοι Δημοι και να περασει η επιδοτηση πχ των 700000ευρω που πηρε η Αργυρουπολη πισω στο χρηστη με δωρεαν επιπλεον περοχες και υπηρεσιες που μονο για το καλο μπορει να αποβουν.

Φίλοι του ΑΜΔΑ καλησπέρα
Θα σας παρακαλούσα πολύ να επικοινωνήσετε με την Δημ. Επιχείρηση και με μένα προσωπικά είτε με πμ είτε με όποιο τρόπο θέλετε γιατί θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις ενστάσεις σας.
Πάντα υπάρχει η περίπτωση να υπάρχει μια καλύτερη επιλογή ή λύση προκειμένου να βελτιωθεί μια παρεχόμενη υπηρεσία.
Η γνώμη σας μας είναι απολύτως απαραίτητη..

Και μια διευκρίνηση :
Δεν υπήρξε καμία επιδότηση για την υλοποίηση του Δικτύου από Εθνικό ή Ευρωπαϊκό φορέα.
Το σύνολο της επένδυσης πραγματοποιήθηκε από κεφάλαια της Δημοτικής Επιχείρησης.
Οι 700.000 ευρώ που αναφέρθηκαν στην εκδήλωση αφορούν σε πρόγραμμα Τηλε-ελέγχου συστημάτων παραγωγής Ενέργειας από Ανανεώσιμες Πηγές (κωδική ονομασία e-Lios) το οποίο υποβάλαμε με αφορμή και την ύπαρξη του Δικτύου και του οποίου την έγκριση πήραμε μόλις πριν λίγες ημέρες.

Σ. Πασχαλίδης
Γ. Δ/της ΔΕΑΔΑ

2048dsl
04-12-08, 08:27
φλεμινγκ 13 απεναντη σχεδον απο το δημαρχειο της αργυρουπολης σε search που εκανα με το iphone δεν βρηκα κανεα δυκτιο:(

@ ADSLgr.com All rights reserved.