PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο στην Αργυρούπολη.



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

ipo
02-01-07, 20:17
Από τον Ιούνιο του 2006 έχει εγκατασταθεί στο Δήμο Αργυρούπολης στο Νομό Αττικής, ασύρματο μητροπολιτικό δίκτυο.

Το δίκτυο βασίζεται σε διάσπαρτα access points, στα οποία μπορούν να συνδέονται οι πολίτες μέσω του πρωτοκόλλου 802.11g.

Το δίκτυο συνδέεται με τις Αττικές Τηλεπικοινωνίες και παρέχει πρόσβαση στο internet με τις ακόλουθες ετήσιες τιμές.


{colsp=2}arnet
{css=alt3}Συμμετρική ταχύτητα σύνδεσης|Ετήσιο κόστος με Φ.Π.Α.
384 Kbps|59,5 €
512 Kbps|108,29 €
1024 Kbps|215,99 €


http://www.deada.gr/arnet/pages/charges.htm

Η τοπολογία των κόμβων φαίνεται εδώ (http://www.deada.gr/arnet/pages/hotspots.htm).


Πηγή:
http://www.deada.gr/arnet/index.htm

Gordito
02-01-07, 20:19
Μαλιστα. Υπεροχη ενημερωση απο το Δημο-δεν ειχα ιδεα.
Αυτο ισχυει αυστηρα για τους δημοτες Αργυρουπολης ή μπορει καποιος αλλος να το εκμετελευτει/?
Μενω μεσα στην Αργυρουπολη αλλα ειμαι Δημοτης Ελληνικου.
Και κατι ακομα.
Τι χρειαζεται για να πιασουμε μητροπολιτικο?

Ecuador
02-01-07, 20:41
Φαντάζομαι το http://www.arnet.gr/ που είναι υπό κατασκευή θα έχει περισσότερες πληροφορίες...
Και φαντάζομαι γι' αυτό και δεν έχει γίνει ενημέρωση από το δήμο. Όταν είναι όλα έτοιμα προφανώς θα γίνει.

Gordito
02-01-07, 20:43
Μα γιαυτο ρωταω:p

Ecuador
02-01-07, 20:46
Α, πάντως απ' όσο ξέρω ο Δήμος (ή η σχετική υπηρεσία του) έχει κανονική άδεια παρόχου (χωρίς αυτήν δε θα μπορούσε να δώσει ούτε στους δημότες), άρα πλέον νομίζω λίγη σημασία έχει αν θεωρείσαι δημότης ή όχι.

anon
02-01-07, 20:55
Πολυ ακριβό. Με αυτές τις τιμές, παίρνεις και 3G απο Vodafone,TIM,Cosmote με πρόσβαση όχι μόνο στην αργυρούπολη.... Δεν ξέρω εαν η ποιότητα είναι καλύτερη απο ότι με ΟΤΕ + κάποιος πάροχος, αλλά το ίδιο εαν είναι, εγώ θα προτιμούσα 3G.

ipo
02-01-07, 20:57
Οι τιμές είναι ετήσιες anon.

ronaldinio
02-01-07, 21:02
Συμμετρικό 1 mbit στα 216 ετησίως;
Τι λες τώρα; :respekt:

sdikr
02-01-07, 21:03
Νομίζω πως θα πρέπει να μπεί στο πρώτο ποστ οτι οι τιμές ειναι για χρόνο ;)

WAntilles
02-01-07, 21:04
Αδικαιολόγητα πανάκριβο.

Τόσα δίνω το χρόνο για την 2Mbps αορίστου και χωρίς την μή εγγυημένης ποιότητας ασύρματη σύνδεση να παρεμβάλλεται.

Gordito
02-01-07, 21:06
Που τις βρισκεται ρε παιδια τοσο φτηνες τις προσβασεις και εμεις κοιμομαστε?
200€ το χρονο για 1024??

sonic
02-01-07, 21:07
Λέει ετήσιο βρε παιδιά.

384 59 ευρά τον χρόνο? Τόσα έδινα τον μήνα πριν τρια χρόνια! Ποιό τσάμπα δεν γίνεται!

ipo
02-01-07, 21:18
Νομίζω πως θα πρέπει να μπεί στο πρώτο ποστ οτι οι τιμές ειναι για χρόνο ;)Εννοείται ότι το είχα βάλει. Το έκανα bold τώρα.

ipo
02-01-07, 21:29
Η κανονική σελίδα μπορεί να μην είναι έτοιμη ακόμη, αλλά αναφέρεται ότι η υπηρεσία είναι σε λειτουργία εδώ και 6 μήνες και μπορεί κάποιος να συνδεθεί άμεσα.

Αν πάει κανείς στη σελίδα της Δημοτικής Επιχείρησης Ανάπτυξης Δήμου Αργυρούπολης (http://www.deada.gr/) και ακολουθήσει τον σύνδεσμο "Τηλεπικονωνίες", δίνεται επίσημα η διεύθυνση της προσωρινής σελίδας του arnet (http://www.deada.gr/arnet/).

5 ευρώ/μήνα για συμμετρική σύνδεση internet 384 Kbps είναι καλά χρήματα για την εγχώρια αγορά ευρυζωνικών υπηρεσιών αυτή την εποχή. Βέβαια, αν είσαι μακριά από το access point, χρειάζεσαι οπωσδήποτε κεραία στην ταράτσα σου.

kostas_pav
02-01-07, 21:32
Βρήκα και σημείο που έχουν βάλει AP! Πάνω σε λάμπα της ΔΕΗ!!! :p

Torrentoo
02-01-07, 21:52
Δηλαδή χωρίς MODEM μπορείς να μπείς στο δίκτυο με μια καρτούλα Wifi στον υπολογιστή σου; Αν είναι έτσι τα παρατάω όλα και το παίρνω! Μπορεί κάποιος να μου το επιβεβαιώσει; (Μόνο που δε μένω Αργυρούπολη) :p

hemlock
02-01-07, 21:54
Ο δημαρχος θα κρατησει την παροχη internet μεσα στα ορια του δημου του...Μη το λιγουρευεσε:p

ipo
02-01-07, 22:09
Ο δημαρχος θα κρατησει την παροχη internet μεσα στα ορια του δημου του...Μη το λιγουρευεσε:pΚι όμως, κυκλοφορούν φήμες ότι σκοπεύει να επεκτείνει το δίκτυο και έξω από τα όρια του Δήμου Αργυρούπολης, εφόσον του το επιτρέψουν οι άλλοι δήμοι.



Αδικαιολόγητα πανάκριβο.

Τόσα δίνω το χρόνο για την 2Mbps αορίστου και χωρίς την μή εγγυημένης ποιότητας ασύρματη σύνδεση να παρεμβάλλεται.
Δίνεις 216 ευρώ το χρόνο για 2 Mbps γραμμή ADSL και σύνδεση internet 2 Mbps; Με ποια εταιρεία;

Embraced
02-01-07, 22:16
Χμμμμ, έχω ακούσει ότι το πρωτόκολλο 802.11g είναι φασματικά "ρυπογόνο". Ας ελπίσουμε να μην υπάρξουν τεχνικά προβλήματα λόγω παρεμβολών.

asph0del
02-01-07, 22:37
Προς το παρον οι διαφορες κεραιες που εχουν, βρισκονται σε διαφορα κτιρια του δημου (ωδειο ,εφοριες κλπ) αλλα με τον καιρο θα επεκταθουν και στους γυρω δημους. (Ελληνικο Αλιμο Ηλιουπολη κλπ..) Το θεμα προς το παρον ειναι οτι και κοντα σε access point να εισαι ισως να μη εχεις τοσο καλο σημα, αν εισαι σε ισογειο 'η σε πρωτο οροφο και να χρειαζεσαι καποιον εξτρα εξοπλισμο τον οποιο εσυ προμηθευεσαι εφοσον εχουν ερθει οι τεχνικοι και "μετρησουν" τι σημα πιανεις.. Παντως προκειται για μια πολυ καλη κινηση απο τον δημο πιστευω. Ολοι στον δρομο που χαραξαν τα Τρικαλα!! (πρωτο δημοτικο μητροπολιτικο δικτυο στην Ελλαδα!! ) :p

hemlock
02-01-07, 22:41
Προς το παρον οι διαφορες κεραιες που εχουν, βρισκονται σε διαφορα κτιρια του δημου (ωδειο ,εφοριες κλπ) αλλα με τον καιρο θα επεκταθουν και στους γυρω δημους. (Ελληνικο Αλιμο Ηλιουπολη κλπ..) Το θεμα προς το παρον ειναι οτι και κοντα σε access point να εισαι ισως να μη εχεις τοσο καλο σημα, αν εισαι σε ισογειο 'η σε πρωτο οροφο και να χρειαζεσαι καποιον εξτρα εξοπλισμο τον οποιο εσυ προμηθευεσαι εφοσον εχουν ερθει οι τεχνικοι και "μετρησουν" τι σημα πιανεις.. Παντως προκειται για μια πολυ καλη κινηση απο τον δημο πιστευω. Ολοι στον δρομο που χαραξαν τα Τρικαλα!! (πρωτο δημοτικο μητροπολιτικο δικτυο στην Ελλαδα!! ) :p
Μα και βεβαια θα χρειαστεις κεραιουλα...Εκτος και αν εισαι διπλα στο access point ,ειτε αυτο εκπεμεπει μεγαλη ισχυ...
Εχεις δει πως δουλευειτο awmn?

asph0del
02-01-07, 22:51
Μα και βεβαια θα χρειαστεις κεραιουλα...Εκτος και αν εισαι διπλα στο access point ,ειτε αυτο εκπεμεπει μεγαλη ισχυ...
Εχεις δει πως δουλευειτο awmn?

Δεν ειναι απαραιτητο... Ετυχε σε αποσταση 600 μετρων στον 3ο οροφο απο το access point να πιανει κανονικα σημα χωρις να θελει καποια ενισχυση , ενω στο ιδιο σπιτι στον πρωτο οροφο να χρειαζεται!! Η' και ακομα σχεδον και κατω απο το access point να μην εχει τοσο δυνατο σημα οσο ειχε απεναντι του! Ολα ειναι θεμα της θεσης που βρισκεσαι σε σχεση με το access point(ψηλα-χαμηλα) παρα τοσο με την αποσταση πιστευω(οχι οτι δεν παιζει και αυτη ρολο).

anon
02-01-07, 23:02
Οι τιμές είναι ετήσιες anon.


Ooopssss.... :cry: δεν το πρόσεξα....

Crosstalk
02-01-07, 23:13
Και απο το δημο Ελληνικου ετοιμαζονται για αντιστοιχο project με δωρεαν (τουλαχιστον) στην αρχη την παροχη προσβασης!
Μαλιστα τα ειχαν σχεδον ολα ετοιμα αλλα καθυστερησαν λογω εκλογων! Αν τελικα βγηκε παλι ο ιδιος δημαρχος, λογικα συντομα θα το εχουν ετοιμο!

ipo
02-01-07, 23:24
Η' και ακομα σχεδον και κατω απο το access point να μην εχει τοσο δυνατο σημα οσο ειχε απεναντι του! Ολα ειναι θεμα της θεσης που βρισκεσαι σε σχεση με το access point(ψηλα-χαμηλα) παρα τοσο με την αποσταση πιστευω(οχι οτι δεν παιζει και αυτη ρολο).Αυτό έχει ένα κακό όμως. Δεν ευνοεί τη χρήση φορητών υπολογιστών και palmtop στο επίπεδο του δρόμου.

gtl
02-01-07, 23:38
Δίνεις 216 ευρώ το χρόνο για 2 Mbps γραμμή ADSL και σύνδεση internet 2 Mbps; Με ποια εταιρεία;

Και μάλιστα αορίστου! Μα γιατί δεν μας λέει κι εμάς που ξοδεύουμε πολλαπλάσια ποιά είναι αυτή η εταιρεία? Λέτε να ήταν ένα ακόμα hit 'n run post? :p

Για να περάσουμε στα σοβαρά, πολύ θα ήθελα να μάθω που κυμαίνεται η ποιότητα της υπηρεσίας αυτή την στιγμή. Κανένας από Αργυρούπολη στο forum?

ipo
02-01-07, 23:46
Για να περάσουμε στα σοβαρά, πολύ θα ήθελα να μάθω που κυμαίνεται η ποιότητα της υπηρεσίας αυτή την στιγμή. Κανένας από Αργυρούπολη στο forum?
Ένας γνωστός μου, που μένει όμως μακριά από access point και έχει τοποθετήσει κεραία στην ταράτσα, έχει περί τα 400 Kbps downstream και περί τα 500 Kbps upstream.

kostas_pav
03-01-07, 00:37
Και απο το δημο Ελληνικου ετοιμαζονται για αντιστοιχο project με δωρεαν (τουλαχιστον) στην αρχη την παροχη προσβασης!
Μαλιστα τα ειχαν σχεδον ολα ετοιμα αλλα καθυστερησαν λογω εκλογων! Αν τελικα βγηκε παλι ο ιδιος δημαρχος, λογικα συντομα θα το εχουν ετοιμο!
Δεν βγήκε ο ίδιος... Βγήκε ένας άλλος:mad:
(τον οποίο δεν συμπαθώ ΚΑΘΟΛΟΥ)

nnn
03-01-07, 00:37
Πολύ καλό μπράβο.
Άντε σιγά σιγά να αποκτούμε και νέους τρόπους πρόσβασης στο Internet.

Gordito
03-01-07, 01:44
Δεν βγήκε ο ίδιος... Βγήκε ένας άλλος:mad:
(τον οποίο δεν συμπαθώ ΚΑΘΟΛΟΥ)

Αν μενεις αγια παρασκευη εχεις δικιο :p
Και εχει ρε παιδια τοσο καλο up/down οπως λεει ο ipo?
Αν χρειαζεται κεραια ποσο περιπου κοστιζει ξερουμε?

ipo
03-01-07, 01:53
Και εχει ρε παιδια τοσο καλο up/down οπως λεει ο ipo?
Αν χρειαζεται κεραια ποσο περιπου κοστιζει ξερουμε?
Το επιβεβαιώνω κι εγώ ότι έχει όσο λέει ο ipo. :p

Οι κεραίες κοστίζουν από 50 έως 70 ευρώ. Χρειάζεσαι όμως και καλώδια, υλικά στεγανοποίησης αν βάλεις AP στην ταράτσα, το AP. Αν δεν πιάνεις από το μπαλκόνι σου και χρειαστεί να στήσεις εξοπλισμό στην ταράτσα, θα σου βγει 150-200 ευρώ το κόστος. Όπως και για απλό client στο AWMN δηλαδή.

Στο www.awmn.net, μπορείς να βρεις πολλές πληροφορίες για εξοπλισμό wifi.

xaotikos
03-01-07, 04:12
Χμμμμ, έχω ακούσει ότι το πρωτόκολλο 802.11g είναι φασματικά "ρυπογόνο". Ας ελπίσουμε να μην υπάρξουν τεχνικά προβλήματα λόγω παρεμβολών.
Έτσι είναι αλλά σιγά μην κάτσει να σκάσει ο δήμος αν τα άλλα ελεύθερα δίκτυα στην ελέυθερη συχνότητα που υπάρχουν εκεί παίζουν....

Ομοίως συμβαίνει και για την ισχύ, κλπ κλπ...

Βέβαια το ότι η συχνότητα είναι ελεύθερη σημαίνει ότι και ο διπλανός στο AP του δήμου μπορεί να τσιτώσει το μηχανάκι του και μετά να μην παίζει κανείς από τον θόρυβο...:evil:

whitecat
03-01-07, 10:50
@harisma: θερμη παρακληση να γραφεις με ελληνικους χαρακτηρες και οχι με greeklish. φιλικα

αυτο γαι το g και το b δυστυχως το εχω διαβασει και εγω.
αλλα ας περιμενουμε λιγακι.
ειναι μια καλη προσπαθεια. και καποια λαθη διορθωνονται σχετικα ευκολα, ειδικα σαν αυτο τωρα που δεν εχει επεκταθει πολυ.

viron
03-01-07, 11:01
Κάθε μπαλκόνι και Ιστός, κάθε ταράτσα και κεραία!!

Τα ασύρματα δίκτυα προορίζονται για χρήστες που μετακινούνται και χρησιμοποιούν φορητές συσκευές.

Η νοοτροπία βάλε μια κεραία στο μπαλκόν ιή στην ταράτσα για σταθερή ασύρματη σύνδεση είναι κακή. Φέρνει μόνο θόρυβο και στο φάσμα και δυσκολεύει την χρήση πραγματικά χρήσιμων ασύρματων υπηρεσιών.

Ναι στα ασύρματα δίκτυα τύπου hotspot με μικρή εμβέλεια .

Επιτέλους παρά τα προβλήματα σήμερα με τις προσφορές και τα πακέτα οι τιμές του dsl έχουν πέσει πια σε επίπεδα προσιτά σε ολους.

Τέλος οι δήμαρχοι αν θέλουν να δώσουν υπηρεσίες στους δημότες ας βάλουν hotspot σε πλατείες και δρόμους με ελεύθερη πρόσβαση.

Bύρων.

Crosstalk
03-01-07, 11:09
Δεν βγήκε ο ίδιος... Βγήκε ένας άλλος:mad:
(τον οποίο δεν συμπαθώ ΚΑΘΟΛΟΥ)

Γιαυτο τοτε μαλλον εχει παγωσει!

dragonfighter
03-01-07, 13:08
Οι τιμές είναι υψηλές, το πρωτόκολλο λειτουργίας απαράδεκτο (άσε που μου κάνει παρεμβολές) κ η κίνηση ηλίθια. Τι να το κάνει ένας απλός χρήστης το σταθερό internet; Συμφωνώ με τον viron

antonatos
03-01-07, 13:46
Παιδιά έλεος εγώ που ασχολούμαι καιρό με το AWMN έχω να πω το εξής:

Πρώτον ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΤΠΤ. ΟΛΟΣ Ο ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ (ΣΩΣΤΑ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ). Για αρχή.
Θέλετε ένα AP να γίνεται client.
Ένα δορυφορικό πιάτο,

Ένα feeder για τους 2,4GHZ ΙΣΤΟ, αντηρίδες, συνδετήρες, στηρίγματα και καλώδια
(Ένα ομοαξονικό 50ohm (ΠΟΛΥ ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ) και καλώδιο UTP-FTP ότι σας βολεύει για να ενώσετε το PC σας στο AP. Όλος ο εξοπλισμός κοστίζει περί τα 200ευρω (+ευρώ αν θέλετε το INTERNET). Τώρα πρέπει να έχετε τις απαραίτητες γνώσεις για να βάλετε το πιάτο , το AP, τα καλώδια mpla mpla mpla + ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΔΙΚΤΥΑ. Μην το επιχειρήσετε πρέπει να έχετε πολύ μεράκι και ΥΠΟΜΟΝΗ. Όλοι εμείς στο AWMN είμαστε άρρωστοι και το καταπολεμούμε με θεραπείες:rofl::rofl:. Είμαστε εξαρτημένη από τις ταράτσες και οτιδήποτε εκπέμπει.

ΑΠΛΕ ΧΡΗΣΤΗ ΠΡΟΣΕΧΕ ΠΟΛΥ. ΘΑ ΜΠΛΕΞΕΙΣ. Θέλει δουλειά και μελέτη. αααα και από θέμα ταχύτητας (Αν εξαιρεσω το προτοκολλο μεταδοση (που ειναι ΧΑΛΙΑ)) Αν εισαι μονος στο AP τοτε ναι φτανεις τα 700ΚΒ/S (ΠΡΟΣΟΧΗ: OXI ΙΝΤΕΡΝΕΤ) αλλα επειση ποτε δεν εισαι μόνος αμφιβάλω αν θα μπορείς να πιάσεις και τη ταχύτητα που πληρώνεις:rofl::rofl::clap::clap::lol::lol::down::down: ΑΥΤΑ.

kotsalo
03-01-07, 14:03
Μια χαρά τυπάκι είναι ο δήμαρχος του ελληνικού ρε παιδιά,κάτσε να πιάσει δουλειά πρώτα.Αν και πιστεύω ότι ουτε αυτός ούτε ο προηγούμενος θα κάνει/έκανε τέτοια κίνηση.(εδώ ο τύπος,ο τεως,δεν έδινε άδεια για να γίνει το rockwave τότε στο αεροδρόμιο,και καλά δεν ήταν ασφαλές κτλ.).Μακάρι να κάνουν κάποια κίνηση πάντως.

Embraced
03-01-07, 14:07
Αν εισαι μονος στο AP τοτε ναι φτανεις τα 700ΚΒ/S (ΠΡΟΣΟΧΗ: OXI ΙΝΤΕΡΝΕΤ) αλλα επειση ποτε δεν εισαι μόνος αμφιβάλω αν θα μπορείς να πιάσεις και τη ταχύτητα που πληρώνεις:rofl::rofl::clap::clap::lol::lol::down::down: ΑΥΤΑ.

Πράγματι το bandwidth ενός Access point μοιράζεται σε όλους όσους έχουν συνδεθεί με αυτό. Άρα αν συνδεθούν δεκάδες σε 3-4 access point οι ταχύτητες θα είναι συγκρίσιμες με 56αρι μοντεμ και όχι με ADSL. Απ'ότι ξέρω στο Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Αθηνών χρησιμοποιούν περισσότερο απλές ζεύξεις παρά access points. Έτσι, ούτε εκπομπές σε μεγάλη ισχύ χρειάζονται, ούτε "ρυπαίνεται" η ατμόσφαιρα από παρεμβολές σε αυτές τις συχνότητες. Σημαδεύεις τον διπλανό κόμβο και μόνο ότι παρεμβάλλεται μπορεί να δει τις εκπομπές σου, όχι η μισή συνοικία όπως με τα access points. Γενικά ας μην είμαστε αρνητικοί με εναλλακτικούς τρόπους σύνδεσης. Αν τηρούνται κάποιοι κανόνες (ας πω καλύτερα νόμοι τους οποίους ελέγχει η ΕΕΤΤ), τότε ούτε θόρυβος θα υπάρχει ούτε προβλήματα. Θόρυβο αναζητήστε στα UHF, υπάρχει κάμποσος.

kostas_pav
03-01-07, 15:55
Εγώ είμαι απλός client στο AWMN και είδα και έπαθα για να συνδεθώ... Το να στήσει κεραία δεν είναι εύκολο πράγμα...

Το ιδανικό είναι να συνδεθεί κάποιος κατευθείαν με ασύρματη κάρτα δικτύου στο δίκτυο της Αργυρούπολης.

Πάντως, πιστεύω ότι επέλεξαν g επειδή υποστηρίζει μέχρι και 54mbps, ώστε να μπορούν να συνδεθούν πάνω από 7 clients με 1mbps πρόσβαση.

jhal
03-01-07, 16:41
Είμαι δημότης Αργυρούπολης και πραγματικά ουδεμία ενημέρωση είχα για το θέμα.
Πάντως είναι καλή ιδέα και καλή προσπάθεια αλλά θα έπρεπε να προσέξουν λίγο περισσότερο το θέμα κόστους..

Θα κάνω ένα μικρό survey να δω τι γίνεται..

Ecuador
03-01-07, 19:00
Παιδιά, έχω μια απορία. Διαβάζω αρκετά συχνά ότι το "11g ρυπαίνει πολύ περισσότερο από το 11b". Το περίεργο είναι, ότι το διαβάζω μεν συχνά, αλλά μόνο στο συγκεκριμένο forum.

Δεν είμαι δικτυάς, αλλά εκεί που μένω (NYC) το wifi είναι όπως τα κινητά στην Ελλάδα: έχουν όλοι (everyone and their mother για την ακρίβεια). Αυτό δίνει μια καλή πρακτική εμπειρία, από την οποία είναι προφανές:
1) Στην ίδια απόσταση το g δίνει πάντα μεγαλύτερες ταχύτητες.
2) Αν βάλουμε b APs σκοτώνουμε την εμβέλεια των g.
3) Πολύ συχνό φαινόμενο να έχουμε 20+ δίκτυα g (και μόνον) το ένα πάνω στο άλλο (σχεδόν όλοι είναι στα κανάλια 1, 6, 11) και να δουλεύουν "καλά" (πιάνουν στο δικό σου σπίτι και στου γείτονα). Με b δίκτυα αυτό δεν γίνεται.

Είπα δεν είμαι δικτυάς, αλλά σχετικές σπουδές έχω, οπότε είπα να διαβάσω πως δουλεύουν τα CCK και ODFM μπας και καταλάβω τι λέτε. Και πάλι, από τα specs φαίνεται πως το g στη χειρότερη θα προκαλέσει το interference του b (όταν γυρνάει το ίδιο σε CCK).

Ας με διαφωτήσει κάποιος είτε με κάποιο (σοβαρό) link, είτε με κάποια καλή ανάλυση. Και πάλι βέβαια έχω δει τι γίνεται στην πράξη, αλλά τουλάχιστον θεωρητικά γιατί λέτε ότι το g είναι "ρυπογόνο";

ipo
03-01-07, 19:19
Ecuador, δυστυχώς δεν έχω τις γνώσεις για να σου δώσω τεκμηριωμένη απάντηση. Προφανώς τα ξέρεις καλύτερα από εμένα.

Απλά θα επισημάνω, ότι η ρύπανση στο φάσμα που προκαλεί το 802.11g, δεν είναι κάτι που ακούγεται μόνο σε αυτό το forum. Πρώτη φορά το διάβασα στο www.awmn.net, το οποίο έχει κτιστεί από αρκετούς ηλεκτρολόγους μηχανικούς με μεράκι, οι οποίοι έχουν καθορίσει τόσο την τοπολογία, όσο και τον τρόπο διάδοσης των σημάτων.

Συγκεκριμένα στη σελίδα 49 του ακόλουθου pdf μπορείς να βρεις τη σχετική οδηγία.
http://info.awmn.net/images/stories/Tutorials/PlugMeIn/PlugMeIn2.pdf
Πιστεύω ότι αν ρωτήσεις σε εκείνο το forum, θα βρεθεί κάποιος σχετικός με το ζήτημα για να σου τεκμηριώσει τους συνοπτικούς ισχυρισμούς του pdf. Αν τελικά πάρεις τις απαντήσεις που θέλεις, πες και σε εμάς την τελική σου άποψη για να μαθαίνουμε.

Ecuador
03-01-07, 19:52
Έλα το βρήκα http://info.awmn.net/images/stories/Tutorials/PlugMeIn/IEEE80211g.htm.

Σε λίγο θα πέσει και σχόλιο... ;)

Edit:
Χμμ, κάπως περίεργα μας τα λέει. Λέει π.χ. ότι "Συγκεκριμένα στην περιπτωση μερικής επικάλυψης με κάποιο γειτονικό ραδιοσύστημα, οι ακραίες υποφέρουσες διαλύονται με αποτέλεσμα όλη η ροή πληροφορίας να υποφέρει από μεγάλο ρυθμό λαθών.", σε αντίθεση με όσα διάβαζα εγώ για το πως το πλεονέκτημα του 11g είναι να επιλέγει μόνο τις "ελεύθερες" υποφέρουσες (φυσικά κατεβαίνοντας πια από το 54Mbps), ώστε να είναι ανθεκτικό στις παρεμβολές.
Τι να σου πω, βλέπω πάρα πολλά δίκτυα g πάνω στο ίδιο κανάλι να δουλεύουν μια χαρά όπως σου είπα (μια χαρά εννοώ πανω από Mbit πραγματικό throughput), άρα τείνω να πιστέψω πως λειτουργεί "όπως διαφημίζεται" και όχι όπως το περιγράφουν οι φίλοι του AWMN.

Έπειτα, φαίνεται σα να ρίχνει στο g το φταίξιμο και για τη σημαντική εκπομπή πλευρικών, ενώ όπως αναφέρει στο άρθρο, ο υπεύθυνος είναι το συγκεκριμένο φτηνό AP που δοκιμάσανε, το οποίο όπως γράφουν είχε την ίδια συμπεριφορά και στο b! Υποθέτουν δηλαδή ότι αν πας με 11b θα πάρεις πανάκριβη υψηλής ποιότητας συσκευή. Στην πράξη την ίδια φτηνή θα πάρεις και απλά θα τη βάλεις να λειτουργεί σε 11b. Φυσικά δοκιμάζοντας μόνο μία συσκευή (και πιθανότατα από τις πρώτες), δεν θα μπορούσαμε να βγάλουμε και καθολικά συμπεράσματα.

Λένε επίσης ότι με το g έχουμε έως 3 κανάλια, ενώ με το b έχουμε έως 5 τελικά. Και εδώ φαίνεται πως δεν αντιλαμβάνονται πως περισσότερα από ένα g μπορούν να παίξουν σε ένα κανάλι. Ανάβεις όμως ένα b, πετάει την "καμπάνα" του και τα σκοτώνει! Μάλιστα η δική τους ανάλυση με ωραία γραφηματάκια με διευκόλυνε στο να καταλάβω γιατί ακριβώς συμβαίνει αυτό που παρατηρούσα και στην πράξη.

Βλέπω λοιπόν, κάνουν προσεκτική δουλειά με κατευθυντικές κεραίες, διαλέγουν τα κανάλια κλπ. Όμως εγώ τώρα είμαι πιο σίγουρος πως ακόμα καλύτερο θα ήταν να χρησιμοποιείται μόνο το g. Αν γίνει η προσεκτική δουλειά που φαίνεται να κάνει το AWMN με το προτόκολλο g και δε θα υπάρχουν παρεμβολές γενικά και αν πάει κάποιος και ανοίξει ένα g σε δεσμευμένο κανάλι δε θα γίνει και καμιά φοβερή ζημιά.

Φυσικά μπορεί και πάλι να κάνω λάθος, αλλά μιλάμε για το θεωρητικό μέρος και όχι όσον αφορά την πρακτική εμπειρία.

Embraced
04-01-07, 01:26
Φίλε Equador έχεις δίκιο να την ψάχνεις σε βάθος. Κι εγώ έχω διαβάσει απο το awmn οτι το g είναι φασματικά ρυπογόνο, αλλά δεν το έχω ψάξει σε βάθος και δεν μπορώ να είμαι καθόλου κατηγορηματικός. Θα σου πρότεινα να αναφέρεις τα επιχειρήματά σου στο αντίστοιχο Forum του awmn να δείς πως θα σου απαντήσουν. Γενικά ασχολούνται εκτενώς σε αυτό με τεχνικά θέματα, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

pelasgian
04-01-07, 01:35
Γιατί δεν «παίζει» κανείς με ronja;

Ecuador
04-01-07, 02:43
Ipo, μάλλον έχω δίκιο και οι περισσότεροι στο awmn προσπαθούν να δείξουν στους "κολλημένους" με το "κακό g" που κάνουν λάθος.
π.χ. ένα σύντομο thread: http://mauve.1.forumer.com/index.php?showtopic=65

Προφανώς δεν κάνω ερώτηση εκεί γιατί θα πέσουν τα μεγάλα flame wars και δεν έχω ιδιαίτερη όρεξη...

Edit: Woops, από ένα thread του AWMN πήγα σε αυτό που μάλλον δεν είναι μέρος του awmn :) Τέλος πάντων παρόμοια σχόλια θα βρείτε και στο awmn.

pk33
04-01-07, 11:55
Μία ερώτηση...ποιά είναι η πολιτική του Δήμου απέναντι στις κεραίες των υπολοίπων τηλεπικοινωνιακών παρόχων και των εταιριών κινητής τηλεφωνίας; Αν δεν δημιουργεί εμπόδια σε κανέναν, τότε μπράβο του, αν όμως δημουργεί εμπόδια, τότε με τίποτα δεν μπορώ να επαινέσω μία τέτοια προσπάθεια.

knikos
04-01-07, 12:44
Γιατί το δίκτυο της Αργυρούπολης λέγεται μητροπολιτικό και όχι απλά δημοτικό;

hemlock
04-01-07, 12:52
Ψαξε λιγο για τους ορισμους...
http://en.wikipedia.org/wiki/LAN

@ ADSLgr.com All rights reserved.