PDA

Επιστροφή στο Forum : Rock Stories



Σελίδες : [1] 2

blend
24-10-04, 03:15
Ειπα... η κουβεντα στο thread του συχωρεμενου Μπονάτσου ξεφυγε τελειως..

Αυτο εδω τωρα, δεν θεωρω οτι απαραιτητα πρεπει να εχει σχεση με την μουσικη. Ως γνωστον, rock δεν ειναι μονο μουσικη. Ειναι ολες οι μορφες τεχνης και εκφρασης, αλλά κυρίως ειναι τροπος ζωης και φιλοσοφια.

Οπως ηταν οι beatnicks (beat), το κινημα Underground (Χάξλυ, Γκινσμπεργκ και αλλοι).

Ολα αυτα ειναι rock.

Rock it λοιπον....

Γιώργος

princess
24-10-04, 03:26
τι θες τωρα blend? να θυμηθουμε το υπογειο της Χευδεν που ολο ξεχναω το ονομα του, (εκεινο που ξεκινησε ο Σαββοπουλος κι ο Παυλος), να θυμηθουμε το παλιο κυτταρο και τη skylamp (για οσους δεν ξερουν αγγλικα σκυλαμπ και καπακι το "κοψε κατι";"), να θυμηθουμε πιο προσφατα την ομπρε και τη βικτωρια και να μας παρουν τα ζουμια; Τη συναυλια του gallagher στο γηπεδο της ΑΕΚ; (δεν πιστευα οτι μπορει καποιος που ειδα Live να πεθανει, χαζο δεν ειναι;)... Δεν ωφελει μωρε να τα θυμομαστε... νομιζω οτι αρκει που τα ζησαμε!

npats
24-10-04, 03:36
we believed we’d catch the rainbow
Ride the wind to the sun
Sail away on ships of wonder......

Dj_AnGeL
24-10-04, 03:39
Το Υπόγειο της Χευδεν λεγεται RODEO και εχω παιξει με το συγκροτημα μου!!, οσο ημασταν... την συζητηση με τον μπονατσο δεν την εχω παρακολουθησει, απλα ειπα να φρεσκαρω την μνημη του princess ;-)

blend
24-10-04, 03:42
τι θες τωρα blend? να θυμηθουμε το υπογειο της Χευδεν που ολο ξεχναω το ονομα του, (εκεινο που ξεκινησε ο Σαββοπουλος κι ο Παυλος), να θυμηθουμε το παλιο κυτταρο και τη skylamp (για οσους δεν ξερουν αγγλικα σκυλαμπ και καπακι το "κοψε κατι";"), να θυμηθουμε πιο προσφατα την ομπρε και τη βικτωρια και να μας παρουν τα ζουμια; Τη συναυλια του gallagher στο γηπεδο της ΑΕΚ; (δεν πιστευα οτι μπορει καποιος που ειδα Live να πεθανει, χαζο δεν ειναι;)... Δεν ωφελει μωρε να τα θυμομαστε... νομιζω οτι αρκει που τα ζησαμε!

Ουάου! Ναι βρε να τα θυμηθουμε! Γιατι αν τα ξεχασουμε, τοτε θα εχουμε πεθανει!

--"Rodeo" στη Χεϋδεν.--

Gallaher! Ακομα εχω τις φωτο που του τραβηξα on stage το '77 στο Παρισι! Αυτος δεν μου εμαθε κιθαρα... Μου εμαθε την Γκιννες ομως..

Ναι, εγω θα θυμηθω και τον Μανο τον Ξυδού (ΠυξΛαξ)το '81 να πηδαει απο το διπλανο διαμερισμα στο μπαλκονι μου, γιατι ειχα ....ξεχασει οτι τον περιμενα σπιτι!

Θα τα θυμαμαι για να ειμαι παντα ζωντανος.

runnerma
24-10-04, 03:43
Ροκ Μυθιστόρημα του Άρη Σάρτα. Το διάβασα στα 14α μου και με σημάδεψε. Είμαι 33

Βρήκα ένα απόσπασμα για οποιον ενδιαφέρεται: ΡΟΚ ΜΥΘΙΣΤΟΡΗΜΑ (http://fuzz.artinoi.gr/docs/rockmi8istorima.doc)

princess
24-10-04, 03:45
... and better to burn out
than it is to rust...

too old to rock'n'roll to young to die....

το θεμα ειναι να εξελισσομαστε και να εξακολοθουμε να rock'n'roll (για να μην πιανουμε και μαλλι δηλαδη που λεει κι η παροιμια) αντι να βολευομαστε κι απλως να θυμομαστε! Τελικα ειναι τροπος ζωης δεν ειναι απλα αναμνησεις
Thanks γιατι μετα απο καμποσες μπυρες δε θα θυμομουν το ροντεο αν και μεγαλωσα εκει μεσα... πρεπει νασαι μεγαλυτερος απο μενα angel... ημουνα μωρο στο ροντεο, απλα πηγαινε ο μπαμπας μου και μεγαλωσα εκει μεσα... οπως και στο rock club σε μια παροδο της Σολωνος.... Και στην κιρκη... (rock club τοτε)... Αχ παω να παρω κι αλλη μπυρα η γυναικα, θα περασω την κριση της τριτης ηλικιας προωρα!

princess
24-10-04, 03:51
εγω παλι θυμαμαι το μπαμπη απο τους πυξλαξ να τραγουδαει το με σερνεις πως διαολο το λενε (ειμασταν ολοι τυφλα και λεγαμε με σερνεις με γδερνεις) στην πατησιων πηγαινοντας για το αμαξι....
θυμαμαι τις ηχογραφησεις του πανουση στο υπογειο με κεινο το ντεμο σε κασσετα....
θυμαμαι που στο gallagher ειχε βγει ο νικολας πριν και ελεγε τα δικα του καιμου ειχε αφησει τη μικρη να την προσεχω... θυμαμαι που καθομουνα πανω στο ηχειο (κι εμεινα κουφη για μια βδομαδα) για να βλεπω, και μου δινανε απο κατω κουτακια μπυρες να του δινω... επινε μια τζουρα και την αλλη την κατεβαζα εγω... αυτα θυμαμαι κι αυτα κι εχω ζησει και γιαυτο ολοι απορουν τι διαολο γυναικα ειμαι εγω και ειμαι εκτος... αλλα ειμαι μια χαρα!

blend
24-10-04, 03:54
... and better to burn out
than it is to rust...

too old to rock'n'roll to young to die....

το θεμα ειναι να εξελισσομαστε και να εξακολοθουμε να rock'n'roll (για να μην πιανουμε και μαλλι δηλαδη που λεει κι η παροιμια) αντι να βολευομαστε κι απλως να θυμομαστε! Τελικα ειναι τροπος ζωης δεν ειναι απλα αναμνησεις
Thanks γιατι μετα απο καμποσες μπυρες δε θα θυμομουν το ροντεο αν και μεγαλωσα εκει μεσα... πρεπει νασαι μεγαλυτερος απο μενα angel... ημουνα μωρο στο ροντεο, απλα πηγαινε ο μπαμπας μου και μεγαλωσα εκει μεσα... οπως και στο rock club σε μια παροδο της Σολωνος.... Και στην κιρκη... (rock club τοτε)... Αχ παω να παρω κι αλλη μπυρα η γυναικα, θα περασω την κριση της τριτης ηλικιας προωρα!

Μπυρες, ροκ, Blackmore, Neil Young και adslgr....

Δεν παμε καλααα...

Δεν ειναι κακες οι αναμνησεις. Δεν παθαινω καταθλιψη επειδη καποιοι προγονοι μου ζουσαν στα δεντρα πριν 25.000 χρονια. Ασε τις "κρισεις" σε αυτους που δεν εχουν να θυμουνται τιποτα.

blend
24-10-04, 03:59
εγω παλι θυμαμαι το μπαμπη απο τους πυξλαξ να τραγουδαει το με σερνεις πως διαολο το λενε (ειμασταν ολοι τυφλα και λεγαμε με σερνεις με γδερνεις) στην πατησιων πηγαινοντας για το αμαξι....
θυμαμαι τις ηχογραφησεις του πανουση στο υπογειο με κεινο το ντεμο σε κασσετα....
θυμαμαι που στο gallagher ειχε βγει ο νικολας πριν και ελεγε τα δικα του καιμου ειχε αφησει τη μικρη να την προσεχω... θυμαμαι που καθομουνα πανω στο ηχειο (κι εμεινα κουφη για μια βδομαδα) για να βλεπω, και μου δινανε απο κατω κουτακια μπυρες να του δινω... επινε μια τζουρα και την αλλη την κατεβαζα εγω... αυτα θυμαμαι κι αυτα κι εχω ζησει και γιαυτο ολοι απορουν τι διαολο γυναικα ειμαι εγω και ειμαι εκτος... αλλα ειμαι μια χαρα!

Πολυ μια χαρα θα ελεγα...

Κι εγω επαιζα μουσικη στο Λατιν στην Καλλιδρομιου, οταν μπαινει ενας φουριοζος και λεει οτι διπλα στο εργαστηριο βρηκαν τον Νικολα νεκρο... Σοκ, εκανα εμετο πανω στη σκηνη κι εκανα χαλια τον μαρσαλ του μπασιστα....

μια χαρα ειμαστε...

princess
24-10-04, 04:04
δεν παθαινω καταθλιψη... καταθλιψη θα παθαινα αν ειχα συμβιβαστει με οποιονδηποτε τροπο και δεν ημουν πια εγω... Θλιβομαι κομματι γιατι τα νεα παιδια δεν θα εχουν κατι παρομοιο να θυμουνται -προσωπικα σταματησα να βγαινω οταν εκλεισε το τελευταιο παρειστικο παμπ της περιοχης- και ειμαι στην ευχαριστη θεση να μην μετανιωνω ακομα και για τις χαζομαρες που εκανα εκει την εποχη... θυμαμαι τα παντα με αγαπη κι ακομα κι αν καταντησω γραφικη εξακολουθω να ειμαι ετσι... εκανα τρεις μερες στην καταληψη της πως την λενε στα εξαρχεια απο Β αρχιζε νομιζω (εχω και το αλτσχαιμερ λογω πολλων και διαφορων), ειδα και το νικολα κατι μερες πριν κρεμαστει , και τον παυλο ειχα δει και μου ειπε οτι ειναι καλα, και μετα δεν ητανε καθολου καλα, μεχρι που τον κηδεψανε, κι αυτη η κουβεντα μπορει να κρατησει μεχρι το πρωι (αν κι αυτη ειναι η τελευταια μπυρα μου), αλλα παλι θα ειναι σα να σκαλιζουμε σε ταφο, το θεμα ειναι τωρα που ειμαστε και τι κανουμε.... ολοι μου οι φιλοι παντρευτηκανε -και γω μαζι- γινανε ρεζιλι γιαυτο κρυφτηκανε....

princess
24-10-04, 04:22
αχ blend πηγες για υπνο και με αφησες με μισοτελειωμενη μπυρα.... να αυτο ελεγα... γερναμε.....

blend
25-10-04, 01:19
αχ blend πηγες για υπνο και με αφησες με μισοτελειωμενη μπυρα.... να αυτο ελεγα... γερναμε.....

κακιες... και οι πουρο-ροκαδες κοιμουνται καμμια φορα!

(κατα τις 4 το ξημερωμα) :mrgreen:

NeK
25-10-04, 01:46
Αυτό θα πει ροκ-καταστάσεις! :guitar

Λοιπόν θα είμαστε όλοι στην επόμενη συνάντηση; Εγώ λεώ να πάμε σε κανά απαλό ροκάδικο να είμαστε και μέσα στο κλίμα! :D

McAli
25-10-04, 01:53
Αυτο εδω τωρα, δεν θεωρω οτι απαραιτητα πρεπει να εχει σχεση με την μουσικη. Ως γνωστον, rock δεν ειναι μονο μουσικη. Ειναι ολες οι μορφες τεχνης και εκφρασης, αλλά κυρίως ειναι τροπος ζωης και φιλοσοφια.

Οπως ηταν οι beatnicks (beat), το κινημα Underground (Χάξλυ, Γκινσμπεργκ και αλλοι).

Ολα αυτα ειναι rock.

Rock it λοιπον....

Γιώργος



Δε θέλω να σας τη χαλάσω παιδιά, αλλά και πριν από δώδεκα χρόνια που επέκτησα τον πρώτο μου "rock" δίσκο (British Steel) , έβρισκα τα περί "το rock δεν είναι μόνο μουσική" κάπως ...tres bannale. Και όχι μόνο το 2004 , αλλά πάντοτε.

Από την άλλη δεν έχω ζήσει αυτά που εσείς και άλλοι έχετε στη μνήμη σας...

Αλλά μου φαίνεται ότι και να τα είχα ζήσει, δεν θα τους κόλαγα το όνομα "rock" ...μου ακούγεται τόσο κενό όσο το "hippie" και το "jazzy" ....

Τέλος πάντων, έχουν ενδιαφέρον οι ιστορίες αυτές.....

Μία δικιά μου έχει τίτλο "Ταξίδι 2 μέρες για τη συναυλία των Blue Oyster Cult στην Αθήνα κάπου το 1995" ...(ήμουνα στη δεύτερη βραδιά...πετάχτικα στη σκηνή, από κάτω, όταν άρχισε το ΜΕ262 στο encore :lol: :lol: )

:guitar

princess
25-10-04, 18:16
η αληθεια ειναι οτι τεινουμε να καταντησουμε γραφικοι αλλα δε βαριεσαι... καλυτερα γεροντοφρικο παρα απλα γερασμενη...

blend
25-10-04, 20:36
Αυτό θα πει ροκ-καταστάσεις! :guitar

Λοιπόν θα είμαστε όλοι στην επόμενη συνάντηση; Εγώ λεώ να πάμε σε κανά απαλό ροκάδικο να είμαστε και μέσα στο κλίμα! :D

Καλη ιδεα! Πρεπει να παρακολουθησουμε λιγο την ροκ κατασταση στην Αθηνα, για να βρουμε κατι που θα ειναι αποδεκτο απο ολη την παρεα... Θελει μελετη, και τωρα που χειμωνιαζει, πιστευω οτι θα βγουνε διαφορα στην σκηνη...

blend
25-10-04, 21:01
Δε θέλω να σας τη χαλάσω παιδιά, αλλά και πριν από δώδεκα χρόνια που επέκτησα τον πρώτο μου "rock" δίσκο (British Steel) , έβρισκα τα περί "το rock δεν είναι μόνο μουσική" κάπως ...tres bannale. Και όχι μόνο το 2004 , αλλά πάντοτε.

Από την άλλη δεν έχω ζήσει αυτά που εσείς και άλλοι έχετε στη μνήμη σας...

Αλλά μου φαίνεται ότι και να τα είχα ζήσει, δεν θα τους κόλαγα το όνομα "rock" ...μου ακούγεται τόσο κενό όσο το "hippie" και το "jazzy" ....

Τέλος πάντων, έχουν ενδιαφέρον οι ιστορίες αυτές.....

Μία δικιά μου έχει τίτλο "Ταξίδι 2 μέρες για τη συναυλία των Blue Oyster Cult στην Αθήνα κάπου το 1995" ...(ήμουνα στη δεύτερη βραδιά...πετάχτικα στη σκηνή, από κάτω, όταν άρχισε το ΜΕ262 στο encore :lol: :lol: )

:guitar

Καλε μου φιλε, αν ειχες ζησει εκεινες τις εποχες, σιγουρα θα ειχες αλλη αποψη για το ροκ. Η ροκ κατασταση εχει να κανει με συγκεκριμενες κοινωνικες συνθηκες μιας καποιας εποχης. Η ροκ μουσικη (και άλλα μουσικα και καλλιτεχνικα κινηματα φυσικα) γεννηθηκαν μεσα σε κοινωνικη καταπιεση και ευρυτερη πολιτιστικη αδρανεια. Πραγμα που δεν μπορουσε να συμβει την δεκαετια του '90 μεσα σε εναν πολυ-πολιτισμικο οργασμο. Για παραδειγμα, αν ακουγες μπλουζ το 1968 σε βαφτιζαν κουμμουνιστη και εκανες weekend στη Μπουμπουλινας (για οσους ξερουν). Σημερα, απλα μπορει να σε πουν "κολλημενο" :roll:

Φανταζομαι να καταλαβαινεις την διαφορα.

Τωρα... οι BOC παντα μου αρεσαν και εχω δισκους τους, αλλα για εμας τους "παλιοροκαδες" το γκρουπ αυτο ηταν απλα μεταλ.

φιλικά,
Γιώργος

KyR-X
25-10-04, 21:09
Ταξιδεύωντας με μηχανές σε επαρχιακούς δρόμους, μέχρι εκεί που φαίνεται ο δρόμος να βλέπεις μηχανές μπροστά σου, γυρίζεις πίσω σου και να βλέπεις το ίδιο, να ακούς το θόρυβο που βγάζουν ολες μαζί, τον αέρα στο πρόσωπο σου να σε ανεβάζει, να σου δημιουργούνται διάφορα συναισθήματα που φοβάσαι να τα αφήσεις να αναδυθούν θαρείς δεν είναι γι αυτο το κόσμο, ο καθένας ενα κομμάτι απο το κρίκο μιας αλυσίδας που δε πρέπει να σπάσει, να ξυπνούν τα πάντα απο το θόρυβο περνώντας, να βραδιάζει και σκαρφαλώνεις σε χωματόδρομους με μόνο ορατό σημείο 10άδες κόκκινα φώτα που σκαρφαλώνουν σα φίδι και μετά καμπουριάζουν χαμηλά στις στροφές πηγαίνωντας προς τα κάτω...και πολύ Rock! :D Πάει καιρός απο τότε που τα κάναμε. :cry:

McAli
25-10-04, 21:58
Καλε μου φιλε, αν ειχες ζησει εκεινες τις εποχες, σιγουρα θα ειχες αλλη αποψη για το ροκ. Η ροκ κατασταση εχει να κανει με συγκεκριμενες κοινωνικες συνθηκες μιας καποιας εποχης. Η ροκ μουσικη (και άλλα μουσικα και καλλιτεχνικα κινηματα φυσικα) γεννηθηκαν μεσα σε κοινωνικη καταπιεση και ευρυτερη πολιτιστικη αδρανεια.


Ακριβώς εκεί βρίσκεται το σημείο που με "χαλάει" με τον όρο "rock τρόπος ζωής". Ακόμα και σε άτομα της ηλικίας μου, ή άτομα που έχουνε πιάσει τώρα τα 40 τα βλέπω ή τα ακούω να ζουν ή να μου λένε αντίστοιχα τις "rock ιστορίες" τους και όμως όταν πας να τους μιλήσεις για αυτό καθ' αυτό το rock βλέπω ότι είναι ή ήταν στην όλη φάση κινούμενοι από το lifestyle και όχι από την ίδια τη μουσική. Η μουσική είναι ή ήταν απλά αυτό που άκούνε ή ακούγανε στο τάδε bar...και για να γίνω πιο κυνικός, τα ρούχα που φόραγαν...οι φίλοι των Purple και των Zeppelin κοτλέ και παρδαλό πουκάμισο, οι φίλοι των Skynyrd και των Doors και του Bruce jeans και μπότα κατσαριδοκτόνα, οι φίλοι του κάπως πιο hard ήχου δερμάτινο...

Δεν θέλω να δημιουργώ μια διαφωνία εκεί που ίσως να μην υπάρχει, μιας και μάλλον εκεί που διαφωνούμε είναι μόνο στο τίτλο, αλλά να, όπως και να το κάνομε, τα περισσότερα παιδιά στη φάση , ασχολούνταν πιο πολύ με το look παρά με την ίδια τη μουσική (όπως άλλωστε σε όλα τα κινήματα που είχανε "στολές"), οπότε δεν μπορώ να τους ακούω να λένε "το rock είναι κάτι παραπάνω από μουσική" , μιας και αγνούσαν την ίδια τη μουσική! (diehards fans με 20 δίσκους και 30 κασσέτες).

Για τους υπόλοιπους που όντως ΑΚΟΥΓΑΝ rock..."My EARS will melt, and then my soul, Cities on flames with Rock N Roll".

Εννοείτε φιλικά.

McAli
25-10-04, 22:00
Ταξιδεύωντας με μηχανές σε επαρχιακούς δρόμους, μέχρι εκεί που φαίνεται ο δρόμος να βλέπεις μηχανές μπροστά σου, γυρίζεις πίσω σου και να βλέπεις το ίδιο, να ακούς το θόρυβο που βγάζουν ολες μαζί, τον αέρα στο πρόσωπο σου να σε ανεβάζει, να σου δημιουργούνται διάφορα συναισθήματα που φοβάσαι να τα αφήσεις να αναδυθούν θαρείς δεν είναι γι αυτο το κόσμο, ο καθένας ενα κομμάτι απο το κρίκο μιας αλυσίδας που δε πρέπει να σπάσει, να ξυπνούν τα πάντα απο το θόρυβο περνώντας, να βραδιάζει και σκαρφαλώνεις σε χωματόδρομους με μόνο ορατό σημείο 10άδες κόκκινα φώτα που σκαρφαλώνουν σα φίδι και μετά καμπουριάζουν χαμηλά στις στροφές πηγαίνωντας προς τα κάτω...και πολύ Rock! Πάει καιρός απο τότε που τα κάναμε.


Καταπληκτικές εικόνες φίλε μου......ζηλεύω!

blend
25-10-04, 22:13
Ακριβώς εκεί βρίσκεται το σημείο που με "χαλάει" με τον όρο "rock τρόπος ζωής". Ακόμα και σε άτομα της ηλικίας μου, ή άτομα που έχουνε πιάσει τώρα τα 40 τα βλέπω ή τα ακούω να ζουν ή να μου λένε αντίστοιχα τις "rock ιστορίες" τους και όμως όταν πας να τους μιλήσεις για αυτό καθ' αυτό το rock βλέπω ότι είναι ή ήταν στην όλη φάση κινούμενοι από το lifestyle και όχι από την ίδια τη μουσική. Η μουσική είναι ή ήταν απλά αυτό που άκούνε ή ακούγανε στο τάδε bar...και για να γίνω πιο κυνικός, τα ρούχα που φόραγαν...οι φίλοι των Purple και των Zeppelin κοτλέ και παρδαλό πουκάμισο, οι φίλοι των Skynyrd και των Doors και του Bruce jeans και μπότα κατσαριδοκτόνα, οι φίλοι του κάπως πιο hard ήχου δερμάτινο...

Δεν θέλω να δημιουργώ μια διαφωνία εκεί που ίσως να μην υπάρχει, μιας και μάλλον εκεί που διαφωνούμε είναι μόνο στο τίτλο, αλλά να, όπως και να το κάνομε, τα περισσότερα παιδιά στη φάση , ασχολούνταν πιο πολύ με το look παρά με την ίδια τη μουσική (όπως άλλωστε σε όλα τα κινήματα που είχανε "στολές"), οπότε δεν μπορώ να τους ακούω να λένε "το rock είναι κάτι παραπάνω από μουσική" , μιας και αγνούσαν την ίδια τη μουσική! (diehards fans με 20 δίσκους και 30 κασσέτες).

Για τους υπόλοιπους που όντως ΑΚΟΥΓΑΝ rock..."My EARS will melt, and then my soul, Cities on flames with Rock N Roll".

Εννοείτε φιλικά.

Χεχε, ενταξει το ξεκαθαρισες! Αυτοι που περιγραφεις σαφως δεν εχουν καμμια σχεση με αυτο που κουβεντιαζουμε. Προκειται για fashion victims και δεν πρεπει να τα βαζουμε ολα στο ιδιο τσουβαλι. Οι ροκαδες που αναφερομαι δεν φορεσαν ποτε κονκαρδες απο fun clubs. H rock κουλτουρα δεν εχει αναγκη απο "στολές"...

Keep on rockin' on a free world

χαιρετώ

McAli
25-10-04, 22:17
Δεν θέλω να δημιουργώ μια διαφωνία εκεί που ίσως να μην υπάρχει


Το ήξερα ότι θα συμφωνούσαμε!

KyR-X
25-10-04, 22:36
Κινήματα με στολές..εγω ποτέ δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Μου λείπουν ολα αυτά, η δική μου εποχή ήταν στην αρχή της εποχής του Πανκ, κανένας δεν μπορούσε να καταλάβει γιατί, έφτανε που ξεχώριζες...σήμερα τι υπάρχει? Ολοι ίδιοι, ολοι τίποτα.


Καταπληκτικές εικόνες φίλε μου....

McAli κι όμως τελικά μόνο κανα δυο φορές καταφέραμε να το οργανώσουμε. Τελικά δε ξέρω τι γίνεται. Αν κάτι σ'αρέσει λογικά το επαναλαμβάνεις. Δε ξέρω αν εμείς οδηγούμε τη ζωή η εκείνη τελικά εμας. Και τι ζωη ποιος την οδηγει..

Σόρρυ που σας κόβω τη συζήτηση blend είπα να πω και τις δικές μου Rock καταστάσεις. Αρκετές απο τις υπόλοιπες είναι προσωπικές, αρα δεν αρμόζουν σαν Rock. Το Rock είναι συμμετοχή απο οτι πρόλαβα και κατάλαβα στο καιρό μου.

McAli
25-10-04, 22:59
Ολοι ίδιοι, ολοι τίποτα


Η παραπάνω διαπίστωση γίνεται πιο βαριά όταν καταλάβεις ότι μόνο στην Ελλάδα έχουνε πεθάνει οι "φυλές".....Γιατί; Ακόμα και στις αρχές της δεκαετίας του 90 υπήρχαν....μετά..........



McAli κι όμως τελικά μόνο κανα δυο φορές καταφέραμε να το οργανώσουμε. Τελικά δε ξέρω τι γίνεται. Αν κάτι σ'αρέσει λογικά το επαναλαμβάνεις


Εδώ μάλλον βρίσκεται και η απάντηση...Τί άρεσε στον καθένα που έλαβε μέρος; Τί έψαχνε ο καθένας σε αυτό το convoy; Να περάσει την ώρα του; Να αποκτήσει μόνο την ανάμνηση; Να γνωρίσει μία κοπέλα/ένα τύπο; Να δοκιμάσει τη μηχανή του; Να τη σπάσει σε αυτούς που άφηνε πίσω του;......

Χίλιοι δύο διαφορετικοί λόγοι μπορούν να οδηγήσουν στο ίδιο σημείο 10-50-100-1000 άτομα, όμως αυτοί που θα βρεθούν στο ίδιο σημείο ξανά και ξανά, τοτέ αυτοί είναι που "αξίζουν" κιόλας......και αν δεν ξαναέγινε, ε τότε καλύτερα (βλέπε την ακολουθία της φθοράς: Monterey > Woodstock > Altamont)

princess
25-10-04, 23:02
απλα οι περισσοτεροι μεγαλωσαμε και σοβαρευτηκαμε οτι κι αν σημαινει αυτο.... (πως δεν πλακωσε ακομα κανεις να συνετισει τα γεροντοφρικα εδω; Δε μας πηρανε χαμπαρι;)

McAli
25-10-04, 23:14
απλα οι περισσοτεροι μεγαλωσαμε και σοβαρευτηκαμε


αν οι νέοι σήμερα δεν αρκούν για να συντηρούν τα "μουσικά κινήματα", ενώ πριν 10 χρόνια μπορούσαν, τότε όντως εδώ στην Ελλάδα έχουμε πρόβλημα υπογεννητικότητας!



πως δεν πλακωσε ακομα κανεις να συνετισει τα γεροντοφρικα εδω; Δε μας πηρανε χαμπαρι


Και να έρθουν, θα μπω μπροστά για ξεκάρφωμα...25 είμαι, έχω λίγα χρόνια ακόμα μπροστά μου! :lol: :lol:

princess
25-10-04, 23:19
οχι δεν εννοω οτι οι νεοι δεν αρκουν... προς θεου! Αλλα ητανε αλλες οι εποχες κι αλλιως οι καταστασεις τοτε.. Πηγαιναμε για ποτο κι ηταν ολο το μπαρ μια παρεα.. σημερα χανεστε δεν ξερω... πολυς κοσμος πολυ φασαρια πολυ απροσωπο το ολο πραγμα, αυτο εννοω. Ισως να μη σας παιρνει κι ολας να εισαστε πολυ χυμα -ειπαμε δεν ειναι ιδιες οι εποχες.. Κι οι περισσοτεροι της γενιας μου σημερα ειναι πολυ πιο συμβατικοι και συμμαζεμενοι. Δεν επιβιωνεις ευκολα σημερα αν εξακολουθεις να εισαι rock....

McAli
25-10-04, 23:24
Ισως να μη σας παιρνει κι ολας να εισαστε πολυ χυμα


Μεγάλη αλήθεια είπες!

KyR-X
25-10-04, 23:30
απλα οι περισσοτεροι μεγαλωσαμε και σοβαρευτηκαμε οτι κι αν σημαινει αυτο....

Καλά δεν ντρέπεστε? :P


McAli Δηλαδή έκαναν τα σωστά πράγματα για τους λάθος λόγους..κι αυτό γιατί κάναμε(νε) κόπια οτι βλέπαμε απο το εξωτερικό..(οχι πως κάποιος δεν θα ανακάλυπτε την εμπειρία απο μόνος του διότι είναι φανταστική)
Τώρα στο εξωτερικό δε μιλούν πια για κινήματα και μουσικές, κι η μουσική τους μοιάζει περισσότερο με εξάρσεις του Σαββατοκύριακου, το μύνημα που έρχεται απο εκεί (πεζή πραγματικότητα) είναι η ανάγκη για βελτίωση και παραγωγικότητα με μικρότερα έξοδα..faster cheaper better, οπότε "χέστηκε η φατμέ" στο Ελλάντα..λες τελικά η δισπροσαρμοστικότητα μας να μας βγει σε καλό? Βέβαια καλό θα ήταν να τη βλέπαμε και λίγο Rock στο εντωμεταξύ αλλά τη τελευταία εκατονταετία μόνο πιθηκίζουμε, δεν παράγουμε.

KyR-X
25-10-04, 23:34
οχι δεν εννοω οτι οι νεοι δεν αρκουν... προς θεου! Αλλα ητανε αλλες οι εποχες κι αλλιως οι καταστασεις τοτε.. Πηγαιναμε για ποτο κι ηταν ολο το μπαρ μια παρεα.. σημερα χανεστε δεν ξερω... πολυς κοσμος πολυ φασαρια πολυ απροσωπο το ολο πραγμα, αυτο εννοω. Ισως να μη σας παιρνει κι ολας να εισαστε πολυ χυμα -ειπαμε δεν ειναι ιδιες οι εποχες.. Κι οι περισσοτεροι της γενιας μου σημερα ειναι πολυ πιο συμβατικοι και συμμαζεμενοι. Δεν επιβιωνεις ευκολα σημερα αν εξακολουθεις να εισαι rock....

Μεγάλο θέμα άνοιξες!

McAli
25-10-04, 23:47
Τώρα στο εξωτερικό δε μιλούν πια για κινήματα και μουσικές, κι η μουσική τους μοιάζει περισσότερο με εξάρσεις του Σαββατοκύριακου


Μάλλον θα διαφωνήσω...Αλλά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να επιχειρηματολογήσω. Ίσως αύριο.



το μύνημα που έρχεται απο εκεί (πεζή πραγματικότητα) είναι η ανάγκη για βελτίωση και παραγωγικότητα με μικρότερα έξοδα..faster cheaper better


Ίσως τα αντανακλαστικά πιθηκισμού των σημερινών νέων στην Ελλάδα να έχουν μειωθεί. Ίσως επίσης οι σημερινοί νέοι Έλληνες να μην νοιώθουν ότι πρέπει να πάρουν κάτι από έξω παρά μόνο αυτά που ανέφερες περι faster cheaper better....Ένα από τα δύο πρέπει να είναι.

KyR-X
26-10-04, 00:15
Πάντως με τη γεύση των Rock εποχών ακόμη να υπάρχει και σταδιακά να μπαίνει στην περιοχή του μύθου, ολοι λίγο πολλύ περιμένουμε κάποια στιγμή κάτι..το τι θα το υποδείξει δύσκολο να προβλευθεί, την αντίθετη κίνηση που προσπαθεί να προλάβει "καταστάσεις" στο δυτικό κόσμο μάλλον την εντοπίζουμε στις διαρκείς αναβολές τις "αποκάλυψης", θυμάμαι οτι σε παλιότερες "πιο Rock" εποχές ο κόσμος ονειρευώταν ενα καλύτερο αύριο. Σήμερα του μαθαίνουν να ονειρεύεται οτι δεν θα υπάρξει άυριο. Πάντος υπάρχουν πάλι οι προσπάθειες για ανασύνταξη απο το μακρύ ύπνο που διανύουμε, τα διαστημικά προγράμματα είναι πάλι στο προσκήνιο με μακρινούς στόχους, όπως και τότε στις προ Rock εποχές. Είναι οι συνολικοί συντελεστές μιας κοινωνίας που θα δείξουν το δρόμο. Εκτιμώ οτι σκόπιμα η κοινωνία βυθίστηκε στον ύπνο. Βόλευε πολλύ τότε, ο γέρο Κρόνος πάντα έτρωγε τα παιδιά του. Όμως η ιστορία πάντα επαναλαμβάνεται.

princess
26-10-04, 00:19
νομιζω οτι αυτο το "δεν υπαρχει αυριο" θα επρεπε καποια στιγμη να οδηγησει σε μια ροκ εκρηξη παλι... Μαλλον το οτι υπαρχει αυριο και οτι πρεπει να, και να, και να, για να το κανεις καλυτερο για σενα ειναι που μας εχει φαει πια. Στα 20 μου δε σκεφτομουν τοσο το μελλον οσο το παρον -μπορει να μη μου βγηκε και σε πολυ καλο, αλλα περασα ωραια, κι αν αυριο παω για φυτεμα, τουλαχιστον νιωθω οτι εζησα... Σημερα τα παιδια εχουν αγχος για τις σπουδες τους, το μελλον τους, το ενα το αλλο.... εμεις κακα τα ψεμματα δεν διναμε δεκαρα...ζουσαμε το σημερα και μονο

McAli
26-10-04, 00:23
Όμως η ιστορία πάντα επαναλαμβάνεται.


Το μόνο σίγουρο από όσα έχουμε πει είναι αυτό! Και φυσικά ισχύει και στην ιστορία της μουσικής. Οπότε ας μη σκάμε. Όταν χρειαστούν οι νέοι την κουλτούρα του Swing, ή την κουλτούρα της Jazz ή των Blues , ή του Rock N Roll ή της ηλεκτρονικής μουσικής, θα την επανανακαλήψουν μόνοι τους.

KyR-X
26-10-04, 00:35
νομιζω οτι αυτο το "δεν υπαρχει αυριο" θα επρεπε καποια στιγμη να οδηγησει σε μια ροκ εκρηξη παλι... Μαλλον το οτι υπαρχει αυριο και οτι πρεπει να, και να, και να, για να το κανεις καλυτερο για σενα ειναι που μας εχει φαει πια. Στα 20 μου δε σκεφτομουν τοσο το μελλον οσο το παρον -μπορει να μη μου βγηκε και σε πολυ καλο, αλλα περασα ωραια, κι αν αυριο παω για φυτεμα, τουλαχιστον νιωθω οτι εζησα... Σημερα τα παιδια εχουν αγχος για τις σπουδες τους, το μελλον τους, το ενα το αλλο.... εμεις κακα τα ψεμματα δεν διναμε δεκαρα...ζουσαμε το σημερα και μονο

Πιθανόν (για να κάνω και μια πολιτική ανάλυση) το Δυτικό faster cheaper better είναι πρόλογος των κυρίως εξελίξεων που πιθανών θα ξεκινήσουν (ξεκίνησαν) απο Κίνα μεριά (βλέπε πλήρη καταστρατήγηση εργασιακών δικαιωμάτων) και η άμοιρη Ευρώπη και Αμερική θα ακολουθήσουν λόγο ανταγωνιστηκότητας. Είμστε εν μέσω εξελίξεων.

Κατ εμένα πολλύς προγραμματισμός έχει πέσει απο τους σημερινούς νέους, οι επιλογές που κάνουν οι νέες κοπέλες μου θυμίζουν τις γιαγιάδες μας διανθισμένες απο λίγο ξέκολο, μια περίεργη μίξη και δεν είναι σίγουρο οτι τους περιμένει καλύτερη τύχη, βλέπε στοιχεία της Ελληνικής α-σεξουαλικότητας..και τα περισσότερα ζευγάρια ακόμη συζούν να φανταστείς.
Τώρα ολα αυτά τα αναλύουμε σε thread για Rock? εμ, το Rock είναι εξόχος κοινωνικό έτσι κι αλλιώς.

McAli Αυτό πιστεύω κι εγω.

princess
26-10-04, 00:42
ακριβως το ροκ ειναι εξοχως κοινωνικο.. μην ξεχνας οτι ημασταν εξω, στους δρομους, σημερα ειμαστε πισω απο οθονες και κινητα, και η ζωη ειναι αλλου πια... το rock ειναι και πολιτικο ειναι και κοινωνικο, και γιαυτο ειναι τροπος ζωης.. κι αν ειναι -ηταν- τροπος ζωης για νεους ηταν γιατι αυτοι εχουν την πολυτελεια να ζησουν για το σημερα... δεν εχουν υποχρεωσεις, δεν εχουν να μεγαλωσουν παιδια, δεν, δεν...
Δε νομιζω οτι το ροκ ειναι μονο η μουσικη -καποιοι κολλημενοι απο μας το εχουν ψαξει και μαθαμε πολλα απο τη μουσικη αυτη βεβαια- αλλα τελικα ροκ ητανε κι ο ζαμπετας αν το καλοσκεφτεις και πολλοι αλλοι...

McAli
26-10-04, 00:49
αλλα τελικα ροκ ητανε κι ο ζαμπετας αν το καλοσκεφτεις


εγώ θα έλαγα Blues!....Που το πας το χρυσό δοντάκι!? :lol:

KyR-X
26-10-04, 00:55
αλλα τελικα ροκ ητανε κι ο ζαμπετας αν το καλοσκεφτεις


εγώ θα έλαγα Blues!....Που το πας το χρυσό δοντάκι!? :lol:

:lol: :lol:

KyR-X
26-10-04, 01:05
ακριβως το ροκ ειναι εξοχως κοινωνικο.. μην ξεχνας οτι ημασταν εξω, στους δρομους, σημερα ειμαστε πισω απο οθονες και κινητα, και η ζωη ειναι αλλου πια... το rock ειναι και πολιτικο ειναι και κοινωνικο, και γιαυτο ειναι τροπος ζωης.. κι αν ειναι -ηταν- τροπος ζωης για νεους ηταν γιατι αυτοι εχουν την πολυτελεια να ζησουν για το σημερα... δεν εχουν υποχρεωσεις, δεν εχουν να μεγαλωσουν παιδια, δεν, δεν...
Δε νομιζω οτι το ροκ ειναι μονο η μουσικη -καποιοι κολλημενοι απο μας το εχουν ψαξει και μαθαμε πολλα απο τη μουσικη αυτη βεβαια- αλλα τελικα ροκ ητανε κι ο ζαμπετας αν το καλοσκεφτεις και πολλοι αλλοι...

Και το Rock τότε κακά τα ψέματα γνώρισε μια ανοχή απο τα Powers that be για να περάσει μια συγκεκριμένη πολιτική, η για να μην περάσει, βέβαια περάσαμε καλά κατά τη διάρκεια, σήμερα αν κάποιος θέλει να ξεσηκώσει ανάλογα στοχεύει το ανάλογο target group μέσα απο τις οθόνες που αναφέρεις, που τα βάζεις ολα αυτά τα mp3 και video ολης της underground (δηλ. οχι γνωστής ευρέως) μουσικής σκηνής που είναι alive and kicking που μπορεί ο Αμερικανός (π.χ.) πιτσιρικάς να έχει μέσω του DSL σε δευτερόλεπτα. Δε θα φτάσουν ποτέ σε εμάς γιατί τώρα οτι βγαίνει σε πλατιές μάζες περνά αναγκαστικά απο το consortium των μεγάλων δισκογραφικών και συνήθως είναι μουσική χαλάρωσης (ενίοτε και ηθών), υλικής κατανάλωσης και party time. Π.χ. εσω χάσει το μπούσουλα στο τι ακούνε τα σημερινά πιτσιρίκια στο Metal.

princess
26-10-04, 01:09
εγω εξακολουθω να ειμαι κοντα στο μεταλ -απλα κανω τις επιλογες μου γιατι εχω κι ευαισθητα αυτια- αλλα να το βρασω εγω ολο αυτο το κινημα οταν περιοριζεται στους τεσσερεις τοιχους του σπιτιου σου... οικιακη επανασταση; οικιακη αντισταση; Η ζωη εξακολουθει να ειναι στα πεζοδρομια δυσκολα θα τη μαντρωσεις σε μια οθονη....

KyR-X
26-10-04, 01:15
Ακριβώς αυτό! Οικιακή επανάσταση! Σψστά το είπες! Illusions of.. για την ακρίβεια. Στα πεζοδρόμια βλέπουμε καλοντυμένα και καλοκουρεμένα παιδιά στη γραμμή να περιμένουν για την αγγελία. Το βράδυ θα βγούν ντυμένοι με οτι προστάζει η μόδα έχωντας κάνει το σκ... τους παξιμάδι για να τα αγοράσουν. Victim society.

blend
26-10-04, 16:12
Χμμμ... Τελικα, βλεπουμε οτι η κουβεντα "επιασε" ευρυτερα κοινωνικα ζητηματα.

Αλλα... αυτο δεν ειναι ροκ;

Απ'οσο γνωριζω, καπως ετσι ξεκινησε. Οπως αλλωστε και τα περισσοτερα κινηματα.

Απο την αμφισβητηση.

Και αυτο
ειναι
Rock

McAli
26-10-04, 18:13
Τελικά σήμερα , με πιο καθαρό κεφάλι επανέρχομαι λέγοντας ότι...τίποτα δεν έιναι rock αν δεν ακούς τη μουσική πριν πεις ή κάνεις τίποτα.

(Αυτό που επικρατούσε τότε με το ροκ επικρατεί σήμερα με τους φίλους της ηλεκτρονικής και του hip-hop/rap.....20 αντιγραμμένα CD, αλλά πλήρης εξάρτηση από φαρδύ πατελόνι και καπελάκι baseball μέχρι piercing και μαλλί Sonic).

αν και μου την έσπαγαν οι Manowar....

Βρε ούστ posers!!!!!

blend
26-10-04, 19:25
Τελικά σήμερα , με πιο καθαρό κεφάλι επανέρχομαι λέγοντας ότι...τίποτα δεν έιναι rock αν δεν ακούς τη μουσική πριν πεις ή κάνεις τίποτα.


Θα σταθω σε αυτο μονο, για να επισημανω οτι το ροκ δεν ξεκινησε απο την μουσικη. Αφορμη για την γεννηση και εξελιξη της ροκ μουσικης ηταν η λογοτεχνια και η ποιηση της εποχης του underground - beat κτλ. Ο Ελβις, πχ. που παρουσιαζεται σαν ροκας, δεν εκανε τιποτα αλλο απο το να εκμεταλευτει ενα κινημα στην γεννηση του, πριν αυτο γινει ευρυτερα γνωστο. Ο ανθρωπος ειχε εκπληκτικη φωνη, ομως, ο ρολος του σαν τραγουδιστη, θεωρειται υποπτος και αποπροσανατολιστικος. Στην Αμερικη του '50 '60, το ροκ ηταν στη μαυρη λιστα ολων των μυστικων υπηρεσιων. Κατι επρεπε να κανουν, και "εφτιαξαν" ενα καρο λαδωμενους φλουφλιδες "ροκαδες". Φυσικα, εχασαν τον "πολεμο" γιατι δεν υπολογισαν καλα τα "ζυγια".

McAli
26-10-04, 19:50
Θα σταθω σε αυτο μονο, για να επισημανω οτι το ροκ δεν ξεκινησε απο την μουσικη. Αφορμη για την γεννηση και εξελιξη της ροκ μουσικης ηταν η λογοτεχνια και η ποιηση της εποχης του underground - beat κτλ


Δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτό, μιας και ποτέ δεν με απασχόλησε η "ιδεολογία του ροκ"...Πάντα ήμουν (είμαι) απασχολημένος να ακούω μουσική.

Όσο για τον Elvis, δύσκολο μου φαίνεται να ήτανε υποκινούμενος, αφού με την γοητεία του παρέσυρε τις μάζες.....και έπειτα οι Beatles...οι Stones...Οι θεωρείες του στυλ "οι πράκτορες ρίξανε την ηρωίνη στους hippies", μου φαίνονται τραβηγμένες....

blend
26-10-04, 20:09
Δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτό, μιας και ποτέ δεν με απασχόλησε η "ιδεολογία του ροκ"...Πάντα ήμουν (είμαι) απασχολημένος να ακούω μουσική.

Αν καποτε ενδιαφερθεις για την ιστορια, θα τα βρεις.



Όσο για τον Elvis, δύσκολο μου φαίνεται να ήτανε υποκινούμενος, αφού με την γοητεία του παρέσυρε τις μάζες.....και έπειτα οι Beatles...οι Stones...Οι θεωρείες του στυλ "οι πράκτορες ρίξανε την ηρωίνη στους hippies", μου φαίνονται τραβηγμένες....

Καμμια σχεση οι χιπις. Αυτοι ξεκινησαν σαν αντιπολεμικο κινημα και εσβησαν γρηγορα. Η μαστουρα δεν εχει σχεση με κινηματα, ιδεολογιες κτλ. Οι εμποροι του θανατου πουλανε οπου βρουν.

1. Δεν αναφερθηκα σε ναρκωτικα.
2. Beatles και Stones ειναι 2η μουσικη γενια και Βρεττανοι.
3. Δεν αναφερθηκα σε συνομωσιες :!:

Αυτο ελεγα παραπανω. Αν δεν ενδιαφερθεις να μαθεις, θα ειναι ολα μπερδεμενα στο μυαλο σου. (δεν αναφερομαι ειδικα σε εσενα).
Φυσικα, αν μονο σε ενδιαφερει η μουσικη, ονομασε την μουσικη και οχι ροκ, σοουλ, ποπ κτλ.
Δεν ειναι κακο εξ'αλλου. Αν μου αρεσει κατι και το απολαμβανω (πατατες ας πουμε) δεν ψαχνω να βρω που φυτρωσαν!

χαιρετώ,
Γιώργος

McAli
26-10-04, 22:14
Αν μου αρεσει κατι και το απολαμβανω (πατατες ας πουμε) δεν ψαχνω να βρω που φυτρωσαν!


Με ενδιαφέρει από που "φύτρωσε" το ροκ, αλλά κατά τη γνώμη μου, ουσιαστικά! Τι εννοώ; Μα τη μουσική συνέχεια! Το πως δένονται οι γενιές με τη μουσική! Ποιός και πως πήγαμε από το ένα είδος στο άλλο! Τι απομένει κάθε φορά από το κάθε είδος!...Είτε gerne λέγεται αυτό, είτε στυλ...Αυτά για μένα είναι η ουσία!

Εδώ βρίσκεται και η διαφορά. Εμένα με ενδιαφέρει πιό πολυ ο ήχος (ή αν θες, θέλω να αγνοώ οτιδήποτε πέρα από αυτόν) , ενώ για άλλους η σημασία του ήχου συνοδεύεται με τις καλλιέργειες βαμβακιού, με τους μικροαστούς , τους μεσοαστούς, τους μαστούρηδες, τους πολέμους και την Θάτσερ.....Καλά όλα αυτά για να τα ξέρεις και να μπαίνεις στο κλίμα......αλλά φίλε Γιώργο, δυστυχώς οι περισσότεροι που ασχολούνται με τα βιβλία μουσικής και όχι με τους δίσκους,απλά έχουνε φάει κόλλημα με το lifestyle και τη φιλοσοφία ή νομίζουνε ότι βρίσκονται στα 60's.

Ειλικρινά δεν μιλάω για σένα προσωπικά ,μιας και δεν σε ξέρω, αλλά οι περισσότεροι της ηλικίας σου που λένε είμαι (ή ήμουν) ροκ είναι φρου φρου και αρώματα......εμείς ήμασταν έτσι, εμείς κάναμε αυτό μπλα μπλα μπλα....Κοιτάς και τους δίσκους τους και βλέπεις κάτι Best of του Donovan και Simon & Garfunkel... το Shades των Purple, και άντε Grandfunk.....

Τέλος πάντων στα αφτιά μου το ροκ μου πιάνει το 20% του χρόνου μου, και γι' αυτό να το βλέπω πάνω από όλα ως μουσική και έπειτα σαν οτιδήποτε άλλο.

¨οσο για τους Beatles και τους Stones τους ανέφερα ως αυτούς που πήρανε το κοινό από το χέρι και το πήγανε στο ροκ.....
όσο για τα ναρκωτικά, ήταν άσχετα με το παράδειγμα ου είπες εσύ.

Αυτά...

blend
27-10-04, 00:12
Με ενδιαφέρει από που "φύτρωσε" το ροκ, αλλά κατά τη γνώμη μου, ουσιαστικά! Τι εννοώ; Μα τη μουσική συνέχεια! Το πως δένονται οι γενιές με τη μουσική! Ποιός και πως πήγαμε από το ένα είδος στο άλλο! Τι απομένει κάθε φορά από το κάθε είδος!...Είτε gerne λέγεται αυτό, είτε στυλ...Αυτά για μένα είναι η ουσία!

Λοιποοοννν...
Γιατι πρεπει να να εχει συνεχεια το κινημα της ροκ;
Γεννηθηκε σε μια εποχη και πεθανε μαζι της!
Κανει ροκ ο Neil Young σημερα; Παπαρια! Επειδη εκανε ροκ καποτε, μπορει να ισχυριστει ροκ σημερα; Ενας βολεμενος μεγαλοαστος ειναι πλεον, αλλα αυτο δεν μειωνει την αξια του σαν πρωτοπόρου.

Ειναι σαν να λεμε οτι ο Δ. Γέρος εδωσε συνεχεια στον σουρεαλισμο των αρχων του 20ου αιωνα! Δεν γινεται. Ο Γέρος ειναι εξαιρετικος ζωγραφος, αλλα ...αντιγραφει τεχνοτροπια. Και μου αρεσει! Και οι BOC μου αρεσουν, παιζουν ροκ, αλλα δεν τους θεωρω ροκ. Αυτο δεν μειωνει την αξια τους.



Εδώ βρίσκεται και η διαφορά. Εμένα με ενδιαφέρει πιό πολυ ο ήχος (ή αν θες, θέλω να αγνοώ οτιδήποτε πέρα από αυτόν) , ενώ για άλλους η σημασία του ήχου συνοδεύεται με τις καλλιέργειες βαμβακιού, με τους μικροαστούς , τους μεσοαστούς, τους μαστούρηδες, τους πολέμους και την Θάτσερ.....Καλά όλα αυτά για να τα ξέρεις και να μπαίνεις στο κλίμα......αλλά φίλε Γιώργο, δυστυχώς οι περισσότεροι που ασχολούνται με τα βιβλία μουσικής και όχι με τους δίσκους,απλά έχουνε φάει κόλλημα με το lifestyle και τη φιλοσοφία ή νομίζουνε ότι βρίσκονται στα 60's.

χεχε, ειλικρινεστατη και σεβαστη αποψη! Δεν σχολιαζω τιποτα εδω! Μεχρι που την ασπαζομαι...



Ειλικρινά δεν μιλάω για σένα προσωπικά ,μιας και δεν σε ξέρω, αλλά οι περισσότεροι της ηλικίας σου που λένε είμαι (ή ήμουν) ροκ είναι φρου φρου και αρώματα......εμείς ήμασταν έτσι, εμείς κάναμε αυτό μπλα μπλα μπλα....Κοιτάς και τους δίσκους τους και βλέπεις κάτι Best of του Donovan και Simon & Garfunkel... το Shades των Purple, και άντε Grandfunk.....

Εεε, καλα μην τα ισοπεδωνεις ετσι. Δεν ειναι Δικαιο.
Αστους να λενε. Ποτε δεν ξερεις τι βιωματα κουβαλανε και πως τους βγαινει.
Δεν παιρνω τιποτα προσωπικα. Κουβεντα κανουμε πανω σε ενα ενδιαφερον θεμα.
Εξ αλλου δεν μπορω να εχω αλλες αποψεις, περα απο αυτες που εκφραζω. Καλως ή κακως σπουδασα μουσικη και μουσικολογια, εχω αλλες εμπειριες, άρα, οτι λεω εχει αλλες βασεις, απο αυτες που εχεις εσυ. Αυτο δεν εχει καμμια σημασια στην κουβεντα που κανουμε. Θα ελεγα μαλιστα οτι ασπαζομαι πληρως τις αποψεις σου, γιατι αντιλαμβανομαι το πρισμα μεσα απο το οποιο τις φιλτραρεις.



Τέλος πάντων στα αφτιά μου το ροκ μου πιάνει το 20% του χρόνου μου, και γι' αυτό να το βλέπω πάνω από όλα ως μουσική και έπειτα σαν οτιδήποτε άλλο.

Αυτο ειναι αρκετο.



όσο για τα ναρκωτικά, ήταν άσχετα με το παράδειγμα που είπες εσύ.

Τι παραδειγμα; Δεν ανεφερα κανενα παραδειγμα. Μια αναφορα εκανα μονο! :cry:

McAli
27-10-04, 03:23
Έχει ενδιαφέρον η συζήτηση και τη συνεχίζω....


Γιατι πρεπει να να εχει συνεχεια το κινημα της ροκ;
Γεννηθηκε σε μια εποχη και πεθανε μαζι της!

Ειλικρινά δεν με απασχολεί καθόλου...ούτε δισκάδικο έχω, ούτε συντάκτης σε περιοδικό είμαι ούτε γενικά τα παίρνω από τη μουσική για να με απασχολεί η συνέχεια του. Απλά εννούσα η συνέχεια όλων των ειδών μουσικής(ή αυτών που με ενδιαφέρουν) μέσα στα χρόνια που πέρασαν. Προβλέψεις δεν είμαι σε θέση να κάνω (Ο Landau έκανε τη μία και μοναδική σωστή πρόβλεψη για το μέλλον του RnR αναφερόμενος στον Β. Springsteen).



Κανει ροκ ο Neil Young σημερα;

Γενικά πιστεύω ότι κάνεις ροκ ή funk ή οτιδήποτε άλλο είδος μουσικής ΜΟΝΟ στη σκηνή πάνω....και με βάση αυτό θεωρώ ότι ο Neil κάνει ροκ ακόμα και σήμερα!(Πάντως τον έχεις αναφέρει 2 φορές ήδη πράγμα που σημαίνει ότι τον αγαπάς και εσύ πολύ!! :D )



Καλως ή κακως σπουδασα μουσικη και μουσικολογια, εχω αλλες εμπειριες, άρα, οτι λεω εχει αλλες βασεις, απο αυτες που εχεις εσυ.

Σα να λέμε ότι εμένα με ενδιαφέρουν οι μουσικοί μόνο όταν βρίσκονται στο studio η στη σκηνή , ενώ η δική σου προσοχή πέφτει και στο πριν και μετά το studio ή τη σκηνή;...Όπως επίσης και στην επιρροή της ίδιας της μουσικής αφού βγεί από τα όργανα;

Σίγουρα πάλι λέω , ότι όλα αυτά έχουν τη σημασία τους, αλλά κάποιες φορές άμα πολυμιλάω για μουσική μου έρχεται εκείνο το αίσθημα, που ενώ πρωτοβρίσκεσαι με μία κοπέλα, κάποιος φίλος που δεν την έχει γνωρίσει σε ρωτάει "πως είναι;"....(και δεν εννοώ σεξουαλικά)

@ ADSLgr.com All rights reserved.