PDA

Επιστροφή στο Forum : Vodafone: Αλλαγές στις χρεώσεις περιαγωγής στην Ευρωπαϊκή Ένωση



Σελίδες : [1] 2

nnn
14-06-17, 19:14
Η εταιρεία VODAFONE – ΠΑΝΑΦΟΝ ΑΕΕΤ (Vodafone) ανακοινώνει ότι από 15/06/2017 αρχίζει να εφαρμόζει, με ημερομηνία ολοκλήρωσης της μετάβασης το αργότερο μέχρι και την 29/06/2017, τις ακόλουθες αλλαγές στις χρεώσεις περιαγωγής στην Ευρωπαϊκή Ένωση:

Όλοι οι συνδρομητές καρτοκινητής και καρτοπρογράμματος που διαθέτουν ενσωματωμένα λεπτά ομιλίας και sms προς εθνικά τρίτα δίκτυα ή MB, θα μπορούν να τα καταναλώνουν σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά χρέωσης του προγράμματος/πρόσθετου πακέτου τους, χωρίς επιπλέον χρεώσεις. Οι εισερχόμενες κλήσεις εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης θα έχουν μηδενική χρέωση. Οι συνδρομητές που δεν διαθέτουν ή έχουν καταναλώσει τα ενσωματωμένα λεπτά ομιλίας και sms προς εθνικά τρίτα δίκτυα ή MB, θα χρεώνονται σύμφωνα με τις χρεώσεις επικοινωνίας προς εθνικά τρίτα δίκτυα του προγράμματος/πρόσθετου πακέτου τους, χωρίς επιπλέον χρεώσεις.

Κατά την περιαγωγή, δεν θα καταναλώνεται ο δωρεάν χρόνος ομιλίας προς κινητά Vodafone και σταθερά ή τυχόν άλλες εποχιακές προσφορές. Τα προγράμματα International, Taza και CU Xclusive θα είναι διαθέσιμα μόνο για χρήση εντός Ελλάδος.

Οι συνδρομητές θα ενημερώνονται μέσω των όρων χρήσης των προγραμμάτων/πρόσθετων πακέτων τους για τυχόν περιορισμό στη δωρεάν κατανάλωση των ενσωματωμένων ΜΒ κατά την περιαγωγή, καθώς επίσης για τις χρεώσεις για χρήση πέραν του ορίου αυτού.

Οι ανωτέρω χρεώσεις δεν αφορούν κλήσεις φωνής/sms προς σύντομους κωδικούς, υπηρεσίες υψηλής χρέωσης, υπηρεσίες δορυφορικών/ναυτιλιακών δικτύων.

Τα ανωτέρω δεν θα ισχύουν σε περιπτώσεις μόνιμης περιαγωγής.

Όλες οι ανωτέρω τιμές περιλαμβάνουν ΦΠΑ 24%.

Για περισσότερες πληροφορίες και επιλογές περιαγωγής επισκεφθείτε το www.vodafone.gr

Πηγή : Vodafone (http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=40501)

voithostyrempora2
14-06-17, 20:29
Είμαι περίεργος να μάθω πώς εσπασε το καρτέλ. Εχω 2 αριθμούς CU. Θα περιμένω κάποιο SMS, φαντάζομαι;

asmatiop
14-06-17, 20:42
Αυτοί που προέτρεξαν σαν δικηγόροι του καρτέλ ότι "δεν μπορούνε να δώσουν φτηνότερα για αυτό εξαιρέθηκαν τα καρτοκινητά" ας το ξανα σκεφτούν.

ATG
14-06-17, 21:06
Αυτοί που προέτρεξαν σαν δικηγόροι του καρτέλ ότι "δεν μπορούνε να δώσουν φτηνότερα για αυτό εξαιρέθηκαν τα καρτοκινητά" ας το ξανα σκεφτούν.

Με τις εξαιρέσεις που έχουν δώσει μια χαρά δίνουν roaming στα καρτοκινητά!

IneL
14-06-17, 21:18
Είμαι περίεργος να μάθω πώς εσπασε το καρτέλ. Εχω 2 αριθμούς CU. Θα περιμένω κάποιο SMS, φαντάζομαι;

Είχαν υποχρέωση απο ΕΕ να συμμορφωθούν οπότε κατα τον έλεγχο των προτάσεων τους τους 'τράβηξαν το αυτί', όπως ο δάσκαλος έναν άτακτο μαθητή.

Βλέπεις εδώ δεν μπορούσαν απλά να το συμφωνήσουν μεταξύ τους όλες οι εταιρείες στην Ελλάδα (το γνωστο καρτέλ) και να προχωρήσουν παρακάτω..

lariser
15-06-17, 00:34
Είχαν υποχρέωση απο ΕΕ να συμμορφωθούν οπότε κατα τον έλεγχο των προτάσεων τους τους 'τράβηξαν το αυτί', όπως ο δάσκαλος έναν άτακτο μαθητή.

Βλέπεις εδώ δεν μπορούσαν απλά να το συμφωνήσουν μεταξύ τους όλες οι εταιρείες στην Ελλάδα (το γνωστο καρτέλ) και να προχωρήσουν παρακάτω..

Οι πάροχοι κινητής εξακολουθούν να βρίσκονται σε κατάσταση σοκ, βλέποντας πόσο δύσκολο είναι να συγκρατήσουν μια αξιοπρεπή κερδοφορία για να μπορούν να χρηματοδοτούν έστω και την συντήρηση των δικτύων τους. Αν βάλεις και στην εξίσωση και τις επενδύσεις που πρέπει να χρηματοδοτήσουν για NGA, το πράγμα γίνεται πιο δύσκολο.

Επομένως, δεν υπάρχει χώρος για "χουβαρνταλίκια" και αναμενόμενο ήταν να τρενάρουν την εναρμόνιση των τιμολογίων τους στην ευρωπαϊκή νομοθεσία μέχρι και το παρά πέντε.

terko
15-06-17, 01:25
Η εταιρεία VODAFONE – ΠΑΝΑΦΟΝ ΑΕΕΤ (Vodafone) ανακοινώνει ότι από 15/06/2017 αρχίζει να εφαρμόζει, με ημερομηνία ολοκλήρωσης της μετάβασης το αργότερο μέχρι και την 29/06/2017, τις ακόλουθες αλλαγές στις χρεώσεις περιαγωγής στην Ευρωπαϊκή Ένωση:
Αυτό το 29/06/2017 δεν το έπιασα, υπάρχει αυτή η ανοχή από την ευρωπαϊκή οδηγία;;;;;;;;;

voithostyrempora2
15-06-17, 02:47
Δεν εχω λάβει κάποιο SMS ακόμα (εδώ άλλαξε η μέρα πριν 28 λεπτά).

- - - Updated - - -

Μόλις εκανα μια δοκιμή από περιέργεια :p. Σε ελληνικό σταθερό ανοιξε η γραμμή και με χρέωσε κανονικά 0,03 ευρώ , αντί να αφαιρέσει από τα 2.971 λεπτά προς όλους που έχω (τόσα εχω μαζέψει :cool: ) .Εχασα 3 cents, damn it :p.

- - - Updated - - -

Θα ξανακάνω δοκιμές τις επόμενες μέρες: τρία-τρία τα σεντς, πάω για χρεωκοπία και φούντο :p.

evantigger
15-06-17, 03:17
Δεν εχω λάβει κάποιο SMS ακόμα (εδώ άλλαξε η μέρα πριν 28 λεπτά).

- - - Updated - - -

Μόλις εκανα μια δοκιμή από περιέργεια :p. Σε ελληνικό σταθερό ανοιξε η γραμμή και με χρέωσε κανονικά 0,03 ευρώ , αντί να αφαιρέσει από τα 2.971 λεπτά προς όλους που έχω (τόσα εχω μαζέψει :cool: ) .Εχασα 3 cents, damn it :p.

- - - Updated - - -

Θα ξανακάνω δοκιμές τις επόμενες μέρες: τρία-τρία τα σεντς, πάω για χρεωκοπία και φούντο :p.

Νομίζω πώς ότι λεπτά, SMS και MB είναι από bonus δε θα μετράνε, μόνο τα πακέτα που έχουμε ενεργοποιήσει εμείς.

voithostyrempora2
15-06-17, 03:27
Ναι, είναι κανονικά αγορασμένα λεπτά. Κάθε μήνα βάζω μια 10αρα κάρτα και παίρνω το πακέτο CU Combo 600 . Μετά από 29 μέρες το ξανακάνω, ωστε να κραταω τα λεπτά ομιλιας και να μη χάνονται. Τα χρησιμοποιώ κατά εκατοντάδες όταν πηγαινω Ελλάδα.

evantigger
15-06-17, 03:38
Ναι, είναι κανονικά αγορασμένα λεπτά. Κάθε μήνα βάζω μια 10αρα κάρτα και παίρνω το πακέτο CU Combo 600 . Μετά από 29 μέρες το ξανακάνω, ωστε να κραταω τα λεπτά ομιλιας και να μη χάνονται. Τα χρησιμοποιώ κατά εκατοντάδες όταν πηγαινω Ελλάδα.

Πάντως στα bonus που δοκίμασα τώρα, απλά δεν μπαίνει και με ενεργοποιημένη την περιαγωγή. Θα δοκιμάσω κι αύριο

ATG
15-06-17, 07:54
Αυτό το 29/06/2017 δεν το έπιασα, υπάρχει αυτή η ανοχή από την ευρωπαϊκή οδηγία;;;;;;;;;

Ναι έχουν ζητήσει πολλοί πάροχοι παράταση.

- - - Updated - - -


Δεν εχω λάβει κάποιο SMS ακόμα (εδώ άλλαξε η μέρα πριν 28 λεπτά).

- - - Updated - - -

Μόλις εκανα μια δοκιμή από περιέργεια :p. Σε ελληνικό σταθερό ανοιξε η γραμμή και με χρέωσε κανονικά 0,03 ευρώ , αντί να αφαιρέσει από τα 2.971 λεπτά προς όλους που έχω (τόσα εχω μαζέψει :cool: ) .Εχασα 3 cents, damn it :p.

- - - Updated - - -

Θα ξανακάνω δοκιμές τις επόμενες μέρες: τρία-τρία τα σεντς, πάω για χρεωκοπία και φούντο :p.
Από περιέργεια ρωτά στην εξυπηρέτηση.

artem
15-06-17, 10:00
Μου κάνει τρομερή εντύπωση η ανακοίνωση.
Εμένα μου έχει έρθει SMS από 22 Μαΐου για την κατάργηση περιαγωγής, αναφέροντας πως η κατάργηση θα ίσχυε από 01/06.
Μάλιστα, επειδή έτυχε και ήμουν εκτός Ελλάδος εντός ΕΕ τις πρώτες ημέρες του Ιουνίου, στο λογαριασμό που μου ήρθε δεν υπήρχαν χρεώσεις roaming από 01/06 και μετά!

ATG
15-06-17, 12:40
Μου κάνει τρομερή εντύπωση η ανακοίνωση.
Εμένα μου έχει έρθει SMS από 22 Μαΐου για την κατάργηση περιαγωγής, αναφέροντας πως η κατάργηση θα ίσχυε από 01/06.
Μάλιστα, επειδή έτυχε και ήμουν εκτός Ελλάδος εντός ΕΕ τις πρώτες ημέρες του Ιουνίου, στο λογαριασμό που μου ήρθε δεν υπήρχαν χρεώσεις roaming από 01/06 και μετά!

Αυτό που λένε παραπάνω είναι για καρτοκινητά.

artem
15-06-17, 13:42
Αυτό που λένε παραπάνω είναι για καρτοκινητά.

Σωστά, δεν διάβασα προσεκτικά την είδηση!

voithostyrempora2
16-06-17, 01:39
Δεν εχω λάβει κάποιο SMS ακόμα (εδώ άλλαξε η μέρα πριν 28 λεπτά).

- - - Updated - - -

Μόλις εκανα μια δοκιμή από περιέργεια :p. Σε ελληνικό σταθερό ανοιξε η γραμμή και με χρέωσε κανονικά 0,03 ευρώ , αντί να αφαιρέσει από τα 2.971 λεπτά προς όλους που έχω (τόσα εχω μαζέψει :cool: ) .Εχασα 3 cents, damn it :p.

- - - Updated - - -

Θα ξανακάνω δοκιμές τις επόμενες μέρες: τρία-τρία τα σεντς, πάω για χρεωκοπία και φούντο :p.

Δοκίμασα εκ νέου πριν από λίγο και πάλι με χρέωσε 3 cents.

:p

souflami
16-06-17, 02:03
Δοκίμασα εκ νέου πριν από λίγο και πάλι με χρέωσε 3 cents.

:p


Πας για χρεωκοπία

Πέρα από την πλάκα κανονικά δεν έπρεπε.
Εάν έχεις και άλλο κινητό από cosmote WIND δοκίμασε και πες μας

voithostyrempora2
16-06-17, 03:21
Εχω 2 γραμμές Vodafone CU.

(και αν σας φαίνεται παράξενο, είναι επειδή όταν ήμουν Ελλάδα είχα ένα εταιρικό συμβόλαιο Vodafone και ενα καρτοκινητο CU , οπότε οταν ηρθα μόνιμα εξωτερικο το 2012 έκανα καρτοκινητο την πρώτη γραμμή, γιατί δεν είχε νόημα το πάγιο από τη μία, αλλά ηθελα να κρατησω το νουμερο που το χε πολύς λαός από την άλλη)

evantigger
16-06-17, 03:25
Πας για χρεωκοπία

Πέρα από την πλάκα κανονικά δεν έπρεπε.
Εάν έχεις και άλλο κινητό από cosmote WIND δοκίμασε και πες μας

Η Cosmote, σε φοιτητικό συμβόλαιο, εναρμονίστηκε. Άρχισε να μου μειώνει το υπόλοιπο. Επίσης, μέτρησε 4 λεπτά ομιλίας από το πακέτο μου μια μέρα νωρίτερα.

ATG
16-06-17, 08:03
Δοκίμασα εκ νέου πριν από λίγο και πάλι με χρέωσε 3 cents.

:p

Επαναλαμβάνω ρώτησε την εξυπηρέτηση (αν μπορείς) για τις χρεώσεις ενώ δεν πρέπει να έχεις.
Θα έχει ενδιαφέρον η απάντηση

ranger
16-06-17, 11:58
Δοκίμασα εκ νέου πριν από λίγο και πάλι με χρέωσε 3 cents.

:p

Μήπως έχει να κάνει με το ότι είσαι μόνιμα έξω; Έχεις ανοικτά τα τηλέφωνα στο εξωτερικό; Σήμερα άκουσα ότι το όριο για να θεωρηθεί μόνιμη περιαγωγή είναι μήνες.

Giama
16-06-17, 15:32
Μήπως έχει να κάνει με το ότι είσαι μόνιμα έξω; Έχεις ανοικτά τα τηλέφωνα στο εξωτερικό; Σήμερα άκουσα ότι το όριο για να θεωρηθεί μόνιμη περιαγωγή είναι μήνες.

Λογικά με αυτό έχει να κάνει:

Η εταιρεία VODAFONE – ΠΑΝΑΦΟΝ ΑΕΕΤ (Vodafone) ανακοινώνει ότι από 15/06/2017 αρχίζει να εφαρμόζει, με ημερομηνία ολοκλήρωσης της μετάβασης το αργότερο μέχρι και την 29/06/2017, τις ακόλουθες αλλαγές στις χρεώσεις περιαγωγής στην Ευρωπαϊκή Ένωση:

Δεν έχει εφαρμόσει ακόμα τις αλλαγές (ή πιθανόν όχι πλήρως ακόμα).

GreekStatistic
20-06-17, 00:48
Εγω βρέθηκα στο εξωτερικο εντός ΕΕ εννοείται και μου άδειασε τη κάρτα κανονικότητα.Στην εξυπηρέτηση που ρώτησα μέσω Live chat όταν βρήκα wifi ήταν ότι υπάρχουν τεχνικές ιδιαιτερότητες από 29/6/17 και θα ενημερωθείτε μέσω του σαιτ μας.
Ταυτόχρονα η cosmote σε κινητά φίλων λειτουργούσε άψογα χωρίς να χρεώνει περιαγωγή.
όταν το ανέφερα και ζήτησα πως μπορεί να λειτουργήσει το κινητό μιας και δε μπορούσαν καν να με καλέσουν , αναμένοντας έστω μία πίστωση πήρα copy paste την ίδια απάντηση.
Για μένα οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά και φαίνεται ποιος σέβεται τους πελάτες του και ποιός όχι γιατί αδυνατώ να πιστέψω ότι τόσο καιρό που το ήξεραν δεν είχαν προλάβει να προετοιμαστούν τεχνικά τη στιγμή που η κοσμοτε το έκανε άψογα.
Μεταφορά αριθμού σε κοσμοτέ και γειά σας κύριοι!!!

souflami
20-06-17, 05:19
Εγω βρέθηκα στο εξωτερικο εντός ΕΕ εννοείται και μου άδειασε τη κάρτα κανονικότητα.Στην εξυπηρέτηση που ρώτησα μέσω Live chat όταν βρήκα wifi ήταν ότι υπάρχουν τεχνικές ιδιαιτερότητες από 29/6/17 και θα ενημερωθείτε μέσω του σαιτ μας.
Ταυτόχρονα η cosmote σε κινητά φίλων λειτουργούσε άψογα χωρίς να χρεώνει περιαγωγή.
όταν το ανέφερα και ζήτησα πως μπορεί να λειτουργήσει το κινητό μιας και δε μπορούσαν καν να με καλέσουν , αναμένοντας έστω μία πίστωση πήρα copy paste την ίδια απάντηση.
Για μένα οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά και φαίνεται ποιος σέβεται τους πελάτες του και ποιός όχι γιατί αδυνατώ να πιστέψω ότι τόσο καιρό που το ήξεραν δεν είχαν προλάβει να προετοιμαστούν τεχνικά τη στιγμή που η κοσμοτε το έκανε άψογα.
Μεταφορά αριθμού σε κοσμοτέ και γειά σας κύριοι!!!


Και μην το λες μόνο αλλά και να το κάνεις και γρήγορα. φυσικά και το ήξεραν παράνομος λένε 29/6 αφού η οδηγία της ΕΕ είναι σαφές αλλά σου λέει κάτσε να πούμε 29 και ότι αρπάξουμε

Α ρε βόδιαfone νομίζεις ότι κοιμάται ο κόσμος . Σου έκατσε στραβά που έβγαλαν τα άλλα δίκτυα ανακοίνωση για ελεύθερο roaming στην ΕΕ και έκανες κωλοτουμπα και δεν σου έκατσε τα 8€ που ήθελες την εβδομάδα στην πρώτη ανακοίνωση σου στης 27/4/2017

http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=40476&dateFrom=&dateUntil=

Βοδιαfone εεεε βοδιαfone
Την παρακάτω μπορούσες να την εφαρμόσεις από 1 Ιουνίου την οδηγία της ΕΕ από 29/ 6 από αυτό και μόνο φαίνεται πόσο απατεώνες είστε.

Συνδρομητές καρτοκινητής και καρτοπρογράμματος, ιδιώτες και επαγγελματίες (από 1η Ιουνίου 2017)

Η υπηρεσία περιαγωγής εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης δεν διατίθεται στα υφιστάμενα πακέτα του Καρτοκινητού Vodafone/Vodafone CU και του Καρτοπρογράμματος. Οι συνδρομητές που επιθυμούν τη χρήση της υπηρεσίας περιαγωγής, θα πρέπει να αιτηθούν την ένταξή τους στο νέο πρόγραμμα της Vodafone για χρήση εντός Ελλάδος και Ευρωπαϊκής Ένωσης, που προσφέρει 100 λεπτά ομιλίας, 50 SMS και 300ΜΒ με 8€ και μέγιστη διάρκεια χρήσης τις επτά (7) ημέρες για κάθε ανανέωση. Για τις υπηρεσίες φωνής το βήμα χρέωσης είναι ανά δευτερόλεπτο και για εξερχόμενες κλήσεις η ελάχιστη διάρκεια είναι τα τρία (3) λεπτά. Για τη χρήση internet η χρέωση είναι ανά ΚΒ. Με την παρέλευση των επτά (7) ημερών ή μετά την κατανάλωση των παροχών (λεπτών ομιλίας, SMS και ΜΒ), oι συνδρομητές μπορούν αντίστοιχα, να ανανεώσουν την παραμονή τους στο νέο πρόγραμμα, ή να χρησιμοποιήσουν την υπηρεσία περιαγωγής με χρέωση: για συνδρομητές καρτοκινητής €0,65/λεπτό για εξερχόμενες κλήσεις, €0,19 για αποστολή sms και €1,01/15ΜΒ/Ημέρα, ενώ για τους συνδρομητές καρτοπρογράμματος οι χρεώσεις διαμορφώνονται σε €0,59/λεπτό για εξερχόμενες κλήσεις, €0.17 για αποστολή SMS και €1.01/15MB/Ημέρα. Ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις: με αποστολή SMS στο 1338, με κλήση στο 1253, μέσω του site της Vodafone/CU και μέσω της εφαρμογής My VF app και MY CU app. Σε περίπτωση που υπάρχουν από προηγούμενο πρόγραμμα υπολειπόμενα λεπτά ομιλίας προς τρίτα εθνικά δίκτυα, SMS και ΜΒ, αυτά θα είναι διαθέσιμα με το νέο πρόγραμμα, για εθνική χρήση και χρήση περιαγωγής εντός Ε.Ε., χωρίς να τροποποιείται η αρχική ημερομηνία λήξης τους.

Ου ρε βόδια απατεώνες πάρε τα 3 μμμ τώρα που έλεγε παλιότερη διαφήμιση της Q που μου ήθελες 8€ την εβδομάδα. απατεώνες!!!


https://www.youtube.com/watch?v=bzAluVsB3pI

Αφήσατε τον άνθρωπο χωρίς τηλέφωνο στο εξωτερικό για της δικές σας παρανομίες.

ATG
20-06-17, 10:44
Και μην το λες μόνο αλλά και να το κάνεις και γρήγορα. φυσικά και το ήξεραν παράνομος λένε 29/6 αφού η οδηγία της ΕΕ είναι σαφές αλλά σου λέει κάτσε να πούμε 29 και ότι αρπάξουμε

Α ρε βόδιαfone νομίζεις ότι κοιμάται ο κόσμος . Σου έκατσε στραβά που έβγαλαν τα άλλα δίκτυα ανακοίνωση για ελεύθερο roaming στην ΕΕ και έκανες κωλοτουμπα και δεν σου έκατσε τα 8€ που ήθελες την εβδομάδα στην πρώτη ανακοίνωση σου στης 27/4/2017

http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=40476&dateFrom=&dateUntil=

Βοδιαfone εεεε βοδιαfone
Την παρακάτω μπορούσες να την εφαρμόσεις από 1 Ιουνίου την οδηγία της ΕΕ από 29/ 6 από αυτό και μόνο φαίνεται πόσο απατεώνες είστε.

Συνδρομητές καρτοκινητής και καρτοπρογράμματος, ιδιώτες και επαγγελματίες (από 1η Ιουνίου 2017)

Η υπηρεσία περιαγωγής εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης δεν διατίθεται στα υφιστάμενα πακέτα του Καρτοκινητού Vodafone/Vodafone CU και του Καρτοπρογράμματος. Οι συνδρομητές που επιθυμούν τη χρήση της υπηρεσίας περιαγωγής, θα πρέπει να αιτηθούν την ένταξή τους στο νέο πρόγραμμα της Vodafone για χρήση εντός Ελλάδος και Ευρωπαϊκής Ένωσης, που προσφέρει 100 λεπτά ομιλίας, 50 SMS και 300ΜΒ με 8€ και μέγιστη διάρκεια χρήσης τις επτά (7) ημέρες για κάθε ανανέωση. Για τις υπηρεσίες φωνής το βήμα χρέωσης είναι ανά δευτερόλεπτο και για εξερχόμενες κλήσεις η ελάχιστη διάρκεια είναι τα τρία (3) λεπτά. Για τη χρήση internet η χρέωση είναι ανά ΚΒ. Με την παρέλευση των επτά (7) ημερών ή μετά την κατανάλωση των παροχών (λεπτών ομιλίας, SMS και ΜΒ), oι συνδρομητές μπορούν αντίστοιχα, να ανανεώσουν την παραμονή τους στο νέο πρόγραμμα, ή να χρησιμοποιήσουν την υπηρεσία περιαγωγής με χρέωση: για συνδρομητές καρτοκινητής €0,65/λεπτό για εξερχόμενες κλήσεις, €0,19 για αποστολή sms και €1,01/15ΜΒ/Ημέρα, ενώ για τους συνδρομητές καρτοπρογράμματος οι χρεώσεις διαμορφώνονται σε €0,59/λεπτό για εξερχόμενες κλήσεις, €0.17 για αποστολή SMS και €1.01/15MB/Ημέρα. Ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις: με αποστολή SMS στο 1338, με κλήση στο 1253, μέσω του site της Vodafone/CU και μέσω της εφαρμογής My VF app και MY CU app. Σε περίπτωση που υπάρχουν από προηγούμενο πρόγραμμα υπολειπόμενα λεπτά ομιλίας προς τρίτα εθνικά δίκτυα, SMS και ΜΒ, αυτά θα είναι διαθέσιμα με το νέο πρόγραμμα, για εθνική χρήση και χρήση περιαγωγής εντός Ε.Ε., χωρίς να τροποποιείται η αρχική ημερομηνία λήξης τους.

Ου ρε βόδια απατεώνες πάρε τα 3 μμμ τώρα που έλεγε παλιότερη διαφήμιση της Q που μου ήθελες 8€ την εβδομάδα. απατεώνες!!!


https://www.youtube.com/watch?v=bzAluVsB3pI

Αφήσατε τον άνθρωπο χωρίς τηλέφωνο στο εξωτερικό για της δικές σας παρανομίες.

Μάλλον δεν έχεις ιδέα πως λειτουργεί μια εταιρία και νομίζεις ότι όλα γίνονται με το πάτημα ενός κουμπιού.

sdikr
20-06-17, 10:53
Μάλλον δεν έχεις ιδέα πως λειτουργεί μια εταιρία και νομίζεις ότι όλα γίνονται με το πάτημα ενός κουμπιού.

Ουτε οι τις vodafone απο ότι φαίνεται :p

tiatrou
20-06-17, 17:05
Ουτε οι τις vodafone απο ότι φαίνεται :p

+1 :oneup:
Και εγώ από το 1999 Vodafone καρτοκινητό έχω και δίνω γύρω στα 140€ το χρόνο σε κάρτες, αλλά είναι απαράδεκτοι στη συμπεριφορά και σκέφτομαι να αλλάξο πάροχο.

ATG
20-06-17, 21:29
Ουτε οι τις vodafone απο ότι φαίνεται :p

Φαντασου τωρα σκηνικο να ανεβασουν κωδικα ατεσταριστο, για να γλυτωσουν απο τετοια σχολια και να πεσουν τα καρτοκινητα...
Τα δευτερα σχολια θα ηταν πιο βαρια.

sdikr
21-06-17, 00:04
Φαντασου τωρα σκηνικο να ανεβασουν κωδικα ατεσταριστο, για να γλυτωσουν απο τετοια σχολια και να πεσουν τα καρτοκινητα...
Τα δευτερα σχολια θα ηταν πιο βαρια.

Θέλεις να πεις οτι ο κώδικας που ανεβάσανε με την χρέωση ειδικά για τα καρτοκινήτα δοκιμάστηκε; υποθέτω δοκιμάστηκε και η δυνατότατα περιαγωγής για τα συμβόλαια σύμφωνα με αυτά που ζητούσε η ΕΕ ενω δεν βάλανε μέσα τις κάρτες.
Στην τελική αν έχουν θέμα ας ζητήσουν βοήθεια απο τους άλλους παρόχους :p

anderm
21-06-17, 01:51
Φαντασου τωρα σκηνικο να ανεβασουν κωδικα ατεσταριστο, για να γλυτωσουν απο τετοια σχολια και να πεσουν τα καρτοκινητα...
Τα δευτερα σχολια θα ηταν πιο βαρια.

Η Vodafone είναι πολυεθνική έχοντας μεγάλο αριθμό εταιριών στην Ευρώπη. Εάν ήθελε λοιπόν κάλλιστα θα μπορούσε να υιοθετήσει ότι έχουν κάνει οι υπόλοιπες εταιρίες του ομίλου της στην Ευρώπη. Επιπλέον, πρέπει να πιστωθούν τα ποσά των πελατών της άμεσα.

uncharted
21-06-17, 03:06
Δεν πρεπει να φαει κανα προστιματακι αν δεν συμμορφωνεται με την οδηγια οπως οι υπολοιποι?

ATG
21-06-17, 08:16
Θέλεις να πεις οτι ο κώδικας που ανεβάσανε με την χρέωση ειδικά για τα καρτοκινήτα δοκιμάστηκε; υποθέτω δοκιμάστηκε και η δυνατότατα περιαγωγής για τα συμβόλαια σύμφωνα με αυτά που ζητούσε η ΕΕ ενω δεν βάλανε μέσα τις κάρτες.
Στην τελική αν έχουν θέμα ας ζητήσουν βοήθεια απο τους άλλους παρόχους :p

Από όσο μπορώ να καταλάβω δοκιμαστικε γιατί η αλλαγή φαίνεται να ζητήθηκε στα μέσα Ιούνιου.

- - - Updated - - -


Δεν πρεπει να φαει κανα προστιματακι αν δεν συμμορφωνεται με την οδηγια οπως οι υπολοιποι?

Όχι γιατί έχε ζητήσει παράταση και έχει πάρει.

- - - Updated - - -


Η Vodafone είναι πολυεθνική έχοντας μεγάλο αριθμό εταιριών στην Ευρώπη. Εάν ήθελε λοιπόν κάλλιστα θα μπορούσε να υιοθετήσει ότι έχουν κάνει οι υπόλοιπες εταιρίες του ομίλου της στην Ευρώπη. Επιπλέον, πρέπει να πιστωθούν τα ποσά των πελατών της άμεσα.

Έχει επικοινωνήσει κανένας καρτοκινητος με την εξυπηρέτηση να μας πει τι του λένε;

dimitri_ns
21-06-17, 09:07
Έχει επικοινωνήσει κανένας καρτοκινητος με την εξυπηρέτηση να μας πει τι του λένε;

Aνάλογα ποιός θα απαντήσει :p
Κοινώς πιασ' τ'αυγό και κούρευτο

Συνεχόμενες επικοινωνίες με τηλέφωνο, μαιλ, γιατί η κόρη μου έφυγε 30 Μαίου και γύρισε 18 Ιουνίου, πάντα ΕΕ
Οτι θέλει ο καθένας λέει, ότι κατεβάσει η γκλάβα του

Και το πακέτο των 8€, έγινε μετά από λίγο καιρό γαργάρα

Ξαναφεύγει 25 Ιουλίου για 4 μήνες, θα ψωνίσει καρτούλα απ´ έξω.
Φίλη της από voda Ισπανίας, δεν είχε κανένα πρόβλημα roaming σε ΕΕ

ranger
21-06-17, 12:10
Προχτές με το που άνοιξα το τηλέφωνο (CU) στο UK μου ήρθε μήνυμα από voda. Το κλασσικό μήνυμα καλωσορίσατε στην voda ΗΒ και οι χρεώσεις είναι τάδε. Αν δεν κάνω λάθος είναι ίδιες με αυτές που είχαν πριν τον Ιούνιο.
Μετά από ένα λεπτό σκάει και το δεύτερο μήνυμα, "οι χρεώσεις δεν αλλάζουν μετά την 1η Ιουνίου" κτλ

Δεν έχω κάνει κλήση ή κάτι άλλο για να δω πως χρεώνει.

Να δούμε τι θα γίνεις στις 29

ATG
21-06-17, 18:03
Αν έχει χρεωθεί κανείς (εννοώ αν έχει κανει χρηση) να το δηλώσει και να παραπονεθεί στο CC.

ranger
27-06-17, 14:09
Μετά από χτεσινή επικοινωνία σε κατάστημα voda σχετικά με καρτοπρόγραμμα που θα ταξιδέψει στο εξωτερικό τον άλλον μήνα, είπαν ότι θα μπορεί να κάνει κλήσεις με το πακέτου του και μάλιστα θα ισχύει το απεριόριστα προς voda. Αλλά όλα αυτά από τις 29 Ιουνίου

voithostyrempora2
28-06-17, 03:53
Επαναλαμβάνω ρώτησε την εξυπηρέτηση (αν μπορείς) για τις χρεώσεις ενώ δεν πρέπει να έχεις.
Θα έχει ενδιαφέρον η απάντηση

Σ'ευχαριστώ για τη βοήθεια, αλλά δεν ήθελα να σηκώσω flag στο σύστημά τους επικοινωνώντας με την τ/υ . Χθες το απόγευμα μου ήρθε SMS από τη Vodafone GR και στα δύο CU μου ότι από 29/06 ξεκινάει το δωρεάν roaming εντός ΕΕ. Σε ~20 ώρες θα σας πω :p.

ranger
28-06-17, 11:15
Και εγώ έλαβα το μήνυμα σήμερα και επιβεβαιώθηκε αυτό που έγραψα χτες.
Αναρωτιέμαι βέβαια αν αυτή η καθυστέρηση είναι τελείως αυθαίρετη και θα υπάρξει κάποιο πρόστιμο ή αν είναι καλυμμένη η voda

voithostyrempora2
28-06-17, 14:54
Κάπου αναφερθηκε ότι υπάρχει η δυνατοτητα παράτασης, αλλά μου διαφευγει τώρα πού ακριβώς το διάβασα αυτό.

- - - Updated - - -

Υπομονή ακόμα ~9 ώρες :p.

evantigger
28-06-17, 15:51
Κάπου αναφερθηκε ότι υπάρχει η δυνατοτητα παράτασης, αλλά μου διαφευγει τώρα πού ακριβώς το διάβασα αυτό.

- - - Updated - - -

Υπομονή ακόμα ~9 ώρες :p.

Ακόμα και πληρωμένο πακέτο να έχεις, αν ήσουν στην Ελλάδα πάνω από 1 μήνα πριν λογικά δε θα ισχύει το δωρεάν roaming.

voithostyrempora2
28-06-17, 16:50
Θα σου πω σε ~7 ωρες :p .

Λογικά το διαστημα που θα μετρησουν την "καταχρηση" (συνεχές roaming) θα ξεκινησει από αύριο. Θα το δούμε αυτό αναλυτικά. Αν δε με βάλουν στο δωρεάν roaming, θα κάνω φορητοτητα στην Cosmote , μετά από 2 μηνες (τόσο δεν είναι το διάστημα μέτρησης; ) θα κάνω φορητοτητα και τον άλλο μου αριθμο. Και ετσι κάθε 4 μηνες θα αλλάζω πάροχο και θα χω δωρεάν roaming.

ranger
28-06-17, 22:10
Θα σου πω σε ~7 ωρες :p .

Λογικά το διαστημα που θα μετρησουν την "καταχρηση" (συνεχές roaming) θα ξεκινησει από αύριο. Θα το δούμε αυτό αναλυτικά. Αν δε με βάλουν στο δωρεάν roaming, θα κάνω φορητοτητα στην Cosmote , μετά από 2 μηνες (τόσο δεν είναι το διάστημα μέτρησης; ) θα κάνω φορητοτητα και τον άλλο μου αριθμο. Και ετσι κάθε 4 μηνες θα αλλάζω πάροχο και θα χω δωρεάν roaming.

κάπου (σε παροχο εξωτερικού) διάβασα για τουλάχιστον 6μηνες το χρόνο εντός συνώρων για να μην θεωρείται μόνιμο roaming
Αλλά γιατί να το κάνεις αυτό κάθε Χ μήνες και να μην πάρεις απλά μία 2η (3η κτλ) κάρτα cosmote-wind κτλ;

voithostyrempora2
29-06-17, 01:05
Παίζει κι αυτό, ναι.

Λοιπόν, μεχρι στιγμής παπάκια η Vodafone. Πριν λίγα δευτερόλεπτα χρεώθηκα.

11+ Ολλανδίας (12+ Ελλάδος) κλήση προς Ελλάδα χρεωθηκε κανονικά
12+ Ολλανδίας (1+ Ελλάδος) κλήση προς Ελλάδα χρεώθηκε και πάλι κανονικά

Ακόμα 3+3 σεντς πεταμένα :p .

evantigger
29-06-17, 01:55
Παίζει κι αυτό, ναι.

Λοιπόν, μεχρι στιγμής παπάκια η Vodafone. Πριν λίγα δευτερόλεπτα χρεώθηκα.

11+ Ολλανδίας (12+ Ελλάδος) κλήση προς Ελλάδα χρεωθηκε κανονικά
12+ Ολλανδίας (1+ Ελλάδος) κλήση προς Ελλάδα χρεώθηκε και πάλι κανονικά

Ακόμα 3+3 σεντς πεταμένα :p .

Θα βλέπει το σύστημα ότι είσαι Ολλανδία τόσο καιρό... Ή απλά μετράνε και τη σημερινή μέρα ως προθεσμία.
Πάντως για την Cosmote που σκέφτεσαι να πας, στις 14 Ιουνίου που είχα κλειδωθεί απ΄έξω από το διαμέρισμα και την είχα ανάγκη μου το έδωσαν το roaming...

voithostyrempora2
29-06-17, 02:52
Θα δούμε μες στη μέρα τί ισχυει. Φανταζομαι ότι θα στειλουν SMS με την έναρξη ισχύος. Το πολύ-πολύ πάω Cyta που εχει σίγουρα roaming.

ranger
29-06-17, 11:04
θα τσεκάρω και με το δικό μου που είμα παρόμοια φάση


Το πολύ-πολύ πάω Cyta που εχει σίγουρα roaming.

Όλες οι εταιρίες έχουν δικλείδες για μη-μόνιμο roaming

bang
29-06-17, 13:53
Θα σου πω σε ~7 ωρες :p .

Λογικά το διαστημα που θα μετρησουν την "καταχρηση" (συνεχές roaming) θα ξεκινησει από αύριο. Θα το δούμε αυτό αναλυτικά. Αν δε με βάλουν στο δωρεάν roaming, θα κάνω φορητοτητα στην Cosmote , μετά από 2 μηνες (τόσο δεν είναι το διάστημα μέτρησης; ) θα κάνω φορητοτητα και τον άλλο μου αριθμο. Και ετσι κάθε 4 μηνες θα αλλάζω πάροχο και θα χω δωρεάν roaming.

Ξεχνας οτι για κάποιο λόγο η vodafone θέλει κανα 30€ για να κανεις φορητότητα σε καρτοκινητο :down::down::down:

trelomhxmhx
29-06-17, 19:20
Παιδιά ενημέρωση από Κύπρο,μέχρι και σήμερα το μεσημέρι δεν δουλευε, τώρα όμως

tzelen
29-06-17, 19:46
Για τις καθυστερήσεις θα πέσει κανένα προστιμάκι; Δεν είναι δα μια απόφαση που πάρθηκε εν μια νυκτί και δεν το ήξεραν οι πάροχοι.

- - - Updated - - -

EDIT - spoke too soon, είναι μέχρι και 29/6...

dimangelid
29-06-17, 21:09
Μάλλον δεν έχεις ιδέα πως λειτουργεί μια εταιρία και νομίζεις ότι όλα γίνονται με το πάτημα ενός κουμπιού.

Το γνώριζαν τόσους μήνες, ας ήταν έτοιμοι. Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία

@ ADSLgr.com All rights reserved.