PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες και παράπονα δια COSMOTE.



janko
15-06-17, 12:35
Καλημερα σας.
Καλως σας βρηκα.θα ηθελα την γνωμη σας για ενα θεμα που εχω με την cosmote.
θα προσπαθησω να σας τα πω απλα,για να μην σας κουρασω.
Ειχα κανει 2 χρονια συμβολαιο το 2015,τελος Απριλιου.(Full pack).
Φετος τον Απριλιο,αποφασισα να παω σε αλλο παροχο(fotrhnet)αφου σε καποιες τηλ συνομιλιες με την
cosmote,δεν ικανοποιηθηκα απο την προσφορα τους.
Οταν αποφασισα να ''αλλαξω'' τους ρωτησα(μεσα Απριλιου)τι πρεπει να κανω για να φυγω μιας κ το
συμβολαιο τελειωνει τελος Απριλιου.
Μου ειπαν(παντα τηλεφωνικα)οτι δεν χρειαζεται να κανω κατι,γιατι τις ενεργειες θα τις κανει ο νεος παροχος.
Το μόνο που επρεπε ηταν να επιστρεψω ττον εξοπλισμο(ρουτερ,τηλεκοντρολ,κ τον αποδικοποιητη).
Στις 25/4 εκανα αιτηση στην Forthnet και στις 27/4 ηρθε τεχνικος κ εβαλε το πιατο κ συνδεσε τα καναλια.
Στις 2/5 συνδεθηκε κ το internet,και στις 3/5 επεστρεψα σε καταστημα του ΟΤΕ τον εξοπλισμο.
Την ιδια μερα(3/5) ο ΟΤΕ μου εστειλε sms κ μου λεει:
Σε συνεχεια του αιτηματος σας,σας υπενθυμιζουμε οτι θα πρεπει να επιστρεψετε τον εξοπλισμο(Router) εντος 10 ημερων. Ενω αρχικα μου ειπαν να επιστρεψω ΟΛΟ τον εξοπλισμο.
Μετα αρχισαν να μου στελνουν λογαριασμους,οτι χρωσταω χρηματα.
Πρωτα μου στελνουν sms στις 18/4 κ μου ζητανε 105ευρω,πληρωτεο εως 28/4.
Στις 12/5 νεο sms.Ποσό 126 ευρω,πληρωτεο εως 31/5.
Χτες νεο sms.Ποσό 146,5 πληρωτεο εως 30/6.
Στις 6/6,μου στελνουν sms κ μου ζητανε να επιστρεψω τον αποκωδικοποιητη,τον οποιο θυμιζω οτι
εχω επιστρεψει στις 3/5.εχοντας βεβαια τα αναλογα αποδεικτικα.
Σε καποια τηλ επικοινωνια παλαιοτερα,μου ειχαν πει οτι προπληρωνω τις υπηρεσιες που ΘΑ δω.
Εγω τους εχω δωσει 52,5 στις 27/3 και 51,5 στις 13/4.
Χτες πηγα στο καταστημα του ΟΤΕ ΣΤΟ ιΛΙΟΝ κ μου λεει ο προισταμενος...
Χρωστας τον Απριλιο ,τον Μαιο κ μερικες μερες του Ιουνιου.
Του ειπα οτι σας εχω πει τηλεφωνικα στα μεσα Απριλιου,οτι θα ''φυγω'',μου ειπατε δεν εχω να κανω καμμια ενεργεια,μόνο να επιστρεψω τον εξοπλισμο.
Μου λεει ,ναι,επιστρεψατε τον εξοπλισμο,αλλά δεν ζητησατε διακοπη.
Του λεω,πως να εβλεπα ακομα τα καναλια χωρις αποδικωποιητη.
Μου λεει,το οτι τα επεστρεψες δεν σημαινει για μενα κατι.Τοτε του,γιατι μου ζητατε να επιστεψω ολο τον εξοπλισμο.Φυσικα δεν εβγαλα ακρη.
Το ιδιο συνεβηκε κ αργοτερα μου μιλησα στο τηλ μδε cosmote.
Απο οτι διαβασα για αυτη τη διαφορα,αρμοδιο ειναι ο συνηγορος του καταναλωτη κ οχι η Ε.Ε.Τ.Τ
Μια δικηγορος μου ειπε να κανω καταγγελια κ πως πιθανοτατα ''αυτοι''θα δωσουν το τηλ σε καποια εισπρακτικη εταιρεια η οποια θα με ζαλισει...
Τι να κανω;Μηπως πρωτα καποια αιτηση αμφισβιτισης λογαριασμου στη cosmote κ μετα καταγγελια στον συνηγορο καταναλωτη;
Εγω το μόνο που δεχομαι,αντε να μην εχω καταλαβει,οταν πληρωνω ενα λογαριασμο,τι αφορα,κ να
χρωσταω μονό τον Απριλιο,αν και σας ειπα οτι εχω δψσει 104 ευρψσε 2 δόσεις.
Ευχαριστω για την φιλοξενια,καλο μεσημερι,κ ευχαριστω οποιον ειχε υπομονη κ διαβασε ολα αυτα,
και με συμβουλεψει κατι..

jkoukos
15-06-17, 13:55
Τυπικά η Cosmote έχει δίκιο. Ηθικά όμως είναι φάουλ.
Είχες υπηρεσία τηλεφωνία+Internet και ταυτόχρονα TV. Τα 2 πρώτα πάνε πακέτο και γίνονται φορητότητα σε άλλον πάροχο. Όχι όμως το 3ο, για το οποίο πρέπει να ζητήσεις διακοπή, διότι δεν μεταφέρεται και δεν έχει καμία σχέση ως υπηρεσία με άλλον πάροχο. Πράγματι, όταν έκανες φορητότητα στην Forthnet πήρες τις αντίστοιχες υπηρεσίας τηλεφωνίας+Internet και ξεχωριστά την TV.
Οι ειδοποιήσεις που πήρες ήταν οι τυπικές που βγαίνουν αυτόματα από το σύστημα, όταν φεύγουμε από έναν πάροχο και ανάλογα τι αναφέρει το συμβόλαιό μας, όσον αφορά την επιστροφή του εξοπλισμού.

Συνέταξε ένα γράμμα με όλο το ιστορικό και στείλτο στην Cosmote (συστημένο) ή σε ένα κατάστημα Oteshop (όχι Γερμανό), ζητώντας ακύρωση των επιπλέον ποσών. Σε αρνητική περίπτωση ή αν δεν έχεις πάρει απάντηση εντός 20 ημερών, κάνε σχετικό αίτημα/καταγγελία (http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_faq1.html) στον Συνήγορο του Καταναλωτή. Η ΕΕΤΤ σε θέματα οικονομικής φύσης είναι αναρμόδια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.