PDA

Επιστροφή στο Forum : adsl filters



enigma
25-10-04, 02:47
γεια!!ρε παιδια γινεται να γινει συνδεση adsl χωρις να σου βαλουν φιλτρα???τα φιλτρα τα εχω στην κουτα και δεν ξερω τι να τα κανω..και ολα δουλευουν ρολοι χωρις αυτα!
και τηλεφωνο εχω ενω παραλληλα ειμαι στο νετ και ολα καλα!!γινεται να εισαι ο.κ χωρις τα φιλτρα??διαβασα σε ενα αρθρο του oteshop τα απαραιτητα που πρεπει να εχεις για να ειναι ετοιμη η συνδεση adsl.εκει λοιπον βρηκα και τα φιλτρα!! :shock:

sdikr
25-10-04, 02:52
Κανονικά δεν θά έπρεπε να σου δουλέυουν και τα δύο ταυτόχρονα χωρίς φίλτρο.

ΕΡΜΗΣ
25-10-04, 10:46
Να σε ρωτήσω κάτι;; Μήπως χρησιμοποιείς spliter. Σε αυτή τη περίπτωση ο διαχωρισμός των συχνοτήτων γίνεται στη κεντρική πρίζα(όπου και συνδέεται ο spliter) του σπιτιού και επομένως οι συχνότητες που φτάνουν σε όλες τις πρίζες(δευτερεύουσες) του σπιτιού λαμβάνουν συχνότητες φωνής και όχι δεδομένων. Επομένως δεν χρειάζονται τα φίλτρα.Συνήθως σε αυτή τη περίπτωση ο ρούτερ σου είναι στο ίδιο δωμάτιο που είναι η κεντρική πρίζα(Κεντρική πρίζα είναι η πρίζα που καταλήγει το δισύρματο καλώδιο που έρχεται από τον ΟΤΕ).

terper
25-10-04, 11:05
ISDN or PSTN?

Σε ISDN αρκεί ένας διαχωριστής στην αρχική γραμμή πριν από το NEtMod. Από εκεί διαχωρίζεται σε συχνότητες aDSL και Τηλεφωνίας και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο σε καμία άλλη μπρίζα...

Σε PSTN ...
A) Με διαχωριστήίσχύει ότι και από πάνω
Β) Με φίλτρα χρειάζεται από ένα σε κάθε μπρίζα εκτός αυτής μέσω της οποίας συνδέεται το aDSL Μodem...

Slay
25-10-04, 13:39
γεια!!ρε παιδια γινεται να γινει συνδεση adsl χωρις να σου βαλουν φιλτρα???τα φιλτρα τα εχω στην κουτα και δεν ξερω τι να τα κανω..και ολα δουλευουν ρολοι χωρις αυτα!
και τηλεφωνο εχω ενω παραλληλα ειμαι στο νετ και ολα καλα!!γινεται να εισαι ο.κ χωρις τα φιλτρα??διαβασα σε ενα αρθρο του oteshop τα απαραιτητα που πρεπει να εχεις για να ειναι ετοιμη η συνδεση adsl.εκει λοιπον βρηκα και τα φιλτρα!! :shock:

στις PSTN τα φιλτα η ο διαχωριστης ειναι για να δουλευει καλα το τηλεφωνο, χωρις αυτο να σημαινει οτι αν δεν βαλεις ειτε φιλτρα ειτε διαχωριστη δεν θα δουλευει. Απλα τοτε το τηλεφωνο εχει πολυ θορυβο και ειναι πραγματι ενοχλητικο, τις πρωτες 2 μερες που μου την ενεργοποιησαν ημουν χωρις διαχωριστη μιας και την εγκατασταση την ειχα κανει μονος μου, μετα εβαλα και τον διαχωριστη και καθαρισε η γραμμη του τηλεφωνου, αλλα οσο δεν ειχα το DSL δουλευε μια χαρα , αλλα τα τηλεφωνα ειχαν θορυβο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.