PDA

Επιστροφή στο Forum : Ok o OTE, ok to Forthnet. Pio modem na paro omos?



bill
12-06-03, 14:51
Gia sas.
Epiteloys o OTE dinei DSL, to idio kai i Forthnet. Omos pio modem prepei na dialekso?
Ayti ti stigmi exo ISDN grammi kai 3 computer ta opoia mirazontai 1 ISDN sindesi kai sindeontai metaksi toys meso enos hub (100ari).
Apo oti ida sto OTEshop pezei rolo to an exo ISDN 'h PSTN sindesi opos episis kai an thelo na to sindeso to modem se hub 'h se USB.
Eseis ti me simboylebete na agoraso?
Tha to epsaxna kai ligo parapano monos moy alla exo klisei ayrio to proi ranteboy ston OTE gia na kano tin aitisi (den mporo na pao se OTEshop giati einai ligo periergi i periptosi), kai prepei na ksero ti modem tha dialekso...
Eyxaristo,
Basilis

blizard
12-06-03, 16:08
Ειπαμε οτι δεν διαλεγεις ...
Σου προτεινει ο Οτε καποια modem για την περιοχη σου και εσυ επιλεγεις υποχρεωτικα ενα απο αυτα.

Μολις πουλησουν αρκετα Κοκαλοmodem ωστε να ειναι ευχαριστημενος ο Προεδρος(δεν ξερουμε ποτε γιατι γινεται ολο και πιο απληστος ) θα μπορεις να διαλεξεις το δικο σου.

bond
12-06-03, 16:15
Και πάλι όμως έχει κάποιες επιλογές.
Όπως ειπα και σε άλλο thread εμένα μου βγάζει δύο Siemens, ένα router με 8 ethernet θύρες και ένα απλό modem (340 € και 211 €, αντίστοιχα).
Ο router και στο εξωτερικό τόσο περίπου έχει. Το μόντεμ δεν μπορώ να το βρω πουθενά. Οπότε αν κάποιος σκοπεύει να μοιράσει το ADSL, ο router είναι σαφώς καλύτερη επιλογή.

sigmacom
12-06-03, 16:16
Ο φίλος να πάρει εκείνο που είναι και ψιλό-router εφ' όσον έχει πολλούς υπολογιστές και θέλει να μοιραστούν την ADSL σύνδεση, και φυσικά εφ' όσον κάνει για την περιοχή που είναι.

camelot21
12-06-03, 16:46
ADSL MODEM JETSPEED 500i

211,73 €

σε 12 άτοκες δόσεις Για Σύνδεση : ISDN
Τύπος : Modem/Router
Σύνδεση με : SPLITTER
Διεπαφή με Η/Υ : Ethernet/USB
Πρωτόκολλα Επικοινωνίας : PPPoATM
Λειτουργικά Συστήματα Η/Υ που υποστηρίζει : Win 98SE, 2000, ME, XP, NT, Linux, Mac 8.6, 9.0

elgriego
12-06-03, 17:45
Ή κάνεις εναν απο τους υπολογιστες σου router και τον εχεις ανοιχτο 24/7 και αγοραζεις το πιο φτηνο μοντεμ που σου προτεινουν με ethernet υποδοχη για εναν Η/Υ(αυτον) ο οποίος στην συνεχεια και μεσω του δικτύου που ηδη εχεις θα δινει BW σε ολους του H/Ys. Ο Η/Υ που θα μοιραζει την συνδεση θα εχει 2 ethernet καρτες....τα γνωστα δηλαδη!!!

bond
12-06-03, 19:53
Ή κάνεις εναν απο τους υπολογιστες σου router και τον εχεις ανοιχτο 24/7 και αγοραζεις το πιο φτηνο μοντεμ που σου προτεινουν με ethernet υποδοχη για εναν Η/Υ(αυτον) ο οποίος στην συνεχεια και μεσω του δικτύου που ηδη εχεις θα δινει BW σε ολους του H/Ys. Ο Η/Υ που θα μοιραζει την συνδεση θα εχει 2 ethernet καρτες....τα γνωστα δηλαδη!!!

Δεν διαφωνώ ότι γίνεται έτσι. Εγώ πρότεινα το router της siemes μόνο και μόνο, γιατί η τιμή του είναι αντίστοιχη με το εξωτερικό, ενώ οι τιμές των απλών μόντεμ είναι 3 φορές πάνω.

bill
13-06-03, 01:04
Basika aksizei ton kopo na doso 100 Euro parapano gia to Router?
kai emena nomizo oti siemens exo san epilogi stin perioxi moy...
Eyxaristo gia tis apantiseis...

bond
13-06-03, 10:25
Basika aksizei ton kopo na doso 100 Euro parapano gia to Router?
kai emena nomizo oti siemens exo san epilogi stin perioxi moy...
Eyxaristo gia tis apantiseis...

Τόσο ακριβό που είναι το απλό μοντεμ, εγώ νομίζω ότι αξίζει.
Ένα 8πορτο switch κάνει τουλάχιστον 50 Ευρώ. Επιπλέον δεν χρειάζεται να έχεις κάποιο pc συνέχεια ανοιχτό. Αν το μοντεμ είχε όσο θα έπρεπε να έχει (γύρω στα 60 €) τότε δεν θα άξιζε.

bill
13-06-03, 10:51
Ok. To pira... kai to exo sta xeria moy... :)
Perimeno OTE na erthei (apo bdomada moy eipan) gia tin egkatastasi.
Elpizo na min ginei kamia ma***ia kai den peksei to ADSL se ikanopiitiki taxitita, kathos moy ipan oti iparxei kai ayti i periptosi... :(

Gregory
13-06-03, 11:19
Φιλε σε παρακαλω οταν την βαλεις, να μας πεις ταχυτητες download και κυριως εμενα αυτο που με καιει ειναι το πινγκ στα online games

@ ADSLgr.com All rights reserved.