PDA

Επιστροφή στο Forum : Μείωση ταχύτητας απο τοτε που ενεργοποιηθηκε η VDSL στην περιοχη μου



geioannou
21-06-17, 13:02
Μύωση ταχυτητας απο τοτε που ενεργοποιηθηκε η VDSL στην περιοχη μου.

Και πιο συγκεκριμενα, μολις δέχθηκα και τηλεφώνημα απο την vodafone για προσφορα σε πακετo VDSL, το οποιο δεν αποδεχθηκα λογο του οτι δεν με ενδιαφερε, μετα απο 4-5 ημερες και εγω και αλλο ενας συνδρομητής στην ιδια πολυκατοικία, ειδαμε το 6-8mbps να εχει γινει 4 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

μιλησα με το τεχνικο τμημα και εκει αρχισε η κοροιδια της αρκουδας.
Τους ειπα οτι εδω και εικοσι χρονια η ταχυτητα που υποστηριζε η περιοχη με 4-5 διαφορετικους παροχους ηταν 6-8 mbps. πως ξαφνικα εγινε 4 και μαλιστα μετα την ενημερωση της προσφορας για vdsl!!!

με τα πολλα μου ειπε ο ανθρωπος που μιλουσα οτι τοσο βλεπω οτι πιανει η περιοχη σας, οτι πιανει 5 mbps.
ειπα λοιπον να παει και να δει τις προγουμενες συνδεσεις και το που συγχρωνιζα παλαιωτερα!
ειδε οτι ημουν στα 6,5mbps, λοιπον.
οποτε μετα του ειπα, οκ, θελω παλι να συγχρωνισω στα 6.5.
και η απαντηση του ηταν οτι βλεπω οτι το μεγιστο που μπορειτε να συγχρωνισεται ειναι το 5, γιατι αυτη ειναι η αποσταση στο το αστικο κεντρο.
και βεβαια μετα αυτη την κοροιδια, του ειπα, "δηλαδη μεχρι πριν 10 ημερες που επιανα τα 6.5, το σπιτι μου ηταν πιο κοντα στο κεντρο !!!!! επιασα δηλαδη το σπιτι μου και το πηγα πιο μακρια και για αυτο δεν πιάνω τοσο καλα τωρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"
και ειπα επισης οτι τωρα που πολυ συνδρομητες πανε σε VDSL, ο χαλκος δεν θα εχει τοσο τραφικ, οποτε μονο να μειωθει δεν γινεται.

ειναι ξεκαθαρο οτι ριξαν την ταχυτητα για να μας αναγκασουν να παμε σε VDSL. το θεμα ειναι τι μποορω να κανω εγω μιας και ουτε σωστη πολιτική ειναι, ουτε χρειαζομαι την VDSL, ουτε και τα χρηματα διαθετω.
θελω να το τραβηξω μεχρι τερμα. ακομα και να αποχωρισω, αποδικνιοντας οτι δεν φταιω εγω σε κατι και ετσι να φυγω χωρις πεναλτι.

Παρακαλω τις γνωμες σας, ευχαριστω

sdikr
21-06-17, 13:10
Για να μπει vdsl σημαίνει πως αλλάξανε καμπίνα, αυτό συνήθως σημαίνει πως μεταφέρανε τα καλώδια απο το παλιό καφάο στο καινούργιο, όποτε ναι το να χάσεις λίγο ταχύτητα είναι αναμενόμενο.

geioannou
21-06-17, 13:22
Για να μπει vdsl σημαίνει πως αλλάξανε καμπίνα, αυτό συνήθως σημαίνει πως μεταφέρανε τα καλώδια απο το παλιό καφάο στο καινούργιο, όποτε ναι το να χάσεις λίγο ταχύτητα είναι αναμενόμενο.

γιατι ομως να χασω!
- νεα καμπινα χωρις υγρασιες κλπ
- στην νεα καμπινα ειναι νεες συνδεσεις vdsl που αποσυμφορίζουν το τραφικ της adsl

sdikr
21-06-17, 13:37
γιατι ομως να χασω!
- νεα καμπινα χωρις υγρασιες κλπ
- στην νεα καμπινα ειναι νεες συνδεσεις vdsl που αποσυμφορίζουν το τραφικ της adsl

Νέες μούφες, μεγαλύτερο μήκος καλωδίου,
Μπορεί να μην έχει adsl σήμα αλλά έχει δυνατότερο σήμα vdsl να κάνει παρεμβολές μέσα στο καφάο, όποτε λιγο πολύ έρχεσαι στα ίδια επίπεδα με πριν.

geioannou
21-06-17, 13:47
δεν θεωρω καθολου τυχαιο το γεγονος οτι 2 συνδρομητες εχουμε κλειδωσει στα 4 και οι δυο. νομιζω οτι ειναι καθαρα δάχτυλος της εταιριας για αυτο και εχω θελω να χωρις κυρωσεις.

adiS
21-06-17, 13:51
δεν θεωρω καθολου τυχαιο το γεγονος οτι 2 συνδρομητες εχουμε κλειδωσει στα 4 και οι δυο. νομιζω οτι ειναι καθαρα δάχτυλος της εταιριας για αυτο και εχω θελω να χωρις κυρωσεις.

Όπως ανέφερες ίδια πολυκατοικία είστε. Όπως και πριν είχατε ίδια ταχύτητα έτσι και τώρα.

sdikr
21-06-17, 13:57
δεν θεωρω καθολου τυχαιο το γεγονος οτι 2 συνδρομητες εχουμε κλειδωσει στα 4 και οι δυο. νομιζω οτι ειναι καθαρα δάχτυλος της εταιριας για αυτο και εχω θελω να χωρις κυρωσεις.

Μπορεί να νομίζεις ότι θέλεις, αλλά το θέμα είναι τι γίνεται στην πραγματικότητα, όπως και να έχει καλή τύχη :oneup:

geioannou
21-06-17, 13:59
Όπως ανέφερες ίδια πολυκατοικία είστε. Όπως και πριν είχατε ίδια ταχύτητα έτσι και τώρα.

Οχι, πριν δεν ειχαμε την ιδια. Εγω ειχα 6.5 και ο αλλος συνδρομητης ειχε φτασει και 9 για καποια στιγμη αλλα γενικος ηταν στο 8!
τωρα με το 4mbps ειναι ξεκαθαρο οτι ειναι σκουπα και καθαρη ρύθμιση απο μερος τους.
και τελος παντως, ανεξαρτητα με αυτο, αμα ειναι να μην ειναι ενταξει στο συμβολαιο που εχουμε υπογραψει, τοτε θα λω να αποχωρισω...

adiS
21-06-17, 14:16
Και να σε αφήσουν να αποχωρίσεις, κάτι που το θεωρώ απίθανο, στην άλλη εταιρεία νομίζεις ότι θα πιάσεις περισσότερο?

Φυσικά αν νομίζεις ότι σε κοροϊδεύουν λογικό το βρίσκω να θέλεις να φύγεις,αλλά δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο.

badweed
21-06-17, 14:21
κλασικη περιπτωση αναπτυξης που μας δειχνουν το φεγγαρι σαν στοχο και μας παιρνουν τα υποδηματα :hmm:

cranky
21-06-17, 19:37
..., όποτε ναι το να χάσεις λίγο ταχύτητα είναι αναμενόμενο.
Λίγο, είναι 1-2, άντε 5%.
Απ' τα 6-8 mbps στα 4, είναι 40 με 50 %.


Νέες μούφες, μεγαλύτερο μήκος καλωδίου,
Τόσο, που να ρίξει τον συγχρονισμό στο μισό ;

Δεν ξέρω αν είναι (συμπτωματικά) βλάβη της γραμμής του ή επέμβαση απο τον πάροχό του, πάντως, δεν το βρίσκω φυσιολογικό.

panoc
21-06-17, 19:47
Νομιζω οτι ενα screenshot με τα στατιστικα της γραμ,μης θα λυσει πολλες αποριες

sdikr
21-06-17, 19:52
Λίγο, είναι 1-2, άντε 5%.
Απ' τα 6-8 mbps στα 4, είναι 40 με 50 %.


Τόσο, που να ρίξει τον συγχρονισμό στο μισό ;

Δεν ξέρω αν είναι (συμπτωματικά) βλάβη της γραμμής του ή επέμβαση απο τον πάροχό του, πάντως, δεν το βρίσκω φυσιολογικό.

Δεν πάνε έτσι τα πράγματα με τις xdsl συνδέσεις

cranky
21-06-17, 19:57
Νομιζω οτι ενα screenshot με τα στατιστικα της γραμμης θα λυσει πολλες αποριες
Εδικά, αν έχει κρατήσει κανένα απο παλιά.

stamka
21-06-17, 20:03
Οχι, πριν δεν ειχαμε την ιδια. Εγω ειχα 6.5 και ο αλλος συνδρομητης ειχε φτασει και 9 για καποια στιγμη αλλα γενικος ηταν στο 8!
τωρα με το 4mbps ειναι ξεκαθαρο οτι ειναι σκουπα και καθαρη ρύθμιση απο μερος τους.
και τελος παντως, ανεξαρτητα με αυτο, αμα ειναι να μην ειναι ενταξει στο συμβολαιο που εχουμε υπογραψει, τοτε θα λω να αποχωρισω...

να αποχωρησεις μπορεις. Να σπασεις το συμβολαιο δεν μπορεις χωρις να πληρωσεις το πέναλτι ... δυστυχώς. Αυτοι ειναι "ενταξει" γιατι σου υποσχέθηκαν εως 24mbps συμβολαιο.
Μπορεις ομως να το θυμασαι γιατι οταν ληγη το συμβολαιο και θα σου κανουν προσφορα για να μείνεις (και θα ειναι καλη η προσφορα) να απαντησεις αναλογος

Δεν αποκλείω παντως ττο βραδι η αυριο η μετα απο επανεκινηση ρουτερ κτλ να ξαναεχεις ιδια ταχυτητα Μπορει να εχει πολλη κινηση, μπορει να αυξηθηκαν η χρηστες της Vodafone (αφου εκανε προφορες οπως και σε εσενα)...

anderm
21-06-17, 21:08
Ο μοναδικός τρόπος να σου μειώσει ο πάροχος σου την ταχύτητα συγχρονισμού είναι αυξάνοντας το SNR (ή Noise Margin στο Router). Επειδή ως επί το πλείστον δεν θα έχουν κάνει κάτι τέτοιο -μόνο η Cyta το κάνει- στείλε μας τα χαρακτηριστικά της γραμμής από το Modem-Router σου.

Είναι λογικό να έχει αυξηθεί το crosstalk στις γραμμές από Α/Κ και θα γίνεται μόνο χειρότερο. Εάν θέλεις μεγαλύτερες ταχύτητες μπορείς να μεταβείς σε VDSL. Εξ-άλλου για αυτό στήνεται νέο δίκτυο.

nicanor
29-06-17, 16:31
Επιβεβαιώνω και εγώ το φίλο geioannou.Το ιδιο συνέβη και στη δική μου περίπτωση ,vodafone,Ηλιούπολη α/κ Δάφνης. Ενώ είχα ταχύτητα γύρω στα 7000-7400 σταθερή για αρκετό καιρό ,ξαφνικά έπεσε γύρω στα 5000 - 5400.Ηρθε τεχνικός ,έλεγξε τη γραμμή,βρήκε ότι υπήρχαν πολλά errors και έδωσε βλάβη στη Cosmote.Ο έλεγχος δεν είχε καποιο αποτέλεσμα και τα στατιστικα της γραμμής παραμένουν το ίδιο χαμηλά.Το snr παραμένει στα 6db όπως και παλαιότερα.Το περίεργο όμως είναι ότι στην περιοχή μου ΔΕΝ υπάρχει διαθεσιμότητα για VDSL Vodafone, υπάρχει μόνο VDSL Cosmote.Τι άλλαξε τότε και προς τι όλη αυτή η υποβάθμιση;

Giwrgos19802
02-07-17, 23:00
Παίδες έχει απαντηθεί ήδη το ζήτημα στις περιοχές που παρέχετε VDSL υπηρεσίες από οποιονδήποτε πάροχο. Δυστυχώς ή ευτυχώς αυξάνετε το crosstalk λόγω του VDSL με αποτέλεσμα να επιρρεάζονται οι adsl. Από την στιγμή που σου παρέχεται VDSL στην περιοχή σου δεν καταλαβαίνω τον λόγο τον οποίο αρνήσε κατηγορηματικά να βάλεις και επιμένεις στα δικά σου και στα περί δακτύλων που θέλουν να σε έχουν δυσαρεστημένο.
Δείτε καλύτερα και διαβάστε λίγο πώς λειτουργούν οι xDSL υπηρεσίες και πώς παρεμβάλει η μια στην άλλη από την στιγμή που περνάνε από το ίδιο KV και μετά ανοίχτε τους ασκούς του αιόλου.
Δώστε βάση στα post του SDKIR.......αυτά που είπε ο άνθρωπος δεν τα είπε απλά για να τα πεί και να χαιδέψει τα αυτιά του κάθε παρόχου......

Η πλάκα πάντως στο όλο ζήτημα ποιά είναι? Απαντάς μόνος σου στον εαυτό σου από τον τίτλο του post :P

achiavg
03-07-17, 16:25
Ο λογος που δεν βαζουν vdsl ειναι τα λεφτα,καποιοι σαν και εμενα που θελουν μονο ιντερνετ εχουν πετυχει προσφορες γυρω στα 16 ευρω,για vdsl θα πρεπει να δινω 30+,ασε και τα διπλασια τελη διακοπης συμβολαιου αμα γινει κατι.Αμα καποιος μου δωριζει τα 15 ευρω παραπανω καθε μηνα ευχαριστως να βαλω αλλα σε αυτες τις εποχες καθε ευρω μετραει.
Τωρα Καλλιθεα κοντα στο γηπεδο περνανε οπτικες,ελπιζω να μην χειροτερεψει πολυ η γραμμη μου.

blackjack
27-09-17, 06:05
Και εγω τα ιδια περναω. Vodafone συνδεση, μολις ενεργοποιησε το vdsl η cosmote στην περιοχη απο 9 επεσα στα 6,5. Επισης εγω και να θελω και να ειχα τα χρηματα η vodafone δεν εχει vdsl εδω ακομα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.