PDA

Επιστροφή στο Forum : Στατιστικα γραμμης .



amijim
22-06-17, 16:51
Καλημερα,θα ηθελα νας δειξω τα στατιστικα της γραμμης μου .Στο παρελθον και επι 6ετιας κλειδωνα στα 8mbps/1mbps.Καθε φορα που εβρεχε η γραμμη επεφτε ενω τηλεφωνο ειχα κανονικα.Εκανα παραπονα ωσπου ηρθε τεχνικος .Στο εξης κλεδωνω στα 6mbps/1mbps και καθε φορα που βρεχει συνεχιζει να πεφτει το internet.Δοκιμασα διαφορα μοντεμ ,πλεον ειμαι με zyxel vmg1312 b10d και δοκιμασα να αλλαξω snr αλλα φαινεται να ειναι κλειδωμενο.Τι θα προτινατε να κανω για να ανεβω ξανα στα 8mbps?Μπορειτε να καταλαβετε κατι απο τα στατιστικα της γραμμης?
Ευχαριστω

sweet dreams
22-06-17, 17:26
Είσαι πολύ μακριά από το Α/Κ και θα πρέπει, τουλάχιστον από την πλευρά σου, να φροντίσεις να έχεις μια άψογη εγκατάσταση.
Με το Downstream Attenuation που έχεις τα 8 mbps είναι πάνω και από το θεωρητικό όριο, εκτός αν έδειχνε λάθος τιμή το ρούτερ.
Αν μετά από όλες τις επανεκκινήσεις στο ρούτερ έχεις ίδιες τιμές σε όλα, τότε σε έχουν σε κλειδωμένο προφίλ.
Αν η εγκατάσταση σου είναι τσεκαρισμένη, τους παίρνεις τηλέφωνο για να σου ξεκλειδώσουν το προφίλ και μετά να δεις αν μπορεί να ανέβει περισσότερο.

deniSun
24-06-17, 17:09
Καλημερα,θα ηθελα νας δειξω τα στατιστικα της γραμμης μου .Στο παρελθον και επι 6ετιας κλειδωνα στα 8mbps/1mbps.Καθε φορα που εβρεχε η γραμμη επεφτε ενω τηλεφωνο ειχα κανονικα.Εκανα παραπονα ωσπου ηρθε τεχνικος .Στο εξης κλεδωνω στα 6mbps/1mbps και καθε φορα που βρεχει συνεχιζει να πεφτει το internet.Δοκιμασα διαφορα μοντεμ ,πλεον ειμαι με zyxel vmg1312 b10d και δοκιμασα να αλλαξω snr αλλα φαινεται να ειναι κλειδωμενο.Τι θα προτινατε να κανω για να ανεβω ξανα στα 8mbps?Μπορειτε να καταλαβετε κατι απο τα στατιστικα της γραμμης?
Ευχαριστω

Από πλευράς σου δεν μπορείς να κάνεις τίποτε.
Στα περισσότερα dslam το snr το έχουν κλειδωμένο.
Προφανώς και η γραμμή σου μπορεί να πάει στα 8Μ όπως ήσουν πριν,
αλλά ο τεχνικός λόγω των αλλαγών κατά την διάρκεια της βροχής,
σου έριξε τον συγχρονισμό.

Όπως τα περιγράφεις τα γεγονότα... το πιο πιθανό είναι ότι έχεις καλωδιακό πρόβλημα εκτός του χώρου σου.
Και σε αυτή την περίπτωση δεν μπορείς να κάνεις κάτι.
Γιατί αλλαγή καλωδίου... δεν πρόκειται να σου γίνει.
Τουλάχιστον όχι εύκολα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.