PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL στην Ηγουμενίτσα



dimangelid
25-10-04, 15:54
Το πιθανότερο είναι ότι τον Φεβρουάριο θα φύγω για σπουδές στην σχολή που πέρασα στην Ηγουμενίτσα ( εφαρμογή ξένων γλωσσών στην διοίκηση και το εμπόριο ) . Μπήκα στο oteshop.gr και για να δω αν υπάρχει εκεί adsl έβαλα το τηλέφωνο της σχολής μου ( 2665024866 ) . Είδα ότι υπάρχει διαθεσιμότητα και σε γραμμές pstn και σε isdn!!!! Ισχύουν όντως αυτά που λέει το site ή υπάρχουν τίποτα οπτικές ίνες κ.λ.π. ; Αν πάω θα βάλω γραμμή isdn. Επίσης αν ξέρει κάποιος να μου πει τι dslam έχουν εκεί. Αν είναι κάποιος από εκεί να μου πει ποιον provider χρησιμοποιεί και τι σχόλια έχει να κάνει. Modem δεν δίνουν εκεί το siemens που έχω τώρα. Οπότε αν υπάρχει adsl τον Φεβρουάριο θα το αγοράσω από εδώ και θα το πάω εκεί.

Voldemort
25-10-04, 16:02
Συνήθως αυτές οι πληροφορίες υπάρχουν σε site του πΟΤΕ. Δοκίμασε να ψάξεις για διαθεσιμότητα isdn (ή adsl) στην περιοχή σου. Υπάρχουν πεδία που βάζεις το όνομά σου και σου λέει. :wink:

[EDITED]

Ουπς! Τηλέφωνό σου ήθελα να πω... :oops:

DarthVader
25-10-04, 16:15
Η Ηγουμενίτσα έχει DSLAM ALCATEL. Εχει διαθεσιμότητα σε πόρτες και το SIEMENS modem που έχεις είναι συμβατό. Καλύτερα να κάνεις την αίτηση στην Ηγουμενίτσα μαζί με την αίτηση για νέο τηλέφωνο για να νη χρεωθείς τη μεταφορά του ADSL από την Αθήνα.

dimangelid
25-10-04, 17:38
Η Ηγουμενίτσα έχει DSLAM ALCATEL. Εχει διαθεσιμότητα σε πόρτες και το SIEMENS modem που έχεις είναι συμβατό. Καλύτερα να κάνεις την αίτηση στην Ηγουμενίτσα μαζί με την αίτηση για νέο τηλέφωνο για να νη χρεωθείς τη μεταφορά του ADSL από την Αθήνα.

Δεν είπα τόσο κατανοητά τι θα κάνω. Αν πάω στην Ηγουμενίτσα θα κάνω αίτηση για γραμμή isdn με το που θα πάω εκεί και μαζί με την αίτηση για νέα γραμμή θα κάνω και την αίτηση για το adsl. Για το modem εννοώ το εξής: επειδή είδα στο site του ΟΤΕ ότι εκεί δεν δίνουν modem siemens θα πάω σε ένα κατάστημα του ΟΤΕ στην Αθήνα, θα αγοράσω το modem της siemens που θέλω ( για την ιστορία θα πάρω το siemens xpresslinkd isdn ) και θα το πάρω μαζί μου στην Ηγουμενίτσα για να το χρησιμοποιώ με την adsl γραμμή που θα έχω εκεί. Όταν θα κάνω την αίτηση για adsl δεν θα παραγγείλω modem. Επίσης δεν αγοράζω router από αυτούς που δίνει ο ΟΤΕ γιατί έχω χίλιες φορές καλύτερο ( τον Linksys WRT54G ) :D Στο σπίτι μου στην Αθήνα δεν θα πειράξω τίποτα. Θα μείνουν όλα όπως είναι τώρα. Εδώ χρησιμοποιώ για router τον Netgear MR814v2. Πάντως το modem της siemens έχει αποδειχτεί σκυλί. Δεν καταλαβαίνει τίποτα και ας δουλεύει και κατεβάζει όλη την ώρα. Το ίδιο και ο router :twisted:

ratataplan
02-11-04, 17:40
Και γιατι να κανεις αιτηση για isdn? Βαλε μονο dsl.

dimangelid
03-11-04, 20:33
Και γιατι να κανεις αιτηση για isdn? Βαλε μονο dsl.

Τι λες;;;;; ADSL χωρίς τηλεφωνική γραμμή δεν μπαίνει. Και αν εννοείς να έχω γραμμή pstn, εγώ θέλω isdn γραμμή γιατί έχει πολλά πλεονεκτήματα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.