PDA

Επιστροφή στο Forum : Dr. Speedtouch



Cue
25-10-04, 16:57
Με το που ξεκινάει στο ξεκίνημα των windows και μπαίνει στο system tray, τρώει crash.

Υποψιάζομαι SP2. Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα? Ποια είναι η τελευταία έκδοση?

Thx!

zardoz
25-10-04, 17:33
Ποτέ δεν κατάφερα να τρέξω το Dr. Speedtouch, ούτε και με το SP1.

Τώρα τί φταίει .... :?

EvilHawk
25-10-04, 20:15
Ασε που έχει και αμφιβόλου ποιότητας έως μηδενικά αποτελέσματα!

catfish
25-10-04, 20:24
Εγώ με το που το εγκατέστησα μου απενεργοποίησε το Norton Personal Firewall για κάποιο λόγο! :shock: :?: :?: Μακρυά είναι άχρηστο έτσι και αλλιώς.

McAli
25-10-04, 23:19
Μακρυά είναι άχρηστο έτσι και αλλιώς.


Ακριβώς!

spartacus
25-10-04, 23:53
Και εγώ όσες φορές και αν προσπαθησα να το τρέξω και πριν από τα sp2 αλλά και μετά κόλλαγε, τι το θες δεν είναι δα και τόσο χρήσιμο.

terper
25-10-04, 23:56
Θα συμφωνήσω και εγώ περι αχρηστίας...
Και crash να μην τρώει θα τρώει αδίκως πολύτιμα resources

ogenikos
26-10-04, 00:01
Εμένα αντιθέτως λειτουργεί άψογα (με ST 510) SP2, και κάνει τις πιό αξιόπιστες μετρήσεις ταχύτητας (upload/download) σε σχέση με άλλα bandwidth meters που έχω δοκιμάσει. :|
Edit: Aν έχετε software firewall ή των windows, τότε αυτό κάνει την ζημιά, γιατι ο DrSpeedtouch θέλει κάποιες πόρτες για να επικοινωνήσει με το modem, επίσης καλό είναι να έχετε απενεργοποιημένο και το UPnP, γιατί και αυτό δημιουργεί προβλήματα μετά το SP2.

Cue
26-10-04, 17:40
Οκ τότε να το βγάλω :p
Αυτό το UPnP το ακούω συχνά πυκνά τώρα τελευταία.
Τι ρόλο βαράει? :/

WAntilles
26-10-04, 18:17
...το Norton Personal Firewall. Μακρυά είναι άχρηστο έτσι και αλλιώς.

Συμφωνώ απολύτως.

Όλοι οι Νόρτωνες και Φόρτωνες εναι άχρηστοι και επικίνδυνοι.


Αυτό το UPnP το ακούω συχνά πυκνά τώρα τελευταία.
Τι ρόλο βαράει?

Μπορείς άνετα να το ξεχάσεις.

Είναι άχρηστο και επικίνδυνο.

andreasmd13
26-10-04, 19:06
πως απενεργοποιω το UPnP ? γιατι εχω προβλημα και με το emule με την 4672 port

spartacus
26-10-04, 20:36
ανοίγεις το 10.0.0.138 αριστερά θα δεις ένα μενού, θα ανοίξεις το Advanced και μετα το napt εκει θα δεις έναν πίνακα με τις πόρτες που έχεις ανοίξει, στα δεξιά του παραθύρου πάνω πάνω θα δεις το upnp κάνε κλικ και μετά επέλεξε το of, μετά το apply και τελείωσες.

boo
30-10-04, 22:56
530i καιXP SP2 και Norton IS 2005 και ο DrSpeedtouch δουλεύει άψογα και μετράει και σωστά και διαγνωστικό μου κάνει...

alxandros
30-10-04, 23:42
Πρώτη μέρα σήμερα με το 530 σε XP SP1 και BlackICE firewall και όλα οκ με το DrSpeedTouch με default ρυθμίσεις

mario_z
31-10-04, 01:28
Ακομα μερικοι μυθοι για να μην πω βλακειες! Ελεος! Με windows xp pro sp2 (original), λειτουργει μια χαρα το dr. speedtouch. Ακομα το UPnP einai θετικο (αν ξερεις τι σου γινεται) για καποιο firewall. To υποστηριζουν το firewalls των XP και το speedtouch. Ανοιγει και κλεινει τις πορτες ΜΟΝΟ απο προγραμματα που θες εσυ να ανοιγουν και να κλεινουν τις πορτες τους αναλογα με τις δικες τους αναγκες! Παλι εδω χρειαζεται να ...ξερεις τι γινεται στο computer σου. Οσον αφορα το αν τρεχει σωστα καποιο προγραμμα στο computer του καθενα, ας το δεχτουμε σαν αποτυχια του συγκεκριμενου ανθρωπου να εχει το computer του σωστα ρυθμισμενο , χωρις να εχει βαλει-βγαλει ενα καρο παρανομο λογισμικο και οχι σαν λαθος του συγκεκριμενου προγραμματος (dr.speedouch στην περιπτωση μας). Φιλια. :lol:

zardoz
31-10-04, 01:32
Τί το θέλετε το DrSpeedTouch βρε παιδιά?
Μια ανοησία είναι :wink:

terper
31-10-04, 01:35
Ακομα μερικοι μυθοι για να μην πω βλακειες! Ελεος! Με windows xp pro sp2 (original), λειτουργει μια χαρα το dr. speedtouch.

Δεν είναι για εμένα μύθος ούτε βλακεία το να θεωρώ άχρηστο πρόγραμμα το dr Speedtouch. Ναι σε SP2 το εγκατέστησα ,ναι δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα , αλλά δεν μου έλυσε και κανένα. Ώς εκ τούτου δικαιούμαι να λέω ότι για εμένα τουλάχιστον είναι άχρηστο.
Όπως φυσικά διακιούται οποιωσδήποτε άλλος να λέει και να πιστεύει (και να έχει και δίκιο φυσικά) ότι εκείνον τον εξυπηρετεί..


Τα λέω όλα αυτά γιατί θεωρώ τον χαρακτηρισμό βλακείες τουλάχιστον άτοπο...

Πάντα φιλικά
Δημήτρης

mario_z
31-10-04, 02:02
Η λεξη "βλακειες" παει σε αυτους που αμεσως λενε οτι καποιο προγραμμα φταιει που δεν τρεχει σωστα χωρις να ελεγχουν αν φταιει το προγραμμα ή αυτοι. Επισης στους "πολυξερους" που αμεσως λενε οτι το UPnP ειναι αχρηστο. Αυτα! :D

mario_z
31-10-04, 02:18
Επισης αγαπητε Δημητρη εδω δεν κανουμε φιλοσοφικη συζητηση για να εκφραζει ο καθενας ο,τι πιστευει και ο,τι τον εξυπηρετει! Κανεις λαθος! Συζητουμε επιστημονικα. Δεν χωρανε "πιστευω" ! Απλα επιστημονικες αληθειες. Τουλαχιστον εδω. Αλλιως ας λεει ο καθενας ο,τι θελει χωρις να βοηθουμε ετσι κανεναν για το...πως θα ρυθμισει το...router του! Εκτος αν την επομενη φορα διαβασει τη...Βιβλο! Ισως και το ..αστρα και οραμα! Φιλικα παντα, Μαριος.

princess
31-10-04, 02:40
τελικα ρε παιδια μπορει να πει καποιος τι στον κορακα κανει αυτο το UPnP και γιατι ειναι επικυνδινο η δεν ειναι; Διοτι εγω με το που το ενεργοποιησα ειδα διαφορα στις ταχυτητες κατεβασματος. Και τι εχει να κανει το παρανομο λογισμικο δηλαδη; Βλεπω μεν καμποσες πορτες ανοιχτες αλλα βλεπω και διαφορα στην ταχυτητα! Κανενα φως σε μας τους ασχετους; (μη μου πειτε rfm γιατι μαλλον απευθυνεται σε αυτους που καπως πιανουν το τι κανει οχι σε ασχετους!) :oops:

mario_z
31-10-04, 02:47
Φιλε princess πολυ απλα το UPnP ανοιγει κλεινει τις πορτες αναλογα με το αν καποιο προγραμμα απο το computer σου θελει κατι τετοιο και για οσο διαστημα χρειαζεται. Ειναι μια ευκολια με την προυποθεση βεβαια οτι ξερεις τι προγραμματα τρεχεις στον υπολογιστη σου και τι ακριβως κανουν! Εκει ειναι και οι διαφωνιες απο καποιους για την ασφαλεια του, με την εννοια οτι πολλοι χρηστες καλα καλα ΔΕΝ ξερουν τι software τρεχει στα computers τους και τι ακριβως κανει! Το θεμα του παρανομου λογισμικου το ανεφερα ως προς το ποσο ασταθες γινεται ενα συστημα με το βαλε-βγαλε λογισμικο και μαλιστα παρανομο... Αυτα. :)

princess
31-10-04, 02:57
λοιπον επειδη ειμαι και λιγο στοκος... αν εχεις ενα firewall(software), αν τρεχεις καθε λιγο spybot και adaware, αν σε γενικες γραμμες ξερεις τι εχεις στο pc σου (εκτος απο τα πιθανα που μπορει να ξεφυτρωσουν απο το πουθενα), δεν υπαρχει προβλημα με το UPnP ετσι; Καθε φορα που αφηνω το pc ανοιχτο ολη νυχτα δεν ξερω τι θα βρω μεσα την αλλη μερα!

mario_z
31-10-04, 03:07
Παραδειγμα στα πιο πανω: Πες οτι θελεις να στειλεις ενα αρχειο μεσω του messenger. Ο messenger θα χρειαστει ανοιχτη την 6891 πορτα για να το στειλει. Αν εχεις καποιο firewall ΧΩΡΙΣ UPnP Θα πρεπει εσυ να ανοιξεις την πορτα αυτη για το συγκεκριμενο προγραμμα. Αν εχεις καποιο firewall UPnP, για παραδειγμα αυτο των XP, τοτε το το firewall ανοιγει αυτοματα την πορτα για οση ωρα χρειαζεται ο messenger να κανει τη μεταφορα του αρχειου. Οπως καταλαβαινεις ειναι μια ευκολια. Το βασικοτερο προβλημα ασφαλειας ειναι οτι, ετσι μπορει και καποιο προγραμμα που ¨κατα λαθος¨ εχεις στο computer σου να επικοινωνει με το internet μια και ειπαμε οι πορτες ανοιγουν αυτοματα. Με αλλα λογια, ο αδυναμος κρυκος στην ασφαλεια εισαι εσυ, δηλαδη ο ανθρωπος για μια ακομα φορα. Αν ξερεις τι προγραμματα τρεχεις και τι ακριβως κανουν τοτε ολα OK. Φαντασου ομως καποιον κακομοιρο administrator να εχει στο firewall δυνατοτητα UPnP. Ο καθε μη εμπειρος χρηστης computer του δυκτιου του μπορει να εχει ¨κατεβασει" software που θα εκμεταλευεται το UPnP. Με την εννοια αυτη, μπορεις να μιλησεις για "θεμα ασφαλειας", ομως για αλλη μια φορα στην ουσια ειναι ο παραγοντας ανθρωπος που κανει τη διαφορα. :)

princess
31-10-04, 03:09
νασαι καλα mario.. τωρα νιωθω κομματι πιο ησυχη -και γρηγορη- στο μετρο του δυνατου μια και φροντιζω να ψαχνομαι τακτικα.. Ειχα την αισθηση οτι απλα ανοιγε τα παντα και μπατε σκυλοι αλεστε ενα πραγμα!

mario_z
31-10-04, 03:15
Να σαι καλα! Κερνας ποτο στα Εξαρχεια? (μην πας περασουν και για computer freaks και οτι δεν γουσταρουμε τις γυναικες ΠΟΛΥ περισσοτερο απο την τεχνολογια) χεχε....Μην ξεχνας βεβαια να τσεκαρεις που και που την ασφαλεια σου...ΑΑΑα και πολυ σημαντικο αν και θα κουφαθεις, pleaseeeee αλλαξε το default user name/ password του router σου αν δεν το εχεις κανει ακομα! Φιλουρες.... :P

princess
31-10-04, 03:20
γιατι να μην κερασω; Καθε φορα που ξεστραβωνομαι για κατι πολυ χαιρομαι! Και το pass το εχω αλλαξει το username παλι δε βλεπω απο που να το αλλαξω το ρημαδι! (θα το αλλαζα ουτως η αλλως, εχω ασυρματο και διαφορους γειτονους που πολυ θα την ηθελαν την τζαμπα dsl!)

sdikr
31-10-04, 17:25
Επισης στους "πολυξερους" που αμεσως λενε οτι το UPnP ειναι αχρηστο. Αυτα!

Αχρηστό δεν είναι, απλά συνήθως οι "πολύξεροι" ξέρουν να ρυθμίσουν το nat/firewall :wink:

Για μένα ο μόνος λόγος που ανοίγω το upnp είναι όταν θέλω να τρέξω video conference με msn/netmeeting (να μην ανοίγουμε τώρα στο firewall τεράστια range)



Επισης αγαπητε Δημητρη εδω δεν κανουμε φιλοσοφικη συζητηση για να εκφραζει ο καθενας ο,τι πιστευει και ο,τι τον εξυπηρετει! Κανεις λαθος! Συζητουμε επιστημονικα. Δεν χωρανε "πιστευω" ! Απλα επιστημονικες αληθειες.

Και εδώ κάνεις ενα λάθος, αυτό είναι φόρουμ ο καθένας φυσικά θα πεί την άποψη του όσο σωστή ή λάθος είναι αυτή.

ίσως λίγο ποιο ήρεμους τόνους;
φιλικά

mario_z
01-11-04, 08:36
Πολυξερους λεμε αυτους που κανουν τους "εξυπνους" λεγοντας ο,τι θελουν χωρις να λενε και πως εβγαλαν το οποιο συμπερασμα για παραδειγμα οτι το UPnP ειναι αχρηστο! Φυσικα αυτοι που ξερουν ρυθμιζουν το firewall μονοι τους αν και υπαρχουν και αυτοι που .....ξερουν αλλα χρησιμποποιουν το UPnP, για παραδειγμα...ΕΣΥ! λολ. Αρα μεχρι στιγμης συμφωνουμε! χεχε. Οσον αφορα το Δημητρη διαβασε καλα τι λεει αυτος και τοτε θα συμφωνησεις μαζι μου. Θα πει ο καθενας την αποψη του οχι ομως και να εχει "και δικιο φυσικα" οπως χαρακτηριστικα λεει! Δεν ειναι δυνατον ο καθε ενας που λεει κατι και το πιστευει να ...εχει δικιο! "Δικιο¨" θα εχουν ολοι οσοι "πιστευουν" κατι? Επειδη ετσι τους ηρθε? Δικιο θα εχουν οσοι μιλουν με επιχειρηματα και επιστημονικα και με πειραματισμο εχει αποδειχθει αυτο που λενε! Στην περιπτωση μας αν το UPnP ειναι αχρηστο και γιατι. Αυτα... Παντως χαρηκα που συμφωνεις μαζι μου για το UPnP και που...το χρησιμοποιεις κι εσυ. Ισως επειδη ανηκεις σε αυτους που ξερουν και οχι στους...πολυξερους! λολ :wink:

ogenikos
01-11-04, 10:52
Τί το θέλετε το DrSpeedTouch βρε παιδιά?
Μια ανοησία είναι :wink:
Το DrSpeedtouch είναι πολύ καλό σαν bandwidth meter μιας και είναι προτεινόμενο και φτιαγμένο για τα συγκεκριμένα modem, ανοησίες είναι διάφορα bandwidth meters που βάζουν μερικοί και βγαίνουν και λένε ότι κατεβάζουν συνέχεια με 50+kB/sec με γραμμή 384 :lol: :shock:

EvilHawk
01-11-04, 12:06
Εχω μια απορία , έχετε διαβάσει το thread (+) και (-) του Universal Plug & Play (http://www.adslgr.com/forum/thread7953.html) και βγάλατε συμπέρασμα ότι υπάρχουν πολύξεροι που είπαν ότι το UPnP είναι άχρηστο?
Γιατί εγώ είδα μόνο σοβαρές τοποθετήσεις και για τα υπέρ και για τα κατά!

WAntilles
01-11-04, 13:39
Εμένα δηλαδή, που ούτε ποτέ το χρησιμοποίησα (λόγω επιλογής) ούτε ποτέ ένιωσα να το στερήθηκα, πού με κατατάσσετε;

terper
01-11-04, 13:46
Όπως φυσικά δικαιούται οποιοσδήποτε άλλος να λέει και να πιστεύει (και να έχει και δίκιο φυσικά) ότι εκείνον τον εξυπηρετεί...

Αυτό που είπα δεν απέχει απλώς από το να λέει ο καθένας ότι είδε στην μαγική σφαίρα και ερμήνευσε με αριθμομαντολογία... Είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Είπα , και θα μου επιτρέψετε να επιμένω σε αυτό , ότι αν κάποιος λεει και πιστεύει ότι εξυπηρετείται από το Χ,Ψ,Ζ πρόγραμμα δεν μπορώ να του πω εγώ ότι δεν τον εξυπηρετεί, γαιτί έτσι αποδυκνείεται από την κβαντική επιστημονική ανάλυση που θα του κάνω εγώ. Γιατί απλούστατα έχει το ένα και μοναδικό επιχείρημα που και η θεωρία των παράλληλων συμπάντων δεν θα μπορούσε να με βοηθήσει να απορρίψω. "Εμένα με εξυπηρετεί" Τότε ΝΑΙ φίλε μου mario_z έχει δίκιο. Δεν λέω ότι έχει δίκιο στο οτι το πρόγραμμα είναι χρήσιμο για τον καθένα αλλά για τον ίδιο το χρήστη που το ισχυρίζεται...

Και όσο για το αν η κοινότητα είναι το online Forum των MIT graduates ή απλά μια κοινότητα φίλων που προσπαθούν να αλληλοβοηθούν με κύριο γνώμονα την αναταλλαγή εμπειριών σε συνεργασία και με την γνώση η θέση μου είναι - καλώς ή κακώς - ότι όλοι έχουν βήμα και δικαίωμα γνώμης, ακόμη και εσφαλμένης.

Να σημειώσω εδώ ακόμη ότι δεν θεωρώ πρέπον να παράσχουμε βοήθεια όταν δεν γνωρίζουμε κάτι , γιατί έστω και αν έχουμε τις καλύτερες των προθέσεων κινδυνεύουμε να αποπροσανατολίσουμε παρά να βοηθήσουμε. Η ημιμάθεια είναι κακός σύμβουλος. Από αυτό το σημείο όμως έως του να απαγορεύσουμε το λόγο υπό την αιγίδα του επιχειρήματος - "Δεν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένος" - μεσολαβούν έτη φωτός.

Ελπίζω αυτή τη φορά να έγινα σαφής και αν και φαντάζομαι ότι τελικά περισσότερο συμφωνούμε εντούτοις ούτε το απιτώ ούτε και θα με ενοχλήσει αν εξακολουθείς να θεωρείς ότι είχα άδικο. Άλλωστε η διαφορετικότητα των απόψεων και των θέσεων για εμένα είναι κινητήριος δύναμη σύνθεσης και όχι τροχοπέδη.

Τέλος θεωρώ ότι ο χαρακτηρισμός πολύξερος δεν απευθυνόταν σε εμένα, δεν νομίζω άλλωστε ότι έδωσα καμία αφορμή για κάτι τέτοιο, αλλά θα συμφωνήσω ότι το φαινόμενο υπάρχει και μάλιστα σχεδόν σε κάθε κοινότητα συζητήσεων τεχνικών θεμάτων. Είναι δε εξίσου κατακριτέος όσο και ο δογματισμός και ο αφοριστικός λόγος, ωστόσο και πάλι δεν θα τον θεωρούσα αποδιοπομπαίο. Γιατί και αυτή η συμπεριφορά συμβάλλει - με το δικό της ξεχωριστό τρόπο - στην ζωντάνια και την ιδιαιτερότητα μια Online Κοινότητας Συζητήσεων


Πάντα Φιλικά
Δημήτρης

mario_z
01-11-04, 14:47
Αγαπητέ φίλε Δημήτρη, καταφεύγοντας κι εσύ στην κβαντική θεωρία τότε θα πιστέψεις και μένα όταν πριν 1 μήνα είδα σε ένα χωράφι στη Σέριφο ένα γάιδαρο να πετάει! Δεν θέλω να σε χλευάσω αλλά πριν απαντήσεις είχα φανταστεί ότι θα άκουγα τα γνωστά περί κβαντικών θεωριών! Όμως αυτό δεν απαντάει σε αυτά που είπα εγώ. Ότι δεν θα ρυθμίσουμε το..router βασιζόμενοι σε....κβαντικές θωριές αλλά στην "ταπεινή" φυσική, στα… ταπεινά μαθηματικά και στο ότι ένα και ένα κάνουν δυο. Βέβαια αν είναι σε αυτό το forum να μιλάμε για θεωρία παράλληλων συμπάντων για να καλύψουμε μια λάθος άποψη (ότι δηλαδή επειδή κάποιος χρήστης router "πιστεύει" ότι ένας UPnP, router έτσι του ρθε να λειτουργεί σωστά-λάθος, χωρίς τεκμηρίωση)τότε νομίζω ότι είναι πιο σοβαρό να μιλήσουμε για τον ιπτάμενο γάιδαρο που είδα στη Σέριφο! :wink: Δικαιούται λοιπόν όπως λες να πιστεύει και να λέει ο καθένας ο,τι τον εξυπηρετεί αλλά ΔΕΝ είναι σωστό να λέμε και ότι ο καθένας μπορεί να έχει ΚΑΙ δίκιο! Περιμένω ότι θα απαντήσεις ότι μπορεί να έχει το "δικό του" δίκιο , βασιζόμενος σε....κβαντικές θωριές, όμως δεν νομίζω ότι θα αφορά πλέον τους χρήστες που θέλουν να ρυθμίσουν το...router τους! Ίσως να κολλάει περισσότερο σε μια συζήτηση περί ιπταμένου γαιδάρου που ισχυρίζομαι ότι είδα το καλοκαίρι στη Σέριφο. Πάντως κι εμένα μου αρέσει ο διάλογος και η εποικοδομητική κρητική και...πολύ σε χαίρομαι! Πραγματικά φιλικά , Μάριος

terper
01-11-04, 15:05
Τα κβάντα , τα κουαρκ, οι μαύρες τρύπες και τα παράλληλα σύμπαντα, όπως άλλωστε και το κληρονομικό χάρισμα είχαν θέση στην απάντηση μου μόνο ώς χιουμοριστικές διανθίσεις.

Εγώ επιμένω στο ακόλουθο


Είπα , και θα μου επιτρέψετε να επιμένω σε αυτό , ότι αν κάποιος λεει και πιστεύει ότι εξυπηρετείται από το Χ,Ψ,Ζ πρόγραμμα δεν μπορώ να του πω εγώ ότι δεν τον εξυπηρετεί


Δεν αναφέρεται ούτε σε αυθαιρετα συμπεράσματα ούτε σε ανυπόστατες διαπιστώσεις ούτε πολύ περισσότερο στην αίσθηση ότι το αν λειτουργεί κάτι σωστά είναι αποτέλεσμα προσευχής και μετάννοιας (ή δαιμονισμού στην περίπτωση μη λειτουργίας).

Εννοείται ότι δεν θεωρώ για αυτόν τον ισχυρισμό ότι κάποιος έχει δίκιο.

Ο διάλογος μας είναι όντως πολύ ευχάριστος και όσο συνεχίζεται τόσο περισσότερο έχω την αίσθηση ότι κυρίως συμφωνούμε...


σε ένα χωράφι στη Σέριφο

ΥΓ: Νησιώτης; Γιατί εγώ είμαι από τη Σίφνο! :up

Φιλικά Δημήτρης.

mario_z
01-11-04, 15:13
ΧΕΧΕΧΕΧΕΧΕ....... τελικα ειμαστε 2 κουζουλοι Σιφνιοι? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! Αυτο μονο με την θεωρια των παραλληλων συμπαντων θα το δεχομουν! λολ.. Φιλια πολλα... (εχω κατι χωραφια στη Σιφνο! ισως περασω απο εκει καποτε) :wink:

terper
01-11-04, 15:16
Ε ποτέ!!! :D :D :D

Είπαμε μικρός ο κόσμος...
Αλλά ελάχιστος ;;;

Α ρε πατρίδα!

sdikr
01-11-04, 22:30
Αφού το μαμήσαμε που το μαμήσαμε (το θέμα)

@mario_z

Δες το απλά, ποιός ό λόγος ύπαρξεις του upnp;
Μα για χρήστες που δεν θέλουν (ή δεν μπορούν) να μπλέξουν με ΝΑΤ/firewall
Που σημαίνει οτι μιλάμε για χρήστες που δεν γνωρίζουν (σύγνωμη για την έκφραση)
Σε αυτή την περίπτωση το upnp είναι τρύπα ασφαλείας, γιατί πολύ απλά αυτός είναι ο χρήστης που κάνει κλικ στα πάντα.

Οσο για την χρήση του Upnp, θέλει πάνω απο όλα να έχεις windows xp, καθώς και τα προγράμματα να το υποστηρίζουν (εγώ γνωρίζω μόνο msn/netmeeting/emule/azurus) για τέσσερα προγράμματα δήλαδη!
Απο τα οποία μόνο το Msn/netmeeting είναι δύσκολα στο σετάρισμα του ΝΑΤ

Δεν πιστευω οτι είμαι λάθος εδω

nhariton
16-11-04, 16:56
Απο τα οποία μόνο το Msn/netmeeting είναι δύσκολα στο σετάρισμα του ΝΑΤ

Δεν πιστευω οτι είμαι λάθος εδω

Σχετικά με το netmeeting. Αν δεν κάνεις καμία ρύθμιση στο NAT, αλλά έχεις ενεργοποιημένο το UPNP ώστε να ανοιγοκλείνει μόνο του όποιες πόρτες χρειάζεται, θα δουλέψει; Εγώ το έχω ενεργοποιημένο το UPNP και επίσης έχω ανοίξει τις πόρτες 1503,522,389,1720,1731 που διάβασα ότι τις χρησιμοποιεί το netmeeting (H.323). Έτσι όμως δεν έχω και πάλι σίγουρα αποτελέσματα. Δηλάδη άλλες φορές έχω εικόνα, άλλες όχι... ή άλλες φορές μπορούν να με καλέσουν και άλλες όχι.
Ξέρεις μήπως τί άλλο πρέπει να κάνω ώστε να δουλεύει σταθερά;

Υ.Γ: Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω το alcatel speedtouch 530 modem

φιλικά,
Νίκος

eXORCIST_87
25-12-04, 11:50
Έχω SP2 , Alcatel Speedtouch 530 , Sygate Personal Firewall Pro. Ως default το ρούτερ έχει το Upnp στο ον , αλλά απ ότι είδα έμπαινε στο μουλάρι με low id .Μόλις το απενεργοποίησα και άνοιξα μόνος μου τις πόρτες δούλεψε κανονικά ...
Αν θέλω όμως να ανοίξω range από ip (πχ για το Age of empires τι κάνω ??)
Το ενεργοποιώ η υπάρχει τρόπος να ανοίξω το Range ??

Ευχαριστώ

HelpDesk1242
29-12-04, 03:22
Το UPNP ειναι το λεγομενο Universal Plug and Play ειναι ενα πρωτοκολλο που υποστηριζουν τα ΧP και οχι μονο.Εγκαθισταται απο το Control Panel/Add remove programs /add remove windows componets/ network Servises .....upnp interface

Σε συνδυασμο με Speedtouch 530 που υποστηριζει UPNP δημιουργειται ενα εικονιδιο στα network connections λεγεται internet connection το οποιο μπορει να γινει συντομευση στο Desktop για connect /Disconect xωρις να μπαινουμε στο 10.0.0.138

Οσο αναφορα το Dr Speedtouch ειναι αχρηστο και γενικοτερα σε συνδεσμολογια Ethernet ειναι αχρηστο ολοκληρο το CD

Τελος WINXP SP2 και Speedtouch συνεργαζονται αψογα .
Σε αντιθετη περιπτωση A:/format c: δε κανει κακο θα καθαρισει κιολας

sdikr
29-12-04, 04:46
Σε συνδυασμο με Speedtouch 530 που υποστηριζει UPNP δημιουργειται ενα εικονιδιο στα network connections λεγεται internet connection το οποιο μπορει να γινει συντομευση στο Desktop για connect /Disconect xωρις να μπαινουμε στο 10.0.0.138

μόνο αυτό;
ξεχνάς οτι ανοίγει της πόρτες η εφαρμογή που έχει upnp μιλώντας κατευθείαν με το Modem/router (το οπόιο μπορεί να είναι καλό αλλά και μεγάλυ τρύπα ασφαλείας αν δεν προσέχεις)



Τελος WINXP SP2 και Speedtouch συνεργαζονται αψογα .
Σε αντιθετη περιπτωση A:/format c: δε κανει κακο θα καθαρισει κιολας

πονάει δόντι (sp2) κόψι κεφάλι (format)

@ ADSLgr.com All rights reserved.