PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL BroadbandPack



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

thama
25-10-04, 17:09
Λοιπόν, για τις απορίες που είχα πάνω στο νέο πακέτο της HOL

To μήνυμα που τους έστειλα έχει ώς εξής

Καλημερα,
Στο site αναφέρεται :HOL HOMEBroadbandPack 300
HOL HOMEAnyAccess 300 59 €
HOL CPE
HOL Circuit
HOL eVoice

Και εξηγείται ότι για το HOL e-voice

Μέσα στο πακέτο διατίθεται και η υπηρεσία τηλεφωνίας μέσω Internet HOL e-voice,η οποία μπορεί να αξιοποιηθεί άμεσα καθώς ο εξοπλισμός router που παρέχεται μετατρέπει οποιαδήποτε αναλογική τηλεφωνική συσκευή σε VoIP τηλέφωνο. Στην μηνιαία τιμή του πακέτου περιλαμβάνονται 180 λεπτά δωρεάν χρόνο ομιλίας κάθε μήνα!

Η απορία μου είναι η εξής

Όταν αναφέρεται 180 λεπτά δωρεάν χρόνος ομιλίας/μήνα, σε ποιους προορισμούς ? Σταθερά, κινητά, εξωτερικό ? Και στους 3 προορισμούς, ή κάπως αλλιώς ?

Επιπλέον, υπάρχουν και μερικές ακόμη απορίες περισσότερο διαδικαστικές
1. Η απόκτηση του πακέτου, περιλαμβάνει τη μετατροπή της τηλεφωνικής σύνδεσης του πελάτη σε ADSL, ή αυτό το τμήμα θα γίνει από τον πελάτη ?
2. Ο λογαριασμός των 69,62 € το μήνα θα έρχεται μαζί με το λογαριασμό του ΟΤΕ, ή θα είναι ξεχωριστός ?
3. Σε περίπτωση που δεν θα υπάρχει ενσωμάτωση του ποσού στο λογαριασμό του ΟΤΕ, ποιοι αποδεκτοί τρόποι πληρωμής υπάρχουν

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας

και η απάντηση που πήρα ήταν η εξής

Αγαπητέ κ.xxxxxxxxxxxxx

σας ευχαριστούμε που απευθυνθήκατε στο τμήμα RSD Direct Sales για την εξυπηρέτησή σας.

Σχετικά με το ερώτημα που θέσατε, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως :


1)Τα 180 λεπτά περιλαμβάνουν κλήσεις προς Ευρωζώνη, ΗΠΑ και Ελλάδα (σταθερά τηλέφωνα)

Αναλυτικό τιμοκατάλογο μπορείτε να δείτε στη διεύθυνση
http://home.hol.gr/online/holofyou/index.aspx?mid=3917&SID=205&pageType=Price

Σε περίπτωση που υπερβείτε το όριο των 180 € θα χρεώνεται αυτομάτως η διαφορά στη πιστωτική σας κάρτα


2)Το πακέτο αναβάθμισης της τηλεφωνικής σας γραμμής σε ADSL το αναλαμβάνει η Hellas On Line (συμπεριλαμβάνεται στο πακέτο)
3)Τρόποι πληρωμής : Προς το παρόν μόνο με πιστωτική κάρτα: Visa,MasterCard, American Express. (όχι μέσω λογαριασμού ΟΤΕ)
Για οποιαδήποτε επιπλέον απορία μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας και μέσω τηλεφώνου (2108762000 , 8011177777)

Εάν είστε συνδρομητής της Hellas On Line, σας επιβραβεύουμε γι’αυτό, με την ανανέωση της συνδρομής σας. Ανανεώστε τώρα τη σύνδεσή σας με την Hellas On Line και θα έχετε επιστροφή χρημάτων στο ηλεκτρονικό σας «πορτοφόλι» eMoney, έως και 15%.

Aνανεώστε ΤΩΡΑ με μία AnyAccess (ακόμα κι αν η συνδρομή σας λήγει αργότερα), συνδεθείτε είτε με PSTN είτε με ΙSDN είτε με ADSL, ανάλογα με τον εξοπλισμό και την τηλεφωνική γραμμή που διαθέτετε οποιαδήποτε στιγμή το θελήσετε, και αξιοποιήστε το ποσοστό της έκπτωσης που δικαιούστε σε επιπλέον υπηρεσίες της Hellas On Line!

Εάν, όμως, οι προπληρωμένες υπηρεσίες πρόσβασης δεν ανταποκρίνονται στις ανάγκες σας, συνδεθείτε με μηδενικό πάγιο στην υπηρεσία HOL anyDSL, και απολαύστε pay-as-you-go πρόσβαση!

Γνωρίζατε πως με την Hellas On Line μπορείτε έχετε ADSL πρόσβαση στο Internet; Η ταχύτερη σύνδεση με το διαδίκτυο σας παρέχεται τώρα από την Hellas On Line!

Ρωτήστε μας πως μπορείτε κι εσείς να συνδέεστε με τις μεγαλύτερες δυνατές ταχύτητες, ή επισκεφθείτε το www.adsl.gr, και αποκτήστε μία συνδρομή ADSL σήμερα κιόλας!!!

Αν το κόστος των τηλεφωνικών σας συνδιαλέξεων σας ανησυχεί, αφήστε την Hellas On Line να αναλάβει τα «βάρη» των τηλεφωνικών σας χρεώσεων με την υπηρεσία HOL easyVOICE.

Συμπληρώνοντας απλά μία αίτηση, χωρίς προπληρωμές, χωρίς πάγιες χρεώσεις, μειώνετε τα τηλεπικοινωνιακά σας κόστη έως και 27% και έχετε τον πλήρη έλεγχο του λογαριασμού σας, σε πραγματικό χρόνο, μέσω Internet.

Χρησιμοποιείστε τώρα το easyVOICE Calculator και υπολογίστε τη μείωση των τηλεπικοινωνιακών σας χρεώσεων, με τη χρήση της υπηρεσίας HOL easyVOICE.


Ελπίζουμε η απάντησή μας στο ερώτημά σας να σας κάλυψε!

aesir
25-10-04, 17:15
Ρε thama τι μακρυνάρι είναι αυτό; Πάτα μια "επεξεργασία" αν μπορείς να μαζευτούν σωστά οι γραμμές... :roll:

thama
25-10-04, 17:22
Τώρα καλύτερα aesir ?

aesir
25-10-04, 17:25
Much much better, πιάνει ενάμισι screen και όχι 3, δεν νομίζεις; :wink:

Crosstalk
05-11-04, 13:45
Εχει ζητησει κανεις πληροφοριες γιαυτο το pack?
Εαν το εχει ενεργοποιησει κανεις ας δωσει εντυπωσεις!

yannis76
10-11-04, 13:08
Εχει ζητησει κανεις πληροφοριες γιαυτο το pack?
Εαν το εχει ενεργοποιησει κανεις ας δωσει εντυπωσεις!

Επειδή δοκιμάσαμε το BroadbandPack της HOL για τις ανάγκες ενός review γνωστού περιοδικού, θα σας πω τις εντυπώσεις μου:
Καταρχάς το μοντεμ είναι το καλύτερο από όλα τα άλλα 2 πακέτα της Forthnet και Otenet. Πρόκειται για έναν ολοκληρωμένο Router με 4 θύρες Ethernet και ενσωματωμένο φίλτρο ή splitter. Έχει δηλαδή μία θύρα RJ-11 όπου μπορείτε να συνδέσετε ένα αναλογικό τηλέφωνο απευθείας στο Router.
Όσον αφορα την ταχύτητα του ΟΤΕ, από ξένο server κυμαίνονταν από 30-35KB/s χωρίς κάποια διαφοροποίηση από τους άλλους
Στην τιμή, τα 59€+18%ΦΠΑ=69,62 περιλαμβάνωνται και τα 180 λεπτά δωρέαν eVoice, το οποίο το δοκιμάσαμε και δουλεύει ΑΨΟΓΑ.
Με το eVoice μπορείτε να μιλήσετε στις χώρες της ΕΕ, στην Αμερική και στον Καναδα σε σταθερά τηλέφωνα με 10% λιγότερο του ΟΤΕ.

Τα αρνητικά είναι τα εξής:
1)Το πακέτο δεν είναι ακόμα πληρως έτοιμο. Δηλαδή σήμερα 10/11/2004, από όσο γνωρίζω περιμένουν ακόμα κάποια παραγγελία με τα μόντεμ. Πιστεύω πάντως ότι είναι θέμα εβδομάδων ή ακόμα και ημερών.
2)Το eVoice έχει έναν μικρό περιορισμό στις γραμμές ISDN. Συγκεκριμένα δεν μπορεί να δεχτεί VoΙΡ από άλλους χρήστες. Μπορεί πάντως να πάρει.

Γενικά το πακετο μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

Γιάννης

Lord_Flasheart
10-11-04, 15:36
τι router είναι αυτό που δίνει το μπροαντμπαντ πακ?

yannis76
10-11-04, 16:22
τι router είναι αυτό που δίνει το μπροαντμπαντ πακ?

Είναι το Zoom X5v

tzellos
16-11-04, 10:06
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν μέσα σε αυτή τη τιμή συμπεριλαμβάνεται και το κόστος της γραμμής του ΟΤΕ (πάγιο ΟΤΕ για γραμμές ADSL).

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

yannis76
16-11-04, 12:22
Περιλαμβάνεται και το τελοσ ενεργοποιήσης

Crosstalk
10-12-04, 03:05
Αποτι εχω καταλαβει εχει ολοκληροθει το πακετο και ηδη εβγαλαν και νεα πακετα με αγορα ΙΒΜ Η/Υ ειτε desktop ή laptop!!!
Κατι που θελω να προσεξετε ειναι οτι υπαρχει συμβολαιο 12μηνης διαρκειας και ο εξοπλισμος που δινεται ειναι με επινοικιαση (κατι παρομοιο με το νετμοντ της Ιντρακομ στο ISDN του ΟΤΕ) και επιστρεφεται οταν διακοπει η υπηρεσια!

ipo
10-12-04, 03:11
Αποτι εχω καταλαβει εχει ολοκληροθει το πακετο και ηδη εβγαλαν και νεα πακετα με αγορα ΙΒΜ Η/Υ ειτε desktop ή laptop!!!
Κατι που θελω να προσεξετε ειναι οτι υπαρχει συμβολαιο 12μηνης διαρκειας και ο εξοπλισμος που δινεται ειναι με επινοικιαση (κατι παρομοιο με το νετμοντ της Ιντρακομ στο ISDN του ΟΤΕ) και επιστρεφεται οταν διακοπει η υπηρεσια!
Ελπίζω στα ψιλά γράμματα να μην λέει ότι σου παίρνουν πίσω και το laptop! :D

Crosstalk
11-12-04, 02:01
Αρχισαν και οι διαφημισεις στην ΤV πλεον!
Λεει οτι ο εξοπλισμος ειναι και Wi-Fi enabled!
Καλα εαν σου επαιρναν και το PC θα μιλουσαμε για το απολυτο techbazaar 8)

pt3
11-12-04, 05:58
Περιλαμβάνεται και το τελοσ ενεργοποιήσης


Το περιλαμβάνεται είναι μάλλον λάθος έκφραση. Η πραγματικότητα είναι ότι δεν πληρώνεις αφού ούτως ή άλλως η γραμμή δεν σου ανήκει.

Crosstalk
11-12-04, 13:54
Περιλαμβάνεται και το τελοσ ενεργοποιήσης


Το περιλαμβάνεται είναι μάλλον λάθος έκφραση. Η πραγματικότητα είναι ότι δεν πληρώνεις αφού ούτως ή άλλως η γραμμή δεν σου ανήκει.

Γιαυτο αλλωστε σε ολα τα ADSL πακετακια της αγορας δεν πληρωνεις την ενεργοποιηση!

DM
15-12-04, 01:02
Παιδιά πείτε με άσχετο πείτε με εκτός πραγμάτων αλλά ίσως λόγω έλλειψης χρόνου η λόγω ηλικίας να μην τα πιάνω αυτά που γράφουν οι προσφορές.Μπήκα στην σελίδα της Hol διαβάζω π.χ την φθηνότερη τους προσφορά HOL HOME anyACCESS100.Έπειτα για να δω συμβατότητα της γραμμής μου (Θεσσαλονίκη) αναγράφω τον αριθμό μου και να'σου ΟΤΕ! Εννοεί δηλαδή οτι πέρα απο τα 9 ευρώ πάγιο (καλα σύν το παγιο που έχω για το σταθερό ΟΤΕ) θα πληρώνω κάθε μήνα και τα 19 χωρίς Φ.Π.Α στον ΟΤΕ για να μου μισθώνουν την dsl γραμμή; Άρα πάω καπου στα 30 ευρώ τον μήνα με 128 kbps;Διάβασα παραπάνω για κάτι,οτι δηλαδή εάν διακόψω την συνδρομή μου πρέπει να επιστρέψω το modem? Επίσης δέν θέλω να επιβαρύνω την πιστωτική μου.όλα τα προγράμματα προυποθέτουν Πιστωτική; και κάτι τελευταίο σ'αυτό το παραλλήρημα μου.Αξίζει να πάρει κανείς την προσφορά με το Laptop?
Ευχαριστώ

Crosstalk
12-01-05, 04:09
Αστικά και υπεραστικά τηλεφωνήματα δωρεάν από την Hellas On Line στους χρήστες του HOL Broadband Pack

H Ηellas On Line ανοίγει τη νέα χρονιά δυναμικά παρουσιάζοντας τη νέα της προσφορά, η οποία δίνει κίνητρο σε όλους τους Έλληνες, σε όλες τις ελληνικές οικογένειες να αποκτήσουν πρόσβαση στο Διαδίκτυο με ADSL, εξοικονομώντας παράλληλα χρήματα καθώς μειώνουν σημαντικά τον τηλεφωνικό τους λογαριασμό.

Συγκεκριμένα, από τις 12 Ιανουαρίου και μέχρι τα τέλη του 2005 όλα τα αστικά και υπεραστικά τηλεφωνήματα που θα πραγματοποιήσουν οι χρήστες του HOL Broadband Pack με την υπηρεσία τηλεφωνίας μέσω Internet ΗΟL eVoice θα είναι δωρεάν. Κάθε μήνα η HOL θα χαρίζει το κόστος των τηλεφωνημάτων προς σταθερά τηλέφωνα σε όλη την Ελλάδα που έχουν κάνει οι χρήστες τον προηγούμενο. Η προσφορά ισχύει για συγκεκριμένο αριθμό αιτήσεων και αφορά αποκλειστικά σε οικιακή χρήση.

Έτσι, κάθε χρήστης και οικογένεια που επιλέξει το HOL Broadband Pack, επιλέγει την καλύτερη λύση για πρόσβαση με ADSL, καθώς του παρέχονται:

• ΑDSL router με δυνατότητα σύνδεσης 2 απλών αναλογικών τηλεφώνων και μέχρι 3 υπολoγιστικών μηχανών (PCs, παιχνιδομηχανές) με μοναδικές λειτουργικές δυνατότητες.

• Τηλεφωνία μέσω Internet σε εξαιρετικά οικονομικές τιμές με την υπηρεσία HOL eVoice για τηλεφωνήματα σε ολόκληρο τον κόσμο επιπλέον της προσφοράς, με κόστος μέχρι και 10% χαμηλότερο ενός αστικού τηλεφωνήματος.

• Μοναδικές υπηρεσίες Internet και οφέλη όπως το μεγαλύτερο e-mail στην ελληνική αγορά με χωρητικότητα 1Gb και την καλύτερη προστασία από spam και ιούς στην ελληνική αγορά.

• Eυκολία στην εγκατάσταση του εξοπλισμού και τη διαχείριση των υπηρεσιών

Τονίζουμε πως για την αγορά του HOL Broadband Pack ( το οποίο διατίθεται επίσης και σε ειδική έκδοση με IBM desktop ή laptop) δεν απαιτείται καμιά απολύτως προπληρωμή ποσού. Η χρέωση γίνεται σε μηνιαία βάση μετά την ενεργοποίηση του κυκλώματος χωρίς να απαιτείται χρέωση της πιστωτικής κάρτας του συνδρομητή.

Insomniac
13-01-05, 21:16
Φαινεται πολυ ενδιαφερον...Πηρα τηλ και ρωτησ και το μονο αρνητικο ειναι για ηδη χρηστες dsl οτι πρεπει να διακοψουν την γραμμη που εχουν και να περιμενουν την νεα απο HOL...Μεχρι τοτε δινετε backup isdn απο HOL.

Εγω που εχω isdn γραμμη αν εχει πια σημασια αν συνδεσω δυο τηλ θα λειτουργουν το καθενα ξεχωριστα ???

SirDuke
13-01-05, 21:29
Πήρα τηλέφωνο στο 801 11 77777 αν το θυμαμαι καλά αλλά ο τύπος που βγήκε στην γραμμή δεν ήταν και πολύ εξυπηρετικός. Με ενδιαφέρει πάρα πολύ το HOL BP αλλά δεν έχω καταλάβει:

Αφού το βάλω παίρνω οπουδήποτε Ελλάδα (και βάλε) με λιγότερο από αστικό?? Και σε κανονικά τηλέφωνα (όχι VoIP)??

Αν ναι, και αφού περιλαμβάνει και τη συνδρομή στον ΟΤΕ για ADSL grammh, εγώ μετά τι θα πληρώνω στον ΟΤΕ?? Τίποτα? Μόνο το λογαριασμό μου στην HOL? Και αν είναι έτσι γιατί δεν το βάζουν όλοι?? Φαίνεται πολύ καλό για είναι αληθινό - κάτι δεν πρέπει να λένε...

Μήπως λοιπόν ξέρει κανείς τι...?

[δηλαδή τα βάζω, και πληρώνω 70 euro και έχω ADSL 384 και 3 ώρες χρόνο ομιλίας και μετά ότι τηλέφωνα πάρω που θα είναι ούτως ή άλλως φτηνότερα από πριν...] ??? Με έχει προβληματίσει!

Insomniac
13-01-05, 21:35
[δηλαδή τα βάζω, και πληρώνω 70 euro και έχω ADSL 384 και 3 ώρες χρόνο ομιλίας και μετά ότι τηλέφωνα πάρω που θα είναι ούτως ή άλλως φτηνότερα από πριν...] ??? Με έχει προβληματίσει!

Μονο 3 ωρες δωρεαν αστικα και υπεραστικα ή ολα τα παραπανω δωρεαν ανεξαρτητα απο διαρκεια μεχρι τελος του 2005 ???? :?: :?: :?:

ipo
13-01-05, 21:49
SirDuke, αφού σου περνάνε ADSL γραμμή και δεν έχουν δική τους υποδομή προφανώς θα πληρώνεις το πάγιο της ADSL σε αυτούς (δηλαδή θα περιλαμβάνεται στ 70 ευρώ που λες), αλλά θα συνεχίσεις να πληρώνεις το πάγιο της απλή τηλεφωνικής γραμμής του ΟΤΕ (13,5 ευρώ/μήνα), αφού αυτή είναι προϋπόθεση για να μπει η ADSL της HOL.

xlntstay
16-01-05, 01:11
Ρε παιδια αμα δεν ξερετε μην λετε....ασχετα :? .Αμα δεν γνωριζετε καλυτερα μασιστε παρα να μιληστε :? ....η ημιμαθεια ειναι χειροτερη :x και απο την αμαθεια+ πληροφορητε ολους τους αλλους ΛΑΘΟΣ :!: .Λοιπον ειναι 70 ευρω περιπου με ΦΠΑ κομπλε με εξοπλισμο χωρις να πληρωνεις τιποτα στον πΟΤΕ(σταματαει ο λογαριασμος του πΟΤΕ).....ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 10 ΜΕΡΕΣ δινει και ΔΩΡΕΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ 2005 :!: :!: (μονο σε οικιακους χρηστες και οχι σε εταιριες και με χρηση πιστωτικης).
ΑΥΤΑ.... :wink:

Crosstalk
16-01-05, 01:50
χωρις να πληρωνεις τιποτα στον πΟΤΕ(σταματαει ο λογαριασμος του πΟΤΕ

:shock: :shock: :shock:

Ειναι σιγουρο αυτο?

Δηλαδη δεν χρειαζεσαι καν την PSTN/ISDN απο ΟΤΕ καθόλου?

Δεν νομιζω.......πρεπει να ελεγχθει! :wink:

ipo
16-01-05, 05:49
xlntstay, σε παρακαλώ μίλα πιο ευγενικά και μην παραπληροφορείς τον κόσμο. Εκφράζεσαι προσβλητικά, ενώ ο ημιμαθής είσαι εσύ. Παραθέτω το αντίστοιχο κομμάτι από τη σελίδα της HOL.

"Το ΗOL HOMEBroadbandPack διαθέτει κύκλωμα σταθερής πρόσβασης τύπου ADSL, τo οποίo υλοποιείται πάνω από την υπάρχουσα υποδομή (PSTN ή ISDN) του πελάτη σε ταχύτητα 128/384 Kbps. Στην μηναία τιμή του πακέτου περιλαμβάνονται τα τέλη ενεργοποίησης και η μηνιαία καταβολή κυκλώματος."

Όπως βλέπεις εσύ παραπληρφορείς τον κόσμο. Το ΗOL HOMEBroadbandPack υλοποιείται πάνω σε υπάρχουσα τηλεφωνική γραμμή. Η γραμμή είναι προϋπόθεση, επομένως αν την κόψεις πάει και το ADSL, πάει και το e-voice.

Αν πας στα σχετικά link (δεν θα κάνω τον κόπο να σου τα παραθέσω, αν θέλεις να μάθεις κάνε λίγο surfing), θα δεις ότι το κύκλωμα που δίνει στην περίπτωση αυτή η HOL, μπορεί να είναι είτε του ΟΤΕ, είτε της Vivodi (αν σε καλύπτει αυτή). Αν είναι του ΟΤΕ (όπως κάνουν οι περισσότεροι), το πάγιο της PSTN ή ISDN παραμένει στον λογαριασμό του ΟΤΕ και εσύ πληρώνεις στην HOL τα υπόλοιπα (γραμμή ADSL, e-voice κλπ) τα οποία αναφέρει ως "μηνιαία καταβολή κυκλώματος".

Αν πάρεις Vivodi γραμμή μέσω HOL, εννοείται ότι μπορείς να κόψεις τον ΟΤΕ, όπως μπορούν να κάνουν μόνο όσοι έχουν κύκλωμα Vivodi, Telepassport ή Τeledomenet.

Επαναλαμβάνω ότι η HOL, δεν έχει δικές της γραμμές. Παίρνει από τον ΟΤΕ (οπότε συνεχίζεις να πληρώνεις το πάγιο της τηλεφωνικής γραμμής στον λογαριασμό του ΟΤΕ) ή από τη Vivodi (αν σε καλύπτει) οπότε μπορείς να κόψεις τη γραμμή του ΟΤΕ.

xlntstay
16-01-05, 13:26
Φιλε ipo η δεν καταλαβαινεις πολλα η δεν θες.....
Μιλησα απλα....τωρα αμα δεν καταλαβαινετε δεν ειναι δικο μου προβλημα...και ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΞΕΡΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ....εσας....λοιπον αν θελετε ακουτε αλλιως...καντε οτι νομιζετε.
ΠΟΤΕ δεν εγραψα οτι κοβουμε τον πΟΤΕ....απλα σταματαει ο λογαριασμος τηλεφωνων και adsl ...ιποτα παραπανω τιποτα παρακατω...
Απλα ολο το πακετο κανει 70...
Αν νομιζετε τωρα οτι σας προσβαλα λυπαμαι αλλα δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου......(αλλη ορεξη δεν ειχα να μπαινω στο φορουμ και να προσβαλω κοσμο).

xlntstay
16-01-05, 13:46
Φυσικα και παραμενει η γραμμη του ΟΤΕ...πως θα μπορουσε αλλωστε να γινει διαφορετικα....Σταματει η χρεωση των τηλεφωνηματων και του κυκλωματος adsl..

ipo
16-01-05, 14:54
Φυσικα και παραμενει η γραμμη του ΟΤΕ...πως θα μπορουσε αλλωστε να γινει διαφορετικα....Σταματει η χρεωση των τηλεφωνηματων και του κυκλωματος adsl..

Μπορεί να γίνει και διαφορετικά, όπως σου γράφω παραπάνω, αν ζητήσεις κύκλωμα Vivodi (εφόσον σε καλύπτει αυτή), το οποίο στην περίπτωση των full LLU, μπορεί να λειτουργήσει εντελώς ανεξάρτητα από την τηλεφωνική γραμμή του ΟΤΕ (την οποία αν θέλεις καταργείς.

Αν όμως κρατήσεις τη γραμμή του ΟΤΕ, το πάγιο της PSTN/ISDN (όχι της ADSL) εξακολουθεί να έρχεται με τον διμηνιαίο λογαριασμό του ΟΤΕ.

Όλα αυτά τα λέω και παραπάνω. Αν θέλεις ξαναδιάβασε το κείμενό μου.

ego_tt
16-01-05, 21:23
πειτε πως με καλυπτει η vivodi και βαζω dsl απο αυτη και hol BroadbandPack και στο τελος κοβω τον οτε.Tηλεφωνο μπορω να παιρνω αλλα πως θα δεχομαι?

ipo
16-01-05, 21:44
Σου δίνει δύο γραμμές η Vivodi με τις γραμμές full LLU και shared LLU (δεν είμαι σίγουρος αν αντιστοιχούν στον ίδιο τηλεφωνικό αριθμό), στον οποίο μπορούν να σε παίρνουν οι άλλοι.

Τώρα μάλιστα που άρχισε να εφαρμόζεται η φορητότητα αριθμών και στα σταθερά τηλέφωνα, δίνοντας κάποια χρήματα εφάπαξ, μπορείς να κρατήσεις τον αριθμό του ΟΤΕ που ήδη έχεις (τη φορητότητα σταθερών αριθμών προς το παρόν υποστηρίζει η Teledomenet, δεν ξέρω αν έχει αρχίσει να την εφαρμόζει και η Vivodi).

ntsili
16-02-05, 12:20
Αστικά και υπεραστικά τηλεφωνήματα δωρεάν από την Hellas On Line στους χρήστες του HOL Broadband Pack

Συγκεκριμένα, από τις 12 Ιανουαρίου και μέχρι τα τέλη του 2005 όλα τα αστικά και υπεραστικά τηλεφωνήματα που θα πραγματοποιήσουν οι χρήστες του HOL Broadband Pack με την υπηρεσία τηλεφωνίας μέσω Internet ΗΟL eVoice θα είναι δωρεάν. Κάθε μήνα η HOL θα χαρίζει το κόστος των τηλεφωνημάτων προς σταθερά τηλέφωνα σε όλη την Ελλάδα που έχουν κάνει οι χρήστες τον προηγούμενο. Η προσφορά ισχύει για συγκεκριμένο αριθμό αιτήσεων και αφορά αποκλειστικά σε οικιακή χρήση.



.....ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 10 ΜΕΡΕΣ δινει και ΔΩΡΕΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ 2005 :!: :!: (μονο σε οικιακους χρηστες και οχι σε εταιριες και με χρηση πιστωτικης).
ΑΥΤΑ.... :wink:

Διαφήμιση HOL: BROADBAND 3 & 4:"Τώρα, όλες οι υπεραστικές και αστικές κλήσεις εντελώς ΔΩΡΕΑΝ για το 2005"

Λοιπόν για να λυθεί, αυτή η παρανόηση, απλά σας λέω ότι κάτι τέτοιο ΔΕΝ ισχύει.
.

πακέτα 3 & 4 και όχι 3 & 1 που έγραψα πριν

ipo
16-02-05, 12:44
Δεν θα μας πεις τι ισχύει τελικά; Δεν είναι σωστό να ανατρέπεις κάτι χωρίς να το αιτιολογείς.

chatasos
16-02-05, 13:02
Κάθε μήνα η HOL θα χαρίζει το κόστος των τηλεφωνημάτων προς σταθερά τηλέφωνα σε όλη την Ελλάδα που έχουν κάνει οι χρήστες τον προηγούμενο.

Δηλαδή δικαιούσαι x ευρώ δωρεάν ομιλίας τον Απρίλιο όταν τον Μάρτιο έχεις κάνει κλήσεις αξίας x ευρώ.

ntsili
16-02-05, 19:01
chatasos got the point!
ipo έχεις δίκιο, το πέταξα λίγο "ξερά" ;)

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=215369&posted=1#post215369

ntsili
16-02-05, 20:55
Αυτό που γράφω αφορά τα πακέτα 3 και 4. Τα πακέτα αυτά, δηλαδή, που
υποτίθεται ότι δίνουν εντελώς δωρεάν όλες τις κλήσεις προς υπεραστικά και
αστικά για το 2005.

Η ηλεκτρονική διεύθυνση της προσφοράς της HOL (http://home.hol.gr/online/holofyou/index.aspx?mid=3769&pid=90)


Πιστεύω, η επισημανσή μου να έγινε σχετικά έγκαιρα και να μην έπεσε κάποιος
θύμα της άγνοιάς του, αγοράζοντας την συγκεκριμένη υπηρεσία, νομίζοντας
ότι θα έχει όλες τις αστικές και υπεραστικές κλήσεις εντελώς δωρεάν,
σύμφωνα με αυτό που λέει η συγκεκριμένη διαφήμιση.

Όποιος αγόρασε τη συγκεκριμένη υπηρεσία, εύχομαι να είναι γνώστης του
γεγονότος αυτού.
.
.

ipo
16-02-05, 21:17
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση ntsili. Ελπίζω να καταφέρετε να μαζευτείτε στην insomnia και να κάνετε μία καταγγελία στη HOL που θα τη θυμάται χρόνια, ώστε να μάθουν οι εταιρείες να μην παραπληροφορούν και εξαπατούν τον κόσμο.

eye
17-02-05, 03:00
Είναι χρήστης της υπηρεσίας αλλά δεν καταλαβαίνω που είναι η παραπλάνηση. Κάνω πχ 10 εύρώ τηλεφωνήματα αστικά-υπεραστικά το Φεβρουάριο τα πληρώνω και μου αφαιρούνται τα 10 ευρώ στο λογαριασμό του Μαρτίου. Δεν είναι δωρεάν? Και αν δεν ξοδευτούν τα 10 ευρώ το υπόλοιπο μεταφέρεται στον επόμενο λογαριασμό.

Insomniac
17-02-05, 06:39
Είναι χρήστης της υπηρεσίας αλλά δεν καταλαβαίνω που είναι η παραπλάνηση. Κάνω πχ 10 εύρώ τηλεφωνήματα αστικά-υπεραστικά το Φεβρουάριο τα πληρώνω και μου αφαιρούνται τα 10 ευρώ στο λογαριασμό του Μαρτίου. Δεν είναι δωρεάν? Και αν δεν ξοδευτούν τα 10 ευρώ το υπόλοιπο μεταφέρεται στον επόμενο λογαριασμό.



Και το ποοσ των τηλ. που θα κανεις τον Δεκεμβριο που ληγει η "προσφορα" ποτε θα αφαιρεθει ????Η ποιοτητα πως ειναι ???

ntsili
17-02-05, 09:51
Είναι χρήστης της υπηρεσίας αλλά δεν καταλαβαίνω που είναι η παραπλάνηση. Κάνω πχ 10 εύρώ τηλεφωνήματα αστικά-υπεραστικά το Φεβρουάριο τα πληρώνω και μου αφαιρούνται τα 10 ευρώ στο λογαριασμό του Μαρτίου. Δεν είναι δωρεάν? Και αν δεν ξοδευτούν τα 10 ευρώ το υπόλοιπο μεταφέρεται στον επόμενο λογαριασμό.

Εννοείται ότι γλυτώνεις χρήματα, αλλά αυτό απέχει πολύ, πιστεύω,
από το να σου λένε "όλες οι κλήσεις εντελώς δωρεάν".

eye
17-02-05, 16:28
Και το ποοσ των τηλ. που θα κανεις τον Δεκεμβριο που ληγει η "προσφορα" ποτε θα αφαιρεθει ????Η ποιοτητα πως ειναι ???

Στο λογαριασμό Ιανουαρίου θα αφαιρεθεί. Η ποιότητα σε γενικές γραμμές είναι καλή (καλύτερη από όσο φανταζόμουν). Βέβαια υπάρχουν κάποιες διακοπές στην συνομιλία αλλά κυρίως όταν κατεβάζω αλλά αυτό αναμενόμενο είναι.

eye
17-02-05, 16:50
Εννοείται ότι γλυτώνεις χρήματα, αλλά αυτό απέχει πολύ, πιστεύω,
από το να σου λένε "όλες οι κλήσεις εντελώς δωρεάν".

Μα στην ουσία είναι δωρεάν. Αν για παράδειγμα κάνει κάποιος σύνδεση σήμερα και έχει πχ 20 ευρώ το μήνα κλήσεις αστικά/υπεραστικά και 30 ευρώ κλήσεις κινητά/εξωτερικό ουσιαστικά εάν την περίοδο 1/1/2006-16/2/2006 έχει λογαριασμό στο e-voice 20 ευρώ τότε όλες οι αστικές/υπεραστικές κλήσεις του 2005 ήταν όλες δωρεάν. Σίγουρα έχεις ένα περιορισμό στο "δωρεάν" αλλά κάποιος που σκοπεύει να χρησιμοποιεί το τηλέφωνο όπως το χρησιμοποιούσαι και πριν και δεν είναι με το ακουστιικό στο χέρι λόγω του ότι δεν χρεώνεται δεν θα πληρώσει καθόλου για αστικές/υπεραστικές κλήσεις.

ntsili
17-02-05, 18:55
φίλε ξαναγράψε αν μπορείς αυτά που λες γιατί σε κάποια σημεία δεν μπορώ να βγάλω
νόημα

φιλικά

chatasos
17-02-05, 20:45
Μπορώ να μιλάω για ένα χρόνο συνέχεια και να πληρώνω 0 ευρώ κάθε μήνα?
:thumb_dup :thumb_dup :thumb_dup

ntsili
17-02-05, 21:06
Μπορώ να μιλάω για ένα χρόνο συνέχεια και να πληρώνω 0 ευρώ κάθε μήνα?
:thumb_dup :thumb_dup :thumb_dup

ναι, αλλά πρόσεξε: μόοοονο για το 2005! :worthy:

ipo
18-02-05, 01:33
Υπάρχει ένα λάθος στο σκεπτικό κάποιον. Ουσιαστικά η υπηρεσία προσφέρει 50% έκπτωση στις κλήσεις που λέει ότι δίνει "εντελώς δωρεάν". Για κάθε κλήση που κάνεις μπορείς να κάνεις άλλη μία ίδιας αξίας τους επόμενους μήνες.

Το ποσό των χρημάτων που δίνεις τον πρώτο μήνα χρησιμοποιείται π.χ. για τις κλήσεις του επόμενου μήνα. Μετά όμως δεν υπάρχει στο λογαριασμό σου ποσό για τον μεθεπόμενο. Επομένως τον τρίτο μήνα πληρώνεις. Και τον τέταρτο κάνεις δωρεάν κλήσεις μέχρι του ποσού που είχες ξοδέψει τον προηγούμενο μήνα. = 50% έκπτωση.

eye
18-02-05, 03:59
Υπάρχει ένα λάθος στο σκεπτικό κάποιον. Ουσιαστικά η υπηρεσία προσφέρει 50% έκπτωση στις κλήσεις που λέει ότι δίνει "εντελώς δωρεάν". Για κάθε κλήση που κάνεις μπορείς να κάνεις άλλη μία ίδιας αξίας τους επόμενους μήνες.

Το ποσό των χρημάτων που δίνεις τον πρώτο μήνα χρησιμοποιείται π.χ. για τις κλήσεις του επόμενου μήνα. Μετά όμως δεν υπάρχει στο λογαριασμό σου ποσό για τον μεθεπόμενο. Επομένως τον τρίτο μήνα πληρώνεις. Και τον τέταρτο κάνεις δωρεάν κλήσεις μέχρι του ποσού που είχες ξοδέψει τον προηγούμενο μήνα. = 50% έκπτωση.

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Κοίτα τι λέει στο συμβόλαιο "Το ποσό που αντιστοιχεί στη χρήση της υπηρεσίας για κλήσεις προς εθνικούς γεωγραφικούς αριθμούς (σταθερά τηλέφωνα Ελλάδος), του κάθε μήνα, θα πιστώνεται στο λογαριασμό του Πελάτη που αντιστοιχεί στην χρήση της υπηρεσίας eVoice για τον αμέσως επόμενο μήνα. Εφόσον η πίστωση δεν εξαντληθεί στον λογαριασμό του επόμενου μήνα, μεταφέρεται σε επόμενους λογαριασμούς στο συγκεκριμένο κονδύλι της χρήσης υπηρεσίας eVoice μέχρις εξαντλήσεώς της."

Το ποσό που αντιστοιχεί στη χρήση της υπηρεσίας δηλαδή μίλησα για 20 ευρώ, έχω 20 ευρώ δωρεάν τον άλλο μήνα. μιλάει για χρήση υπηρεσίας και όχι για πληρωμή.
Δες ένα παράδειγμα για να δεις πως λειτουργεί και να εξηγήσω και τον ntsili που ήθελε να το γράψω πιο καθαρά.
Μην Χρ. Πλ Δχ+Υπ
Φεβ 20 20 20+0=20
Μαρ 30 10 30+0=20
Απρ 15 0 15+15=30
Μαι 40 10 40+0=40
Ιουν 25 0 25+15=40
Ιουλ 20 0 20+20=40
Αυγ 30 0 30+10=40
Σεπ 35 0 35+5=40
Οκτ 25 0 25+15=40
Νοε 15 0 15+25=40
Δεκ 30 0 30+10=40
Ιαν 25 0 0+15=15
Φεβ 25 10 0+0=0
Συν 335 50
Χρ= Χρήση
Πλ=Πληρωμή
Δχ= Ποσό μείωσης επόμενου λογαριασμού βάση της μηνιαίας χρήσης
Υπ= Το υπόλοιπο του δωρεάν χρόνου που δεν καταναλώθηκε αυτό το μήνα.

Όπως βλέπεις έχω πληρώσει 50 ευρώ συνολικά που αντιστοιχούν στην αξία των κλήσεων του Ιανουαρίου και Φεβρουαρίου το 2006. Άρα Το 2005 τα τηλεφωνήματα ήταν δωρεάν.
Όμως τα 40 από τα 50 ευρώ τα έδωσα μέσα στο 2005 και τα γλίτωσα από λογαριασμούς του 2006. Αυτό που διαφημίζουν ότι είναι δωρεάν ισχύει με την διαφορά ότι ουσιαστικά προπληρώνεις τους πρώτους μήνες του 2006.
Αυτό προφανώς γίνεται για να αποφευχθεί "κατάχρηση" της υπηρεσίας. Δηλαδή ενώ πληρώνα πχ 30 ευρώ το μήνα για αστικές-υπεραστικές κλήσεις στον ΟΤΕ τώρα είμαι όλη την μέρα με το τηλέφωνο στο χέρι και κάνω κλήσεις πχ για 1000 ευρώ. Θα τα πάρω φυσικά ως δωρεάν το 2006 αλλά θα τα έχω προπληρώσει. Και φυσικά κανείς που πληρώνει 30 ευρώ το μήνα δεν θα μιλούσε για 1000 ευρώ αν τα πλήρωνε (αυτό εννοώ κατάχρηση).

chatasos
18-02-05, 07:57
Αυτό που διαφημίζουν ότι είναι δωρεάν ισχύει με την διαφορά ότι ουσιαστικά προπληρώνεις τους πρώτους μήνες του 2006.

Πάντως δωρεάν ΣΚΕΤΟ (όπως διαφημίζεται) δεν είναι....
δωρεάν...αν και μόνο αν (ισοδυναμία)....μπορεί να είναι :twisted:



Αυτό προφανώς γίνεται για να αποφευχθεί "κατάχρηση" της υπηρεσίας.
You think so?

ntsili
18-02-05, 14:27
"Το ποσό που αντιστοιχεί στη χρήση της υπηρεσίας για κλήσεις προς εθνικούς γεωγραφικούς αριθμούς (σταθερά τηλέφωνα Ελλάδος), του κάθε μήνα, θα πιστώνεται στο λογαριασμό του Πελάτη που αντιστοιχεί στην χρήση της υπηρεσίας eVoice για τον αμέσως επόμενο μήνα. Εφόσον η πίστωση δεν εξαντληθεί στον λογαριασμό του επόμενου μήνα, μεταφέρεται σε επόμενους λογαριασμούς στο συγκεκριμένο κονδύλι της χρήσης υπηρεσίας eVoice μέχρις εξαντλήσεώς της."

Ρε φίλε εννοείται ότι στους όρους είναι έτσι όπως τα λες. Το θέμα, όμως, δεν αφορά στους
όρούς, ΑΛΛΑ στην διαφήμιση.
Πες μας δηλαδή, για να μην τρελαθούμε κιόλας, τί σχέση έχουν αυτά που γράφονται στους
όρους, με την παρακάτω διαφήμιση που υπάρχει στο site της HOL

http://web.hol.gr/Uploads/bbp_phone.gif
.
.

eye
18-02-05, 15:58
Ρε φίλε εννοείται ότι στους όρους είναι έτσι όπως τα λες. Το θέμα, όμως, δεν αφορά στους
όρούς, ΑΛΛΑ στην διαφήμιση.
Πες μας δηλαδή, για να μην τρελαθούμε κιόλας, τί σχέση έχουν αυτά που γράφονται στους
όρους, με την παρακάτω διαφήμιση που υπάρχει στο site της HOL

http://web.hol.gr/Uploads/bbp_phone.gif
.
.

Δες το παράδειγμα που έκανα λίγο πιο πάνω και βλέπεις ότι η οι κλήσεις του 2005 δεν σου κοστίζουν τίποτα. Μου κοστίσαν τίποτα οι κλήσεις του 2005? Παραπλάνηση είναι να να σου δίνουν κάτι για δωρεάν ενώ εσύ ουσιαστικά πληρώνεις. Εδώ ουσιαστικά δεν πληρώνεις τις αστικές/υπεραστικές κλήσεις του 2005 αφού η αξία των κλήσεων σου επιστρέφεται. Μπορεί και ο ΟΤΕ να κάνει κάτι ανάλογο δηλαδή με ένα πάγιο περίπου 15 ευρώ (ουσιαστικά κάπου τόσο είναι η διαφορά της τιμής της HOL στο συγκεκριμένο πακέτο από τις τιμές που υπάρχουν για ADSL) ? Όλοι θα πάνε να επωφεληθούν. Και επιπλέον δεν μιλάμε καν για κρυφό όρο του συμβολαίου. Λίγο πιο κάτω από αυτό το λογότυπο στο site της HOL αναφέρεται το πώς λειτουργεί η χρέωση.
* Κάθε μήνα, η HOL σας χαρίζει το κόστος των αστικών και υπεραστικών τηλεφωνημάτων του προηγούμενου. Η προσφορά ισχύει για συγκεκριμένο συνολικό αριθμό αιτήσεων, καλύπτει αστικές και υπεραστικές κλήσεις προς σταθερά μέχρι και 31/12/2005 και αφορά αυστηρά σε οικιακή χρήση.

ntsili
18-02-05, 19:24
Κοίτα. θα σου πω το εξής. Εσύ καλά τα λες, στο τηλέφωνο ΑΛΛΑ έλεγαν, όμως. Και αναφέρομαι για
τα μέσα της προηγούμενης εβδομάδας. Συγκεκριμένα έλεγαν ότι κάνεις 30 ευρώ τον φεβρουάριο,
τα πληρώνεις και σου δίνουν 30 ευρώ για τον μάρτιο. Στην συνέχεια τον απρίλιο πχ κάνεις 40 ευρώ τα
πληρώνεις και τον μάιο έχεις 40 ευρω δωρεάν. Τον ιούνιο κάνεις 35, τα πληρώνεις και τον ιούλιο
έχεις 35 ευρώ δωρεάν. Αυτά έλεγαν ξεκάθαρα στο τηλέφωνό τους σε όσους ρωτούσαν για
πληροφορίες και ξέρω πολλούς. Εάν αλλάξανε τον αμανέ μετά την πίεση που έχουν δεχτεί τις
τελευταίες μέρες, δικαιωμά τους & τόσο το καλύτερο για εμάς. Να μάθουν να μην παίζουν με τους
καταναλωτές.

eye
18-02-05, 23:27
Εγώ το συμβόλαιο το έκανα περίπου στις Ιανουαρίου. Οι όροι του συμβολαίου δεν έχουν αλλάξει από ότι είδα. Προφανώς αυτοί που μιλήσαν μαζί σου δεν είχαν καταλάβει ακριβώς πώς γίνεται η όλη διαδικασία αλλά σε τελική ανάλυση αυτό που ισχύει είναι αυτό που υπογράφεις και όχι αυτό που σου λένε στο τηλέφωνο (που πιθανόν να είναι και άσχετος αυτός που μιλάς). Και το συμβόλαιο καλύπτει αυτό που λένε δωρεάν το 2005.

@ ADSLgr.com All rights reserved.