PDA

Επιστροφή στο Forum : Τρελό πρόβλημα με ταχύτητα - Βοήθεια!!



lordbyte
25-10-04, 17:23
Ρε παιδιά, αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει, θα το εκτιμήσω πολύ...

Έχω μια DSL 1024 στον Πειραιά, με ISP ΟΤΕnet. Οι ταχύτητα τραγική! Downloads 2.5 - 6.5 KB/s, ενώ το upload σταθερό στα 25 KB/s.

Μίλησα με την OTEnet, η οποία είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα από την πλευρά της (τα ping είπαν είναι από 20-30ms). Άρα κατέληξαν ότι το πρόβλημα είναι το δίκτυο μου και το setup μου. Το setup δεν έχει τίποτα, μιας και η γραμμή δούλευε πριν 2 μήνες (με ISP Forthnet 1024), αλλά με 50KB/s max.

Με τον ΟΤΕ δεν έχω κατορθώσει να μιλήσω, μιας και το 1245, έχει ολόκληρη την ενάτη και άλλα έργα κλασσικών. Και έχουμε και Business Line!!! Όλη η επιχείρηση δεν μπορεί να λειτουργήσει επειδή είναι ανίκανοι να στηρίξουν μια γραμμή!

Υπάρχει κάποιος που να μπορεί να εξηγήσει γιατί αυτό το χάλι;;;

Router Linksys RV082 και modem Jetspeed 500i με σύνδεση RFC 1483 bridged.

Ευχαριστώ!

WAntilles
25-10-04, 17:31
ΟΤΕnet δεν ήθελες;

Ε, ορίστε τώρα.

wintech2003
25-10-04, 17:38
Φιλε μου μήπως έχεις κανενα worm στο δίκτυο σου?

Κανα netsky?

Εγω θα σου πρότεινα σαν πρώτη κίνηση να βγάλεις απο το δίκτυο το router, και να το συνδέσεις σε ένα μονο μηχάνημα απευθειας.

Και να δεις τι παιζει έτσι.. Αν πάλι βλέπεις πολύ outgoing κίνηση τότε κάνε ενα netstat -an στο command promt σου και δες τι σου βγάζει.
Σήκωσε δοκιμαστικά το firewall των XP να δεις αν αλλάζει τίποτα.

Αν δεις οτι οι ταχύτητες φτιάξανε, κάνε ενα virus scan σε όλα σου τα PC!

aesir
25-10-04, 17:38
Την ταχύτητα με ποιόν τρόπο την μετράς; Για παράδειγμα με ένα μόνο PC συνδεδεμένο και με FTP transfer, με εξειδικευμένο software?

Επίσης το RV082 από που και πόσο το πήρατε αν ξέρεις;

wintech2003
25-10-04, 18:09
Εγώ πάντως κάποτε το είχα πάρει απο την Intersys νομίζω 430 + ΦΠΑ..

Πάντως μπορεις να το παραγγείλεις online από www.broadbandbuyer.co.uk

Στέλνουν και Ελλάδα

lordbyte
25-10-04, 19:55
Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις...Ιός δεν υπάρχει, και το upload ειναι μια χαρά...

Τώρα το download, άλλο πράγμα...Την ταχύτητα τη μετράω με ένα SpeedTest (www.adslguide.org.uk). Ούτε τα e-mail από τον ίδιο server της ΟΤΕnet δεν μπορούμε να πάρουμε.

Το router το είχα φέρει από την Αγγλία, για 300 ευρώ περίπου.

cosmos
26-10-04, 07:31
lordbyte, δες τα γραφόμενα στο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33809

lordbyte
29-10-04, 00:50
Ένα update για να καταλάβουμε τα χάλια αλλά και το θράσος του ΟΤΕ(net)....

Αφού λοιπόν η OTEnet μου είπε ότι είμαι άσχετος και ότι το πρόβλημα βρίσκεται στο ότι δεν ξέρω πως να κάνω setup το δίκτυο μου:

- έχετε 100% packet loss, κύριε
- Το ξέρω, μιας και το router κάνει block τα ping...
- Το δίκτυο μας δεν έχει κανένα πρόβλημα, το πρόβλημα βρίσκεται στο δίκτυο σας
- Ευχαριστώ πολύ με υποχρεώσατε

(Αυτή είναι η υποστήριξη της OTEnet για γραμμή BUSINESS παρακαλώ 1024!!!!)

Αφου μίλησα με κάποιο τεχνικό στον ΟΤΕ...

- Ναι όντως 5ΚΒ είναι λίγα για γραμμή 1024
- Θα σας αλλάξω πόρτα, για να δούμε αν θα υπάρχει διαφορά
- Ωραία ευχαριστώ...
- Πάντως να ξέρετε ότι η μέγιστη ταχύτητα σε ώρες αιχμής θα είναι 27-28ΚΒ (huh!??!)
- Μα έχουμε γραμμή 1024, πως γίνεται η μέγιστη να είναι 27;
- Λόγω φόρτου του δικτύου, πάντως σε κάθε περίπτωση το μέγιστο για γραμμή 1024 είναι τα 80ΚΒ...
- Πάντως έχω μια γραμμή ADSL 2Mbit(Αγγλία) και κατεβάζω με 215ΚΒ...
- Αυτό δεν μπορώ να το ξέρω κύριε...

Εδώ τα πήρα...

- Δηλαδή σας πληρώνω 165! ευρώ το μήνα για να κατεβάζω με 27;;;
- Αυτόν τον καιρό γίνονται εργασίες για την αναβάθμιση του δικτύου. Μέχρι τα τέλη Νοεμβρίου τα πράγματα θα έχουν ομαλοποιηθεί!
- Δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει, αλλά τη γραμμή δεν τη βάλαμε για να κατεβάζουμε MP3 και ταινίες...Επιχείρηση είμαστε και αυτή η υπόθεση μας κοστίζει χρόνο και χρήμα. Αν είναι έτσι, και έχουμε μόνο το 1/4 της ταχύτητας, να μας δώσετε τα 3/4 των χρημάτων πίσω!
- (Καμμία απάντηση)

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
==========

Αλλαγή πόρτας. Ταχύτητα ανεβαίνει στα 20ΚΒ...για 20 λεπτά...

Αποτέλεσμα 2...Ping από το εξωτερικό από 300 και πάνω (μέχρι πριν από λίγο ήταν 100-120). Packet loss 50-75%!!

Αποτέλεσμα 3...Το internet δεν δουλεύει...Δεν μπορούμε να πάρουμε e-mail επειδή οι τεχνικοί του ΟΤΕ είναι ανίκανοι...

Περιττό να πω ότι οι τεχνικοί μετά την αλλαγή εξαφανίστηκαν...

Δεν ξέρω πως μπορείτε και ανέχεστε τέτοιες τριτοκοσμικές καταστάσεις. Κανονικά, σαν BUSINESS γραμμή έπρεπε να έχει επιδιορθωθεί το σφάλμα σε 45 λεπτά (στην Αγγλία) αλλιώς πληρώνει ο ΟΤΕ αποζημίωση για κάθε ώρα καθυστέρησης. Όχι απλως δεν πρέπει να με προσβάλουν με το να με θεωρούν ηλίθιο (το δίκτυο σας έχει πρόβλημα), αλλά να ζητήσουν και 500 συγνώμη για την ανικανότητά τους.

Αλλά τι να κάνω; Μήνυση στον ΟΤΕ; Τι θα καταλάβουν; Να πάρω να βρίσω κάποιον (Εδώ τουλάχιστον μπορώ να βρίσω το manager της BT, και ξέρω ότι κάτι θα γίνει).

Κάθε μέρα βλέπω άτομα με τα ίδια προβλήματα...Όλοι γκρινιάζουν, αλλά κανείς δεν κάνει κάτι...Είμαι πεπεισμένος οτί αυτό είναι καθαρά Ελληνικό χαρακτηριστικό...γκρίνια, αλλά τελικά δεν γίνεται τίποτα...

Δεν μπορούμε να ξεκινήσουμε κάποια σελίδα διαμαρτυρίας προς τον ΟΤΕ; Παρόμιες πρωτοβουλίες έχουν δουλεψει στην Αγγλία, αρκεί να υπάρχει απήχηση...

Καταλαβαίνω από τη δική μου αντιμετώπιση, τι τραβάνε οι κάτοχοι απλής ADSL γραμμής...

ΑΙΣΧΟΣ

lordbyte

dream_GR
29-10-04, 01:20
Φίλε Lordbyte σε καταλαβαίνω απόλυτα. Εζησα 9 χρόνια Αγγλία (1981-1990) και είδα απο κοντά την οργάνωση και την υπευθυνότητα. Ειδα επίσης την ευθιξία αλλά και το βασικότερο το φόβο ενός δημοσιουπάλληλου ότι αν δεν κάνει καλά την δουλειά του και διαμαρτηρηθεί πελάτης θα βρεθεί με πολλούς άλλους φουκαράδες να ζητιανεύει για το "dole" (σημ επίδομα ανεργίας).

Είμαι ομοπαθής σου, καθώς εχουμε μια επιχείρηση στον Πειραιά, στο κέντρο της ναυτιλίας όπου όπως έχω γράψει επανηλημένα στο adslgr λόγω οπτικής ίνας απο Σεπτέμβριο 2003 ο ΟΤΕ μας έχει "κλάσει" κανονικότατα. Εχω διαμαρτυρηθεί γραπτώς και τηλεφωνικά στο Υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας, στο Υπουργείο Μεταφορών και επικοινωνιών, στην ΕΕΤΤ, στο ΟΤΕ φυσικά, στο ΙΝΚΑ, στον συνήγορο του πολίτη, στο ΕΚΠΟΙΖΩ, και φυσικά στο σωματείο του κλάδου μου. Αποτέλεσμα? 4 επιστολές όλες κι όλες απο ΕΕΤΤ και το Υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας και μερικές τηλεφωνικές συγνώμες απο τον σχεδιασμό adsl του ΟΤΕ. Κατά τα άλλα κανείς καρεκλοκένταυρος απο πέρσι τον Σεπτέμβριο που φωνάζω δεν έχει κάνει κάτι να αλλάξει η αηδία που νοιώθω τόσο για το κράτος μου όσο και για το μίσος που έχω για τον ΟΤΕ.

περιτό να σου πώ ότι στην δουλειά μας έχουμε 2 γραμμές ISDN ανοικτές 13 ώρες (μερικές φορές και 24ώρες Non-stop) και μάς έρχεται ο λογαριασμός €380 τον μήνα. δηλαδή πληρώνω 380 ευροπουλα για 128 γραμμή, ενώ εσύ για παράδειγμα πληρώνεις 64 ευρώ πάγιο για θεωρητικά πάντα 1024kbps. Πόσο άδικο είναι αυτό για παράδειγμα? Να πληρώνω 6 φορές περισότερο για 8 φορές αργότερη σύνδεση? Τώρα αν εσύ πληρώνεις 1024άρα γραμμή συμπεραίνω ότι το κάνεις για το 256 upload? Ετσι δεν είναι? Προσωπική συμβουλή πάρε γραπτώς όλες τις παπαριές που σου αραδιάζουν οι τεχνικοί του ΟΤΕ και αφού μαζέψεις αρκετό υλικό τράβα με ένα δικηγόρο μια μυνησάρα ξεγυρισμένη και ζήτα τους τρελά πράγματα για ζημιές κλπ κλπ

Εχεις δίκιο ότι πρέπει να μαζευτούμε αρκετοί και να κάνουμε μια διαμαρτυρία αλλά όπως σου προ-είπα και τόσες διαμαρτυρίες που έκανα τον χρόνο μου έχασα...

elias24
29-10-04, 01:30
Αν σου περισσεύει χρόνος δοκίμασε και κανένα anti-spyware utility, όπως το spybot, που είναι & freeware.

chatasos
29-10-04, 02:42
Παιδιά δεν υφίσταται ακόμα business adsl από τον ΟΤΕ (αν και υπάρχει η σκέψη), ασχέτως αν το 1024/256 είναι τόσο ακριβό που κάνει μόνο για επιχειρήσεις.

lordbyte
29-10-04, 02:43
drem_GR, ευχαριστώ για την απάντηση...Για λίγο νόμιζα ότι είμαι ο μόνος...

Δεν είχα σκεφτεί να διαμαρτυρηθώ στο ΥΕΝ. Και εμείς ναυτιλιακή εταιρεία είμαστε, αλλά τα κεντρικά είναι στο Λονδίνο, και προσπαθώ από εδώ να βγάλω άκρη.

Θα κοιτάξω να σπρώξω το θέμα στο Greek Shipping Cooperation Committee που είμαστε μέλη, και από εκεί στην Ένωση Ελλήνων Εφοπλιστών. Ίσως πίεση από εκεί να κάνει τον υπουργό να ρίξει μια ματιά (φαίνεται πιο συνεργασιμός) και έτσι ανασάνουμε όλοι μας...

Φίλε elias24, ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά το θέμα των spyware έχει ήδη τριπλο-chekaristei.

lordbyte

dream_GR
29-10-04, 03:00
Lordbyte στείλε εμαιλ στο υπουργείο στο: egov@mail.yen.gr και πάρε τηλέφωνο στο υπουργείο και ζήτα τον κύριο Κεφαλογιάννη, όχι τον υπουργό, αλλά έναν συνονόματο (συνεπίθετο καλίτερα) με τον οποίο έχω μιλήσει και εγώ αρκετές φορές. Είναι ο μόνος που μου είπε ότι δεν γνώριζε τίποτε το υπουργείο για τα χάλια με την οπτική ίνα της Ακτής Μιαούλη, Φίλωνος, Νοταρά, Κολοκοτρώνη και Ηρώων Πολυτεχνείου.

Μάλιστα μου είπε ότι αν εμείς οι πολίτες δεν τους ενημερώνουμε με διαμαρτυρίες πολλές φορές τα προβλήματα αυτά τους είναι παντελώς άγνωστα. Οπότε αν και εσύ προστεθείς στους διαμαρτυρόμενους και δούνε και απο το ΥΕΝ κάποια πίεση έξτρα ίσως (ποτέ δεν ξέρεις) ίσως κάτι γίνει.

Και στην Ενωση Ελλήνων Εφοπλιστών διαμαρτυρήθηκα αλλά η ΕΕΕ, δεν έχουν δύναμη μεγάλη, όυτε και όρεξη να ασχοληθούν με ΟΤΕ και Σία. Αλλη λύση που σκέφτηκα είναι ένας μεγάλος εφοπλιστής που είναι μέλος και μέτοχος του διοικητικού συμβουλίου του ΟΤΕ, θα τον πάρω τηλέφωνο ίσως και σήμερα Παρασκευή, να δώ τι μπορεί να κάνει.

Πάντως εσεις για να έχετε ADSL πρέπει να είσαι η στην ΣΚΟΥΖΕ, η στην Μεραρχίας ή στην Φιλελλήνων, δηλαδή σε κάθετο της Ακτής Μιαούλη. Αν ναι τότε επαληθεύεται ενας αρχιτεχνικός του ΟΤΕ Πειραιά που μου είπε ότι καλίτερα που έιμαι σε oπτικό δίκτυο γιατί τουλάχιστον κάποτε θα έχω καλό και γρήγορο ιντερνετ, σε αντίθεση με μερικές περιοχές του Πειραιά που ναι μέν έχουν τώρα αλλά έχουν σοβαρά και ίσως δυσκολό-λυτα τεχνικά προβλήματα. Μάλλον αναφερόταν σε παραπλήσια περίπτωση με την δικιά σου. Πάντως αν θές να μαζέψουμε Πειραιώτικα complaints ευχαρίστως να εννώσουμε τις φωνές μας.

McAli
29-10-04, 04:03
Θα σου πρότεινα φίλε μου να πας αυτοπροσώπος στα πλησιέστερα γραφεία του ΟΤΕ και να βρεις τον διευθυντή. Αν μπορούσες να βρεις άλλο ένα άτομο με business σύνδεση ακόμα καλύτερα, να πάτε και οι δύο. Κατά πάσα πιθανότητα άμα σας δει πόσο απογοητευμένοι και εξοργισμένοι είστε θα σφίξουν οι κ*λοι.

Τουλάχιστον στη πόλη μου ο διευθυντής είναι σε κοινή θέα , οπότε δεν θα σου πασάρουν π*π*ριές του στυλ "κλείστε ραντεβού κτλ κτλ...Πήγαινε και βάλε τις φωνές στα ίσα......Καλύτερα να τρέχει ο διεθυντής για σένα , παρά εσύ εναντίον των τεχνικών.

Αν μη τι άλλο να πάρεις τα λεφτά σου πίσω, αφού κάλιστα τα 5-6.5ΚΒ/s μπορούν να θεωρηθούν απλή PTSN ή ISDN...

Όντως αίσχος.

sdikr
29-10-04, 05:40
Δεν ξέρω πως μπορείτε και ανέχεστε τέτοιες τριτοκοσμικές καταστάσεις. Κανονικά, σαν BUSINESS γραμμή έπρεπε να έχει επιδιορθωθεί το σφάλμα σε 45 λεπτά (στην Αγγλία) αλλιώς πληρώνει ο ΟΤΕ αποζημίωση για κάθε ώρα καθυστέρησης. Όχι απλως δεν πρέπει να με προσβάλουν με το να με θεωρούν ηλίθιο (το δίκτυο σας έχει πρόβλημα), αλλά να ζητήσουν και 500 συγνώμη για την ανικανότητά τους.

Απο τον οτε δεν πήρες τέτοια γραμμή, πήρες ότι έχει πάρει όλος ο κόσμος εδω πέρα (απλή adsl με connection ratio 1:50). Αυτό που λές εσυ για την αγγλία έχει να κάνει με μισθωμένο, καμία σχέση με το adsl.

Την Οτενετ θα πρέπει να τους βρίσεις και να τους αλλάξεις (γιατί αυτοι και καλά σου δώσαν ondsl office)

lordbyte
29-10-04, 19:52
Ίσως στην Ελλάδα να είναι απίστευτο φίλε μου, sdikr, αλλά ξέρω πολύ καλά τι γραμμή έχω...Όχι και μισθωμένη σπίτι μου με 120 ευρώ το μήνα...Μακάρι...

http://www.eclipse.net.uk/index.cfm?id=bbbusinessservices

Business Plus 2000...


lordbyte

sdikr
29-10-04, 20:06
Ίσως στην Ελλάδα να είναι απίστευτο φίλε μου, sdikr, αλλά ξέρω πολύ καλά τι γραμμή έχω...


Επείδη τα λέγαμε και με τον tony_ts
Αν διαβάσεις η bt δίνει δύο ipstream and datastream το ipstream περνάει μέσα απο το ΑΤΜ της bt (όπως κάνει δηλαδη ο Οτε με το adsl εδώ) και το connection ratio το πέρνει απο το ΑΤΜ τής BT.
Το datastream είναι αυτό που κάποια στιγμή έλεγε να κάνει ο ΟΤΕ, να βάλει δηλαδή bbras στα Κέντρα και ο ISP να πρέπει να σύνδεθεί εκεί αν θέλει να παρέχει υπηρεσίες.
Στην αγγλία είναι υπηρεσία με δύνατότητα 1:1 αν το θέλει ο ISP.

Ο Οτε δίνει 1:50 δυστηχώς!

οσο για το Link που μου έδωσες ρίξε μια ματιά στο faq



What does contention mean?
Contention is the technical term used to describe sharing Internet bandwidth. ADSL services are currently available at two levels of contention which is implemented at the BT telephone exchange local to the user. The 50:1 contention ratio is considered suitable for the home user, or small office, and the 20:1 ratio is generally more suitable for the business user.


Οπώς βλέπεις αυτοί δίνουν 1:20 (δηλαδή εγγυημένο 102.4 kbps)
Φυσικά δεν αφήνουν ποτέ να φτάσει σε αυτά τα επίπεδα.

Στην ελλάδα απο την στιγμή που ο Οτε δίνει 1:50 κανείς isp δεν μπορεί να δώσει κάτι καλύτερο

lordbyte
05-11-04, 20:15
Και άλλο ένα update (όχι νομίζατε ότι το πρόβλημα λύθηκε; :P )...

5 μέρες μετά την υποτιθέμενη αλλαγή πόρτας και αναβάθμιση του modem από τον ΟΤΕ, και πάλι τα ίδια...

Τι 'χες Γιάννη, τι 'χα πάντα!

Downloads με 2ΚΒ/s (από 50ΚΒ/s, για λίγες μέρες μετά την αναβάθμιση)! Είναι απίστευτοι οι άνθρωποι!

lordbyte

@ ADSLgr.com All rights reserved.