Σχόλια Blog

  1. Το avatar του μέλους markk
    Οι εταιρείες προώθησης των λοιπών ανταγωνιστριων πχ Protergia, Zenith αποκρύπτουν ότι τώρα - Οκτώβριος - είναι η φθηνότερη η ΕΛΠΕΝΤΙΣΟΝ. Είναι πρόβλημα κάθε μήνα να αλλάζει ο τιμοκατάλογος των παρόχων. Ήμουνα ΕΛΠΕΝΤΙΣΟΝ Συνέπεια Night και με "ξυπνήσαμε" από εταιρεία προώθησης της Protergia και γύρισα σε Value. -50% στην KWh.
  2. Το avatar του μέλους badweed
    το δραμα συνεχιζεται
    χτες βρηκα αλλη μια γατα ψοφια , και σημερα και αλλη μια .
    χτες το βραδυ δυο γατακια εξαφανιστηκαν .
    τα ειχα γυρω μου κατα τις 1:30 το βραδυ εξω, και στις 2 δεν ησαν πουθενα για να τα βρω.
    εχει μεινει μια γατα απο τις 7 .
    μια δευτερη που δεν την εχω βρει ψοφια , εχω να την δω απο χτες το μεσημερι, και αυτον που βρηκα σημερα τον ειχα δει χτες το απογευμα .
    δεν τους εχω δωσει κατι περα απο γατοτροφη , οποτε μαλλον δεν ηταν το φαι που τους εδωσα το τελευταιο τους γευμα .μικρο αυτο βεβαια ως προς το αποτελεσμα .
  3. Το avatar του μέλους badweed
    δυο γατια σε μια μερα δεν ειναι συμπτωση , ειναι παραγωγο αθλιοτητας , και οι τυψεις βαραινουν εμενα .
    ενα πλασμα που με εμπιστευοταν ακομη και οταν δεν ημουν στην καλυτερη διαθεση και συμπεριφορα απεναντι του , που με αναζητουσε , το προδωσα .
    το ταισα δηλητηριο . οχι εσκεμενα , αλλα θελοντας να ξεφορτωθω αποφαγια δεν βρηκα κατι καλυτερο να κανω απο το να το δωσω στις γατες .
    ενα κοτοπουλο με πατατες το οποιο ειχε μουσταρδα και μπαχαρικα , πρεπει να ηταν ο λογος που μεσα στον υπνο μου οι εφιαλτες με επισκεπτηκαν για να μου πουν τι ειχα κανει .
  4. Το avatar του μέλους kagiamix
    δεν μπορώ να πω τίποτα ο τρόπος που σκέφτεσαι με εντυπωσίασε
  5. Το avatar του μέλους psavides
    "quiz εμπεριστατωσης προσοχης και εξασφαλισης στοχων :
    ποσα κομπιουτερ αναφερθηκαν στο παραπνω πονημα ;
    τι ακριβως θελω να πετυχω ;"



    Καλή συνέχεια, πιστεύω να τα καταφέρεις.
  6. Το avatar του μέλους ProtonDucatti
    ;):rofl::oneup:
  7. Το avatar του μέλους RichardLix
  8. Το avatar του μέλους RichardLix
  9. Το avatar του μέλους RichardLix
    Entre nosotros hablando, he tratado de decidir este problema.

    y otra variante es?

    https://mixfilesmaker.com/
  10. Το avatar του μέλους silveroubi
    Αυτό δούλεψε για μένα. Ευχαριστώ.
  11. Το avatar του μέλους Άλαν
    εγώ που μένω άνω Κυψέλη μου έδωσαν προσφορά για fiber 100 και 200...είμαι στην Vodafone...και πήρα για αρχή τα 100 μου ήρθε μύνημα πως αύριο Τετάρτη θα ενεργοποιηθεί η υπηρεσία όποτε και να συνδέσω το καινούριο ρούτερ που έχω παραλάβει
  12. Το avatar του μέλους Άλαν
    Θα βάλεις δηλαδή ξανά καλώδιο χαλκού;εντός σπιτιού; Γιατί δε βάζεις αφού θα κάνεις που θα κάνεις όλα αυτά τα πράγματα ethernet cable cat6 να ξεμπερδευεις μια και έξω.... Αν θες μια ποιο ολοκληρωμένη λύση φωνάζεις έναν ηλεκτρολόγο και σου τοποθετεί από τον πίνακα της πολυκατοικίας πάνω στην ρεγκλετα το ethernet καλώδιο και έχεις τελειώσει εφόρου ζωής ούτε λάθη ούτε τίποτα...
  13. Το avatar του μέλους mariakris
    great info
  14. Το avatar του μέλους badweed
    με τις καρτες δικτυου πειραματιστηκα αυτον τον καιρο , και με τα vlans.

    καταρχας, για καποιον λογο , την ενσωματωμενη καρτα την εβλεπε σαν τριτη απο την διπλη στην pcie θυρα , ολες realtek ιδιο μοντελο (Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411)
    ενω ειχε επιλογη να αλλαξω την σειρα μεσα απο το λειτουργικο συστημα (και οχι στο bios οπως περιμενα ) μερικες φορες οταν πειραματιζομουν , καπου με δυσκολευε

    αφου εκανα καποιες δοκιμες με vlans και ενα mikrotik 260gs ,
    και ψιλο καταφερα να στελνω απο μια θυρα του σερβερ διαφορα vlans
    ειτε στο μοντεμ , ειτε αποκομμενο απο τον σερβερ και να αποδιδεται σε καποια καρτα δικτυου με dhcp ενος εικονικου μηχανηματος μεσα στον σερβερ .

    μου μπηκε η ιδεα οτι και με μια καρτα δικτυου κανω την δουλεια που θελω .
    ενα lan 1000gbps , σε ενα wifi μεχρι 300mbps ,
    και ενα δευτερο lan να μεταφερει σε ενα free wifi την συνδεση ιντερνετ , δηλαδη μαξ 20mps

    σκεπτομαι να αναβαθμισω σε vdsl 50 mbps , οποτε στο free wifi ας πουμε οτι φτανουμε και το μαξ , 50mbps .

    αποτε απο την χιλιαρα lan , την οποια χρησιμοποιω μεσω καλωδιου σε πολυ λιγες περιπτωσεις , αν αφαιρεσω 100 mbps για μοντεμ και free wifi (50 + 50 ) , και 900mbps να μεινουν , αρκετα θα ειναι .

    απο πλευρα δηλαδη bandwidth ,μου φτανει μια θυρα .
    απο πλευρα στησιματος , μαλλον μεσω vlans να φτιαξω αρκετα μοτιβα συνδεσεων χωρις πολυ hardware και κουβαρια καλωδιων .

    δισκους στον μικρο σερβερ εχω βαλει εναν 6tb και εναν ssd για cache 250gb . δεν εχει θυρες για περισσοτερους . απο καταναλωση καπου στα 16 μεχρι 21 βατ φτανει .


    ξεστηνω σιγα σιγα και τον πρωτο σερβερ για να του παρω τους δισκους να τους χρησιμοποιησω για αποθηκευτικα μεσα σε αλλους υπολογιστες .

    τελικα μαλλον θα κρατησω αρχικα το clearos και δεν θα βαλω και το pihole ως docker .

    απο applications, ενα mysql , ενα virt-manager, plex , mqtt , home assistant .
    εχει και καποιες εφαρμογες για 3d printer, octoprint/repetier .
    εφαρμογη για ενα πολυμηχανημα (πριντερ /σκανερ /φαξ) δεν εχω βρει ακομη


    κανοντας μια ψιλοσυνοψη παντως , αν και ευχαριστημενος απο το επιχειρημα μεχρι τωρα,
    μπορω να πω οτι δεν πετυχα τιποτα απο αυτα που φανταζομουν .
    ουτε υπερμηχανημα για παιχνιδια που θα παιζουν απομακρυσμενα εγινε
    ουτε ασφαλεια στους δισκους εχω λογο των 2 θυρων sata που εχει η μητρικη
    και ενας ειναι ο δισκος hdd και ο αλλος ο ssd που κανει την cache (εχει vms εχει dockers και τα settings τους και τις εγγραφες τους ) ,
    αλλα parity disk , δεν χωραει να μπει .

    εκανα καποιες σκεψεις για εναν usb3 , ή καποια θυρα pcie σε sata τωρα που ελευθερωσα την μια pcie θυρα απο την dual lan καρτα .
    αλλα και το κουτακι που εχω βαλει , ενα Silverstone Sugo SG13B ,δεν χωραει περσισοτερο απο δυο δισκους .
    ουτε και ο 6tb χωραει ολα τα data που εχω συλεξει .
    οποτε μια πιο ολοκληρωμνεη λυση θα ηταν με τρεις 6αρηδες , ενας για parity 2 για δεδομενα , δηλαδη 12TB αποθηκευτικος χωρος .

    αυτα για πιο μετα , οταν πεσουν και οι τιμες των δισκων γιατι ακομη τραβανε ανηφορες .
    προς το παρον εχω να αποφασισω πως θα στησω τα δικτυα ,
    γιατι θελω να υπαρχει και ενα ελαχιστο υποσυστημα που να εχει βασικες λειτουργιες δικτυου και συνδεσης στο ιντερνετ που δεν θα ειναι πολυπλοκο για να λειτουργησει , και αυτα που σκεφτομαι ,δεν ειναι προς αυτην την κατευθυνση .
    Updated 03-11-21 at 22:35 by badweed
  15. Το avatar του μέλους Μη εγγεγραμμένος
    bruhhh
  16. Το avatar του μέλους MyISLM
    Στη Forthnet - Nova δωρεαν λεει απο ολα τα δικτυα, μονο για βλάβες-τεχνική υποστήριξη το 13731
  17. Το avatar του μέλους aarinirini
    Αθήνα Ιανουάριος 2021.
    Πρόβλημα με σύνδεση Cosmote VDSL PSTN home 100mbs ,που νομίζω θα βοηθήσει πολλούς.
    Router Sercom Speedport plus PSTN
    Δούλευα αξιόπιστα μες στο σπίτι από τότε που την έβαλα (10 μήνες) και έπιανα μεγάλες ταχύτητε, πάντα όμως χρησιμοποιούσα σύνδεση wi-fi σε ένα δύο κινητά.
    Τηλεόραση δεν έβλεπα πολύ.
    Το σύστημα σχεδόν ποτέ δεν έπεφτε.
    Στις γιορτές ξεκίνησα ενσύρματη σύνδεση LAN και μου δούλευε σχετικά καλά για μεταβλητό χρονικό διάστημα από 10 λεπτά έως και μερικές ώρες όμως. Ποτέ δεν ξεπερνούσε το ένα εικοσιτετράωρο.Μόλις κατέβαζα κάτι και ανέβαινε η ταχύτητα, έπεφτε.
    Επρεπε να διακόψεις την τροφοδοσία στο router για να έρθει μετά από 13 λεπτά και το τηλέφωνο και το internet.
    Μετά από πολλές προσπάθειες υποστήριξης από το τηλέφωνο κατέληξαν ότι πρέπει να αλλάξω το ρούτερ και το τροφοδοτικό του.
    Το έκανα.
    Φαινομενικά ήταν καινούργιο αυτό που πήρα αλλά με τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα.
    Μετά από μερικές μέρες ήρθε τεχνικός με ειδικό όργανο, που βρήκε τη γραμμή από το σπίτι στο καφαο μία χαρά και έριξε τις ευθύνες στην παλιά εσωτερική εγκατάσταση τηλεφωνικού καλωδίου (το σπίτι παλιό του 70) και ιδιαίτερα σε ένα κομμάτι εξωτερικό, 10 μέτρα από τον τοίχο μέχρι το ρούτερ .
    Χρησιμοποιούσα πλακέ καλώδιο τηλεφωνικό ψιλό και μάλιστα τους δύο από τις τέσσερις αγωγούς..
    Σαν λύση μου πρότεινε να βελτιώσω την εγκατάσταση με νέο καλώδιο από το σημείο εισόδου ΟΤΕ μέχρι ο ρούτερ η να χαμηλώσουν την ταχύτητα στα 80mbs.
    Μιλώντας με φίλο, γκουρού στα ηλεκτρονικά, μου είπε δεν παίζει ρόλο η διατομή στους αγωγούς. Στις εγκαταστάσεις ακόμα και του 1970 και ποιο παλαιές η ενδοτοιχια καλωδίωση στα σπίτια ήταν με συστημένο καλώδιο, βασικό αυτό για το πρόβλημα μας.
    Από ότι μου είπε το στραμμένο καλώδιο έχει το μαγικό πλεονέκτημα να μειώνει τη χωρητικότητα και ακυρώνει τα προβλήματα που δημιουργεί ο ένας αγωγός με το αντίστοιχο δεύτερο.
    Μου πρότεινε αντί για το πλακέ καλώδιο να χρησιμοποιήσω ένα lan και δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσω και τα τέσσερα ζεύγη, ένα ζεύγος αρκεί και όχι στριφτές αλλά κολλητές οι συνδέσεις.
    Ακόμη και το μικρό κομματάκι των 40 cm που τελικά ενώνει το router το συστρεψα.
    Το πρόβλημα λύθηκε 100%.
    Η γραμμή στο speed test U96 και D10.1 πάντα οριζόντια και πιο βασικό χωρίς διακοπές.
    ΠΑΝΤΑ ΣΥΣΤΡΕΜΕΝΟ ΛΟΙΠΌΝ
    Key search:
    VPN failed after randomly hours periods. Twested cable important.
  18. Το avatar του μέλους dabur_distributor
    Great! This is a very useful article. Thank you very much for this and please update more blogs to help much better.
    If you want to become a Dabur Distributorship, Franchise, Retailers, and more. Visit the official website: [URL="https://daburdistributor.com/"]Dabur Distributorship Online[/URL]

    Read also this blog: [B][URL="https://daburdistributor.com/blog/dabur-franchise-how-to-apply-dabur-franchise-in-india-dabur-franchise-cost"]Dabur franchise – How to apply dabur franchise in india – Dabur Franchise Cost in India[/URL][/B]
  19. Το avatar του μέλους dabur_distributor
    [SIZE=5]Great! This is a very useful article. Thank you very much for this and please update more blogs to help much better.
    If you want to become a [B][URL="https://daburdistributor.com/"]Dabur Distributorship, Franchise, Retailers[/URL][/B], and more.[/SIZE]
  20. Το avatar του μέλους baizid
    Thank you pretty much for sharing the massive information to us.It
    is very useful and informative.
    Please keep blogging new updates.

    Thanks
    https://www.dedicatedhosting4u.com