Δείτε το RSS Feed

Σκέψεις από την Ankh-Morpork

Καλως ορίσατε στο ιστολόγιό μου.

Τι είναι η Ankh-Morpork;
Μια από τις πλέον διεφθαρμένες πόλεις του Δίσκου.

Εγώ είμαι ο Lewton, ο πρώτος και μοναδικός ιδιωτικός ντετέκτιβ της, δηλαδή έχω κάτι σαν το μονοπώλιο του ΟΤΕ.

Είναι ένα ωραίο αν και βρώμικο μέρος, που πρόσφατα απέκτησε και σύνδεση στο Διαδίκτυο, επομένως θα μπορώ από εδώ να σχολιάζω την επικαιρότητα και των δύο κόσμων: της Γης και του Δίσκου.

  1. The Last Express

    1914

    Η Ευρώπη βρίσκεται στα πρόθυρα του πολέμου. Οι μιλιταριστικές δυνάμεις της Γερμανίας ετοιμάζονται πυρετωδώς για να απελευθερώσουν τον όλεθρο στην ήπειρο. O Αρχιδούκας Φραγκίσκος Φερδινάνδος των Αψβούργων έχει μόλις δολοφονηθεί στο Σαράγεβο, και η Αυστροουγγαρία αναμένεται να κυρήξει από μέρα σε μέρα πόλεμο εναντίον της Σερβίας.

    Παρίσι, Gare de l'Est

    Όνομα: ο ηρωάς μας.gif Εμφανίσεις: 8536 Μέγεθος: 8,1 KBΟ Robert Cath, Αμερικανός τυχοδιώκτης που καταζητείται ...

    Updated 03-10-07 at 03:22 by lewton

    Categories
    Video games που άρεσαν στον Λιούτον
  2. Γιατί κύριοι ISPs δεν ιδρύετε από κοινού μια εταιρία που θα περάσει Fiber to the Home;

    «Πόσα Mbps μου δίνει η τάδε εταιρία;»
    Τη σιχάθηκα τη συγκεκριμένη ερώτηση. Και εγώ που να ξέρω ρε φίλε; Δεν κάθομαι στο ΚΑΦΑΟ σου να μετράω το βρόχο σου.

    Έχουν γίνει τεράστια βήματα τους τελευταίους 10 μήνες. Πέρυσι προς το τέλος του φθινοπώρου η Tellas ανακοίνωσε το Zisto, ...
  3. Δε θα το αντέξω πάλι να ασχολούμαστε με βιβλία ιστορίας!

    Έλεγα να μην κάνω άλλο πολιτικό σχόλιο στο blog μέχρι τον ορισμό της νέας κυβέρνησης, όπου και θα σχολίαζα τις επιλογές του όποιου πρωθυπουργού.

    Αυτά που άκουσα και είδα σήμερα με έκαναν να βγω από τα ρούχα μου πάλι!
    Υπάρχει λένε ένας χάρτης σε κάποιο βιβλίο που δείχνει ...

    Updated 12-09-07 at 16:06 by lewton

    Categories
    Πολιτική
  4. The Farseer - To Έπος των Φαρσίερ

    Όνομα: en01.jpg Εμφανίσεις: 4454 Μέγεθος: 9,2 KBH Robin Hobb (ψευδώνυμο της Megan Lindholm) είναι ίσως η πιο alternative συγγραφέας βιβλίων φαντασίας, και σίγουρα η πιο alternative από όσους είχαν την τύχη να διαβάσω έργα τους.

    Το Έπος των Φαρσίερ (μου αρέσει πολύ περισσότερο η μετάφραση του τίτλου στα ελληνικά) είναι η πρώτη σειρά βιβλίων που έγραψε ως Robin Hobb, και είναι εξίσου ξεχώριστη με κάθε άλλη της.

    Τα βιβλία της σειράς είναι τα εξής:
    • Assassin's Apprentice ή Μαθητευόμενος
    ...

    Updated 11-09-07 at 23:51 by lewton

    Categories
    Βιβλία που άρεσαν στον Λιούτον